Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Dinsdag 15 Maart 1921. No. 12987. De dienstplicht. De Draaf en zijn Dochter. FEUILLETO Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: Abonnementen per 3 maanden ƒ2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. levenslange geheels InvailAittU j Advertentiën: 1—5 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal ilaatsen wordt 2 maal^j berekend. Ingezonden mededeehngen 75 ct. per regel, peciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. bq vetüu van bl vuile* vu een hai-4, y gj flood j 8 III LI een dnim voet of t eg wa* 1 De verzekering wordt gevaubuvgfl doer de Heteiiehe Algemeene Veraeheriagebaah te lehleflane. bq verlies vaa eea wijsvinger bq verliet vu eiken ande ren vinger Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af» en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Tor algemeene kennis wordt gebracht, dat de Koemarktbrug op Woensdag 16 Maart a.s. voor hot verkeer met rij- en voertuigen ge sloten zal zijn. Schiedam, 15 Maart 1921. n. De neuwe regeling van den dienstplicht zal gepaard gaan met ingrijpende wijzigingen in het oefenstelsol, en in de organisatie. Hot oefenstelsel wordt o.a. in zooverre ge wijzigd, dat de oefening zal plaats hobben in schoola'fdeolingen, in tegenstelling met de thans gebruikelijke methode, om de dienstplichtigen voor hun eerste oefening te verdeeleh over de vrodeseenheden, die hot geraamte vormen van het leger op oorlogsvoet. Hiermee gaat gepaard een belangrijke inkrimping van het beroepskader dat beperkt wordt tot de behoefte aan de in structeurs voor de oploidings'eenhodén en do vórming van die stave i, welke in oorlogstijd niet geheel kunnen worden samengesteld uit verlofs kader, dat overigens de aanvoerdersplaatsen moet bezetten. Als grondslag voor de organisatie gelden de 36 indeelingsdistricten, wélke in de plaats tredon van de bestaande 44 districten. De districts-cömmaxldanten verrichten te vens de functies van de provinciale adjudan ten en van de militie-commissarissen, die hierdoor overbodig worden. Uit de 36 indee- lingsdistricten worden de dienstplichtigen ge licht en zooveel mogelijk ingedeeld bij do leger- onderdeclen, welke in of nabij het district gar nizoen houden. In vredestijd zijn dit 12 regimenten infan terie, elk bestaande uit een staf, een school- bataljon van 3compagnieën en een opleidings- compagnie, 1 schoolbataljon wielrijders van 2 compagnieën, 4 regimenten cavalerie, 8 regimenten artillerie, elk bestaande uit een staf en 2 schoolbatterijen, 1 schöolafdeoling zWare houwitsers van 2 batterijen, 1 reg.-' kustartillerio, bestaand uit een staf en 2 schoolbatalj-ons (ter gezamnenlijke sterkte van 5 compagnieën), 1 korps luchtafweerartillerie bestaande uit een staf on 1 compagniu, artille rie schietschool bestaande uit een staf en een compagnie, 1 regiment genietroepen bestaande uit een staf en 3 schoolbataljons, waarvan het le (pioniers) 2 pioniorscompagnioën, 1 spoorweg compagnie en 1 exploitatieoompagnie omvat, terwijl het 2e (telegraaftroepen) en hd 3e (ver lichtingstroepen), elk 2 compagnieën tellen, als mede het korps pontonniers en torpedisten (gaat over naar de genie), bestaande uit 2 compagnieën pontonniers en 1 compagnie torpedisten. De kaderopleiding, wolké op sooitgelijke wijze als thans geschiedt, voorziet in hot noo- dige vcrlof3.kader, dat in vereeniging met het beperkte beroepskader bestemd is om lichtingen tot oorlogseenhedon te encadrocren. Voor de landmacht op oorlogsvoet zijn beschikbaar 20 lichtingen van pl.m. 24.600 man 1) of mot inachtneming van het nor male verloop rond 373.000 man. Daarnaast zijn nog beschikbaar 20 lichtingen van ruim 20.000 man elk, die voor zoover zij zich niet vrijwillig oefenen, in vredestijd on geoefend blijven. Zij kunnen echter bij mobi lisatie geheel of ten deele worden opgeroepen om met de wapenen te worden geoefend of voor hulpdiensten te worden gebruikt, Van de 20 lichtingen geoefenden worden de 5 oudste lichtingen als aanvullingsreserve beschouwd, welke niet dadelijk behoeft te worden opge roepen. Uit de jongste 6 lichtingen kunnen, voor wat de infanterie betreft, worden gefor meerd 12 regimenten (36 bataljons) kerntroe pen on even zoovele regimenten reservetroe pen, voor het veldleger. De 7e lichting dient voor aanvulling, Uit de 8e- 14e lichting kan een even groot aantal bataljons worden gefor meerd, welke voor bezettings-, territoriale en etappendienst worden bestemd, de 15e lich ting dient weer tor aanvulling. Hieruit blijkt het verband tusschen de oor logsorganisatie en de 36 indeelingsdistricten, welke elk aan infanterie leveren 1 bataljon voor het veldleger 1 bataljon voor de reservetroepen van het veldleger, 2 bezettings-territoriale- of étappen batal jons (waarvan één tot de kern- en één tot de reservotroepen behoort), en voorts depöttroepen. Het gemobiliseerde leger omvat Het veldleger van vier divisies, elk. samen gesteld uit een divisiestaf. een brigade infanterie van 3 regementen, een bataljon wielrijders, een regiment huzaren van drie escadrons, een brigade artillerie van 2 regimenten, (elk van 2 afdeelingen a 3 bat- terij.e- van, 4 stukken van 7 c.M. en een af- deeling a 2 batterijen van 4 stukken van. 12 c.M. 14.w.) en een afdeeling zware houwitsers 2 batterijen 5 4 stukken van 15 c.M. Hw.) 2 compagnieën veldpioniers, den divisie trein. (De sterkte van een divisie is pl.m. 16.000 man en 5000 paarden) 12 regimenten infanterie herkomstig uit de roservetroepon, welke, wanneer zij voldoende geoefend zijn, in brigadeverband ter versterking van het veldleger kunnen dienen. 36 bataljons infanterie van de kerntroepen (naar behoefte in hoogere verbanden gebracht bestemd voor bezettings-territorialen- en etap pendien't. 36 bataljons infanterie van de reservetroepen als voren de artillej-iebezetting voor de stelling het geniepereoneel voor idem do luohtafwoerarlillorie do bijzondere korpsen als luchtvaartdienst motordienst, de grens- en kustwacht de depots der hiervoren genoemde troepen aan infanterie 12 bataljons voor het veldleger en 12 bataljons voor de bezettingstroepen de aanvullingsreservo don vrijwilligen landstorm, welke bijzondere korpsen formeert als motordienst, vaartuigen- dienst, spoorwegdienst en luchtwachtdienst formaties voor ongewapenden dienst. Tenslotte zij meegedeeld, dat voorgesteld wordt, de nieuwe wet op 30 Juli 1921 in weig hing te doen treden. 1) 23.000 man vermeerderd met de aanvul ling van het tekort der voor-vorige lichting (geschat op 2600 mant en verminderd met pl.m. 1000 man voor de zeemacht. Buitenlandseh Nieuws. DUITSCHLANI) EN DE GEALLIEERDEN. Volgens berichten uit Duisburg lijkt? de En tente voornemens de bezetting uit te breiden, in de eerste plaats tot Mühlheim a/d Roer. Uit Berlijn meldt men nog Do Rijksregcering treft maatregelen tegen de economische gevolgen van de sancties en tot verhindering van Frankrijk's politieke oog merken in het Rijnland. De Duitscho pers maakt propaganda voor de boycotbeweging. Grooto Duitsche banken, o.a.'de Rijksbank, hebben den verkoop van chèques op Londen en Parijs gestaakt en nomen zo nog slecht0 ter incasseoring aan. Tegen Italië en België zijn dergelijke stappen nog niet gedaan, De Kamer van Koophandel te Keulen heeft zich vcrklaaïd tegen het gebruik van de haven van v\ntwerpen als uitvoorhaven voor Duitsche koopwaren en beveelt do verzending over Hol land aan. (Naar het Duitsch). 31 Hij heeft het mij bevestigd tot drie malen toe, en !t bolang van den heer Fredcrik is hetzelfdo, als van Uwe Genade. Deze woorden stelden den graaf gerust. Ha, ik begrijp u. Do baron zal wat spe levaren zijn gegaan op de golf en de knecht meende zeker, dat hij naar Munckholm was. En wat zou hij ook daar doen De nalatig heid van mijn aanstaanden schoonzoon, om den generaal Levin te bezoeken bewijst wei nig genegenheid. Ik dacht, Musdemon, dat, Ordener verliefd was op Ethel Schumacker. Doch, God zij dank, Ordenor is niet zoo dwaas als ik. Musdemon koesterde dezelfde vermoedons nla zijn heer omtrent Ethcl Schumacker en kon die gedachte maar niet uit het hoofd ver wijderen. Edele graaf, het schijnt dat Ethel Schu macker ook een minnaar heeft. Wie is dat 7 riep de graaf levendig. Ik weet het niot, de een of andere boer of Is het waar zei de graaf, wiens gelaat bij deze tijding opgelderde. De heer Frederik heeft het mij en ook mevrouw de gravin gezegd. De graaf stond op on stapte door het ver trek, zich vergenoegd in de handen wrijvende. Musdemon, mijn beste Musdemon, nog oen poging en wij hebben ons doel getroffen. De spruit van den boom is geknakt, er blijft ons niets anders meer over dan den stam om te hakken. Hebt ge nog een of andere goede tijding mij mee te deelen. Dispolson» is vermoord geworden. De laatste rimpels verdwenen van des gra ven gelaat. Ha, .gij zult zien, wij gaan van overwin ning naar overwinning. Heeft men zijne pa pieren En vooral dien ijzeren koffer - Het spijt mij Uwe Genade te moeten berichten, dat de moord niet door de onzen gepleegd is. Hij is vermoord en geplunderd op de kusten van Urchtal en men schrijft den moord aan Han van IJsland toe. Han van IJsland, hernam de graaf, wiens gelaat weer betrok, hoe, de beruchte bhndiet, dien wij aan het hoofd onzer opstan delingen wilden plaatsen. Hij zelf, edele graaf, en ik vrees, naar ik gehoord heb, dat we moeite zullen heb ben om hem te vinden, in elk gevaal heb ik mij verzekerd van een persoon, die zijn naam DE SCHADEVERGOEDINGSWET. Bij het indienen van de tweede lezing van de schadevergoedingswet (de heffing van 50 per cent in het Lagerhuis heeft Chamberlain gezegd, dat deze maatregel van boteekenis was om de openbare meening in Duitschland te toonen, dat eensgezindheid heerscht onder dc geallieerden. De geallieerden hadden niets liever gewenscht te betalen waartoe het in staat was. dan Duitschland redelijk en rechtvaardig te blijven behandelen en hadden, liever dan tot dezen drukkendan stap over te gaan, het Duitsch land graag zoo makkelijk mogelijk gemaakt om Duitschland beantwoordde dit op de Lon- densche conferentie mot beleediging en uittar ting, terwijl dr. Simons namens zijn volk Duit- schland's schuld aan het uitbreken van den oorlog ontkende. De geallieerden beschikken over voldoende bewijzen, dat do Duitsche keizerlijke regeering welbewust den oorlog heeft uitgelokt en alle pogingen om dien te voorkomen heeft doen mis lukken. De geest in het Duitschland van thans is het verscheuren van het verdrag van Versail les als een ander vodje papier en als het de macht in handen had, zou het niets betalen. Wij werden daarom gedwongen onze eigen hulp middelen te baat te nemen en die zijn voldoende om Duitschland te dwingen zijn handteekening te eerbiedigen en zijn verplichtingen nate ko men. Wij konden onzen toevlucht nemen tot militaire en economische straffen en besloten beiden te doen. Bij de uiteenzetting van de bepalingen van de wet, vestigd» Chamberlain de aandacht op de ruimte, die aan het ministerie van handel ge laten is bij de toepassing ervan. De handel moet eenigermato bolemmerd worden, maar de re geering wenschte aan alle gevallen van hardheid tegemoet te komen. Indim Duitschland mocht meenen, dat het Engelands handel kon vernietigen door te wei geren goederen naar dit. land uit te voeren, moest hij er op wijzen, dat het niets invoert, waar Engeland niet buiten kan. Zelfs de moeilijkheid met de chemische producte was overwonnen. Duitschland moet zijn handel herstellen en de huidige oneerlijke Duitsche concurrentie vindt haar oorzaak vooral hierin, dat het tot heden in staat is geweest aan den druk der oorlogslasten te ontkomen. Wat de opbrengst betreft, achtte Chamberlain liet mogelijk, dat men binnen een jaar ongeveer een bedrag zou innen in hetVereenigd Koninkrijk dat gelijk stond met Engelands aandeel in de annu'teilen, welke te Parijs zijn vastgesteld. Wat betreft de vrees, die gemt is, dat de handel met onzijdige landen zou worden belemmerd, wees Chamberlain erop, dat slechts 25 percent aan neutrale waarde behoefde te worden toege voegd om de goederen neutraal te maken en van de toepassing der wet uit de zonderen. Al leen als aan de goederen uit de onzijdige landen voor 75 percent of meer van de waard^ van Duit- schen oorsprong is, vallen zij onder de wet. De minister van Handel, sir Robert Horne, gaf daarna eenige cijfers van de Engolsche handels beweging in het afgeloopen jaar. Do invoer van goederen uit Duitschland bedroeg in 1920 31 millioon pond sterling, de uitvoer naar Duitsch land van goederen die in het Ver-eenigd Konink rijk waren vervaardigd 2l1/2 millioen en van vreemde en koloniale waren 29 millioen. De in voer uit Duitschland nam geregeld toe en bedroeg in het laatste kwartaal bijna twee maal zooveel als in het eerste en ongeveer tweemaal zooveel als de Engolsche uitvoer. Lloyd George deelde ten slotte mede, dat alle geallieerde regeeringen, die recht hadden op een deel van de Duitscheschade vergoeding, toege stemd hadden in de heffing van 50 percent van den vorkoop van Duitsche goederen. RUSLAND. Uit Rusland komen nog steeds allerlei on samenhangende berichten. Deze berichten geven wel den indruk, dat er geweldig gevochten wordt tusschen de bolsjewiki en de contra revolutionairen, maar over beslissende resul taten der gevechten is nog niet veel bokend. zal aannemen en het bevel aanvaarden. Het is een forsche bergbewoner, hoog en sterk als een eik, woest als een wolk in een sneeuw storm het kan niet anders of deze reus moet veel op Han van IJsland gelijken. Die Han van IJsland, vroeg de graaf, is dus groot van gestalte? Dat meent men algemeen, Uwe Gena de. Wanneer barst de opstand u;t O, heel spoed-g, Uwe Genade welhcht op d4t oogenbhk. De konmklijko voogdij drukt loodzwaar op de mijnwerkers allen waren het oproer van harte toegedaan. De onlusten zullen beginnen te Guldbrandshal en z'ch uitstrekken tot Kongsberg. Twee duizend man kunnen in tijd van drie dagen op de been zijn de opstand geschiedt in naam van Schumacker, in dezen naam hitsen hen onze handlangers op. De reserve troepen en het garnizoen van Dront- heim en Skongen zullen te velde trekken en gij zult juist hier zijn om don opstand tedompen, een grooten dienst in do oogen des konings en om hem te verlossen van dien Schumacker zoo gevaarlijk voor zijn troon. Op deze hechte grondslagen zal het gebouw opgetrokken wor den, dat het huwelijk van de edele Ulrika met baron van Thorwick zal bekronen. Do vertrouwelijke medcdoelingen van iVJus- demon waren des te vermoeiender voor den graaf, wijl hij hem den laatsten tijd middellijk. of onmiddellijk in zijne misdaden betrok. Musdemon wilde zijn heer niot voor den schijn van medeplichtigheid bewaren en ging een tegenovergestelden weg op hij gaf raad en speelde toch den onderdanigen dienaar. Hij kende het hart van don graaf op een haar, zoowel als deze het zijne kende stelde zich nooit aan gevaar bloot zonder er ook den graaf in te trekken. Het hoofd, dat de graaf het liefst na dat van Schumacker zou hebben zien vallen, was het zijne, dat wist hij zoo goed, alsof zijn meester had hem gezegd had, en de meester wist, dat hij het wist. De graaf had vernomen, wat hij wilde hooren. Hij was tevreden. Er bleef hem niets ander over, dan Musdemon weg te zenden. Musdemon, zei hij met een bevalligen glimlach, gij zijt do ijverigste en trouwste mijner dienaren. Alles gaat goed en dat heb ik aan u te danken Ik benoem u tot mijn geheim secreta ris. Dat is niet alles, ging de graaf voort, ik ga ten derden male dc orde van Daneborg voor u vragen, doch ik vrees altijd, dat uwo geboorte en uwe familie. Musdemon bloosde en verbleekte en tracht te de kleurverandering van zijn gelaat door eene nieuwe buiging te verborgen. (Wordt vervolgd) ,....1 - -- I I..I —mi - r1 i'ITWrTlllWfn^lf rif"""- 8HtS« wbbmuh

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1