Garage D. VAN LEEUWEN, Tel. SODA. gevoerde onderhandelingen, welke, naar hij hoopte, gunstige resultaten zouden afwerpen. DENEMARKEN. Uitsluiting van 50.000 arbeiders Na onafgebroken 12 uur lang vergaderd te hebben onder leiding van den officieelen be middelaar hebben de arbeiders en werkgevers in de Deensche industrie eergisterenavond hun onderhandelingen afgebroken. De verschillen tusschen partijen zijn zoo diep gaand, dat de bemiddelaar, geen compromis tot stand kon brengen, zoomin voor de algeheele bijlegging van de kwesties als voor een oplossing in de verschillende industrieën afzonderlijk. Naar verluidt, zal de uitsluiting in de ijzer- en hout-industrieën en in de tichelwerken Donder dagmorgen intreden. Minstens 50.000 arbeiders zullen hiervan het slachtoffer worden, van wie thans 40.000 man aan het werk zijn. Voorts re kent men er zeker op, dat de uitgebreide staking, welke het bestuur van de vakvereenigingen heeft aangekondigd, als tweede gevolg van de mislukking der onderhandelingen spoedig gepro clameerd zal worden. Dit zal echter niet voor a.s. Woensdag kunnen geschieden. Het centrale be stuur der vakvereenigingen komt heden in pleno bijeen. Het zal dan over den juisten omvang van de staking beslissen. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag, 16 Maarl. Indische Begrooti ng. De heer v. d. DoesdeWillebois (R.K.) wijst op het goede werk, dat de R.K. missies in Indië verrichten. Spr. verwacht van den nieu wen gouverneur-generaal den noodzakelijken steun, terwijl hij bij de regeering aandringt op meer welwellendheid tegenover deze missies. Met voldoening constateert spr. een oplevende belangstelling voor de R.K. missies, waardoor de kennis van Indië en de Indische toestanden belangrijk worden bevorderd. De heer v. d. Berg (A. R.) betuigt zijn in stemming met de regeeringsvoorstellen inzake de bestuursherziening in Indië, waardoor de volksbelangen beter zullen worden behartigd. Spr. brengt hulde aan den afgetreden gouverneur- generaal, graaf van Limburg Stirum voor diens gevolgde politiek. Sprekende over het zenden van Duitsche on derwijzers naar Indië ter voorziening in den grooten onderwijzersnood, zegt spr. er niets te gen te hebben, dat Duitsche onderwijzers zul len worden aangewezen, wanneer deze onze taal goed beheerschen. Een te groot aantal acht hij evenwel niet wenschelijk. De heer Van K o 1 (S.D.) wenscht meer voorlichting van den minister over de wijze waarop hij het gezag in Indië denkt te handhaven Spr. wil aandringen op spoed met deze ont wikkeling van het Indische volk, want in dien deze medewerking te laat komt, vreest spr. dat bij toenemende macht der inlanders deze zullen trachten zich geheel van Nederland los te maken. Nederland moet in dezen meer goeden wil toonen. Waar de inlander is een ge- voelsmensch, zal een uitlating, dat hij nog niet rijp is, nog jaren lang in zijn gemoed blijven nawerken. Concludeerend zegt spr. dat we thans voor de vraag komen te staan, hoe we zoo spoedig mogelijk het Nederlandsch bestuur over Indië weg kunnen nemen. De heer Idenburg (A.R.) zegt, dat het groot tekort op de begrooting een gevolg is van de duurte en de meerdere bestuursbemoeienis. Het evenwicht zal slechts door nieuwe belas tingen weer kunnen worden hersteld. Spr. wijst ten slotte het Nederl. volk op den onafwijsbaren plicht, aan het Indische volk de zoo noodige cultureele ontwikkeling te brengen. De Mini s- tervan Koloniën, de heer de Graaf f beantwoordt de sprekers en doet verschillende toezeggingen. De Indische begrooting wordt vervolgens z.h.st. aangenomen. Morgen voortzetting. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, 16 Maart. Na de stemmingen over de amendementen- Marchant, van welke twee aangenomen en twee verworpen worden, wordt het wetsontwerp houdende voorschriften ten aanzien van le vensverzekeringmaatschappijen z.h.st. aange nomen. Na een korte discussie wordt eveneens aangenomen het ontwerp tot wettelijke bescher ming van het diploma voor ziekenverpleging. Tabaksaccijns De heer v. d. Laar (C. S. P.) verdedigt een amendement, strekkende om de belasting op rooktabak, pruimtabak en snuif te doen vervallen. DeMinistervanFinanciën bestrijdt dit amendement dat voor spr. onaan nemelijk is, daar het de controle op sigaren en si garetten onmogelijk zou maken. De minister neemt een amendement-Deckers over, om ook sigaren stuksgewijze te kunnen banderolleeren. Bij de stemming over art. 7 blijkt het vereischte aantal leden niet aanwezig te zijn, zoodat de zitting tot morgen verdaagd wordt. Binnenland. Gezant van Zweden. De Koningin heeft gistermiddag ontvangen den heer C. G. Westman, ter overhandiging van zijn geloofsbrieven als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van den Koning van Zweden bij Hr. Ms. hof. De ontvangst had plaats in tegenwoordigheid van den minister van buitenlandsche zaken. De gezant en de leden van zijn legatie werden met het gebruikelijke ceremonieel door den ka merheer-ceremoniemeester baron van Harden- broek van Lockhorst naar het paleis geleid. Na afloop van de audiëntie bij de Koningin werd de gezant door den Prins ontvangen. Hoogere Marinekrijgsschook Naar het Gorr. Bureau verneemt, heeft de aanneming van de marinebegrooting 1921 den toestand der Hoogere Marine Krijgssschool, zooals deze feitelijk,reeds gedurende eenige ja ren bestond, voor goed bestendigd en is, in ver band daarmede, de luitenant ter zee Ie klasse A. van Hengel, die gedurende de voorafgaande jaren belast was met de leiding en instructie der leerlingen, thans benoemd tot directeur van voornoemde school. Electrische tramweg 's-GravenhageDelft. Bij het afdeelingsonderzoek van het wetsont werp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening ten behoeve van verbouwing van den stoomtramweg van 's-Gravenhage naar Delft tot een electrischem tramweg, drong men er op aan het daarheen te leiden, dat de boomen langs het Oude Delft gespaard blijven en niet ten offer vallen aan de electrificatie der tram lijn. S.s. „Bloemfontijn" te Hamburg. Men schrijft uit Hamburg aan de N.R.Ct. Ter gelegenheid van het bezoek van de „Bloemfontijn", het eerste passagiersschip van de Holland-Zuid-Afrikalijn, aan Hamburg, heeft Woensdag jl. aan boord van dezen bodem een diner plaats gehad, waarbij behalve o.a. de con sul-generaal de heer A.A. Flaes en de voorzitter van de Ned. Kamer van Koophandel alhier, de beer Le Fèbvre, ook verschillende vooraanstaan de Duitschers uit de Hamburgsche zakenvve- rels aanwezig waren. Na bezichtiging van het schip, waarbij vooral de comfortabele inrichting en de groote proper heid in het oog vielen, vereenigde men zich in de smaakvol met bloemen en groen versierde eetzaal aan den gemeenschappelijken disch, waar aan ongeveer 50 gasten deelnamen en vele re devoeringen werden gehouden. Luchtpostzegels. Binnenkort zullen Nederlandsche luchtpost zegels verschijnen in waarden van 10, 15 en 60 cent en in kleuren groen, rood en blauw. Deze postzegels dienen ter voldoening van het af zonderlijk recht, dat behalve het gewone binnen- en buitenlandsche port voor het vervoer per luchtpost wordt geheven. Om deze zegels gemakkelijk van de gewone postzegels te onderscheiden, is daarvoor de lig gende vorm gekozen. De reeders geboycot. De Confectiefabrikant, deelt mede, dat men in Nederlandsche industrieele en winkeliers- kringen ernstige plannen voorbereidt om de concurrentie der reeders, die te Rotterdam en Amsterdam winkels willen oprichten, te beant woorden met een boycot van reeders en carga doors. Men zal weigeren, goederen te ontvangen of te verzenden met Nederlandsche schepen en de klandizie enkel aan de buitenlandsche gun nen. Het blad wekt alle vakgenooten op aan dezen boycot mede te doen. Landbouw, onderwijs en voorlichtingsdienst. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot Regeling van het Middelbaar en Lager Landbouwonderwijs en van den Voor lichtingsdienst voor den landbouw. Thee- en koffiedistributie. Er is nog steeds geen verantwoording gedaan van het Rijkskantoor voor Thee en Koffie. Er is wel een balans en een staat van baten en lasten van deze reeds meer dan een jaar ge leden opgeheven rijks-instelling, maar Minister Van IJsselsteijn durft met dat zaakje, inhou dende een verlies van meer dan een millioen, niet voor de Kamer te komen. Hij moet zich hebben uitgelaten, dat, als hij dit deed, „Nen hem met rotte appelen zou gooien". De tegenzin van den Minister is begrijpelijk. Uit de feiten, zooals die af te leiden zijn uit de juiste cijfers, gelijk die 't „Volk" thans bekend zijn, blijkt immers, dat dit thee- en koffiekantoor gediend heeft om millioenen-bedragen zonder eenige contraprestatie te loodsen in de zakken van de particuliere handelaren, uit wier kringen het kantoor was samengesteld. Toen de distributie werd voorgesteld bepaalde de Minister van Landbouw het bedrag, dat aan distributiekosten ter bestrijding van kosten van administratie, op den kostprijs gezet mocht worden op 4 cent per kilo. Maar in plaats van 4 cent werd het 36 cent. Uit deze 32 cent meer zijn de volgende ver goedingen uitgekeerd Uitkeeringen aan buitenlandsche belangheb benden van vrije Jnva-koffie 2.825.750 uitkee- ringeri aan binnenlandsche dito2.495.780 tege moetkomingen aan branders en groothandelaren in ongebrande koffie 1.097.220. Ter verklaring van deze kolossale bedragen zegt het blad Onder den invloed van de belangen der parti culiere handelaars bij hooge prijzen en vrij ver keer is met de koffiedistributie veel te laat een begin gemaakt. Toen men er eindelijk toe over ging, was de beschikbare voorraad koffie te ge ring om een voldoende distributie mogelijk te maken. Men ging er toen toe over om de hier te lande nog aanwezige zoogenaamde vrije Java- koffie, die bestemd was, om naar het buitenland, vooral naar Duitschland, Oostenrijk en Turkije geleverd te worden in beslag te nemen. Men be paalde'er zich echter niet toe, om voor deze koffie den binnenlandsche prijs te betalen, maar keerde aan de handelaren bovendien de extra winst uit, die zij er bij verkoop naar het buiten land voor konden maken. Als motief deed dienst de bewering, dat, wan neer men niet deze uitkeering en bijna drie mil lioen gulden deed, er onaangenaamheden met buitenlandsche regeeringen te duchten waren. Wat hiervan zij, deze uitkeering aan buitenland sche belanghebbenden is toen later ook als ar gument genomen om ook aan binnenlandsche belanghebbenden bij vrije Jnva-koffie eenzelfde uitkeering bij inbeslagneming hunner voorraden te doen. Immers zij konden die voorraden ook naar het buitenland verkoopen en als men hun hiertoe nu de gelegenheid benam door inbeslag neming, moest men hun de ongemaakte winst wel vergoeden En toen men nu eenmaal aan het rondstrooien was met de millioenen, werden de koffiebran- ders ook door begeerte aangezocht en kregen een tegemoetkoming in hun winstmarge a 18 cent per kilo, waarvan 2 cent af te staan aan groothandelaren in ongebrande koffie, die ook een kluif uit de schotel mee, moesten hebben. Dat kostte opnieuw ruim een millioen. Maar juist kwam toen de wapenstilstand, de koffie-aanvoer werd grooter, het einde der distri butie begon te naderen en daarmee het einde der mogelijkheid om uit den hoogen prijs van distributie-koffie het fonds te spekken, waauit de branders nog bikken moesten. Wat nu te doen Er kwam redding in den nood. De leger- intendance zat nog met een voorraad legerkof- fie, die zij kwijt wilde zijn, nu de oorlog voor bij was. Fluks werd deze koffie door het Rijks- kantoor overgenomen, wel verkocht, maar niet betaald en uit de opbrengst werden de branders gestopt. Intusschen heeft nu de leger-intendance nog 1.117.460 te vorderen. Gunst-paspoorten.* De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Commissarissen der Koningin medege- dee'd, dat het herhaa'de'ijk voorkomt, dat niet- Nederlanders die in het bezit wenscjjen te wor den geste'd van een zoogenaamd gunstpaspoort, zich daartoe aan zijn departement vervoegen, nadat de betrokken gemeente-secretarie, waar toe zij zich terecht ter verkrijging van het pas poort hebben gewend hen spoedsha've naar dat Departement heeft verwezen. Dit heeft, naar de Minister opmerkt, aan leiding gegeven tot misbruiken. De Minister verzoekt de burgemeesters voor zooveel noodig maatrege'en te nemen, opdat eene zoodanige verwijzing naar zijn departement niet meer p'aats hebbe. Ter bevordering van den goe den gang van zaken is het gewenscht, dat alle paspoortaanvragen langs den regelmatigen weg worden behandeld. Indien in een bijzonder geval groote spoed vereischt is, zoo zou er ter gemeen te-secretarie én ter Provinciale Griffie bij de be handeling van de aanvrage daarmede rekening kunnen worden gehouden. (Hbld.) Huisvesting Raad van State. Een wetsontwerp is ingediend tot aanvulling en verhooging van het IXe Hoofdstuk der Staats begrooting voor 1921. Hierin wordt 900.000 aangevraagd voor aankoop, verbouwing en in richting van het perceel Kneuterdijk no. 6 voor de definitieve huisvesting van den Raad van State. In de Memorie van Toelichting deelt de Mi nister van Waterstaat mede, dat hij allereerst heeft onderzocht of het mogelijk zou zijn het pand voor den dienst van den Raad vanState in te richten, waartoe hij overleg heeft gepleegd met den Directeur van het Rijksbureau voor de Monumentenzorg. Vervolgens heeft hij den architect J. Stuijt verzocht hem bij het opma ken van een ontwerp behulpzaam te willen zijn. Op deze wijze kwam hij in het bezit van een uitvoerbaar plan, waarbij een gedeelte van den tuin moest worden benut voor het verkrijgen van de henoodigde ruimte. De Raad van State heeft den Minister reeds medegedeeld, dat hij, althans in meerderheid, met de volgens het ontwerp beoogde wijze van huisvesting genoegen neemt. Het voorloopig koopcontract en het plan van inrichting en bij bouw zijn ter inzage van de leden ter griffie ne- dergelegd. Het bestaande gebouw zal worden ingericht voor den eigenlijken dienst van den Raad, wat zonder verbouwing van beteekenis zal kunnen geschieden, terwijl door bijbouw in den tuin o.a. zal worden voorzien in de localiteit voor de vergadering van het college en voor de afdee- ling Geschillen van Bestuur. De koopsom bedraagt 450.000, terwijl het plan voor den nieuwen bijbouw 300.000 zal vorderen. Voor aanleg van centrale verwarming, ver lichting, inrichting en wijziging van het bestaan de gebouw, bijkomende kosten en onvoorzien wordt nog ongeveer 150.000 gereserveerd, zoodat in totaal het aangevraagde bedrag van 900.000 noodig zal zijn. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De zomertijd. Naar men verneemt zal de zomertijd in den nacht van 3 op 4 April worden ingevoerd. Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf. De gisteren te Rotterdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der N. V. Wil ton's Machinefabriek en Scheepswerf heeft het door de directie uitgebrachte jaarverslag goed- ingezonden Mededeelmyen. Wie den stalprijs wil weten voor zijn eigen wagen, Gelieve zulks even op ons kantoor 940—8 aan te vragen. Zie ook de spreuk in het vorig en volgend nummer. gekeurd en de balans en de winst- en verlies rekening over het al'geloopen jaar, gelijk die door de directie waren voorgelegd, vastgesteld. In verband met een regeling, getroffen tus schen Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf en de nieuw opgerichte N. V. Wilton's dok- en werf-maatschappij, werd voor dividend-uitkee- ring een bedrag van 1,315,000 beschikbaar gesteld, hetgeen gelijk staat met een dividend v. 110 pet. over het kapitaal der oude vennoot schap. In de plaats van wijlen den heer H. van Helden werd tot commissaris gekozen de heer W. F. Piek. De heer B. E. Ruys werd als com missaris herkozen. Georganiseerd overleg te Schiedam. In een gisteravond gehouden vergadering werd de alhier ingestelde Commissie voor Georgani seerd overleg door den Wethouder-Voorzitter, den heer D. Boddeüs, geinstalleerd.Van de zijde van het Gemeentepersoneel, waarvan zes vak vereenigingen tot het overleg zijn toegelaten, waren alle vertegenwoordigers aanwezig, even als de leden van de Raadscommissie voor Al gemeene Personeelsaangelegenheden. Een ontwerp-reglement van orde voor/ de vergaderingen der Commissie werd vastgesteld, dat aan B. en W. ter goedkeuring zal worden gezonden. Besproken is de wenschelijkheid van de in stelling van dienstcommissie'». Aan B. en W. zal worden geadviseerd te besluiten dergelijke commissiesvoor Gemeentewerken, Gasfabriek c.a a„ Gemeentereiniging, Havendienst en Secre tarie in het leven te roepen. Voorts werd besloten er bij B. en W. op aan te dringen aan den Raad voor te stellen art. 2 dei- verordening betreffende het Georganiseerd Over leg in dien zin te wijzigen, dat van de organisa- tie's tot de Commissie alleen worden toegelaten algemeene landelijke organisaties van ambte naren en werklieden, benevens landelijke orga nisaties die op den datum van de instal latie der Commissie tenminste 25 ambttena- ren of werklieden der gomeente tot hare leden tellen. De bedoeling is te verhinderen dat, behalve de reeds toegelaten landelijke organisaties met meer dan 25 leden, dergelijke nieuwe vereenigingen met meer dan 25 leden zou den kunnen toetreden. Tenslotte is na bespreking door den Voorzitter toegezegd dat deze binnen zeer korten tijd een nieuwe vergadering zal bijeenroepen, teneinde te beraadslagen over de vraag of- en zoo ja welke voorstellen #ian het gemeentebestuur zullen wor den gedaan om, in afwachting van een defini tieve regeling van het loonvraagstuk, in de on- middelijke behoeften van het gemeenteper soneel te voorzien. Ontwikkeling cn uitbreiding van Schiedam. Op initiatief van het bestuur der „Hanze" hield gisteravond de heer G. Gerlach, directeur van Gemeentewerken, in Maison v.d. Heyden een belangwekkende lezing over de ontwikkeling en uitbreiding der gemeente Schiedam. De zaal was geheel bezet, o.a. was aanwezig de heer Sanders,architect van „Volkshuisvesting" Na door den voorzitter, den heer G. Schaefer met een kort woord te zijn ingeleid, zeide de heer Gerlach met genoegen van het Hanze-bestuur vernomen te hebben, dat er onder den midden stand een groote belangstelling voor onze stad bestaat. Overgaande tot zijn onderwerp,zeide spr. dat het7ontstaan van de stad Schiedam in het grijze verleden ligt. In ons museum aan het Doele- plein, bij velen in naam,doch bij weinigen inder daad bekend, zijn nog eenige interessante over blijfselen uit het verleden bewaard gebleven. Vooral de collectie plaatjes, dateerende van pl.m 1500 is merkwaardig. Spr. beveelde een bézoek, van ons museum ten zeerste aan. In het gemeente archief zijn een aantal handschriften aanwezig, met beschrijvingen van Schiedam. Zoo bestaat een werk, loopende van 12981650. Hieruit blijkt, dat een zoon van graaf Floris V, in 1298 aan Schiedam de eerste stadsrechten heeft ver leend, terwijl toen ook het oude wapen de zandioopers vervangen werd door den Hollandschen leeuw, een teeken dat Schiedam een echt-Hollnndsche stad was. De ruine van het kasteel van Mathenesse dateert van nog lang vóór 1298. De rivier de Maas had in vroeger tijd een an deren loop dan thans. De oudste rivierdijk is de Oude Dijk, loopende van Vijfsluizen in N.O. richting naar het Huis te Riviere aan den Over- schieschenweg. Toen de polders Nieuwland en 's-Graveland ingedijkt werden, zijn de Vlaar- dingerdijk en de Dam aangelegd. De mond van de Schie, welke eerst bij het Huis te Riviere had gelegen werd thans verlegd naar den Dam en aan dien dam is uit de enkele nederzettingen, welke daar allengs gevestigd werden, de stad Schiedam ontstaan. De grenzen van de oude stad werden gevormd door de Noordvest, Westvest en Broersvest. Deze vesten hadden een geringe verdedigings- waarde en herhaaldelijk is Schiedam dan ook overvallen en geplunderd. In 1500 werden de Frankelandsche dijk en de Groene of Nieuw-Mathenesserdijk gelegd, waardoor het Frankeland werd ingepolderd. De Schie werd weer doorgetrokken en aan

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2