Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Qratis-OngevaUenverzekering 44ste Jaargang. Dinsdag 22 Maart 1921. No. 12992 De Graaf en zijn Dochter. mi ^nnn FEUILLETO Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. per 3 maanden ƒ2.—per week 15 cent, franco per BureauKoemarkt 4. Abonnementen post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsenj wordt 2 maai;( berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale |conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op.faanvrage toegezonden. Incassokostea worden berekend. *9 bq vtiliei leveufluuge 'i1 11111 veillesvau geheel* #|||i een hand, gmmmm eoea.yU Invalldlteii j fc W W veet el eogB w w IMU I De vemkevlni weidt gewaaibeigd deai de Hellandeehe Algeaeeeae Venekeiia|ebank te lehledi bq veillee venteen' wqevlngei Mi veiHea van eiken ande ven vlegei Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat de Spoelingbrug op Woensdag <23 Maart a.s. voor het verkeer met rij- en voertuigen gesloten zal zijn. Schiedam, 22 Maart 1921. Blanco aanvragen, ter bekoming van Jacht en Vischakten, voor bet seizoen 1921/22, aan vangende 1 Juli a.s. en eindigende 30 Juni van het vplgende jaar zijn ter Gemeente Secretarie (afdeeling Algemeene Zaken) kosteloos verkrijg baar. Schiedam, 22 Maart 1921. Buitenlandscli Nieuws. RUSLAND. Aan de Times" meldt men uit Stockholm Generaal Koslowsky is te Helsingfors aan gekomen, teneinde te pleiten voor de toelating van 12.000 uitgewekenen, die_, de vlucht heb ben genomen naar Finland. In een interview verklaarde Koslowsky, dat het verdedigende bezettingsleger van Kroon stad nognooit grooter is geweest dan 16000 man: deze bezetting had onafgebroken dienst gedaan sinds 7 Maart en de manschappen waren vol ledig uitgeput. De pogingen van Trotski's troepen, om de vesting te bestormen, leden verschillende malen schipbreuk, doch telkens voerden de bolsjewiki nieuwe troepen aan totdat verdere weerstand onmogelijk werd. De slagschepen „Petropaw- lofsk" en „Sebastopol" en enkele forten hiel den den strijd nog vol, nadat de stad reeds was bezet, maar tenslotte waren de verdedigers ge dwongen, hun kanonnen onbruikbaar te maken en de vlucht te nemen. De generaal verklaarde, dat, hoewel het verzet ditmaal mislukt is, de gebeurtenissen te Kroonstad de voprboden zijn van nieuwe revolutionaire bewegingen tegen de bolsjewistische regeering. Hij beschouwt de af faire van Kroonstad als een mijlpaal op den weg naar Rusland's bevrijding van de bolsjewistische tyrannie. De Finsch Russische medewerker van heL „Acht Uhr Abendblatt" heeft te Teryoki een ontmoeting gehad met den matroos Petryenko, leider der revolutionairen van Kroonstad. Pe tryenko bevestigde, dat generaal Koslowsky niet de eigenlijke leiding in handen had, maar slechts het bevel over de artillerie voerde. De noodlottige fout is geweest, dat men de communisten te Kroonstad heeft geduld. Trotski heeft met recht op het verraad van de Kroon- stadsche bolsjewiki gerekend. Petryenko is met 5000 zijner medevluchtelingen te Ino bij Te ryoki ondergebracht5000 overige manschappen van het garnizoen van Kroonstad zijn te Reval geinterneerd. Volgens verhalen van andere vluchtelingen, is Trotski met een leger van 60.000 man tot den aanval op Kroonstad overgegaan. Hij heeft daar meer dan 5000 man verloren. Het garni zoen van Kroonstad was, zooals men weet, slechts 16.000 man sterk. De bemanning der oorlogsschepen „Republica" en „Andrejef Per- yesyani" hebben den strijd slechts opgegeven, nadat men hun kwijtschelding van straf had toegezegd. Het is de bemanning dezer schepen, die den terugtocht der revolutionairen naar de Finsche grenzen heeft gedekt. Trotski zal heden te Kroonstad de algemeene amnestie verleenen. Om de bolsjewistische overwinning te vieren, vlaggen alle openbare gebouwen te St. Peters burg. Een groote fout der revolutionairen moet ook zijn geweest, dat er geen eensgezinde politieke leiding bestond. Bovendien werden de instruc ties van Tsjernof te laat ontvangen. De correspondent van het „Acht Uhr Abend blatt" heeft te Reval met Tsjernof gesproken. De gewezen voorzitter van de Russische con stituante en leider der sociaal-revolutionairen houdt zich incognito te Reval op, waar hij pas uit Parijs is aangekomen. Hij verzekerde, dat de matrozen van Kroonstad het slachtoffer van hun liberale opvattingen waren geworden. Indien zij de communisten hadden gearresteerd, zou Trotski de overwinning niet hebben behaald. Het drama van Kroonstad is echter slechts een episode iu den strijd tegen het bolsjewisme, dat, zooals uit talrijke feiten blijkt, heeft af gedaan. Te Nowgorod en in andere steden ge beurde hetzelfde. Te Kroonstad zelf is de op stand te vroeg uitgebroken. Men had op het dooien van het ijs moeten wachten, dan zou het nooit hebben kunnen worden ingenomen. Te Petersburg is het vertrouwen in het roode leger geschokt. Dit wordt bewezen door het feit, dat Chineesche troepen het Smolny-instituut, waar Trotski zijn hoofdkwartier heeft, bewaken. De opstand van Kroonstad was een spontane beweging, die niet van buitenaf was georgani seerd. In de voorloopige regeering zaten twee sociaal-revolutionairen twee mensjewiki en twee anarchisten. Tsjernof heeft nooit een overdre ven waarde aan dien opstand van Kroonstad gehecht. Hij betreurt echter wel het mislukken van dezen opstand, maar is er vast van over tuigd, dat dit het signaal tot nieuwe bewegingen zal zijn. Het belangrijkste is echter, dat de op stand van Kroonstad bewezen heeft, dat het niet de Russische reactie, maar wel de Russische democratie is, die het bolsjewime ten val zal brengen. De reactie heeft met de nederlaag van Wrangel haar laatste hoop verloren. Slechts de democratie kan Rusland doen herworden. Tsjer nof ontkent, dat hij het plan heeft opgevat een tegenregeering te vormen, hoewel zijn zolder kamer te Reval er als een hoofdkwartier uit ziet, de eene koerier komt er na den anderen binnen. Tsjernof geeft toe, in contact met de opstandelingen van Kroonstad te hebben ge staan. Uit Reval meldt men Na de inneming van Kroonstad zijn de bolsje wiki den toestand te Petrograd weer volkomen meester geworden. Het blijkt, dat de revolutie twee maanden te vroeg is uitgebroken. De hon ger en de ellende hebben het den samenzweer ders evenwel onmogelijk gemaakt de gebeurte nissen nog langer tegen te houden. De „Iswestya" meldt, dat de bolsjewistische commissarissen in de periode van 28 Februari tot 6 Maart in het district Petrograd 2500 per sonen hebben laten fusilleeren. DE VOLKSSTEMMING IN OPPER-SILEZ1E Nader meldt men oVer het resultaat der volks stemming in Opper-Silezië, dat ongeveer 99 pet. van de kiezers bij deze stemming is opge komen. Van de uitgebrachte stemmen waren er 63 pet. voor Duitschland. In de steden Mislowitz, Kattowitz, Könings- hütte, Beulen, Gleiwitz, Karlowitz, Sosenberg, Lubnitz en Ivreuzburg kregen de Duitschers on geveer 90 pet. van de stemmen. De nijverheids districten op het platteland Laurahütte, Sie- nianowitz, Schwientochlowitz, N. Bismarck- hütte en Hindenburg hebben de verwachte Duit- sche meerderheid nog overtroffen. (Naar het Duitsch). 36 Indien Ordener bij haar kon wezen, wat gaï zn—4aa om vrijheid. Dan ware de enge gevangenis haar een hemel geworden, die zwar te torens, waarop de voorbij zeilende matroor 'n medelijdenden blik wierp, zouden voor haar in eene wijde wereld veranderd zijn. Maar helaas voor de tweede maal was Or dener afwezig en in plaats van gelukkige uren aan zijne zijde door te brengen, sleet zij dagen en nachten met zijne afwezigheid te beweenen en voor hem te bidden. Want deze maagd had niets buiten haar gebed en hare tranen. Soms benijdde ze de vleugels aan de vrije zwaluw, die haar eenig voedsel kwam vragen door de ijzeren staven van hare gevangenis. Soms droes de wolk, die door den wind noord waarts oedreven werd, hare «edac.bten mee dan wendde zij weer eensklaps haat hoofd om en sloot de oot'en, als vreesde zij den reus achtig roQver te zien en den oncrehjken strijd op een dier verwijderde berden, wiep ENGELAND. Officieel wordt medegedeeld Volgens de bewegelijke loonschaal, die ge baseerd is op de kosten van het levensonderhoud zuilen de loonen van spoorwegarbeiders met 1 April automatisch verminderd worden met 5 sh. per week in totaal gaan de loonen 9 millioen pd. sterling achteruit. De spoorwegarbeiders eischen, dat hun loon met slechts 4 sh. zal worden verlaagd. SERVIE EN MONTENEGRO. De „Politika" te Belgrado verneemt, dat prins Danilo van Montenegro er in zou hebben toegestemd de apanage van fr. 300,000 te aan vaarden, welke de regeering te Belgrado aan koning Nicolaas had aangeboden, indien deze de vereeniging van Montenegro met Joego-Slavië zou hebben erkend en afstand zou hebben ge daan van alle rechten op den Montenegrijnschen troon. De Romeinsche bladen berichten, dat vele Montenegrijnen, die sedert de bezetting van Montenegro waren uitgeweken, hun ontevre denheid betuigd hebben met het nieuws om trent den troonsafstand van prins Danilo en een commissie zouden hebben benoemd, met de opdracht, aan prins Danilo rekenschap te vragen van zijn aftreden. PORTUGAL. De „Frankf. Ztg." verneemt uit Madrid, dat, ten gevolge van monarchistische woelingen in Portugal in verschillende steden aldaar troepen gereedgehouden worden. De datum van ontbin ding van 't parlement is verschoven. blauwachtige toppen zich als onbeweedijke Wolken aan den horizon afteekenden. O, wat is de liefde wreed, wanneer men van het beminde wezen gescheiden is. Wei nig harten kennen deze smart in haren gehee- len omvang, omdat ook weinig harten de lief de in hare geheele diepte kennen. Dan schept zich de ziel eene doodsche eenzaamheid, eene onmeetbare leegte, eene wereld van gevaren, monsters en teleurstellingen, men leeft zonder het te weten. XVIII. De kusten van Noorwegen zijn rijk aan enge baaien, kreeken, riffen, strandmeren en kleine vooruitstekende kapen. Eertijds had, volgens de sage, iedere landengte haren duivel, iedere baai hare nimf, ieder voorgebergte een heilige die hen beschermde. Want het bijgeloof nam alle middelen te baat om de bevolking schrik aan te jagen. Op de kust van Kelvel, eenige mijlen ten noorden van de grot van Walderhog was eene plek, zeide men, vrij van booze geesten. Het was een open plaats van eene rivier aan den voet eener rots, waarop men nog eenige oude ruinen van den burcht van Kalph, den reus, vond. Deze kleine vlakte aan eene zijde door GRIEKENLAND EN DE TURKEN. Goenaris, de Grieksche minister van oorlog, die te Londen vertoefde, heeft aan Reuter het volgende verklaard Het onder de wapens roepen der Grieksche lichtingen is het natuurlijk gevolg van de hou ding van Turkije, dat wederom heeft verklaard, dat het de voorstellen der Londensche conferen tie niet wil aanvaarden, en de teruggave eischt van Thracië en Smyrna, die Griekenland heeft verkregen als gevolg van den oorlog. Ook hebben wij berichten omtrent Kemalis- tische troepenconcentraties tegen ons leger. Daarom is dit versterkt met drie lichtingen re servisten, die tezamen 45,000 man tellen, volgens een dringende beslissing van het kabinet. Dit is het onmiddellijke gevolg van de Turksche bedreiging. Goenaris stelde de waarschijnlijkheid van een Grieksch offensief in het vooruitzicht, want, zeide hij, het spreekt vanzelf, dat de Grieken niet kunnen wachten, tot dat de Turken gereed zijn met hun concentraties. de zee begiensd, was eng ingesloten door met struikgewas begroeide rotsen. Toch zou de zeeman door angst bevangen zijn, indien hij, den nacht na het vreeselijk onweer, het anker had geworpen in de baai, en de drie mannen gezien had, welke te midder nacht rondom een groot vuur in 't midden der vlakte gezeten waren, Twee hunner droe gen groote vilten hoeden en de wijde man tels der mijnwerkers. Hunne armen waren bloot tot aan de schouders en aan een band van roode stof hingen hun kromme sabels en lange pistolen. Beiden droegen een hoorn aan hun hals. De eene was oud, de an dore zeer jong de dichte baard van den grijsaard en de lange weelderige haren van den jongen man gaven iets wilds aan hun gelaat, dat reeds van nature, eene ruwe en harde uitdrukking had. Aan zijne pet van berenvel, zijne buis van geolied leder, het geweer, dat aan zijn rug hing, zijne kortp en enge broek, zijne bloote knieën, zijne san dalen van boomschors en aan de blinkende bijl, die hij in de hand hield, herkende men gemakkelijk in den metgezel der twee mijn werkers, een bergbewoner uit het hooge noor den van Noorwegen. Zeker, hij, die van verre deze drie zonder- lin gegestalten, gezien had, waarop het vuur, door den zeewind aangewakkerd, een rood- achtig licht wierp, kon met recht bevreesd ALLERLEI. De Belgische ministerraad zal Woensdag bij de Kamer een wetsontwerp indienen strekkende om, met behoud van de tegenwoordige ITooge- school te Gent, daar Vlaamsche colleges te doen geven in exacte wetenschappen en philosophie. De conferentie die te Rome zou worden gehouden en waaraan zou worden deelgenomen door de ministers van de voedselvoorziening der verschillende landen, is uitgesteld. Minister Wauters (soc.) die gisteravond uit Brussel zou vertrekken naar Rome hoorde gisterochtend, dat de conferentie niet doorgaat. Het hoofdbestuur van den Duitschen in dustrie- en handelsdag heeft de buigende reso lutie aangenomen ,,ITet hoofdbestuur van den Duitschen industrie- en handelsdag, verontwaar digd over de voorgenomen toepassing der straf bepalingen door de vijandelijke staten, besluit den op den Handelsdag vertegenwoordigden ka mers van koophandel te verzoeken, het daartoe te leiden, dat de nijverheid en de handel van Duitschland tot aan de intrekking van de straf bepalingen afzien van het doen van verkoopen aan de landen, die er aan mèedoen. De Russische sowj et-delegatie is te Rome aangekomen. Ondanks het heftig protest der delegatieleden werden hun koffers onderzocht en in 10 koffers vond men groote hoeveelheden goud, platina en juweelen, die volgens den cor respondent van het Berliner Tagehlatt uit het bezit der vroegere keizerlijke familie afkomstig zijn. Een 18 tal koffers moet nog worden onder zocht. Binnenland. De nieuwe Tabakswet. De Tweede Kamer heeft de wet tot hef fing eener tabaksbelasting de Tabakswet kortweg geheeten goedgekeurd. Ook de Eerste Kamer zal dit voorbeeld vol gen. De Minister van Financiën heeft de zijn, zelfs zonder aan spoken te gelooven. Deze drie wendden vaak het hoofd naar een voetpad uit het bosch. dat op de vlakte van Kalph uitliep en volgens hun gesprek schenen zij nog op eenen vierde te wachten. Zeg eens, Kennybol, zouden we niet beter doen dien bode van den graaf van Grif- fenfeld in de naburige vlakte van 1 ullibet af te wachten Spreek niet zoo luid, Jonas, antwoord de de be.gbe'woner aan den ouden mijnwer ker, dat Kalph, de reus, ons bescherme. De Hemel beware mij den voet te zetten in de vlakte van Tullibet. Maar, zeide de jongste, heeft de heer Haeket, dien wij wachten, ons niet gezegd, dat ITan van IJsland onze aanvoerder zou zijn in den opstand Hij heeft het beloofd, antwoordde Jen- nybol, en met de hulp van dit monster zijn we zeker al de groene soldaten van Drontheim en Kopenhagen te overwinnen. Des te beter, riep de oude mijnwerker doch ik zal des avonds niet de wacht bij hem betrekken. Een gekraak van dorre takken onder de voetstap pen van een mensch deed de sprekers opkijken het licht van het vuur deed ben de aankom mde herkennen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1