Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-OngevalleBverzekering 44ste Jaargang. Woensdag 2 iMaart 1921. No. 12976. De Graaf en zijn DocMer. FEUILLETO Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 89. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Adrertentiën: 1—5 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk] adverteeren. Tarieven worden op[;^aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. bq vaiNei vu Dc verzekering levenslange 'f* 1111 verlleu vu geheele 1 11een hand, ___B BftM Invaliditeit') Is U w veel ef oogS UU een duim weidt gewaarborgd doei de Hellendsehe Algemeene Verickeilngibank Ie Behledui. bQ veilles van oen wijsvinger j k| veilles eiken ande> hi vingei Buitenlandsch Nieuws. DE CONFERENTIE TE LONDEN. De kwestie der Duitse lie schadevergoeding. Door Von Simons zijn bij de Londonsche Con ferentie twee memories ingediend waarin de Parijsche voorstellen worden bec.ritiseerd., Naai de meening van dc Duitsche regeering zijn deze gegrond op 'n te gebrekkig inzicht van de Duit sche nijverheid. Ondanks het daaraan verbon den risico besloot Duitschland zelf voorstellen van bestendigen aard te doen, omdat het bereid is tot elke opoffering, indien het vaste verplich tingen in de plaats kan stellen van de onbepaal de verplichtingen, welke het verdrag van Ver sailles het oplegt. Toen Simons de Duitsche voorstellen aan bood, zeide hij ten slotte Het spreekt vanzelf, dat het referendum in Boven-Silezië in het voor deel van Duitschland uitvalt en Boven-Silezië Duitsch moet blijven. Ook dat de wereldhandel bevrijd wordt van de bestaande belemmeringen en dat over de geheele wereld de economische vrijheid en gelijkheid van rechten hersteld moet worden Van Italiaansche zijde verneemt Reuter, dat de voorstellen, die er vandaag aan de conferen tie gedaan zijn,door allen,die er kennisvan namen als verrassend beschouwd werden en men was het er over eens, dat er op dezen grondslag mets te bereiken vel. De tekst van de Du'Rche tegen voorstellen is rondgedeeld maar met voorgele zen. De mdruk, dn:n zij op de conference ge maakt hebben, was ongunstig. Een nad.r telegram u't Londen meldt. De vorige week heeft Lloyd George voorspeld, dat de Dmtschers zouden verschijnen m hun meest versleten plunje". Zijne voorspellmg is gisteren meer dan verwezenlijkt, toen dr. Si mons de Du;tsche tegenvoorstellen :nzake de schadevergoeding voordroeg. Het grootste deel van zijn redeneermg bestond uit een poging om aan te toonen, dat de deskundigen der ge allieerden bij hun schatting van den econonv- schen en fmancieeleu toe, tand van Du;L ch- land de plank geheel en al missloegen, dat het inderdaad ;n een vergevorderden staat van ge brek verkeerde en dat het, wel verre van in staat te zijn om de landen, die het verwoest heeft, schad doos te stellen, zorgvuld g opgekweekt moest worden gedurende een lange reeks van ja ren m de toekomst. Overgaande tot de cijfers stelde von Simons de gekapitaliseerde waarde van de Parijsche voor stellen der geallieerden, verdisconteerd op 8 per cent, op 50 milliard gouden marken en betoogde hij, dat hiervan al 20 milliard aan de geallieer den betaald was, tot welk cijfer hij kwam door mee te rekenen, volgens de Duitsche schatting, de waarde van het achtergelaten Duitsche oor logstuig en van de verloren koloniale bezittin-- gen. De overige 30 milliard, die volgens von Simons het uiterste zijn, wat Duitschland betalen kan, zouden moeten worden gevonden uit een inter nationale leening. Hoewel zulks bij den huidigen stand van de geldmarkt onmogelijk zou zijn, meende Simons, dat er wel 8 milliard zou kun nen worden gevonden, waarop Duitschland in terest en aflossing zou betalen, evenals op de resteerendc 22 milliard. Maar hij betoogd klaarblijkelijk zonder acht te slaan op de u.t- weiking welke dit zou hebben op de bestaande leeningen dat deze Duitsche leening bijzondere voorrechten zou moeten krijgen en zou moeten worden vrijgesteld van belasting in de landen van uitgifte. Von Simons stelde voor dat Duitschland zijn schuld in 30 jaar tijds af zou doen, maar drukte twijfel uit of Duitschland wel in °taat zou zijn om veel te betalen anders dan in grondstoffen en werkkrachten voor 1926, waarna, naar hij voorstelde, een nieuw ontwerp van betaling zou kunnen worden opgesteld. De voorstellen van Parijs wees von Simons als onuitvoerbaar van de hand, evenals de belasting van 12 percent op den Duitschen uitvoer. ^'foen Simons vroeg of hij deze voorstellen op bijzondei heden wilde toelichten, bracht Lloyd George, die de bijeenlomst voorzat, hem op scher pen toon tot zwijgen. Als de bijzonderheden, zoo zei de Engelsche eerste-minister, niets anders waren dan een nadere uitwerking van do voor stellen die von Simons reeds had gedaan, zou den zij de moeite van het voorlezen ternauwer nood loonen. De voorstellen toonden een vol strekt gemis van inzicht in de hoofdzaken, waar over het ging, en do geallieerden waren eensge zind van meening, dat zij geen bespreking waard gekeurd konden worden. De geallieerden zouden onderling beraadsla gen wat er gedaan moest worden en hun beslis sing Woensdag aan d.e Duitschers meededen. De Duitsche uiteenzetting wordt te Londen als volslagen onbevredigend beschouwd. Zij be- teekent ongetwijfeld een terugkrabbelen van de maatregelen, waartoe de Duitschers te Spa fei telijk hun toestemming hebben gegeven. Men wijst erop, dat degeen, die de verantwoor ding op zich heeft genomen voor de thans door Duitschland gevolgde gedragslijn tevens op zich heeft genomen voor het versterken van den invloed van de meest onverzettelijke krach ten in Duitschland, dat daarvan het gevolg is. Engeland zou het eerlijk betreuren als het noodig mocht blijken strafbepalingen op Duitsch land toe te passen wegens het niet nakomen van zijn verplichtingen. Volgens de Engelsche ziens wijze is de eisch van het oogenblik het herstel van de economische gezondheid van Europa, en de bezetting van nog meer Duitsch gebied en het instellen van een onafhankelijk douanestel sel in Duitschland zou geen stap voorwaarts in die richting beteekenen. Niettemin, als deze straffen noodig mochten blijken, komt de ver antwoordelijkheid geheel neer op de schouders van de Duitschers zelf, en vooral op die van dat handjevol bankiers, wier boosaardigen in vloed duidelijk is na te gaan in de houding, welke Duitschland thans aanneemt. (Naar het Duitsch). 22 Hoe moeder zei de luitenant, groote oogen opzettendewie was dat Geen gekheid mijn zoon. Hebt ge gis teren avond geen bezoek ontvangen Ge ziet dat ik goed ingelicht ben. Parbleu, beter dan ik moeder. Ik heb geen andere gezichten gezien, dan die der sol daten. Hoe, Frederik, hebt ge niemand ge zien Niemand moeder, op mijn woord van eer. Wat, zei de moeder, is de zoon van den vice-koning gisteren avond dan niet te Munck- holm geweest De luitenant proeste het uit van 't lachen. De zoon van den vice-koningwaar lijk moeder droomt of schertst gij Noch, 't een noch 't ander, mijn zoon. ^ie had dan gisteren de wacht Ik zelf moeder. En hebt gij baron Ordener niet ge zien ENGELAND EN RUSLAND. Krassin, de Russische onderhandelaar met Engeland, heeft den Berlijnschen correspondent van de „N.R.Crt." gemachtigd de volgende ver klaring te geven. Krassin vertoeft op het oogen blik te Berlijn „Rusland bevindt zich op het oogenblik in vrede en is niet geneigd weer een oorlog te be- «jginnen, tenzij het daartoe mocht worden ge dwongen." Nopens de presidentswisseling in de Veree- nigde Staten zeide Krassin: „Sowjet-Rusland zal geen voorstellen aan Harding doen. Wij zullen afwachten welke houding de Vereenigde Staten zullen aannemen. Morgen ga ik naar Londen met een soort ulti matum. De door Engeland voorgestelde handels overeenkomst is onaannemelijk gebleken. Nu heb ik een tegenvoorstel op zak, maar hier moet ik ook bij blijven, Engeland en Rusland hebben reeds lang genoeg onderhandeld, zonder tot overeenstemming te komen, en als de voor stellen van Rusland niet worde aangenomen, dan is het handelsverdrag van de baan. Rusland moet of met Engeland of met de Vereenigde Staten handel drijven, voorkeur heb ben wij niet. Mocht het bewind va'n Harding een tegemoetkomende houding aannemen, dan zul len wij onderhandelingen aanknoopen. Uit het geen ik te Moskou gelezen heb, blijkt in Rusland algemeen de hoop te worden gekoesterd, dat de nieuwe regeering te Washington, van welke men aanneemt dat zij wordt geleid door een nuchteren handelsgeest, het aanknoopen van handelsbetrekkingen zal overwegen. Ik voor mij heb geen bijster groote verwach tingen omtrent het resultaat. Onlangs heeft Amerika, Martens, den sowj et-gezant, uitgewe zen, waaruit wel blijkt, dat de bourgeoisie Rus land meer moeilijkheden in den weg wil leggen Blijkbaar vreest Amerika het bolsjewisme. Het is echter niet mogelijk handelsbetrekkingen aan te knoopen als wij geen vertegenwoordiger in de Vereenigde Staten hebben. Bij deze gelegenheid wil ik constateeren, dat Charles Recht, die ei- aanspraak op maakt de opvolger van Martens te zijn, in het geheel geen vertegenwoordiger van de Sowj et-republiek is. Tevens kan ik bevestigen, dat het millioenen- aanbod van van der Lip inzake concessies in Rusland door ons niet is aanvaard. Voor zoo ver ik weetheeft van der Lip zich nooit voorge daan als vriend of afgezant van Harding. Op het oogenblik vertoeft hij te Rewal, waar hij nieuwe onderhandelingen heeft geopend." Wat aangaat de geruchten omtrent het troe- i penconcentreeren aan de grenzen van Polen en Roemenië, zeide Krassin Wij hebben meer dan genoeg van den oorlog, en wij hopen op vele jaren van vrede. Wij hebben geen behoefte aan Poolsch of ander land. Rusland kan alleen weer opleven Moor zijn nijverheid en landbouw dit wordt echter onmogelijk gemaakt door de blok kade der geallieerden. Het ergste gedeelte van den winter is voorbij. Januari en Februari wa ren kritiek, maar nu geloof ik, dat de crisis voor bij is. Het transportwezen verbetert. Wij zijn nu in staat evenveel locomotieven te herstellen als er in ongereedheid raken. In het algemeen staan wij er beter voor dan een jaar geleden. Aangaande het verleenen van concessies be staat overeenstemming Slechts is er verschil van meening over het hoe en het waar. Wij den ken er bijv. niet aan Engeland concessies te ver leenen in het petroleumgebied van Bakoe. Een van de voornaamste moeilijkheden bij de onder handelingen tusschen Engeland en Rusland is de propagandakwestie. Engeland verlangt, dat niet alleen de Russische regeering, maar dat ook Russische onderdanen geen propaganda zullen maken. Daar kan Rusland niet in treden. Voor het geval Rusland zijn propaganda in Indië, Perzië en Afganistan zou moeten staken, ver langt het desgel ij ke van Engeland ten opzichte van Polen, Finland en do Oostzee-staten. Ten slotte valt nog op te merken, dat de twis ten in Rusland niet van ernstigen aard zijn en zich beperken tot verschillen van meening, die tengevolge zullen hebben, dat op het nationale congres dor communistische partij, dat deze maandwördt gehouden, twee groepen tegenover zullen staan. ENGELAND EN AMERIKA. De prins van Wales was eergisteravond te Londen aanwezig bij een banket, dat gegeven werd door den gezant der Vereenigde Staten, Davis, die binnenkort naar Amerika terug gaat. Lloyd George had een schrijven van ver hindering gezonden. Den algemeenen toestand sedert den oorlog beschouwende, zei de heer Davis, dat, zoo alles waarop men had gehoopt, niet werkelijkheid was geworden, toch ook alles wat men had gevreesd, evenmin was geschied. Sprekende over de verhouding tusschen de Vereenigde Staten en Engeland, zeide hij een rotsvast vertrouwen te hebben en de vriend- schappelijken betrekkingen tusschen de beide landen. De prins van Wales bracht tenslotte hulde aan de groote verdiensten van den ambassa deur ten gunste der eenheid van de beide groote Engelsch-sprekende landen. Wel neen antwoordde de luitenant. Vergeet niet mijn oon, dat hij incogni to kon binnenkomen, en dat ge hem nooit gezien hebt, dat gij te Kopenhagen opgevoed zijt en hij te Drontheim denk aan !t geen men vertelt van zijn grillen en zijne dwaze ideeën. Zijt gij zeker niemand gezien te heb ben Frederik aarzelde een oogenblik. Neen niemand ik kan niets anders zeg gen. In dit geval hernam de gravin, is de baron niet naar Muncholm gegaan Musdemon, even verwonderd als Frederik, had aandachtig toegeluisterd. Hij viel de gra vin in de rede. Mevrouw met uw verlof. .Welke is de naam, heer Frederik, van den minnaar der dochter van Schumacker. Hij herhaalde zijne vraag, want Frederik die in gepeins verzonken scheen, had het niet gehoord. Ik weet nietof lieverJa,, ik weet het niet. En hoe weet ge dan, dat haar minnaar een leenman is. Heb ik dat gezegd een leenman ja, ja, een leenman. De verlegenheid van den luitenant werd grooter. Deze vragen en de verplichting van te zwijgen, maakten zijn hoofd geheel wild. Op mijne eer, mijnheer Musdemon, en gij, mijne moeder, indien het vragen tegen woordig de mode is, doe het dan onder u tweeën ik heb u niets meer te zeggen. Terwijl hij haastig de deur openrukte verdween hij, hen in allerlei veronderstel lingen achterlatende. Hij spoedde zich naar het binnenplein, want hij hoorde de stem van Musdemon, die hem toeriep. Hij steeg te paard en reed naar de haven, waar hij de boot wilden nemen om naar Munck- holm over te steken, denkende, dat hij daar wellicht den zonderlingen vreemdeling nog vond. Indien het Ordener Guldenlew eens was, zei hij bij zich zeiven, dan beklaag ik mijn arme zuster Ulrika. Neen, !t is onmogelijk, dat iemand zoo dwaas kan zijn de dochter van eenen staatsgevangene te stel len boven de dochter van een almachtig mi nister. Het is mogelijk, dat de dochter van Schumacker voor hem slechts eene fantasie was. Neen, het was Ordener niet De zoon van den vice-koning zou zich niet in eenen ouden mantel steken, waarvan men eene tent zou kun nen maken hij was niet gekapt, had ijzeren sporen aan de laarzen, vol slijk en stof. De baron van Thorwick is ook ridder van Danebrog, en die vreemdeling droeg geene ordeteekenen. Mij dunkt als ik ridder van Danebrog ware geweest, zou ik met den halsketting van die orde slapen. RUSLAND. Van de Russische grens wordt gemeld In aansluiting aan den opstand van de bevolking in Petersburg en Kroonstad tegen de geweld- heerschappij zijn in Moscou ernstige onlusten uitgebroken. Naar het Lettische Telegraaf- agentschap uit Moskou verneemt is het tusschen stakende arbeiders en roode troepen tot ernstige gevechten gekomen, die nog voortduren. De opstandige boeren hebben de stad Tschernogow bezet. Verder wordt gemeld, dat de opstanden in het gouvernement Slolensk zijn onderdrukt De boeren hebben Staro-Gonstantinow en Polonnoje bezet. Tot voorzitter der Commissie tot het terecht stellen van burgerlijken is Dsierskinski door de Sovjet-Regeering benoemd. Deze heeft als ver antwoordelijk leider onbeperkte volmacht. Neen, onmogelijk; hij is de zoon van den vice- koning niet. XI Wat is er Poël wie heeft u gelast binnen te komen. Uwe Excellentie vergeet dat zij zelf het mij bevolen heeft. Ja, zei de generaalJa, gij moest mij dat doosje aangeven.!' Poël gaf den gouverneur het doosje, dat deze had kunnen grijpen door een weinig den arm uit te strekken. Poël ik wilde u ook nog vragen Hoe laat is 't al Zes uur voormiddag, antwoordde de bediende aan den generaal, die zelf een horloge in den zak had. Ik wilde u zeggen, PoëlWelk nieuws er is in 't paleis De generaal ging voort met zijne papieren na te zien. Niets, Excellentie, alleen wacht men nog altijd mijn edelen meester, waarover de generaal ongerust is. De generaal stond op en zag den knecht ver wonderd aan. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1