Dagblad voor Schiedam en -s- nnn finn t* 44ste Jaargang. Dinsdag 5 April 1921. No. 13003 5 Ui" lüU - ai», De Graaf en zijn Dochter. n FEUILLETON, Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco pei post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. MQ levenslangs geheels InvalillteU Advertentiën: 1—5 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeehngen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. De verzekering •rdt gewaarkei|é leer de Hellaniaehe Algeaeene Veneherlngehanh te lehledai k|| verllei van een nrijevlngei verllei van eiken ande- ren vinger Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN SCHIEDAM, gezien de artt. 8 en 9 der verordening op liet, reinigen en op de gevorderde breedte en, diepte houden van wateringen en beinsloten in het Oud- en Nicuw-West-b ranke- land (Gemeenteblad no. 40 van 1911). Brengen ter kennis 'van de eigenaars van de landerijen huizen en erven in genoemd Franke- land, dat op Woensdag 20 April 1921 des voor middags ten negen ure, eene SCHOUW zal gedreven worden over bovenbedoelde wateringen en heinslooten. Wordende bij deze ieder, dien zulks mocht aangaan gewaarschuwd, te zorgen dat aan de voorschriften alsdan behoorlijk voldaan zij. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 5 April 1921. DE BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM, gezien art. 15 der wet van den 26 sten Mei 1870 (Staatsblad no. 82) betrekkelijk de Grondbelas ting, brengt ter kennis van de daarbij belang hebbenden, dat de staat aanwijzende de uit komsten van de metingen en de krachtens art. 14 der aangehaalde wet vastgestelde schattingen van gebouwde- en ongebouwde eigendommen binnen deze gemeente gelegen, gedurende dertig dagen ter inzage on de Secretarie (Aideeling A) is nedergelegd. S c h i e d a m, 5 April 1921. Buitenlandsch Nieuws. DE ONLUSTEN IN DUITSCHLAND Naar uit do berichten uit Middcn-Duitschland blijkt, is de communisten-opstand vrijwel ge heel onderdrukt. Het spoorwegverkeer in het dis trict Hallo is in vollen gang horvat. Slechts hier en daar komen pogingen tot ordeverstoring voor. Zoo werd op de spoorbrug bij Eisleben eeu poging gedaan, de telegraafdraden door te snijden: De daders werden echter door de politie ver rast zij wisten evenwel te ontkomen. Ook te Erfurt mislukte een aanslag op een spoorweg emplacement. De Leuna-fabrieken hervatten deze week Waarschijnlijk reeds het bedrijf. De staat, van beleg te Ha lie is nog niet opgeheven. Drom men werkloozen trekken door de stad. Ook het gebied van den Rijn is rustig, tengevolge van het optreden der bezettingstroepen. De politie en rijksweer, die met succes bij Beesenstedt tegen de opstandelingen hebben gestreden, hebben gisteren den omtrek van Pe- thrsberg bij Halle gezuiverd en zonder verliezen van, beteekenis het grootste deel van de volgelin gen van Hoeltz gevangen genomen, die zich in de bosschen verspreid hadden. De gevangenen wer den. op vrachtauto's naar Halle gebracht, even als de heele bagage van lloelz. Deze is zeil nog voortvluchtig. Te Hallo heeft de buitengewone rechtbank gisteren haar eerste zitting gehouden. Het werd streng bewaakt. Het rijverkeer in de om liggende straten is verboden, prikkeldraad ver spert den toegang. Tegen de vonnissen zal geen beroep mogelijk zijn. Bij de arrestatie van vijf communisten te Keulen, die in het bezit waren van springstoffen en 1000 roebel, is nog het volgende gebleken Drie van hen waren slotenmakers, een was een installateur en clc vijfde was elcctrotcchnicus. Zij hadden de springstoffen in een lederen kof fer en wilden deze naar Dusscldorp vervoeren. Voorts waren zij in bet bezit vair een teekening van de stikstoffabriek te Knapsack bij Keulen. Ook moeten zij voornemens zijn geweest, de kazernes to Keulen in de lucht te laten vlie- gen. Gisternacht beeft er bij een villa m de kolonie Grünewald een lievige ontploffing plaats gehad, waardoor de verandah der villa ernstig beschadigd werd. De ter hulp geroepen politie stelde vast, dat er 2 handgranaten waren gewor- pen. Gistermorgen vond men in deze wijk overal groene strookjes met, bet opschrift Hoeltz is er." Onder de bewoners van de villa-kolonie is daardoor zeer grooto opwinding ontstaan. De politie gelooft dat Hoeltz, dien men in Midden- I hiitschland nieL te pakken heeft, kunnen krijgen, thans werkelijk tc Berlijn vertoeft. Bij het voort- gezette onderzoek der politie werden nog een aantal exemplaren van een oproep ontdekt ge- teekend Max Ilocltz en geheel opgesteld in.den stijl van diens vroegere proclamaties. De oproep was gedateerd 13 April, en dus klaarblijkelijk bestemd om eerst, later te Berlijn te worden ver spreid. De ,,Voss. Zeitung" verneemt, dat de Prui sische regeering op de gevangenneming van den communistonleider Hölz een bedrag van 100.000 mark heeft gezet. Er wordt veel belang gehecht aan de arrestatie van Hölz, omdat hij beschouwd wordt, als de moreele leider van den geheelen opstand en de aanstichter tot de talrijke aan slagen op spoorwegen en officieele gebouwen en op de Fiegcssaulc te Berlijn. HONGARIJE. E x-k e i z e'r K a r e 1. Ex-keizer Karei vertoeft nog steeds in Honga Over de houding der mogendheden ten aan zien van Hongarije meldt men het volgende De vertegenwoordigers Van Frankrijk, Groot- Britannië en Italië hebben Zondagochtend den Hongaarschen minister-president ee.n verklaring overhandigd, die Vrijdag werd vastgesteld dooi de gezantenconferentie, en die elk herstel van Habsburg verbiedt. Zij hebben er aan'toegevoegd van een nieuwe Hongaarsche regeering te ver langen zonder uitstel ex-koning Karei te doen vertrekken. De kleine Entente, waartoe belmoren de re geeringen van Zuid-Slavië, Roemenië en 'l sje- cho-Slowakije hebben de Hongaarsche regeering (Naar het Duitsch). 46 Ik was op het dak van Spladgest, toen gij uw verdrag met dien dwaas gesloten hebt, van mij hebt ge tweemaal de stem gehoord. Mij hebt gij in 't onweder gehoord, mij hebt ge gezien in den toren van Vigla, ik was het, die u zeide tot weerziens. De verpletterde bewaarder wierp een wil den blik om zich heen, als wilde hij Kuip roe pen. De kleine man ging voort. Ik wilde de soldaten niet laten ontsnap pen, die u vervolgden zij waren van 't regi ment van Munckholm. Wat u betreft, ik vond u toch. Spiagudry mij hebt gij gezien m 't dorp Oelmoë onder dien mijnwerkers- hoed. Van mij hebt, ge dc sclneden en de stem phoorcl, en't waren mijn oogen die gij herkend hebt, toen gij deze ruine beklomt, ik was over- De ongelukkige was er maar te zeer van yii^r IIij wierp zich voor de voeten van lig.' stVleeSelijken rechter en riep met ako- Genade Heer. oen ultimatum gezonden, waarin zij o. a. zeggen dat de diplomatieke vertegenwoordigers zullen worden teruggeroepen en alle betrekkingen met Ilongarije zullen worden afgebroken, dat de reeds voorbereide militaire maatregelen van kracht zullen worden en dat cle drie landen vast besloten zijn van Hongarije de oplossing voorgoed, van het dynastieke vraagstuk te. cisehen met doeltref fende waarborgen. Ook zou de onmiddellijke overdracht van WesL-Hongarije aan Oostenrijk en de ontbinding van de ongeregelde troepen geëischt worden. Uit Berlijn meldt men Koning Karei is ziek. Zaterdag reeds had hij zich onpasselijk gevoeld en Zondag heeft hij zijn vertrekken niet meer verlaten. ITij heeft 381 2 graad koorts. De arts heeft keelontsteking gecon stateerd, en den ex-keizer voorgeschreven het bed te houden. De audiënties zijn tot een mini mum teruggebracht. Een telegram uit Belgrado luidt Een.belangrijke ministerraad hoeft plaats go- had van 10 tot, 12, onder voorzitterschap van den prins-regent, om definitieve maatregelen te treffen, voor het geval Karei Hongarije niet zou verlaten. Daarna hebben de ministers tot 2 uur beraadslaagd in de kamer van Pasjitsj De genomen besluiten zijn niet,bekend gemaakt. Generaal Pawliwitsj, de chef van den general en staf, is dringend teruggeroepen tc Belgrado. De minister van oorlog heeft gisterenavond met Pasjitsj beraadslaagd, tot 3 uur in den nacht. Het Servische leger is klaar voor iedere mogelijke gebeurtenis; De gezant van Tsjccho-Slowakije heelt weder om een langdurige bespreking gehad met Pasjitsj. ENGELAND. De Engelsche staatscourant bevatte gister in verband met de mijnwerkersstaking, een reeks ingrijpende maatregelen van vèrstrekkonden aard, waarbij de regeering de bevoegdheid krijgt tot het, in beslag nemen en opvorderen van lan derijen, kolen, koolmijnen, paarden, voertui gen, tram- en locaalspoorwegen, kanalen met, de daarbij behoorende kunstwerken, levensmidde len, beestenvoeder, het regelen van het verkeer langs de wegen, de beperking of het vei bod van vervoct van bepaalde goederen, de ïegeling van het verkeer en werk in de havens, de weigering tot het uit- en inklaren van schepen, verbod van lossing van bepaalde goederen, de regeling van de verdeeling, den prijs en hel, verbruik van ko len, gas, water, clcctriciteit en benzine, het ver bod voor bepaalde streken van het verkoópen en in bezit hebben van wapens, het toezicht houden op vergaderingen het gebruik van strijdkrach ten van de kroon overal waa het algemeen be lang op het spel staat, terwijl tevens aan de po litie ruimere bevoegdheden verstrekt worden no pens hot opsporen en aanhouden van verdach ten zonder bevel, van inhechtenisneming en het afwijken vail de maximumstraf van drie maan den dwangarbeid of 160 pond sterling boete. Volgens nadere berichten, schijnen de spoor weg-arbeiders bereid te zijn zich bij 'n algemeenë mijnwerkersstaking aan te sluiten en is hot ter nauwernood aan twijfel onderhevig of de bijeen komst, van de afgevaardigden der spoorwegarbei ders Woensdag a.s. zal verklaren, dat zij van ganseher harte de mijnwerkers steunen zal. Hei land ziet zich daardoor geplaatst voor do ern stigste industrieelc troebelen in zijn geschiedenis, met name als de transportarbeiders wat heel waarschijnlijk is, ook gemeene zaak met hun bondgenoóten maken. De bereidheid van de spoorwegarbeiders' om tc staken moet voorna melijk worden toegeschreven aan hel feit, dat zij een zelfde loonsverlaging tegemoet zien als met Augustus het regeeringstoezicht op de spoorwe gen wordt opgeheven en zij het beter achten nu te staken, gelijk met de mijnwerkers, dan straks. ALLERLEI. De Duitsche rijksregeering heeft, de commissie voor den in- en uitvoer opgedragen, maatrege len, te nemen, die gericht zullen zijn tegen de ver ordeningen van de Entente-commissie nopens de Rijnlandsche douane-grens, Zij zullen van dien aard zijn, dat de noodige binnenlandsche waren niet over de grens en de ongewenschte buitenlandsche waren Duitschland niet binnen komen. JÊ* Binnenland. De kleine man zag hem woedend aan. Vraag uwe genade aan dat kistje, waar van gij ze verwachtte!, zei hij spottend. Genade lieergenade, herhaalde de krui pende bewaarder. Ik had u bevolen trouw en stom te zijn. Gij zijt trouw geweest, doch ik zweer, dat gij voortaan stom zult zijn. De bewaarder, die de vreeselijke bedoeling dezer woorden begreep, liet een langgerekt gekreun hooren. Vrees niet, zei, de man. ik zal u niet van uwen schat scheiden. Dit zeggende maakte hij den lederen riem los, deed hem door den ring van het kistje en bond hem Spiagudry om den hals, die boog onder den last. Kom, zei de andere, aan welke duivel wenscht gij uwe ziel te geven, vlug, opdat zich geen ander er van meester make. De wanhopige grijaard, niet in staat een woord uit te brengen, viel weer op de knieën en maakte duizend smeekende teekenen en gebaren van schrik. Neen, zei de kleine man luister trouwe Spiagudry, uwe jonge kameraad zal niet zon der gids achterblijven ik beloof u, dat hij u volgen zal, waar hij gaat. Volg mij, gij moet, hem den weg wijzen kom. Bij deze woorden pakte hij den ongeluk- De overeenkomst met de spoorwegen. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, betreffende het wetsontwerp t,ot be krachtiging van nadere overeenkomsten met de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen en de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij zegt cle regeering, dat niet met grond kan worden volgehouden, dat zij jegens aandeelhouders te vrijgevig is geweest. De koersstijging behoeft niet aan te groote vrijgevigheid van de regeering te worden toe geschreven maar houdt enkef verband met het, feit, dat de beurs de in een fonds reeds ver scholen waarde niet dan ten nadeele in den koers zal uitdrukken, zoolang omtrent kans en tijd van realiseering .van die waarde onze kerheid bestaat. Het vermoeden, dat ingeval van eerdere afdoening van het wetsontwerp van 1918 in zake aankoop van de Oude aan- deelen de Staat voordeeliger uitkomst had kunnen verkrijgen en althans bij de onderhan deling sterker zou hebben gestaan, beeft naar het gevoelen der regeering geen genoegzamen grond. Mocht ooit in betere tijden de bepalingen omtrent verdeeling en overwinst een prac- tische beteekenis erlangen, dié zij nimmer hebben gehad, en dus de regeling aan de dan overgebleven particuliere aandeelhouders uit zicht op bijzonder voordeel gaan geven, dan zal hetden Staat niet moeilijk behoeven te vallen dit te voorkomen. Immers zal de regeering bij machte zijn bij vaststelling van de winst- en verliesrekening de reserves te laten opvoeren voor zooveel zij niet reeds de voorkeur mocht gegeven hebben aan tijdige verlaging van tarieven. Mocht de Staat 'daarentegen dc overwinst willen verze keren aan de Schatkist, dan zou het oogenblik kige in zijne ijzeren armen en bracht hem buiten den toren evenals een tijger een lan ge adder wegdraagt. Een oogenblik later hoorde men in de ruine een scherpen gil, ge mengd met een vreeselijken schaterlach. XXIII. De roekelooze Ordener was, na wel twintig maal gevaar geloopen te hebben te vallen, op het bovenste van den dikken muur des ronden torens aangekomen. Bij zijn aankomst verlieten honderden meeuwen verschrikt haar nesten. Er rolden dikke steenen door zijn voet gevoerd, in den afgrond. Ordener liet zijn oogen gaan over den horizon, slechts weinig verlicht door de nevelachtige maan eindelijk bemerkte hij in 't zuiden tusschen twee bergen een lichtend punt, gelijk een roodachtige ster. Dat was de vuurtoren van Munckholm. Zij zullen nooit de ware vreugde des levens genieten, die het geluk van den jongen man met begrijpen. Zijn hart bonsc e van vreugde, luj bleet onbeweeglijk met strakke oogen staan en beschouwde de sterre zijnen hoop. Het scheen hem toe, alsof die lichtstraal hem iets van zijn Ethel vertelde. Hoewel hun zeeën, bergen en afgronden scheidde, hunne harten waren vereenigd. Ware liefde kan wel lijden, doch niet sterven, Ordener verviel in gepeins op t zien van het verwijderde licht van Munckholm. Zijn eerste vreugde werd gevolgd door treurige herinneringen; duizenden gedachten veidion- gen zich in zijn ziel. Daar toefde zij, wellicht dacht zij aan hem maar wie zal zeggen dat haar Ordener in deze ure eenzaam boven een gapenden afgrond zit. Misschien zijn hare oogen naar het noor den, naar de bergen, naar hem gericht Eensklaps hoorde hij een schreeuw en een akeligen lach onder zich aan den rand van den afgrond hij wendde zich om en zag den toren ledig. Hij spoedde zich naar bene den, doch nauwelijks was hij op de helft van de trap, of een dof geluid, gelijk aan dat van een zwaar lichaam dat in 't water geworpen wordt, bereikte zijne ooren. XXIV. De zon ging onder hare horizontale stra len teekenden op den langen kamerrok van Schumacker en 't kleed van Ethel de zwarte schaduwen der ijzeren staven van het venster. (Wordt vervolgd.) rije. 91

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1