In de vacature-Zoetmulder werd voorzien door de benoeming van den beer Gerlach. Toen de bouvvpolitie gescheiden werd van Gemeentewerken, werd de heer Bubberman be noemd tot inspecteur. Met trots kan de jubilaris terugzien op een dergelijken staat van dienst. Hij heeft de hitte va i den dag en de zwaarte van den arbeid go dragen. Hoewel zijn salaris in 25 jaar niet ver hoogd werd, had dit geen gevolgen voor de ambitie en dienstijver van den jubilaris. Men kan Schiedam gelukwenschen zoo'n ambtenaar te hebben gehad. Van zijn vader had .rpr. reeds vernomen, welk een voortreffelijk ambtenaar de heer B. was.- Spr. wilde in 't bijzonder als eigenschappen van den jubilaris naar voren brengen de eenvoud en de nederigheid, waai- mede gewoonlijk bekwaamheid gepaard gaat. Als klein geschenk wilde <-pr. den heer B. aanbieden een ets van Roodenburg, voorstel lende de toren van de Oude Kerk, aan do War moesstraat te Amsterdam. Spr. hoopte, dat, wanneer voor den jubilaris de tijd van rust zou zijn aangebroken, hij er in zijn ,;0tium cum dig- nitate" den blik op mocht vestigen. Het zou hem een bewijs zijn voor de gevoelens, waar mede zijn werkzaamheden hier geapprecieerd waren. Namens zijn stadgenooten dankte spr. den jubilaris voor de betoonde energie en dienstijver. Spr. voegde hieraan toe de beste wenschen voor echtgenoote en kinderen. Als wethouder van Gemeentewerken wenschte de heer Houtman den jubilaris geluk. Tegenover hem wilde spr. als waar en warm vriend met genoegen consta- teeren, dat alle ambtenaren van den technischen dienst steeds met graagte de adviezen van den heer Bubberman inwonnen. Van, ingenieurs heeft spr. vernomen, hoe nauwgezet en ernstig de raadgevingen van den jubilaris altijd waren. Als ingenieur heeft spr. in den heer B. steeds den steunpilaar voor de techniek gezien en de heeren v. d. Berg en van Praag bevestigden mede als ingenieur, dit ten volle. De Delftsche ingenieurs moeten mannen naast zich hebben, gewonnen en geronnen uit de practijk. Steeds wist de ju bilaris, als man van de daad, op te treden en te helpen waar 't noodig was. Zonder hem zou er van den woningdienst niet veel geworden zijn. De heer v.d. Berg vond bij zijn optreden een belangrijken steun in het zeer vele materiaal dat de jubilaris bijeengebracht had en ook de heer van Praag vindt in U een goeden raadgever. De gemeente stelt zulks zeer op prijs. Namens de commissie voor gemeentewerken en de Delft sche ingenieurs die met den jubilaris hebben samengewerkt, hoopt spr. dat de jubilaris nog langen tijd zijn functie zal kunnen waarnemen De jubilaris achtte deze hulde te overdre ven. Hij was dankbaar dezen dag beleefd te hebben. Hij wilde deze gelegenheid waarnemen om zijn dank uit te spreken aan de gemeente besturen dei- laatste jaren, welke bewijzen ge leverd hebben iets te voelen voor hun ambte naren. Dat liet vroeger wel wat te wenschen over, aldus spr. Spr. dankte allen hartelijk voor de betoonde sympathie. De directeur van het Bouw- en Woningtoe zicht, de heer v&nPraag was bij de aanvaar ding van zijn gewichtige en verantwoordelijke post wel een weinig bang te moede. Hij was ech ter altijd als vriend door den jubilaris ter zijde gestaan. 40 jaren practijk zijn meer dan 5 jaren theoretische studie. De ambtenaren van den woningdienst hebben den jubilaris steeds als mensch geëerd en ook spr. hoopt dat hij nog vele jaren met hen zou mogen samenwerken. Namens het personeel van gemeentewerken en woningdienst bood spr. den jubilaris een fraai étui met 12 zilveren couverts aan. Ook de heer Gerlach voegde nog eenige woorden aan het zooeven gesprokene toe. De jubilaris dankte en gaf allen de verzekering dat hij steeds op aangename wijze met zijn chefs had samengewerkt. Daarop was er gelegenheid jubilaris en fami lie persoonlijk te feliciteeren. Gemengd Nieuws. Uit a n g>t. Twee jongens, 13 en 16 jaar oud, zoons van een grossier en een deurwaarder te Dokkum, hadden een bekeuring gekregen wegens het schieten met een buks. Uit angst voor een bestraffing, namen zij een auto van den vader van een hunner en reden daar Vrijdag mee naar Groningen en verder over de Leek, Norg en Smilde naar Meppel. Tusschen Meppel en Zwolle zetten zij de auto aan den kant van den weg en des nachts sliepen zij daarin. Den volgenden morgen vroeg reden zij door Zwolle en gingen aan het Katerveer over den IJsel. Zij reden verder tot Vaassen daar was de benzine op en bleven zij aan den kant van den weg staan. Te Zwolle kwam des morgens telefonisch verzoek, hen aan te houden. Nadat naar den omtrek was getele foneerd, kwam uit Vassen bericht. De jongens werden naar Zwolle overgebracht, en Zondag had op het politiebureau te Zwolle de blijde ont moeting met familieleden van hen plaats. Nieuwe cementfabriek. Onder aus piciën van de heeren Stulemeijer en de N. V. Internationale Gewapend Betonbouw te Breda is dezer dagen te Brussel opgericht eene naam- looze vennootschap onder den naam van Ci- ments de Thieu, met een kapitaal van 6.000,000 francs, welke tot doel heeft de vervaardiging van Kunstmatige Portland Cement naar een speciaal procédé. De fabriek wordt gevestigd te Tmeu nabij Bergen (Mons). Alle grondstoffen worden ter plaatse gevonden, evenzoo de steenkolen. De jaar-capaciteit van de fabriek is 60,000 ton. De fabriek moet voor een groot deel dienen tot vervaardiging van het Portlandcement, be- noodigd voor do werken der N. V. Internationale Gewapend Betonbouw en hare buitenlandsche docht er-maatschappijen. E s p e r a n t o-s c h e p e n. Naar uit het dagblad „de Scheepvaart" blijkt, brengt de fir ma v. d. Eb en Dresselhuys Scheepvaart Maat schappij te Rotterdam de volgende schepen in de vaartMarmevo, Marbirdo, Maristego, Ma- raglo, Marrabo en Marislo, alle namen, die aan de internationale hulptaal Esperanto zijn ont leend. Corruptie te Hatfnover. Uit Han nover wordt gemeld, dat de Oberstaatsanwalt- schaft, aldaar het stedelijk woningbureau door de politie heeft laten bezetten. Alle bureaux werden gesloten en twaalf beambten in hechte-^ nis genomen, die ervan verdacht worden, dat zij zich hebben laten omkoopen. De beambten zijn reeds in verhoor genomen. DeAmerikaanschescheepv'-arl Omtrent den algemeenen toestand der scheep vaart in de Ver. Staten en de wantoestanden bij den Shipping Board bevat het nummer van Han delsberichten var, deze week interressantemedo- deelingen van den Nederlandschen assistent- handelsattaché Gratema, te Washington. Blij kens bedoelde mededeelingen doet de nog steeds dalende vrachtenmarkt ook in de Vereenigde Staten haar werking voelen;meer en meer komen berichten in over het opleggen van honderden schepen in verschillende havens verschillende kleinere maatschappijen zijn reeds in ernstige financieele moeilijkheden, speciaal die, welke zonder veel eigen kapitaal schepen van den „Ship ping Board!' gebruiken. Zoowel lager personeel als officieren zijn in grooten getale zonder werk het komt voor, dat kapiteins uitvaren als tweede of derde stuurman de eischen van het personeel beginnen dan ook al vrij wat matiger te worden een loondaling heeft nog wel niet plaats gevonden maar verschillende eischen voor overwerk e.d. zijn opgeheven Dat in dergelijke omstandigheden de beleggingen in nieuwe scheepvaartonderne- mingen slechts een zeer klein bedrag bereiken, 3.650.000 tegen een gemiddelde voor de laat ste elf maanden van 11.400.000 por maand), is niet te verwonderen. Toch brengen de Amerikaansche schepen nog steeds een grootere hoeveelheid goederen naar de Vereenigde Staten dan de buitenlandsche, ongeveer 70 pet. van den import komt m Amerikaansche, 30 pet. in vreemde. Naar de waarde berekend, wordt echter slechts 42 pet. ingevoerd in Amerikaansche schepen, 08 pet. in de buitenlandsche. Hieruit blijkt, wat ook door ambtenaren van de „Shipping Board! wordt toegegeven, dat de oude buitenlandsche lijnen het grootste deel van de waardevolle vracht tevervoeren krijgen, terwijl deAmerikaan- sche en speciaal de „Shipping Board"-schepen de veel minder voordeelige „bulk-cargoes" laden. Voor den uitvoer loopon de hoeveelheden niet zoo sterk uiteen en ook de waarden niet (4555 pet.), maar toch openbaart zich hierin dezelfde neiging kooplieden en fabrikanten geven voor afgewerkte producten de voorkeur aan de gere gelde lijn met vaste bekende connecties. Voor de Amerikaansche passagierslijnen is het bijzonder hinderlijk de bepaling van het Mini sterie van Justitie, dat de „prohibition-laws" ook gelden voor schepen op zee en in vreemde havens tot nu toe stelden de maatschappijen alcoholische dranken verkrijgbaar buiten de driemij lsgrens. Een andere belemmering, die echter gelijker tijd voor Amerikaansche en vreemde lijnen werkt, zoo schrijft de heer Gratema, zou wezen de aanneming door den Senaat van de wet, door het Huis goedgekeurd, waarbij voor één jaar alle landverhuizing wordt stopgezetde stemming hiervoor in den Senaat schijnt echter niet bijzon der gunstig te zijn. De Senaat beeft zich inmiddels uitgesproken voor een sterke beperking der landverhuizing en wel voor elke nationaliteit slechts toelating van 3 pet. van het aantal zich reeds in de V. S. bevindende nalie-gertooten. Het onderzoek van het „Walsh Committee!' ter zake van het beheer van den Shipping Board, heeft wel de meest verrassende en ongeloofelij ke feiten aan het licht gébracht, vooral door het getuigenis van Martin J. Gillen, den vroegeren assistent van Judge Payne, den tegenwoordigen minister van binnenlandsche zaken die vroeger voorzitter van den Shipping Board was. Diens verklaringen toonen wel zeer duidelijk aan, dat het bijna ondoenlijk is om een onderneming op de geweldige schaal van den Shipping Board in de hand te houden en te leiden, te meer waar in dit geval het bedrijf niet langzaam ge groeid en uitgebreid is door menschen, volkomen met alle onderdeelen vertrouwd, maar ineens op volle grootte* opgezet. In verbant met dit onderzoek heeft de „Ship ping Board!' nu een financieel verslag uitgege ven om zich te rechtvaardigen. Volgens dit verslag heeft het recdersbedrijf 250.000.000 opgeleverd verzekeringskosten, afschrijving,ver liezen en schadeve goedingen, benevens aan- bouwkosten, jomen tezamen op ca. a 750.000 000 zoodoende komt men tot een verlies van on geveer 500.000.000. In het verslag worden echter verschillende factoren vermeld, waardoor het werkelijk eindresultaat zou worden een credit saldo van ongeveer a 6.000.000. Het geheel is echter zoo vaag, Üat in den Senaat een motie is aangenomen om van den „Shipping Board!' overlegging te vorderen van een balans „without arguments and intelligible to the lay reader!', een niet zeer valsche motie dus. Hieruit zal dan moeten blijken, of het noodig is, dat hot congres de scheepvaartpolitiek herziet. De „Shipping Board!' zit nog met 80.000.000 overgebleven materialen, waarvan geregeld slechts ongeveer 1.000.000 per maand verkocht wordt. Van de geheele „Shipping Board '-vloot zijn tot nu toe ruim 2.000.000 d.w. tons verkocht, d.i. ongeveer 1 Verschillende republikeinen hebben zich uitgelaten, dat het 't beste zou zijn om den Shipping Board bij wet te verplichten, geregeld elke maand b.v. 25 scheper, in het open baar te verkoopen. Telegrammen, PARIJS, 28 Fehr. De Volkenbondsraad heeft hedenmorgen met gesloten deuren vergaderd, ten einde, naar verluidt, de laatste hand te leggen aan het voor de Vereenigde Staten bestemde antwoord in zake de mandaten- kwestie. De nota zal waarschijnlijk heden avond naar Washington worden gezonden door bemiddeling van den Amerikaanschen gezant, te Parijs. LONDEN,. 28 Febr. Volgens berichten uit New York heeft de gekozen president der Ver eenigde Staten Harding de benoeming van Ed win Denby als aanstaand staatssecretaris voor Marine en van Theodore Roosevelt als onder staatssecretaris voor Marine formeel aange kondigd. RIGA, 28 Febr. Op zijn doorreis naar Londen is Krassin te Riga afgestapt en heeft daar een en ander medegedeeld over een conferentie van alle Russische handelsvertegenwoordigers te Mos kou te houden, waar de, wijze besproken zal worden, waarop in het voorjaar de Russische handel met het buitenland zal worden hervat, en naar een gedetailleerd in- en uitvoerplan al worden uitgewerkt, Slechts datgene, wat voor de verbetering van het Russische transport wezen, den landbouw en de industrie dringend noodzakelijk is, zal worden ingevoerd. Krassin was zeer pessimistisch gestemd over het vraagstuk der stookmaterialen, daar de kolenmijnen van het Donetsbekken in zulk een vervallen toestand zijn geraakt Rusland zou volgens Krassin van zijn pro paganda in het buitenland afzien, zoodra de groote mogendheden directe verdragen met Moskou zouden hebben afgesloten. Tot zoolang blijft de bolsjewistische propaganda een strijd middel. Te Berlijn zal Krassin onderhandelingen voeren over de door Rusland uit Duitschland te betrekken goederen. Burgerlijke Stand. Geboren: Febr. 26. Clazina Johanna d.v. G. G. Peek en G. Swaerdens, Polderstraat. Lourentius Jochem z.v. P. J. C. Verhoeven en H. G. van Akkeren, Hoofdstraat. Wilhelmina Maria d.v. J. C. W. Verkoegen en A. M. L. Geul, Groenweegje. Louisa Johanna d.v. W. Zuid geest en W. Wagenmaker, Broersvest. 27. Adriana d.v. G. J. Verkerk en M. Domenie, Zuiderstraat. Hendrikus Marcus z.v. P. Ilmer en M. Koenderman, Otterbuurt. Bartholo- meus z.v. Th. B."A. Overzier en M. J. van Pinxteren, Kortlandstraat.Jacoba Hende- rientje d.v. J. A. Daalmeyer en A. Schouwen burg, Oude dijk. Hendrik z.v. P. Bode en A. Goedvolk, Eendrachtstraat. Overleden: Febr. 25. Arie van der Kuy oud 57 j. en 1 mnd. Vijf Sluizen. Rechtzaken, Het spoorwegongeluk bij Breu- kelen. Voor de Utrechtsche rechtbank is gisteren de zaak behandeld tegen den 39-jarigen machinist W. T. H. te Utrecht, machinist van een uit Rotterdam gekomen trein, welke op 15 November een uit Amsterdam gekomen trein aanreed, waardoor groote materieele schade ontstond, één reiziger op slag werd gedood, twee reizigers ernstig werden gewond, van wie een later in de Rijksklinieken te Utrecht overleed, en enkele andere reizigers lichte verwondingen op liepen. Er was voor deze zaak veel belangstelling de publieke tribune was geheel vol. Bekl. verklaarde, dat hij enkele dagen voordat het ongeluk had plaats gehad, op den llden No vember, uitdrukkelijk had meegedeeld, dat hij het betrekkelijke baanvak niet kende. Die chef had echter geantwoord „Och, dat is zoo erg niet, er is maar één signaal!'. Bekl. had geen „loods!' ter begeleiding medegevraagd, zooals wel gebruikelijk was te doen. Hij meende, dooi den chef te hebben gewezen op zijn onkunde van den weg, ten volle zijn plicht gedaan te hebben. Bekl. erkende, dat hem bekend was dat langs den weg stonden de seinpalen 10 B en 9 B, maar de juiste plaatsing wist hij niet Voorts verklaarde hij, links te hebben uitgekenen. Omtrent de snelheid wist hij geen nauwkeurige opgave te geven. De snelheidsmeter was onbetrouwbaar. Na pas°eeren van wachtpost 15 is bekl. dadelijk gaan uitkijken links heeft hij een wit licht gezien, maar niet sein 10 B. Daar hij wit licht (veilig) zag, meende hij te mogen doorrijden. Daarna is bekl. rechts gaan kijken, daar hem, als hij links stond (het was zeer slocht weer), de regen in het gezicht sloeg, hetgeen hem het uitzicht onmogelijk maakte. Bekl. keek uit de kap en dan dan langs den schoorsteen over den ketel de seinen zien. Toen heeft hij uitsluitend rood gezien en geen groen en wit meer. Hij dacht, dat dit roode licht de achterkant van het witte was. Toen bekl. tct de ontdekking kwam, dat dit niet zoo was, heeft hij onmiddellijk geremd. De leerling, die bij hem op de machine stond, had den handle voor stobhitoevoer afgesloten, zoo dat, geen tegenstoom gegeven kon worden. Hierna werden verschillende getuigen ge hoord De heer J. Q. H. Loumans, ingenieur van trac tie bij de Ned. Spoorwegen, betoogde, dat bekl. tegen den opzichter had moeten zeggen, dat hij het baanvak nooit gereden had dan had de opzichter den dienst moeten wijzigen. Bekl. heeft wel die onbekendheid met den weg medegedeeld dat hij dit tegen den opzichter heeft gezegd, staat evenwel niet vast. De snelheidsmeter van bekl's machine is in beslag genomen en bij onder zoek is^gebleken, dat het instrument volkomen in orde was. Getuige gaf verder velschillende technische bizonderheden en verklaarde, dat hij over bekl. zeer gunstige inlichtingen heeft gegeven. Een ander getuige-deskundige, de heer Vos, ingenieur van het seinwezen, te Amsterdam, ver klaarde, dat het onmogelijk is, dat de signalen voor Amsterdam en Rotterdam tegelijk veilig staan. De heer Van Hondhorst, aspirant-werkmeester bij de Nederl. Spoorwegen, die als stoker op de machine dienst deed, deelde mede, dat toen bekl. eenkgen tijd rechts had uitgekend, deze plotseling naar links liep, en uit alle macht begon te remmen. Toei^de trein uit Amsterdam zichtbaar werd, ,ep bekl. remmen, remmen. Getuige sloot daarop de regulaloren af, er niet om denkende dat door deze handeling geen tegen stoom kon worden gegeven. Na het ongeluk zeide bekl. nog Nou gooien ze het sein onveilig op het oogenblik, dat je er onder door rijdt. Tevens zeide bekl. dat het zgn. voorsein uit was, althans niet te zien. Bekl. vestigde er de aandacht op, dat hij 't voor signaal niet zag, en daaruit de conclusie heeft getrokken, dat het uit was gegaan. O.a. werd als getuige gehoord de arbeider v.d. Weerthoff, die op 15 November den wacht post tusschen Breukelen en Harmeien diende. Van zijn post af kon getuige duidelijk zien, dat het voorsignaal op groen stond, (langzaam rijdei Ondanks dat r--ed de trein met nagenoeg de zelfde snelheid door. In de meeste gevallen wordt er voor groen licht al gestopt. Het afstandssig naal 9 B stond op rood, dus stoppen. Getuige kon het in den blokpost duidelijk zien. De seinhuiswachters Van Schaik en Van Alphen, van station Breukelen, verklaarden, dat de seinen 9 B en 10 B op onveilig stonden. De heer Van Amstel, chef van het station Breukelen, heeft onmiddellijk na het ongeval vastgesteld, dat hel signaal 9 B op onveilig en signaal 10 B op langzaam rijden stond. Er werden nog verschillende andere getuigen gehoord, o.w. twee a décharge. De officier van justitie, mr. Fabius, ging het gebeurde nog een0 na en achtte bekl!s "chuld bewezen. Ten aanzien van de strafmaat merkte spr. op, dat er verschillende verzachtende om standigheden in aanmerking kunnen worden ge nomen (o.a. het slechte weer.) Hij vroeg ten slotte een hechtenis van 14 dagen. De verdediger, H. W. C. J. de Jong uit Am sterdam, pleitte vrijspraak, subsidair voorwaar delijke veroordeeling. De vergiftigingszaak te Liss e.De Haarlemsche rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de vergiftigingszaak uit Lisse. De beklaagden, de weduwe G. H. v. d. B.—v. d. M., en haar gewezen commensaal C. van der L. wer den veroordeeld ieder tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Het O.M. had levenslange gevangenisstraf geëischt. De rechtbank achtte den moord bewezen. Scheepvaart. Hoogwater te Hoek van Holland. 1 Maart. v.m. 7.05, n.m. 7.35. 2 Maart. v.m. 7.58, n.m. 8»40. 3 Maart. v.m. 9.11, n.m. 10.05. 4 Maart v.m. 10.41, nam. 11.31. Hoogwater te Schiedam 1 uur en 40 mi nuten later. .SCHIEDAM, 1 Maart. Vertrokken Zweedsch s.s. „Grangesberg (nieuw) naar Rotterdam om compas te stellen, het stoomschip zal morgen proefstoomen naar Hoek van Holland. SAGRES, 28 Gebr. Gepasseerd Japansch s.s. „Havre Maru", geladen met cocosolie en stukgoederen van Oost-Azië naar Londen-Rot- terdam en Schiedam. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 1 Maart. Men noteert voor binnenl. spiritus, dir. levering f 50. Stemming flauw. Moutwijn. SCHIEDAM, 1 Maart. Men noteert voor moutwijn 46 f 30. Stemming flauw. Spoeling. Noteering van de Goop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging' Heden f3per ketel. ROTTERDAM, 28 Febiuari. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 489 vette runderen, 189 vette kalveren, 190 schapen of lammeren, 1266 varkens. Prijzen per' 1/t kilo koeien 60—87x/2 97i/ac., kalveren 95-120-140 c., schapen 7590 c., lammeren 45—60.— per stuk, varkens 6064a 75 c.. lichte varkens (ex- porthandel) van 60 tot 65 ets. De aanvoer van runderen was flink. De handel was zeer langzaam en de prijzen ble- wel vrijwel nog op dezelfde hoogte. Gister waren de prijzen der aardappelen als volgtBrielsche kralen f Zeeuwsche blauwe f8.258.75 Zeeuwsche eigenheimers f 7.7.25, dito bonte f 8.258.75, Spuische eigenheimers f 7.257.60, blauwe dito f7. 7.25, Friesche dito f 6.506.75, Bravo's f 7.75, 8.25, poters f4.25—5.40; red star f5.906.40, Limburgsche zandf 4.40-4.60, alles per 100 K.G. Met zeer geringen aanvoer, weinig vraag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 3