TROUWE BEGELEIDER 20.000 kronen goedgekeurd voor de uitgave van een Deensche collectie folkloristische legenden van Groenland, welke door Knud Rasmussen verzameld zijn. Het werk, waarvoor 18 jaren van'studie noodig geweest is, zal in vier geïllu streerde deelen worden uitgegeven in een tijd perk van vier jaren, te beginnen aanstaanden zomer bij de vijftigjarige herdenking van de stichting der eerste Deensche kolonie op Groen land. De firma Armstrong Co. is bezig met het gereedmaken van een vliegstation te Nadoya dat tot de grootste in het Oosten zal behooren. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag, 30 Maart. Arbeidsbegrooting. De heer Jurgens (R.K.) bespreekt uit voerig het bedrijfsradenstelsel. Hij wenscht zich af te vragen, hoe men de prijzenpolitiek vast wil koppelen aan de loon politiek. Een dergelijke regeling zal groote moei lijkheden met zich brengen, vooral in verband met de kostprijsberekening. Vooral in export bedrijven zal een dergelijke regeling practisch niet doorvoerbaar blijken. Aangezien het bedrijsradenstelsel nog in een stadium van voorbereiding verkeert, hoopt spr., dat de regeering met de practische moeilijkheden zal rekening houden. De heer Polak (S.D.) meent, dat het met de 45-urige arbeidsweek nog zoo slecht niet is, als men het wil doen voorkomen. De heer Diepenhorst (A.R.) vindt, dat de Arbeidswet tot heden niet erg bevredigend heeft gewerkt. Spr.wenscht zoodanigeverbeterin- gen, dat deze wet een zegen voor ons volk wordt. Spr.dringt dan ookaan op eensoepelertoepassing der Arbeidswet, in het werkelijk belang der bedrijven. De heer Fokker (U.L.) vraagt of de Minister de wet niet toepasselijk wil maken op de kleine bedrijven. De Minister van Arbeid, de heer Aalberse, is van meening,dat de bestaande ken tering is gekomen door het ageeren van verschil lende zijden tegen de Arbeidswet. Spr. ontkent, dat hij bij de samenstelling van de Arbeidswet geen aandacht zou geschon ken hebben aan de wenschen van de zijde der werkgevers. Het heeft spr. niet verwonderd, dat bij de uitvoering van de wet zich verschillende moei lijkheden hebben voorgedaan, maar hij is tevens van oordeel, dat 90pct. van deze moeilijkheden ondervangen kunnen worden door de bepalingen der wet, zooals deze thans luidt. Wat betreft het streven om te komen tot een grooter aantal uren werken per dag, zegt de Minister, dat de bedrijven dit niet doen om de productie te vergrooten, maar alleen omdat zij dit een middel vinden om te geraken tot loonsverlaging. Er zijn evenwel gevallen, waarin het nood zakelijk is, dat een langer werktijd wordt toe gestaan, en op grond hiervan heeft spr. dan ook verschillende vergunningen verleend. De Minister kan mededeelen, dat het in zijn .voornemen ligt, om, wanneer de herziening van de Invaliditeitswet en de Ziektewet is af gehandeld,een aanvang te maken met een ont werp regelende het Rijkskinderfonds. Betreffende de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie erkent de minister, dat deze niet van hoogerhand kan worden opgelegd, maar moet groeien uit de bedrijven zelf. Na re- en dupliek wordt de begrooting van Arbeid z.h.st. aangenomen. Begrooting Landbouw, Nijver- heidenHandel. De heer Smeenge (U.L.) bepleit staats- boschbeheer, vooral in Drente. De heer D e B o e r (U.L.) wijst op de v<*Tan- derde positie van den landbouw en de lastenwel- ke de Overheidsbemoeiing den landbouwers oplegt. Morgen voortzetting. Binnenland. Het Bedrijfsradenstelsel en lietR.K.Staatsprogram. Op den districtslanddag van de R. K. Kies- vereenigingen in Friesland hield prof. mr. J. A. Veraart, den 2en Paaschdag een rede over het onderwerp „Moet het Bedrijfsradenstelsel (R.B. S.) worden opgenomen in het R.K. Staatspro- gram Na gewezen te hebben op den groei der vak beweging, en het zich organiseeren vangroot- industrieelen, middenstanders, landbouwers en arbeiders, herinnerde spr. aan de totstandko ming van het Paaschmanifest van 1919, dat be doelde een band tot samenwerking tusschen deze vier maatschappelijke groepen te leggen. Twee punten treden in dit manifest naar voren lo. De solidariteit der geheele Katholieke Vak beweging, die geen natuur-noodzakelijken strijd erkent tusschen werkgevers en werknemers, tus schen producenten en consumenten. In econo mische zaken wordt de soljdariteits-gedachte der Kerk doorgetrokken, waardoor elk geschil tot oplossing kan worden gebracht. De verschillende klassen kunnen in vrede leven, en daarbij het algemeen belang dienen. 2o. De Katholieken willen niet onder elkaar een economisch huishouden inrichten, maar dit overbrengen in het nationale leven. De R.K. Centrale Raad van Bedrijven verlangt ook de niet-Katholieken te omvatten, en hoopt deze samenwerking te doen leiden tot de publiek rechtelijke Bedrijfs-organisatie. Bij de eerste gedachte zal spreker niet lang stilstaan. Ieder is daarmede voldoende vertrouwd Wie Katholiek is, plaats zich daardoor al prin cipieel op den grondslag der solidariteit. De tweede gedachte werkte spr. nader uit. Nu, na twee jaren gezwegen te hebben komen de oppositie-stemmen los. Vooral brengen de tegenstanders, twee bezwaren naar voren, n.l. dat de zaak nog niet rijp is en dat men niet precies kan zeggen waarop het stelsel uitloopt. Spr. weerlegde deze bezwaren. De R.K. vakbeweging is volledig bekend met de hoofdzaken van het R.B.S. geen uitsluitend gezag van den werkgever, invloed van den ar beider op het bedrijfsleven, een organisatie van het bedrijf. Van geen enkel ding, ook vroeger van den eisch tot gelijkstelling van bijzonder en open baar onderwijs niet, kan men vooruit den ont wikkelingsgang weten. Spr. besloot zijn toegejuichte rede met de woorden De eisch tot opname van het B.R.S. wordt nu in alle vakkringen gehoord. Aan de Katho lieken de plicht, aan dien eisch toe te geven, opdat nevens de eenheid in het religieuse, die zelfde eenheid in het economische tot stand worde gebracht. (Applaus). Vergadering van het Centraal Bestuur der K. S. A. In de eerste na de Vergadering van den Cen- tralen Raad der K. S. A. op 7 Maart j.l. gehouden vergadering van het Centraal Bestuur, waren de afgevaardigden van de volgende organisaties aanwezig van de Diocesane Comité's van U- trechtBreda en Haarlem de Federatie van R. K. Werkliedenvereenigingende Algemeene R. K. Werkgeversvereenigingde Ned. R. K. Boerenbond het R. K. Verbond van Werkge- versvakvereenigingende St. Jozefsgezellen- vereeniging de Algem. R. K. Ambtenarenver- eenigingde R. K. Leerarenvereeniging ,,St. Bonaventura" de Algem. R. K. Officierenver- eenigingde R. K. Jong.-Werkgeversvereeni- gingde R. K. Journalistenvereenigingde Handelsreizigersvcreenigingeo „Vooi Eer en Deugd." Overeenkomstig art. 25 van de Algemeene Statuten had de verkiezing plaats van een Voor zitter en een Penningmeester, met het resul taat, dat tot voorzitter gekozen werd Prof. L. van Aken en tot penningmeester de heer J. van Rijzewijk. Daar de Directeur van het Centraal Bureau is secretaris van het Centraal Bestuur, en Voorzitter, Secretaris en Penning meester samen het Dagelijksch Bestuur vormen, is dit laatste thans als volgt samengesteld Prof. L. van Aken, voorzitter. Mr. A. Tepe, secretaris. de Heer J. van Rijzewijk, penningmeester. In deze Centrale Bestuursvergadering wer den vervolgens ontwerpen vastgesteld van de Statuten der Diocesane en Plaatselijke Comité's, gelijk deze naar aanleiding van de gewijzigde Algemeene Statuten moesten gewijzigd en aan gevuld worden. Deze gewijzigde model-statuten van Diocesane en Plaatselijke Comité's zullen, tegelijk met de gewijzigde Algemeene Statuten in het eerstvolgend nummer van „Katholiek Nederland" worden afgedrukt. Naar aanleiding van het agendapuntregeling van den financi- ëelen toestand van het'Centraal Bureau had eene uitvoerige gedachtenwisseling plaats, waaruit bleek hoezeer door alle aanwezigen de noodza kelijkheid gevoeld werd, om niet alleen onmid dellijk maatregelen te treffen tot opheffing van den betreurenswaardigen financiëelen toestand, waarin het Centraal Bureau thans verkeert, doch tevens om met bekwamen spoed de bron nen op te sporen, waaruit de middelen zouden te putten zijn om de voor eene krachlige werking van het Centraal Bureau zoo noodzakelijke uit breiding mogelijk te maken. Na uitvoerige be spreking van onderscheiden middelen, die tot het doel zouden kunnen leiden, werd aan het Da gelijksch'Bestuur opgedragen in de eerstvolgende vergadering een uitgewei-kt plan aan het Centraal Bestuur voor te leggen, terwijl reeds onmiddel lijk die stappen zouden gedaan worden, waarvan, ook zonder nadere voorbereiding, resultaat te verwachten was. Ten slotte werd nog aan het Dagelijksch Be- stuui opgedragen om nopens het reeds op de ver gadering van den Centralen Raad geopperde en in de vergadering van het Centraal Bestuur van vele zijden krachtig ondersteunde denkbeeld tot centralisatie van de onderscheiden bureaux der Nationale Organisaties in één groot Centraal Bureau der K. S. A., (met behoud natuurlijk van volmaakte zelfstandigheid dier organisaties), een onderzoek in te stellen van de verwezenlij king van dit denkbeeld toch werd niet alleen eene zeer aanzienlijke vermindering van onkosten verwacht, doch men zag daarin tevens en boven al bij uitstek het middel om te geraken tot eene hechte en overbreekbare samenwerking van alle sociale vereenigingen en den waarborg eener on verbreekbare eenheid in de leiding op sociaal gebied. De Invaliditeitswet. In de gisteren gehouden vergadering van de Eerste Kamer deelde de Minister van Arbeid mede binnenkort te zullen komen met een wets ontwerp tot aanvulling van verschillende leem ten in de Invaliditeitswetbovendien is wegens de urgentie dezer aangelegenheid een spoed- ontwerp te wachten tot verhooging van de sa- larisgrens van ƒ2000 tot 3000. De tuberculosebestrijding. In de gisteren gehouden zitting der Eerste Kamer deelde de Minister van Arbeid mede, voornemens te zijn een suppletoire begrooting in te dienen ter regeling van de tuberculose bestrijding. Ten behoeve van de tuberculose bestrijding is de Minister van plan de hulp dei- Raden van Arbeid in te roepen. de ontslagneming van Dr. Bredius als adviseur bij het Mauritshuis, heeft de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen geantwoord „Het is inderdaad juist, dat buiten Dr. Bre dius om, advies in zaken het Mauritshuis betref fende, bij anderen werd ingewonneft. Een verschil van inzicht met betrekking tot den aankoop van een schilderij gaf hiertoe aanleiding. De ondergeteekende meent, dat dit niet had moe ten geschieden buiten voorkennis van Dr. Bre dius, wiens buitengewone verdiensten tegenover het Mauritshuis hij steeds ten volle heeft erkent en blijft erkennen. Hij verheugt er zich dan ook bijzonder in, dat Dr. Bredius zich thans op zijn verzoek bereid heeft verklaard, het adviseurs- schap opnieuw te aanvaarden, tengevolge waar van ook in de verzameling van het Mauritshuis geen verandering zal komen." Handelsbetrekkingen met Spanje. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft met verwijzing naar zijn schrijven van 4 Janu ari j.l. ter kennis van de Tweede Kamer gebracht, dat tusschen de Nederlandsche en de Spaansche regeeringen is overeengekomen de verklaring van 12 'Juli 1892 regelende de handelsbetrek kingen tusschen Nederland en Spanje alsnog voor den tijd van 3 maanden te rekenen vanaf 20 Maart 1921, te verlengen. Het Mauritshuis en de heer Bredius. Op vragen van den heer Albarda betreffende Nederland en de 50% heffing. In aansluiting op het bericht over de maat regelen, welke door de Duitsche autoriteiten in verband met de heffing vanaf April a.s. van 50 van den Duitschen uitvoer zijn geno men en de desbetreffende mededeelingen der Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland kunnen wij nog berichten, dat waarschijnlijk geen verdere formaliteiten zul len worden verlangd dan die in bovenstaande mededeelingen vermeld. Het zal dus in het ver volg genoeg zijn voor zendingen naar Engeland certificaten van oorsprong te overleggen, doch hiervoor zal vooralsnog niet de tusschenkomst van eenig officieel Nederlandsch lichaam .ver langd worden. De maatregelen zullen derhalve voor de Nederlandsche exporteurs neerkomen, op het verstrekken van de noodige bewijsstuk ken waaruit blijkt, dat de betreffende goederen niet meer dan voor 75 der waarde (c.i.f. Engelsche havens) aan Duitsche grondstoffen bevat. In gevallen, wanneer het juiste percentage dicht de geoorloofde grens nadert, zal wellicht de overlegging van een accountantsverklaring gevraagd worden. liet streven zit voor, zooveel mogelijk alle bureaucratie rompslomp en paparasserie te vei - mijden en de regeling voor den Nederland- schen handel met den minst mogelijken last te doen gepaard gaan. Ingezonden Mededeelingen. Het dure drukwerk. Bij Kon.besluit van 8 dezer is aangevuld het bij Kon. besluit van 23 Febr. 1917 gewijzigde Kon. besluit van 27 April 1877, waarbij de in de artt. 131, 137 en 141 der Hooger Onderwijswet bedoel de examens en promotiën zijnvastgesteld.De aan vulling bestaat uit de volgende alinea's, die aan art. 18 van het Kon. besluit van 1916 worden toegevoegd „De Faculteit of, bij publieke promotiën, de senaat is bevoegd vrijstelling te geven van de verplichting tot het doen drukken van het proef schrift in zijn geheel of voor een gedeelte in dit geval wordt het proefschrift of het niet-ge- drukte gedeelte daarvan vermenigvuldigd op andere,door faculteit of senaat aangegevenwijze. „De faculteit is op voorstel van den promotor bevoegd goed te keuren, dat, indien de docto randus alleen op stellingen wenscht te promo- veeren, in bijzondere gevallen die stellingen op een andere wijze dan door den druk worden vermenigvuldigd." in weer en wind zijn de beroemde Wy- bert-Tabletten, Zij beschutten U tegen hoest, heeschheid, keelpijn. Onmisbaar voor Zangers en Redenaars. 10 Vraagt alleen ÏVybert-Tabletten. Blauwe blikken doozen a 80 cent met nevenstaand fabrieksmerk. stede heeft het Plaatselijk Comité gemeend in het belang der zaak deze collecte op een anderen dag te doen plaats vinden. Immers, de dag tusschen Goeden Vrijdag en Zaterdag scheen het Comité niet bijzonder ge schikt toe afgezien nog van de omstandigheden dat de meeste kantoren op dezen dag niet ge opend waren, wat de opbrengst der collecte ten zeerste zou hebben geschaad. Daarom heeft het Comité besloten de collecte op straat en langs de huizen te doen op ZATER DAG 2 April a.s., terwijl morgen, VRIJDAG, reeds door eenige dames een bezoek aan de kantoren zal worden gebracht. Aan den oproep tot deelneming aan deze collecte gaven wel eenige dames gehoor, doch tot op heden nog niet in voldoende mate. Het Comité verzoekt daarom met aandrang die jonge dames die hiertoe in de gelegenheid zijn zich als nog vóór Vrijdagmorgen 12 uur te willen aan melden. Intusschen kan worden medegedeeld, dat ver schillende leden van de Damesgymnastiekver- eeniging „Hygiea" zich bereid verklaarden aan deze collecte hare hulp te verleenen. Zooals reeds gemeld is, zal evenals dit elders plaats vond, ook hier een bloempje ten verkoop worden aangeboden. Het Comité vertrouwt dat de ingezetenen on zer gemeente deze gelegenheid zullen aangrijpen, om hun landgenooten in het buitenland in deze moeilijke tijden te steunen en te helpen. Eere-voorzitler A. J. Gijsen, burgemeester. Mevr. P. C. Boddeüs-Brandt, presidente. J. A. Houtman-van buysen. A. T. H, M. van Velsen-Zoetmulder. H. B. de Bruin-Bakken. J. C. Sickenga-Meijeringh. Mej. Molly Gijsen, secretaresse. Volksbadhuis. In de week van 20-26 Maart 1921 werden genomen 588 baden, lste klasse kuipbaden 50, regenbaden 92. 2de klasse kuipbaden 51, regenbaden 390. Kinderbaden 5. D e 21-j a r Lg e Rus F, M., die zich b ij de politie alhier had aangemeld en niet in het bezit bleek te zijn van identiteitspapieren, is heden naar het vreemdelingenkamp te Harder wijk overgebracht. Gemengd Nieuws. De economische crisis. De gemeen teraad van Emmen heeft opnieuw een bedrag, thans van 12000 toegestaan voor den aankoop van te ontginnen gronden. Eveneens is in de aan grenzende gemeente Vlagtwedde de post groot 7500 voor werkverschaffing in 1921 op 25000 gebracht en de hoofd omslag met 17500 ver hoogd. Men is ook doende met den aankoop van 20 Heet. te ontginnen grond in de gemeente. Bij de wegenverbeteringen in deze gemeente is veel volk werkzaam gesteld. Internationaal congres van glas bewerkers. Te Amsterdam is gisteren een internationaal congres van glasbewerkers gehouden, ten einde te beraadslagen over de middelen, welke kunnen lèiden tot verbetering van de toestanden in de glasindustrie. Het congres is belegd op aanstichting van de Nederlandsche Vereeniging van glas- en aarde bewerkers en werd geleid door den voorzitter dezer vereeniging, den heer S.J. Baars. Deze wees er op dat de glasfabrikanten zich steeds krachtiger internationaal organiseeren en de verbruikers brandschatten. Het is noodig, dat de arbeiders hun krachtige internationale daar tegenover stellen. Bij de opening waren de volgende landen ver tegenwoordigd Nederland, Frankrijk, Duitsch land, Slowakije, Oostenrijk en Nederland. Nog werden verwacht afgevaardigden van België en Italië. De Skandinavische landen waren op het laat- -ste oogenblik verhinderd te komen. Van Zwit serland, Finland,Polen, Griekenland en Spanje waren sympathiebetuigingen ontvangen. Het bureau werd samengesteld uit de heeren Baars (Nederland), Stokes (Engeland), Girbig (Duitschland), Delzant (Frankrijk) en Votori (Slowakije). Ten congresse kwamen in behandeling de volgende punten oprichting van een internatio nale organisatie, wettelijke bescherming van glasbewerkers, technische ontwikkeling van de glasindustrie, werkloosheid en haar gevolgen, socialisatie van emigratie en immigratie. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Steun aan Nederlanders in het buitenland. Heeft Zaterdag jl. in vele plaatsen van ons land op verzoek van het daartoe ingesteld Cen traal Comité een collecte plaats gehad tot steun van Nederlanders in het Buitenland, hier ter Weggewaaid. Mej. H., buffetjuffrouw in een café te Den Haag, wandelde gisteren op 't Gevers Deynootplein. Een rukwind opende haar taschje en de inhoud, papiergeld, ter waarde van 500, woei er uit. Na eenig zoeken kreeg mej. H., weer 150 bij elkaar, zoodat nog ƒ350 wordt vermist. Diefstal. De politie te Laren heeft den «landbouwer U. D. te Eemnes gearresteerd we gens diefstal van een paard ten nadeele van den Laarder landbouwer B., het dier is nabij Barne- veld opgespoord. Oplichter. De brigadier der rijksveldwacht Smits te Hengelo heeft proces-verbaal opgemaakt tegen S. uit Apeldoorn wegens het aandoen van on eerlijke concurrentie en het ongeoorloofd uit geven van obligaties. Als houder der Spaarkas De Huisvriend wierf S. in Twente veel leden al leen te Hengelo een honderdtal tegen betaling van 75 c. per week. Hij gaf dan 3 obligaties uit, uitlotende op de Staatsloterij. Achteraf bleek het dat de menschen door S. zijn opgelicht. De torenwachter teZutphen.Na den brand in den Wijnhuistoren heeft de ge meenteraad besloten tot het weer instellen van het ambt van torenwachter. De ingekomen sollicitatiesstukken werden in handen gesteld van den brandraad, die deze stukken terugzond met 'n nieuwe beschouwing over dat onderwerp, waaruitblijkt,dat hij de instelling zoowel overbo dig als gevaarlijk acht. B. en W. stellen nu den raad voor het punt nogmaals te overwegen. A u t. o-o ngelukken. Ter hoogte van de Papelaan op den Amsterdamschen straat weg reden twee auto's in volle vaart tegen elkander doordat de bestuurders elkander niet konden zien tengevolge van den rook der juist passeerende Gooische stoomtram. Een dame uit Hilveisum die zelf stuurde,werd zwaar gewond, in een andere auto naar Muiden gebracht en van daar na verbonden te zijn naar Hilversum. Een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2