Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-Ongevallenverzekermi 44ste Jaargang. Donderdag 3 Maart 1921. No. «2977 F E U I L L ETON. De Graaf en zijn Dochter. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden fl—per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regel» 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk| adverteeren. Tarieven worden op[|aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. fcQ verlies De verzekering MS j* f| f| fl Ml levenslange |y||| verlies vu geheels |||l sen hud,' Invaliditeitfew» vast el eogj •erdt goMavhergd deer de Holludsehs Algemeens Yerzekerlngshanli Ie aehlslaas. vu een duimt klj verlies van een wijsvinger M verlies eiken snde> ren vinger i Buitenlandse!* Nieuws. DE LONDENSCIIE CONFERENTIE. De Duitsche Schadevergoeding Na een langdurige bespreking besloot de con ferentie, de Duitsche delegatie mede te deelen, dat zij morgenmiddag het antwoord der gealli eerden zal vernemen. Naar Reuter verneemt, gaf de gistermiddag gehouden conferentie blijk van volkomen een stemmigheid zoowel met betrekking tot de Duitsche voorstellen als de gevolgen. De bij eenkomst was van zeer belangrijken aard Verder seint men nog Het gisteravond door de geallieerden vastge stelde antwoord, dat hedenvoormiddag aan de Duitsche delegatie zal worden medegedeeld, wordt stipt geheim gehouden. De „Times!' verwacht, dat het antwoord der geallieerden in den vorm van 'n ultimatum zal zijn gesteld, waarvoor waarschijnlijk een bedenktijd tot Maandag zal worden gegeven. Van andere zijde bericht men De toestand is zeer ernstig. De kwestie van de schadeloosstelling, die Duitschland aan de geallieerden is verschuldigd, ontwikkelde zich sedert eergistermiddag tot een scherper crisis en tot een meer gespannen verhouding tusschen Duitschland en de geallieerden, dan sedert de onderteekening van het verdrag van Versail les bestond. De Duitsche tegenvoorstellen, waarvoor men de Duitsche reactie verantwoordelijk houdt, worden niet alleen door gematigde bladen als de „Daily News" en de „Westminster Gazette" volkomen onaannemelijk gevonden, doch zoo wel in Fransche als in Engelsche kringen als een slag in het gezicht der geallieerden op gevat. De geallieerde conferentie te Parijs toch, stelde de totale som der schadeloosstelling vast op 226 milliard goudmark, 43 milliard min der dan te Boulogne was vastgesteld. Om dit verschil op te heffen, besloot men te Parijs bovendien, 12 te heffen van den Duitschen uitvoer De Duitsche tegenvoorstellen wischten dat verschil eenvoudig uit door de voorgestel de heffing onuitvoerbaar te verklaren en zij kapitaliseerden het totale bedrag der 42 Pa- rijsche annuiteiten eigendunkelijk tot een be drag van 50 milliard goudmark. Daarvan werd, alweer eigendunkelijk, 20 milliard afgetrokken met de bewering, dat Duitschland reeds voor een zoo groote waarde aan de geallieerden heeft geleverd. Lloyd George intusschen ver klaarde onlangs,' dat de waarde van hetgeen Duitschland reeds heeft geleverd, niet meer dan enkele honderden millioenen p.st. bedraagt. Duitschland stelt het verder voor, alsof de resteerende 30 milliard het uiterste bedrag uitmaakt, dat Duitschland kan betalen. Ten eerste wil Duitschland het bedrag afbetalen door het heffen van een internationale leening ten bedrage van ten hoogte 8 milliard goud- mark en het verwacht, dat ook de geallieerden f worden afgekondigd, In het geheel zijn er reeds een deel van die leening zullen opnemen, Van de dan nog resteerende hoofdsom namelijk 22 milli ard, verklaart Duitschland in de eerste vijf jaar niet meer dan 1 milliard jaarlijks te kunnen betalen en dan nog wel gedeeltelijk in arbeid en goederen. De regeling van de afbetaling der overige 17 milliard zou in 1926 opnieuw moeten worden vastgesteld over een termijn van der tig jaar. Dit laatste voorstel wordt ronduit een pas kwil genoemd, en men zegt, dat Duitschland er blijkbaar op rekent, dat in 1926 de omstan digheden zoodanig veranderd zullen zijn, dat Duitschland de geallieerden dan gerust zal kun nen trotseeren. De houding van Duitschland wekt in gealli eerde kringen groote ontstemming. De Griekse h-T urksclie kwestie. Reuter verneemt uit Grieksche bron dat de grondwetgevende vergadering in antwoord op de voorstellen der conferentie teLondenals rede nen voor de onbereidheid van Griekenland in zake de geallieerde commissie Voor Smyrna en Thracië zal opgeven le. Het leger zou gemobi liseerd en werkeloos moeten blijven, waarvan Griekenland de financieele lasten niet dragen kan Handhaving van het leger is alleen mogelijk voor het doel waarvoor het georganiseerd is, namelijk vredestichting in de Levant2e. Demobilisatie is bijna onmogelijk wijl de grootste verontwaar diging in het leger zou heerschen, indien de gebrachte groote offers vergeefs zouden blij ken 3e. Griekenland begrijpt niet welke nieuwe feiten een geallieerd onderzoek zal opleveren daar de onpartijdige statistieken reeds hebben uitgemaakt dat de bevolking van Smyrna c». Thracië in meerderheid Grieksch is. De regeering te Angora heeft haar delegatie te Londen opgedragen om het volgende antwoord te geven op de door de geallieerden gestelde vragenDe regeering (van Moestafa Kemal) aanvaardt het voorstel om een geallieerde com missie van onderzoek van Smyrna en Thracië te zenden, maar verzoekt, ten einde de onpartijdig heid van het onderzoek te waarborgen, tijdens het onderzoek het Grieksch bestuur door een geallieerd bestuur te vervangen. De Tegeering is bereid de overige bepalingen van het verdrag van Sèvres te teekenen, maar verzoekt de geallieerden in aanmerking te nemen dat zekere bepalingen onvereenigbaar zijn met het 'bestaan van Turiiije als vrije en onafhanke lijke staat. Zij vraagt mitsdien een wijziging van het verdrag en voegt er bij dat Constantino- pel deze zienswijze volkomen deelt. ITALIË. Dit Italië komen nog steeds berichten over onlusten. Te Florence schijnt de toestand ernstig te zijn. Er is gisteren op verschillende punten der stad gevochten. De staat van beleg zou vermoedelijk vandaag 10 dooden en 400 gekwetsten gevallen. De algemeene werkstaking is te Florence te Pizza, Livorno en Genua uitgeroepen. Ook het spoorwegpersoneel staakt. Militaire maatrege len zijn getroffen. Te Florence is artillerie opge steld. De communisten in deze stad hebben ge tracht hun gearresteerde kameraden uit hetpo- litie-bureau te bevrijden. De troepen kwamen met machinegeweren tusschenbeiden. Er vie len enkele dooden. Te Bologna onderhandelen de vakvereenigingen over het uitroepen van een algemeene werkstaking voor heel Italië. Te Spezia en Reggio Emilia zijn ook inciden ten voorgekomen. Het treinverkeer tusschen Rome en Noord-Italië functionneert heel slecht ook zijn de telefonische en telegrafische verbin dingen vaak verbroken. Nader seint men dat ook te Triëst de alge meene werkstaking voor heel de provincie is ge proclameerd. De communisten hebben Dinsdag een groote scheepswerf in brand gestoken. Bij een botsing tusschen stakers en troepen werd een onder-officier gedood. LUXEMBURG. In een gisteren gehouden vergadering be sloten de arbeiders van de fabrieken te Differ- dange, zelf de exploitatie ter hand te nemen. Leden van raden van arbeiders gaven zich voor de verschillende bedrijven, die hervat zullen worden, als chef op. Te Redange zijn de arbeiders een sympathie- staking begonnen voor hun ontslagen kamera den en dreigen zij de exploitatie van de fabrie- keain éigen handen te zullen nemen. Een nader telegram meldt Soldaten van de compagnie vrijwilligers en Fransche jagers, die per vrachtauto naar de plaats van bestemming waren gebracht, heb ben de fabrieken van Differdingen en Redingen bezet. De werklieden besloten, dat de niet-ontsla- gen werklieden voorloopig aan den arbeid zou den blijven en dat, als binnen twee dagen de ontslagen werklieden niet opnieuw zijn aange steld, de algemeene staking voor het heele land zal worden afgekondigd. De dag ging zonder ernstige gebeurtenissen voorbij. Enkele voormannen, die 's ochtends aangehouden waren, zijn weer in vrijheid ge steld. In de hoofdstad zijn alle volksbijeenkom sten op straat en optochten verboden. brekkig. Zonder voldoende kolenvoorziening kan de nijverheid niet in vollen gang komen, want de beziging van waterkracht stuit op groo te bezwaren daar de van Hogarije losgescheurde gebieden over de grootste hoeveelheden water kracht beschikken. Nochtans worden pogingen in het werk gesteld om van de waterkracht van Donau en Raub partij te trekken. De regeering zal verder alles in het werk stellen om het arbeidersvraagstuk op te lossen. DENEMARKEN. Men meldt uit Kopenhagen Na de eerste „lock-out-waarschuwing", waar in aan 40.000 arbeiders in de ijzer- en staalin dustrie en in de bouwvakken den dienst wordt opgezegd, wanneer zij niet bereid zijn op de door de werkgevers gestelde voorwaarden door te werken, zijn tusschen patroons en werklieden onderhandelingen gevoerd, die echter op niets zijn uitgeloopen. De bond van werkgevers heeft thans een tweede waarschuwing verzonden, waarbij aan de werklieden tot Maandag a.s. bedenktijd ge geven wordt. Waar het aantal werkloozen reeds op circa 75.000 wordt geschat, zou deze uitsluiting in niet geringe mate de economische crisis ver scherpen. RUSLAND. De „Neue Freie Presse" meldt uit Moskou, dat daar ernstige straatgevechten plaats hebben. Een gedeelte van het garnizoen van Moskou is aan het muiten geslagen. 20.000 arbeiders heb ben zich bij de muitende soldaten aangesloten. Trotzky heeft in het begin van de week Moskou verlaten. „Berlinske Tidende" verneemt uit Helsing- fors Van de grens wordt gemeld, dat Wassili Os- trof en verscheidene andere stadsgedeelten van Petrograd zich in handen der opstandelingen bevinden. (Naar het Duitsch). 23 Gij ziet niet goed. Poel. Ik zou ongerust zijn over den baron Ik weet de reden zijner afwezigheid, ik verwacht hem nog niet. De generaal was zoo jaloursch op zijne macht, dat hij niet kon lijden, dat een on dergeschikte eene geheime gedachte van hem kon raden en geloofde, dat Ordener zonder zijn bevel gehandeld had. Poël, hernam hij, ga heen. De lakei ging. Waarlijk riep de generaal uit, toen hij alleen was, Ordener maakt misbruik van mijne goedheid. De degen buigt zoolang tot dat hij breekt. Mij zulk een nacht laten door brengen den generaal Levin prijs ge ven aan de spotternijen van eene gravin van Ahlefeld en aan de vermoedens van een la kei Ordener Ordener uwe nukken dooden uwe vrijheid Laat hem nu eens komen, ik zal hem ontvangen, als het buskruit het vuur. Zoo zijn generaal behandelenLaat hem maar komen De generaal ging voort met papieren te ze gelen zonder ze gelezen te hebben, zoo slecht was hij geluimd. Mijn vader mijn generaal riep een be kende stem. Ordener drukte den generaal in zijne ar men, die zelf een kreet van vreugde niet kon onderdrukken. Ordener, mijn brave Ordener Parbleu wat ben ik blij dat. De generaal begon eerst na" te denken in !t midden van den zin. Ik ben blij heer baron dat gij uwe gevoelens kunt beheerschcn. Gij schijnt verheugd te zijn mij weer te zien !t is zeker uit versterving dat gij u mijn gezelschap ontzegd hebt, se dert de vier en twintig uren, dat gij in de stad zijt. Vader, gij hebt mij zoo vagk gezegd, dat een ongelukkig vijand voor een gelukkig vriend gaat. Ik kom van Munckholm. Zeker zei de generaal, als het ongeluk van den vijand waarlijk groot is. Doch de toe komst van Schumacker Is meer dan ooit in gevaar Generaal, men smeedt een schandelijk complot tegen dezen ongelukkige Zijne geboren, vrienden willen hem in 't verderf storten zijn gebo ren vijand zal hem redden De generaal, wiens gelaat langzaam eene zachte uitdrukking gekregen had, onderbrak Ordener. „Goed, Ordener Maar wat zegt ge Schu macker staat toch onder mijne bescherming Welke menschen"? welke samenzwering?.... HONGARIJE. Hegyeshamy, de minister van handel heeft gisteren te Gvör een rede gehouden, waarin hij met statistische gegevens aantoonde dat de eko- nomische consolideering des lands goede vorde ringen maakt. Het verkeer op de staatsspoor wegen is zoozeer verbeterd dat elk het kan waar nemen, de kolenproductie is tot 85 pet. van die voor den oorlog gestegen. Intusschen hecjft Hon garije, als de kolenmijnen met volle kracht wer ken, nog 3Va millioen ton buitenlandsche kolen noodig, maar de levering daarvan gaat zeer ge- AMERIKA EN DE KWESTIE DER MANDATEN. In het antwoord van den Volkenbondsraad op de nota der Vereenigde Staten in zake de kwestie der mandaten wordt gezegd, dat hoe wel de rechten, die de Vereenigde Staten zich door hun deelneming aan den oorlog en de vre desonderhandelingen hebben verworven, niet in het minst betwist worden, de huidige toe stand ingewikkeld wordt gemaakt door het feit, dat deVereenigde Staten zich hebben onthouden van het ratificeeren der vredesverdragen en niet zijn toegetreden tot den Volkenbond om redenen waaromtrent de Raad niet wenscht te discussieeren. Ordener kon geen afdoend antwoord ge ven op deze vragen, want hij had slechts ver moeden en veronderstelling omtrent den toe stand van den man, voor wien hij zijn leven ging wagen. Doch jonge menschen doen !t geen zij voor goed houden en laten zich niet veel door de rede leiden. Ordener was op den leeftijd waar op men geloofd wordt, en waagde zijn leven voor eene edele zaak- „Welke samenzwering? welke menschen? mijn vader Binnen eenige dagen zal ik u alles ophelderen dan zult gij alles weten wat ik weet, welke groote zaken u wachten. Mijn vader heeft mij een maarni uitstel geschonken, ik wijd die aan de belangen van een ander. Goede daad geeft goeden raad de rest zullen we zien bij mijne terugkomst. Hoe, hernam de generaal op bezorgden toon, zou dit huwelijk u mishagen? Men zegt, dat Ulrika van Ahlefeld zoo schoon is Hebt ge haar gezien Ik geloof van ja; zei Ordener; mij dunkt ook dat ze schoon is, waarlijk. Wel dan, hernam de gouverneur. - Wel dan, zei Ordener ik zeg u, dat zij mijne vrouw niet wordt. Dit beslist antwoord trof den generaal als een bliksemstraal. De vermoedens \an de hoogmoedige gravin kwamen hem voor den geest. „Ordener, zei hij hoofdschuddende, ik moest verstandig zijn, ik heb mis gehandeld, ik ben een oude dwaas. Ordener, de gevangene heeft ALLERLEI. De „Times" verneemt uit, Balbao Naar ver luidt zijn de regeeringen van Panama en Costa Rica overeengekomen het grensgeschil door een eene dochter O, generaal, riep de jonge man, daar over wilde ik u juist spreken. Ik vraag uwe bescherming voor dit zwak en ongelukkig meis- 1Waarlijk, zei de gouverneur, uw verzoek is dringend. Ordener kwam naderbij. En zou het dan niet zijn voor eene on gelukkige gevangene, aan wie men het leven en, wat nog meer is, de eer wil ontrukken. Het leven, de eer maar ik regeer toch hier en weet van dit alles niets, verklaar u. Generaal, het leven van den gevangene en zijne dochter wordt bedreigd door een helsch komplot. Wat ge beweett is sterk welk bewijs hebt gij daarvoor De oudste zoon van eene machtige fa milie is op dit oogenblik te Munckholm zijn doel is de gravin Ethel te verleiden, dat weet ik bepaald De generaal ging eenige voetstappen te rug. Mijn God die arme verlatene Ordener, Ethel en Schumacker zijn onder mijne be scherming. Wie is die ellendeling en die fami lie Ordener naderde den general en drukte hem de hand. De familie Ahlefeld. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1