Dagblad voor Schiedam mi Omstreken. Qratis-OngevaUenverzekeriiio nnn tlUU -T-, De Draaf en zijn Dochter. FE U I L LETON. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maai;| berekend. Ingezonden mededeehngen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. levemlange geheelo InvaildUl; vetliei vu een hand, veel eog Da verzekering weidl gewmaihesgl dee» de HeBandsehe Aigwfi Venekerini»haah Ie lehledam. HJ vetllei van een wijivlnger k| verlies eiken ande« ven vlages i Buitenlandsch Nieuws. DUITSCHLAND EN DE GEALLIEERDEN. In het protest tegen de sancties, dat de Duit- sche regeering bij den Volkenbondsraad heelt ingediend, wordt o.a. gezegd Het optreden van de geallieerden is in strijd met het verdrag van Versailles. De geallieerden noemen de jongste, door hen genomen maatregelen sancties, waar toe het vredesverdrag hun recht geeft. Wat de bezetting van Duitsch gebied betreft, kunnen de geallieerden zich slechts op enkele bepalingen beroepen, en deze geven hun geen recht, om een stuk Duitsch gebied buiten het gebied ten Westen van den Rijn en de brug genhoofden opnieuw te bezetten. Ook geeft het vredesverdrag slechts recht tot het toepassen van economische sancties, indien Duitschland zijn verplichtingen tot het betalen van schade loosstelling niet nakomt. Dit is echter in dezen niet het geval. Wat betreft de aangekondigde gedeeltelijke beslaglegging op do verkoopprijzen der Duit- sche goederen, hiertegen spréékt het feit, dat de Belgische, Britsche en Italiaansche regee ringen hebben afgezien van de uitvoering van par. 18. Een heffing van eigen douanerechten in het Rijnland kan niet als strafmaatregel wor den genomen, omdat art. 2/0 uitdrukkelijk zegt, dat zij slechts als beschermingsmaatregel voor de economische belangen van de bevolking van bet Rijnland gewenscht is te achten. De geallieerden bedoelen met die maatre gelen Duitschland meegaande te maken ten «pzichte van hun jongste voorstellen in zake de schadeloosstelling. Deze voorstellen voor zien echter in een regeling van de kwestie, welke geheel afwijkt van het vredesverdrag. Duitsch land is derhalve niet verplicht ze aan te nemen. De Duitsche regeering, die het Volkenbondsver drag heeft onderteekend, richt dan ook aan den Volkenbondsraad het verzoek, stappen te doen tot voorbereiding van de door het verdrag voor ziene arbitrage en er zorg voor te dragen, dat de door de geallieerden toegepaste dwangmaat regelen terstond worden opgeheven. De Duitsche regeering zelve tracht van haar kant reeds thans de voorwaarden te vervullen, welke voor deze arbitrage vereischt zijn, door voor dit geval haar verplichtingen als bondslid op zich te ne men. De Brusselsche „Standaard" verneemt, dat de ministerraad gisteren bij de besprekingen van de economische sancties tegen Duitschland geen beslissing heeft genomen, doch eerst het advies wil inwinnen van een commissie van han delaars, industrieelen en reeders. Minister Theunis betoogde, dat door de hef fing op den Duitschen uitvoer de handel van Antwerpen geen gevaar zal loopen en dat maat regelen zullen worden genomen om de Belgi sche belangen te beschermen. De minister ver wachtte dat het Duitsche achterland Antwerpen als doorvoerhaven zal blijven gebruiken, indien men er voor zorgt, dat de toltarieven zoo laag worden gesteld, dat de doorvoer door andere (Naar het Duitsch). anden duurder wordt wegens den langeren weg. Anderzijds was de minister van meening, dot de Duitschers onder de economische sanc ties zóó /.uilen lijden, dat zij spoedig opnieuw in onderhandeling zullen treden. TALAAT PASJA DOODGESCHOTEN. De vroegere Turksche groot-vizier lalaat pasja, is gisteren te Berlijn doodgeschoten. Do zaak heeft zich aldus toegedragen Een oude heer, die gisterochtend in gezelschap van een dame in de Berlijnsche Gardenbergstras se in de buurt van het station Zoologische Gar ten wandelde, werd plotseling door een jongen man aangevallen. Deze loste een paar revolver schoten op den wandelaar, welke zondci een kreet te uiten dood neerviel. De moordenaar wierp het wapen weg en trachtte te ontvluchten. Eenige voorbijgangers haalden hem in, ransel den hem geducht af en leverden hem haft' bewusteloos aan de politie uit. De moordenaar, die zeer slecht Duitsch sprak, werd onmiddellijk naar 't nabijgelegen politie-bureau gebracht. Uit zijn papieren bleek dat hij dc Armeniër Salomon Teilirian is. Hij werd in 1897 in Servië geboren. Het is eerst later bekend geworden dat hot slacht offer van den moord de gewezen Turksche Groot vizier Talaat pasja is, daar deze hier onder een schuilnaam leefde. 'Men vermoedt, dat de moor denaar in Talaat de voornaamste schuldige aan de vervolgingen op de Armeniërs heeft gezien en zich op d"ze wijze voor het lijden van zijn land- geimoten heeft willen wreken. RUSLAND. „Berlingske Tidende" meidt uit Helsingfors Zondagochtend is het artilleriegevecht tus- schen Kroonstad en St. Petersburg hervat. De militaire toestand is onveranderd en er be staat geen feitelijke grondslag voor het door de sowjet-regeering verspreide bericht, dat de toe stand een voor de sowj et-troepen gunstige wen ding heeft genomen. De bolsjewistische kranten maken een' rede voering openbaar, die Lenin op het laatste bols jewistische congres te Moskou heeft gehouden. Hij gaf toe, dat de economische inzakking de regeering verhinderd, de communistische prin cipes naar wensch door te voeren. Ook gaf hij toe, dat er overal in Rusland bewegingen gaande zijn tegen de dictatuur van het bolsjewisme. Ten slotte verklaarde hij nog, dat de Russische soldaat langzamerhand de geschiktheid voor liet werk heeft verloren en een bandiet is geworden. Sinovjef stelde een belooning van 5 millioen roebel op het hoofd van generaal Koslowskj dien hij reactionnair noemde. De matrozencourant van Kroonstad „Iswjes- tink!' antwoordde, dat Koslowsky slechts eén is van de twintig leden van het revolutionnaire comité, wier namen de courant publiceert en zij voegt er bij Wij zijn geen van allen impe rialisten, doch alleen republikeinen. Wij eischen een repuhlikeinsche regeering, vrijelijk geko zen door heel het volk, georganiseerd in plaat- 32 Kom, zei de graaf, hem de hand te kus sen gevende, geheim-secretaris, maak uw ver zoekschrift wellicht vindt het den koning in goeden luim. Of het Zijne Majesteit al dan niet toe staat,ik ben de weldaden van .Uwe Genade niet waardig. Haast u, mijn waarde, ik moet vertrek ken. Tracht nog eenige inlichtingen in te win nen omtrent dien Han. Na ten derde male gebogen te hebben, opende Musdemon de deur. Ei, zei de graaf, ik vergat bijnaIn uwe hoedan'ghc'd van gehe'm secretaris zult gij aan het ministerie schrijven, ontslag te geven aan den syndxus van Lew;g, d;e zijn rang n'ot ophoudt tegenover vreemdeh'ngen, die hij niet kent. selijke raden, wier geheel een opperste raad zal vormen. Talrijke inwoners van dorpen rondom Kroon stad zochten een toevlucht in de vesting aldaar waardoor het gebrek aan levensmiddelen te Kroonstad veel scherper wordt gevoegd. Po- trograd is er nog slechter aan toe. Het transport is geheel en al in de war. Rus sische boeren weigeren hun levensmiddelen af te staan en breken de spoorlijnen op, zoo dat alle vervoer naar Moscou en Petrograd on mogelijk wordt gemaakt. Hongersnood bedreigt zoowel de bolsjewiki als hun tegenstanders te Kroonstad. Aan „Afton bladet" wordt uit Riga gemeld In het gebied van Smolensk, Witebsk en Mohilef rukken sterke troepenmachten, die minstens 18 a 20divisies omvatten, op. Er bevonden zich witte Russische en roode Poolsche legerformaties onder, die rijkelijk voorzien waren van lichte en zware artillerie en óver goed toegeruste vliegers beschikten. In het gebied van Plotsk zijn -6 tot 8 divi sies cavalerie vooruitgetrokken, die een aan val op Wilna willen ondernamen. IERLAND. Maandagavond werden tegenover het poli tiebureau te Dublin verschillende bommen ge worpen, die gericht waren op wagens en gepant serde auto's, die hulppolitie vervoerden. Deze politie moest de wacht houden in verband met de vrees voor oproeren na het ophangen der Sinn Fein-gevangenen in de Mountjoy-ge- vangenis. Het gevolg van den aanslag was, dat het ver keer op dit drukke kruispunt enkele uren lang bijna geheel gestremd was. De militairen vuurden uit hun wagens. Er vielen 10 dooden en evenveel gewonden. ENGELAND EN RUSLAND. Dc onderteekening van het Engelsch-Russisch handelsverdrag wordt elk oogenblik verwacht. Heowel de Engelsche regeering niet verwacht, dat op overeenkomst onmiddellijk groote re sultaten op handelsgebied zal opleveren, was haar beweegreden bij het voeren van de ondo-- handelingen, die zóó gerekt zijn, voornamelijk de noodzakelijkheid van de economische sta bilisatie van Oost Europa. Het struikelblok op den weg der onderhandelingen is tot het laatst toe geweest de kwestie van de propaganda maar naar verluidt, is men het hierovor eens geworden. POLEN EN RUSLAND. Uit Warschau meldt men dat de arbeid van de commissie dor vredesconferentie te Riga ten einde gebracht is. De onderteekening van den vrede is definitief vastgesteld op 17 Maart. DUITSCHLAND. Wolff seint uit Berlijn De aan de regeoring door de commissie voor de schadeloosstelling overhandigde schadebe- rokeningen der gewezen vijandelijke landen beloopen, herleid op heden, te zamen ruim 180 mdb'ard gouden marken. BELG IE. Men meldt uil Brussel Bij een lieden gedane huiszoeking in de bu reaux van het communistische blad ,.1'Exploité" en bij dc secretars der Belg-sche commun:st;schc partij, heeft men 4000 exemplaren van versch'llen de communistische werken, benevens een ui gebreide correspondentie in beslag genomen, welke in de Russische taal was geschreven op papier, dat in het Fransch het opschrift droeg „sovjet Moskou, buitenlandsche propaganda- dienst.l' LUXEMBURG. Uit Luxemburg wordt gemeld, dat de stakingen langzaam aan het verloopon zijn. Een twintig tal Duitsche en Italiaansche agitatoren zijn over de grens gezet. Het garnizoen, van Luxem burg is versterkt mot een detachement Fransche .troepen. Toen Maandagmorgen do stakers aan een aantal werkwilligen wilden beletten naar de fabrieken te gaan, kwamen de troepen tus- schenbeidc. Toch kon slechts eon kl in 'aantal arbeiders in de fabrieken bereiken. Maandag avond heorschte er een opgewonden stemming in de hoofdstad. AMERIKA. Reuter meldt uit/ New York De rcpublikeinsche leden van de financieele commissie uit den Senaat en de commissie voor de middelen uit het Huis van Afgevaardigden zijn vanmiddag bijeengekomen en hebben be sloten de tariefwetgeving in een speciale ver gadering van het Congres er door te jakkeren, ten einde de Amerikaansche nijverheid te be schermen tegen wat men „pomping!'.noemt. Binnenland. XIV. Ja» meester, wij zijn tot eene bedevaart naar de grot van Lynraass verplicht. Wie zou gezegd hebben, dat de kluizenaar, dien ik verwenschte als een helschen geest, onze reddende engel zou worden, en de lans, die ons scheen te bedreigen, ons beschermen In deze woorden uitte Benignus Spiagudrv zijne vreugde tegen Ordenor en zijne dank baarheid jegens den zonderlingen kluizenaar. Men begrijpt, dat onze twee reizigers den betooverdon toren verlaten hebben. Op het punt, waar wij hen ontmoeten ligt het ge hucht Vigla reeds tamelijk ver achter hen en ze volgen cèn hobbeligen bergweg, waar hier en daar poelen en dikke steenen, door de bergstroomen achtergelaten, den voorL- gang bemooielijken. Dc dag is nog niet, aan gebroken, slechts de struiken, die do rotsen aan beide kanten van don weg bekronen, wor den zichtbaar tegen 't grauwe firmanent; gril lig zijn de vormen, waarvan het oog de kleu- ren nog niot kan onderscheiden. Ordener bewaarde het stilzwijgen cn was in oen half wakenden, half slapenden toe stand, die ontstaat door het werktuigelijk voortgaan. Terwijl zijn lichaam zich voort bewoog naar Skongen was zijn hart, gedragen op de vleugelen der liefde, aan de boorden van de golf van Drontheim, in dien somberen kerker, in die akelige torens, die het wezen bevatten, dat hem nog deed gelooven aan ge luk en liefde. Wakende beheerschte de gedachte De publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en het R. K. Staatsprograin. In de vergadermg der besturen van de R. K. Werkgever,svereen'gmg op 11 dezer te s-Gra- venhage gehouden, is, zoo meldt „De Tijd", na uitvoerige gedachtenwissihng de volgende mot'e aangenomen naar aanle'dmg van het vraag stuk van het R. K. Staatsprogram en de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie Het bestuur der Algemeene R. K. Werkgo- versvereeniging en afgevaardigden barer af- deelingen, het bestuur van het R. K. Verbond van Werkgeversvakvereenigingon en vertegen woordigers van de R. K. Werkgevemvakverec- nigingen, in vergadering bijeen te 's-Gravonhage, overwegende, dat door velerlei publicaties ver warring is ontstaan omtrent den aard, het doel on de werking der R. K. Bedrijfsraden overwegende, dat om die reden dringend nood zakelijk is da positieve, van do geheelo R.K. Vakbeweging uitgaande, nieuwe en scherpe om- aan Ethel geheel zijne ziel, in zijn slaap werd die gedachte een fantastisch beeld, dat licht en leven schonk aan zijne droomen. Dan zag hij zijne geliefde vrijer, gelukkiger en hem na der. Doch van tijd tot tijd wekte een tak of een steen, waaraan hij zijne voeten stiet, hem uit, die zoete mijmering en verplaatste hem onmeedoogend uit het denkbeeldige in de werkelijkheid. Meester, herhaalde Spiagudry met ster kere stem, die gevoegd bij de onzachte aan raking met eon boomtak Ordener wakker schudde, vrees niet. De politie is naar den rechterkant uit en we zijn nu ver genoeg ver wijderd om te kunnen spreken. Tot nu was zwijgen het voorzichtigst. Waarlijk, zei Ordener sch etsende, gij drijft de voorzichtigheid een weinig te ver. Het is al drie uren geleden, dat we den to ren en de politie verlaten hebben. Dat is waar, heer; doch voorzichtig heid schaadt nooit. Want indien ik mijn naam genoemd had, toen de chef dor politie naar Benignus Spiagudry vroeg, met eene stem gelijk aan die van Saturnus toen hij zijnen jongstcn zoon opeischte om hem te verslinden indien ik, zeg ik, op dat vreeselijk oogenblik niet zoo hardnekkig voorzichtig ware geweest. waar zou ik dan nu zijn, waarde mees ter Ik geloof, grijsaard, dat men uw naam op dat oogenblik niet te hooren kon krijgen, al gebruikte men de tangen van den beul om hem u te ontrukken. Ik had ongeluk meester, indien ik ge sproken had. Kon de kluizenaar met vra gen aan den chef der politi? of zijn eskorte alleen samengesteld was uit soldaten van het garnizoen van Munckholm, eene vraag, die alleen gedaan werd om tijd te winnen. ITadt gij ook opgemerkt, met welken boos- aardigen glimlach de erem&t hem uitnoo- db'de hem te volgen, toen zijne vraag be vestigend beantwoord werd. En wat ware er van mij geworden, indien ik aan Nichol Oru- gix, den beul, gezegd had, dat ik Benignus Spi agudry, de bewaaarder van Spladgc t was. Wellicht hing ik reeds lang te bengelen aan den galg in dien vervloekten toren. Foei, ik beef nog, al ik aan dat tooneel denk Dezelfde lucht ingeademd te hebben, als de beul. De armste bedelaar werpt nog de klee- ren af, die hem tegen weer en wind moesten beschutten, indien hij in aanraking geweest is met den beul. Is het ook niet opmerkelijk, dat bisschop Turmeryn eene kerk liet reinigen, waar de beul binnengetreden was en dat de czarin Petrowna zich telkenmale het aangezicht wiesch, wanneer zij van eene terechtstelling terugkeerde Op mijn woord meestor, in dien ik ooit machtig word, (wat God alleen wee schaf ik de beulen af en voer de oude tarieven weer in. (Wordt vervolgd.) 7.0U.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1