Dagblad voor Schiedam ürat'is-Onoevallenverzekering 44ste Jaargang Zaterdag 16 April 1921. No. ?3013. De Journalist als Verlooide. 148. Postbus Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. Abonnementen per 3 maanden f±-, per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. M leveulange geheel* ii vuil 41 telt verlies vu eeu hand, veel et eeg Mi De verzekering w*r4t gewuuihergi 4eei de Hellundseh* Algj fcq verHes vu I eeu duim teeue Venekerlugakuk te lehledus. bq verlies vau eeu wijsvinger M verlies vu eiken aude- reu vinger Dit nummer bestaat uit twee bladen Binnenland. Opening van deluehtlijnen der K.L.M. Het was wel een bij uitstek ongunstige dag, Donderdag om de luchtlijnen opLonden en Ham burg te openen. Een jaar of wat geleden had men bij zulk een stormweer niet durvenvliegen. Maar de nieuwe Fokker-verkeersvliegtuigen, de eendekkersmet den dikkenvleugelzondersteun- stijlen, zijn tegen weer en wind bestand. Ze zijn op tijd vertrokken en. .op tijd aangeko men. Om half één vertrokken van den Overtoom te Amsterdam een paai' vroolijke vlotte jachten met vele genoodigden aan boord. Op het vlieg veld waren inmiddels tallooze anderen aange komen en juist toen de eerste jachten bij Schip hol meerden, kwam het eerste luchteskader in een wijdgespreide V-vlucht uit Soesterberg en streken de Fokker-tweedekkers I> A 1 neer. Het was een prachtige aanblik. Kort daarop volgden, ook in V. vlucht, de Fokker-toestellen der vloot. Toen om half twee de Prins op het veld kwam, stonden de toestellen in een fiere lijn opgesteld en kon hij, in gezelschap van de Ministers van Oorlog en Marine en van Wa terstaat, het nieuwe wapen, dat' zich m de laatste jaren bij ons zoo ontwikkeld heelt, in specteeren en vaststellen, hoe prachtig het nu in elkaar zit. Voor de groote nieuwe loods van de h M. wachtte luitenant A. Plesman, administra teur der Maatschappij, den prins en de beide ministers op. Na de begroeting van eenige ge noodigden. waaronder de burgemeester van Haarlem, generaal Snijders en natuurlijk ook Fokker, de bouwer van de beroemde vliegtui gen, werden de nieuwe verkeersvliegtuigen, waarvan de K. L. M. er thans een vloot van acht heeft, die weldra twaalf zal tellen (de ge- heele vloot bestaat nu uit 8. F. VII, en F. II. 2 Fokker Express en 2 De Havilland IX) bezich tigd. De lading stond ook al klaar kievietseir- ren, sigaretten, bloemen, wild en een varkentje van zeven weken voor Londen vroege groenten voor Breinen en Berlijn. Daar er ook nog twee passagiers voor Londen waren moesten twee Fill naar Engeland's hoofdstad vertrekken. Toen kwam het groote oogenblik de eerste F.III, bestuurd door Hinchliffe, reed de loods uit. Prachtig stond de ranke blauwe libel met de helbruine vleugels in het doorbrekende zon licht.. Daarop trad de Minister van Waterstaat, de heer Kónig naar voren en hield een rede, waarin hij zeide, het op bijzonderen prijs te stellen, dat de Prins hier tegenwoordig was, omdat hij hierin zag het symbool van de warme belangstelling welke het Koninklijk Huis koes tert voor het nieuwe Verkeer, waarvan voor ons land het tweede levensjaar stast te worden in- Mijn vriend Bobby Bubbles, verslaggever, eener, Amerikaansche courant, had het nooit bijzonder op dichters begrepen. Hij, de prac- tische man, die de Ringed ziet, zooals ze zijn, en ze om zoo te zeggen, met de pen fotografeert, had geen gevoel hoegenaamd voor dichterlij ke ontboezemingen. Maar sinds de geschiedenis mek Dora Pot ter heeft hij aan alle dichters een eeuwigen haat gezworen. Want volgens Bubbles is zijn geheele onge luk niemand anders te wijten dan aan den dich ter Crane. Het begin was even onschuldig als dat van den brand van Chicago en andere groote ram pen. Op een van die vervelende, vochtige, kle verige zonjerdagen zat Bubbles in een' restau rant zijn lunch te verslinden. Verslaggevers namelijk eten nooit zij verslinden, daar zij altijd in angst er over verkeeren, dat hun soms het een of ander ontgaan mocht. —Wel, Bubbles, hoe gaat het klonk plot seling eene stem. Gij vindt het zeker goed, dat ik bij u kom zitten En zonder verdere plichtplegingen ging Crane, de dichter, aan hetzelfde tafeltje zitten. Hij had juist voor een zijner gedichten tien dollars ontvangen en wilde het er nu eens van nemen Bubbles glimlachte als een boer, die kies pijn heeft, en verzekerde Crane, dat het hem genoegen deed hem eens te ontmoeten. geluid. Dit verkeer had sprekers bijzondere belangstelling, omdat het, verbonden met het verkeer te land en te water en wellicht met het telegraaf- en telefoonverkeer, tot uitkomsten zal kunnen leiden, die onze stoutste verwach tingen zullen overtreffen. De Koninklijke Luchtvaart Mij., die het na tionaal karakter van den Lichtdienst, zoozeer versterkt, verdient hulde voor dit streven. De omstandigheden, zei spr., waren twee jaai ge leden niet gunstig voor ons land. We wa en in menig opzicht bij de oorlogvoerende landen ten achter gebleven. De E.L.T.A. heeft ons evenwel op het gebied van de luchtvaart aan merkelijk vooruit gebracht en zoo hebben wij door de mannen van de E.L.T.A. groot ver trouwen gekregen in de Kon. Luchtvaart Mij. Vandaar dat het Departement van Water staat ook gaarne zijn medewerking verleent en eveneens de directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie Ook de steun van het Depar te- ment van Oorlog en van Marine werd nimmei tevergeefs ingeroepen en oen woord van hulde mag het Departement niet onthouden worden voor hetgeen bier op Schiphol is tot stand ge komen. Spr. betuigde ook het Meteorologisch Insti tuut zijn dank en verder den gemeentebesturen, van Amsterdam en Rotterdam, die getoond hobbc-n en nog voortdurend toonen welk een belang zij stellen in het luchtvaartverkeer voor de bevordering van handel en industrie. Wat het buitenland te zien gaf op dit gebied is niet in alle opzichten bemoedigend. Niette min kan dit het vertrouwen in het luchtverkeer in Nederland niet wegnemen. Do Minister sprak ten slotte de verwachting pit, dat het met het luchtvaartverkeer in Nederland wel goed zou ren uit Londen terug kwam, den weg Amster damLonden (langs de kust en bij Calais over het Kanaal) in 2.39 uur afgelegd, terwijl de of- t'icieele tijd 31/2 uur is. Dus ook een mooie tijd. Terwijl het tweede toestel voor Londen ge laden werd en het speenvarkentje zijn laatste flesch melk kreeg uit handen van zijn fokker (met een kleinen F), een ondernemend man uit Twello, waar de varkensteelt bloeit, vertrok de Prins na een hartelijk afscheid van den heer Plesman. De militaire vliegtuigen begonnen hun evo luties. Bij een landing sloeg een er van over den kop, doch zoo elegant en kalm, dat slechts de schroef een knauw had gekregen. Tot laat 's middags bleven de honderden be langstellenden op het vliegveld. De opening van. de luchtlijnen op Hamburg en Londen was prachtig verloopen en als weldra de diensten op Dortmund en Parijs openen, zal de belang stelling stellig even groot blijken. Ons lucht verkeer gaat blijkbaar een groote toAomst te gemoet. gaan. Na den Prins verzocht te hebben de blokken die voor het vliegtuig, dat voor vertrek naar Londen gereed stond, weg te trekken, eindigde spr. zijn rede. De prins zou de blokken voor de wielen weg trekken. Hij moest de kettinkjes nog een poos je vasthouden, want Hinchliffe wachtte ge duldig met. zijn vertrek tot de motor goed warm was. Maar toen ging het ook de blokken weg, wuivende handen en hoeden, daverende mi litaire muziek en weg wiegelde de blauwe li bel over hot veld, steeg licht en deinend op in den gierenden storm en verdween weldra uit het zicht, met twee passagiers en lading aan boord. Middelerwijl was het toestel uit Londen aan gekomen. Het moest volgens de dienstregeling om 2,05 uur binnen zijn en het was er. Het kwam met een passagier en eenige zwa.e pakken la ding. Kort na het Londensche toestel snorde de Fill voor Hamburg, met een passagier aan boord en lading, over het veld, bestuurd door den vlie ger Gniidig. Het had wind mede en zal dus stel lig een mooien tijd gemaakt hebben. Trouwens Dinsdag heeft de F III, die giste- De nieuwe dienstplichtwet. De „Tijd" schrijft over de nieuwe dienst plichtwet Zooals het daar ligt, bevat het ontwerp van Minister Pop naast al het goede, dat wij er in waardeeren een teleurstelling. In tweeërlei opzicht én omdat de vermindering van het contingent ongedaan wordt gemaakt, én omdat eene raming van kosten in de toelichting ge heel ontbreekt. De vermindering van het contingent tot 13.000 man was een tijdelijke maatregel, wij weten het. Alléén als zóódanig hebben de Staten-Generaal het ontwerp tot tijdelijke afwijking van de mi litie-wet tot wet verheven alléén op voorwaar de, dat vóór 1 September 1921 de Minister van Oorlog een nieuwe, definitieve militie-wet zou in het Staatsblad krijgen, hebben sommige leden van links en een deel onzer coalitiegenooten ge holpen, om voor de tijdelijke afwijking de ver- eischte meerderheid te vormen. Maar moet deze definitieve regeling de ervaring heeft ons geleerd, dat in legerzaken ook het „definitie ve" steeds een tijdelijk karakter heeft - nu dadelijk den ouden toestand weer terugbren gen, de lichtingsteékte op het oude peil hand haven juist alsof ^r sedert den oorlog niets was gebeurd En dit, nadat Minister Pop in ver band met de tijdelijke vermindering heeft ge zegd, dat de gezamenlijke sterkte onzer strijd macht, door de aanzienlijke reserve van geoe- fenden tijdens de mobilisatie, tot 1928 onver zwakt op peil zal blijven Moet er nu dadelijk komen een verzwaring want als zoodanig zal het her-invoeren van de oude lichtingsterk te nh de tijdelijke afwijking door het volk wor den gevoeld der persoonlijke lasten, terwijl wij nog zeven Vette jaren van betrekkelijken over vloed aan flink geoefende soldaten voor den boeg hebben en onze Minister van Buitenlandsche Za Je bent anders in een slechte stemming, mijn beste Bubbles. Is me dat ook weer En er valt niet het geringste voor, hoegenaamd niet. Waarom ga je niet eens naar buiten Vraag veertien dagen verlof en ga mot mij mede. Ik ga naar Mamalonegg in de bergen. O, dat moet je eens zien En nu begon hij, onder het genot van eene kip met gestoofde peertjes, Bubbles de heer lijkheden van Mamalonegg te schilderen, zoo als alleen een dichter dit vermag te doen. Het was Bubbles of hij de boomen hoorde ruischen en de vogels zingen. Ja, hij meende zelfs de veer krachtige berglucht te ruiken. Eigenlijk heb je gelijk, zeide Bubbles, terwijl hij zijne koffie omroerde. Het is eens iets anders, en men komt na zoo'n uitstapje met fi'issche ideeën en nieuwe krachten terug. Ik zal aan mijn chef permissie vragen en ga met je mee. Maar één ding zeg ik je vooruit We kunnen samen rijden, roeien en visschen, maar van dichten komt niet in, hoor De directie der courant stond Bubbles gaar ne het gevraagde verlof toe en twee dagen la ter zaten de dichter en de verslaggever te Ma malonegg in een klein, sneeuwwit hotel met groene luiken en een rocd dak. Er waren maar weinig gasten. Onder de zen bevond zich eene jonge vrouw, Dora Pot ter genaamd. Het was eene kleine levendige weduwe, die altijd glimlachte en altijd bezig was met het maken van een zijden das voor den eenen of anderen ongetrouwden heer. ken, blijkens rapport aan de Staten-Gene raal, nopens den Volkenbond hoopvol gestemd blijft Van het antwoord, dat Minister Pop op deze en dergelijke vragen bij de behandeling van zijn ontwerp weet te geven, zal het afhangen ol de desillusie, welke zijn ontwerp op dit punt heeft gewekt, wordt weggenomen. Ook voor wat de in de Troonrede beloofde beperking der financieele lasten betreft, is het ontwerp' eene teleurstelling. Het blad acht het een bedenkelijke leemte in de toelichting van den minister, dat elke kos tenraming ontbreekt, hetgeen de gerechtigde vrees doet ontstaan, dat de practische uitvoe ring peperduur zal zijn Deze veronderstelling is reeds gemotiveerd door het feit, dat de bezuiniging van 41/2 ton die door de Regeering in verband met de ver mindering van het contingent voor de lichtin gen 1922 enz. was het in uitzicht gesteld, door het onderhavig ontwerp met één streek weer ongedaan wordt gemaakt. Door een andere ver deeling der oefentijden, waarbij 1/3 van het beroepspersoneel kan worden afgedankt, blijkt ook Minister Pop naar bezuiniging te streden. Maar de betere vooroefening en de uitbreiding der taak van den Vrij willigen Landstorm, waar voor beroeps-instructeurs noodig zijn, zal weer grootendeels opslorpen wat men krijgt door uit sparing van 3 maanden oefentijd van plusminus 23.000 man vredes-contingent en afschaffing van het blijvend gedeelte. Bovendien staan uit breiding van de militaire politie en maijechaus- see's ook als nuttige verbeteringen op het pro gramma, doch van uitsparing zal hierbij, zooal? van zelf spreekt, niets terecht komen. Daarbij komt nog, dat de Minister aan zijn klein kern- leger een kostbare uitrusting wil geven wat voor de artillerie alléén ieder jaar tonnen zal kosten en waardoor eventueele besparing o.i. geheel wordt te niet gedaan. Naast deze schaduwzijden is er in het ont werp ook eenig lichtend perspectief. Door de uitwerking van de voorgestelde plannen kan het kazerne-gevaar voor een groot deel wor den opgeheven. Immers er zal gelegenheid zijn door vooroefeningen huiten de kazerne den diensttijd geheel op te heffen voor de reserve- troepen, en voor de kerntroepen gedeeltelijk te bekorten. Bovendien worden - door aanwijzing uit ieder gezin van één zoon en bijna geheele af schaffing der loting de persoonlijke lasten beter Verdeeld. De „Tijd" geeft dan nogmaals uiting aan haar teleurstelling en besluit Deze teleurstelling kan alleen worden wegge nomen, wanneer onze Minister van Oorlog de vrijheid vindt, om de financieele en persoonlij ke lasten van den militairen dienst alsnog te verlichten of zijn ontwerp zóódanig te motivee- ren, dat de gevraagde offers als noodzakelijk Dit was haar grootste genot. Nadat Crane en Bubbles hunne namen in het boek van het hotel hadden ingeschreven verscheen de levendige Dora en keek eens na, hoe zij heetten, van waar zij kwamen en wat zij waren. Het scheen haar toe, dat zij de beide man nen gerust op de lijst der candidaten voor eene zijden das plaatsen kon. Letterkundigen, fluis terde zij in verrukking het kan niet heerlijker. Zij had een bijzonder zwak voor dat soort van menschen. Zij schenen haar zoo interes sant toe, want zij schreven immers over lief de en geluk. En als dit eens werkelijk Bubbles, de beroemde Bubbles was, die de meest onge hoorde heldenfeiten op het gebied der jour nalistiek had verricht, Bubbles, die veertien dagen koetsier was geweest, alleen om daar na zijne bevindingen te kunnen beschrijven, Bubbles, die eens met geweld een slaapkamer met, ontbijt bij Van der Bilt had willen hebben, waarop men hem in krankzinnigengesticht had opgesloten, dat hij daarna beschreven had, die in een hotel als kellner Paderewsky bediende en er later een allergeestigst artikel over schreef Ja, hij was het wel degelijk er viel niet aan te twijfelen. Dit kleine mannetje met het vuur- roode haar en het gezicht vol zomersproeten was de groote Bubbles. Van dit oogenblik al koesterde Dora slechts één wensch, dit kleine mannetje nader te leeren kennen en een zijden das voor hem te maken. De gelegenheid was haar reeds den volgen den morgen bijzonder gunstig. Zij zat in een schommelstoel, toen Bubbles verscheen. Hij nam heel hoffelijk deri kleinen, grijzen, slappen hoed af, die hem zoo komisch stond en zei met een blik op de groene ber gen en den blauwen hemel Een heerlijke morgen Van het eene woord kwam het andere. Zij vertelde hem, welk een genoegen het voor haar was kennis met hem te mogen maken. Hij keek haar met zijn geestige oogen even aan en lachte. Reeds den volgenden dag noodigde hij haar uit voor een pleiziertochtje met, Crane en op den derden dag begon zij aan eene zijden das voor hem. Crane was in verrukking over Dora. Ter wijl Dora ijverig werkte aan den das voor Bub bles, maakte Crane een gedicht op haar. Bubbles, zei hij ernstig, toen zij eens sa men door het stille dorp liepen, laat deze schoo- ne gelegenheid niet ongebruikt voorbijgaan. Dora is een engel van eene vrouw. En geld heeft ze ook acht duizend dollars rente per jaar, dat heeft ze mij zelf verteld, onder het zegel der diepste geheimhouding. Wat een onzin riep Bubbles. Ik en trou wen Maar hij glimlachte bij zijne woorden als iemand, die zich maar voor den schijn ver dedigt en streek liefdevol over den das van Dora. Wat ter wereld was er toch met hem gaande? Hij was een geheel ander mensch hier in deze groene eenzaamheid. Zij maak e hem zacht en week. Ja, zei bracht hem in een poëtische stemming. Hij begon Crane o e v/v/jv.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 5