Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 5 Lm IIUU 44ste Jaargang. Donderdag 31 Maart 1921. No. 12999. Mian m JMflfi De Graaf en zijn Dochter. FEU ILLETO BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen! wordt 2 maal;! berekend. Ingezonden mededeelmgen 75 ct. per regel. Speciale {conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op[[aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. vullai vu f 111hlJ f 11 p I f vu Da vanektring warit gewwfcwi* iaa» da HaBan«aaha Aljfaua Varaaharlngibuh tajiahladan»^ bQ lavauluga gehaaia Invaimtrii Mg vatUai vanjaeu wijsvinger Ml vavHaa alken uda- tan vin gat i Buitenlandsch Nieuws. DE ONLUSTEN IN DUTS (HL ANI). Een telegram uit Essen meldt In het geheele industriegebied was het gisteren rustig. De communistische poging voor een alge- mcene staking te verwekken kan thans als de finitief mislukt worden beschouwd. Men mag aannemen, dat er thans in dit geheele industrie gebied weer wordt gewerkt. Ook de staking in het gebied aan den link er-Rijnoever zal spoedig af- loopen. Te Bochum zijn nog meer communisti sche leiders gevangen genomen. Vele huiszoekin gen zijn gedaan, waarbij, behalve wapens ook een electrische machine, bommen, ontplofbare stof fen en een groote hoeveelheid munitie, w.o vele dumdums, zijn opgespoord. In de streek van Gelsenkirchen trachtten van ochtend vroeg gewapende communisten een aan val te doen op de Sipo, die ondergebracht was in het vliegkamp aldaar. Na een hevige schietpartij moesten de commu nisten echter weer terug trekken. De communistische leiders in het Roerbekken hebben nieuwe voorwaarden der mijnwerkers op gesteld, o.a. een loonsverhooging van 30 pet., invoering van den 6-uiigen werkdag en ontwa pening van de Sipo. (veiligheidspolitie.) In het land van Berg is de toestand ook aan merkelijk verbeterd. Alleen in de streek van Rem scheid hebben vandaag nog enkele incidenten plaats gehad. In de buurt van de stuw kwam he' vanmiddag tot een botsing tusschen communis ten en de Sipo, die na een kortstondig gevecht ongeveer 400 communisten gevangen namen terwijl de anderen naar het bezette gebied vlucht ten, waar de Engelsche cavallerie hen opwacht te en ontwapende. Door het opblazen van de be langrijkste wissel bij het station van de tram te Remscheid hebben de communisten gepoogd de tram stil te leggen, maar ook deze poging is mis lukt. Zoo ook een poging om bij het station Bar men-Loh de zaak op te blazen. De Remscheid- sche patroonsvereeniging heeft, verklaard, dat alle arbeiders, die vandaag niet weer aan het werk zijn gegaan zijn ontslagen. Te Dusseldorf wordt vandaag overal weer ge werkt Alleen in de fabriek van spoorwegmate- rieel van Schöndorff staakt nog een vierde van de arbeiders. Te Hamburg is in de wachtkamer van een politiepost een handgranaat geworpen. Deze werd echter onmiddellijk door een agent gegre pen en in den tuin geworpen, waar de granaat ontplofte zonder schade aan te richten. Uit Halle wordt gemeld, dat, het in den afge- loopen nacht aan de veiligheidspolitie gelukt is, te Halle het hoofdkwartier der communistische benden in 't geheele Midden-Duitsche industrie gebied uiteen te jagen. Van dit hoofdkwartier uit werden alle ondernemingen der roode benden in geheel Midden-Duitschland geleid. De politie is er ook in geslaagd, de leiders van het commu nistische hoofdkwartier te arresteeren. Om trent het optreden der politie wordt nog het volgende gemeld Het was reeds eenigc malen opgevallen, dat voortdurend talrijke personen in en uit een illa aan de Reichsstrasse kwamen en dat voor het gebouw schildwachten waren geposteerd. Dit en nog verschillende andere verdachte omstan digheden gaven de politie aanleiding onver wachts een inval en een huiszoeking in de villa te doen. Een sterke afdeeling politie werd in een vrachtauto naar de villa gebracht, die dooi po litiebeambten werd omsingeld. Inmiddels vlucht ten eenige personen uit de villa in den tuin, waar zij door de politie werden gearresteerd. Anderen werden door agenten achtervolgd zij verdedig den zich, met liet gevolg, dat twee personen, die zich met de revolver in de hand hadden verde digd, werden doodgeschoten. Eén hunner was de bekende communist Schneidewind uit Halle. Bei den waren leiders van de groote communistische strijdcentrale, die.zich in de villa bevond. Ook in de villa zelf werden verschillende per sonen gearresteerd. Bij de huiszoeking werd een groote hoeveelheid documenten gevonden. Het hoofdkwartier leidde de communistische lie we ging in de provincies Saksen en Thüringen alsme de in den rijksstaat Saksen het was geheel op militaire wijze georganiseerd en in staven en on derstaven ingedeeld. Wielrijders en ordonnansen brachten voortdurend rapporten en bevelen van het hoofdkwartier naar de verschillende ,,tron- ten" en omgekeerd. Voorts is er een lijst gevonden met de namen der leden van het hoofdkwartier, waaronder zich verschillende bekende leiders der communis ten bevinden. De ontdekking en uitroeiing van dit com munistennest is een groot succes der Hallesehe politie. Te Bronswijk geeft de aldaar door de commu nisten afgekondigde algemeene staking niet liet minste succes gehad. Naar verluidt zou vanmiddag in de buurt van Nieder-Roeblingeneen automobiel, waarin Hoelz en zijn adjudant zaten, door de rijksweer baarheid onder vuur zijn genomen. De adjudant is gedood, maar Hoelz ontkwam. Communistische elementen hebben gisternacht een poging gedaan om den spoorweg Erfurt— Kassei opte blazen Bijzonderheden zijn nog niet bekend. politie deelde mede, dat een reeks arrestaties hebben plaats gehad. De treinen moeten langzaam rijden op het vernielde deel van den spoorweg. In de Berlijnsche fabrieken wordt bijna over al gewerkt, maar de Sipo blijft zich gereed hou den. De revolutionaire beweging wordt voorts nauwlettend bewaakt. Tot dusver zijn ongeveer 28 communisten gevangen genomen, die reeds in de eerste dagen door de bijzondere rechtban ken zullen worden berecht. De afgekondigde verordening van den rijks- president over de vorming van buitengewone rechtbanken ter berechting van ernstige op- roermisdaden bepaalt, dat dergelijke rechtban ken niet alleen zullen worden ingesteld in die doelen, waar de staat van beleg is afgekondigd, maar dat zij ook kunnen worden ingesteld, in andere plaatsen, waar ernstige strafbare hande lingen zijn begaan, dié in verband staan met de oproerige beweging. Toen de politie te Karlsruhe eergisteravond de markt wilde zuiveren van communistische betoogers, werd zij ontvangen met handgra naten en revolverschoten. Ook uit do huizon werd op haar geschoten, waarna zij het vuur be antwoordde. Aan de kant van de betoogers zouden één doode en 5 gewonden zijn gevallen. Laat op den avond werd de rust volkomen her steld. v Overigens is de toestand in het land van Baden rustig. Alleen te Konstanz had een vergadering plaats, waaraan ongeveer 200 personen deelname die zonder incidenten afliep. In cle fabriek der A.E.G. te Berlijn heeft gisterochtend de. stemming plaats gehad onder de arbeiders, die 10.000 man in getal zijn. Slechts 1500 stemden vóór de staking. 1 och trachtte de minderheid de arbeiders te dwingen, het werk neer le leggen, waarop men korte metten met hen maakte en ze de deur uitwierp. I)E geallieerden en duitsciiland. Uit Brussel meldt men Tot heden toe hebben de geallieerden nog geen uitvoering gegeven aan de sanctie betreffende de instelling van een tolgrens tusschen het be zette en onbezette gebied van Duitse.hland. De Hoege Commissie heeft een volledig ontwerp in dezen opgesteld, maar de zitting van cle geal lieerde gedelegeerden, welke morgen te Parijs zou plaats vinden, is opnieuw uitgesteld. De Ffansche en Belgische gedelegeerden hebben bij zondere instructies van hun regeeringen ont vangen, doch de Engelsche regeering heefljinai ons verzekerd werd, tot nu toe geen instructies aan haar ambassadeur te Parijs doen toekomen. HONGARIJE. Reuter verneemt, dat de Engelsche regeering in geen geval het herstel van de Ilabsburgsc ln monarchie zal toestaan, aangezien zij begrijpt, dat dit zou leiden tot alle mogelijke internatio nale verwikkelingen, en den vrede in Centraal- Europa in gevaar zou brengen. De Tribune de Genève" schrijft De handel wijze van keizer Karei heeft te Bern groote ver bazing gewekt. .Men meent aldaar, dat de Bonds raad hem niet zal toestaan, op Zwitsei sell grond gebied terug te keeren. GRIEKEN EN TURKEN. Het Grieksclte legerbcricht meldt -een verde ren opmarsch van de Grieksche troepen ondanks den wanhopigen tegenstand van de Turken, wier verliezen geweldig waren. In éen vak deden de Turken tien tegenaanvallen. De Grieken maak ten een aanzienlijke, hoeveelheid oorlogstuig buit en namen verscheidene honderden gevange nen. Het communiqué van den Griekschen gene ral en staf van 29 Maart luidt aldus De Noordelijke groep gaat voort met de vijan-, delijke stellingen aan te vallen. Aan den linker vleugel heeft "zich een levendige strijd ontwik keld. waarbij van handgranaten, en machine geweren gebruik wordt gemaakt, in de omgeving van het dorp Aughip. De vijandelijke stellingen, die reeds van na ture zeer sterk waren, waren nog versterkt door een driedubbele rij loopgraven. Het terrein is voet voor voel met de bajonet veroverd. De vijand deed herhaaldelijk tegenaanvallen, en verdedigde zich hardnekkig tot het vallen van den nacht, die een einde aan den strijd maakte. De verliezen van den vijand zijn zeer groot. Tot heden toe zijn 400 dooden geteld. Ons centrum heeft de hoogten ten Noorden van Te- pin aangevallen. De vijandelijke verdediging was hier zeer goed georganiseerd terwijl de stel- ingen door prikkeldraad waren beschermd. (Naar het Duitseh). 42 Mijn waarde Musdemon, gij zijt zeer ne derig, maar ik zal uwe uitmuntende diensten nooit vergeten. De afwezigheid van den generaal Levin zal mijn triomf te Drontheim verzekeren. Ik ben het hoofd der provincie en indien Han van het IJsland het bevelover de opstandelingen aanvaardt, dat ik hem zelf wil aanbieden, dan zal ik inde oogen des konings de eer hebben den opstand gedempt en den geduchten bandiet gevangen te hebben. XXII. Wij hebben Ordener en Spiagudry achter gelaten, terwijl ze met moeite bij 't licht dei- maan de rots van Oelmoë bestegen. Deze kale rots werd door de Noorweegsche boeren de Gicrenkop genoemd, welke naam tame- 'i)k wel overeenkomt met het aanzicht, dat deze rotsmassa van verre oplevert. Naarmate onze reizigers het naakte ge- e der rots naderden, veranderde het Woud in heide. Het mos verving het gras, wilde rozelaars, bremstruiken en hulsten maak ten plaats voor eiken en berken, eene toene mende armoe van planten, die de nabijheid van den top verried en de vermindering van teelaarde op het geraamte van den berg. Heer Orderner, zei Spiagudry, wiens be weeglijke geest 'geen oogcnblik rustte, de klimming is steil, en om u te volgen moet ik al mijne krachten inspannen. Mij dunkt, dal ik daar rechts eene prachtige steenvor ming zie ik wilde ze wel onderzoeken, jammer dat 't niet klaar is. Weet ge wel, dat liet onvergeeflijk is, een geleerde, zoo als ik ben, op vier kronen te waardeeren Het is waar, dat dé beroemde Phedrus een slaaf was en dat Esopus als een dier verkocht werd. En wie zou er niet trotsch op zijn eenige overeenkomst te bezitten met den grooten Esopus En met den geduchten Han voegde Ordener en glimlachend bij. Bij den baard van Samson, antwoordde de bewaarder, spreek dien naam zoo niet uit ik ben blij niets gemeen te hebben met dien roover. Maar zou het niet zonderling zijn, dat de prijs van zijn hoofd aan Benig- nus Spiagudry ten goede kwam Heer Ordener^ gij zijl edelmoediger dan Jaso, die het gulden vlies niet aan den stuurman van Argo gaf n voorwaar is uwe onderneming, waarvan ik het doel niet ken, niet mindei Om half elf werd de sleutel van de vijandelijke posities door ons met de bajonet, genomen. De vijand moest zich naar het Zuiden terugtrek ken. Wij bemachtigden 5 mitrailleurs en namen 83 gevangenen. Onze rechtervleugel trok de engte van Karakoetz door en viel de hoogten tusschen Berzeghinu en Karakoetsj aan, waar wij voortdurend terrein wonnen. Na een nach telijke charge bezetten wij de linie Berzeghinu- Karakoetsz. De hoogten van Kowalitza zijn beseheimd door prikkeldraadversperringen. Van de Zuidelijke groep geraakte na de in neming van Ai'ioen Karahissar bij de achter volging van den vijand een onzer afdeelingen slaags met de vijandelijke achterhoede, en dwong haar, om zich terug te trekken. Wij namen 80 gevangenen, terwijl een groot aantal dooden en veel munitie en krijgsmateriaal op het slagveld achterbleef. Tijdens de gevechten op 27 Maart nam onze rechtervleugel 1333 gevangenen, en bemach tigde een kanon, veel oorlogsmateriaal en bo vendien 200 bepakte ka moeien. AUSTRALIË. De ,,Times"-correspondent te Melbourne loo chent het aldaar gepubliceerde bericht, dat de fe derale Australische regeering de vrachtprijzen van al hare schepen met 33 verlaagd heeft. Deze verlaging geldt slechts zegt de corr. voor de verscheping van tarwemeel naar het Verre Oosten met het oog op de Amerikaan- sche concurrentie en in overeenstemming met de verlaging- der vrachtprijzen van particulieie scheepvaartondernemingen, die op het Verre Oosten varen. ALLERLEI. Voor de bijzondere rechtbank te Praag is gisteren het proces begonnen tegen de leiders dér communisten Luna, Zapotocky, Handlir en nog tien anderen, die beschuldigd worden van hoogveiraad ter gelegenheid van den communis- tischen staatsgreep in December van verleden jaar. In de acte van beschuldiging, wordt er op gewezen, dat de beklaagden hebben gehandeld op aanstoken van Moskou, dat Ook geld verschaft heeft. De verhooren zullen verscheidene dagen duren. Men meldt uit Kopenhagen Het parlement heeft een staatsbijdrage van gevaarvol, dan clic van Jaso. Maar, sprak Ordener, wijl gij Han van IJsland kent, geef mij eenige bijzonderheden over hem. Hij hebt mij reeds gezegd, c\at hij geen reus is, zooals men algemeen gelooft. Spiagudry viel hem in de rede. Houd op, meester, hoort gij geen geluid van voetstappen achter ons Ja, antwoordde de. jonge man kalm. Maak u niet ongerust't is zeker een wild dier, dat door ons in zijn slaap gestoord wordt en een andere nachtverblijf zoekt. Gij hebt gelijk, mijn jeugdig? Cesar, in langen tijd zijn er geen menschen in dit bosch geweest. Naar den loggen tred te oordeelen, moest het een zwaar dier zijn. Het was zeker een rendier of een eland, waarmee dit ge deelte van Noorwegen bevolkt is. Men vindt er ook panters. Ik heb er een te Kopenhagen gezien van eene monsterachtige grootte dat moet ik u beschrijven Beste gids, zei Ordener, ik had liever dat go mij een ander monster beschreef Niet zoo luid heer. Hoé mijn jeugdige meester toch dien naam zoo bedaard uit spreekt Gij weet nietheer luister. Dit zeggende naderde Spiagudry Ordener die duidelijk een soort gebrul hoorde, dat den bewaarder zoo verschrikt had in dien onstuimigen nacht, toen ze Drontheim ver laten hadden. Hebt ge dat gehoord lispelde deze. Zeker, zei Ordener, doch ik zie niet in waarom ge zoo beeft. Dat is het geluid van een wild dier misschien weivan een dier panters, waarover ge zooeven spraakt. Gij kondt toch wel denken dat we hier zulke gasten zouden aan treffen. Ik zeg u grijsaard dat ze nog meer be vreesd zijn dan gij. Spiagudry, de kalmte van zijn jongen reis genoot ziende, bedaarde een weinig. Het kan wel, heer, dat gij recht hebt. Maar het geluid geleek zoo erg op eene stem. Gij hebt een slechte ingeving gehad, heer, toen gij die ruine van Vermund wildot be zichtigen. Ik vrees, dat ons eenig ongeluk overkomt op den Gicrenkop. Vrees niéts, zoolang ge bij mij zijt, antwoord de Ordener. O, heer, gij vreest niets, doch men vangt geene adder zonder zich te wonden. Hebt ge niet opgemerkt, toen we dit voetpad betraden, dat het gras versch gekrenkt was en nog niet den tijd had gehad zich op te richten Dat alles laat mij onverschillig, de kalmte van mijn geest hangt niet aan een grasscheut je. We gaan de heide verlaten en we zullen geen g< - brul meer hooren. Ik verzoek u, waarde oude, al uwe krachten te gebruiken, want het. voetpad in de rots zal steiler worden. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1