Dagblad voor Schiedam Omstreken. firafis-Ongevanenverzekering rnnn iNinn nun 44ste Jaargang Zaterdag 2 April. 1921. No. 13001. Mi TWEEDE BLAD. Beloken Paschen. Binnenland. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.-, per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeehngen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. levenslange 1? I 11 i wiles van w 11111 I 1 i 11 f geheela 111§ 1 IJ IJ dood 8 IJ §J een duim D. nrtt "H-"1 IQ vetilei van oen «Qsvlnges veiilei van eiken ando« ten vinget Tn jubelende accoorden golfden déze week weer de blijde hallelua's langs de gewijde ge welven'onzer tempels en de verloste geloovige mensch jubelde weer zijn vreugde uit over den triomf van den verrezen Christus, die spottend met de machtelooze pogingen zijner vijanden, heerlijk zijn graf ontsteeg en door zijn glorie volle opstanding het levendigste en krachtigste bewijs leverde zijner Godheid. Majestueus, als de overwinnaar van dood en hel ontsteeg Hij zijn graf, terwijl zijn van licht stralende wonden ons tegenschitterden en vanaf zijn Goddelijk gelaat ons de glans tegenstraalde van zijn koninklijke macht en heerlijkheid. Weer toont het evangelie van dezen dag ons den verrezen Christus, verschijnend aan zijn leerlingen, die uit vrees voor de joden, met gesloten deuren te Jeruzalem vergaderd waren. Doch het verheerlijkt lichaam van den God- mensch liet zich door de materie niet weerhou den en daar stond Hij eensklaps te midden van zijn verwonderde apostelen met zijn blijden paaschgroet ,,pax vobis". En lhomas mocht zijn vinger steken in de wonden van Jezus' handen en voeten en hij mocht zijn hand leg gen in zijn heilige zijdewond en in aanbidding viel de thans geloovige leerling zijn meester te voet, vol overtuiging zijn „Dominus mens et Deus meus" stamelend. Nog altijd knielen er als Thomas millioenen in aanbidding voor Hem neder en al is het ons niet gegeven, met den gelukkigen apostel de verheerlijkte wonden zijner handen en voeten te aanschouwen, toch belijden wij ons geloof in de macht en de glorie van den goddelijken meester en met diepe overtuiging spreken wij met den Romeinschen hoofdman ,,Ja waarlijk, deze is de Zoon van God". Maar daar zijn er nog zoovelen, die zich in hun ongeloof afkeeren van den zegevierenden Christus. Gelijk weleer de trotsehe pharizeeën staat de ongeloovige wereld nog even koud en cynisch bij het ontsloten graf des Heeren. Evenals die verwoede vijanden van Christus slingeren de ongeloovigen spot en verwensching naar den grooten Lijder van Golgotha en trach ten door allerlei spitsvondige redeneeringen het feit van zijn glorievolle verrijzenis weg te cijfe ren. Ze zijn niet als Thomas, die zijn geloof be leed, toen hij zijn verheerlijkten meester aan schouwd had en, ofschoon de geschiedenis met onloochenbare zekerheid het wonderbare feit van 's Heeren opstanding heeft geboekstaafd' toch buigen zij zich niet voor Hem neder, oot moedig hun „credo" stamelend, maar vol ver achting keeren zij zich van Hem af, uitroepend „wij willen niet, dat Deze over ons heersche". Niets dan humbug en grootspraak. Immer.' konden wij die pochers eens in de ziel dan zouden wij kunnen waarnemen, welk een leegte en geestelijke armoede er als gevolg van hun ongeloof in hun binnenste heerscht. Zij gevoelen het dagelijks, dat zij iets missen, en diezelfde lieden, die een ander bespotten om zijn geloof, geven zich over aan het bespotte lijkste bijgeloof. Met gretigheid grijpen talloozen, ook intel- lectucelen naar spiritisme, occultisme en theo- sophie, anderen zoeken hun troost bij het heils leger, wederom anderen trachten voldoening te vinden in den koran. Kaartlegsters en der gelijke bedriegsters hebben in onzen tijd een royaal bestaan. Als paddestoelen verrijzen de toekomst voorspellende madames uit den grond In verschillende bladen bieden zij zich aan, de clairvoyant.ee, de planeetlezeressen, de helder zienden, de droom- of visioenuitlegsters, de magnetische zieners of hoe die koffiediksters dan ook allemaal heeten mogen. Dank zij de medewerking der Verlichte pers, wier kolommen vol advertenties staan, kunnen in de 20ste eeuw de bijgeloovige menschen hun geld nog kwijt aan bedriegerij op groote schaal. Uit koffie dik^ uit de palm van de hand, uit de kaart, uit den loop der planeten wordt do toekomst voor speld en de bijgeloovige wereld gelooft dit gaar ne en zij, die'in hun ongeloof geen enkele pen- rende vrouw, en diezelfde lieden zoeken hun heil en toevlucht bij vrouwen in achterbuurten of bij zoogenaamde madames, wier bedriegehjk gebazel door hen als evangelie wordt aanvaard, ïn deze bewering ligt volstrekt geen overdnj- ving. Het is nog zoo lang niet geleden, dat een zeker dagblad becijferd heeft, dat in een stad als Rotterdam jaarlijks een halve ton gouds aan kaartlegsters en somnambules werd vei- daan en in Amsterdam en Den Haag is het zeker niet minder en is het geen teekenend feit, dat er in onzen tijd sommige chauffeurs gevonden wrorden, die geen autotocht zullen maken en sommige vliegeniers, die niet de lucht in zullen gaan, als zich het beeldje of poppetje, waarin zij geheel hun vertrouwen stellen en hetwelk hen beschermen en voor ongelukken behoeden zal, zich niet op hun automobiel of vliegmachine bevindt. Gij staat er verwonderd over, hoe bespottelijk en kleinzielig die helden van het ongeloof zich dikwerf hunnen aanstellen. In plaats van zich in aanbidding neder te werpen voor den verrezen Christus, Hem met Thomas te voet te vallen in nederig geloof en al hun vertrouwen te stellen op zijn goddelijke almacht, begeven die dwazen zich tot de ver gankelijke schepselen, die heel gaarne gebruik maken van hun bijgeloovigheid om hen het geld uit den zak te kloppen en zweren zij bij een stukje hout of metaal, waaraan zij meer ver trouwen schenken dan aan den Schepper van liet heelal. Zoo leven er nog millioenen onder de heidensche volken, maar zoo leven er ook nog talloozen in onze verlichte eeuw in onze be schaafde maatschappij. Wij veroordeelen dergelijke dwaze praktijken en wij gevoelen diep medelijden met. degenen, die er zich aan overgeven. Wij gelooven nog altijd in den verrezen Christus, wiens Godheid wij belijden en die door zijn glorievolle opstan- diug voor ons zijn goddelijke almacht weer doet uitschitteren. En geen oogenblik aarzelen wij Hem met den apostel Thomas aanbiddend te voet te vallen en met den anderen Thomas, den zanger van het II. Sacrament, te stamelen „Plagas sicut Thomas non intueor, Deum tarnen meum Te confiteor". Al aanschouw ik gelijk Thomas uw wonden niet, toch .erken ik U als mijnen God en Heer. Mercurius. "•ng willen offeren aan God, smijten in hun '''jgeloof grof geld weg aan die werken der duis- l'erni^ In htm ongeloof loochenen zij de glorie- Volle verrijzenis van Christus, trachten haar !md- he legenden te rangschikken en ze toe 10 schrijven aan het gefabel eener zmsverbijste- Het kanalenplan voor het Westland. Het ingenieursbureau Dwars, Groothof!' en Verhey heeft een rapport uitgebracht omtrent een kanalenplan voor het Westland, opgemaakt in opdracht van de commissie tot voorbereiding van een scheepvaartwaterschap in het Westland. Het rapport is Verschenen bij de Boek- en Kunst drukkerij S.W. Melchior te Amersfoort. De kanalen zullen uit den aard der zaak ge meen moeten liggen met Delfland's boezem. De ontworpen kanalen moeten in hoofdzaak dienst doen voor den afvoer van tuinbouwpro ducten en den aanvoer van benoodigdheden voor den tuinbouw, terwijl zij tevens dienstbaar ge maakt moeten worden voor den aanvoer van allerlei producten naar de tuinbouwdorpen. Het lag dus voor de hand de kanalen zoodanig' te ontwerpen, dat de groote tuinbouwcentra door de kanalen te bereiken zouden zijn. Het was daarom noodzakelijk met de kanalen te bereiken de dorpen Loosduinen, Poeldijk, Wa teringen, Naaldwijk, Hondsholredijk, Monster, s'-Gravezande en Westerlee. Iri deze dorpen toch zijn zeer belangrijke veilingen van tuinbouwproducten gelegen. I)e vraag deed zich nu voor of één groot ka naal langs al deze dorpen zou slingeren, of dat een hoofdkanaal met zijtakken zou worden ont worpen Vooral ter bekorting van den vaarweg, doch ook in verband met de daaruit voorvloeiende kosten, is tot het laatste besloten. Het lag nu voor de hand, het hoofdkanaal zooveel mogelijk door het centrum van de streek te projecteeren, terwijl er tevens naar gestreefd is, de kosten zooveel mogelijk te beperken door reeds bestaande vaarten te volgen. Als gevolg van deze overwegingen werd be sloten de Gantel in het plan op te nemen. Hoe het kanaal verder ontworpen zou worden heeft 'een punt van ernstige overweging uit gemaakt, daar zoowel de gemeente 's-Gravenhage als de gemeente Delft als eindpunt van het hoofd kanaal in aanmerking kwam. Zooals uit het volgende zal blijken, houdt het te kiezen eindpunt van bet kanaal nauw verband met het seheepstype, waarvoor de kanalen ont worpen zullen worden. Voor den afvoer van groen ten naar de groote steden, vooral naar Amster dam en Rotterdam, werd het door belanghebben den noodig geoordeeld de kanalen te ontwerpen voor de vaart met motorbooten van tachtig ton. Nu zijn de vaarten in het Westland van de groote binnenvaart, in deze de Schie, gescheiden dooi den spoorweg Den Haag Rotterdam, waarin slechts enkele bruggen zijn gelegen en dan nog met te kleine doorvaart hoogte voor schepen van 80 ton. In de gemeente Den Haag echter zal de spoor baan verhoogd worden, en zal een brug gebouwd worden voor de verbinding van de Laakhaven met Scheveningen,waarvan onderkant ligger on geveer op 3.20 M D.P. is ontworpen. Hier is dus een eenige gelegenheid voor de verbinding van de Westlandsche kanalen met het groot scheepvaart water. Het lag dus voor de hand, het kanaal hier heen te voeren. De keuze van Den Haag als Noordelijk eind punt van het hoofdkanaal was hiermede gedaan. Een vraag die zich verder voordeed, was de aanwijzing van het Zuidelijk einde van het ka naal. De geheele commissie was van oordeel, dat een snel en gemakkelijk vervoer te water naar Hoek van Holland noodzakelijk was,zoodat Hoek van Holland als Zuidelijk eindpunt is gekozen. In verband met plannen van de gemeente Rot- terdzm heeft de commissie gemeend het Zuide lijk eindpunt te moeten kiezen even ten Westen van de bestaande halte de Haak in den spoor weg Hoek van Holland-Maassluis. Het volgende tracé van het hoofdkanaal is het gevolg geweest der voorgaande overwegin gen- Beginnende bij het Noordelijk eindpunt, nabij de brug in den spoorweg Den Haag-Delft naar de Laakhaven, wordt eerst de Zusterpolder doorsneden, waarna de korte Laak en de Rij- hovensche kade worden gevolgd. Zoover hier boezemwater wordt gevolgd, wordt het kanaal verkregen door verbreeding van het boezemwater De Wippolder wordt doorsneden, terwijl daar na het kanaal dwars door het boezemland wordt geprojecteerd en uitkomt aan den mond van de Gantel nabij de Schuitenwerf. De Gantel wordt gevolgd en geheel Verbreed tot aan de Vlotvaart. Het kanaal doorsnijdt dan den Oudelandschen polder, kruist den weg Naaldwijk—'s-Graven hage, doorsnijdt het boezemland en kruist den Maasdijk. Daarna wordt de Nieuwlandsche pol der doorsneden, de Nieuwlandsche dijk wordt gekruist, waarna het Zuidelijk einde nabij de halte de Haak in de spoorbaan Hoek van Hol landMaassluis spoedig wordt bereikt. Uitmondende op het hoofdkanaal zijn zijkana len ontworpen naar Loosduinen, Wateringen, Kwintsheul, Monster, 's-Gravezande, Naaldwijk, Hondsholredijk en Westerlee. De zijtak naar Loosduinen loopt juist ten Noor Oosten van de Nieuwe Sloot, kruist den Houtweg die in Zuid-Oostelijke richting geheel wordt om gelegd en eindigt in een haven, dib ten behoeve van de Gemeente Loosduinen is ontworpen. Het zijkanaal naar Wateringen mondt uit in het hoofdkanaal juist ten Zuiden van de Lozerlaan, en loopt in Zuid-Oostelijke richting door de vijvers van 't Hof tot den weg Kwints heul—Wateringen, waar een haven is ontworpen Het zijkanaal naar Kwintsheul volgt de Holle wetering, die daartoe verbeterd zal worden. Het zijkanaal naar Monster volgt de Vlot vaart en eindigt bij de bestaande veiling Het zijkanaal naar Naaldwijk, Hondsholredijk en Westerlee begint juist ten Noord-Oosten van de Zwartendijk in het hoofdkanaal. Het kanaal volgt de Boschsloot, tot waar deze naar het Zuid-Westen ombuigt, en wordt recht doorge trokken tot den weg Naaldwijk-Hondsholrc- dijk. Juist ten Noord-Westen van dezen weg is een haven voor Naaldwijk en Hondsholredijk ontworpen. Het kanaal loopt nu alleen ten behoeve van Westerlee verder, kruist daartoe den weg Naald- wijk-IIondsholredijk, doorsnijdt den Mietpol- der en eindigt in het Leewater. Het zijkanaal naar 's-Gravenzande volgt de Gantel, doorsnijdt enkele tuinen tot aan de 's-Gravenlandsche vaart. Opgemerkt moet nog worden, dat het. bij het ontwerpen der kanalen niet de bedoeling is ge weest deze tot aan alle bestaande veilingen te brengen. De kanalen, ontworpen ten behoeve van de geheele streek, zijn zoodanig ontworpen, dat de verschillende veilingen in staat zijn hunne belangen aan den nieuwen toestand aan te pas sen. De kosten der werken worden geraamd op ƒ2,462,500 479,000 -f 157,000 /117,000 915,000 196,000 112,000 71,000 -f 90,000 waarbij dan nog komen de kosten voor aanleg van parallelwegen en die voor den aankoop van den grond en de daarop aanwezige huizen. De stellers van het rapport denken uit de op richting van een nieuw waterschap dat zich slechts zal bezig houden met den aanleg en het onderhoud van kanalen in het Wést land, ter wijl dan onder begrip aanleg ook gerekend moet worden verbetering van bestaande kanalen, thans behoorend tot Delflandsboezem. Het lijkt hen aan geen enkel bezwaar onder hevig, dat de boezemwateren van Delfland in onderhoud zullen overgaan aan het Sclieep- vaartwaterschap. Legt men de afmetingen der kanalen in het. reglement van het nieuwe waterschap vast, dan behoeft men Delfland slechts het recht van schouw te geven, ten einde dit Hoogheemraad schap volkomen te waarborgen, dat de afwate- ringsbelangen niet geschaad zullen worden. Voorbeelden van de oprichting van een water schap voor scheepvaart belangen, treft men in Zuid-Holland reeds aan n.l. liet waterschap Hillegom en het waterschap de Zandsloot. liollandia docet -- Holland leert! We lezen in de „Haarlemsehe Hanze" „Men kent dit gevleugeld woord, dat het eerst op een Duitschen Katholiekendag is uit gesproken door een Nederlandsch priester, die nu reeds ter ziele is. De bedoeling des redenaars was dan de trotsehe Germanen, die zeer beschei den' meenden, ongeveer de eenige leermees ters ter wereld te zijn, eens klaar te toonen, wat de Katholieke partij in het kleine, nietige Ne derland door vastberaden en doelbewuste actie op politiekgodsdienstig gebied had tot stand gebracht. En het woord Holland leert (zelfs aan Duitschland sloeg geweldig in." Lezen wij nu in verband met bovenstaande een drietal berichten, die de laatste dagen cir culeerden in de pers. Het eerste „Wegens den gestadigen bloei der Hanze in het Bisdom Haar lem wordt het Centraal Bureau te Amsterdam andermaal uitgebreid. Het Bureau zal voortaan bestaan uit een directeur, drie propagandisten, een administrateur, 4 klerken en een jongsten bediende". Het tweede bericht „Naast enkele reeds bestaande plaatselijke Hanzebureaux zul len zeer binnenkort verschillende Hanze-bureaux van Advies worden opgericht" (voor adviezen van juridischen en technischen aard, voor aan gelegenheden van boekhouding en administratie en belastingzaken). En slaat nu, lezer en lezen s, even een blad Van uw courant om en aanschouwt met verbazing dien gouden klinker aan de ach terzijde onder de advertenties „Wordt gevraagd door de Haarlemsehe Hanze een R.K. algemeen directeur voor hare Bureaux van Advies, aan vangssalaris6000 gulden Is het voor de leden van de Hanze in het bis dom Haarlem niet om te likkebaarden .en voor de buitenstaanders te gnjnen van ja oezie Inderdaad, Hollandfa docet Holland leert Leert de Hollandsche Hanze, omdat zij zulke Drachtige Bureaux en allerlei instellingen in het leven roept, van onschatbare waarde voor haar leden? Och neen,goede beste man,maar bekrom pen middenstander, daardoor alleen leert Hol land niet, wijl dit een natuurlijk gevolg is van oorzaken. Maar de Hollandsche Hanze leert, omdat zij in staat is gesteld om dergelijke prachtige en nuttige instellingen voor den middenstand op te richten. Maar de Hollandsche Hanzebank leert, omdat zij toont door hare voortdurende schitterende vrijgevigheid en geldelijken steun aan de Hanze- instellingen, zooals aan deze weer, eene ware sociale en niet enkel financiëele bank te zijn. Maar de Hollandsche llanzeleden leeren, om dat zij door een flinke contributie aan de stands organisatie, varieerende namelijk van zes tot vijftien gulden per lid en per jaarhet aan hun Hoofdbestuur gemakkelijk maken om m bet bisdom verschillende instellingen en bureaux te stichten. ^.^nmnMUS VÉSH0vr4tSJa^UÊOa--r BJlMW ikuifol-wSc*.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1