Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-OngevaUenverzekerino 44ste Jaargang. Maandag II April 1921. No. 13008 De Graaf en zijn Dochter. FSUILLETO Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 38. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maai ilaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Advertentiën: Ipeciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. 8Q veilles Mi M )evenilan|i f B|||g| »«H»i vu gehad* [J II hmi, - ij M*a 1 I U U Ml duim i tavaUiiteU vee» e! eo| W W &P ee» fluim i Da verzekering wavit gewurh«r|4 <ee> da Htluiithe Algemeene Ver«eherla|ihuh Ie »ehieiam. bQ veiliee van eea ■rijsvinge» k| verfloi vu eiken ande* ren vinger Buitenlandseh Nieuws. DE MIJNWERKERSSTAKING IN ENGELAND. Naar Reuter uit Londen seint, heeft Lloyd George een onderhoud van meer dan een uur gehad met de vertegenwoordigers van de tran sportarbeiders en het spoorwegpersoneel. Daar na heeft de eerste-minister twee conferenties gehad met het uitvoerend comité van den roijn- werkersbond. Er is geen bericht over deze onderhandelin gen verstrekt doch men gelooft, dat belang rijke stappen zijn gedaan naar een hervatting der onderhandelingen tusschen de mijneigenaars en de mijnwerkers. Derhalve is de openbare meening tamelijk optimistisch gestemd en men gelooft, dat het alsnog mogelijk zal zijn hot gevaar van een al- gemeene staking af te wenden. In antwoord op den oproep, welke de regee ring vooi vrijwilligers heeft gedaan, stroomen deze toe. Alleen te Londen al worden 24 bataljons z.g. defence force gevormd. De regoermg overweegt de wenschelijkheid onmiddellijk de pompen in do mijnen in wer king te laten stellen teneinde de mijnen alsnog te redden. Er hebben Zaterdag naar Reuter nader seint, verschillende conferenties plaats gehad tusschen de bestuursleden van het Drievoudig Verbond onderling en van dezen met Lloyd George. Tot dusverre is nog geen officieel bericht uil- gegeven, doch men meent zeker te weten, dat de spoorwegmannen en de transportarbeider voortdurend pogingen aanwenden om de mijn werkers te bewegen, dat zij de voorwaarden der regeering zullen aannemen. Het spoorwegpersoneel is tegen een algemee- ne staking en men houdt het er voor, dat 50 pet. aan het werk zal blijven, zelfs indien de staking zou worden afgekondigd. De aanmeldingsbureaux voor vrijwilligers worden letterlijk bestormd in verband met den regeeringsoproep voor hulptroepen. Uit Schot land en Wales zijn 250 matrozen met een on bekende bestemming naar het binnenland ge dirigeerd. Offie'eel is bekend gemaakt, dat de mijn werkers en de mijneigenaars heden (Maandag) weder bijeen zullen komen. Eveneens wordt verklaard, dat de mijnwer- kersbond nog gisteravond een kennisgeving zou doen aan alle bondsleden om hun te ver zoeken af te zien van alle daden, welke den nood zakelijker arbeid voor het behoud der mijnen verhinderen zouden of welke een ingrijpen van de gewapende macht noodzakelijk zouden ma ken. Reuter seinde Zaterdag uit Londen: Verontrustende berichten komen in uit Northumberland en Durham, waar 127 resp. 229 mijnen stil ligge r. Er zijn een aantal bran den uitgebroken, waaronder een groot verla ten vliegkamp op de meent bij Newcastle, dat geheel uitgebrand is. De waker die geboeid en ge kneveld werd gevonden, verklaarde, .dal hij was aangevallen door gemaskerde mannen, die. naar hij zei, met revolvers waren gewapend Tegelijkertijd zijn er 200 ton hooi voor de mijn- paarden verbrand. Te BedlingLon zijn de.hooi bergen van de boerderijen der maatschappij ver nietigd. Ook om andere boerderijen zijn bran den uitgebroken. Verscheidene pogingen zijn er gedaan op de telegraaflijnen te vernielen Tusschen Jarrow en Southshields zijn de tele graafpalen omver gehakt. Ecnige personen zijn gearresteerd. De buitensporigheden werden als gewoonlijk aan Sinn Feiners toegeschreven. Ernstige voorvallen dreigden te R hond da tengevolge van het terugroepen van de vrijwil ligers te Dwynpia, waar 5000 gallons per uur worden opgepompt. De bestuurder van de Lam- brian Combina Collieries verklaarde, dat, als het besluit niet wordt herroepen, alle mijnen tegen zonsondergang zullen zijn volgeloopen. De gevolgen van de staking worden in hel bijzonder gevoeld in het Noorden van Yorkshire, waar alle hoogovens zijn stopgezet, en de ijzer handel stilstaat. Nog meer scheepswerven en fabrieken sluiten. Een dergelijke stand van za ken is ook te Durham, waar de stagnatie in den handel haar toppunt bereikt heeft. Als puntje bij paaltje komt schijnt het, dat vele spoorweg mannen zullen weigeren te staken, aangezien er moties in dien zin zijn aangenomen in verschil lende districten. In Fifeshire zijn verschillende mijningangen kwaadwillig verwoest, waarvan het herstel dui zenden pondon zal kosten. In de Lothians wordt de schade, die door de overstrooming aan de mijnen is toegebracht, reeds op honderdduizeiv. den ponden geschat, en het zal vele weken du ren, voordat het werk in de mijnen zal kunnen worden hervat. FRANKRIJK EN DUITSCIILAND. Uit Parijs seint men De commissie voor do schadeloosstellingen heeft uitgemaakt, wat betreft de toelagen, die door Duitschland zijn verschuldigd, dat de toe lagen vóór 31 December 1918 zullen worden be rokend over elk jaar volgens het gemiddelde tarief, dat gedurende dit jaar op Frankrijk van toepassing was. De koloniale troepen van de geallieerde en geassocieerde mogendheden zijn gerechtigd tot de toelagen. Het gemiddelde tarief, dat op Frankrijk toepasselijk is, wordt als maximum-tarief beschouwd. Twee gemiddel de tarieven, vastgesteld resp. voor dn blanke en voor de koloniale troepen, zullen worden toegepast op de inlandsche i,roepen van de ge allieerde en geassocieerde mogendheden. De toelage voor de hoofden der inlandsche stammen zullen niet worden terugbetaald. Frankrijk zal op de lijsten der toelagen die opnemen, die volgens de Fransche wetgeving zijn uitgekeerd aan families van ambtenaren, als tenminste die ambtenaren geen burgerlijk traktement hebben gekregen gedurende de periode van de mobilisatie. oordeelde 9 deelnemers van den communis- tischen opstand tot tuchthuis- en gevangenis straf van 4 tot 2 jaar. De buitengewone rechtbank te Keulen, Za terdag voor het eerst bijeengekomen, heeft een aantal communisten veroordeeld, die deel ge nomen hebben aan den opstand te Govelsberg De beide raddraaiers kregen elk 4 jaar eenza me opsluiting, de zeven andere beklaagden ge vangenisstraffen van twee jaar tot twee jaar en 9 maanden. GRIEKEN EN TURKEN. Het offieieelc Grieksche communiqué van 7 April geeft de volgende verliescijfers. De zui delijke legergroep verloor,geen dooden, maar 324 gewonden, onder wie 46 officieren. De noor delijke afdeeling verloor 4000 mam, van wie 600 dooden en 400 zwaar gewonden. Het laatste communiqué deelt mede, dat, onder overmachtigen vijandelijken druk, een aantal Grieksche troepen zijn teruggebracht naar de posities, die zij voor het begin van de krijgsverrichtingen bezetten De Grieksche bladen deelen- mede, dat de Koning, vergezeld door Doesmanis, Metaxas en Straligos Woensdag naar het front zal ver trekken. De „Ethnos" verneemt uit Constantinopel, dat, niettegenstaande het schijnbare optimisme, de officieeie Turksche kringen nauwelijks hun ongerustheid verbergen over de defmitieven afloop van de campagne in Klein-Azië. De gematigde senatoren stellen denopneming van Tewfik pasja voor, die bezig is met bet. pol sen van de geallieerden om hun bemiddeling te verkrijgen, ten einde tot een regeling door middel van een schikking te komen. RUSLAND. Uit Stockholm wórdt gemeld, dat de sovjet- regeering te Pelrogïad een conferentie zal hou den, ten einde in het bestuur van de Sovjets eenige wijzigingen te brengen. De conferentie zal de middelen en de wegen moeten vinden om de moeilijkheden, waarin de sovjet-regeering is verzeild geraakt, uit den weg te ruimen. Een van de kwesties zal daarbij zijn, om ook de on georganiseerde, partijlooze arbeiders voortaan in de sovjets op te nemen. DUITSCHLAND. De buitengewone rechtbank te Hagen ver- (Naar het Duitsch). 51 Ethel, die niets begreep van het onderhoud, dat haar vader scheen te bedroeven, probeerde hem te verstrooien. Vader, zie eens daar in 't Noorden, daar schijnt een licht, dat ik andere avonden niet opgemerkt heb. Werkelijk zag men door de nachtelijke duisternis een zwak en verafzijnd licht, dat van den top van de bergen scheen te komen. Doch Schumacker was niet met zijn gedachten in 't Noorden, als Ethel,hij antwoorddde niet. De generaal alleen werd getroffen door de opmerking van het jonge meisje Dat is misschiendacht hij bij zichzelven een wachtvuur, door de opstandelingen aangelegd, en daar deze gedachte hem 't doel zijner reis herin nerde, wendde hij zich tot den gevangene Heer van' Griffenfeld, het spijt mij u '_e moeten lastig vallen, maar 't is noodza- v< Gjlv, dat ik u een verhoor. Ik begrijp u, heer gouverneur, t Is niet t genoeg, m'j- cjag6n in dezen toren slijt vin met vele verontwaardiging van zich en verlaten hier wegkwijn, dat ik niets meer 1 worpen hebben. Nu, heer generaal, zal ik bezit dan de bittere herinnering van groot heid en macht, neen, gij komt nog mijne een zaamheid storen om mijn smart te vergrooten en mijn wonden opnieuw open te scheuren. Wijl die edele Levin de Kruid, die veel op u ge lijkt, ook generaal is, evenals gij, zou het voor mij oneindig gelukkig geweest zijn, als men hem de betrekking gegeven hadt, die gij bekleedt, want ik zweer u, heer gouverneur, hij zou geen on gelukkige in zijn kerker komen kwellen. Onder den loop van dit vreemd gesprek, was de generaal meer dan eens op 't punt geweest zijn naam te noemen, om hem te doen ophouden. Dit laatste indirect verwijt van Schumacker ontnam hem den moed el' toe hij gevoelde zich inwendig beschaamd Toch zocht hij te antwoorden op de bezWa rende onderstelling van Schumacker. Hoe vreemd De verhouding tusschen de beide personen was bijna omgekeerd de rechter was in ze keren zin verplicht zich te rechtvaardigen voor den aangeklaagde. Maar, zei de generaal, indien de plicht hem er toe dwong, twijfel ik niet, of Levin de Knud Ik betwijfel het, heer gouverneur, riep Schumacker, de rol van een ongelukkiger gevangene te kwellen, neen, die rol zou Le- GRIEKENLAND. In Griekenland is weer een nieuw ministerie gevormd. Het nieuwe kabinet is aldus samengesteld Góenaris,minister-president en justitie Batezzi buitenlandsche zaken Prodopapadakis, tin an cien en voorloopige levensmiddelenvoorziening Kartalis, armwezen, Tertipis, landbouw Jan Rallis, marine Mavromihalis economie Stais, binnenlandsche zaken Baldaris, verkeerswe- Theotokis, oorlogZaimis, onderwijs. stellen van don officieelen bemiddelaar afge slagen en als gevolg daarvan lag het werk stil. Gisteren heeft de voorzitter van de vakveree- niging den bemiddelaar medegedeeld, dat men besloten had de voorwaarden te accepteeren en daarna is eene overeenkomst in eene bijzon dere voor dit doel bijeengeroepen vergadering geteekend. Het werk zal Maandagmorgen op de werven van Kopenhagen en Odense hervat worden. In andere takken van de ijzerindustrie worden dit onderhandelingen nog voortgezet. AMERIKA. f^Vijf vakvereenigingen van spoorwegarbei ders, welke een gezamenlijk ledental hebben van een half millioen, hebben bij President Har ding een plan ingediend om een einde te maken aan de geschillen tusschen de maatschappijen en de arbeiders. Zij stellen voor, dat de presi dent een conferentie zal bijeenroepen van ver tegenwoordigers der beide partijen, welke nieuwe bepalingen zullen uitwerken, die dan in plaats van de bestaande arbeidsregeling komen. zen DENEMARKEN. Uit Kopenhagen meldt, men Kort geleden hebben de arbeiders in de ijzer- industrie én op de scheepswerven geweigerd in het arbeidsconflict, dat ontstaan was, de voor- ALLERLEI. De United Steamship Comp. heeft besloten de volgende week den Deensch-Engelschcn vrachtdienst te hervatten tusschen Nakskovse, Svendborg, Odense en Now-Castle, Deze dienst is sedert het begin van den oorlog geschorst ge weest. Het congres van het Internationaal Ver bond van Transportarbeiders zal van 1825 April in Genève worden gehouden. Op het con gres zullen afgevaardigden zijn van Duitsch land, Zwitserland, Denemarken, Nederland, Oostenrijk, België, Zweden, Frankrijk, Noorwe gen en Engeland. Men meldt dat behalve tusschen Enge land en Sowjet-Rusland, het postverkeer tus schen Duitschland en dat land reeds sedert ge- ruimen tijd is hersteld. De verzending vindt sinds eenige dagen dagelijks over Letland naar Moskou plaats, in plaats van over Noorwegen. Binnenland. Steunregeling. De Min. van Binneni. Zaken heeft aan de Commissarissen der Koningin medegedeeld, dat in een aantal bedrijven hieronder ge noemd thans een algemeene crisiswerk loosheid heerscht, ten gevolge waarvan een noemenswaardig aantal tot die bedrijven be- hoorende reglementair rechthebbende leden van werkloozenkassen binnenkort „uitgetrok ken" geraken en mitsdien geen uitkeering meer kunnen ontvangen uit de werkloozenkas hun ner organisatie. De Min. heeft daarom besloten evenals reeds geschiedt ten opzichte van de „uitgetrokken" tabaks- en diamantbewerkers, in de kosten van ondersteuning van die personen, alsmede in de kosten vallende op de instelling der plaatselijke commissies, met uitzondering van de kosten van presentiegeld, aan de gemeen ten een Rijksbijdrage te verleenen van 50 u aanhooren. Doe wat gij uw plicht noemt i wat verlangt Uwe Excellentie van mij De ex-kanselier wierp een fieren blik op den gouverneur het besluit van dezen was geheel in duigen gevallen. Hij heeft gelijk, dacht hij bij zich zelf, een ongelukkige komen kwellen op eenvou dige vermoedens. Dat men een andere daarmee belaste. Hij bezon zich niet lang, stond op, drukte den verwonderden Schumacker de hand en vertrok zeggende Graaf Schumacker, behoud altijd dezelf de achting voor Levin de Knud. XXV. De •eiziger, die tegenwoordig de met sneeuw bedekte bergen, welke het meer Smiasen als met een witten krans omgeven, bereist, vindt geen spoor meer van datgene, wat c e ooi en der zeventiende eeuw de ruïne van Arbar noem den. Men heeft nooit kunnen weten van welk gebouw deze ruïne, indien men haar zoo noemen mag, afkomstig was. Als men uit het woud komt. dat den zuidelijken oever van het meer bestrijkt en een heuvel, hier en daar bezaaid met brok stukken van muren en torens!, beklommen heeft, komt met een gewelfde opening in den berg. Deze opening, die nu geheel door aardstortingen dicht gevallen is, was de ingang van een soort galerij in de rots uitgehouwen. Deze gang, die zwak verlicht was door openin gen hier en daar in 't gewelf aangebracht, liep uit op een eironde zaal in de rots uitgebeiteld en versierd-met keltisch metselwerk. Rondom bemerkte men in diepe nissen, ruw bewerkte standbeelden van graniet. Eenige van die zonderlinge figuren waren van hunne voet stukken gevallen en lagen in wanorde op den vloer met gras en mos begroeid waren, waar door hagedissen kronkelden, spinnen en an der ongedierte, dien in de grond en in ruinen, hunne woning hadden. Het daglicht drong in deze plaats slechts binnen door een driehoekige deur, juist te genover den ingang der galerij. Men kon de ze deur, ofschoon ze gelijkvloers was, den naam van venster geven, want ze opende zich boven een gapenden afgrond en men begreep niet, waar de drie of vier trappen heen voerden, die boven de diepte uitgehou wen waren in de rots. Deze zaal was het inwendige van een i eus- achtigen toren, die van verre over den algion gezien, een top van den berg scheen. (Wordt ver volgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1