Losse nummers S. H. Fenders, Qroenelaan No. 53. Kruidengenezing. Kastrandenfabriek, De Betuwe Terstond gevraagd flinke Meisjes Sigarenmagazijn, tor l)r. DE HAAS Aankomende - Westerkade 2. - Nieuwe Sckiedamscke Courant. y/29.75 t Margarine naar ieders smaak en prijs Kleine Advertentiên. Leerlingen. t ANTJE DE BRUIN, LEENDEBT ROOK, GE zyn verkrijgbaar a 3 ets. per exemplaar in het sigarenmaga zijn van C. JANSE, Koemarkt hoek Hoogstraat. van de _lRfe to Ir ma beige-jözda- Korte Dam 7. 9 Gemengd Nieuws. E i e r e n. liet „Nederl. Weekblad voor den handel in kruidenierswaren meldt, dal in de week van 23 tot 30 Maart Nederlandsche eier- handelaren 1,439,400 eieren naar Engeland heb ben uitgevoerd. Verborgen kunstschatten. Uit den tuin van de Kathedraal van Roer mond zijn 8 groote schilderijen 3.50 X 2.50 M., te voorschijn gekomen, welke daar jaren hebben gelegen. Deze kunstwerken uit de Vlaam- schen Renaissancetijd hebben vroeger in de ka thedraalgehangen. De heer Hoogeerw. L.de Bron de Vexela, plebaan-deken van Roermond heeft deze schilderijen ter restauratie opgedragen aan den heer C. B. van Bohemen. Vliegongeluk. Uit Perth wordt, ge meld, dat de vlieger Mc. Kintosk, die indertijd van Engeland naar Australië is gevlogen op een zesmaandschen tocht vol incidenten, bij een vliegongeluk in de Australische mijnstad Bil- bara gedood is tegelijk met zijn helper. Een pas sagier word zwaar gewond. Een hevige o n t p.l o f f i n g. Reuter meldt uit Chicago In het Westside Tenement-district heeft in het pakhuis van de papierhandelaars Weiland en Co. een ontploffing van vuurwerk plaats ge had. Minstens tien personen werden gedood en meer dan honderd gewond. Door de ontploffing werden tientallen personen dakloos tot ver in den omtrek werden de huizen beschadigd. Twee mannen die voor de ramp vcrantwoor delijk worden geacht, werden door de politie in hechtenis genomen. Kunst en Letteren. Het Oratorium „La Redemption" van Charles Gounod. Nadat door de afdeeling Schiedam van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst de laatste jaren de Duitsche oratoria „das Lied von der Glocke" en „Weinachts oratorium" wa ren gegeven, rees bij velen het verlamgen om eens een werk uit de Fransche school ten gehoore te brengen. Daarom bepaalde het bestuur in overleg met den directeur, den heer Jos. Vranken, de keuze op Gounod's „La Redemption" (de Verlossing). Velen lezers zal het daarom welkom zijn iets naders te vernemen over het leven van den populairen Franschen componist en diens wer ken, meer in 't bijzonder van zijn oratorium „La Rédemption", welke op 13 April a.s. zal worden uitgevoerd in de Kerk v/d Ned. Protestanten- Bond aan de Westvest, alhier. Charles Frangois Gounod werd geboren te Parijs den 17 Juni 1818 Zijn eerste muziekonderwijs ontving hij van zijne moeder, eene uitstekend musicienne. Op zijn 16e jaar bezocht hij het conservatorium en be haalde in 1839 den „Prix de Rome". Na verschillende functies te Londen, Rome en Parijs bekleed te hebben, was hij in zijn laatste levensjaren organist der St. Cloud-kerk te Parijs, waar hij 17 October 1893 overleed. Groote, edele karaktertrekken had de kunste naar als vriend, huisvader, echtgenoot en Chris ten. Eigenaardig is het in dezen gedachtengang dat de beroemde componist der Opera „Faust" het eerst de aandacht getrokken heeft met een religieus muziekwerk, n.l. in 1851 te Londen, waar zijn „Messe solemnelle" voor het eerst werd uitgevoerd. In de Univers" merkt markies de Ségur op, dat de Christelijke toonkunstenaar Gounod in de muziek zijnhoogste aspiraties van den geloovigen Christen heeft doen spreken. Zijn eerste liefde was de gewijze muziek die immer invloed bleef uitoefenen op zijn talent en die hij nooit ontrouw werd, ook niet in de tijden dat hij de meer we- reldsche muze de opera huldigde. Trouwens op operagebied was Gounod aan vankelijk niet fortuinlijk. Zijn opera's „Sapplio", „Polyeucte" en„Ulysse" werden koeltjes ontvan gen en hadden zeer matig succes, totdat de pre mière van Faust" op 19 Maart 1859 als een don derslag bij helderen hemel de wereld deed ontstel len en Gounod's roem voor eeuwen zou komen vestigen als le rangs toondichter. En werkelijk de 62-jarige Faust met zijn eeuwi ge jeugd blijft Gounod vertegenwoordigen met een ongeëvenaarde wereldreputatie. Na den onsterfelijken Faust ontstonden vele muziektooneelwerken van Gounod, benevens kleinere muziekwerken, waarvan wij de beroemde Meditation sur le premier prélude de Bach" (Ave Maria) wel niet mogen vergeten. De cantate „Mors et Vita" het oratorium „To bias" en „La Redemption" waren zijn laatste werken. Behalve de muziek schreef Gounod ook den tekst voor zijne „Rédemption". Hij noemt deze in 1884 voltooide Schepping „Trilogie Sacrée", opgedragen aan Hare Maje steit Koningin Victoria van Engeland. Zoowel in de poëzie als in de muziek treffen ons fijnheid van gevoel waarheidjenongekunsteld- heid van uitdrukking en ongedwongen bevallig heid, woorden en muziek openbaren de volle bekoring van 's componisten gaven van geest en hart en zijn geschreven met den eenvoud Vi^ geloof en de teederè godsvrucht van een kind. TTelijk zoo straks gezegd, noemt Gounod zijn 01 at°riUm eene trilogie Sacrée". 3-deelig werk wordt voorafgegaan door m\Lrumentaal voorspel dat den chaos schil- volgt^Tn h ir SchePPin8 dor w®reld" jaarna bekn1opt verhaal van den val onzcp eerste ouders, en de belofte van een Verlosser. Dan komt het eerste deel der Trilogie waarin achtereenvolgens geschetst worden a. Het lijden en den dood des Zaligmakers b. De veroordeeling kruisweg en kruisiging c. Maria aan de voeten van het Kruis d. De 2 moordenaars Het 2e deel schildert ons a. Christus' Verrijzenis en Hemelvaart b. De gang der heilige Vrouwen naar het graf c. Veischijning van Jezus aan de Apostelen d. de Hemelvaart Het 3e en laatste deel brengt naar voren a. Het Pinksterfeest b. De Pinksterzaal c. de verbreiding van het Christendom over de aarde. Wat do stijl van het werk betreft, Gounod heeft het negentiende-eeuwsche romantische, dat Schumann en Mendelson typeert in het karakter hunner muziek, slechts zelden verlaten, Het imprequante Fransche cachet, dat evenwel op het geheele werk drukt, geeft een eigenaardi ge bekoring zoowel aan de groote koren als aan de meer intime, kleinere vocale uitingen. De partij van den Evangelist is in strakken verhaaltrant gehouden, de Christuspartij meer bespiegelend, beiden af en toe afgewisseld door meditatieve gebonden aria's. Van dramatische kracht is de instrumentale „Marche au Calvaire" aan het einde waar van het koor invalt en in koraal-vorm een groo- ten climax bereikt in de schildering van den Kruisweg. Typeerend ook is de Improperia,,0 ma vigne in quasie Palestrina-stijl gehouden, hoewel Gou nod op het hoogtepunt zijn toevlucht tot de chroma neemt. Van groote bekoring zijn de terzetten der Heilige Vrouwen, evenals de ver heerlijking der Acht Zaligheden, afwisselend door solokwartet en koor voorgedragen. Een echt- Fransch klank-apotheose vormt het slotkoor „Le Verbe c'est fait cliaire," waarin de koren eerst unisono en later frigatisch het Aposto lisch werk van de verbreiding en de glorie van het Christendom bejubelen. De uitvoering van dit belangrijke oratorium heeft plaats op Woensdag 13 April a.s. in de kerk van denNed.Protestanten Bond aan de Westvest. Aan deze uitvoering verleenen hun solistische m edewerking Mevr. Truus van den Berg-van Zuuren, praan, Schiedam. Mevr. Willy Willemse-Schfoors, mezzo-so praan, Rotterdam. Mevr. Marie de Boer-v. d. Wiel, alt, Rotterdam De heer Gor Naastepad, tenor, Vlaardingen, alle leerlingen van de solo-zangklasse van den heer Jos. Vranken. Verder De heer Willem Ravelli, bas 's-Gravenhage, terwijl de orgelpartij vervuld zal worden door den heer Jaap Vranken, 's-Gravenhage. Indien de voorteekenen niet bedriegen, be looft deze uitvoering een muzikale gebeurtenis van buitengewone beteekenis vooi Schiedam te worden, temeer daar de solisten hier ter stede geen onbekenden zijn. De bankhiljettendiefsfal te Haarlem. )e liaarlemsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaken tegen B. F. de W„ G. H„ en B. J. S., beschuldigd van den bankbiljetten- diefstal bij de firma Joh. Enschedé en Zonen in Januari 1920. De W. werd veroordeeld, wegens het bewaren en in pand nemen van de gestolen bankbiljetten, tot een jaar en vier maanden ge vangenisstraf, met aftrek van voorarrest. H. werd tot een week gevangenisstraf veroordeeld wegens het verleenen van hulp bij het verbergen der biljetten, met last tot onmiddellijke invrij heidstelling. S. is vrijgesproken. Telegrammen, Hongarije monarchie. LONDEN, 1 April Volgens berichten uit Boedapest heeft de regent, admiraal Ilorthy, aan exkeizer Karl het gezag overgedragen. Monarchistische troepen hebben Karl tot Koning uitgeroepen en rukken op naar Boeda pest. Burgerlijke Stand. Geboren: Mrt. 30. Marie Joseph z.v. L. L. J. M. Melchers en J. H. M. Kleipool, Nassaustraat Gerritje Albertina d.v. H. M. van Lith en G. Montfoort, Kortlandstraat. Hendrica Wilhelmina d.v. A. F. N. E. Nooyen en P. J. G. van Gils, Doelehofje. Andreas Johannes en Albertus Augustinus zoons van Th. B. Tas en L. M. Slock, Fabristraat. 31Gerrit z.v. G. van der Wilt en A. Koogje, Gustostraat. Henrica Antonia d.v. V. Staal en M. J. Willemse, Achter de Teerstof»f. Catharina Cornelia d.v. P. C. Penning en M. L. Wessel, Pernisschestraat. Gehuwd. Mit. 31. II. J. A. Zondag 22 j. en A. C. Weergang 17 jC. de Bok 25 jen A van de Water 25 j. M. Bakker 19 j. en M. Vijfwinkel 18 j. J. Mulder 23 j. en T. Scharloo 22 j. Th. Knoops 40 j. en L. M. H. lvruse 33 j. Ondertrouw d. Mrt. 31 W. van der Schalie 24 j. en E. van der Most 27 j. J.Verbiet- 20 j. en P. J. van Wijk 17 j. C. de Smalen 20 j. en P. C. M. Jenner 19 j. C. S. C. Heinsbroek25j en C. A. van Kampen 24 j. Th. C. Weber 23 j. en M. Sitton 18 j. H. A. Prein 24 j. en Th. C. M. Schafthuizen 23 j. L. Riedijk 25 j. en M. van Ra vens 25 j. F. B. Jansen 27 jen A. L. Oet.ker 21 j Overleden: Mrt. 30. Een levenloos kind van J. Geerink en W. Kersemeyer, Ilagastraat. Scheepvaart. Hoogwater te Hoek van HollaaA. 1 Apil. v.m. 8.18 n.m. 9.05. 2 Apil. v.m. 9.41 n.m. 10.36. 3 Apil. v.m. 11.08 n.m. 11.56. 4 Apil. v.m. n.m. 0.14. 5 Apil. v.m. 0.47, n.m. 0.56. Hoogwater te Schiedam 1 uur en 40 mi nuten later. SCLIIEDAM, 1 April 1921. Gedurende de maand Maart kwamen alhier binnen 8 stoom schepen, 1 zeilschip en 1 duikboot tegen verleden jaar in dezelfden maand 2 stoomschepen, 1 3 zeilschepen en 1 zeelichter. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 1 April. Men noteert voor binnenl. spiritus, dir. levering f 45. Stemming flauw. DELFT, 31 Maart. De noteering der Dclft- sche gist- en spiritusfabriek is onveranderd. Moutwijn. SCHIEDAM, 1 April. Men noteert voor moutwijn 46 f 20. Stemming flauw. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 2.70 per ketel. Advertentiên. Heden overleed na een kortstondig lijden, onze trouwe dienstbode voorzien van de H.IL Sa cramenten der stervenden. A. VERLIOEVEN, 1179 15 Deken. Schiedam, 1 April 1921. van de lieden overleed plotseling, tot onze diepe droefheid, mijn innig geliefde Echtge noot en der Kinderen zorg zame Vader, de Heer in den ouderdom van 48 jaar en elf maanden. Wed. L. ROOK—Hazeu en Kinderen. Schiedam, 31 Maart 1921. Singel 203. U78 18 Kerknieuws. zijn verkrijgbaar bij Laan van Meerdervoort 550, Den Haag. 94 en schriftelijk. 1173 8 Tal van dankbetuigingen Zij die geoegen zijn het Kast- randenfabriceeren te leerén,kun nen terstond geplaatst worden. Aanmelden 1176 19 Adverteert in de De Hoogeerw. pater Dr. M. .1. Buckx, pro vinciaal der Priesters van het H. Hart van Je zus te Lieschbosch-Princenhage is benoemd tot apostolisch administrator van Finland met bisschoppelijke bestuursmacht. Ondei zegen en hooge goedkeuring van het Doorluchtig Episcopaat van Nederland zal te 's-IIertogenbosch op 29 Juni a.s. op den feestdag der H.H. Apostelen Petrus Paulus een nationaal Derde-Orde-Congres wor den gehouden. (Tijd.) u< Het prima BAK-en BRAADVE1 50 Ct. p. pond Prima zuiver RUNDVET 50 RUNDVET 95 Kilo Zuivere REUZEL 65 pond 2e soort REUZEL 55 Heerlijke KOMIJNE KAAS 16 ons CORNED BEEF 16 Fijnste MELANGE 90 pond 1182 40 Kleine advertentiên hoogstens 30 woorden fl. per plaatsing. Ieder woord meer 10 cent. Driemaal plaatsen van dezelfde advertentie f2. traat 343-3^(9 ttendam* Rechtzaken. 1180 32 Het spoorwegongeluk bij Breukelen. Naar wij vernemen heeft de Officier van Jus titie te Utrecht, liooger beroep aangeteekend, te gen het vrijsprekende vonnis in de zaak van den machinist Hoogeweg, beschuldigd van het ver oorzaken van het spoorwegongeluk bij Breuke len. Het O.M. bij de Rechtbank te Rotterdam heeft, gisteren geëischt. tegen G. v. d. W„ 21 jaar, sjouwerman te Schiedam, recidivist, wegens diefstal bij herhaling, van een konijn, eigendom van J. van dei Kraan aldaar zes maanden gevangenisstraf. voor plak- en vouwwerk tevens eenige Aanmelden Kastrandenfabriek Westerkade 2. 114613, Nette Werkster gevraagd voor de ochtenduren voor het schoonhouden van winkel en kantoor. J. LANDHEER Co., Hoogstraat 50. S. V. B. Het secretariaat van den Schied. Voetbal bond is voorloopig ge vestigd bij den Heer G. STEGMAN, Nieu we Haven 13, alhier. HET BESTUUR. Bied zich aan voor kinderen of hulp in een winkel NET MEISJE, 16 jaar, liefst intern Het beste adres voor het repareeren en stoffeeren van meubelen, het maken en vermaken van alle soorten matrassen en behangwerk is HENRI BERGERS, Hoofdstraat 103a. Laat in uw gaatjes- stoelen kussentjes stoffeeren. Mevr. Schuitema ker, PI. Eendracht 3, Schiedam, vraagt een NET DIENSTMEISJE voor direct. Aanbiedingen na 7 uur 's avonds. Te koop een prachtige Pleizierhond, goed waaksch. Een Nette Werkster gevraagd Voor den Vrijdag. Adres Boterstraat 46. Een boven-®of be nedenhuis te huur of te koop gevraagd. Brieven onder no. bevragen 130j Bureau N Schied NORDENNEN, Mariastraat 61, tus- schen 67 uur. een Gevraagd Adres 2e van Ley- DAGDIENST BODE. den Gaelstraat, Vlaardingen. 55, Adres lenstraat Noordmo- 26. no. Courant, Koemarkt. Een KLEIN HUISJE te koop of te huur gevraagd. Brieven onder no. 131, Bureau van dit Blad, Koemarkt. SO- immers Machine- drijvers. in pn serge. □egard gestikt, met plooien en knooperv garneering j»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 3