I tot 3 pet., en intrekking van 20 pet. der nominale waarde. Tevens wordt onderhandeld over de verlenging van den termijn, die aanvankelijk op 8 maanden was gesteld, voor het afstaan aan den staat van 15 pet. van het kapitaal. Binnenland. Accijns. Op de vragen van den heer Abr. Staalman betreffende het verleenen van vrijdom aan fa brikanten van reuk- en toiletwaters voor de helft van den accijns van door hen te bezigen gedistilleerd, heeft de minister van financiën geantwoord Een regeling ten gevolge waarvan fabrikanten van reuk- en toiletwateren in het genot kun nen worden gesteld van vrijdom voor de helft van den accijns van door hen voor de vervaardi ging van hun producten te bezigen gedistilleerd is tot stand gekomen bij beschikking \an den ondergeteekende van 8 Februari 1921 no. 51. Tot het nemen van de vermelde beschikking hebben de navolgende overwegingen geleid. De heffing van gedistilleerd-accijns bedoelt een belasting op te leggen op het drankgebruik. Tot dusver was die accijns ook ten volle geheven van reuk- en toiletwaters, voornamelijk om ont duiking van den accijns op dranken, tegen te gaan (Vergelijk de mededeelingen bij art. 2 in de memorie van toelichting op het nader ontwerp van wet houdende bepalingen omtrent den accijns op het binnenlandsch gedistilleerd. Gedrukte stukken. Zitting 1859/1860 XLVII, Tweede Kamer) De aanzienlijke verhooging die de accijns krachtens de wet van 31 December 1920 (St.bl. no. 928) heeft ondergaan, is oorzaak, dat deze aangelegenheid opnieuw is overwogen. Door fabrikanten van reuk- en toiletwaters werd aan gevoerd, dat hun nijverheid door die aCcijnsver- hooging buitengewoon zwaar werd getroffen, daar hun producten alcohol van hooge strekte bevatten. Indien de verhooging van accijns daarvoor bestendigd bleef, zouden zij ten zeerste worden geschaad zonder dat de schatkist daar voordeel van zou trekken. De juistheid dezer bezwaren erkennende, heeft de ondergeteekende de be- venbedoelde beschikking genomen, nadat hij zich er van had overtuigd, dat zij de noodige waarborgen biedt tegen het aanwenden van reuk- en toiletwaters voor inwendig gebruik. in het Volkenrecht te Leiden, Nederlandsch Rijnvaartcommissaris A. G. Kröller, lid van den Raad van Bijstand van de Directie van Economische zaken van het Departement van Buitenlandsche Zaken en. C. A. Jolles, oud- inspocteur-generaal van den Waterstaat, namens de Nederlandsche Rcgeoring deel aan de zitting van de Centrale Commissie voor de Rijnvaart, welke dezer dagen te Straatsburg is bijeengeko men. Dezor dagen is voorts de verschijning te verwachten van een ontwerp van wet tot goedkeuring var. het protocol van 21 Jan. in zake Nederlands toetreding tot de artikelen van het vredesverdrag van Versailles welke het Rijnrégime betreffen. De Peel. Als antwoord op een vraag van het Tweede Kamerlid H. G. M. Hermans betreffende de uit voering van waterstaatswerken in de Peel, spreekt Minister Konig het vermoeden uit, dat met ,,de uitgebreide waterstaatswerken in de Peel,!' waarvan in de vraag sprake is, worden bedoeld de werken, waarvoor in opdracht van de provincie Noord Brabant voorloopige plannen zijn gemaakt, en welke beoogen de verbetering van de afwatering en de kanalisatie van de Peel. Andere waterstaatswerken, voor zooveel aan zijn departement bekend, zijn daar toch niet in uitvoering of voorbereiding. Dienaangaande nu kan de minister meedeelen, dat betreffende de genoemde werken in de Peel een definitief plan, met aanduiding op wiens kosten een en ander zal worden ondernomen, hem tot nu toe niet heeft bereikt. Wel heeft hij vernomen, dat het in de bedoeling ligt in verband met die werken een waterschap op te richten, dat zich over gronden in de provincies Noord-Brabant en Limburg zou uitstrekken, doch de definitieve op richting heeft voor zooveel hem bekend is nog niet plaats gehad. Waar de zaak zoo gestéld is, kan van den Minister moeilijk worden verlangd, dat hij de gevraagde bereidverklaring aflegt. „Moet hier gewapend beton worden gebruikt, goed. Maar dan zij de vormgeving aan andere krachten toevertrouwd dan aan de Waterstaats- ingeiieurs, aan wier capaciteiten we geenszins te kort doen, wanneer wij beweren, dat zij niet in de eerste plaats, zijn aangewezen om te be slissen over oplossingen als deze. Hier dient een scheppend kunstenaar gezocht, die met do ingenieurseischen als bindend gegeven het nieu we werk doet vergroeien aan het bestaande." Staangeld bij de spoorwegen. Het Verbond van Nederlandsche Fabrikanten- Vereenigingen heeft een adres gericht tot de Tweede Kamer, waarin gewezen wordt op het feit, dat door de spoorwegmaatschappijen ondanks de invoering van de 45-urige arbeids week, waardoor het aan de industriëelen on- mogelijk wordt gemaakt op Zaterdagmiddag de voor hen bestemde spoorwagens te lossen nog steeds des Zaterdagsmiddags na 1 uur het z.g. staangeld wordt gevorderd voor elk uur, gedurende hetwelk niet gelost wordt. Terwijl eenerzijds de industriëelen, en niet al degenen, voor wie de nieuwe Arbeidswet geldt, gedwongen worden den arbeid des Zaterdags middags stop te zetten, wordt anderzijds de industrie genoodzaakt in den vorm van staan geld boete te betalen voor het niet-arbeiden op den Zaterdagmiddag, waarop zij van Overheids wege tot werkloosheid is gedoemd. Het Verbond zou er niet toe zijn overgegaan deze kwestie onder de aandacht van de Tweede Kamer te brengen, wanneer niet zijn pogingen, te bevoegder plaatse dienaangaande ingesteld, geen resultaat hadden opgeleverd. Dat in het bijzonder de minister van water staat uit de invoering van de 45-urige arbeids week niet de consequentie heeft willen trekken, dat het niet gerechtvaardigd is voor het niet lossen van spoorwegwagens des Zaterdags middags na 1 uur staangeld te heffen, heeft het Verbond in het bijzonder teleurgesteld. In het adres wordt de hoop uitgesproken, dat de Kamer in deze afwijzende beschikking der regeering aanleiding moge vinden haar in vloed aan te wenden, opdat zoo spoedig mogelijk een einde wordt gemaakt aan den ontoelaatbaren eisch, dat des Zaterdags na 1 uur staangeld wordt betaald. De met den minister van waterstaat en de di rectie der LI.IJ.S.M. gevoerde correspondentie is in afschrift aan het adres toegevoegd. Onderwijs. Maar men verneemt, hebben de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hun goedkeuring ont houden aan het besluit van den Gemeenteraad van !s-Gravenhage, om de salarissen van de buitengewone onderwijzers te brengen op het peil, door de commissie voor georganiseerd overleg aan minister De Visser voor alle onder wijzeressen aangeraden. Bedoeld raadsbesluit werd, na feilen strijd met één stom meerdergeid genomen. Gedeputeer de Staten achtten het in strijd met het algemeen belang. Emigratie naar Zuid-Afrika. In verband met de in Nederland bestaande belangstelling voor emigratie naar Zuid-Afrika wijst het departement van buitenlandsche zaken nadrukkelijk op het groote belang voor gegadig de in geen geval daarheen te vertrekken, al vorens dienaangaande omstandige officieele inlichtingen te hebben verkregen, waarvoor gelegenheid bestaat bij het informatie-bureau der Nederlandsche Vereeniging Landverhuizing departement van landbouw, nijverheid en handel Bezuidenhout 30, !s-Gravenhage, dat dienaan gaande met de Nederlandsche consulaten in Zuid-Afrika in voortdurende verbinding staat. Emigranten wordt tevens aangeraden zich bij aankomst te Kaapstad met het consulaat aldaar in verbinding te stellen. De Militiewet. Volgens de Msb. wordt in pailementaire kringen verwacht dat de indiening van het ontwerp-Militiewet zóo tijdig zal plaats vin den, dat het nog vóór het Paaschreces in de afdeelingen kan worden onderzocht. Prov. R. K. Kieskring „Delft." De Jaarvergadering van den Prov. R.K.Kies kring „Delft" heeft plaats op Zate.dag 12Maart a.s. te 's-Gravenhage. Deelnemen aan de oefeningen van den vrijwilligen landstorm. Bij ministerieele beschikking is bepaald, dat aan hen, wier verbintenis als vrijwilliger bij den landstorm verbroken is, of wordt, uithoofde van inlijving bij de militie, dan wel overgang naar het reservepersoneel der landmacht alsmede aan dienstplichtigen bij de militie en aan vrijwilligers bij het reservekader, die met den vrijwilligen landstorm nog in geenerlei verband stonden, indien zij vóór 1 Maart 1922 uitstel van eerste oefening hebben verkregen, kan worden ver gund deel te nemen aan de oefeningen van den vrijw. landstorm tot het behalen van het be wijs van individueel geoefend man, of tot het verkrijgen van een rang. Het bijwonen der oefeningen, als vorenbe doeld, geschiedt in uniform gekleed. Bij verwerving van het bewijs van individueel geoefend man kunnen bedoelde miliciens, in dien zij zijn ingedeeld bij hetzelfde wapen, als waarvoor zij het genoemde bewijs hebben be haald, zoo zij zulks wenschen, in het genot van klein verlof worden gesteld gedurende vier maan den, ingaande op den dag, waarop hun eerste oefening aanvangt. Hebben bedoelde miliciens of vrijwilligers een rang verworven en zijn ze ingedeeld bij hetzelf de wapen waarbij die rang werd behaald, dan vervullen zij den militiedienst, dan wel den dienst bij het reservekader in dien rang. Ingelijfden bij de militie, aan wievergundwordt aan de oefeningen van den vrijwilligen landstorm deel te nemen met het doel hiervoren aangegeven en die nog niet voorzien zijn van uniform,, wor den door de zorg van den inspecteur van den vrijw. landstorm hiervan voorzien. „De Lakenhal" te Leiden. In verband met de thans door B. en W. voorgestelde reorganisatie van het Stedelijke Museum „De Lakenhal!' deelt men eenige bijzonderheden mede over de stichting, zooals zij er na de verbouwing zal uitzien. De oppervlak te van den bebouwden grond bedraagt ongeveer 2200 vierk. M. of ongeveer het dubbele van die van het bestaande gebouw. De hoofdingang komt in de Scheistraat, vanwaar men langs trappen de hal bereikt, welke rechtstreeks voert naar de monumen tale staatsietrap en waarop rechts en links de gangen uitloopen. Rechts komt men in twee en twee ineenloopende zalen, welke be stemd zijn voor de onderbrenging van de door mr. Pape aan het Museum geschonken collec tie. De eerste zaal wordt bekleed met de be timmering uit het hotel „Lion d'Or" en in de tweede zal een fraaie Lodewijk XIV-betim mering in mahoniehout geplaatst worden, welke afkomstig is uit „De Munt!' te Arnhem. Tegenover deze zalen liggen de twee groote kunstzalen met bovenlicht, welke in verbin ding gebracht worden met de bestaande kunst zaal. Een breede corridor verbindt verder het oude met het nieuwe gedeelte. Links van de hal ligt weer een ruime zaal en aan den Oude-Singel sluit zich hierbij een groot vertrek aan over de geheele breedte van het gebouw. Op de verdieping daarboven ligt een zaal van gelijke afmeting en langs de Scheistraat een van 31.35 M. bij 5.93, die naar behoefte door schotten in verschillende kamers verdeeld kan worden. Het schitterend aanbod van mr Pape, die, mede ter herinnering aan zijn overleden broe der, eerst de gelden voor aankoop der voor uitbreiding vereischte terreinen ter beschikking stelde, en daarop het aanbod deed volgen om ook den geheelen bouw van het nieuwe museum voor zijn rekening te nemen, heeft eindelijk deze reeds lang als noodzakelijk erkende, verbouwing mogelijk gemaakt. Reeds werden eenige belangrijke geschen ken en toezeggingen ontvangen. De heer en mevrouw mr. J. E. HeeresVan Troosten- burg de Bruijn stelden de commissie in staat een vroeg17de eeuwsche wandbetimmering aan te koopen. De heer W. F. Verhey van Wijk gaf een belangrijk bedrag voor aankoop, dr. A. Bredius en een bekend verzamelaar te !s-Gravenhage, openden het vooruitzicht op belangrijke bruikleenen en van den heer en mevrouw L. C. en C. L. A. E. Vlom te Drie bergen en mevrouw Challand te Frankfort ver maakten aan „De Lakenhal!' een gedeelte van hun verzamelingen, dfe het museum in de toe komst ten goede zullen komen. sprekende, zeide spr., dat de zaak van dien kant te zwart is ingezien. De heer Van Boven liet vervolgens verschil lende woningtypen uit het album op het doek zien, waarbij hij een uitvoerige toelichting gaf. In de middagvergadering is over dit album een uitvoerig devat gevoerd. Aan het slot van de vergadering is besloten, dat een resumé van de opmerkingen, door de verschillende debaters gemaakt, aan de regee ring gezonden zal worden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Volksbadhuis. Ir. de week van 2026 Febr. 1921 werden genomen 603 baden. lste klasse kuipbaden 46 regenbaden 89. 2de klasse kuipbaden 48 regenbaden 410. Kinderbaden 10. Het gouden juk. Ir den Grooten Schouwburg te Rotterdam wordt opgevoerd„Het Gouden Juk", een tooneelspel in. 4 bedrijven van A. Jurriaan Zoetmulder. Door verschillende dagbladen 'S dit stuk van onzer oud-stadgenoot ten zeerste geprezen. 40-jarige-jubilea. Onder talrijke blijken van belangstelling her dacht heden mej. van Rossum den dag, waarop zij vóór 40 jaren benoemd werd tot onderwijze res in handwerken aan de school van den heer Bochove. Om 10 uur hedenochtend werd zij door den wethouder van Onderwijs, den heer P. de Bruin toegesproken, die haar namens het gemeente bestuur het gebruikelijk couvert met inhoud overhandigde. Het onderwijzend personeel schonk een fraaie schemerlamp, terwijl de jubilaresse verblijd werd met een prachtig etui met zilveren lepel en vork, het cadeau der schoolkinderen. Van vele bekenden ontving mej. van Rossum talrijke bewijzen van sympathie, w.o. fraaie bloemstukken. Rijnvaart. Naar wij vernemen nemen de heeren prof. jhr. mr. dr. W. J. M. van Eysinga, hoogleeraai De Maasbrug te Maastricht. De Maasbrug te Maastricht is in gevaar en in de Bouwwereld vestigt men de aandacht op de bedreiging van dit oude munumentale kunst werk. Ter verkrijging van een voldoende scheep- vaartopening zal de middenpijler worden wegge- nomei ea de twee openingen io de ontworpen vaargeul zullen door een enkele vlakke boog van gewapend beton worden overdekt. Het gaat hier zegt, de Bouwwereld, over het bederven van de mooiste brug in ons land. Er spreekt uit het voorstel en zijn toelichting een gemis aan inzicht in zaken, kunst en his torie betreffende, dat men het hart moet vast houden bij de gedachte aan het vele schoone, dat aan het Departement van Waterstaat is toe- v rtrouwd. En het blad, na de a^nd- cht te hebber gevestigd op do historische en artistieke beteekenis van het werk, wijst er op, dat men hier geen genoegen mag nemen met een brutale schending van dit schoon. Moet er hier iets geschieden, dan dient men met de beste krach ten, welke gevonden kunnen worden, raad te beleggen om het beste resultaat te bereiken. Het album met woningtypen. Het Nederlandsch Instituut voor Volkshuis vesting heeft in de Beurs te Amsterdam een druk bezochte vergadering gehouden, ter be spreking van het, door het Ministerie van Ar beid uitgegeven album, bevattende een vijftig tal woningtypen van met Rijksvoorschot te bouwen woningen. De voorzitter, de heer LI. P. J. Bloemers, wees er op, dat de bestemming van dit album niet geheel zeker is, zoo lezen we in het „N. v. d. D.". Men heeft zich afgevraagd, of het de bedoeling is, de woningbouwverenigingen een handleiding van woningtypen te geven. Van andere zijde is het vermoeden geuit, dat de re geering een reeks deugdelijke woningtypen heeft willen geven. Spr. constateerde met nadruk, dat het instituut van de volkshuisvesting in geen enkel opzicht bij de publicatie van het album is gekend. Vervolgens gaf de heer Ir. W. van Boven, inspecteur van de Volkshuisvesting, een in leiding over dit album. De bedoeling is geweest, de gemeentebesturen en bouwverenigingen ee- nig idee te geven, van wat in het land is gebouwd. Uit verschillende teekeningen van woningtypen is een keuze gedaan. Zoo is het album geworden een verzameling van woningen, welke meestal uitgevoerd zijn en van enkele nieuwe ontwer pen. Dit is wjft anders, dan een album met standaardtypen. Spr. geloofde, dat het album van het grootste nut kan zijn, omdat aan bouw verenigingen en gemeentebesturen op eenvou dige wijze uiteengezet wordt, welke typen, in verband met de eischen, door den Minister ge steld, en de grenzen, aan woningen gesteld, ge bouwd kunnen worden. Van de zijde der ar chitecten is een groote aanval op het album ge daan, omdat de woningbouw uit handen der architecten zou gaan. Doch dat is onjuist. Van belang zijn de afmetingen van de wo- ning, in het bijzonder van de kleinste woning, die een inhoud had van 225 kubieke meter, waarin geen tweede woonvertrek was. De kleine landelijke typen voor veldarbeiders zijn som wijlen kleiner dan 225 kub. meter, maar aan gezien deze in den regel een schuur hebben, moet hier de woningruimte zooveel mogelijk worden beperkt. Spr. besprak de berekening van de inhouds maten der woningen, en kwam tot de conclusie, dat, wanneer inhoudsmaten redelijk toegepast worden, aan de hand van de maten goede wo ningen gebouwd kunnen worden. De bezwaren, van architectenzijde geuit, be- De Inspecteur van het Bouw- en Woningtoe zicht, de heer A. Bubberman, herdacht heden den dag, waarop hij vóór 40 jaren in gemeente dienst trad. Om lOYa u. hedenmorgen werd de jubilaris ten stadhuize door den burgemeester, den heer A. J. Gijs'en en den secretaris den heer mr. V. Sickenga ontvangen. De burgemeester, sprak den jubilaris ongeveer als volgt toe Ofschoon het mij bekend is dat straks de beide Wethouders U dank en hulde zullen brengen voor hetgeen U zoovele jaren in het belang van de onder hen ressorteereride takken van dienst hebt verricht, stel ik het ten zeerste op prijs U heden hier te ontvangen om U de gelukwenschen en dank over te brengen der geheele gemeente. Van hoogere ambtenaren, die met zoovele meeningen en toestanden rekening te houden hebben gaat het leven voorzeker niet steeds over rozen, doch het moet voor U de grootste voldoening zijn onder alle omstandigheden steeds Uw plicht gedaan te hebben. De burge meester uitte den wensch, dat wanneer de ju bilaris eenmaal den dienst zou gaan verlaten het hem een voldoening zou zijn te weten hoe allen hem hoogachtten èn om zijn karakter èn om het vele goede gedurende 40 jaren, een menschenleeftijd schier, voor de gemeente ver richt. Vervolgens werd de jubilaris gehuldigd ten bureele van Gemeentewerken, aan de Korte Haven. In zijn bureau verzamelden zich ten 11 uur de vierwethouders, een groot aantal raads leden, alsmede het geheele personeel van ge meentewerken en den woningdienst. Wethouder mr. van V e lz e n bood als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, als voorzitter van den woningdienst en namens de commissie voor gemeentewerken, den ju bilaris op denzen gewichtigen dag zijn geluk wenschen aan. Op 1 Maart 1881 in dienst getreden, heeft de jubilaris in de afgeloopen 40 jaren talrijke lauwe ren verworven. Herinnerend aan de algemeene gewoonte op den dag van een jubileum een terugblik te werpen op hetgeen verricht werd, zeide spr., dat de heer Bubberman onder wethouder Nolet als hoofd van gemeentewerken, met den heer van Erkel als chef, in dienst der gemeente is getreden. Direct werd onder zijn leiding de school aan de Dwarsstraat gebouwd. Zijn reputatie werd vooral gevestigd door den bouw van de Oranje- brug, de verbinding van het oude met het nieuwe stadsgedeelte. Spr. kon verklaren dat hoeveel misèrewe ook met onze bruggen hebben meege maakt, de Oranjebrug, de trots van den jubilaris ons nooit teleurgesteld heeft. In 1888, onder den gemeente architect Nolen, werd de school aan de St. Anna Zusterstraat verbouwd en de kaaimuur langs de Westerhaven aangelegd. Onder den gemeentearchitect Zoetmulder werd de ombouw en verbouwing van de gasfa briek door den heer B. ter hand genomen, een werk van zeer omvangrijken aard. In denzelfden tijd valt de verbouwing van de school aan de Lange Nieuwstraat en den ombouw van het oude postkantoor tot Gym nasium, terwijl ook de Hoogere Burgerschool verbouwd werd. Tevens was de heer B. belast met de admini stratie van het Bouwtoezicht., Toen de heer Zoetmulder in 1902 onze stad verliet, heeft de jubilaris 2 jaren aan het hoofd gestaan van Gemeentewerken. In dien tijd viel ook zijn 25-jarig ambtsjubileum.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2