Stoomververij. N.V. DE PHOENIX, BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 door do liberalen en zoo mogelijk ook door de socialisten gebillijkte vertegenwoordigers dezer partijen uit te breiden. Het is mogelijk, dat Reu ter zelf met de hervorming zal worden belast. AMERIKA. Reuter seint uit Washington Naar verluidt heeft Viviani op een feestmaal bij senator Mc Cormick vernomen dat Harding's regeeiing voornemens is den oorlog met Duitsch- land door middel van een congresresolutie te eindigen. Voorts verluidt, dat Viviani eveneens van senatoren heeft vernomen, dat het regee- ringsprogram niet voorziet in Amerika's toetre ding tot den Volkenbond. ALLERLEI. Eenige maanden geleden hebben verschillende Europeesche regeeringen zich tot de regeering der Vereen. Staten gewend met het doel de annu leering te verkrijgen van de geheele of een flink deel harer schulden. „Central News" seint thans uit New York, dat de Amerikaansche regeering thans, na ernstige besprekingen definitief beslo ten heeft, niet tot annuleering over te gaan. Het is grootendeels de last der nationale schul den, zoo schrijft „Fin. News" welke aansprake lijk is voor de handelsdepressie over de geheele we eld. Nu mag Ameiika uit een zakelijk oog punt bezien het juiste standpunt innemen, dit land zou toch een onberekenbaar moreel voordeel hebben kunnen behalen met het verzoek der re geeringen toe te staan. Indien Amerika de Brit- sche schulden had geannulleerd, dan had En geland hetzelfde tegenover zijn debiteuien kun nen doen. Indien het bericht juist is, zoo besluit „Fin News", dan heeft Amerika een mooie gele genheid laten voorbijgaan om als weldoener van de wereld op te treden. Tusschen vertegenwoordigers van de Duit- sche regeering en van de commissie van herstel hebben gisteren te Londen nieuwe onderhande lingen plaats gehad met betrekking tot de waar de van de uitgeleverde Duitsche schepen. Zooals bekend, stelt de DuitSche ïegeering de waarde daaivan op 7 milliard goudmark, de Engelsche regeering op 700 millioen. De nieuwe beraadsla gingen betoogen een vergelijk in zake de waar debepaling tot stand te brengen. De Belgische regeering heeft besloten de stukken en rekeningen van de Belgische regee ring te Havre, waarom zoo vaak gevraagd is, openbaar te maken. Er zal weldra een commissie worden benoemd om de stukken te verzamelen. Binnenland. Bij plaatsgebrek in treinen. De directeur der Nederl. Spoorwegen heeft met machtiging van den Minister van Water staat bepaald Wanneer er plaatsgebrek ontstaat in de trei nen en door bijplaatsen van rijtuigen hierin niet kan worden voorzien, mag, na machti ging van den stationschef door het opslaan van armleuningen in de voor 6 of 8 reizigers 2 e klasse ingerichte afdeelingen 8 of 10 reizigers dier klasse en in de voor 4, 6 of 8 reizigers le klasse ingerichte afdeelingen 6, 8 of 10 reizigers worden geplaatst. Er moet echter tegen ge waakt worden, dat het publiek in de treinen, waarin geen plaatsgebrek is, dit uit eigen be weging doet (zonder zich te vergewissen, of in andere afdeelingen wel plaats is). Het personeel mag dit niet toelaten, indien an dere reizigers bezwaren maken en gelegenheid is om over te stappen. Blijft daarna nog plaats gebrek bestaan, dan kunnen op last van den stationschef in door hem aan te wijzen spe ciale rijtuigafdeelingen reizigers 3e in de 2e en 2e in de le klasse worden geplaatst. Bij voor plaatsgebrek overstappen is te let ten op het rookverbod. Voor militaire deta chementen moet steeds plaats gemaakt worden desnoods door burgerreizigers de plaatsen te doen ontruimen. Nederlandsche Spitsbergen Compagnie. De St.-Ct. bevat de Akte van oprichting van de Nederlandsche Spitsbergen Compag nie, waarvan de oprichters zijn de heeren II. H. Dresselhuys, (Van der Eb en Dresselhuys' Scheepv. Mij), P. J. van Ommeren, bankier te RotLerdam, B. E. Ruys, reeder te Rotterdam- P. C. Jongeneel, reeder te Rotterdam. De vennootschap heeft ten doel de exploi tatie van steenkolenvelden, ertsbeddingen en andere mineralen voorkomende in Spits bergen, benevens alle handelszaken, die in den ruimsten zin genomen daarmede in verband staan. Het kapitaal der vennootschap bedraagt 7.050.000, verdeeld in 50 pieferente aandeelen van 1000 en 7000 gewone aandeelen van 1000. Van deze aandeelen zijn alle preferente en 2000 gewone geplaatst. De pref. aand. worden uitgegeven om het Nederlandsch karakter der mpij. te bewaren Er worden 100 winstbewijzen aan oprichters uitgegeven. Indië. Naar het Haagsche Aneta-kantoor verneemt, is bij den Inlichtingendienst te Utiec.ht van den Cultuurbond, welke onlangs is overgenomen door de Federatie van alle Europeesche vakvereeni- gingen in Ned .-Indië, een telegram uit Indië ont vangen, waarin melding wordt gemaakt van den hoogst moeilijken toestand, waarin de employé's in handel, cultures en technische bedrijven in Indië zich bevinden, zoodat velen zonder vol doenden opzeggingstermijn worden ontslagen. Zelfs hebben enkele employé's, die hier te lande met verlof waren, en een nieuwe verbintenis had den aangegaan, zoodat zij hun laatste geld hadde besteed voor een nieuwe uitrusting, mededee- ling ontvangen, dal. zij ontslagen waren. Deze menschen hebben zich thans tot den inlichtingen dienst gewend om bemiddeling. Pasvisa voor België. De Brusselsche redacteur van de „Msb". seint d.d. 2 AprilEen Nederlandsch blad be weerde dezer dagen, dat het afschaffen door België der visa op de paspoorten ten gunste van de burgers van geallieerde landen een maatregel is, die tegen Nederland is gericht. Het offi- cieele Bureau d'Information beige heeft betref fende deze bewering een communiqué aan de bladen gezonden, waarin het heet „Het behoeft nauwelijks gezegd, dat de Belgische regeering nooit zulk inzicht koesterde. De maatregel werd getroffen om eerst en vooral de burgers der geallieerde landen te bevoordeelen en zalwaar- schijnlijk nadien ook tot de andere landen wor den uitgebreid. Er kan dus van een uitzonderings maatregel voor Nederland geen sprake zijn." Het blad verneemt in verband hiermede, dat zoo spoedig mogelijk dezelfde gunstige maat regelen ten opzichte van Nederland zullen wor den getroffen als thans ten opzichte van gealli eerden in zwang zijn. Een operagebouw te Amsterdam. Naar de „Tel." meldt, is de heer G. H. Koop man, ex-directeur der Nederlandsche Opera, be zig een gebouw voor kunsten en wetenschappen te stichten. Gisteren is hij met de architecten, die het ge bouw zullen bouwen, van een studiereis door Duitschland, waar de grootste operagebouwen en tooneelen zijn bezichtigd teruggekeerd. De grond moet reeds voor dit gebouw zijn aangekocht. A. Diepenbrock. f Na een lang slepend lijden is Dr. Alphons Diepenbrock gisteren te Amsterdam overle den. Nederland, en inzonderheid Amsterdam, ver liest in hem een zijner meest vooraanstaan de en karakteristieke figuren in de toonkunst. Gemeentelijke belastingambtenaren. In de gemeenten, die in het vervolg de ge meentelijke inkomstenbelasting voor het Rijk- heffen (Wet van 30 December 1920, Staatsblad No. 923), zal voor een deel van het gemeente- personeel, dat daarvoor overcompleet is, gele genheid bestaan in den Rijksdienst over te gaan. Uit den aard der zaak zal daarmede niet verder kunnen worden gegaan dam met perso neel waaraan voor den Rijksdienst behoefte bestaat. Het plan is om personeel, dat vroeger in Rijksdienst is geweest, te laten terugkeeren in het ambt, dat bij het verlaten van den Rijksdienst bekleed werd. Gemeenteambtenaren die weder voor plaatsing in den Rijksdienst in aanmerking komen, zullen worden geplaat«" 'ii een ambt dat het meest overeenkomst heeft met hun tegenwoordige betrekking. Zijn evenwel voor dat ambt bij het Rijk eischen gesteld van bepaalde ontwikkeling of kennis, dan zal in elk bijzonder geval worden nagegaan, in hoever de gemeenteambtenaar ge acht kan worden daaraan te voldoen. Bij aanstelling zal hij vrijgesteld zijn van het afleggen van voorgeschreven vakexamens, maar in verband daarmede geschiedt de aan stelling aanvankelijk tijdelijk. De definitieve aanstelling volgt zoodra gebleken is dat hij voldoende kennis bezit van de wettelijke be palingen en voorschriften, die hij in de nieuwe betrekking zal hebben toe te passen. Bij het overgaan in den Rijksdienst zal voor zooveel noodig artikel 16 van het Bezoldigings besluit Rijksambtenaren 1920, toepassing kun nen vinden en dus bij het bepalen van het bedrag der toe te kennen bezoldiging rekening worden gehouden met de dienstjaren in de laatst bekleede gemeentebetrekking. Geniet de ambtenaar in dienst der gemeente eene bezol diging hooger dan het maximum van de schaal, waarin hij bij overgang in den Rijksdienst, wordt gerangschikt, dan kan hij aari bezoldi ging niet meer genieten dan bedoeld maximum en zal het billijk zijn, dat de gemeente hem tegemoet, komt in hetgeen de ambtenaar daar door in de bezoldiging zou achteruitgaan. Gemeenteambtenaren die voor plaatsing in den Rijksbelastingdienst in aanmerking willen- komen, hebben zich daartoe per gezegeld adres te wenden tot den Minister van Financiën. De staking in de kleedingindustrie. Het persbureau Vaz Dias meldt Uil ver schillende plaatsen in den lande komen be richten, die er op wijzen, dat de uitsluiting in de kleedingindustrie niet algemeen is. Ve le patroons, vooral in kleinere plaatsen, slui ten niet uit. Het totaal aantal uitgeslotenen in het land bedraagt dan ook, naai van de zijde de, werknemers wordt medegedeeld, slechts on geveer 1/3 van hef dooi' de patroons genoemde getal. In Amsterdam zijn uitgesloten ongeveer 1200 werknemers, in Rotterdam ongeveer 250, in Groningen 200, den Haag 500 en Utrecht on geveer 200. In plaatsen als Haarlem, Arnhem enz. be draagt het aantal uitgeslotenen 100, en in kleinere provinciesteden zijn van 20 tot 30 kleer makers uitgesloten. Opleggen van schepen. De directies van verschillende te Amster dam gevestigde stoomvaartmaatschappijen over wegen ernstig, binnenkort schepen op te leg gen, indien er niet spoedig verandering komt in den huidigen toestand. De lage vrachten zijn oorzaak, dat verschillende diensten op het oogenblik met nadeelig saldo worden in stand gehouden. In scheepvaartkringen ziet men in, dat deze toestand niet kan voortduren en dat men gedwongen zal zijn, maatregelen daartegen te nemen. Zooveel mogelijk zal getracht worden na hef opleggen van schepen op beperkte wijze alle bestaande lijndiensten le doen voort duren. Minister de Visser naar Amsterdam. De Minister van Onderwijs, dr. Visser, stelt zich voor Donderdagnamiddag, vergezeld dooi den Inspecteur-Generaal van het Nijverheids onderwijs, den heer de Groot, een bezoek te brengen aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam. Jlir. nir. W. Th. van Doorn f Op 68-jarigen leeftijd is in den Haag, na een ongesteldheid van slechts enkele weken, overle den het lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal jhr. mr. W. Th. van Doorn (U.L.) De Handelsregisterwet in de praktijk. Hetvolgende adres is gisteren aan denminister van landbouw-, nijverheid en handel gericht Geeft metverschuldigde gevoelens te kennenS. Hartogs, confectiefabrikantte Rotterdam, dat hij op heden alhier door hem ingevulde formulieren in zake de Handelsregisterwet overeenkomstig de bepalingen dier wet ten bureelo van de Kamer van Koophandel heeft ingeleverd dat bij de vraag, welk kapitaal in de onderneming gestoken is, uitdrukkelijk geheimhouding ten deze aan den betrokkene wordt verzekerd dat hij niettemin bij de overhandiging van zijn biljet den betrokken ondergeschikten ambtenaar daarin zag kijken alsof het een openbare mededeeling betrof, ter wijl ook niet de minste moeite werd gedaan, voor zegd biljet voor de omstanders te verbergen, die eveneens desgewenscht van den inhoud kennis hadden kunnen rn-men, dat hij ernstig bezwaar maakt tegen een dergelijke nonchalante behande ling van voor den betrokkene hoogst gewichtige zakengeheimen dat hij gemeend heeft onder deze omstandigheden het reeds ingeleverde bil jet te moeten terugnemen; dat hij meent, in het belang van de Nederlandsche industrieelen te handelendoor uwe Ecx. van deze ondervin ding kennis te geven redenen waarom bij uwe Exc. dringendverzoekt bij de bureaux der Kamers van Koophandel|op behoorlijke discrete behandeling van de ingedien de formulieren te willen aandringen. Telef. No. 15. 1248 7 Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 5 April. Interpellati e-a anvragen. De heerS a n n e s (S.D.A.P.) vraagt de Kamer verlof tot het stellen van eenige vragen aan de ministers van Arbeid en van Landbouw inzake de toestanden in de veenstreken en de door de regeering te nemen maatregelen. De heer Rutgers (A.R.) vraagt verlof tot den minister van Onderwijs eenige vragen te mogen stellen over de uitvoering van de Lager- OnderwijSwet. De heer A 1 b a r d a (S.D.A.P.) vraagt te mo gen interpelleeren den Minister van Binnen- landsche Zaken over den financiëelen toestand, waarin enkele gemeenten zich bevinden. De heer Wintermans (R.K.)vraagt ver lof tot het richten van eenige vragen aan den Mi nister vanArbeid om niet over te gaan tot het in dienen van het gereed liggende ontwerp-Land- arbeiderswet. De heer H. II ermans (R. K.) wenscht de regeering te mogen interpelleeren over de Lim- burgsche mijnindustrie, meer in het bijzonder over de arbeidsvoorwaarden van de mijnwerkers. ,Over deze aanvragen zal morgen worden beslist. Na eenige discussie wordt besloten het wetsont werp betreffende vergunningen voor de ontgin ning van petroleum in Djambi op de agenda te plaatsen. B u s k r u i t w e t. 'Van de orde is het wetsontwerp tot vast stelling van regelen ten aanzien van den invoer, aanmaak en verkoop van buskruit en spring stoffen. De heer van Beresteyn (V.D.) zal zijn stem aan het ontwerp geven, indien de Tegeering het monopolie van den aanmaak en den verkoop beperkt tot kruit en dynamiet voor de landsverdediging. De heer Treub (E.B.) kan zijn stem niet aan het ontwerp geven en daarom dringt hij aan op aanneming van zijn amendement, beoogende om het monopolistisch karakter aan het bedrijf te ontnemen. De heer de Jonge (S.D.) verklaart zich ten sterkste tegen het ontwerp. De heer H a a z e- voet (R.K.) zal vóór het ontwerp stemmen, doch is met den heer van Beresteyn tegenstander van uitbreiding der fabricage van andere pro ducten dan in het ontwerp genoemde. Hij dient daarover een motie in. De Minister van Landbouw, en z. ontraadt de motie-Haazevoet. Hij toont aan dat het voor ons van belang is, dat de buskruit fabriek hier te lande gevestigd blijft. De Minister van Financiën is van meening, dat de monopolieprijzen absoluut van geen invloed zullen zijn op de kolenprijzen. Spr. verklaart zich tegen de amendementen. De Minister van Oorlog zegt dat de mobilisatie 9ns heeft geleerd, onafhankelijk te zijn van het buitenland. De sprekers repliceeren, waarna dupliek van de Ministers. Morgen voortzetting. L CHAMPAGNE „de Lossy", Reims. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. De AANVULLINGSAGENDA voor de openba re vergadering van den Gemeenteraad van Schie dam op Vrijdag 8 April 1921 vermeldt 11Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van premie en hypotheek voor den bouw van middenstandswoningen volgens rijksregeling (premiebouw) aan S. Verloo, A. Lans, A. W. Blokland en Zoon en P. Korsten en Zonen. 12. Wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1920. R.K. Vrouwenbond. In het Bondsgebouw had gisteravond de laal- ste ledenvergadering in dit seizoen van den R.K. Vrouwenbond plaats. De presidente, mevr. Evers-Haan, opende den Svond met de Chr. groet, en beantwoordde daar op eenige ingekomen klachten betreffende het verplicht plaatsbespreken. Daarna gaf spr. het woord aan den weleerw. pater N. van Ilassel O.P., uit, Utrecht, die een lezing zou houden over Lourdes. De godsvrucht tot Maria zit den Katholiek in het bloed, vooral den Kath. Nederlander en dus zeker den leden van den R.K. Vrouwenbond wier beschermster d'e H. Maagd is. Spr. wilde de aanwezigen een blik doen slaan in het door God bevoorrechte kind en behandelde daartoe in het eerste deel zijnei lezing deverschij- ningen van Maria aan Bernadette Soubïrous, terwijl na de pauze een schets geleverd werd van Bernadette's kloosterlever V Aan de hand van een groot aantal fraaie lichtbeelden, door een Eerw. broeder vertoond, verhaalde pater van Ilassel, hoe Bernadette, die 5 Januari 1844 te Lourdes in het Zuiden van Frankrijk aan den voet der Pyreneeën, als kind van een armen molenaar geboren werd, den llen Februari 1858 om 12 uur 's middags bij het oversteken van de beek de Gave, plotseling een hevig gedruisch hoorde en daarop in de grot van Massabielle, vlak vóór haar, de heerlijke verschijning van een Hemelsche Maagd waarnam Nauwkeurig werd iedere volgende verschij ning beschreven, in het bijzonder die waarbij Maria de wonderbare bron deed ontstaan, hef bevel gaf tot het bouwen van een kapel en de bekentenis op dei 25en Maart. „Ik ben de On bevlekte Ontvangenis". In 't geheel hadden er 18 verschijningen plaats. Gedurende de pauze had de gebruikelijke verkoop van boeken en tijdschriften uit de portefeuille plaats. Daarna deed de presidente eenige mededee- lingen. Met teleurstelling werd gewag gemaakt van hel geringe resultaat, dat Februari als pro- paganda-maand heeft opgeleverd. Eer groot ledental is toch in het voordeel van den geheelen Bond, daar het bestuur dan in staat is een aantal nieuwe onderafdeelingen op te richten. Het tarief der R.K. Kraamverzorging be draagt 5, 7.50 of f 10.- Men bepale zelf hoeveel men wenscht te betalen. Inschrijvingsbiljetten voor de cursussen, die ih September a.s. weer beginnen werden rond gedeeld. Opgewekt werd tot aanschaffing van een insigne, waarna werd medegedeeld dat over een paar weken een feestavond ten bate der R.K. Kraamverzorging zal worden gegeven. HeL bekende R.K. tooneelelubje zal een aardig stuk opvoeren en het belooft dus een prettige avond te worden. Vervolgens verkreeg pater van Ilassel het woord om zijn lezing voort terzetten. Het leven van Bernadette als kloosterzuster te Nivers was een tijd van groot lijden, zoowei naar ziel als naar lichaam, een leven van lij den en bidden. Hevig door asthma gekweld, moest zij eerst dienst doen als hulpziekenzuster, daarna als kosteres. Het bevel van Maria „Bid voor de zondaars"was haar geen oogenblik uit de gedach ten. Daarbij was het haar verboden tot haar me dezusters iets te verhalen over de wonderbare verschijningen aan de grot, van Lourdes, wat den bisschop van Nivers later tot de bekentenis bracht,„Het, stilzwijgen van Bernadette is een heldendaad geweest 12 jaren bracht zij in het klooster door, na dat zij nog ruim 8 jaren na do verschijningen Lourdes was blijven wonen. In die jaren moest zij herhaaldelijk verschijnen voor commissies van geestelijke en wereldlijke autoriteiten, die een onderzoek kwamen instellen naar de waarheid der wonderbare feiten. Den 16en April 1879 stierf Bernadette. 30 jaren na haar dood, in 1909 werd het pro ces harer zaligverklaring ingeleid met de op graving van het stoffelijk overschot. Het lichaam bleek nog geheel ongeschonden te zijn en abso luut geen lijklucht, te verspreiden. Spr. verhaalde van de talrijke genezingen te Lourdes door haar voorspraak verkregen, welke meestal plaats hebben gedurende de zegening met het H. Sacrament tijdens de middagpro cessie, gelijk spr. in 1912 persoonlijk het voor recht, had te aanschouwen. Weer liet spr. eenige lichtbeelden vertoonen, welke een duidelijk idee gaven van de beroemde plaatsen te Lourdes. i IIIIIBIIIIIIIIIB—mtgMmummtiaÈWBr^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2