voor Roomsch-Katholiehen. Abonneert U op betrekkingen. De Japanners waren destijds zeer onder den indruk van den moed van den Britschen prins, om midden in den oorlog die gevaarlijke zeereis te ondernemen. Hirokito (spreek uit Hierosjto), de tegen woordige kroonprins, werd den 29en April 1901 geboren en is dus 21 jaar oud Volgens de Japansche rekening, die een kind op den dag van zijn geboorte een jaar oud noemt. Hij beeft aan de universiteiten van zijn land gestudeerd en is vooral goed thuis in de mi litaire wetenschap. Zijn moeder, keizerin Sa- dako, is een dochter van prins Kujo, een afstam meling van de beroemde familie Fujiwara, waar uit sedert de achtste eeuw alle echtgenooten der keizers zijn voortgekomen. De kroonprins is eveneens verloofd met een afstammelinge uit deze familie, de schoone prinses Kuni. Waar schijnlijk zal het huwelijk voltrokken worden na afloop van het bezoek aan het Westen. ALLERLEI. Een officieel telegram dd. 18 Maart meldt, dat in gedeelten van de districten Bellary en Anantapoervan de provincieMadras hongersnood heerscht. Volgens de „Messagero" is tusschen Italië en Tsjecho-Slowakije een handelsverdrag ge- teekend, dat in verschillende kwesties op han dels- en scheepvaartgebied voorziet. Beide landen zullen elkander als meest begunstigd behandelen. De Amerikaansche bond van scheepseige naren heeft Maandag besloten, in besprekingen te treden met het departement van scheepvaart over de voorgestelde loonsverlaging en het af schaffen van overwerk voor zeelieden. Tevens werd medegedeeld, dat een nieuw schema zoo goed als gereed is voor de loonen en den arbeids tijd. Ook zal de bond in onderhandeling treden met de afzonderlijke zeelieden-organisaties, ten einde haar goedkeuring met het plan te verkrijgen. Het tegenwoordige looncontract voor ma chinekamer-personeel loopt den lsten Mei af.' Binnenland. De 45-urige arbeidsweek. De vereeniging Amsterdamsche belangen heeft aan den minister van arbeid een adres gezonden, waarin er op wordt gewezen, dat een groot deel der burgerij de gevolgen der huidige malaise op scheepvaart-, handels- en industriegebied ernstig in haar bestaan ondervindt, waardoor dan ook voor velen de groote offers, die zij moeten bren gen in den vorm van directe en indirecte be lastingen, te zwaar worden dat al wat tot verlichting daarvan kan meewerken, moet worden aangewend dat een dei meest op den voorgrond tredende belemmeringen om met succes den strijd tegenovei de duurte te kunnen aanbinden, is de 45-urige werkweek, tengevolge waarvap de productiekosten te hoog in prijs blijven dat, waar de vooruitzichten voor ons land zeer zeker niet gunstig zijn, liet noodig is, de arbeidsprestatie te verhoogen dat voor zeer zwaren lichamelijken arbeid een werkweek va a 45 uren te billijken kan zijn, dit echter voor de meeste bedrijven niet noodig en ongewenscht, is. Adr. vertrouwt, dat de minister, doordrongen van den ernst der toestanden, zal willen bevor deren, dat de 45-urige werkweek tijdelijk zal worden ter zijde gesteld. Rijksarchivarissen. Bij Kon. besluit van 22 dezer zijn, met in gang van 1 Mei, benoemd tot rijksarchivaris in Zeeland, te Middelburg, mr. A. Meerkamp van Embden, thans hoofdcommies aan het Rijks archief in Zeeland ,in Drenthe te Assen, dr. S. A. Waller Zeper, thans hoofdcomjnies aan het Rijks archief in Friesland. Hooge Raad van Arbeid. De Hooge Raad van Arbeid zal in zijn op 2 April te 's-Gravenhage te houden vergadering zijn advies Vaststellen omtrent het voorontwerp van een Land- en Tuinbouw-Ongevallenwet. Thans zijn bij den Raad aanhangig vooront werpen van werktijdenbesluiten betreffende kantoren en winkels, die zullen moeten worden uitgevaardigd vóórdat de Arbeidswet 1919 voor wat betreft genoemde bedrijven in werking zal treden. Mr. A. P. Th. Eyssell. Gisterennacht is in de kliniek van den heer Stigter aan den Parkweg te Scheveningen in den ouderdom van ruim 84 jaar overleden de heer mr. A. P. Th. Eysell, oud-president, van den Hoogen Raad der Nederlanden. Mr. E. E. van Raalte f Gisteren is in den Haag op 79-jarigen leeftijd overleden mr. Eduard Ellis van Raalte, oud-lid van de Tweede Kamer oud-minister van justitie. De koninklijke familie. De Koninklijke Familie heeft heden voor eenigen tijd het landhuis „De Ruige Hoek" te Scheveningen betrokken. De Grieks che gezant. Thans kan nader bevestigd worden, dat de Grieksche gezant te 's-Gravenhage, de heer Kapsanbelis, tot een andere bestem ming geroepen, binnenkort Den Haag zal verlaten. De Rraziliaansehe gezant. De gezant van Brazilië te 's-Gravenhage, de heer R. Regis de Oliveira heeft met bui- tenlandsch verlof de residentie verlaten. De erste secretaris der legatie, de heer Vianna Keisik, zal gedurende de afwezigheid van den gezant als zaakgelastigde van Brazilië optre den. Conventie van Genève. Naar wij vernemen, zal einde Maart a.s. te Genéve een internationale conferentie plaats hebben in verband met een voorgenomen aan vulling en herziening van de Conventie van Gené ve 1906, o.m. betrekking hebbende op de behan deling en uitwisseling van krijgsgevangenen burger- en militaire geinterneerden,zieken en gewonden, benevens op de onschendbaarheid van geneeskundig materieel en personeel in den krijg. Als gedelegeerden voor Nederland zouden optreden de luitenant-generaal P.P. C. Collette, lid van het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht mr. H. G. Dresselhuys, lid der Tweede Kamer, en prof. dr. G. J. W. Koolemans Beijnen, beiden te s'-Gravenhage. (U. D.) Telegraafkabels. Op de vragen van het Tweede Kamerlid van Ravesteyn betreffende hetaanspraakmaken door de Nederlandsche Regeering ten behoeve eener Duitsch-Nederlandsche maatschappij op den kabel tusschen het eiland Yap en Menado luidt het antwoord van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken als volgt Het is onjuist, dat de Nederlandsche Regee ring aanspraak heeft -gemaakt ten behoeve van een Duitsch-Nederlandsche maatschappij op den kabel tusschen het eiland Yap en Me nado. Wat den aard der quaesties betreft, die met deze aangelegenheid samenhagen, wordt me degedeeld, dat het Nederlandsche belang be trokken is bij de kabels Menad.o-Yap, Yap Shanghai en YapGuam, die voor den oor log werden geëxploiteerd door de Duitsch- Nederlandsche Telegraaf Maatschappij en die een kabelverbinding in stand hielden tusschen Ncd.- Indië en Nederland via China en Rusland en via Amerika. Bij het Vredesverdrag van Versailles deed de Duitsche Regeering ten behoeve van de voornaamste geallieerde en geassocieerde Re geeringen afstand van alle rechten, titels of voorrechten van welken aard ook, welke het bezat op de kabels, o.a. van de Duitsch-Neder landsche Telegraaf Maatschappij. De Regeering heeft haar aandacht bij voort during gevestigd op de afwikkeling van deze bepaling van het Vredesverdrag, ten einde te verhoeden, dat de rechten en belangen van Nederland, die bij deze kabelverbindingen zijn betrokken, bij de nieuwe verhoudingen worden geschaad. De minister verwijst ten slotte naar hetgeen op bladz. 33 en v.v. van het in 1920 verschenen Oranjeboek over deze aangelegenheid is mede gedeeld. Grondwetsherziening. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn gisteren bij de Tweede Kamer ingediend, de wetsontwerpen tot herziening der Grondwet. Voor deze wijzigingen zijn de voorstellen van de Staatscommissie gevolgd. Kort samengevat komen deze voorstellen neer op het volgende. Troonopvolging: De bepalingen, welke anderen dan nakomelingen van de thans regeerende vorstin tot de regeering kunnen roe pen, te schrappen, en de troonopvoh ine, indien mannelijke uit mannen gekomen nakomelingen m tbreken, te beperken tot het tweede geslacht uit den laatst overleden koning gesproten bij ontstentenis van een grondwettelijken troonop volger door volkstemming over den staatsvorm te doen beslissen. Buitenlandse be betrekkingen: Schrapping van artikel 57 (de koning heeft het opperbestuur der buitenlandsche betrekkingen het sluiten en opzeggen van verdragen te doen geschieden in overleg met de Staten-Generaal voor oorlogsverklaring de voorafgaande toestemming der Staten-Generaal te eischen. State n-g e n e r a a 1 Behoud der Eer ste Kamer, voortaan echter bij de verkiezing voor de Provinciale Staten de evenredige ver tegenwoordiging toe tepassen; bij ontbinding der Eerste Kamer ook de Prov. Staten te ontbinden vastlegging van het algemeen vrouwenkiesrecht in de Grondwet. Volksinitiatief en referendum Géén volksinitiatief en referendum slechts bij zekere omstandigheden eener Grondwetsherzie ning en bij de beslissing over den Staatsvorm. Gemeentebesturen: Wijziging van de bepaling, die het voorzitterschap van den raad regelt, zoomede van het voorschrift, dat, behalve de regeling, ook het bestuur van de huishouding opdraagt, terwijl een nieuw ar tikel buiten twijfel zal moeten stellen de mogelijk heid om, waar noodig, de gemeenten te dwingen tot gemeenschappelijke regelingen. Voorts wilde de commissie in de Grondwet openen de mogelijkheid tot instel ling van andere publiekrecht e- 1 ij k e lichamen dat de reeds door de Grondwet erkende. Een schadepost van f 100,000. In de jongste Arnhemsche raadsvergadering vroeg de heer Flollander, of het gerucht juist is, dat ten gevolge van een verkeerde berekening van de kolenclausule door de Electrische Centrale het bedrijf groote schade heeft geleden door de le vering van electriciteit aan enkele groote af nemers Zoo ja, hoe groot is de schade, door dit verzuim geleden en welke leveringscon tracten betreft het hier Spr. had 70.000 a 80.000 hooren noemen aan één afnemer zou 20.000 schade zijn geleden. De wethouder der bedrijven, de heer Bak ker (S.D.A.P.) antwoordde, dat de geruchten inderdaad juist zijnde kolenclausule is in een 14-tal contracten verkeerd berekend, wat gebeurd is in 1915 en 1916. Er loopen momen teel nog 3 contracten. Met twee contractanten is overeenstemming bereikt met den derde on derhandelt men nog. De op dezen afnemer ge leden schade bedroeg in 1919 6500, en in 1920 7500. Dat contract is nog ruim vier jaar geldig. De schade begroot spr. in totaal op on geveer 100.000. De heer Hollander informeerde nader, wie daaraan schuldig zijn. Wethouder Bakker deelde nog mede, dat verschillende personen de verantwoordelijk heid dragen, sommige contracten zijn door den raad gesanctionneerd. Ingezonden Mededelingen. Verschijnt des Zaterdags. Abonnementsprijs f l.~ per kwartaal. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan het bureau KOEMARKT 4. 1040 16 De samensmelting der departementen van Marine en Oorlog. Nadat kort te voren op een vergadering van het meerendeel der te Vlissingen vertoevende marine-officieren met algemeene stemmen een nagenoeg gelijkluidende motie was goedgekeurd, is, naar men bericht, op een door de Algemeene Vergadering van Marine-officieren en door de Marine-Vereeniging uitgeschreven samenkomst de navolgende motie aangenomen Het meerendeel der te Helder aanwezige marine-officieren in vergadering bijeen, geeft met algemeene stemmen als hunne meening te kennen le. dat de samensmelting der departemen ten van Oorlog en van Marine in strijd is met 's Lands belang en eene principieele fout, waar van voor de Marine een nog verdere achteruit gang en nog grooter verloop het gevolg zullen zijn. 2e. dat in elk geval het oogenblik voor sa mensmelting zoo ongunstig mogelijk gekozen is en bovendien de voorgespiegelde bezuini ging volkomen in de lucht hangt, terwijl overi gens Voor bezuiniging samensmelting van de de partementen onnoodig is. Zij besluiten daarom tot de Volksvertegen woordiging het verzoek te richten aan het wets ontwerp hare goedkeuring niet te verleenen, althans niet voordat een degelijk onderzoek het nut er van duidelijk aan het licht heeft ge bracht. Het pachtvraagstuk. De Vereeniging van beheerders van landgoede ren en landelijke bezittingen is van oordeel, dat de mannen van het vak lang niet voldoende vertegenwoordigd zijn in de staatscommissie voor het pachtvraagstuk. In het jaarverslag van deze vereeniging lezen wij We meenen der regeering met klem in over weging te moeten geven, bij de pogingen tot oplossing van het pachtvraagstuk, aan de man nen van de praktijk een belangrijke stem te geven en allereerst de onpartijdige theoretische grondlijnen te doen vaststellen voor de sociaal- politieke bemoeiingen met dit gebied van men- schelijke productie, voor zoover in Nederland gewenscht en vereischt Het hoogst belangrijke rapport van de vroegere groote Staatscommissie, dat over de rechtsvorming in den landbouw in Nederland verslag uitbrengt, ware o.i. in dien zin allereerst aan te vullen. Zonder de bedoelde grondlijnen zullen pacht bureaux, pachtraden of pachtcommisies, ook in vrijwillig arbitralen zin, o.i. weinig kunnen doen, terwijl niet voldoen de gemotiveerde dwang van een pachtwet slechts onrust, ontevredenheid en belemmering van ont wikkeling kunnen geven in het landbouwbedrijf, dat in technigchen zin zeer subtiel van aard is, en dat zich onder vrije ontwikkelingsnormen buitengewoon goed heeft aangepast aan de nieuw ere landbouwwetenschap. De afgelaste troepenzending naar Wilna. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft thans bij brief van 18 Maart aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat het wetsontwerp tot aanvulling van het II Ie hoofdstuk der begrooting in verband met deelneming aar de uitzending van het internationalecontingent naar Wilna, welks wetsontwerp bij Kon. bood schap van 22 December 1920 bij de Tweede Ka mer aanhangig was gemaakt, wordt ingetrokken. Aanleiding tot deze intrekking is het-^besluit op 2 Maart door den Raad van den Volkenbond in zijn 12e zitting te Parijs genomen, waarbij afgezien wordt van do te houden volksstemming en besloten wordt te trachten het geschil tus schen Polen en Litauen langs anderen weg te regelen. Afschrift van dit besluit van den Raad van den Volkenbond alsmede van een begeleidend schrijven van den secretaris-generaal van den Volkenbond dato 3 Maart jl. is mede aan de Tweede Kamer toegezonden. De rechtstoestand der gemeenteambtenaren. Het hoofdbestuur der Vereeniging van Amb tenaren der gemeente financiën, heeft zich ge wend tot de Ministers van Buitenlandsche Za ken, Justitie en Financiën met een verzoekschiift waarin verzocht wordt, spoedig verbetering te willen brengen in den rechtstoestand der gemeen teambtenaren, die ten gevolge van het overgaan der belastingadministratie van gemeente naar het rijk, overbodig of overcompleet mochten worden. Bij het verzoekschrift is een ontwerp-wet gevoegd (met memorie van toelichting) rege lende het toekennen van wachtgeld e.d. Aan genoemde Ministers is verzocht zooda nig wetsontwerp spoedig bij de Staten-Gene raal aanhangig te willen maken. Huizen Raden van Arbeid. Op vragen van den heer Teenstra be treffende den aankoop van terreinen of ge bouwen voor de Raden van Arbeid te De venter, Winschoten, Amersfoort, Assen en 's-Gravenhage heeft Minister Aalberse geant woord, dat de koopsom, betaald voor het pand te Asser, niet 50.000, doch 35.000, en de koopsom, betaald voor het pand te 's-Gravenhage niet 75.000, doch 90.000 heeft bedragen. Tot den aankoop dezer panden en van het bedoelde terrein, met uitzondering van dien van het pand te 's-Gravenhage, is overgegaan omdat de taak, welke de Invaliditeitswet en de Ouderdomswet 1919 aan de Raden van Ar beid hebben opgedragen, ten aanzien van de bedoelde Raden van Arbeid voorziening behoefte aan bureaugelegenheid noodza kelijk maakte. De aankoop van het pand te 's-Gravenhage is geschied, omdat het, tegen woordige pand niet voldoende ruimte biedt voor de huisvesting van de ambtenaren, die bij mo gelijke uitbreiding van de werkzaamheden dei- Raden van Arbeid tot andere takken dei so ciale verzekering te werk zullen moeten worden gesteld. Aangezien de gelegenheid zich voordeed voor een redelijken prijs de hand te leggen op een naast het bij den Raad van Arbeid in ge bruik zijnde perceel gelegen pand, werd tot dien aankoop machtiging verleend onder voor waarde, dat het pand, zoolang de Raad van Arbeid dit niet voor zijn dienst noodig heeft zal worden verhuurd. De straks door de Regeering te neriien be slissing omtrent de uitvoering der Ziektewet- Talma kon mitsdien ten aanzien van de Raden van Arbeid te Deventer, Winschoten, Amers foort en Assen geen aanleiding opleveren om met den aankoop te wachten, terwijl, voor zoo veel den aankoop van het pand te 's-Gravenhage betreft, de omstandigheid, dat het bewuste pei- ceel, mocht daaraan nader geen behoefte blijken, naar redelijke verwachLing zonder verlies weder van de band zal kunnen gedaan worden, het afwachten dier beslissing ongewenscht deed voorkomen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Steun voor Nederlanders in het Buitenland. Onlangs werd door H.M. de Koningin de wensch te kennen gegeven dat er, ter verster king der reeds voor dit doel werkzame vereeni- gingen, een centraal comité zou worden opgericht om de in liet buitenland vertoevende noodlij dende Nederlanders te helpen, waarom aan Hoogstderzelder verlangen werd gevolg gegeven door de vorming van het „Gentraal Comité voor steun aan Nederlanders in het Buitenland" op 23 December jl. terwijl H.M. de Koningin bij de ontvangst van hot Comité op dien datum ten Palcize, zich bereid verklaarde als Beschermvrou we op te treden. Het doel van het Comité, landgenooten in den vreemde, België, N. Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk, Hongarije, Rusland enz., te hel pen, kan het alleen bereiken, wanneer vele giften zullen toevloeien. Waar de ellende, die door Nederlanders in al die landen geleden wordt, door menschen, welke door den oorlog alle have en goed en dikwijls ook gezondheid verloren, zoo ONTZETTEND is, roept het Comité Uw bijstand in. Op verzoek van dit Centraal comité heeft zich ook in deze gemeente een plaatselijk Comité gevormd, bestaande uit ondergeteekenden, dat zich heeft voorgenomen op een der dagen van de volgende week een groote inzameling te doen houden, waarbij een bloempje of knoopje ten verkoop wordt aangeboden. Waar deze col lecte zoowel op straat als langs de huizen zal plaats vinden, wordt op aller medewerking gerekend. Het plaatselijk Comité voor Schiedam roept de jonge dames hier ter stede MET ALLEN AANDRANG op, zich voor dit werk beschik baar te stellen. Tot UITERLIJK Dinsdag a.s. bestaat gelegenheid zich bij de Secretaresse van het Comité schriftelijk aan te melden onder opgave van volledig adres. Waar Schiedam zooveel deed en doet voor VREEMDELINGEN, twijfelt het comité niet, of onze stad zal, nu het LANDGENOOTEN geldt, haar naam op het gebied der weldadigheid schitterend handhaven. Eere-voorz. A. J. Gijsen, Burgemeester. Mevr. P. C. Boddeüs-Brandt, Pres. Lange Haven no. 73. J. A. Houtman-van buijsen, Warande no. 210. A. T. IJ. M. van Velzen-Zoetmul- der, Warande no. 171. H. B. de Bruin-Bakker, Hoog straat no. 64. J. C. Sickenga-Meijeringh, Wa rande no. 93. Mej. Molly Gijsen, Secretaresse, Groote Markt. no. 25. De Kerkbode

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 6