B. J. TER BRAAK. L. Kerkstraat 17 op een goed RIJWIEL is een genot. Brennabor Rijwielen en Phoenix Naaimachines. Hoog tr. i 18. Tel. graaf van Limburg Stirum benoemd is tot com mandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Suiker. l)e Minister "van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft met ingang van 24 Maart tot nadere aankondiging dispensatie verleend van het ver bod tot uitvoer van suiker en alle met suiker be reide goederen, ingesteld bij K.B. resp. van 7 Augustus 1914 en van Maart 1916. Het „Ned. Weekblad voor den Handel in Kruidenierswaren" verneemt, dat de opheffing van het uitvoerverbod van suiker, verband houdt met het contract, dat in zake de binnen- landsche suikervoorziening tusschen produc- centen en regeering is gesloten en waarbij o.m. was bepaald, dat van den oogst 2.000.000 K.G. moet worden gereserveerd voor binnen- landsche behoefte. Gebleken is echter dat hier voor kan worden volstaan met 1.400.000 K.G. en de resteerende 600.000 K.G. zullen nu wel dra mogen worden uitgevoerd. Ten einde nu den Slllkerverwerkenden industrieën de vrije hand te geven, hel» ben de suikerproducenten voor die partij de gebruikelijke N.U.M.-hef- fing van 1 afgekocht door een storting in eens. Dientengevolge komt met 1 April a.s. de N.U.M.-heffing van 1 van suikerhoudende artikelen te vervallen. Ingaande Maandag komt er bovendien eenige verandering in den sui kerprijs. Naast de suiker van de Wester,waar van de prijs gehandhaafd blijft op 74 zal een prima suiker (superior Hollandia) in den handel komen van 73, terwijl de prijs van afwijkende suiker 1 wordt verlaagd en gebracht op 71. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Aanvaring. Gisteravond omstreeks 9 uur heeft op de rivier de Maas ter hoogte van de Wilhelminahaven alhier, een aanvaring plaats gehad tusschen het inkomende Duitsche s.s. „Hamburg", ge laden met stukgoed van Embden en de afgaan de zandaak „Vrouwe Adriana", schipper Bou- man. De aak zonk onmiddellijk. Aan boord van de „Hamburg" bemerkte men spoedig wat geschied was en direct werden vijf krachtige noodsignalen gegeven. De bemanning van een bakkenboot van den in de nabijheid lig- genden zandzuiger „Sliedrecht VIII" gooide de boot los en voer er heen, waarna men er in slaag de de opvarenden van de „Vrouwe Adriana" te reden. Liet wrak ligt ongeveer midden in de rivier en gevaarlijk voor de scheepvaart. De top van den mast steekt pl.m. meter bo ven het water uit. De Rijkswaterstaat treft maatregelen om het scheepje te lichten. Staking in de kledingindustrie. Gemeld wordt dat door den Ned. Neutralen Bond in de Kledingindustrie met algemeene stemmen de voorstellen der werkgevers verwor pen zijn en het hoofdbestuur gemachtigd is, zoo noodig, tegen heden (Vrijdag) de staking te proclameeren. UtrechtenZwolle geproclameerd In de gisteravond gehouden druk bezochte ge combineerde ledenvergadering der vier organi saties in de kleedingindustrie is, na schriftelijke stemming besloten, voor de personeelen in dienst bij de firma's Esders, Peek Cloppenburg en Bervoets met ingang van hedenochtend de sta king te proclameeren. In de vergaderingen, welke gisteravond te Den Haag en Utrecht plaats hebben gehad, zou eveneens door de hoofdbesturen worden gead viseerd voor de firma's Peek Cloppenburg en Dijkhoff de staking te proclameeren, terwijl te Zwolle de staking voor het personeel mi Ber voets zal worden afgekondigd. UIT ROTTERDAM. Op het terrein aan het Oostplein ten Noorden van het Schieland-stoomgemaal is de aannemer Droppert bezig fundamenten te ontgraven. Ter wijl het werk in vollen gang was, ging plotseling de grond schuiven. Lliervan was het gevolg, dat 2 arbeiders, de 71-jarige N. den Ouden en de 48-jarige P. Blanken, onder de aarde bedolven werden. Den Ouden had juist een koevoet op geheven, toen de grondschuiving plaats greep. Door den schok sloeg de koevoet hem in het gelaat, waardoor hij op slag gedood werd. Blanken klaagde, na uit zijn netelige positie te zijn bevrijd, over pijn in de heupen en bee- nen. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd. zeer betreurde, doch dat het onmogelijk was om zoo maar even na de ontvangst van een te legrammetje een complete luchtvloot uit te rusten.Zoodat Leeds dus de reis alleen ondernam. UIT DELFT. In de jongste raadsvergadering is door den heer Dijkshoorn (V.D.) voorgesteld om de ge meente-bedrijven te brengen in een naamlooze vennootschap en de aangesloten gemeenten en verdere belanghebbenden in de gelegenheid te stellen desgewenscht - aandeelen daarin te nemen, onder voorbehoud dat de gemeente Delft in het bezit blijft van de meerderheid der aandeelen. Na een prae-advies van B. en.W. zal dit voorstel in een der e.v. raadsvergaderingen in behandeling komen. Hevige brand in F r a n k r ij k.. Gis teren nacht heeft er een hevige brand gewoed in de fabrieken van Schneider te Creusot. De brand begon in de gebouwen waar de gietvormen stonden en breidde zich zoo snel uit, dat de brandweer zich moest beperken tot het bescher men van de naburige gebouwen. De schade bedraagt anderhalf millioen francs en als oorzaak van den brand neemt men kort sluiting aan. Fabrieksbrand te Apeldoorn. Men meldt uit Apeldoorn Gisternacht is een gedeelte van de rottingfa- briek der Firma S. A. Van Dijk, staande aan de Oostzijde van het kanaal, door onbekende oor zaak geheel afgebrand. Een gedeelte der muren is blijven staan. De schade wordt op f LiO.OOO begroot, want behalve het gebouw, werd een grooten voorraad gespleten rotting en machine rieën door 't vuur vernield. Bovendien was het bedrijf nog in vollen gang en de tijd voor afleve ring aangebroken. Een nieuwe motor van 50 P.K., draaibank, i'rais- en een boormachine bleven behouden, ook de lichtinstallatie. Alles was op beurspolis verzekerd. Schipbreuk op de Zuiderzee. Men meldt uit Enkhuizen Door de stoomboot „Stad Sneek IV werd hier gisteren binnen gebracht de uit vier personen be- stzan de bemanning van 't motorschip „Neu traal" schipper Overwijk, van Rotterdam. Dit vaartuig te Rotterdam met kunstmest geladen, met bestemming Franeker, liep ten gevolge van hooge zeeën tusschen Marken en Enkhui zen vol water. Nadat de „Sneek IV", die in de onmiddellijke nabijheid was, de opvarenden had overgenomen, verdween het schip in de diepte. Ontploffing in een theater. Vol gens de „Tempo" zijn bij een ontplofling in het Theater Diana te Milaan 18 personen ge dood en een honderdtal gewond. Vergiftiging. Men meldt uit Druten Te Vierlingsbeek (N.Br.) heeft een man zijn vrouw den 8en dag na hare bevalling vergif tigd In hechtenis genomen bekend. Uit den vroen-Adrianischen tijd vond men overblijfselen van steenhoopen met gemetsel de muren uit het Vespasiaansche tijdvak een aantal belangrijke scherven. Het opgravingswerk, dat ii 1913 werd afge broken en eerst in October 1920 weer hervat, is nog niet voltooid. Het vaststellen van de we tenschappelijke beteekenis ervan zal nog veel tijd vergen. Kerknieuws. De Zeereerw. heer Thissen, deken en pastoor van Schinnen, is voorzien van de laatste H.H. Sacramenten. De zieke verkeert in stervensge vaar. In den afgeloopen nacht is in het Redemp toristenklooster te Wittcm (Z.L.) waarheen hij zich in retraite had begeven, in den ouderdom van bijna 74 jaren overleden, de Hoogeerw. heer Mgr. H. J. F. Joosten, deken en pastoor van Wijk (bij Maastricht), kanunnik en geheim-kamerheer van Z.H. den Paus. Mgr. stierf juist op den dag van zijn 50-jarig priesterjubileum, dat op Paaschmaandag kerke lijk en feestelijk zou worden herdacht. Rechtzaken. Het wegbrengen van schepen. De rechtbank te Rotterdam heeft gisteien den 48-jarigen varensgezel R. de IL, te Maassluis, wegens het doen zinken van een vaartuig dat verzekerd is,met het oogmerk oen ander tenna- deele van den verzekeraar,wederrechtelijk tebe- voordeelen, tot een jaar gevangenisstraf Valsche Zilverbons De Rotterdamsche Rechtbank veroordeelde, den steendrukker E„ wegens het vervaardigen en uitgeven van valsche zilverbons tot twee en een half jaar gevangenisstraf en diens mede plichtige, den cartonnagefabrikant S„ tot ander half jaar. Laatste Berichten. heeft hij volledig Gemengd Nieuws. o s c o o p. Men schrijft uit Hilversum van B. en W. om alhier de De R. K. bedrijfsraden. Gemeld wordt, dat men op de algemeene vergadering van R.K. Algemeene Bedrijfsraden voor het middenstandsbedrijf, welke zeer goed bezocht was, instemming heeft betuigd met de actie om de publiekrechterlijke bedrijfsorganisa ties op het R.-.K. Staatsproeram te plaat sen. De door de vakvereenigingen opgezette in voering der ziekteverzekering werd uitvoerig besproken. Men sprak zich hiervoor uit, dat dit plan zich beweegt in de richting van het geen door de bedrijfsraden wordt voorgestaan. De werkloosheid in de verschillende middenstand bedrijven heeft eveneens een punt van bespre king uitgemaakt. Over het algemeen bleek de werkloosheid in de middenstandbedrijven niet groot. Een uitzondering hierop zijn de veenderijen en het klompenmakersbedrijf. De bedrijfsraad voor de veenderijen zal met voorstellen komen ten einde de werkloozen aan werk te helpen. Het bestuur van den Middenstandsbedrijfsraad zal hierin behulpzaam zijn. Uit de Veens treek. De arbeiders in de veenstreek nemen geen genoegen met de dooi den vervenersbond gestelde voorwaarden. Maandag zijn er in Emmer-Compascuum vergaderingen gehouden van veenarbeiders, die zeer druk bezocht waren. Liet voorstel van den vervenersbond, om tegen 50 pCt van het tot dusver geldende loon de werkzaamheden in den veenstreek te be ginnen, werd met algemeene stemmen van de hand gewezen. Met algemeene stemmen is een motie aange nomen, welke de Tweede Kamer verzoekt maatregelen te nemen om een einde te maken aan den onhoudbaren toestand. D e b Het voornemen bioscoop met een belasting van 40 procent dei- recette te belasten, heeft de bioscoopkringen in heftige beroering gebracht. Naar wij verne men, is men niet van plan deze aderlating te ondergaan, daar zij met doodbloeden gelijk staat. Men overweegt dan ook ten ernstigste, de bioscopen, mocht het voorstel wet worden, te sluiten. De ondernemers van andere vermakelijk heden, zich mede zeer bedreigd achtende, moe ten van plan zijn door staken van het bedrijf de directies der bioscopen te hulp te komen, zoodat heel Hilversum inzake vermaak en ont spanning droog zou komen te liggen. Spoorwegongeluk. Men seint ons uit Kerkrade Nabij het station heeft hedenmorgen om 6 uur een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, dat gezien de omstandigheden nog vrij goed is afge loopen. Bij het rangeeren te Schaesberg waren 7 wa gons van een goederentrein losgeraakt zij reden bergafwaarts in de richting van het station Kerk rade, waar zij met groote vaart botsten tegen een werkliedentrein, die op dat moment het sta tion binnenreed. De laatste wagons van beide treinen werden in elkaar geschoven. Van de inzittenden werden 4 personen zwaar gewond en een aantal lichtgewond. Per auto werden zij naar het hospitaal te Heerlen overgebracht. De schade is vrij aan zienlijk. De spoorweg is versperd, doch men is onmid dellijk met het opruimingswerk begonnen. Diefstal te Lond'e n. In de buurt van Regenspark te Londen hebben drie met revol vers gewapende lieden een vrachtauto aangehou den met ambtenaren van het ministerie van pensioenen, die 2700 pond wegbrachten. Zij dwongen de ambtenaren van de auto te komen en reden met auto en geld er vandoor. De trustvorming. Naar het Corr. Bur. verneemt, heeft in over leg met de regeering de Staatscommissie „tot onderzoek door welke wettelijke maatregelen de voortbrenging en verdeeling van goederen meer dienstbaar kan worden gemaakt aan het al gemeen belang", aan een subcommissie opge dragen een onderzoek naar de trustvorming en de gevolgen daarvan voor het economisch leven in te stellen. Meisje doodgeschoten. Men meldt uit Barger Oosterveen (Dt.) aan de „Rott". De 32-jarige D. te Zwartemeer heeft op het 17-jarige meisje S.H. geschoten, dat spoedig aan de gevolgen overleed. De dader wondde zich zelf licht met de revolver. Hij is gevangen geno men. De heffing op den Duitschen uitvoer. Naar men verneemt, zullen de maatregelen, welke een uitvloeisel zijn van het besluit der Engelsche regeering tot een heffing van 50 pro cent van den Duitschen export, 1 April a.s. in werking treden. Voor de zendingen uit de neutra le landen beteekent dit, dat vanaf dien datum in Engeland een certificaat van oorsprong van de binnenkomende goederen zal worden ver langd. Er wordt dus geen rekening gehouden met den datum van afzending, doch met den datum van aankomst in een Engelsche haven. Zooals men weet, zijn bewerkte artike len van de 50-procents heffing vrijgesteld, voor zoover het percentage van Duitsche grondstof fen daarin aanwezig, minder bedraagt dan 75. Goederen, welke geleverd worden volgens contracten, die vóór 8 Maart 1921 zijn gesloten, behoeven niet vergezeld te zijn van een certi ficaat van oorsprong, indien deze voor 15 April a-s. in Engeland worden ingevoerd. Aan de uitvoering der maatregelen welke door den eisch der Britsche autoriteiten tot het overleggen van een certificaat van oorsprong n°°dig worden gemaakt, zijn natuurlijk ook voor ons land verschillende moeilijkheden ver bonden. Het staat nognietvast, hoe deze zullen Verdacht geval. Het parket uit Am sterdam heeft eergistermiddag te Hilversum ten huize van juffrouw D. een onderzoek ingesteld. De man, met wien zij in dat huis leefde, is onder verdachte omstandigheden overleden. De juf frouw is naar Amsterdam overgebracht, en het lijk is in beslag genomenter gerechtelijke schouwing. Valsche papieren. Ten huize van zeke ren H., koopman te Roermond, heeft de justitie huiszoeking gedaan, naar aanleiding van het feit, dat de gemeentepolitie te Rotterdam eeni- gen tijd geleden twee Duitschers naar Roer mond had overgebracht, van wie vermoed werd, dat zij door middel van valsche papieren over de grens waren gekomen. Het in verband liier- mede ingestelde onderzoek verstrekte de justitie zoodanige gegevens omtrent den vervaaidigti dier valsche papieren, dat bij bovengenoemden H. met vrucht huiszoeking kon worden gedaan, terwijl ook de handlanger, een Duitsche politie man uit Viersen, kon aangewezen worden. Deze belastte zich met het afgeven der papieren aan zijn landgenooten voor 220 mrak. Ten huize van H. werden gevonden een stem pel, alsmede een groot aantal formulieren, be- noodigd voor het vervaardigen van valsche bescheiden. Scheepvaart. Hoogwater te Heek van Holland. 27 Maart. v.m. 4.28 n.m. 4.45. 28 Maart. v.m. 5.11 n.m. 5.27. 29 Maart. v.m. 5.50 n.m. 6.10. 30 Maart. v.m. 6.29 n.m. 6.52. 31 Maart. v.m. 7.16 n.m. 7.49. te Schiedam 1 uur en 40 mi- worden °Pgelost. Per vliegtuig van Cherbourg naar Athene. Dezer dagen kwam Wil liam Leeds, de achttienjarige zoon van prinses Anastasia van Griekenland, uit Engeland te Cherbourg aan Hij was op zijn doorreis naar Athe ne, waar zijn moeder ernstig ziek ligt. Te Cherbourg vernam de jongeling echter, dat de reis naar Athene nog wel een volle week in beslag zou nemen. Daarom besloot hij de reis per vliegmachine te maken. Dadelijk zond hij een telegram naar Handley Page stuur onmiddellijk een vliegtuig om me te Ca en mee te nemen. Een groote vliegmachine vertrok van Londen en bereikte Le Bourget des avonds. De vlucht naar Athene werd te Le Bourget begonnen, Maan dagmorgen om acht uur. Woensdagmorgen zou hij te Athene aankomen. Aangetrokken door dit voorbeeld besloten eenige rijke landgenooten, die met hetzelfde schip te Cherbourg arriveerden, om Leeds per vliegtuig tot Brindizi te vergezellen en zij zon den een. telegram naar Parijs, waarin zij de noodige machines bestelden, 't mocht kosten wat het wilde. Zij kregen echter ten antwoord, dat men het O p g r a v i n g e n b ij N i d a. Prof. dr. Gon del,de leider van de opgravingen bij de oude Romeinsche stad Nida, heeft daaromtrent mede- deelingen gedaan. De onderzochte streek was voor korten tijd nog kerkhof. Overblijfselen van muren werden niet gevonden, alleen nog maai fundamenten. Daarbij lagen drie of vier bouw perioden uit den Romeinschen tijd door en over- elkaar, wat de opdravingen zoowel als de weten schappelijke verklaring ervan zeer moeilijk maakt Vastgesteld is dat er een uitgebreid complex van openbare en particuliere srebouwen stond, dat zich ten Westen van het praetorium uit strekte en zich om een badinrichting groepeer de. Dit bad was ongeveer 40 M lang en in het Westen door kelderruimten afgesloten. Advertentie». h APOTHEEK. Spenen, Penseelen, Spuiten, Inneembekers, Oogbaden. Borstglazen. Hoogwater nuten later. SCHIEDAM, 23 Maart. Ter reede geankerd op stroom vrachtlogger „Confhnee", kapt. J. Dekker, geladen met kleefzand van Rotterdam naar Stockholm. SCHIEDAM, 24 Maart. Vertrokken schoe ner „Neerlandia", kapt. A. Oudman, ledig naar Rotterdam. SCHIEDAM, 24 Maart. Vertrokken Ned. s.s. „N. 290" (nieuw) naar Rotterdam, Wilton werf. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 25 Maart. Men noteert voor binnenl. spiritus, dir. levering f 45.—. Stemming flauw. Moutwijn. SCHIEDAM, 25 Maart. Men noteert voor moutwijn 46 f 20. Stemming flauw. Spoeling. Noteering van de Goop. \ereen. „bellied. Spoelingvereeniging" Hedeü f3— per ketel. Koopt nog heden UW Rijwiel of onderdeden bij Alleen-vertegenwoordiger van 1068 Dus op alles geldige Fabrieksgarantie. Let op het juiste adres. 30 mj mm Naar de Bloembolvelden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 3