N.V.DEPHOÈN1X, Stoomververij. LEERAAS LANDVERHURING. llmiHiibioi m. Heerenhuis. HENRI REBERS, BLAUWE TENT. in Electrotechntek, Openbare Verkoopinp Heerenhuis, Eerste H. Communie Nieuwe ScMeflamsclie Courant. ZONDAG 17 APRIL 1921 Kleine A d verten tién. WEI-, HOOI- en BOUWLAND Kerkboeken Misboeken, Communieboekjes Rozenkransen, Rozenkrans étui's, Bij gunstig weer heropening der Tent op Piano en Orgel. Stenografie „Groote". j maker K.. die in opdracht, van een dame uit München, in Duitschland te vergeefs getracht had een pelsjas, die een waarde van 4500 ver tegenwoordigde, te verkoopen en nu met, het zelfde doel naar ons land was gekomen. Op den Schiedamschedijk ontmoette hij een anderen Duitscher, dien. hij met zijn opdracht in kennis stelde en die hem daarop in kennis bracht met den portier van het Victoriahotel, die als tusschenpersoon zou kunnen optreden en wien de pelsjas verloopig in bewaring werd gegeven. Den volgenden dag vervoegde zich bij dien portier een tweede Duitscher, voorzier. van een volgbrief je, waarbij verzocht werd de jas aan den brenger van het briefje mede te geven. Dit geschiedde. De twee Duitschers verkochten de jas, buiten weten van den kleermaker K. om, voor 90, ver teerden het geld, monsterden den volgenden dag op een Japansch stoomschip en vertrokken naar zee. De opgelichte kleermaker keerde naar Duitschland terug. Van de zeereis te Rotterdam teruggekeerd, zijn de beide van de oplichting verdachte Duit schers thans aangehouden. Het zijn de kopersla ger E. U. en de kok H.M. De. door hen voor 90 verkochte pelsjas is bij den kooper, den koopman E. op de Kipstraat in beslag genomen. In de avondvergadering, de vierde zitting aan de kwestie van het overnemen van de Rotter- damsche Electrische tram gewijd, kwam het na rumoerige eindelooze debatten, waarin niets nieuws werd aangevoerd, eindelijk tot stemming. De motie-Mr. Baars, om eerst een degelijk onder zoek in te stellen werd met 23 stemmen tegen 1 aangenomen. Alle sociaal-democraten en de wethouder Nivard, benevens Mr. van Aalten stemden tegen. Een amendement-Ter Laan waarin de raad de wenschelijkheid van het overnemen op aan nemelijke voorwaarden moest uitspreken, weid verworpen met 23 tegen 17 stemmen. UIT DE LIER. De vier in deze gemeente bestaande kiesver- eenigingen hadden Woensdagavond de meti- derjarige ingezetenen opgeroepen ter verga.de- ring, naar aanleiding van het bericht, dat Ged. Staten hebben overwogen De Lier bij Naald wijk te voegen. Een motie is aangenomen,waarin verontwaai- diging wordt te kennen gegeven, waar het er ovei gaat de oudste gemeente van het W es tl and op te heffen, en de vergadering zich ten krachtigste verzet tegen elke poging om de gemeentelijke zelfstandigheid aan De Lier te ontnemen. De motie vertrouwt, dat Gedeputeerde Staten dit, plan bij nadere overweging niet zullen ten uit voer brengen. Telef. No. 15. 1248 7 Kerknieuws. Mgr. Dr. Szeptycki te Schiedam. Gisteravond heeft mgr. dr. A. Graaf de Szeptvcki, metropoliet van Galieië en aarts bisschop van Lemberg in de kerk van den II Joannes den Dooper aan de Lange Haven, een conferentie gehouden over de missie onder de Russische schismatieken. Het kerkgebouw was zeer goed bezet. Terwijl het zangkoor het 4-stemmige „Ecce sacerdos et pontifex", van de Leur zong, werd Z.Exc. de Szeptycki door de geestelijkheid aan den rechterzijingang de kerk binnengeleid. De rijzige gestalte van den bisschop, gekleed in lang wit. gewaad met zwarte kruisen, schreed zegenend door het middelschip en verrichtte vervolgens in het priesterkoor eenige gebeden. De zeereerw. pater Mol G. s. s. R, rector van de kerk van den Allerheiligsten Verlosser, aan den Goudschen Rijweg, beklom vervolgens den kansel. De eerw. spreker deelde mede, dat de Hoog- eerw. pater Jos. Schrijvers, G. s. s. R, secretaris van Mgr. Szeptycki en diens reisgezel in Hol land, plotseling naar Galieië was teruggeroepen en dus hedenavond de gebruikelijke inleiding °p de conferentie niet kon geven. In zijn plaats zou spr. een en ander over den missiearbeid van den bisschop mededeelen. Mgr. dr. Graaf de Szeptycki, die (gerechtigd is den titel te voeren van Excellentie) is aarts bisschop van Lemberg, de hoofdstad van Gali eië, een provincie van het vroegere keizerrijk Oostenrijk, welke aan Rusland grenst. Geen land heeft zooveel te lijden gehad van den oorlog fis dit. De legers der Russen, Oostenrijkers, Turken en bolsjewieken zijn er achtereenvolgens doorgetrokken 'en alles wat, er was, is door de soldaten meegenomen, zoodat de bevolking in de grootste ellende achterbleef. Thans zijn er nog 20.000 menschen dakloos zij moeten wonen in de loopgraven en hebben gebrek aan kleeren en voedsel. Spr. wilde dan ook het medelijden van zijn gehoor inroepen om deze nooden ten spoedigst te helpen lenigen. Dit is echter niet het hoofd doel van de reis van Mgr. Szeptycki. Rusland is een schismatiek land, d.w.z. de Christenen hebben zich honderden jaren geleden afgeschei den van Rome. Hun paus was de Czaar van Rusland, wiens bevelen ze moesten opvolgen. Met volk is echter voor het meerendeel goed- geloovig gebleven. 1 «®ns is het Czarendom verdwenen en de nussische kerk zonder paus, de steden en dorpen bijna zonder priesters l Lemberg behoort tot denzelfden Slavischen ritus, waartoe ook Rusland met Oekraine be hoort. Z.Exc. heeft geestelijke rechtsmacht ge kregen over geheel Rusland. 150 millioen schis matieken zouden toL de ware kerk van Rome teruggebracht kunnen worden, als er maar vol doende geldmiddelen en missionarissen waren. Mgr. hoopt, dat dit groote land zich spoedig zal bekeeren nu is de tijd daarvoor aangebro ken. Daarop beklom Mgr. Szeptycki den preekstoel. Tot verrassing van de toehoorders begon de grijze bisschop met enkele zinnen in de Hol- landsche taal uit te spreken, waarbij Mgr. zijn spijt uitdrukte het Hollandsch niet machtig te zijn en dus z-ijn rede in de Duitsche taal zou houden. Verder verzocht Mgr. veel voor hem en zijn diocees te bidden tot zijn dood zou hij hetzelfde doen voor al zijn weldoeners. Vervolgens tot, de Duitsche taal overgaande, zeide Mgr. ongeveer het volgende Geliefde broeders en zusters Is het niet een groote troost voor ons,Christe nen, te weten, dat wij op de geheele wereld broeders en zusters hebben Is dat niet de grondwaarheid van ons H. Ge loof, dat^alle Christenen ééne heilige familie vormen, dat ze allen ware broeders en zusters zijn in Jezus Christus? Deze waarheid is voor velen een troost. U ziet hier voor u een bisschop, die van verre, uit een vreemd land is gekomen, voor wien het warlijk een groote troost is te weten, dat er zoovele goede Katholieken in Holland zijn. In onzen eeredienst herinnert alles ons aan onze geloofswaarheden, vooral aan het feit, dat wij allen broeders in den Heer zijn. In dezen oor logstijd, waarin die broeders elkaar zoo bevech ten, is het meer dan vroeger noodzakelijk, dat die waarheidmeer en meer bekend wordt ge maakt en ieder priester en Katholiek heeft tot plicht, die broederliefde te verkondigen en te overdenken. Gij, Hollanders, hebt het geluk gehad, dat gij door uw missionarissen in alle deelen dei- wereld zielen gewonnen hebt. Uwe voortreffe lijke missionarissen werken in alle werelddeelen en gij kunt er trotsch op zijn, dat uw natie voor het Katholicisme zooveel heeft gedaan. Doch gij moet weten dat er nog vele millioenen zielen zijn, die de H. Kath. leer niet kennen, dat er een rijk en groot missiegebied braak ligt, waar nog bijna niemand voor het Katholicisme werkte. Dat gebied is het voormalige Russische keizer rijk, bewoond door Groot-Russen, Wit-Russer», Oekrainers, die allen in overwegend aantal schismatiek zijn. Ze zijn gedoopt, gelooven in tie Godheid van onzen Heer,in het mysterie der H. Drieëenheid, vereeren de H. Moeder Gods, ontvangen de IJ. H. Sacramenten als wij. Ze dwalen ter goeder trouw, door den schuld der Byzantijnsche keizers, door wie zij van den Paus van Rome vervreemd geworden zijn. Honderden jaren lang was ieder arbeiden in Rusland voor de R. K. onmogelijk, doch God zij geloofd, thans zijn de deuren van Rusland geopend en onze arbeid kan daar onder de ver drukte volkeren veel resultaat opleveren. Die millioenen schismatieken zullen zich mis schien reeds na de eerste preek, die zij van een missionaris hooren, tot de Roomsch-Kath. kerk bekeeren. Dit lijkt onwaarschijnlijk, doch slechts iemand, die daar is geboren of dit volk grondig kent, kan dit begrijpen. Mgr. weet uit ervaring, dat één priester een geheel dorp kon winnen. Dit is mogelijk doordat het volk van de theo logische vraagstukken niets weet. Het volk kent van ons H, Geloof slechts datgene wat het van den eeredienst leeren kan. De Grieksche ritus kent verscheidene talen al naar gelang de volken, z.a. Oud-Arabieren, Roemeniërs, Slaven. In de gebeden en den ritus liggen alle geloofs waarheden opgesloten. Mgr. is ervan overtuigd, dat de Oostersche christenen weer met de Moederkerk vereenigd kunnen worden, doch om dit tot stand te bren gen zijn noodig missionarissen, scholen en hos pitalen. Wij moeten hen bewijzen geven, dat wij de ware dienaren en volgelingen van Jezus Christus zijn en dat moet de Kath. wereld tot een goed resultaat brengen. Daarom is Z.Exc. naar Holland gekomen om de Holl. missionarissen uit te noodigen, onder de orthodoxen en schismatieken te arbeiden en om een missie-school te stichten waarin Holl. jongelui hun opleiding kunnen verkrijgen. Mgr. schetste daarop de groote ellende in Galieië en smeekte om hulp in den nood, in l naam der millioenen Katholieken. In den Naam van Hem, die door den H. Paulus heeft gezegd Wat gij den arme gedaan hebt, hebt gij aan Mij gedaan, beloofde Mgr. tot zijn dood voor de edele Hollanders te zullen bidden. Hij zal de wereld regeeren en liet aan uwe kinderen en kindskinderen vergelden. Na al de ellende van deze wereld hopen wij allen op een Hiernamaals, waar geen lijden meer zal zijn en voor ons een gelukkiger leven zal aanbreken. Daarop celebreerde Mgr. een kort Lof, terwijl het koor het „Gives Apostolorum" zong, een gezang van den Dominicaanschen ritus. Na het „Tantum Ergo" gaf Mgr. Szeptycki een plechtigen zegen met het Allerheiligste. Met hetzelfde ceremonieel werd Mgr. door de geestelijkheid, den Hoogeerw. deken Verhoeven, den weleerw. pater Micklinghoff, den zeereerw. pater Mol en de weleerw. paters Went en Bruine- man uitgeleide gedaan. Van de parochie van O. L. Vrouw Visitatie hadden de kapelaans Hoogeveen en Paulussen in het priesterkoor plaats genomen. den Rutheenschen ritus, met assistentie van pater Mol C. s. s. R. Twee geloovigen ontvingen uit de handen van Mgr. de H. Communie. Om kwart voor 9 vertrok Mgr. naar Den Bosch. De opbrengst der collecte bedroeg, gister avond 450, vanmorgen 85, nagekomen 17.50, te zamen dus 552.50. Gemengd Nieuws. Scheepvaart. Hoogwater te Hoek van Holl»&4< 16 April. v.m. 8.08 n.m. 8.58. 17 April. v.m. 9.35, n.m. 10.34. 18 April. v.m. 11.08, n.m. 11 54 19 April. v.m. n.m. 0.07. 20 April v.m. 0.44, nam. 1.—. Hoogwater te Schiedam 1 uur en 40 mi nuten later. Storm. Bij stormachtig weer is Donderdag een groot stuk duin aan deNoordzijde van Schier monnikoog weggeslagen, zoodat gevreesd wordt voor het behoud van de villa van den heer Onnes te Groningen. Diefstal. Teij nadeele van een Duitscher is in een hotel te Amsterdam vermoedelijk ge stolen een portefeuille met 10.000 en een hoe veelheid paarlen en diamanten ter waarde van ongeveer /9000. SCHIEDAM, 15 April, Aangekomen Engelsch s.s. „Oakfield" ledig van Rotterdam om alhier te dokken in de Wilhelminahaven. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Hedeü f 2.10 per ketel. Advertentiën. Hedenmorgen om half 8 droeg Mgr. Szeptycki in de Havenkerk een stille H. Mis op, volgens De Heer en Mevrouw R. GEERDES-van Romunde danken voor de belangstelling bij de geboorte hunner Dochter ondervonden. 2038 6 Door dezen betuigen wij on zen hartelijken dank voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwdmoeder en Zus ter, ANNA JACOBA VAN VONDEREN geb. Voorwaldt. Schiedam, 16 April .1921. 11 Aan de AMBACHTSSCHOOL te S C H I E D A M is zoo spoe dig mogelijk te vervullen de be trekking van MONTAGE, ELECTROTECH- NISCH BANKWERKEN en VAK- TEEKENEN, liefst met Akte Mh. Het salaris bedraagt voor wettelijk niet-bevoegden f 2500- f 3500 en voor wettelijk-bevoeg- den f 2800 tot f 4000 met Pre- mievrij pensioen. De benoeming geschiedt voor een jaar en kan bij gebleken geschiktheid in een vaste aanstelling veranderd worden. Sollicitaties met volledige in lichtingen omtrent leeftijd, ge noten onderwijs, vroegere en tegenwoordige betrekkingen, be nevens afschriften van getuig schriften voor 1 Mei. franco in te zenden bij den Directeur, St. Liduinastraat 15. Persoonlijk bezoek alleen na oproeping dezerzijds. 34 2022 door Notaris S. S. WIJSEN BEEK te Rotterdam, bij veiling op Vrijdag 29 April 1921, en bij afslag op Vrijdag 6 Mei 1921, telkens des voormiddags elf ure, in Maison van der Heijden, aan de Hoogstraat no. 142 te Schiedam. No. 1EEN PAND met open grond en erf, met de 2 daar achter gelegen huizen en gang, te Schiedam, aan het Broers- veld nos. 72a en b, 74* en 744, kad. Sectie B 153, 155 en 156, groot 1.09 are en 154 gang ged. Grondbelasting f 34.51 Straatbelasting f 15.80. Verhuurd, volgens specificatie op het aanplakbiljet voor f 699.40 per jaar. No. 2. Het complex PANDEN, waarin is gevestigd geweest De parfumerie- en eau de cologne- fabriek ,;Delvonia", naast perc. I, aan het Broersveld te Schie dam, nos. 76, 78 en 82, kad. Sectie B 173, 174, 175 «n 2922, groot 3.13 aren. Grondbelasting f 68.60. Straatbelasting f31.30. Geweest in eigen gebruik en verhuurd voor f 6.60 per week of f 343.20 ,per jaar. Aanvaarding en betaling koop penningen vóór of op 30 Mei 1921. Bij den afslag worden de per- ceelen gecombineerd. Bezichtiging 27 en 28 April van 10—12 en 2—4 uur, op vertoon van een permissiebiljet te verkrijgen bij den Vendu meester den heer SCHWAGE R- MANN te Schiedam en^enoem- den Notaris, bij welke laatste aan den Coolsingel 11 te Rot terdam, nadere inlichtingen te bekomen zijn. 2033 50 BURGEMEESTER en WET HOUDERS van SCHIEDAm zijn voornemens op Donderda8 28 April 1921, des namiddags 2 uur, ten Stadhuize aldaar aan te besteden het Rioleeren van het Edison- plein, de Franklinstraat, een gedeelte der Stephensonstraat en de te verlengen Ooster- en Polderstraat met bijkomende werken. Bestek met teekening ver krijgbaar ad 1.50 (per post 1.60) aan het Bureau der Ge meentewerken, Korte Haven 33. Aanwijzing geschiedt alle werkdagen van 1012 uur voorm. aan het Bureau van Gemeentewerken, Korte Haven 33. 22 Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voor nemens in het OPENBAAR te VERHUREN eenige perceelen op Woensdag 20 April des mor gens 10 uur in het verkooplokaal aan de Lange Haven. Inlichtingen en voorwaarden zijn te verkrijgen ten kantore van den Hoofdopzichter der plantsoenen en landerijen, Korte Haven 33. 17 Donderdag 21 April a.s. zal hier ter stede de EMMA- BLOEM worden verkocht ten bate van de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose te Schiedam. JONGE DAMES die zich met den VERKOOP willen belasten kunnen zich aan melden bij de Dames HOUTMANv. Buijsen, Warande 210. en v. VELZENZoetmulder, 2035—20 Warande 171. TE KOOP GEVRAAGD op goeden stand een liefst met Tuin. Brieven, met opgaaf van lig ging, aantal kamers, koopprijs enz. onder letters B. Z.bur. v. d. blad. 15 Voor de Prachtige sorteering in verschillende banden Communiesehilderijt jes Plaatjes, Briefkaarten, Scapulier-Medailles, Leesboeken enz. bij Hoogstraat 146. 2030 25 Adverteert in de De leiding is opgedragen aan den Heer A. OTTE. 2034 20 DE COMMISSIE. 2 Een reeds goed ingevoerde VOLKSVER- a ZEKERING vraagt agenten voor SCHIE DAM 2 die volkomen met deze verzekering bekend 2 zijn en bewijzen kunnen overleggen, dat zij 2 reeds een groot aantal posten hebben afge- t sloten. A Het inkomen per week kan bij flink wer- 2 ken binnen korten tijd gemakkelijk tot f 40.worden opgevoerd. j 2 Brieven, onder No. 2036, Bureau van dit blad. 42 Kleine advertentiën hoogstens 30 woorden f 1 per plaatsing. Ieder woord meer 10 cent. Driemaal plaatsen van dezelfde advertentie f2. Grondig onderwijs aangeboden voor Voordeelige klasse- les voor kinderen. Voor hen die geen piano hebben, gele genheid te studeeren. Mej. de Wed. C. v. SLOBBE, Maasdijk 122. Begin van nieuwen cursus 1 Mei a.s. S Abonneert U op de Opleiding voor prak-1 HI£{JWE SCHIEDAM- tijk en diploma's Mej.M. MIDDEN DORP, Oostsingel 54. Leerares. SfiHE COURANT. J. P. C. V. VONDEREN. ■II IIHIHIWIIII i n milium inn iiiii Beleefd aanbevelend, AGENTEN gevraagd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 3