Dagblad voor Schiedam Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang Maandag 4 April 1921 No. 13002. FEUILLETON. De Draaf en zijn Dochter. 148. Postbus: Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.—, per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertent,iën: 1—5 regels ƒ1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2' maal berekend. Ingezonden mededeehngen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. hfl lev»ilan|« geheel. Invaliditeit H mlbi vu hand, ml af mi i Ml kQ vmH«i duim i bQ v.ili.1 van mb vQivlngei M vatUaa vu alken ande ren vlagai DE ONLUSTEN IN DUITSCHLANI). Uit Leipzig meldt men Hoelz had den fabrikant Kotzsch uit Zorbig gedwongen hem drie dagen lang in een auto rond te rijden in het Saale-gebied. Bij de verovering van Beesenstedt sprong Kotzsch uit de auto. Hoeltz heeft te vergeefs gepoogd, aan zijn vrouw, die te Eisleben woont, 10,000 M. te doen toekomen. Bij Wettin heeft de veiligheidspolitie een bruggehoofd-stelling bezetzij zuivert het Saale- gebied van daar niet thuisbehoorend gespuis. Daarbij werden de moordenaars van luitenant Kirchner en vijftien misdadigers gevat. Het lijk van Kirchner is, gruwelijk verminkt, in een schuur aangetroffen. De politie van Anhalt kreeg dat deel van de oproerlingen, dat aan de Pruisische ,,sipo ft was ontkomen, in handen bij Neuendorl. Er zijn onder de gevangenen vele zware misdadigers. Twee van hen hebben bekend moorden met dief stal te hebben gepleegd. Gevaar schijnt er voor Anhalt niet meer te be staan. De boeren in het Saalegebied en in het dis trict Mans fel d hebben telegrafisch aan de auto riteiten verzocht onmiddellijk rijkstroepen te zenden, daar de „sipo's" te zwak en thans dooi den strijd te over-vermoeid zijn. Worden die troepen niet gestuurd, dan gaan de boeren zich onmiddellijk op eigen gelegenheid organiséeren ter verdediging. Een telegram uit Munchen luidt Behalve het Rijksdaglid Thomas, die twee jaar gevangenisstraf kreeg wegens opruiing, werd ook de voorzitter der communistische part ij tot twee jaar veroordeeld. Een derde beklaagde, een jongen, die nog op de middelbare school ging, kreeg slechts één jaar, daar voor hem ver zachtende omstandigheden werden aangenomen. Te Frankfort a/d. Main hebben lieden de transportarbeiders het werk neergelegd wegens niet ingewilligde looneischen. De bedrijvigheid aan de haven en het geheele wagenverkeer is stopgezet. Ook kruiers en andere werknemers in het expeditiebedrijf staken. Volgens de „Hallesche Zeitung" hebben roode benden het kasteel Beesenstedt bij Malle ge plunderd en daarna opgeblazen. De eigenaar van het kasteel Metbitz in de buurt van Petersberg alsook enkele andere personen zijn door de roo- den als gijzelaars weggesleept. In de Kupfer- schiefbaugewerkschaft in liet Mannsfeldsche ge bied zou de arbeid heden worden hervat. Heden zal ook de eerste buitengewone recht bank te Ilalle zitting houden. Politietroepen zijn van Hallo en Eisleben uit naar Bosenstadt opgerukt, waar zij een bende opstandelingen ter sterkte van 500 man uiteen hebben gejaagd. De communisten verloren 20 dooden en eenzelfde aantal gevangenen, alsmede verscheidene gewonden. Zes machinegeweren, 150 geweren en verscheidene duizenden patronen werden buitgemaakt. Bij de zuiveringsactie, die van Merseburg uit, werd ondernomen, wer den 50 communisten gearresteerd. Op den linker Rijnoever hebben de Belgische bezettingstroepen Vrijdagochtend de mijnen Wilhelmine, Mevissen, Tiergardt en alle schach ten van de mijn Rheinpreussen bezet. Van de mijnen Friedrich Heinrich en die der Niederrhei- nische Bergwerkgesellschaft in Nors waren geen berichten te krijgen. In de mijnen bij Essen is Zaterdag een deel van de dagploeg niet opgeko men, wegens het ontslag van een arbeider, die tot geweld had opgeruid. Bij huiszoekingen in Bochum zijn bezwaren de aanwijzingen tegen vier leiders der communis tische beweging ontdekt. Bij een hunner heeft men een helsche machine en een inrichting voor t maken van bommen gevonden, bij de anderen wapens. Verder heeft de politie een communistische vergadering overrompeld, zeven deelnemers ge vangen genomen en een groot aantal geweren, handgranaten, veel munitie en ontplofbare stof fen in beslag genomen. Op een der gevangenen: zijn bovendien 87 biljetten van vijf maik, uit gegeven door den Vrijen Arbeidersbond ten laste van de „radenrepubliek" gevonden. Een telegram uit Mainz meldt Er heeft een botsing plaats gehad tusschen de Belgische troepen en de communisten bij"de mijn van Rheirirenssen. De Belgische troepen moesten van hun wapenen gebruik maken. Er zijn eenige dooden gevallen. HONGARIJE. Wat er mSt ex-keizer Karei nu eigenlijk gaande is in Hongarije, valt uit de tegenstrijdige be richten niet met zekerheid te zeggen. Het schijnt echter wel een feit te zijn, dat men met zijn a.s. vertrek uit Hongarije rekening moet houden. Volgens het „Berliner Tageblatt' heeft Karei zich nog steeds niet. bereid verklaard Hongarije te verlaten, althans is een dergelijke verklaring nog niet bekend. De stemming te Steinamanger is echter reeds geheel omgeslagen en ook de Kar- listen te Boedapest zijn erg teleurgesteld. Een ander bericht zegt, dat Karei eraan denkt, ten gunste van zijn minderjarigen zoon afstand van zijn rechten te doen. Deze zoon zou dan de wettelijke koning van Hongarije zijn. Horthy zou den minderjarigen koning vervangen en dus rijksregent blijven. Deze nieuwe regeling van het vraagstuk kan op 5 April door de natio nale vergadering worden behandeld. De „Vossische Zeitung" beweert,dat de Duit- sche regeering geweigerd heeft Karei door Beie ren te laten reizen. Aan de terugreis van Karei zijn trouwens heel wat moeilijkheden verbonden. De Oostenrijksche sociaal-democraten wilden, dat Karei tijdens zijn reis op Oostenrijksch grond gebied als gevangene zal worden behandeld, om dat hij met een valsc-hen pas en ondanks het voor hem bestaande verbod van oponthoud, door Oostenrijk is gereisd. Bovendien heeft de vak- vereeniging van het spoorwegpersoneel verklaard dat zij den koninklijken trein niet zal rijden. Na langdurige debatten in de Oostenrijksche Kamei schijnt men toch eens te zijn geworden. Karei zou nu van Steinamanger per automobiel naai de grens van Stiermarken worden vervoerd. Daar zal een éntentetrein wachten. Officieren uit de ententelanden en uit de sue cessies ta ten zullen hem vergezellen. Ook de sociaal-democra tische afgevaardigde Tomschik en de vakv?.- eenigingsleider Haider zullen de reis op Oosten rijksch grondgebied meemaken. Aan een medewerker van de „Deutsche Allgemeine Zeitung" verklaarde de Ilongaaische minister president Teleki, dat alle geruchten over onlusten, arrestaties, troepenconcentraties enz. naar aanleiding van den terugkeer van Karei uit de lucht zijn gegrepen. In het geheele land heerscht rust en orde en ook te Steinamangei waar de koning de ontwikkeling der dingen af wacht, heerscht rust. Het publick heeft zelfs nergens betoogingen gehouden. Alle partijen van de Nationale Vergadering keuren de maatregelen der regeering goed. De discipline in het leger is geen oogenblik bedreigd geweest. Dezelfde correspondent seint, dat de op gewondenheid, die het gevolg van den terugkeer van Karei was, reeds aan het verminderen is. De humoristische zijde van het incident treedt meer en meer op den voorgrond. Trouwens zelfs de legitimisten keuren de houding van Karei niet goed. Ze hebben zich ook op het standpunt van Horthy gesteld. De „Petit Parisien" komt op tegen de geruch ten als zou de Fransche regeering gunstig gezind zijn geweest aan den staatsgreep van ex-keizer Karei. De „Pester Lloyd" verneemt van bevoegde zijde, dat elke mogelijkheid van verwikkelingen is buitengesloten. Alle partijen wenschen een grondwettige oplossing van het vraagstuk. Het vertrek van den koning uit Hongarije wordtvoor- bereid en zal plaatshebben, zoodra de waar borgen voor zijn ongehinderde reis naar het buitenland zijn verkregen. De Zwitsersche bondsraad heeft besloten, ex- koning Karl voorloopig een verblijf in Zwitser land toe te staan. Hij zal zich daarbij moeten verplichten, zich van iedere politieke propa ganda te onthouden, en plechtig beloven, m geen enkel geval Zwitserland weer te verlaten, zonder hiervan eerst aan den Bondsraad kennis te geven. Het Zwitsersche telegraaf-agentschap seint uit Bern, dat tot de voorwaarden, waaronder aan Karei van Ilabsburg voortaan weei zal woiden toegestaan om zich in Zwitserland te vestigen ook behoort, dat hij zijn verblijf kiest in een groote stad en niet. meer in het grensgebied. ken. Er zal tegen hem een gerechtelijke vervol ging wegens hoogverraad worden ingesteld. DUITSCHLAND. De Rijksdag zal zich binnenkort hebben bezig ,,e houden met een voorstel tof helling van 4 milliard aan indirecte belastingen. Deze indirecte belastingen, waaraan gedeeltelijk ook de eischen der Entente de schuld zijn, zijn niet te vermijden Daar de meerderheidssocialisten echter op hun standpunt blijven staan, om indirecte belas tingen te veroordeelen, zal de inwilliging van het voorstel door de vereenigde burgerlijke par tijen moeten geschieden. Verzetten de meerder heidssocialisten zich tegen de indirecte belas tingen, dan kan er geen sprake van zijn dat zij in afzienbaren tijd weer in de regeering zullen tre den. Uit Berlijn wordt draadloos geseind Te Hamburg neemt de boycot beweging tegen de Ententelanden toe. Exporteurs, readers, scheepsbouwers, hotelhouders en restaurateurs nemen er aan deel. De bevolking wordt dage lijks aangemaand geen geallieerde waren te koo- pen. DENEMARKEN. Naar aanleiding van een verzoek van de Deen- sche Kamer van fabrikanten, aldus meldt men uit Kopenhagen, dat de regeering maatregelen zal treffen om den handel en nijverheid onder de bestaande omstandigheden te beschermen, is men tot een vergelijk gekomen, waarbij de re- geeiing zich o.a. verplicht zekere vermindering van de spoorwegtarieven toe te staan. Ilet, doel van dezen maatregel is voornamelijk werk te verschaffen aan arbeiders, die anders waarschijn lijk werkeloos zouden worden. De douanebelas tingen op grondstoffen zullen worden herzien in die gevallen waar zij hooger zijn dan de belastin gen op de goederen, welke van deze grondstof fen gemaakt zijn en ook in die gevallen, waar de herziening er toe kan bijdragen, dat het ver mogen van Denemarken om te concurreeren met anderen kan worden verhoogd. De regee ring zal ook trachten voor staatsdoeleinden meei gebruik te maken van Deensche fabrikaten dan tot dusver is geschied, zelfs al zullen de Deensche fabrikaten niet het laagst in prijs zijn. Verder heeft de regeering staatssteun toegezegd aan on dernemingen,.die met credietmoeilijkheden te worstelen hebben. OOSTENRIJK. Naar het „Neue Wiener Tageblatt" meldt, is de aanvoerder van het Oostenrijksche legioen in Hongarije majoor Schaidle tijdens een bezoek dat hij aan familieleden in de nabijheid van Wee- nen bracht gearresteerd. Hij is de leider van de monarchistische organisatie, die tot herstel van de Habsburgers in Oostenrijk tracht te bewei- (Naar het Duitsch). 45 Hoe meester, om jonge' meeuwen te krijgen Ik bid u wees toch zoo onvoorzichtig niet. Men moet zich niet dooden om een fij nen maaltijd te hebben. Ik lach met uwe meeuwen hebt gij mij niet gezegd, dat men van dezen top den licht toren van Munckholm ziet Dat is waar, meester, ten zuiden, zei Spiagudry, die alles behalve verlegen was om alleen onder in den toren te blijven. Terwijl hij opstond om de hand van Ordener te vat ten, viel de reiszak, die op zijne kneiën lag, op de steenen en gaf een helderen klank. Wat klinkt toch zoo in uw reiszak vroeg Ordener. Dit was een zoo netelige vraag voor Spi agudry, dat hij geen pogingen meer deed om zijn jongen kameraad terug te houden. Als gij dan volstrekt wilt gaan, neem u •jan in acht voor de scheuren in de trap, zei ue bewaarder", het antwoord op de vraag o wijkende. ,,„7~ hervatte Ordener, wat zit er in reiszak, wat dien metalen klank geeft Inwendig verwenschte de gids den nieuws gierigen vrager. „Och, edele heer, antwoordde hij, hoe kunt ge belang stellen in een ouden ijzeren scho tel, die tegen een keisteen stiet Blijf niet lang boven en houd u goed vast aan het klimop langs den muur. Gij zult den vuur toren vaiMMunckholm in 't zuiden zien, tusschen den bergpas van Frigge. Spiagudry had niets beters kunnen zeg gen om de gedachten van den jongen man een anderen loop te geven. Ordener wierp den mantel af en begon de trap te beklimmende bewaarder volgde hem met zijn blikken, tot hij niets meer zag dan een schaduw op den bovenkant van den muur, die ternauwernood door het vuur verlich- werd. Spiagudry zette zich daarna neer, nam zijn reiszak en zei bij zichzelf „Nu deze jonge vos mij niet ziet, wil ik mij haasten, dat lastige koffertje te verbrij zelen en den schat in bezit te nemen. Dan is liet minder zwaar en gemakkelijk te dra gen. Hij was reeds gewapend met een zwaren steen en gereed het deksel te verbrijzelen, toen een lichtstraal, die er op viel, den oudheid kundigen bewaarder weerhield. „Bij den heiligen Usuph, riep hij, over den geroesten deksel wrijvende, dat zijn de wapens van Griffenfeld. Daar beging ik bij na een dwaasheid. Dit is wellicht het eenige model, dat er overblijft van deze wapens, die in 1676 door de handen van den beul verbrijzeld werden. Om 't even wat er in zit, mits het geen oude munten zijn, ik mag het deksel niet beschadigen, het is stellig meer waard. Dus ben ik de eigenaar van de afge schafte wapens van afriffenfeld. Ik zal wel een middel vinden om het koffertje te openen, zonder wandalisme te plegen. Ja,'t zijn de wapens van Griffenfeld. Welk geluk. Ik zal het slot openen met een diefje zonder 't zegel te verbreken. Hierin zitten zeker de schatten Van den ex- kanselier. Indien iemand, door de vier uit geloofde kronen bekoord mij herkent zal ik mij gemakkelijk vrij kunnen koopen. Zoodoende zal dit gelukskistje mij het leven redden. Dit zeggende sloeg hij onwillekeurig de oogen op. In een oogwenk was zijn uitbun dige vreugde in stommen schrik veranderd. Al zijn leeden beefden krampachtig, zijn oogen stonden stijf in de kassen, zijn tong scheen verlamd. Vlak tegenover hem, aan geene zijde van 't vuur, stond een kleine man met gekruiste armen. Aan zijn kleeren van bebloede hui den, aan zijne steenen bijl, den zwaren tos sen baard en aan den verslindenden blik, de op hem gevestigd was, herkende de onge lukkige bewaarder op het eerste gezicht den vreeselijken man, van wien hij t laatste bezoek in 't Spladgest te Drontheim ontvangen had. RELGIE. Naar de „Nation Beige" verneemt, hebben de vertegenwoordigers van het Belgische spoor wegpersoneel bij een bespreking met den minister van Financiën verklaard, dat een ver laging van den duurtetoeslag door het gedaalde indexcijfer van de kosten van het levensonder houd een spoorwegstaking ten gevolge kan heb ben. De minister wees er op, dat de voorgenomen loonsverlaging geheel in overeenstemming is met de overeenkomst, die indertijd met het personeel is getroffen. Naar verluidt stemde —Ik ben het! zei de man met vreeselijke stem. Dat gelukskistje zal u 't leven red den, voegde hij er met een spotlach bij. Spia gudry, is dit hier de weg naar Thoctree De ongelukkige trachtte eenige woorden uit te brengen. ThoctreeHeeren meester. ik frjnöf er. Gij gingt naar Walderhog antwoordde de andere met donderende stem. Spiagudry beproefde al zijn krachten om een ontkennend teeken te geven. Gij bracht mij een vijand. Ik dank u, er zal een levende minder zijn. Vrees niet trouwe gids, hij zal u volgen. De bewaarder wilde schreeuwen, hij kon niet. Waarom verschrikt u mijn tegenwoor digheid Gij zocht mij toch Pas op, schreeuw niet, of gij zijt een man des doods. De kleine man zwaaide met de steenen bijl bo\en het hoofd van den gids en riep Gij hebt mij verraden. Neen Excellentie, neen, Uwe Genade, zei eindelijk Benignus, die nauwelijks deze smeekende woorden kon uitbrengen. De andere liet een dof gebrul liooren. Ha, wilt ge mij nog bedriegen. Hoop dat niet. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1