Garage D. VAN LEEUWEN, Tel. 309A. geraamde opbrengst, ongeveer 20 millioen, noodig, en de meerderheid der Eerste Kamer zal hem het bedrag wel niet weigeren. Een sigarenhandelaar aldus „Het Vad" was tot nog toe zoo vrij als een vogeltje in de lucht. Bij eventueelen invoer van tabak werd tot nog toe een bescheiden recht geheven, waarom hij zich intusschen niet had te bekommeren, al vond hij het recht ook op zijn factuur te rug. Nu zal dat echter anders worden. Wel heeft de Tabakswet als beginsel aangenomen dat de accijns 10 pCt van de kleinhandelsprijs voor sigaren en tabak 15 pCt. voor sigaretten door den fabrikant of den importeur wordt betaald, edoch zoo gemakkelijk komt de winkelier er niet af T abaksverguuninglnde eerste plaats heeft hij, evenals ieder, die in de tabaksbranche zijn dagelijksch brood tracht te verdienen, een bedrij-fsvergunning noodig. Hij richt daartoe een verzoek aan den ontvanger der accijnzen en als hij diens toestemming krijgt, mag hij f 5 offeren, waarvoor hij dan boven of naast zijn deur een bordje mag plaatsen met het woord Tabaksvergunning er op. A o c ij n s z e g e 1. Hij ontvangt nu van den fabrikant een zending sigaren of sigaretten, niet echter los, maar verpakt en voorzien van een zegel, dat een serienummer draagt, alsmede den prijs vermeldt, dien hij voor zijn koop waar mag vragen. (De fabrikant heeft daar voor dan reeds den accijns voldaan). Mocht hij het in zijn hoofd, halen van zijn klanten een hoogeren prijs te bedingen, dan is hij ver plicht zelf den diensvolgens hoogeren. accijns vooraf bij den ontvanger te deponeeren. Maar nu is hij nog niet bevoegd zijn waren te verkoo- pen als hij wil. Thans heeft hij vrijheid een partij sigaren, die om de een of andere reden niet be antwoorden aan de eischen van eenig merk, los in zijn uitstalkast te leggen en b.v. als Havana-uitschot we geven maar een wil- lekeurigen term aan den man te brengen. Neen, de wet schrijft zeer nauwkeurig voor de kistjes sigaren, enz. mogen alleen verkocht worden voorzien van een accijnszegel, dat on geschonden moet zijn, en met de verpakking, waarin hij ze van den fabrikant of grossier heeft ontvangen. Beperking lossen verkoop. Op dien regel staat echter de wet een paar uit zondei ingen van beteekenis toe, waarvan de practijk de noodzakelijkheid heeft bewezen. Men koopt veelal zijn sigaren niet zonder ze eerst gezien te hebben. Daar om is bepaald, dat de winkelier kistjes van 25 tot 100 sigaren met verbroken zegels mag verkoopen, mits met niet meer dan één kistje tegelijk, gevuld met sigaren, tot het daarop aangegeven aantal. In de tweede plaats echter heeft de wet gever begrepen, dat niet iedei zijn sigaren per kistje inslaat en deswege bepaald, dat de winkelier ten hoogste 20 losse sigaren te gelijk mag verkoopen, doch uitsluitend uit het kistje, waarin zij oorspronkelijk waren verpakt en waarop het zegel is aangebracht, dat van de af te leveren soort het laagst vooi handen se rienummer aanwijst. Een nieuw behangsel. Ten ein de niet zoozeer zijn klanten dan wel den fiscus te gerieven, bepaalt een volgend artikel wijders dat de winkelier in zijn zaak een lijst moet ophangen, aangevende de bij hem ver krijgbare merken van sigaren met vermelding van den prijs. Dat vergemakkelijkt ongetwijfeld de controle, maar het kan bij een goed in zijn voorraad zittend winkelier een aardig behangel worden. De heffing van den winkelvoor- raad. Hoe gaat het nu met den voorraad, die een winkelier in zijn zaak heeft op het oogenblik dat de wet in werking treedt Voor sigaretten en tabak gelden die bepa lingen niet. De winkelier mag deze slechts verpakt verkoopen. Dus zullen de halve ons jes uit de groote tabaksdoozen en het half dozijn piraten tot het verleden behooren. Een zeer belangrijk punt. Geen wonder, dat reeds menige sigarenhandel ons inlichtingen daaromtrent heeft gevraagd. Artikel 83 bepaalt daaromtrent, dat ieder, die tot verbruik bereide tabaic bij het in werking treden der wet in voorraad heeft, verplicht is onmiddellijk de wet spreekt van „uiterlijk op den eerstvolgenden werkdag" schriftelijk daarvan aan den ontvanger kennis moet geven met vermelding v. de noodige bijzonderheden, betreffende merk, prijs, enz. Hij wordt dan in den accijns aangeslagen en heeft diie maan den den tijd om zijn belasting te voldoen. Natuurlijk is hij bevoegd in dien tijd den accijns te laten betalen door zijn koopers. Gelukkig geeft de wet verlof, dat de voor raad, dien hij op dat oogenblik heeft, niet van zegels behoeft te worden voorzien. Dat zou ook te veel rompslomp geven. De koopers loopen vrij van de belasting, voorzoover zij natuurlijk voor particulier ge bruik koopen, en wie eenmaal sigaren in zijn woning heeft, behoeft niet bevreesd te zijn, dat de belastingambtenaren bij hem een kijk je komen nemen om ze te laten opdokken. Geen terugwerkende kracht. De wet heeft ook geen terugwerkende kracht en daarom zullen zij, die daartoe over de noodige middelen beschikken, verstandig doen met nog, vóór de wet in werking treedt, een flinke partij in te slaan. Goedkoop is dat wel niet, het rooken is een heel wat duurdeie liefhebberij geworden dan vóór den oorlog, doch de nieuwe wet legt er weder 'n schepje op en wie daartoe in staat is, doet verstandig met dat zoolang mogelijk te ontwijken. Zware straffen. We geven hier maar enkele hoofdbepalingen van belang voor den sigarenwinkelier Eigenlijk moesten we ook nog ile talrijke strafbepalingen vermelden tegen ontduiking dor wet. Ze zijn buitengewoon zwaar en er wordt met boeten en gevangenis gedreigd dat het een lust is voor den criminalist. Doch we zullen maar hopen, dat onze sigarenwinkeliers zich goede Staatsburgers zul len toonon, en gehoorzaam de lasten zul len diagen, welde de wet hun oplegt en die, als men nu eenmaal accijns op tabak wil heffen, blijkbaar niet te vermijden zijn. De nieuwe postzegel. Daar gedurende den termijn van de prijsvraag voor nieuwe postzegels liet posttarief veranderd is, zullen de bekroonde onderwerpen gewijzigd moeten worden.Hoogstwaarschijnlijk zal opvo'or- stel van het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie aan den minister, aan de jury voor de prijsvraag opgedragenworden uit deontwerpen de meest geschikte te kiezen en die door den ontwerper in den gewenschten zin te doen wijzigen. Naar men. verneemt, zullen de thans te 's- Gravenhage ingekomen ontwerpen voor het postzegelvraagstuk ook te Amsterdam enverinoe- dclijk ook in enkele provinciesteden geëxposeerd woiden. Nederlandsche kolen naar Oostenrijk. De Weensche berichtgever van het „Hbl." meldt Naai' verluidt is hier een overeenkomst ge sloten omtrent de levering van groote hoeveel heden Nederlandsche steenkolen uit de Lim- burgsche Staatsmijnen. Wie deze kolen koopt, is niet bekend. Gemengd Nieuws. Vechtpartij. In het cabaret „Modern" te Utrecht zijn eenige studenten aan het vech ten geraakt met het personeel van het cabai*et. Een der studenten een zekere V. O. de M. werd daarbij een messteek toegebracht in de borst holte. De gewonde moest in de Rijksklinieken behandeld worden en is niet buiten gevaar. Het rookverbod. De directie der Nederl spoorwegen heeft het personeel opgedragen tegen het rooken in de niet rooken- afdeelingen in de treine krachtig op te treden ei vooral te letten op de overtredingen van dit verbod, die den laatsten tijd in de D.-treinen plaats vinden Eennieuwekomeet. Op het internati onaal bureau v. astronomische telegrammen op het observatorium van Occle is eergisteren een telegram van den directeur van het observa torium te Kaapstad ontvangen, meldend dat den 13en Maart Reid een nieuwe komeet van de negende grootte heeft ontdekt. De nieuwe ko meet staat op het oogenblik in het sterrenbeeld vari den Bok. Misdaad? Te Workum is opgegraven het lijk van den onlangs te Heidenschap onder Wor kum overleden W. M., er zijn vermoedens vén vergiftiging gerezen. Werkeloosheid in de venen. Van uit Emmer-Erfscheiden en Klazinaveen zijn Woensdag en Donderdag groote troepen veen arbeiders naar Valtherman en Weerdinge ge trokken, totaal wel 4 a 500 man, die hun vak- genooten wilden overhalen om het weinige werk, wat verricht wordt, in den steek te laten. Zoo werd o.a. het inladen van een turfschip belet en hier en daar een bakkerswinkel leeg- gekocht. zonder betaling, 's Avonds zag men in de Weerdinger en Rosinkelsche venen op sommige plaatsen turf branden. Naar het schijnt, willen de arbeiders uit laatst genoemde venen niet gemeene zaak maken met die uit Emmer-Erfscheiden en Klazinaveen. De politie was in staat eene betrekkelijke orde te handhaven. Het vooruitzicht is echter niet gunstig, als niet weidia meer politieversterking komt Legerpaarden. Naar verluidt zou het plan bestaan om legerpaarden, voor welke geen verzorging aanwezig is, in bruikleen af te staan aan ondernemingen op transportgebied in het land. Ongelukken. De drie opvarenden van de torpedoboot K III, die bij de aanvaring van deze boot met de „Hydra" op 9 Februari in de Wielingen, ernstig werden verwond, hebben het ziekenhuis te Vlissingen verlaten. Op den Vaassenschen weg bij Apeldoorn is Zondagmoi gen de dochter van den landbouwer V., te Beemte, toen zij per fiets van een zijweg kwam aangereden door de auto van den heer D. te Harderwijk. Het meisje werd bewusteloos op genomen en naar het ziekenhuis te Apeldoorn gebracht. Politieambtenaren en de Witte, Op de begin April te houden algemeene ver gadering van den Bond van Inspecteurs van gemeentepolitie in Nederland zal o.a. de vol gende kwestie ter sp ake komen Een lid van den bond was in den mobilisatie tijd als ve, lofsofficier wel toegelaten tot het lidmaatschap der Nieuwe of Literaire Sociëteit in den Haag en daarna als inspecteur van poli tie niet meer. Dit bondslid stelde inct deze uit spraak van de ballotagecommissie van E>e Witte het bondsbestuur in kennis, welk bestuur zich tot de commisssie wendde. Deze antwoordde, dat een meerderheid in haar midden tegen toe lating van politie-ambtenaren als leden der so ciëteit was. In de daarop volgende correspon dentie sprak het vakvereenigingsbestuur de meening uit dat een stempel van minderwaar digheid door een dergelijke uitspraak gedrukt was op de politie-ambtenaren. Het protesteert tegen de uitsluiting van po litie-ambtenaren qualitate qua en zal zijn alge meene vergadering over de houding der ballo tage-commissie uitspraak laten doen. Smokkelen. Men seint uit Weencn Op het postkantoor op het station Frans Jo zef te Weenen heeft men een eigenaardige po ging ontdekt om Oostenrijksch geld naar liet buitenland te smokkelen. Het trok de aandacht van de ambtenaren, dat er tegelijkertijd meer dat 50 zeer zware aangeteekende brieven bezorgd werden voor de fa. Cohen en den lieer Weinber ger te Amsterdam. Toevallig was het couvert van een der brieven beschadigd en kon men daai - uit zien, dat deze gevuld was met Oostenrijk--che bankbiljetten. Men keek toen de heele zending na en daarbij bleek, dat de brieven tezamen elf millioen kronen bevatten. Een onderzoek wees uit, dat dergelijke zendingen van Amsterdam- sche valutahandelaars herhaaldelijk voorkwa men. De bladen vragen, hoe dit zoolang ongestoord kon plaats vinden en eischen opheldering erover. Zij betreuren het, dat de politic tot dusver niets van zich liet hooren. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Volkskadhuis. In de week van 1420 Maart 1921 werden genomen 636 baden, lste Klasse. Kuipbaden 56, Regenbaden 103. 2de Klasse. Kuipbaden 54, Regenbaden 409. Kinderbaden 14. Op verzoek van de directie der N. V. De-Phoenix alhier deelen we mede, dat noch in de afdeeling ververij-uitstoomerij noch in die der wasscherij en fijn strijkerij ooit sprake is geweest van eene verhooging met 20 der tarieven voor-, tijdens of na de seizoendrukte. De heden geldende prijzen blijven dan ook voor- loopig ongewijzigd en zullen worden verlaagd zoodra de exploitatiekosten zulks toelaten. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad des Gemeente Schiedam op Dinsdag 22 Mrt der nam.-2 uur. Voorzitter |de Burgemeester |de heer A. J. Gij- sen. Tegenwoordig zijn 17 leden. Afwezig de heeren v. d. Toorn, Dinkelaar, v. d. Schalk, v. Velzen, v. Pelt en Kavelaars. De Voorzitter deelt mede dat sedeit de vorige zitting bij het College van B. en W. zijn ingekomen Van Ged.-Staten bericht van goedkeuring van verschillende Raadsbesluiten. Van B. en W. prae-advies op het adres van de afd. Gorinchem v/d Ned Aannemersbond en den Centralen Bond van Transportarbeiders, waarbij verzocht wordt, de bepalingen omtrent loon, overuren en arbeidsduur in de bestekken voor het baggerbedrijf te wijzigen en in overeen stemming te brengen met de collectieve arbeids overeenkomst. In tegemoetkomenden zin wordt hierop be sloten. Vooi stel tot vaststelling der gewijzigde ver ordening tot heffing van eeri belasting onder den naam van kadegeld in de gemeente Schiedam. Door Ged.-Staten werd in overweging gegeven deze verordening opnieuw ter goedkeuring in te zenden, zoodfit deze nu opnieuw wordt vast gesteld. Begrooting voor 1921 van de Christel Bewaar school a/d Broersvest. Goedgekeurd. Voorstel tot wijziging der verordening betref fende het Georganiseerd Overleg. Hiertoe wordt besloten. Voorstel tot verkoop aan de N.V. Maas Waterweg" van het perceel bouwgrond aan de Burgemeester Kanappertlaan gelegen tusschen de panden van de heeren Zoetmulder en Witt- kampf voor bebouwing met een enkel villa tegen den prijs van 19 p M2. Na eenig debat wordt besloten dit voorstel aan te houden tot de volgende vergadering. \oorstel om Mej. E. de Kroes, candidate in de biologie, thans te belasten met de waarneming van lessen in natuurlijke historie aan het Gym nasium voor den Cursus 1920/21, te benoemen tot tijdelijk Ieerares in genoemd onderwijs vak. Overeenkomstig het voorstel wordt hiertoe besloten en Mej. de Kroes als zoodanig benoemd. Voorstel om aan de Vereeniging voor Geref.- Onderwijs voor te dragen een perceel grond aan de Stadhouderslaan, groot 685 M2, tegen de volgens art. 30 3e lid der L.O.-wet te schatten waarde en aan de vereeniging de toezegging te doen, dat de aangrenzende grond niet aan ande ren zal worden uitgegeven voordat hij aan de vereeniging zal zijn aangeboden. Aangehouden tot de volgende vergadering. I er beantwoording van de door den heer J. van der Most in de zitting van 18 Febr. gestelde vraag inzake den broodprijs deden B. en W. den Raad een schrijven toe komen, hetwelk reeds is gepubliceerd. Kennisgeving. Wijziging der gemeente begrooting dienst 1920 tot een bedrag van 1.405.000. Goedgekeurd. Van de Commissie tot wering van Schoolver zuim en de Commissie voor het Bewaarschool- Onderwijs verslag over 1920. Kennisgeving. Van de vereen. Schiedamsche Gez.-Kolonie verzoek om verhooging der subsidie. Van de Schied. Burgerwacht een verzoek om haar voor 1921 een subsidie tod te kennen van 3000 ter gedeeltelijke bestrijding van de uit- met inbegrip der onkosten, welke de Bur- luyezoudeu Mededeelingeu. Voor de somma van goed twee en een half duizend pop, Leveren wij een „Ford"-vrachtauto, 1007 10 doch zonder laadbak erop. Zie ook de spreuk in het vorig en volgend nummer. gerwacht te dragen zal hebben in den aanleg van een schietbaan, welke uitgaven voor 1921 4050 zullen beloopen. In handen van B. en W. om advies. Van den heer G. van Zon schrijven, waarin hij verzoekt hem, met ingang van 2 April a.s. eer vol ontslag te verleenen als ambter aar van den Burgerlijken Stand Hiertoe wordt besloten. Rechtzaken. Dc bankbiljettendiefstal te Haarlem. Gisteren diende voor de ITaarlemsche recht bank de geruchtmakende zaak van den diefstal van de onafgewerkte bankbiljetten hij de firma Joh. Enschedé en Zn., gepleegd in de maand Jan. 1920. Aan 't einde van 't vorige jaar deed de re cherche 'n inval in 'n perceel in de Anthonie- straat en in eenige andere stadsgedeelten. Het gelukte haar toen eenige personen te arres teeren, die zich hadden te verantwoorden en op de ontvreemde bankbiljetten beslag te leg gen. Eén van hen, die werd gezocht, trachtte, na de binnenkomst van de recherche in het per ceel te ontvluchtten, maar de recherche wist ook dezen verdachte te arresteeren. Er was zulk een groote belangstelling, dat reeds drie uur voor het begin van de zitting personen stonden te wachten. Vijf beklaagden hadden zich in deze zaak te verantwoorden, waarvan vier ter zake van heling en één ter zake van diefstal. Allereerst werden de zaken tegen de helers door de rechtbank behandeld. De eerste bekl. was de 43-jarige koopman W.F.H. de Wilde, aan wien ten laste was gelegd, dat hij te Haarlem in of omstreeks de maand April 1920 opzettelijk een groote hoe veelheid onafgewerkte bankbiljetten van 1000 100 en 10, welke biljetten in of omstreeks de maand Januari 1920 door diefstal ten na- deele van de firma Joh. Enschedé en Zonen, althans door misdrijf waren verkregen van B. van Aken heeft gekocht, althans van deze in pand aangenomen. Vervolgens werd hem ten laste gelegd, dat hij te Haarlem in een stal in de Nieuwe Spaara- woudestraat in den grond in twee stopflesschen althans in zijn woning, opzettelijk een groote hoeveelheid dezer onafgewerkte bankbiljetten heeft verborgen. Bekl. bekende de bankbiljet ten in zijn bezit te hebben gehad, doch ze even wel niet in pand te hebben aangenomen. Het O.M., waargenomen door mr. Von Lö- ben Seis, eischte tegen de Wilde 2 jaar gevan genisstraf. Uitspraak 31 dezer. Daarna heeft terecht gestaan D.H., die in betrekking was hij den vorigen bekl., ter zake, dat hij op een zoldertje van het door hem be woonde pand aan de Ossenhoofdsteegte Haarlem onder eenige stukken carton, uit winstbejag heeft bewaard een groote hoeveelheid onafge werkte biljetten van de Nederlandsche Bank van 1000, 100 en 10, welke biljetten omstreeks Januari 1920 door diefstal ten nadeele van de firma Joh. Enschedé Zn. waren verkregen, en voorts dat hij, een deel van die biljetten, te zamen met de W „in stopflesschen geborgen,heeft begraven. Nadat de rechtbank eenige getuigen had ge hoord, die na de behandeling van de vorige zaak niet veel nieuws mededeelden, zei de ambtenaar van het O.M., dat er z.i. bij bekl. niet het oog merk geweest was, zich te bevoordeelen. Hij vroeg dus vrijspraak van het primair ten laste gelegde en veroordeeling van bekl. tot een maand gevangenisstraf, ter zake dat deze de biljetten later begraven, dus verborgen heeft. Mr. Pliester, de raadsman van bekl., pleitte vrijspraak, omdat bekl. in dienstbetrekking heeft gehandeld. Niet hij, doch zijn patroon was aansprakelijk.De verdediger vroeg de onmiddel lijke invrijheidstelling van bekl., hetgeen de rechtbank, na raadkamer, weigerde. In de middagzitting kwamen de diefstalzaken in behandeling. Eerst kwam aan de orde de zaak tegen B. van A., 36 jaar, wien werd ten laste gelegd in den nacht van 8 op 9 Januari 1920 met het oogmerk van wederrechtelijke toeeigening te hebben weggenomen een groote hoeveelheid onafgewerkte biljetten van de Nederlandsche Bank van 1000,''/ 100 en 10, subsidair dat hij deze biljetten in April 1920 uit winstbejag heeft verkocht, aan W.F.H. de W., althans aan hem heeft in pand gegeven; meer subsidair dat hij in April de bankbiljetten uit winstbejag heeft ver voerd, althans in een papier heeft bewaard of verborgen. Beklaagde ontkende het ten laste gelegde. Getuige B.F. Enschedé legt gelijkluidende ver klaringen af als in vorige zaken. Beklaagde W., als getuige gehoord, deelt mee, dat de^bedoelde bankbiljetten alleen in bewaring zijn gegeven, hetgeen beklaagde ont kent. Veertien dagen na de diefstal had DeW. de bankbiljetten reeds in zijn bezit. Getuige Makelaar is niet verschenen. De officier verklaart, dat hij geen behoorlijk requisitoir kan hemen als getuige Makelaar niet gehoord is. Hij vraagt schorsing der zaak, om Makelaar voor de rechtbank te kunnen brengen, om getuigenis af te leggen. In overleg met den raadsman van bekl. mr.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2