Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ttratis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Woensdag 6 April 1921. m De Draaf en zijn Dochter. 3004 FSUILLETO llareauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2. per week lo cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75; elke regel regeh «taatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeehngen 75 ct. per rege ipeS ÏÏÜBtito °oS herh.nldelijk ad verteeren. Tarieven worde» op aanvrage toegezonden. Incamokosten worden berekend. Bij ol krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere oïlicieele af- en aan kondigingen van hel Gemeentebestuur. levenilan|e geheels invailütolt i Vooral de commiinisten hébben bij de ver schillende gevechten ernstige verliezen aan menschenlevensgeleden. Doch ook.de point verloor veertig dooden, w.o. drie officieren, en vijftig zwaar gewonden. bQ vnllai duim bQ vtrllsi va* ae* wijsvinger b« veiUei elke* aide- »e* vlager HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van v lo. de STEARINE KAARSENFABRIEK APOLLO" om vergunning tot uitbreiding Van de stearine kaarsenfabriek aan de Voorhaven kade, kadaster Sectie L. No. 2282, door bijplaat sing van 2 electromotoren van resp. 3 en 20 P.K ter vervanging Van de bestaande electromotoi van 15 P.K. en van 2 electromotoren van resp. 17 en 22 P.K., drijvende de bestaande toestel len en door verplaatsing van eenige electromoto ren 2o. J. TH. VAN PELT om vergunning tol oprichting van een drogerij van sigaren in het pand Groeneweegje 30b., kadaster Sectie A No. 1463 (ged.) 3o. L. J. VAN AMEIJDEN om Vergunning tot uitbreiding van de timmerfabriek in bet pand K et heistraat 21, kadaster Sectie A. no. 1643, (oud Nos.735 en 736,) met een electromotor van 3 P.K., drijvende een fraismachine. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op dc. Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 20 April 1921des voormiddags 11 uur, zal ten Raadhuize 'gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van deze verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie der i meerite van de schrifturen, die ter zake zijn geko men, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 6 April 1921 Buitenlandse!» Nieuws. DUITSCHLAND. Naar van welingelichte zijde wordt medege deeld, zijn bij de onlusten in Midden-Duitsoh- land 3642 personen in hechtenis genomen. In de Luna-fabrieken werden ongeveer 1700 personen gevangen genomen. In de gevangenissen te Halle én Eisleben bevinden zich ongeveer 700 per sonen. Honderden communisten zijn, daar de gevangenissen te llalle, Eisleben en Merseburg meer dan vol zijn, naar Maagdenburg overge bracht. De bijzondere rechtbanken komen reeds in de naaste toekomst bijeen. De communisten die wegens ernstige misdaden zooals moord, plundering of veiminking van burgers én politie beambten door deze rechtbanken worden gevon nist, zullen waarschijnlijk naar gevangenenkam pen worden overgebracht, daar de Duitsche ge vangenissen overvol zijn. w ezen keizer Karei eindelijk Stein am Anger ver ia ten om over Oostenrijk naar'Zwit serland terug te keeren. Vertegenwoordigers van de Oosten- ri:ksche sociaal-democratische paitij en van de ehristelijk-sociale partij hebben de reis op Oostenrijkseh grondgebied meegemaakt. HONGARIJE. Dr. Gratz, de llongaarscbe minister van bui- tenlandsche zaken, die zich tijdens het verb ij van Karei te Stein am Anger daarheen had bege ven, heeft zijn ontslag ingediend. Ook baron Glanz, de Oostenrijksche minister van binnen landsche zaken is afgetreden, vermoedelijk omdat, zijn houding in de llongaarscbe konings kwestie scherp door de sociaaldemocraten is afgekeurd. Glanz schijnt steeds in verbinding met d<r monarchisten te hebben gestaan. De „Bayrische Kurier" verneemt van iemand, die met het hof van den gewezen keizer in goede verstandhouding staat, eenige bijzonderheden over de reis van Karei. liet heele plan van het Paaschuitstapje naar Hongarije is het werk van prins Windischgraebz. Deze behoorde tot de nauwe omgeving van Karei te Prangms en was sinds lang bevriend met den tegenwoordig te Straatsburg het bevel voerenden Franschen ge neraal Franchei d' Esperey. Prins Wmdisch- graetz. is een overtuigd voorstander van de Do mui-federatie en trad door bemiddeling van d Esperey in verbinding met Biiand. Ondanks zijn pas gesloten overeenkomst met dr. Bcnesj, den Tsjcohischen minister van buitenlandsche zaken, verklaarde Briand, dat Frankrijk ingeval het voor een uitgemaakte zaak zou worden gesteld de ontwikkeling der dingen in Hongarije haar .mng zou laten gaan. Het zou Frankrijk ook net, hinderen, indien de Donuustaten opnieuw onder de Habsburgers zouden worden vereenigd. Ver trouwend op deze uitlatingen van Briand, onder nam Karei de reis naar Boedapest, waar hij ech ter door de officieole Fransche politiek in den steek werd gelaten. In de Nationale Vergadering heeft I elelu verklaard dat allen het er over eens waren, dat de keizer het land moest verlaten. Ik kan thans mededeelen zoo zeide hij dat de trein van den keizer om half 11 uit Stein am Anger is ver trokken, begeleid door drie vertegenwoordigers der geallieerden. De plotselinge aankomst van den keizer was voorwaar een zware beproeving voor het land. Waar deze beproeving gelukkig doorstaan is, hopen wij, dat onze houding er toe zal bijdragen, onzen binnen- en buitenlandschen toestand te verbeter en, aangezien iedereen moet toegeven, dat de stevigheid van Hongarije aan iedere ver leiding heeft kunnen weerstand bieden. Wij ware alleen verplicht le zorgen, dat de koning vei lig naar Zwitserland kon teruggaan, aangezien onze eer er mee gemoeid was, dat hij, die eens de kroon van koning Stephan heeft gedragen, niet zou worden lastig gevallen op zijn reis. De besprekingen over de houding van de re geering zullen heden beginnen. Uit Berlijn seint men nader Omstreeks 11 uur gisterochtend heeft de ge- GRIEKEN EN TURKEN. In Fransche officieele kringen gelooft men, dat de Grieken het gevaar loopen van een ern stige nederlaag in Klein-Azië. Op de Quai d Orsay zijn berichten ontvangen die zeggen, dat de troepen van Constantijn niet alleen volkomen gefaald hebben in hun poging om Eskisjer te ne men, maar dat de noordelijke vleugel van het Grieksche leger zeer in het nauw wordt gedreven door Moestafa Kemal en het hangt af van dc aankomst van versterkingen of de Grieken nog een ramp kunnen voorkomen. Sommige berichten uit Athene zeggen dat Frankrijk met opzet de Turksche nationalisten te hulp kwam, door vrede te maken op het Gi- lieische front om daardoor ongeveer 25.000 tur ken vrij te maken. De Franschen voeren hier tegen aan, dat Griekenland wist, dat Frankrijk voor den vrede met Kemal werkte en verder wordt er op gewezen, dat de Turken van de Lili- cjschcgrens niet in staat waren het slagl'ront nu reeds te bereiken. De Turken melden, dat de Grieken Afioen Karahissar ontruimd hebben en tot hun stel I in Kcn van uitgang teruggekeerd zijn. De Grieksche bladen vernemen uit Smyrna, dat de eerste fase van de krijgsverrichtingen in Klein-Azië afgeloopen is, daar de daarmee be- ■u'de doeleinden bereikt zijn, omdat de verove ring van Afioen Karahissar de Kemalistische troepen in Anatolië belet heeft zich met het gros van de nationalistische troepen te vereemgen. Na een betooging en verkenningen voor Eski Sjehir zijn de Grieksche troepen naar hun stel lingen bij Kowalitsa teruggetrokken. De Grieken hebben Tai, 40 K.M. voorbij Afioen Karahissar, bezet. Tien vliegtuigen hebben Eski Sjehir gebom bardeerd en het uitbreken van branden waarge nomen. r? De „Kathimerini" maakt gewag van een Ln- gelsch kolonel, die de krijgsverrichtingen volgde en zich, na het sneuvelen van den Gnekschen commandant aan het hoofd stelde van een com pagnie van het 4e regiment en deze ten aai)va leidde, tot hij door een schot in borst en ia s sneuvelde. Ismael, de moefti van Dedc Agatsj, en baid, de voorganger van de mohammedaansche gemeente aldaar, teekenen met alle notabelen in een brief aan deprefect protest aan tegen de leugenaehti- gen verklaringen van de „Ikdam (uit Constan- tinopel) en verklaren openlijk, dat de geheele mohammedaansche bevolking de Grieksche overheid dankbaar is voor het rechtvaardig en vaderlijk bestuur. Goenaris wordt heden uit Bnndisi te Athene terug verwacht. De oproeping is aangekondigd van nog vij lichtingen reservisten. De berichten nopens plunderingen en moord partijen van de Kemalisten te Sokia worden be vestigd. Een afvaardiging van inwoners van Sokia, die verzocht gehoord te worden door den hoogen commissaris te Smyrna schat het aantal slachtoffers op 15000. Van de Zwarte Zeekust wordt een dergelijk optreden van Kemalistische benden gemeld. Uit Parijs meldt men nog Het is interessant vast te stellen, dat beide Grieksche pogingen om de Turksche nationalis ten te verslaan werden ondernomen tegen den raad der Fransche generaals. Te Boulogne ver leden jaar, toen Venizelos aanbood af te rekenen met Kemal en Lloyd George en Millerand dc goedkeuring gaven,verklaarde maarschalk boch aan Venizelos dat de Grieken daartoe niet. in staat waren, omdat zij niet beschikten over het half millioen soldaten, dat noodig zou zijn om geheel Klein-Aziëte bezetten. Verleden maand, te Londen, toen de Grieken weder om verklaarden met Kemal te kunnen al- rekenen, zeide generaal G'ouraud, die zoo juist, uit den strijd tegen de Turksche nationalisten in Noord-Syrië kwam, tot den minister van buitenlandsche zaken Goenaris, dat hij te veel hooi op zijn vork nam. Zoowel het advies van Foch als van Gouraud werd gegeven uit vak kundig oogpunt en niet met eenige politieke be doeling. Een definitieve nederlaag der Grieken zou een nieuwe geallieerde conferentie voor het Turksche vraagstuk noodig maken, welke al of niet gelukkiger resultaten zou dragen. POLEN. Het Poolsche ministerie van boriog bericht, dat de demobilisatie van het land snelle vor deringen maakt. Een groot aantal paarden gaat weei naar de landbouwers terug, en in korten tijd is één derde van het aantal officieren weei in het burgerlijk leven teruggekeerd. Drie verschillende klassen van personen, die reeds ontslagen zijn, hebben zonder Verdere moeilijkheden hun plaats in de burgerlijke maat schappij kunnen hernemen, en de verwachting, dat door de demobilisatie het banditisme zou toenemen, is niet uitgekomen. In aanmerking genomen, dat veel fabrieken niet kunnen wei - ken, wegens kolengebrek, is het merkwaardig, dat er in Polen zoo weinig werkloosheid is. De re geering gebruikt veel arbeiders voor openbare werken (Naar het Duitsch). 47 Beiden zaten aan het hooge gothische raam, de grijsaard in een groot.cn leuningstoel, zijn doch ter opeen tabouretje voor hem. De grijsaard scheen te mijmeren in zijn gemakkelijke zitplaats. Zijn kaal en gerimpeld voorhoofd rustte op zijn handen van zijn gelaat zag men niets dan zijn langen witten baard, die in wanorde op zijn borst hinf. Vader, zei Ethel, die alle middelen te haat nam om zijn treurigheid te verbannen, vader, ik heb dezen nacht van een geluk kige toekomst gedroomd. .Zie vader, hef de oogen op en aanschouw don schoonen he mel. Ik zie den hemel, antwoordde de grijs aard, door de tralies mijner gevangenis, even als ik uwe toekomst, Ethel door mijn ongeluk zie. Het hoofd, dat hij een wijle opgeheven liad, viel weer in zijn handen terug en beiden zwegen. Mijne iieve vader, hernam het meisje een oogenblik later met bedeesde stem denkt gij aan den heer Ordener De heer Ordener, zei de grijsaard, als of hij zijn herinneringsvermogen moest te hulp roepen. Ha, ik weet, wien gij meent. Denkt gij, dat hij weldra terugkomt, vader? Hij is reeds lang vertrokken, dit is de vierde dag De grijsaard schudde treurig liet hoofd. Ik geloof dat, als wij liet vierde jaar van zijn vertrek tellen, wij nog even dicht bij zijn terugkomst zijn als heden. - Ethel verbleekte van schrik. Mijn God, gelooft gij dart, dat hij niet weerkomt Sehumacker antwoordde niet. Het meisje herhaalde hare vraag op smeekenden loon. Heeft hij dan niet beloofd, dat hij zou terugkomen zei plotseling de gevangene. Zeker vader, hernam Ethel haastig. Wel, kunt gij op zijn woorden staat ma ker Is hij geen man Ik geloof, dat de gier terugkomt met het lijk, maar ik geloof niet aan den terugkeer der lente in het jaar dat ten einde loopt. Ethel, die haren vader weer in zijn zwaai moedigheid zag vervallen, werd kalmer. In haar maagdelijk hart sprak een stem ten gun ste van Ordener, niettegenstaande dc pes simistisclie beschouwingen van haar vader. Vader, zeide ze, de heer Ordener zal terugkomen, hij is niet. gelijk de andere men- schen. HET POSTVERKEER MET RUSLAND HERVAT. Te Londen is gisteren officieel bekend gemaald dat het postverkeer met Rusland van 7 April af zal worden hervat, tegen de gewone interna tionale tarieven. LUXEMBURG. De „Frankfurter Zeitung" verneemt uit Lux emburg dat het ministerie-Reuter is afgetreden. Dit aftreden moet worden toegeschreven aan het verlangen de regeering door het opnemen dei Hoe weet gij dat, meisje? Wat gij er van weet, mijn heer en va- l'll lk weet niets, zié de grijsaard. Ik heb over zijn woorden nagedacht, zij waren te schoon om, er aan te gelooven. gjr ik geloofde er juist aan omdat ze zoo schoon waren. O, meisje, indien gij waait, wat gij zijn moest, 'gravin van Tjongsberg .en prinses van Willon, omringd door een schaar van sluwe verraders en vleiende hovelingen, dan zou u die ïichtgeloovigheid gevaarlijk zijn. Mijn vader, dat is geen Ïichtgeloovigheid dat is vertrouwen. Men ziet, Ethel, dat er Fransch bloed door uw aderen vloeit. Want zij, die uwen vader vernederd hebben, meer dan hij vei heven was geworden, kunnen niet verhin deren dat gij een dochter zijt van Charlotte prinses van Tarente en dat, een uwer vooi ouders Adèle of Edele heette gravin Vlaan deren, waarnaar gij uwen naam on hebt. °-Tthel, mijne 'dochter.Wat meent gij met dat woord. Ik heb edelen gekend, die zeer laag van inborst waren. Ik meen niet, dat hij edel is wegens den adel, dien men iemand verleent. Weet gij dan, dat hij van een graal ot baron afstamt Ik weet het evenmin als gij, mijn der. Hij kan ook, vervolgde zij, de oogen neer slaande de zoon van een leenman zijn. Ik wilde alleen zeggen dat hij edel. van hart ia. Van alle mannen die Ethel gezien had kende zij Ordener het meest en ook het minst. Hij was op haar levenspad als een engel ver schenen maar als een engel omgeven door licht en duisternis. Ordener had aan Ethel laten zien, wat mannen gewoonlijk het meest verbergen: zijn hart; hij had het st.lzwijgei bewaard over datgene, waar ze gewoonlijk trotsch op zijnhun vaderland en familie. Zi:n blik was Ethel voldoende geweest, zij had geloofd in zijne woorden. Zij beminde hem voor hem bad zij haar leven gegeven alles wist zij van zijn ziel maar niets van Ziji naam. Edel van harte, herhaalde de grijsaard, edel van harte. Deze adel gaat boven die van koningin, wijl God hem verleent. Hij verleent dien niet zoo gauw, als zijDe gevangene wierp zijn blikken op zijn verbrijzeld blazoen en voegde er bij En hij neemt dien nooit te rug. (Wordt vervolgd) ..KB =-.vvS&ïlS®

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1