wegende dat het mede de taak van de overheid is te waken tegen de verwaarloozing van de opvoeding van het kind, overwegende, dat deze taak in de bestaande Leerplichtwet in beginsel onjuist is uitgewerkt en practisehniet voldoende tot haar recht komt, van oordeel, dat' deze wet vervangen behoort te worden door een andere wettelijke regeling waarbij de verwaarloozing van de opvoeding van het kind strafbaar wordt ge steld, gaat over tot de orde van den dag" wordt verworpen met 53 tegen 6 stenimen, die van de heeren Van der Molen, Braat, Heems kerk, De Monté verloren, Rutgers en De Wilde. De lieer Ossendorp (S. D.) verdedigt een amendement-Ter Laan om de leerplicht uit te breiden tot alle scholen, zonder onderscheid, dus ook voor het buitengewoon lager onderwijs. De heer Bulten (R. K.) wijst er op, dat men beginnen moet met de daad, d.i. het bouwen van scholen voor buitengewoon L. O. en niet eerst de leerplicht invoeren. De Minister van Onder wijs zegt, dat het buitengewoon L.O. nog te kort in de L. O. wet is opgenomen om geheel geregeld te kunnen zijn. Spr. ontraadt ernstig het amendement. Het amendement-Ter Laan wordt hierna verworpen met 35 tegen 20 stemmen. De heer K. ter Laan (S. D.) verdedigt een amendement om de leerplicht uit te strekken van het 6e tot het 14e jaar. De Minister bestrijdt dit amendement Na replieken wordt de vergadering tot Dinsdag middag verdaagd. Binnenland. Het conflict in het kleedingbedrijf. De Federatie van Werkgeversbonden in het kleedingbedrijf meldt het volgende: Nadat eindelooze onderhandelingen waren gevoerd, werd in een viertal steden de staking geproclameerd, welke door de patroons werd beantwoord met een algemeene sluiting. Toen een bemiddelingspoging werd gedaan door den R. K. bedrijfsraad, leek het alsof de weg gevonden was om tot oplossing van het geschil te geraken. De centrale Commissie uit de Federatie stelde opnieuw hare eenigszins gewijzigde voor stellen op en deze bleken voor twee van de vijf werknemersbonden aannemelijk althans de R. K. Bond nam deze aan en het Hoofd bestuur van den Christelijken Bond zegde toe deze voorstellen voor zijn leden te zullen ver dedigen en hen tot aanneming er van te zullen adviseeren. De hoofdbesturen der overige drie werkne mersbonden vroegen een uitstel van twee da gen teneinde hunne leden te kunnen raadple gen. Dit uitstel werd verleend en de uitslui ting werd gedurende die twee dagen nog ge handhaafd, óók voor de twee confessioneele bonden, omdat men van patroonszijde er de voorkeur aan gaf zoo dit mogelijk was te komen tot een georganiseerde beëindiging van den strijd. Op Donderdag 14 dezer, des middags 2 uur, zou het antwoord aan de Fede ratie van werkge-ersbonden worden medege deeld. Intusschen gaven vrijwel overal de kleermakers te kennen, gaarne den arbeid te willen hervatten. Donderdagmiddag echter deelden de drie samenwerkende niet-confessioneele bonden me de, dat zij van hunne leden geen beslissing konden verkrijgen, omdat volgens de meening hunner leden de R. K. en de Chr. werknemers niet alleen geneigd waren aan het werk te gaan. De Centrale Commissie uit de werkgevers federatie was echter van oordeel, dat er geen enkele reden was de vele werkwilligen nog langer van arbeid verstoken te laten. Zij be sloot dus tot opheffing van de uitsluiting. De verwachting bestaat een verwachting die door tal van berichten uit het land ver sterkt wordt dat Vrijdagochtend een be langrijk deel der werknemers het werk zal her vatten. De verbinding met Italië. Voor den nieuwen doorgaanden sneltrein van Nederland over den Rijn naar Basel en Milaan alsmede naar Wurzburg, München en Tirol, die van 1 Juni af zal rijden, zijn de voorbereidende maatregelen getroffen. De trein vertrekt 's mor gens om 5.15 uit Amsterdam, arriveert om 12.55 n.m. te Basel en om 10.45 n.m. te Milaan. Uit Milaan vertrekt men om 8.50 n.m., komt te Basel aan 5-OOv.m. te Amsterdam om 1.49 n.m. De trein bevaat doorgaande wagons voor alle drie klassen, en op het traject Amsterdam Basel een slaapwagen. Nieuwe gemeentebelastingen. B. en W. van Amsterdam hebben bij den Raad een voordracht ingediend op de heffing van een zakelijke belasting op het bedrijf met ingang van 1 Januari 1921. De belasting bedraagt 12 voor eiken arbeider van het vastgestelde gemiddeld aantal. De nieuwe Gouverneur van Suriname. Naar het Corr. Bur. verneemt is het vertrek naar Suriname van den nieuw benoemden Gou verneur der Kolonie Baron van Heemstra, dat per s.s. „Van Rensselaer" van den K. W.-I. Maildienst op Vrijdag 15 April zou plaats heb ben nader vastgesteld op Vrijdag 22 April. Dr. W. G. C. Byvanck. Naar de ,,N. Crt." verneemt, is de heer dr. W. G. V. Byvanck, directeur van de Konink lijke Bibliotheek, door den president der Fran- sche Republiek benoemd tot officier in de orde van het Legioen van Eer. De maildiensten op Ned. Indie wederom via Genua en Marseille. Naar de betrokken Maatschappijen mededeelen, zullen de mailschepen op Ned.-Indië binnenkort weder als voorheen de havens van Genua en Marseille zoowel op de uit-als op de thuisreis aan- loopen. De eerste afvaarten der Stoomvaart Maat schappij „Nederland" via Genua zullen plaats vinden op 18 Mei van Batavia en 9 Juli van Amsterdam per s.s. „Koningin der Nederlan den" en der „Rotterdamsche Lloyd" via Mar seille op 24 Mei van Batavia per s.s. „Wilis" en op 2 Juli van Rotterdam per s.s. „Tabanan." De Japansche gezant. De Japansche gezant te 's-Gravenhage, de heer Shichata Tatsuke is van zijn buitenlandsch verblijf in de residentie, teruggekeerd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Hoog water. De bewoners van de Hoofdstraat hebben gisteravond weer bezoek gehad van hun aloude lastpak het Maaswater. Om half acht werd een noodsignaal met hot kanon gegeven en om 8 uur stond het water vrijwel tegen de huizen aan. Een uit den aard der zaak hoogst zeldzaam gezicht leverde ook de defecte Buitensluis op. De ruime schutkolk, welke anders een normale hoeveelheid water bevat, is nu geheel volgeloopen. Gelukkig houden de deuren aan de Stadszijde het uit tegen den buitengewonen druk, anders had het Maaswater tot in de binnenstad vrij spel en zou er nog heel wat meer blank staan of onder- geloopen zijn. Het kan wel 3 weken duren, vóórdat het defect ■hersteld is, daar men den muur moet loshakken om het gebroken scharnier te vernieuwen. He denmorgen om half 10 stond het water tegen de paaltjes aan de Hoofdstraat, daarna ging het langzaam zakken. Het is te hopen, dat er nu maar geen N. W. wind komt opzetten, anders kan het water nog heel wat last veroorzaken. Verk. en geveilde onr. goed. Notaris W. A. v. Dolder Dzn. Geveild Vrijdag 15 April. I. Bouwmanswoning met schuur, stalling, erven en open grond, Overschieschestraat 5 en 7. Geveild voor 12.000. II. Koestal met hooizolder, erf en open grond, Overschieschestraat 9. Geveild voor 62.00. III. Koestal met hooizolder wagenschuur, erf en open grond, Overschieschestraat 11 en 13. Geveild voor 10.000. IV. Winkel- en woonhuis met achterhuis en erf. Lange Kerkstraat 40. Geveild voor 7.200. V. Pand Kortlandstraat 14. óeveild voor ƒ3.100. VI. Bouwterrein Laurens Coster- en Archime- desstraat, kad. Sectie I nrs. 1857 en 2116, groot 16 are, 25 centiaren. Geveild voor 4.100. VII. Woonhuis met open grond en erf aan de Oosterstraat no. 34 Geveild voor 2.600. VIII. Woonhuis met open grond Oosterstraat 40. Geveild voor 2.600. Afslag Vrijdag 22 April. Vrijwillige landstorm. Op initiatief van de Plaatselijke Landstorm commissie was gisteravond in het Bondsgebouw aan de Lange Haven, een openbare vergadering belegd van jongelieden tusschen 16 en 20 jaar, alsmede van hunne ouders of voogden i i verband met de nieuwe Dienstplichtwet. Er waren slechts ongeveer 20 personen opge komen. De voorzitter, kapitein G. Bremer drukte in zijn openingswoord, zijn spijt uil over de slechte opkomst. Spr. deelde mede, dat de Wel- eerw. pater H. J. Micklinghoff O. P. verzocht had een kort woord te mogen spreken. Pater Micklinghoff, daarop het woord verkrijgende, sloot zich aan bij de woorden van den voorzitter betreffende de slechte op komst. Spr. had gehoopt op veler belangstelling, ook van. den kant der ouders. Spr. trad daarop in een beschouwing over onzen volksaard en zeide, dat de Nederlanders geen militairistisch doch wel een nationalistisch volk zijn, dat wij streven naar een geleidelijke, internationale ontwapening- Zoolang evenwel andere Europeesche volken een leger bezitten, moeten ook wij een leger hebben, om te voorkomen dat wij den een of anderen dag als weerloozen onder den voet worden geloopen, doch dan een leger, dat ons zoo min mogelijk lasten en kosten oplegt. Deze vergadering heeft niet ten doel soldaatjes te kweeken of een militairistischen geest in onze jongens te ontwikkelen, doch alleen hun den weg te wijzen, hoe zij de nu eenmaal nood zakelijke militaire lasten en opofferingen tot voor hen zoo gering mogelijke afmetingen kunnen beperken. Daarom had spr. verwacht, dat een ieder be langhebbende er belangstelling voor zou hebben getoond en hij kon het alleen toeschrijven aan de groote onbenulligheid en de verkeerde ideeën, welke in onze stad heerschen, dat de zaal zoo ledig was. Alles toch wat hier medegedeeld zal worden is in het absoluut persoonlijk voordeel van de a.s. militieplichtigen. De weg zal n.l. wezen worden hoe men aan het kazerneleven kan ontkomen, dag en nacht thuis kan blijven, dus niet aan den familiekring of de dagelijkschen werkkring onttrokken behoeft te worden. Hier wordt dus wezenlijk en waarachtig het belang der jongelui behartigd en als spr. nu de geringe medewerking onzer stadgenooten ziet, wil hij zijn ernstige verstoordheid niet verzwijgen, over den echten Schiedamschen Jan Salie-geest, welke den menschen niet kan doen besluiten om met het mooie weer uit het Sterrebosch te komen of met leelijk weer de huiskamer te verlaten. Spr. achtte dit 'n nieuw bewijs voor zijn meening, dat de Schiedamsche ouders, die altijd zitten te kankeren en te mopperen, blijven zooals ze zijn en niet uit hurrloome rust zijn op te wekken Luitenant L. van Pelt gaf daarop een technische uiteenzetting van de voornaam ste bepalingen der nieuwe Landstormwet. Spr. wilde vooropstellen dat lvij niet gekomen was om namens de regeering mannen te werven. Zijn bedoeling was, de voordeelen van de Landstormwet uiteen te zetten voor hen. die het volgende jaar in dienst moeten. De wet beoogt, een vermindering van dienst tijd voor de infanterie, van 6 maanden tot 2 maanden, voor hen die een bewijs van voorge oefendheid kunnen overleggen. Zelfs is de waar schijnlijkheid zeer groot, dat door eenige wij zigingen de voordeelen nog grooter worden, zoodat een voorgeoefend man slechts 20 dagen zal behoeven te dienen. De jaarlijksche lich ting zal in plaats van 25.000 man op 15.000 man worden bepaald. Deze troepen moeten 6 maan den dienen en zullen kern-troepen worden ge noemd. Daarnaast komen 8000 man reserve- troepen, die 4 maand diensttijd hebben en waar bij op de eerste plaats de voorgeoefenden worden ingedeeld. Een verbintenis bij den Vrijwilligen Landstorm kan reeds op 16-jarigen leeftijd worden gesloten, waarna men graden kanbereik en tot en met vaandrig. Als men 180 oefeningsdagen heeft (van 2 uur per dag) maakt men een jongeren broer vrij. Spr. las de eischen van voorgeoefendheid voor en zeide dat hoewel betrekkelijk zwaar, men in een jaar tijds het diploma gemakkelijk kan be halen, mits men slechts wil. De oefeningen worden als regel Woensdags avonds van 79 en Zaterdagsmiddags van 35 uur gehouden; men kan echter ook een anderen avond kiezen. Ieder die op 't oogenblik uitstel van dienst heeft, kan het diploma nog behalen. Op 1 Mei wordt de werving hier tijdelijk ge sloten, daar de jongelui dan klaargemaakt wor den voor het examen in Januari a.s. In September kan men zich dan weer aan melden voor het examen in Mei 1922. De verbintenissen duren slechts voor 1 jaar tegelijk; als men vrij loot kan men er weer van ontheven worden. Aanmelding in den Doele, 's Zaterdags of Dinsdags. Vader of voogd moeten schriftelijk toestem ming voor de verbintenis geven, waarvoor for mulieren verkrijgbaar zijn. Kapitein Bremer sloot daarop de bijeenkomst. Gemengd Nieuws. Scheepsramp. Men meldt uit Harder wijk Donderdagavond 10 uur is het stoomschip „Vier Provinciën", van Rotterdam naar Zwolle, kapt. Moerken, door den hevigen storm op de kust geworpen, nadat het ruim en de machine kamer vol water waren geloopen. Het schip had op sleeptouw het motorschip „Anna". Bij de poging om het schip vlot te houden werden 70 vaten olie overboord geworpen, evenwel zonder resultaat. De bemanning der beide schepen 7 man werd door de visschersschuit „H. K. 21" opgepikt. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Gestrand. Uit Urk meldt men: Woens dagavond 6 uur is hier gestrand de „Avontuui" schipper van Wielinga, met een lading mais, komende van Amsterdam, bestemd voor De Lemmer. Toen het schip strandde zijn terstond 3 stoombotters ter assistentie vertrokken, die allo mogelijke moeite hebben gedaan om het schip vlot te krijgen, daar het gevaar liep. Alle hulp werd echter geweigerd. Hedei morgen is de stoomboot „Het Eiland Urk" ter hulp gekomen om de menschen te red den, daar in verband met het stormweder vrees bestond voor de opvarenden. Allen werden er afgehaald, alleen de knecht bleef op het schip. Ongeveer 11 uur hedenmorgen is ook deze door de stoomboot „Jhr. von Ceusau" gered. Getracht zal worden bet schip vlot te krijgen hoewel gevreesd wordt dat het verloren zal gaan. Brandstichting. In den nacht van Dinsdag op Woensdag rukte de brandweer uit voor een kleinen brand in een pakhuis van aardewerk aan de Linnusstraat te Amster dam. Het bleek, dat in de achterzijde van het huis, in een partij houtwol, brand was ontstaan, die door de buren bemerkt was. Het vuur was spoedig gebluscht. Het wekte eenige bevreemding, dat de brand was uitgebroken, een half uur nadat de eigenaar en de boekhouder in het pakhuis waren geweest' en bovendien op 'n plaats waar een toevallige brand vrijwel uitgesloten was. Om twaalf uur hadden de twee mannen het perceel verlaten en reeds een half uur later werd de brand ontdekt. In verband hiermede heeft de politie den eige naar gearresteerd. Hij ontkende de brandstich ting gepleegd te hebben. Desniettemin werd hij ter beschikking der justitie gesteld. De veenbrand in Drente. De bur gemeester van Emmen kreeg Woensdagmiddag 1 uur bericht van het opnieuw uitbarsten van den brand, vooral in Weerdinge en Nieuw-Weerdinge. Er werd van daar om hulp gevraagd en men begaf zich met de brandweer op weg. Op het fietspad kwam men vele vluchtelingen tegen met huis raad. De menschen Verkeerden in zeer droevigen toestand. Een vrouw, die in Weerdinge bevallen was, werd naar een veiliger plaats vervoerd. Toen men de bedreigde huizen in het Weerdingerveen kwam en de spuiten in gereedheid had, weigerden de bewoners voldoende hulp te geven. Slechts enkelen wilden helpen. Op die wijze kon men niets uitvoeren en na eenigen tijd gaf de burge meester te kennen, dat hij met de spuiten zou heengaan, als er binnen een half uur niet vol doende steun werd gegeven. Dit had tot uitwer king, dat de bewoners nu gingen helpen. Op één huis na wist men toen hier de andere te redden. Ondertusschen breidde zich de brand door het veen uit.Was hiervan dewind in hoofdzaak schuld in Klazienaveen, Oranjedorp en Bargercompas- cuum denkt men weer aan kwaadwilligheid. Daar brandde het weldra, evenals te Weerdinge en te Roswinkel. Vooral te Roswinkelerveen en omgeving woedde het vuur met ontzettende kracht, zoodat er weinig tegen viel te doen. De stoombrandspuit uit Meppel werd te hulp geroepen, die in den laten avond arriveerde. In den avond kwamen ook weer aan de com missaris der Koningin in Drente, mr. J. T. Linthorst Homan, de heer Lunsingh Meyer, lid van Gedeputeerden, en de waarnemende griffier der Staten, de heer van Kuyk, die met den bur gemeester van Emmen opnieuw het veen ingingen Ontzettend was het gezicht van den brand, overal raakten de turfhoopen weer in vlammen. Men kan vaststellen, dat er weer voor duizenden guldens turf, die in bulten stond, is verloren gegaan. Gebieden waar zoover het oog reikte turfhoopen stonden, zijn door het vuur schoon geveegd. In den grond vreet het vuur voort. Gelukkig nam de regen in den nacht toe, waar door Donderdagmorgen het vuur getemperd bleek doch het gevaar houdt aan. Niet alleen in de gemeente Emmen, ook in de gemeente Odoorn en bij Exloo brandde het hevig. Te Exloo en Valthermond woedde het vuur, en behalve in Emmen zijn obk te Valthe, Exloo Odoorn en andere plaatsen veelvluchtelin- gen aangekomen. Met moeite, ja met geweld heeft men bij Val thermond met behulp van de rijkspolitie een 74-jarige weduwe uit haar woning, die in gevaar verkeerde gehaald. Een hoop bagger, in de onmiddellijke nabijheid van haar woning, had reeds vlam gevat, zoodat er ernstig gevaar heerschte. Van de Boermastreek bewoog de brand zich naar Exloërkijl, van Valthermond trok hij van turfhoop tot turfhoop langs het Noorderdiep het Oosten in. De opgaven over de sinds Woensdagmiddag verbrande huizen loopen weer uiteen. Men kon door het felle vuur niet langs alle wegen komen om den toestand geheel op te nemen. Vrij vast schijnt te staan, dat er in Valthermond verbrand zijn 3 woningen, in Exloërkijl 2, in het Weer dingerveen met inbegrip van het Noordveen en het Siepelvat 16, in de buurt van Roswinkel 4. Vele gezinnen, die vluchten moesten, zijn dak loos. In Emmen waren Donderdagmorgen een 40-tal gezinnen nog dakloos. Overigens zijn velen in de naburige plaatsen ondergebracht. De toe stand van vele gezinnen is beklagenswaardig. Men zag langs de wegen bij vlammen en rook velen huilend voorttrekken. Heel de streek leeft thans in angst en spanning. Velen gaan 'snachts niet naar bed uit vrees door het vuur overvallen te worden. Er vormden zich steeds meer wachten om geregeld op verdachte personen te zien. De stemming wordt er niet beter op. Men vreest voor ernstige onlusten, omdat het gebrek van velen toeneemt. Opnieuw is om militaire ver sterking gevraagd. (Prov. Dr. en Ass. Crt.) G e arresteer d. De heer Fiefh, voor zitter van de afdeeling. Spekholzerheide van de S.D.A.P., is, naar aan „Het. Volk" wordt ge meld, Woensdag door de politie te Kerkrade gearresteerd. Fieth is een Oostenrijker van ge boorte. doch woont reeds 13 jaar bier te lande. Hij is gistermorgen naar het interneeringskamp te Harderwijk overgebracht. Onweer. Gisteravond is de bliksem ge slagen in het rieten dak van de schuur van de hofstede Tra inzicht van den heer J. Geschiere te Zoutelande (Zeeland). De schuur en het woon huis zijn afgebrand het vee werd gered. „H a d-j e-m e-m a a r. Men weet, dat een bekend Amsterdamsch straattype „Had-je-me- maar," candidaat is voor den Amsterdamschen gemeenteraad, van wege een groep vrije socia listen onder leiding van den eveneens beken den Rijnders, anarchisten, dadaisten enz. „De Arbeider", het orgaan van de vrije so cialistische en anarchistische groepen in het Noorden, protesteert tegen deze candidaatstel- ling en zegt o.a. „Rijnders wil 'n Amster damsch straattype, een driekwart-idioot, ex- ploiteeren, om het afvaardigingssysteem be spottelijk te maken, naar hij meent, maar waar van de bespottelijkheid op hem zeiven terug valt. We meenen, dat onze anarchistische be ginselen te hoog moeten staan en dat wij ze te lief moeten vinden, om er zich met een Jantje van Leiden af te maken en gebruik te maken van iemand, die niet verantwoordelijk kan wor den gesteld. Wilt ge het parlementarisme met spot bestrijden, ons goed, maar knap dien spot zelf op, en meent ge daarvoor een candidaat noodig te hebben voor den gemeenteraad, stel je dan zelf candidaat, toon in dien spot ook een geest van zelfdoen. Wij betreuren het zeer, dat in het redactioneele gedeelte van de „Vrije So cialist," het blad van wijlen onzen kameraad Domela Nieuwenhuis, reclame wordt gemaakt voor verkiezingen en nog wel van een idioot.',

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2