Uitstoomerij. N.V. DE PHOENIX, A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 gesubsidieerde werkloozenkassen waren in de week 2126 Maart werkloos A. aardewerk, glas steenen, enz drie kassen met tezamen 9015 leden aantal werkloozen 1086 B. diamantindustrie vijf kassen met tezamen 9778 leden aantal werkloozen 7292 mannen en 1231 vrouwen. C. bouwbedrijven dertien kassen met .te zamen 68,028 leden aantal werkloozen 3628. D. hout, kurk, stroobewerking, enz. vier kassen met tezamen 13,966 leden aantal werk loozen 1409 de geheele week en 726 een gedeelte der week. E. leder, wasdoek, enz. één kas met 7008 le den aantal werkloozen 349 mannen en 49 vrou wen de geheele week en 69 mannen en 15 vrou wen een gedeelte der week. F. metaalbewerking, scheepsbouw, enz. zes kassen met tezamen 47.035 leden aantal werk loozen 2400 de geheele week en 642 een gedeelte der week. G. textielnijverheid drie kassen met tezamen 20,903 leden aantal werkloozen 1366 mannen en 411 vrouwen de geheele week en 3232 mannen en 775 vrouwen een gedeelte der week. H. voedings- en genotmiddelen zes kassen met te zamen 13.372 leden aantal werkloozen 569. I. tabak- en sigarenindustrievier kassen met tezamen 20.156 leden aantal werkloozen 4741 mannen en 669 vrouwen de geheele week en 2646 mannen en 436 vrouwen een gedeelte der week. J. landbouwbedrijfvier kassen met tezamen 32.548 leden aantal werkloozen 2016 de geheele week en 1537 een gedeelte der week. K. transportbedrijfvijf kassen met tezamen 42.665 leden aantal werkloozen 4416 de geheele week en 2809 een gedeelte der week. L. hotel-, café- en restaurantbedrijféén kas met 2560 leden aantal werkloozen 177 M. handels-, kantoor- en winkelbedienden drie kassen met tezamen 21,949 leden aantal werkloozen 95 mannen en 30 vrouwen. N. fabrieksarbeiders vier kassen met teza men 33,641 ledenaantal >jverkloozen 3820 de geheele week en 230 een gedeelte der week. O. boek-, steendruk, fotografie, enz. drie kassen met tezamen 7025 leden aantal werk loozen 158. P. kleeding en reiniging één kas met 1400 leden, aantal werkloozen 43. In totaal werden opgaven ontvangen van 74 kassen met tezamen 354,289 leden hiervan wa ren de geheele week werkloos 35.494 leden, waar van 32,960 mannen en 2534 vrouwen een ge deelte ddr week waren werkloos 13.73^ leden, waarvan 12.454 mannen en 1283 vrouwen. Geen opgaven werd ontvangen van Landelij ke Federatie v. Bouwvakarbeiders in Nederland (ongeveer 12.000 leden) Chr. Nat. Bouwvak arbeidersbond in Nederland (ongeveer 500 leden) Land. Fed. Bond van Arbeiders in de Meubel en Houtindustrie (ongeveer 1800 leden) Ned. Chr. Textielarbeidersbond Unitas (ongeveer 4000 leden); Land. Fed. van Land-, Tuin- en Veenar beiders (ongeveer 400 leden) Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden (ongeveer 5400 leden) Ned. R.K. Naaisters- en Kleer- makersbond St. Gerardus Majella. Vaart op Elfgeland. Het persbureau Vaz Dias verneemt, dat Ne- derlandsche reederijen niet voornemens zijn den dienst op Engeland stop te zetten. Slechts indien ook de transportarbeiders en het spoorwegper soneel den arbeid zouden neerleggen zou het be drijf van de reederijen, die op Engeland varen sterk moeten worden ingekrompen. L. R. Baron Taets van Ameringen. In den ouderdom van 85 jaar is in Den Haag overleden L. R. Baron Taets van Ameron- gen, kamerheer i.b.d. van de Koningin. Het stoffelijk overschot zal Donderdag op de Algemeene Begraafplaats ter aarde besteld worden. Tram naar Leiden en naar Delft. Afgekondigd zij 1 de Staatsbladen, waarin de wetten van 19 Maart, tot verklaring van het algemeen nut dei onteigening ten behoeve van den aanleg van een tramweg van 's-Gravenhage over Wassenaar naar Leiden en ten behoeve van de ombouwing van den stoomtramweg va 's-Gravenhage naar Delft tot een electrisehen tramweg. Opzegging handelstractaat. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat de Roemeensche Regee ring bij schrijven van den Roemeenschen gezant van 2 April de overeenkomst van handel en scheepvaart van 15 Maart 1899 tusschen Nederland en Roemenië heeft opgezegd. Deze overeenkomst houdt dus op van kracht te zijn met ingang van den 2en April 1922. De nieuwe Duitsehe Consul-generaal te Amsterdam. De ,,St. Ct." van gisteravond bevat het K.B. waarbij Prins Hermann von Hatzfeldt Trachen- berg erkend en toegelaten is als consul-generaal van Duitschland voor Nederland te Amsterdam. De burgemeester van Leiden. Jhr. N. C. de Gijselaar, burgemeester van Leiden, heeft heden een moeilijke operatie on dergaan, die echter goed geslaagd is en een gun stig verloop had. De toestand blijft niettemin ernstig. Burgemeester Zimmerman. Naar het „Dagblad van Rotterdam" uit wel ingelichte kringen verneemt, is het gevolg van de besprekingen, die de heer Zimmerman te Den Haag heeft gehouden, dat deze op zijn ont- i slagaanvrage zal terugkomen. Zeer waarschijn lijk zal spoedig hiervan mededeeling aan den gemeenteraad worden gedaan. Internuntius. Naar uit Rome aan het Centr. wordt gemeld, is tot internuntius in Nederland benoemd mgr. Vincentini, thans aan de Rota verbonden. Telef. No. 15. 1248 7 Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 12 April, Interpellati e-S a n n e s. De heer S a n n e s (S. D.) interpelleert de Ministers van Landbouw en van Arbeid over den toestand in de veenstreken. Spr. stelt hen eenige vragen, betreffende een minimum-loon voor veenarbeiders, een werkver schaffing op groote schaal voor de werkloozen on der die arbeiders, een billijker steunregeling dan de thans geldende, ook steun voor ongeorgani seerden en eenwaarborg, dat de gemeentendezen steun zullen uitkeeren. Spr. ontwikkelt deze punten nader op uitvoe rige wijze. DeMinistervanArbeid, de heerAal- berse antwoordt, dat op deVrijdag j.l. gehouden conferentie de vertegenwoordigers erin hebben toegestemd, dat de loonen door arbitrage zouden worden vastgesteld. Een werkverschaffing onder toezicht van een regeeringscommissaris zal een punt van bespreking uitmaken tusschen spr. en den Commissaris der Koningin in Drente. Er is reeds veel gedaan om aan de werkloosheid tegemoet te komen doch er kan en moet nog veel meer gedaan worden. Er zal met de ontginningen ondanks den slechten toestand van het veenbe- drijf, voortgegaan worden, ook né 15 April. Er zullen in de verschillende gemeenten com missies voor de ontginning worden gevormd, bestaande uit verveners, arbeiders en landbou wers. De regeering erkent dat de steunuitkee- ringen te laag zijn. Binnenkort is een voorstel tot verhooging te verwachten. Overlegd zal worden over den steun aan ongeorganiseerden. De heer Sannes, repliceerend, dient een motie in, waarin de règeering wordt uitgenoodigd om in samenwerking met de betrokken provin ciale en gemeentelijke besturen en met de or ganisaties van werkgevers en werknemers een publiekrechtelijke regeling van het veenbedrijf voor te bereiden. Spr. verlangt evenwel niet, dat deze motie in directe behandeling zal worden genomen. De heer W ij n k o o p C. P. bestrijdt op heftige wijze de rede van den heer Sannes. Spr. dient een motie in die een vol loon van 30. eischt voor de werkloozen mitsgaders produc tief werk, terwijl erin op terug nemen der po- litietroepen door de Regeering wordt aangedron gen. De heer S m e e n k A. R. is van meening, dat het veenbedrijf zich niet meer zal uitbreiden en dat de jonge arbeiders dus beter doen een ander beroep te kiezen. De heer W e i t k a m p C. H. bepleit de- dentralisatie in de oplossing van het conflict. De heer Z ij 1 s t r a A. R. dringt aan op krachtige handhaving der orde. De hper Van R ij z e w ij k R. K. hoopt dat de regeering de werkverschaffing zoo lang mogelijk zal hand haven. Schorsing tot 's avonds. Avondvergadering van Dinsdag 12 April. Interpellati e-H erinans. De heer Henri Hermans R. K. in terpelleert den minister van Landbouw, over den toestand in het Limburgsche mijnbekken. Spr. wijst er op, dat hoewel de kolenproductie zeer is toegenomen, het bedrijfsleven in de mees te landen een knauw heeft gekregen, waardoor het kolenverbruik is verminderd, terwijl de productiekosten zijn gestegen. Intusschen is het conflict reeds tot oplossing gebracht hoewel slechts voorloopig (tot 1 Juni)- Na 1 Juni komt het loonvraag3tuk weer aan de orde men zal dan hebben te beoordeelen de vraag, of de loonen al dan niet moeten dalen. Naar sprekers meening is loonsverlaging te ver kiezen boven groote werkloosheid, maar zij zal toch niet mogelijk zijn zonder wezenlijke daling van het levenspeil. Zijn de indexcijfers gedaald, dan zal men zich niet aan een loonsverlaging kunnen onttiekken. Intusschen in het duidelijk, dat na Juni de prijzen weinig zullen zijn gedaald, zoodat de loonsverlaging ook slechts zeer gering zal kunnen zijn. Spr. stelt den Minister een aantal vragen naar de door de regeering te nemen beschermings maatregelen, de e.v. loonsverlaging, het onder zoek naar de bedrijfsresultaten, de uitstelling van een crisisfonds, de werkverschaffing (aan leg van kanalen en tramwegen in Limburg.) De Minister van Landbouw, de heer van IJsselsteyn, antwoordt, dat de regeering geen toeslag op de kolenprijzen kan geven. Ver laging der productie-kosten, door vermindering der loonen zal dus wel noodzakelijk zijn, hoewel zeer langzaam daar het prijzenpeil nog weinig is gedaald. Onderzoek naar de bedrijfsresultaten is on mogelijk zonder wijziging der Mijnwet. Tegen een crisisfonds heeft spr. vele bedenkin gen. De heer Hermans repliceert. Hij betreurt, dat de Minister van een crisisfonds niets weten wil. Spr. dient een la age motie in, waarin de Regeering uitgenoodigd wordtle. om aan de contact-commissie de wettelijke bevoegdheid te verleenen om inzage te nemen van de gegevens, noodzakelijk ter beoordeeling van de bedrijfs resultaten der mijnondernemingen, 2e. om een crisisfonds voor het mijnbedrijf te vormen, waar uit aan geheel of gedeeltelijk werklooze arbeiders uitkeeringen worden gedaan, en waaraan ook de werkgevers zullen bijdragen. De heer de Jonge (S. D.) licht zijn eigen motie over het Mijnreglement nader toe en be veelt die van den heer Hermans aan. De heer Smeenk (A. R.) hoopt dat de Mi nister de gedachte van een crisisfonds ernstig met de mijndirecties zal overwegen. De heer v. d. Waerden (S. D.) acht een verhooging der kolenprijzen niet buitengesloten. Na re- en dupliek trekt de heer Hermans (R. K.) zijn motie, in afwachting van het rap port der commissie-Nolens. De interpellatie wordt gesloten. Morgen voortzetting. PORT, BORDEAUX- BOURGOGNE-WIJNEN. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 15 April, des n.m. 2 uur, staan o.a. de volgende voorstellen 1. Aanbeveling van Curatoren van het Gym nasium ter benoeming v&n een Curator ter ver vulling der vacature, ontstaan door het aan den heer Dr. J. Endtz verleend eervol ontslag. Aanbevolen worden de heeren Mr. J. H. Welcker, Mr. F. Bordewijk. 2. Aanbeveling van de Commissie van Toezicht op het Bewaarschoolonderwijs ter benoeming van een lid der Commissie ter vervulling der vacature, ontstaan door de peridieke aftreding van Mej. A. E. G. Melchers. Aanbevolen worden mej. A. E. G. Melchers, mej. J. Nolet. 2. Voorstel van B. en W. om den aan school D. benoemden onderwijzer, den heer M. Hakemulder over te plaatsen naar school H. 4. Voorstel van B. en W. tot aanstelling van den heer J. Maltha Jr. tot makelaar in spiritus, moutwijn en gedistilleerd.. 5. Voorstel van B. en VV. tot verkoop aan de N. V. „Maas en Waterweg qq" van een perceel bouwgrond aan de Burgemeester Knappertlaan. 6. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan H. Iviela van een gedeelte van het bouwterrein, gelegen aan de St. Liduinastraat tusschen de Huysmans- en de Arithonie Muysstraat. 7. Voorstel van B. en VV. tot uitgifte in erfpacht aan de R. K. Bouwvereeniging „St. Jozef" van 3 perceelen bouwterrein aan de Gordonstraat. 8. Voorstel van B. en W. om het peil van de Hoofdstraat voor de huizen te bepalen op 2.25 N. A. P., met die verstande dat. waar de straat hooger ligt niet Lot verlaging zal worden overge gaan. 9. Voorstel van B. en VV. tot hef verleenen van een crediet van 114.000.- voor den bouw van de school voor G.L.O. aan de Huysmanstraat tot de oprichting waarvan in de raadsvergadering van 6 Augustus jl. werd besloten. 10. Voorste, van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 45.000.- voor gedeeltelijke uitbreiding der Gasfabriek. 11. Voorstel van B. en VV. tot het verleenen van een crediet van f 8.000.- voor de aanschaffing van een tweede vrachtauto voor den dienst der Gemeentewerken. 12. Voorstel van B. en W. om aan de Vereeni- ging voor Gereformeerd Schoolonderwijs over te dragen een perceel grond aan de Stadhouders- laan en aan de Vereeniging de toezegging te doen dat de aangrenzende grond niet aan andereu zal worden uitgegeven, voordat hij aan de Vereeni ging zal zijn aangeboden. 13. Voorstel van B. en W. om naaraanleiding van het voorstel van de Commissie voor het Georganiseerd Overleg en de Commissie voor Al gemeene Personeelsaangelegenheden aan de amb tenaren en werklieden in dienst der gemeente, te zijn ingegaan 1 Januari 1921, een voorschot van 150.- per jaar berekend, resp. van 3.- per week, te verleenen in verband met een te onder nemen herziening der loonregelingen. 14. Vaststelling van het kohier no. 5 der plaat selijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1920/21. 15. Voorstel van B. en VV. tot het verleenen van premie en hypotheek voor den bouw van middenstandswoningen volgens rijksregeling (pre miebouw) aan S. Verloo, A. Lans, A.W. Blok land en Zoon en P. Korsten en Zonen. 16. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een subsidie aan de Vereeniging tot bestrij ding der Tuberculose. 17. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een subsidie aan de Vereeniging Wijkver pleging vanwege de afd. Schiedam van den Nederlandschen Protestantenbond. Mgr. Dr. A. Szeptycki. Nader vernemen wij omtrent het bezoek van Mgr. dr. Graaf de Szeptycki aan Schiedam, dat Z. D. H. Vrijdagavond, na de predikatie, een kort Lof zal celebreeren, waaronder Zegen met het Allerheiligste. Dien nacht zal Mgr. in de pastorie aan de Hoogstraat logeeren, terwijl Zaterdagochtend, op een Vrijdagavond mee te deelen uur, een H. Mis zal worden opgedragen volgens den Rutheenschen ritus. Militieplichtigen. Voor jongelieden, tusschen 16 en 20 jaar, die I CHAMPAGNE „de Lossy", Reims. nog hun dienstplicht moeten vervullen, zoomede hun ouders of voogden, zal op Donderdagavond 19 April, om 8 uur, een openbare vergadering worden gehouden. Er zal o.a. worden besproken op welke wijze aanmerkelijke verkorting van de militaireridienst kan worden verkregen. Vooral voor Christelijke en R. K. jongelieden is het van veel belang dcïe vergadering te bezoe ken. Men zal daar o.a. de middelen kunnen verne men, om vrij te komen van kazernedienst. Ambachtsschool. Vrijdag 29 April zal de Vereeniging De Am bachtschool voor Schiedam en Omstreken haar jaarlijksche algemeene vergadering houden. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in ons blad van heden. Volks badhuis. In de week van 39 April '21 werden genomen 589 baden. lste klasse kuipbaden 57, regenbaden 83. 2de klasse kuipbaden 48, regenbaden 387. Kinderbaden 14. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags kinderhandschoen, rijwielsleutel, sleutel, wan delstok. Bij vinders kindermuts en huissleutel, Bla zer, Hagastraat 13, rol nieuw gummiband, de Wit, Kehtel, postduif, J. Kool, Overschiesche- dwarsstraat 4 kinderoorknopje, Snijders, Sin gel 82 knotjes zijde Wed. Rabach, Broers- veld 94 paar damesschoenen, Vethaak, Put- tershoekschestraat 47 ijsmuts, J. van Oijen, Hoogstraat. 36papieren geld, A. P. Jeup, Grofbaan 35/12 damestaschje, Waardenburg, Boterstraat. 27 reticule, J. Plooij, Klaaswaal- schestraat 47 portemonnaie met eenig geld, H. Smit, Westfrankelandschestraat 48huis sleutel, F. van Kemenade, Gr. Markt 3 gouden medaillon, Heijboer, L. Costerstraat 14 a. Station 1I.IJ.S.M. De heer A. Vermaas, onderchef aan hef station te Dordrecht, wordt met l Mei station chef alh!er. De gisteren gehouden vergade ring der N.V. Nederlandsche Kantoorboeken- fabriek van 't Hoff en Jongepier, te Schiedam, heeft het dividend over 1920 op 7 pet. vastge steld. Als commissaris werd herkozen de heer J. M. van der Schalk. Tevens werd beslotentöt statutenwijziging en uitbreiding van het maat schappelijk kapitaal tot 500.000. Naar w ij vernemen is in navol- ging van de politie, door de ambtenaren ter gemeente-secretarie alhier, opgericht een ver eeniging ter beoefening van voetbalspel, athle- tiek e.d. Ambtenaren van technische en admi- nistrafcieve diensten en bedrijven zijn in de ge legenheid zich hierbij aan te sluiten. Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag 8 April. Werkloozen. {Slol) De heer mr. Kavelaars houdt een betoog, ten gunste van het verstrekken van steun uil. de armenkas. De regeering zal tegen dien steun z.i. geen bezwaar maken. De voorzitter merkt op, dat er uit fi nancieel oogpunt bezwaren tegen bestaan. De heer W. Kavelaars zegt, dat de re geering ook te letten heeft op de Armenwet. Er zijn vele menschen, die geen steun krijgen en anderen die minder dan 18.bekomen. Vooral deze categorie heeft hij op 't oog gehad. Weth. De Bruin zegt, dat de minister het maximum van 21 op 18 heeft teruggebracht. Men heeft zich naar de voorschriften der re geering te gedragen. Doet men dit niet, dan krijgt men geen geld als de kas leeg is. De be dragen der uitkeering worden in Den Haag vast gesteld. Wil de heer Kavelaars dat de gemeente iets doet, laat hij dan een voorstel doen. De heer Hinkelaar merkt op, dat de werkloozen niet naar het Armbestuur willen gaan. De heei Kavelaars zegt, dat hij het voor stel wel wil doen. Daar straks heeft hij weth. De Bruin een en ander hooren zeggen over de mogelijkheid vaneen half jaar werk voor de glas blazers, indien men voor 26.000 garant wilde zijn. Spr. begrijpt daar niets van. De heer De Bruin werpt hier maar een smet op de regee ring, terwijl aan den Raad hoegenaamd niets van deze geschiedenis bekend is. Weth. De Bruin is bereid om over deze zaak alle inlichtingen te geven, maar vindt het beter dit tot later uit te stellen. De heer Kavelaars: „Wat de heer De Bruin te zeggen heeft, kan hij nu wel doen." Weth. De Bruin: „Ik heb het dossier niet hier. Het is in de Nieuwstraat. Ik wil het wel even laten halen." De firma Hasekamp heeft een zeer loyaal aanbod gedaan, om de menschen aan het werk te houden onder conditie dat het bedrijfsrisico gedekt werd. (Er wordt geïnterrumpeerd „O, alleen Hasekamp.") Weth. DeBruin: „Ja, de firma Hasekamp zou 2 groote ovens aan den gang houden en dan zouden er 1000 menschen aan 't werk blij ven."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2