Dagblad voor Schiedam en Gratis-Ongevallenierzekering 44ste Jaargang. Dinsdag 29 Maart 1921. No. 12997. FEUILLETON. De Oraal en zijn Dochter. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 88. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Imnlmii gak.de Da vi variles ran Advertentiën: 1—5 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsenl wordt 2 maai;| berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct per regel. Speciale |eonditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op'Jaanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. vaat al da Haüttdaaka aas data) la laUadaan M va»|aeu' wijsvinger j reu vinger Bij et krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij besluit van den 24sten Maart 1921 vergunning verleend aan de FIRMA NIEUW- STADT, HOFHUIS CO tot oprichting van een kopergieterij in het pand Westvest 2, ka daster Sectie C. no. T079, met 2 electromotoren van resp. 1 en 2 P.K. drijvende een ventilator en aan amarilslijpsteen. Schiedam, 29 Maart 1921. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter algemeene kennis, dat door H.M. de Koningin, ingevolge art. 4, 2e lid lo der Drank wet, voor deze gemeente een zoodanige verlaging van het maximum-aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein is vast gesteld, dat dit voor het op 1 Januari 1921 in getreden 5-jarig tijdvak wordt bepaald op een cijfer zooveel lager dan het krachtens het le lid van artikel 4 der Drankwet toegelaten aan tal, dat artikel 14 dier wet buiten toepassing blijft, met dien verstande dat het maximum-aan tal niet mag dalen beneden 75. S c h i e d a m, 29 Maart 1921 Burgemeester en Wethouders van Schiedam geven hiermede kennis, dat overeenkomstig de verordening tot regeling van de door de gemeente Schiedam uit te oefenen controle op de echtheid van Schiedamsche Jenever en Schiedamschen Moutwijn onder controle der gemeente is ge steld DE NEDERLANDSCHE DISTILLEERDERIJ en FLESSC.HENFABRIEK VOORHEEN DE FIRMA HERMAN JANSEN, voor hare bran derij-distilleerderij aan de Noordvest 97-99 en gedeeltelijk 101. Schiedam, 29 Maart 1921 Buitenlandsch Nieuws. DUITSCHLAND. Uit Berlijn meldt men De berichten uit Midden-Duitschland luid den nog niet zeer geruststellend. Naar uit Halle gemeld wordt, hebben de communisten op Goe den Vrijdag in het gebied van Mansfeld zonder pardon huis gehouden, en alle arbeiders tot 50 jaar er toe gedwongen toe te treden tot hun strijdorganisaties. Zij bedreigden ieder met den dood, die zich aan weerplicht tegenover het proletariaat onttrok. Bij de arbeiders heerschte wel ontstemming, doch zij waagden het niet zich te verzetten. In de Launafabriek, waar de com munisten hun hoofdkwartier hebben, bevin den zich 3 4000 gewapende arbeiders, die nog voldoende van levensmiddelen zijn voorzien. (Naar het Duitsch). 40 Jammer genoeg, hebben de communisten ook de arbeiders in de kolenmijnen te Geisel tot stop zetting van het weik weten te bewegen. Daar door is de staking in de bruinkolengroeven uit gebreid. Daarentegen bleven alle pogingen van de communisten te Halle zelf, om de arbeiders tot staking en oproer over te halen, zonder suc ces. De Berlijnsche president van politie heeft een proclamatie afgekondigd, waarin hij mede deelt dat de politie opdracht heeft ontvangen samenscholingen met alle middelen te beletten. Deze proclamatie verscheen na een .ophitsend artikel in de twee communistische bladen. Gis termiddag verzamelden zich de werkeloozen voor de verschillende gasfabrieken teBerlijn entracht- ten de arbeiders over te halen zich bij de staking van Midden-Duitschland aan te sluiten. De ai- beiders weigerden echter. Toen eischten zij van de directies dat 'dezen het werk zouden doen stilstaan en dreigden dat zij anders de fabrieken zouden vernielen. De politie heeft de menigte ten slotte verdreven. Een telegram d.d. 28 Maart uit Essen luidt Het ophitsen der communisten heeft vandaag een bloedige botsing tusschen betoogers en de veiligheidspolitie veroorzaakt. In openlucht-bijeenkomsten hadden de com munisten als eersten eisch de ontwapening van de veiligheidspolitie en de bewapening der arbeiders gesteld. Voor vanmiddag hadden zij tot een nieu we revolutionaire betooging opgeroepen op het Burgplein. De veiligheidspolitie verhinderde echter de bijeenkomst, waarop de communisten beproefden zich op het nabijgelegen Hopstadt- plein te verzamelen. Hier werden ze echter ook uiteengedreven. Daarop werd de veiligheids politie aangevallen. Ze maakte toen ook van haar wapenen gebruik. Volgens een andere voor stelling van zaken werd een handgranaat, in een boeket verborgen, uit een venster op de po litie geworpen. Weer anderen zeggen, dat er uit de menigte revolverschoten gelost werden. Wel schijnt vast, te staan, dat de politie aange vallen werd. Bij het vuurgevecht, dat daarop ontstond, werden drie politiemannen en tien burgers gedood en tien politiemannen en onge veer 35 burgers gewond. Tegen den avond was de orde hersteld. Sterke patroeljes van de veiligheidspolitie trekken door de staten. Er heerscht vanwegen de bloedige voorvallen groote beroering onder de bevolking. Het ver moeden wordt uitgesproken, dat de communis ten de bloedige incidenten opzettelijk uitgelokt hebben om hun ophitsing meer resultaat te doen hebben. Tot nu toe heeft echter hun oproep tot alge meene staking zoo goed als geen gevolg gehad. Zaterdag hebben de arbeiders in verschillende bedrijven de stakingophitsers, die hen tot do staking opriepen, zelf afgeranseld. Een aanslag der communiste op de Hamburger gasfabrieken heeft men kunnen verijdelen. De staat van beleg is afgekondigd. Dit heeft veel tot den terugkeer van de orde bijgedragen. De toestand is thans vrijwel normaal. De kruitfabrieken te Gusthacht, die door 1500 2000 communisten bezet waren, zijn door een afdeeling van de ordepolitie 300 man sterk, bevrijd. Verschillende arrestaties hadden plaats. Het raadhuis van Eisleben is eergisternacht tot in de ochtenduren het tooneel van woeste gebeurtenissen geweestde heele nacht werd er gevochten het geweervuur was niet van de lucht tal van mijnen werden tot ontploffing gebracht. De bevolking is zeer opgewonden, om dat de dyhamietfabrieken van Leimbach, die de heele mijnstreek van dynamiet voorziet, nog steeds in handen is van de terroristen, die er heele autoladingen vandaan halen. Zaterdagochtend is men er in geslaagd een kist met geschriften van het groote comité van actie te Hettstedt in beslag te nemen. De stukken moeten belangrijke inlichtingen over de plannen der communisten verstrekken. Op verscheidene plaazsen hebben de communis ten nog meer gijzelaars weggevoerd. Bij.de gevechten om Eisleben hadden de com munisten op één punt, rond een machinegeweer, 20 dooden, terwijl te Sipo slechts geringe verlie zen leed. De afkondiging van het standrecht is te Eisleben voorloopig nog van de hand gewezen. Een vergadering van den gemeenteraad, waarop als eenig punt ter behandeling stond de eisch van het terugroepen van de ordepolitie, werd ver boden. De berichten uit Neu-Hadersleben geven duide lijk te kennen, dat de communisten daar een groot plan op touw gezet hebben. In den loop van den ochtend hadden ernstige botsingen plaats tusschen rijksweer en commu nisten te Torgau, waarbij de rijksweer 2, de com munisten 5 dooden hadden. Te Maagdenburg en omstreken is het volmaakt rustig. Het orgaan der communisten te Mür chen is in beslag genomen, omdat het een opwekking be vatte aan de communistische actie deel te nemen. Te Halle staakt het meerendeel van de metaal bewerkers. Ook de staking in de bruinkoolgroe ven van Midden-Duitschland bieidt zich verder uit. moet betalen, dat het kan geven. Maar zij stem den niet vóór, omdat zij overtuigd zijn, dat de genomen maatregelen niet doeltreffend zijn, omdat de 50 procent,die men op den uitvoer der Duitsche koopwaar wil heffen, ons land veel schade zal berokkenen en niet zal helpen. De han del met Duitschland, dien wij broodnoodig heb ben, en die zich geleidelijk weer ontwikkelde, zal er opnieuw gevoelig door lijden. De haven van Antwerpen, reeds zwaar genoeg getroffen door den oorlog, kan ook niets dan verlies on dergaan door deze dwangmaatregelen. Daar komt nog bij, dat de Duitschers er nooit aan zul len denken, hun koopwaren tegen halven prijs te verkoopen en wij dus óf wel de koopwaar over den Rijn kunnen laten, óf wel zelf de 50 procent zullen moeten betalen. In het eerste geval vermindert de bedrijvigheid van Duitsch land en daardoor ook de mogelijkheid tot betalen van de oorlogsschade. In het tweede geval zijn wij het, die de 50 procent en dus ons eigen oor logsschade betalen. Gevaarlijk zijn de strafbepa lingen in de uiterste mate. Met het militair bezet ten van meer grondgebied heeft men een oorlogs daad gepleegd, die de ergste gevolgen kan hebben Wie den geest van sommige Fransche politici kent en tot schande van ons land, ook die van sommige Belgen, weet, dat er gehoopt wordt, dat vandaag of morgen opgemarcheerd wordt naar Berlijn, dat een nieuwe oorlog zou ontke tend worden en dat nooitLiever alles dan dat. Daarom onthielden zich de 15 Vlaamsche socia listen. Mijn jonge meester, zei Spiagydry, laat dit plan varen, geloof mij, ik heb een voor gevoel, dat het ons ongeluk zal aanbrengen. Dit verzoek was niet vergeleken, bij het verlangen van Ordener. Kom, kom, zei Ordener ongeduldig, gij zijl mijn gids ik wil, dat ge mij het voet pad wijstwaar is het Dadelijk komen we er aan, zei de be waarder die tegen wil en dank moest gehoor zamen. Werkelijk werd het voetpad spoedig zicht baar zij volgden het, doch Spiagudry be merkte met ontzetting dat het hooge gras vertrapt was en dat dus het voetpad versch begaan moest zijn. CX. v°or een grooten hoop papieren, in wanorde ove! rijne tafel verspreid en waar-onder men eenig© brieven onderscheidde, zit generaal Le- vmdde Knud in gedachten verdiept. Een achrij. DE BELGEN EN DE BELASTING OP DUITSCHLANDS UITVOER. In zekere diplomatieke kringen te Brussel heeft het verwondering en ontevredenheid ge baard, dat bij de stemming in de Kamer over het wetsontwerp tot heffing van 50 procent op de waarde der ingevoerde Duitsche koopwaar ze ventien Kamerleden, van wie 15 Vlaamsche socialisten, met Camille Huysmans aan het hoofd zich van'stemming onthielden, terwijl twee leden van de Vlaamsche Frontpartij tegenstemden. De „Volksgazet", die, zooals bekend is, het orgaan is van Camille Huysmans, verklaart de houding van de Vlaamsche socialistengroep aldus Zij (de Vlaamsche socialisten) hebben niet tegen gestemd, omdat zij, zoozeer als wie ook, van oordeel zijn, dat Duitschland het maximum ver stond naast hem in afwachting zijner orders Nu eens stampt de generaal met zijne laarzen op 't rijke vloerkleed onder zijne voeten, dan weer speelt hij met de decoratie van den Olifant, die hij aan den hals droeg. Soms opent hij den mond om te spreken schudt het hoofd en werpt een ontevreden blik op de papieren, die de tafel bedekken. Wat duivel. .roept hij eindelijk uit, welke uitroep door een oogenblik stilte ge volgd werd. Wie zou ooit gedacht hebben, gaat hij voort, dat die mijnwerkers daartoe kwamen Zij zijn zeker tot opstand aangevuurd. Maar weet gij Wapherney, dat de zaak be denkelijk is, weet ge, dat een vijf zes hon derd mannen, aangevoerd door een ouden schelm, Jonas genaamd, het werk in de mij nen gestaakt hebben? Dat een jonge dwee- per, Norbith geheeten, zich aan het hoord gesteld heeft van de oproerlingen te Guld- branshal Weet ge dat de bergbewoners ook oproerig zijn en een oude bergvos van Kola, Kennybol hen aanvoert? Weet ge ook ein delijk, dat volgens de berichten van de bur gemeesters, de beruchte Han van IJsland het hoofd is van den opstand Wat zegt van dat alles, Wapherney, hm Uwe excellentie; Wapherney,weet welke maatregelen In deze droevige zaak is er nog eene omstandigheid, die ik mij niet verklaren kan, DUITSCHLAND EN DE GEALLIEERDEN. De geallieerde deskundigen inzake de schade loostellingen voltooien hun onafhankelijk onder zoek van de mogelijkheid tot betalen van Duitschland. Op het oogenblik, zegt de diplomatieke mede werker van de „Daily Telegraph", wijden zij de meeste aandacht aan een overzicht van de laatste vermeerderingen van Duitschland's kapi taal op industriegebied. Dit werd in 1913 ge schat op een totaal van 15.000 millioen mark en de gemiddelde jaarlijksche toeneming in de onmiddellijk voorafgaande jaren op ongeveer 2500 millioen mark, hetgeen door buitenlanders werd betaald. In den laatsten tijd is een overeen komstige vermeerdering van meer dan 2000 millioen mark per maand opgeteekend het cijfer voor het laatste jaar is 242 millioen mark. Over het heele jaar 1920 bedroeg de vermeerde ring van aandeelen in industrieën en obligaties reeds het aanzienlijke totaal van 14.000 millioen mark. Het is aan geen twijfel onderhevig, voegt de correspondent hieraan toe, dat de depreciatie van de mark en de verhooging, welke daarvan het gevolg is, van den prijs van de grondstoffen en van de loonen, zoowel als de behoefte aan meer bedrijfskapitaal, in aanmerking moeten worden genomen bij dien van voor den oorlog, maar voor een land,dat zichzelf zoover kan be druipen als Duitschland ten aanzien van de grondstoffen biedt de verhouding van de mark deze is, dat onze gevangene Schumacker de stokebrand van het oproer zou zijn. Dit schijnt niemand te verwonderen en dit verwondert mij juist het meest. Een man, in wien Ordener behagen had, zou een ver rader zijn. Toch staan de mijnwerkers in zijn naam op, hij is hun wapenkreetzij schijnen hem zelf den titel te geven, dien de koning hem ontnomen heeft. Dat alles schijnt zeker Maar hoe komt het, dat de gravin van Ahlefeld deze bijzonderheden reeds wist zes dagen ge leden, toen nog nauwelijks iets van opstand te bespeuren was Dat'is vreemd. Om 'L even, men moet op alles voorbereid zijn. Geef mij mijn zegel, Wapherney. De generaal schreef drie brieven, verzegel de ze en gaf ze aan zijnen secretaris. Bezorg deze aan baron Voethaun, kolonel der scherpschutters, nu in garnizoen te Munck- holm, opdat zijn regement onverwijls tegen do opstandelingen oprukke. Dit is voor den bevelhebber van Munckholm met bevel strenger dan ooit te waken over den ex-kanselier. Ik wil zelf dien Schumacker zien en ondervragen. Zend dezen brief naar Skongen, naar den majoor Wolhm, opdat hij dadelijk naar t brandpunt van het oproer ga met zijn regiment. ^or& Wapherney voor de prompte uitvoering mijner bevelen. De schrijver ging uit en liet den gouver neur alleen in zijne overdenkingen. Dat is alles zeer vreemd, dacht hij. Daar ginds die oproerige mijnwerkers, hier die arglistige gravin, die gekke Ordener .men weer niet waar.Wellicht zit hij tusschen die roovers, terwijl hij Schumacker aan mij ne bescherming overlaat, die tegen den Staat samenzweert en zijne dochter uit wiet ge zelschap ik Frederik van Ahlefeld verwij- derd heb. Mij dunkt, dat de scherpschut ters de opstandelingen wel zullen ontmoeten te Wahlstroom. Dit is een punt, waar ze nood zakelijk voorbij moetenHier werd de ge neraal gestoord door het openen der deur. Wat verlangt gij, Gustave General een bode wenscht Uwe Excellentie te spreken. Wat kan dat nog zijn Dat hij binnen- kome. De bode trad binnen en reikte den gouver neur een pakje over. Excellentie, dit brengt ik U van wege zijn Hoogheid den vice-koning. De gouverneur opende haastig. Bij mijn baard, riep hij verbaasd uit, nu geloof ik dat ze allen gek worden. Daar noodigt mij de vice-koning uit bij hem te ko men te Bergen. Het is voor eene dringende zaak, zooals hij zegt, en op bevel des konings. Dat komt wel van pas. „De kanselier, die tegenwoordig te Drontheimhuis vertoeft, zal U in uwe afwezigheid vervangen" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1