Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering Ziedaar 't Lam Gods. 44ste Jaargang. Vrijdag 25 Maart 1921. No. 12995 De Draaf en zijn Dochter. m FEUILLETON. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsenj wordt 2 maai;j berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale |conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op[;Laanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. M nillu vu mi hand, vaat al ao| Da vaizakavlui wardl |««aavhai|d «aai da Hallaadaaha Al|a»aaaa Tanahaihii«hanli ta iahlainm. lavanalanga gehaala invaliiltalt bQ vaillai vu aaa duim l fcQ vatilaa wijsvinger M vevliai vu alken anda- vaa viaiei i Joh. 1. 't Is 't laatste tafereel des lijdens. 't Is de sterfdag van Onzen Heer, de dag, waarop Hij opgeheven werd van de aarde opgeheven als eens de slang van Mozes in de woestijn, opdat allen, die in Hem geloofden, het eeuwige leven zouden hebben. Zoo is deze dag dan een dag des doods en een dag des levens. Een dag van schande en een dag van eer. Een dag van neerlaag en een dag van over winning. 't Is de dag, waarop de banier wordt opgericht, waarom alle volkeren zich eenmaal zullen scharen, belijdende dat Jezus Christus, de Hoogepriester - Koning is. Reeds begint de victorie, de kfeet der over winning van het Kruis. De natuur neemt het voor Christus op en werpt, een sluier over dat tooneel van smart en schande. De aarde beefde, de steenrotsen scheurden. Sions' tempel dreunde op zijn grond zuilen, zoodat het voorhangsel scheurde en de graven opensloegen en verschijningen van doo- den werden gezien. Tot zulk een uitbarsting moest het komen. Immers, die hier stierf was degene, door Wien die aarde en die rotssteen geschapen was, maar Zijn sterven was tevens het groote keerpunt in de geschiedenis van het menschelijk geslacht, waarin de schepping van deze aarde haar hoogte punt had bereikt. Tot aan dat kruis gaat de weg naar beneden. Van dat kruis af slaat plotse ling de weg om en gaat het naar boven. Op den Thabor was het begin der verheer lijking, nu, op Golgotha voltooid, 't Kruis heeft Christus niet veranderd, maar verheerlijkt, 't Kruis openbaart in de hoogste mate, wat er in Hem woonde de gehoorzaamheid van den Zoon aan den Vader en de liefde van Christus voor de wereld. Dat Kruis is dus het grootste liefdesdrama, dat u zegt „Mij beminde Hij ten einde toe. Alleen dat kruis van Golgotha is in staat u Jezus' liefde te leeren kennen. kunnen kruisigen, zijn handen en voeten kun nen doorboren en z'n Hart doorsteken Christus eenmaal gestorven, sterft niet meer. Maar wie de zonde koestert, „kruisigt" Jezus opnieuw, want dan is dat kruis en dat lijden ij del en nutteloos immers, dat bloed moet afdruppelen op ons, die geroepen zijn de belofte der eeuwige erfenis te ontvangen in Christus Jezus, Onzen Heer. o „Als iemand zegt, dal hij geen zonde heeft, „zoo misleidt hij zichzelf en de waarheid is „niet in hem", zegt de Apostel. Maar dan hebben ^ve ook ons deel gehad in dit lijdensdrama en 'n beulenrol vervuld. En dan hebben we onszelf te dwingen, dat geofferde Lam Gods niet te beschouwen als een historiche gebeurtenis, noch als 'n uitvloei sel van de afgunst der Joden en van de zwakheid van Pilatus, maar als daad van ons. 't Is ons werk, dat in bloed en tranen geschreven staat in 't vleesch van 't Lam Gods. Zóó dus beminde Hij mij ten einde toe. En als derhalve iemand ter wereld recht heeft op uw liefde, dan is het Jezus Christus, die nog immer roept Komt tot Mij geef Mij uw hart. M. .J. J. Kammers. Buitenlandsch Nieuws. „Broeders, Christus (Hebr. IX) gekomen zijn de als Hoogepriester der toekomstige goederen, „is door een grooter en volmaakter tabernakel, „niet met handen gemaakt, dat is niet van „deze schepping, noch door het bloed van bok- „ken en stieren, maar door zijn eigen bloed, „eenmaal ingegaan in het heiligdom, na eeuwige „verlossing te hebben bewerkt. „Want indien het bloed van bokken en stie- „ren en het besproeien met de assche der roode „koe, de onreinen heiligt tot reiniging des „vleesches, hoeveel te meer zal het bloed van „Christus Jezus, die zichzelven onbevlekt aan „God heeft opgedragen, ons geweten reinigen „van doode werken om den levenden God te „dienen". Dat geve God. Niet dat wij Christus opnieuw (Naar het Duitsch). 38 DUITSCHLAM). Naar aanleiding van den gisteren te Eisleben gevoerden strijd is gisteren een aantal manschap pen van de veiligheidspolitie naar die stad ge zonden. Zij hebben een deel van de arbeiders die zich aan den Oostkant van de stad hadden verzameld, kunnen overweldigen. De barrica den, door de arbeiders daar opgericht, zijn met betrekkelijk kleine verliezen aan den kant van de veiligheidspolitie bestormd, waarbij veel ge vangenen werden gemaakt. Het eerste werk, dat men deze gevangenen heeft laten doen, was het wegruimen van de barricaden. Het seminarium, waar een deel der veilig heidspolitie door de arbeiders was opgesloten, werd ontzet. Daarentegen duurt de strijd om de hoogere meisjesschool, waar eveneens mannen van de veiligheidspolitie zijn opgesloten nog voort. Het station van Eisleben is weer door de vei ligheidspolitie bezet, ofschoon het verkeer nog niet is hersteld. De stakers bereiden in de dorpen in de om geving van Eisleben een nieuw offensief voor. Met trommelslag wordt bekend gemaakt, dat zich alle arbeiders van '20 tot 50 jaar, in som mige dorpen zelfs van 15 jaar af, ter beschik king moeten stellen. Deze nieuwe armee wordt voorzien van wapenen, die in geheime schuil plaatsen verborgen waren gehouden. In verscheidene dorpen nabij Eisleben gaat een auto van opstandelingen te Eisleben rond en met belgelui wordt door een der leiders, ze keren Josef Schneider, propaganda gemaakt voor de dienstneming in het roode leger. Hij roept alle mannen van 18 tot 40 jaar op voor het Eislebensche front. Volgens latere berichten heeft men een ge deelte van den spoorweg Halle-Sangershausen nabij Ansdorf in de lucht laten vliegen. Het treinverkeer op deze lijn. in thans geheel stop gezet. Te Halle is het nog betrekkelijk rustig. Een deel van de arbeiders der Leuna-Werke heeft zich van handgranaten en schietwerktuigen oorzien doch tot botsingen is het nog niet ge komen, ofschoon zij de fabrieken hebben bezet. Gisteren had tusschen den Saksischen pre mier Horsing en de communistische leiders een onderhoud plaats. Horsing verklaarde dat de maatregelen der regeering niet zoozeer tegen de communisten als zoodanig, doch meer tegen de misdadig*! elementen onder hen zijn gericht. Vertegenwoordigers der arbeiders verklaar den dat de communistische partij zich niet met den opstand had ingelaten. In kleine plaatsjes in der, omtrek breidt de staking zich uit. Op fabrieken en werkplaat sen is de arbeid stilgelegd. In Bornstedt heb ben de arbeiders troepen van vijftig man ge vormd zich van wapenen voorzien en zich naar Eisleben begeven. In de „Freiheit" komt heden een oproep voor, waarin de arbeiders te Halle worden aangespoord niet in staking te gaan. Tevens verklaart het blad, dat het in geenen deele bij den opstand in midden-Duitschland is betrokken. De Berlijnsche „Rote Fahne" verlangt van de arbeiders dat deze in staking zullen gaan. Het blad hitst de arbeiders tot een algemeene staking op. De directeur van de Ludwig Loewe-Werke heeft besloten om de fabriek te sluiten om sa botage te voorkomen. Een oproep aan de ar beiders van de A. E. S. om in staking te gaan, is tot dusverre zonder resultaat gebleven. Gisteren trok een troep van 6000 arbeiders door noordelijk Berlijn en trachtte daar de groote fabrieken te bezetten. Zij werden echter door de veiligheidspolitie uit elkander gejaagd. De oproep van de Allgemeine Deutsche Gc- werbschaftbund tot de arbeiders om niet in staking te gaan, heeft kalmeerend gewerkt. De regeering heeft te Berlijn een groot aantal veiligheidsmaatrep'elen genomen ten einde ie dere poging om onrust te stpken, in de kiem te smoren. Hedenmiddag hadden op de verschillende ministeries conferenties plaats, waaruit zou zijn gebleken, dat de regeering tegen alle even- tueele Putsche voldoende voorbereid is. De Berlijnsche veiligheidspolitie zal niet, ter verleening van assistentie, naar midden- Duitschland vertrekken. De rijkspresident heeft hedennacht in over eenstemming met hetgeen de grondwet dien aangaande bepaalt, zekere door den rijkskanse lier gecontrasigneerde en na ruggespraak met de Pruisische regeering genomen maatregelen voor\ Saksen afgekondigd, tot herstel van de openbare orde en de veiligheid in het verontruste gebied Het betreft hier cle nieuwe buitengewone militaire noodmaatregelen, waarbij de bevoegd heid van de civiele autoriteiten wordt uitgebreid. In verband hiermede is de Oberprasident van de provincie Saksen, Hoersing, tot civielen com missaris benoemd. Uit Hamburg wordt dd. 24 dezer gemeld Na de bloedige botsing van gisteren tusschen de politie on cle communisten is de nacht boven verwachting rustig voorbijgegaan. Ook in de vroege morgenuren heeft de verwachte aanval der communisten die zich in Wilhelmsberg' gis teravond en ook hedenmorgen in een sterkte van 6000 man hadden verzameld, niet plaats gehad. Gisteren hebben, zij in een scheepswerf 1500 man tot staking overgehaald. De stakers zijn nu door de politie te water en te land inge sloten en kunnen zich daar de levensmiddelen krap zijn, niet lang staande houden. De grootste werf te Hamburg is door deze gebeurtenis voor- loopig volkomen stop gezet. Niet slechts te Hamburg, maar ook te Altona is gisterenmiddag de staat van beleg afgekon digd. Het aantal offers van deze eerste botsing is thans vermeerderd, daar eenige personen, die in het ziekenhuis waren opgenomen, aan de verwondingen zijn overleden. IN OPPER-SILEZIE. De intergeallieerde commissie te Oppeln heeft de volgende bekendmaking gepubliceerd De bevolking van Opper-Silezië heeft zich gedurende de stemming' zeer rustig en kalm gehouden. Zekere elementen van de bevolking in de Oostelijke districten hebbou echter aan ongeregeldheden deelgenomen, waardoor de orde in gevaar wordt gebracht. De intergeallieerde commissie is vast besloten om de orde te hand haven, en verklaart daarom de stad Beuthen en het district Beuthen, de stad Kattowitz en het clistiict Kattowitz, alsmede het district Pless in staat van beleg. In opdracht van de rijksregeering heeft de Duitsche gevolmachtigde bij de plebisciet-com missie in Opper-Silezië, prins Hatzfeldt, in ver bond met de toestanden in het Opper-Silezische. industriegebied, opnieuw stappen gedaan bij de intergeallieerde commissie, en haar verzocht, terstond militaire maatregelen te nemen tot bescherming van de bevolking tegen de Poolsche benden. De intergeallieerde commissie heeft daarop geantwoord, dat er troepen naar Katto witz en Beuthen zullen worden gezonden. De troepen zouden gisteren in de plaatsen van bestemming aankomen. Daarna sprak de jongste Dal al mijn bloed wegvloeie als dit wat ik nu stort en dat mijn arm van lood worde indien ik ooit spreek over hetgene hier in de vlakte Van Raaph, de reus, op dit uur heeft plaats gehad. Het zij zoo bevestigden de twee grijsaards. Daarna scheidden zij en in de vlakte bleef niets meer over van hunne samenkomst dan het wegstervende vuur, welks flauwe stralen nog bijwijlen de eenzame bouwvallen van den toren van Ralph, den reus, verlichtten. XIX. Benignus Spiagudry kon zich onmogelijk Verklaren, waarom een jonge man, als zijn 'disgenoot was, zoo moedwillig dien geduch te Han van IJsland wilde bevechten. Vaak had hij onder weg deze vraag te beide gebracht, doch de jonge edelman bleef een hardnekkig stilzwijgen bewaren omtrent het doel zijner avontuurlijke reis. De arme man was niet gelukkiger geweest met meer andere veronderstellingen, die hij omtrent Ordener gemaakt had. Eens had hij gevraagd naai de familie en den naam van zijn jeugdigen mees ter. „Noem mij Ordener", had deze geantwoord en dit weinig afdoend antwoord werd op een toon gegeven, die alle tegenspraak uitsloot. Hij moest zich dus in zijn lot schikken ieder heeft zijne geheimen.En verborg cle goedeSpiagu- dry zelf niet zorgvuldig in zijnen bedelzak onder den mantel een geheimzinnig koffertje, waaromtrent hem alle v, agen alles behalve aangenaam waren. Reeds vier dagen hadden zij Drontheim verlaten er toch geen grooten weg afgelegd dooi den onbruikbaren toestand, waarin de we gen vei keerden, tengevolge van het jongste onweder en de omwegen, welke de voortvluchti ge bewaarder uit voorzichtigheid gemaakt had. Na Skongen op hun rechterhand achter den rug te hebber, bereikten zij tegen den avond van den vierden dag de oevers van het meer Sparbo. Het is een prachtig gezicht, eene uitge strekte kalme watervlakte, waarin zich de opkomende sterren weerkaatsen, als in eenen spiegel met eene lijst van rotsen, donkere dennen ei zwaie eiken. Ordener bleef staan en bewonderde de oude heilige wouden, die de bergachtige oe vers van dit meer bedekken, en de krijtachtige hutten van Sparbo, over de (helling van een heuvel verspreid als eene kudde witte geiten. Hij luisterde naar het verre geluid dei smederij en, vermengd met het geschreeuw der wilde vogels, die in de maagdelijke bosschen hun ver blijf hadden. Dat all/:s echter werd overstemd door de zwarte stem der zee. Wanneer de ziel treurig gestemd is, schept zij behagen in sombere tooneelen. Een onge lukkige voelt zich beter thuis tusschen woeste bergen en akelige wouden clan in het vroolijke zonnelicht. Ordener droomde nog altijd stil en onbe weeglijk, toen zijn reisgezelschap uitriep Waarlijk, jonge heer. Het is aangenaam te mijmeren voor 't meer van Noorwegen. Deze opmerking en het gebaar, dat haar vergezelde zou zeker ieder ander hebben doen glimlachen. De geleerde gicls ging voort Ik moet u echter in uwe geleerde be trachting storen om u te doen opmerken, dat de dag ten einde loopt en wij ons moe ten haasten, als wij vóór den avond in het dorp Oelmoë willen zijn. De opmerking was juist. Ordener zette zijne reis voort en Spiagudry volgde hem. Heer Ordener zei gij, indien gij uwen onderdanigen gids geloofdet, zoudt. gij uw rampzalig plan laten varen en wij konden hier samen tal van wetenschappelijke onder zoekingen doen. Lacht u dat niet aan, mijn ENGELAND. Gisteren kwam een conferentie van mijnwer kers bijeen, om de toekomst van de mijnindustrie na den 31sten Maart, wanneer de controle van de regeering eindigt, te bespreken. De conferentie besloot, de voorstellen van de eigenaars, om de loonen districtsgewijze te regelen, te verwerpen, en het verzoek van de mijnwerkers, om instelling van een nationalen loonraad met een nationaal fonds, gevormd jeugdige meester Kom, zeg vaarwel aan uwe dwaze reis, want, zonder' u te willen beleedigen, uwe onderneming werkt niets uit. Ordener, die geene aandacht schonk aan de woorden van den armen man, antwoord de niet en zoo kwamen zij te Oelmoë aan, waar zij eene ongewone drukte op de markt za- gen. De inwoners, jagers, visschers en smeden, kwamen uit hunne hutten loopen en schaar den zich om een heuveltje, waarop eenige mannen stondeneen hunner blies op een hoorn en zwaaide met een zwart en wit vlagge tje. Dat is zeker de een of andere kwakzalver, zei Spiagudry, laat ons eens gaan hooren. wat hij aan die arme menschen gaat wijsmaken. Spiagudry bedroog zich toen zij den heu vel naderde, herkende hij aan zij zwart kleed en ronde pet een syndicus, omringd door eenige politiemannen. De man, die den hoorn blies, was de omroeper. De voortvluchtige bewaarder schrikte en lispelde. Waaldijk, heer Ordener, in dit gehucht dacht ik geen syndicus aan te treffen. Dat Hospicius mij bescherme. Wat gaat hij zeg gen? Zijne onzekerheid duurde niet lang, wam eensklaps weerklonk de stenstorstem van en omroeper rssi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1