Ai. V. DE PHOEN-IX, Uitstoomerij. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Garage D. VAN LEEUWEN, Tel SOftA. CRATJ BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 In het Lagerhuis heeft minister Bonar Law gisteren aangekondigd, dat het wetsvoor stel nopens de heffing van 50 p'ct. op den invoer van Duitsche goederen niet voor Paschen zal worden ingediend. Naar Reuter verneemt had het voorstel ïeeds gisteren ingediend moeten zijn maar in verband met de financieele transacties, welke voor 31 Maart worden afgesloten, zal het moeilijk val len den matregel vóór- Paschen door te voeren. RUSLAND. Naar uit Helsingfors geseind wordt, zijn in Petrograd hevige branden uitgebroken. Vanaf de Finsche grens ziet men den rooden vuur schijn. De revolutionairen hopen, dat de uit Moskou gezonden troepen na-ar hen zullen overloopen. Aangaande de gevechten in Petrograd, wordt gemeld, dat de 100de troepen vanuit pantser auto's met kanonnen op de arbeiders geschoten hebben. Een telegram uit Reval meldt Gisteravond is 3 *n groot, aantal bolsjewis tische ambtenaren, onder wie 25 volkscom missarissen, de Estlandsche grens overgekomen. Zij kwamen uit Pskof, waar een algemeone a'nti- b'olsjewistische opstand is uitgebroken. Het gar nizoen aldaar heeft gemeene zaak gemaakt met de opstandelingen en de stad is van communis ten gezuiverd. De stad heeft zich vrij verklaard en verbonden met Kroonstad in den stiijd voor de viijheid en de constituante. Uit Rusland is bericht ontvangen, dat de arbeiders te Petrograd en t Moskou alle poli tieke gevangenen uit de gevangenissen hebben bevrijd. Te Kroonstad moeten de troepen aan de zijde der tegen-revolutionairen staan. De sovjet-regeering heeft derhalve een aantal Fin sche roode troepen naar Petrograd gezonden. De omtrek van Petrograd zou liet tooneel van den strijd zijn en de staat van bel- g zou in 'de geheele stieek door de sovjet-regeering zijn afgekondigd. Te Tambof vertoeven 50.000 gewapende boe ren. die daar de macht in handen hebben. De wegen naar Moskou zijn van het Zuiden af versperd. De sovjet-regeering beweert echter, dat zij den totstand vrijwel mee,ter is en een aantal massa-arrestaties laat uitvoeren. Tengevolge van den ernstigen toestand heeft de Raad van Volkscommissarissen Trotzky tot dictator der Sovjetrepubliek uitgeroepen met onbeperkte bevoegdheden. Trotzky is uit Mos kou naar Petersburg vertrokken. Naar de Matin" uit Reval. verneemt, heeft daar het volgende feit zeer de aandacht ge trokken, zoodat men er zelfs een voortöeken in meende te mogen zien, dat ook de Sovjet-lei ders rekenen met hun val De bolsjewistische vertegenwoordiger Lit- vinoff heeft nl. den geheelen goudvoorraad,wol ken de Sovjet te Reval had voor de betalingen harer inkoopen in het buitenland, aan boord van een in de haven liggend Russisch oorlogsschip laten overbrengen. Dit depot werd geschat op een 20Q millioen gouden roebels. Bovendien had den de daar aangekomen Sovjetambtenaren, die zooals we gisteren mededeelden, in. grooten getale over. de grens zijn gekomen, geweldige hoeveelheden goud, platina en juweylen bij zich. sche gebeurtenissen wederom het leven aan ne gen personen, terwijl 86 gewond werden. Thans is de stad, om voorgoed een einde aan de twisten te maken, bezet door de militairen en op verschillende plaatsen van de stad staan batterijen. De vierhonderd verrichtte arresta ties zullen wellicht de gewenschte rust bren gen. LUXEMBURG. De arbeidersleiders teekenen in hun bla den en op hun meetings protest aan tegen de bemoeiing van Frankrijk en België met den strijd tusschen de Luxemburgschö arbeiders en werkgevers. Die beide regeeringen hebben na melijk de opheffing gevraagd van de in de fa brieken ingestelde arbeidersiaden. Reuter, de staatsminister, heeft in de Ka mor verklaard, dat er feitelijk geen interventie heeft plaats gehad. De regeering had er uit eigen beweging reeds toe besloten de wettelijke ar beidsregeling in overeenstemming ,t.c brengen met die van Frijankrijk en België. De stakingstoestand is dezelfde gebleven. JAPAN. Uit Tokio wordt aan Reuter bericht, dat de Japansche regeering een aanvullende begrooting bij het parlement heeft, ingediend, welke een bedrag van 60 millioen yen beloopt. Van dit bedrag is 50 millioen uitgetrokken voor leger en vloot, en slechts 6000 yen voor onderwij s-doel- einden. De Japansche regeering hoeft in Frankrijk vijf groote vliegtuigen besteld, die elk 60.000 yen kosten. Fransche instructeurs zijn uit- genoodigd in begin April naar Japan te komen om den omgang nut dit groote vliegtuigtype te onderwijzen. PORT, BORDEAUX- BOURGOGNE-WIJNEN. ITALIË. Bij de behandeliug der Italiaansche begroo ting over 1921'22 verklaarde de Italiaansche minister van Financiën, do hoer Meda, dat de uitgaven hooger waren dan op vorige begroo tingen was uitgetrokken, als gevolg van de daling van den wisselkoers, de interest op schul den, de oorlogspensioenen, publieke werken van den staat enz. Hoewel de buitengewone oorlogs uitgaven aanzienlijk waren verminderd en het tekort op de spoorwegexploitatie was wegge werkt, en in weerwil, ook, van "de vermeerdering in de opbrengst der belastingen met 2 milliard lir", toont dan ook de begrooting een geraamd tekort van 10.370 millioen liie. Do minister wees er echter op, dat hierin 6300 millioen was begrepen voor verlies op de door den staat uitgeoefende graancontrole. Deze last echter zou verdwijnen, nu juist em wet was aangenomen, waarbij de prijs van het brood en de inboslagnemingsprijs van het binnonland- sche graan werden verhoogd, en de mogelijkheid was geschapen om een speciale belasting te heffen tot dekking van de kosten voor bijslag op het ingevoerde graan. De minister achtte het dan ook hoogst waarschijnlijk, dat, dank zij deze nieuwe wet, de begrooting, in plaats van een tekort, een overschot zou opleveren van 1 milliard lire. Maar ook als men aanneemt, dat deze winst geheel te loor zou gaan door- nieuwe uitgaven voor staatswerken en door staatssubsidies voor herstellingswerk, dan nog, zoo betoogde de minister, bleef het feit bestaan, dat het begrootingstekort in drie jaar tijds was verminderd van 14 tot 4 milliard lire. De troebelen, die zich Zondag laatstleden te Florence hebben voorgedaan, hebben zich Vrij dag nog eens herhaald. Reeds in den vroegen- morgen trokken troepen nationalisten in gele deren naar het hoofdkwartier van de socialis tische partij. Een woedend gevecht ontwikkelde zich in de straten. De burgemeester, die weer onlusten had voorzien, had aan de troepen be volen, de onruststokers uiteen te drijven, zoo dat ook daaronder, het rumoer nog werd ver sterkt. De socialisten, die zich achter barrica den en op de daken van de huizen hadden ver borgen, schoten in het wilde weg op alles, wat zich in de straten bevond, zoowel op de be waarders van de openbare orde als op de fas cisten Toenwerden dan ook de militrailleurs gehaald en na eenige uren waren de soldaten meester van het terrein. Niettemin kostte deze tragi- Binnenland. I)e burgemeester van Rotterdam gaat lieen. Burgemeester Zimmerman heeft aan deri gemeenteraad medegedeeld dat hij na ge durende vijftien jaar het ambt van burge meester të' hebben bekleed het- oogenblik ge- Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 8 Ma.aH. Regeling van werkzaamheden De voorzitter stelt voor a.s. Dinsdag 15 Maart in avondvergadering te behandeling de interpel laties van de heeren L. M. .Hermans inzake den aankoop van een huis voor den raad van arbeid te Tiel, Ketelaar over pensioengerechtigden en wachtgelders, en van Beresteyn inzake het niet toekennen van een subsidie aan de Nationale Opera. De behandeling van heL wetsontwerp tot- herziening van de Ongevallenwet 1901. wordt voortgezet. Het amendement van de commissie van rap porteurs inzake een nog ruimere omschrijving van het begrip van het bedrijfsgevaar wordt door minister Aalberse ontraden. Het amendement wordt aangenomen met 29 tengen 26 stemmen. liet amendement-Beumer om meerderjarigen in dienst van bloed-of aanverwanten in opgaande linie vrij te stellen van ongevallenverzekering, als zij daartoe het verzoek doen, wordt verworpen met 48 tegen 7 stemmen. Overgenomen wordt het amendement-Duys bedoelende te voorkomen, dat staking of' uit sluiting een nadeeligen invlo'ed zou kunnen heb ben bij de berekening van het dagloon. Verworpen wordt een amendementDuys tot verhooging der renten voor nagelaten be trekkingen, na bestrijding door den minister, met 40 tegen 17 stemmen. Eveneens wordt ver worpen een amendement-Duys, om bij tijdelijke ongeschiktheid het volle loon uit te koeren Bij art. 14a. licht de heer San nes (S. D.) een amendement doe, om te trachten, betere gegevens te verkrijgen inzake de ongeschikt heid of gedeeltelijke ongeschiktheid tot arbeiden. De M i n i s t e r neemt dit amendement over. Bij art. 17 licht de heer Beu mer (A. R.) een amendement toe, om de mogelijkheid te openen, dat een rente kan worden uitgekeerd tot een bepaald aangewezen datum. De heer Sannes verdedigt ee.i amendement, beogende een betere regeling voor de bepaling van de renten voor de nagelaten betrokkingen. Spreker verwacht van het amendement-Beu mer niet datgene, wat er mee bedoeld wordt. De M i n i s t e r geeft de voorkeur aan het amendement-Beumer. Spr. zou geneigd zijn, het amendement over te nemen, doch aangezien het door den heer Sannes 's bestreden, laat hij liever de besl'ssuig aan de kamer. Bij de stemm'ng over het amendement-Beu mer staken de stemmen, zoodat de stemnrng morgen zal plaats hebben, evenals de stemmen over het amendement-Duys. De heer Sannes Echt bij art. 19 een amen dement toe. dat bij ongeval tengevolge van dron kenschap ook een irtkemmg te geven, wanneer blijvende arb<r'dsmoge 1 ijkhed bestaat. D:t. amendement wordt door den Mmister overgenomen. Morgen voortzetting. komen acht dit neder Ie leggen, opdat het aan andere handen moge worden toevertrouwd. Hij heeft derhalve de Koningin verzocht hein eervol ontslag te verleonen tegen 1 Mei aan staande. Eieren uit Hongarije en Polen. Het .Weekblad Nederlandsche Kruidenier!', officieele orgaan van den Ned. Bond van Krui deniers verneemt, dat uit-1 longarije en Polen ver scheidene wagons eieren, men spreekt- van on geveer 1 millioen stuks, onderweg zijn naar ons land en welke vóór de Paaschadagon zullen aan komen. Bij nadere informatie blijkt, dat deze eieren niet door Hollandsche handelaars zijn gekocht, maar als ruilmiddel dienen voor geleverde groen ten en andere Hollandsche producten. Het zal geheel van de markt hier en Enge land afhangen waar de eieren van de hand zullen worden gedaan, zoodat, zoolang de zen ding nog niet in ons land is, geen beslissing wordt genomen. Indische conferentie. Om de mannelijke en vrouwelijke studenten, die naar Indië willen gaan, door deskundige geloofsgenooten te laten voorlichten en onderling 1 contact te bevorderen, organiseert de Unie van R. K. Studentenverenigingen op 12 en 13 Maart i een speciale conferentie in het hotel de Witte Brug te Scheveningen, waarbij de gedachtcnwis- seling door de heeren ir. Feber, Monod de Froi- i deville, pater Vaal S.J. en dr. Vriens wordt ingeleid. Ambtenaarspensioenen. Do Roomsch-Katholieke Centrale van Bur gerlijk .Overheidspersoneel, die het ontwerp- persioenregeling voor de ambtenaren en hunne weduwen en weezen met instemming heeft be groet, heeft evenwel in een adres aan de Tweede Kamer haar bedenkingen tegen sommige punten vervat in dat ontwerp, uitgesproken. Onder meer wordt aangedrongen op de ver laging van den pensioensleeftijd met 5 jaar en op verhooging van het maximum-pensioen tot 6000. Ingezonden iUededeelingcn. Voor ziekentransport en ouden van dagen, Hebben we onzen ,,OPEL" een 8 heerlijke wagen. Zie ook de spreuk in tiet vorig en volgend nummer. Telef. No. 15. 8 Dijkdoorbraak bij Cuyk. Ingediend is een wetsontwerp tot verhoo ping van het tiende hoofdstuk der Staats begroting voor het dienstjaar 1921, strek kende om aan de gemeente Cuyk een sub sidie van 40.000 te geven ten einde die ge meente in staat te stellen het zand op te rui men bij dat de jongste dijkdoorbraak in 1920 een oppervlakte van ongeveer 20 H.A. goed bouw- on weiland heeft bedolven. Ook in verband met de werkloosheid is het wén- 1 schelijk dat aan het voorgenomen plan uit voering wordt gegeven. ontvangt men een mooie Bonbonnière na inzending van 25 bons uit de doozen dei- als middel tegen koest, hceschkeid en keelpijn beroemde Wybert-Tabletten. Vraagt alleen Wybert-Tabletten. Blauwe blikken doozen a 80 cent met nevenstaand fabrieksmerk. CITROEN-JENEVER. A, BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 I Belgische eereteekens aan Nederlanders. De (Katholieke) Libre Belgique" citeert het volgende stukje uit de „Nieuwe Gazet" (Antwerpen) Onder de Hollanders, die tijdens den oorlog diensten hebben bewezen aan de vluchtelingen en geinterneerde Belgen openbaart zich een groote ontevredenheid waarvan de weerklank tot in j Brussel is gehoord. j. Deze Hollanders verklaren openlijk, dat de j Belgen „ondankbaren" zijn. Zoo verliest dus België zijn laatste vrienden in Holland, tot groote vreugde van den Hollandschen minister van buitenlandsehe zaken, Jhr. van Karnebeek, wiens Duit.'ichgezinde gevoelens genoegzaam zijn be kend. Ik heb te bevoegder plaats informaties ingewonnen om de waarheid te weten en vernam, dat men niets liever had dan te kunnen overgaan tot het decoreeren van de betrokken Hollanders De lijst is sinds langen tijd klaar. Maar, wanneer men over do Belgische ridderorde zal gaan eou- vereeren, dan wil het gebruik, dat het Belgische gouvernement aan de Hollandsche regeering in Den Haag de goedkeuring vraagt. De eerste maal reeds lang geleden heeft Jhr. van Karnebeek de Belgische regeering cloen weten, dat men beter deed, de llollandeis niet te de coreeren, omdat, hij betreurenswaardige inciden ten duchtte als weigering- enz. Zes maanden daarna belastte de Belgische regeering den Prins de Ligne, onzen minister te 's-Gravenhage met de opdracht de Hollandsche regeering to vragen of het oogenblik nog niet gekomen was, om over te gaan tot do uitdeeling der Belgische onder schei densteekens. Jhr van Karnebeek antwoord de aan onzen minister, dat men naar zijn meening nog beter zou wachten. Nog kort geleden heeft de Belgische regeering een derde maal Jhr. van Kanrnebeek dit voorgedragen, en voor de derde maal heeft de Hollandsche Minister obstinaat geweigerd mee te gaan met de inzichten van de regeering te Brussel. Ver. van Nederlandsche Gemeenten. De algemeene vergadering en het congres van do Ver. van Nederlandsche Gemeenten zul len in dit jaar worden gehouden op 16 en 17 Juni te Maastricht. Voor hot congres zal prac- advies worden uitgebracht over do voorstellen der Staatscommissie tot herziening der Ge meentewet voor zoover deze betrekking hebben op het financieele beheer. De vereeniging telt thans 640 leden. Glasfabrieken. De secretaris van de Vereeniging van Neder landsche Glasfabrikanten deelt mede dat de van werkgeverszijde voorgestelde loonsverlaging ligt tusschen 22.3. pet. en 11.4 pet. De loonsverlaging is hot grootst bij de bost gesalieerde groep en noemt, naar gelang hel loonpeil daalt, af. Het wegbrengen van schepen. Do drie aangehouden personen in zake hol zinken van den sleepbopttreiler Gres pen do II Y. M. 66, zijnde de schippers A. IT. Jr. te IJmui- den, de machinist S. S. te Velseroord en de stoker S. B. te Amsterdam, zijn, na eenigen tijd te Rotterdam in voorarrest te hebben ge zeten en na meermalen verhoord te zijn, weer in vrijheid gestold. Minister Buys de Boerenbrouek ongesteld. j De minister van Binnenlandsche. Zaken, de heer Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck, moet ten gevolge van een lichte ongesteldheid het bed houden en kan dus zijn ambtsbezigheden niet verrichten. Z. Air. tentoonstelling. Naar-wij vernemen zal de minister van Bui- i tenlandsche Zaken op Zaterdag 19 dezer de van 19 Maart tot 11 April te Amsterdam in het Pa leis voor Volksvlijt te houden Zuid-Afrikaansche tentoonstelling openen. x Spoorwegtarieven. Eenigen tijd geloden werd gemeld, dat do Nederlandsche Spoorwegdirectie onderhande lingen voordo met de regeering, strekkende tot verhooging der spoorwegtarieven. Naar men thans nader verneemt zijn deze onderhandelingen in een stadium gekomen, waardoor het vrijwel vaststaat, dat tot dezè verhoogingen zal worden overgegaan. De verhoogingen zullen echter niet worden toegepast op de voor extra-treinen geldende tarieven. Verder ligt het in de bedoeling den toeslag op het reizen met Nederlandsche D-troinen af te schaffen, echter niet op die D-treinen welke naar het buitenland doorrijden. Op deze laatstbedoelde treinen blijft dus de toeslag ge handhaafd, ook al maakt men daarvan slechts op een Nederlandsche spoorweggedeelte gebruik. Legerprogram en R. K. Staatspartij. Op Zaterdag 26 Februari j.l. werd te 's-Gra- venhage door den voorzitter der Algemoene R. K. Officierenvereeniging, den kapitein van den Generalcn Staf J. M. J. H. Lambooy, een commissie geinstalleerd, welke, tot taak heeft, om, geheel rekening houdende met de tegenwoordige tijdsomstandigheden, te komen tot een wel- omlijnd legerprogram, dat der R. K. Staats- j partij kan worden aangeboden vanwege de Algemeen R. K?Officieren Vereeniging (A.R.K.O De commissie bestaat uit een twaalftal officieren, zoowel actief dienende als roserve- j officieren, léden van A.R.K.O., gekozen uil de verschillende wapens en dienstvakken. Zij houdt bij hare besprekingen rekening met den inhoud van hel Rapport der Defensio- commissie, ingesteld door den Algemecnen Bond j van R. K. Kicskringorganisaties in Nederland j (R. K. Staatspartij), vastgesteld 10 April 1920 j (uitgave Teuljngs, Den Bosch). Intusschon zuilen de thans openbaar wor dende regeeringsplannen voornamelijk tot uit gangspunt worden genomen bij de samenstelling van het program. Het resultaat van den arbeid der commissie zal in de R. K. pers worden gepubliceerd. CHAMPAGNE „de Lossy", Reims. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Comm. v. I. op hel L.O. Gisterenavond heeft de eerste vergadering plaats gehad voor de nieuwsamengestelde Com missie van toezicht op het Lager Onderwijs al hier. Met uitzondering van den heer dr. C. R. Ver maas, die voor zijn benoeming bedankte, ver klaarden allen zich bereid het lidmaatschap te aanvaarden. Nadat door den wethouder van Onderwijs >3 L

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2