Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firafls-Ongevalleiiverzekering 44ste Jaargang. Maandag 18 April 1921. No. 13014 BureauKoemarkt 4. Telet 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Adrertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokost» worden berekend. m jfb tf& fft H b| levenslange sI|||i vetlies van geheele 1 8111 een hand, Invaliditeit j 8 hUW veel al eeg De vanekarlng weidt |ewaaibei|d deei de Hellandsehe Al|i bq vevHei bq leed mu m duim •ene Venekeria|ibank Ie lehlelam. bq veiBes van een nrqivlngei Mi veilles van eiken ande ren vinger Buitenlaudseü Nieuws. DE STAKING DER ENGELSCIIE MIJNWERKERS. De toestand injjzake de mijnwerkersstaking zal waarschijnlijk voorloopig niet veranderen. De leiders zijn thans allen naar de kolendistricten vertrokken, ten einde zich persoonlijk van den toestand te overtuigen, en zij zullen niet naar Londen terugkeeren voor a.s. Vrijdag. Dan zal 'n conferentie van gedelegeerden plaats hebben. Uit vele districten komen intusschen berich ten, dat de stakers zich vastberaden toönen om den strijd tot het einde door te zetten. Slechts uit enkele plaatsen meldt men, dat de arbeiders geneigd zijn, het werk te hervatten. Inmiddels is het duidelijk, dat overal in de kolendistricten de moeilijkheden in de mijn werkersgezinnen zich beginnen te doen gevoelen. Bij velen heerscht gebrek. De weerstands- kas, die gedurende de staking van verleden jaar reeds op een zware proef was gesteld, en waaraan toen twee millioen pond sterling was onttrokken, is thans vrijwel uitgeput. Het marinepersoneel, dat belast is met het pompwerk in de mijnen, is opnieuw Versterkt, echter nog niet voldoende, want berichten om trent mijnen, die vol water loopen, blijven in komen, hoewel zij niet talrijk zijn. Indien aan den wensch der regeering tot uiterste beperking geen gevolg wordt gegeven, zal opnieuw distributie worden ingevoerd. De uitvoerende raad van de mijnwerkers had Zon dagmorgen een bespreking die twee uur duur de. Alle contact met de spoorweg- en transport arbeiders, voor zoover de staking betreft, is thans verbroken. Tegen het einde van de con ferentie van Zaterdag publiceerde Hodges de volgende verklaring ,,De leden van den uitvoerenden raad zul len naar hunne respectievelijke districten te rugkeeren, teneinde conferenties te houden met de plaatselijke besturen en zoodoende den geheelen toestand onder de oogen te zien." Er zal tot a.s. Vrijdag nergens sprake zijn van eenige hervatting van den arbeid in de mijnen. In de Engelsche bladen van Zondag morgen trachtten verschillende leden van de Labourparty een uitlegging te geven van het opgeven der voorgenomen algemeene staking en van het afvallig worden der Triple Al liantie, waarin zij slechts gedeeltelijk slagen. Algemeen wordt de oneenigheid in de Triple Alliantie als een ernstige nederlaag be-schouwd, en er bestaat gegronde twijfel aan de toekomst dezer organisatie. Berichten uit Schotland melden, dat onder de stakende mijnwerkers in de Schotsche districten groote ontevredenheid heerscht over het „verraad der Triple Alliantie", zooals zij het noemen. Een deel van de critiek richt zich tegen Hodges, die den transport- en spoorweg arbeiders de gelegenheid heeft geboden, zich van het strijdtooneel terug te trekken, maar de voornaamste ontevredenheid geldt den leider van het spoorwegpersoneel Thomas, aan wien met het gebeurde vrijwel uitsluitend wijt. Hij wordt in de mijnwerkersbladen in carricature n op zeer hatelijke wijze behandeld. Een massavergaderingen van spoorwegper soneel in het belangrijk spoorwegcentrum Car lisle nam een motie aan, waarin verlangd wordt, dat tegen 22 April een nationale staking zal wor den afgekondigd, tenzij tevoren een minnelijke «schikking met de mijnwerkers zou zijn getroffen De Londensche parken, die gesloten waren met het oog op het feit, dat zij gebruikt wer den als centra voor de voedselvoorziening, worden heden weer geopend. duitschland. De ex-keizerin. De bijzetting van het stoffelijk overschot der ex-keizerin is thans vastgesteld op Dinsdagmor gen half tien. De kroonprinses, de prinsen en prinsessen van het koninklijk huis, alsmede de buitenlandsche vorstelijke rouwdragenden ko men op het perron van het station Wildpark bijeen. Ook de voormalige hofdames, de generaal- adjudanten, de adjudanten la suite en de ^vleugeladjudanten, alsmede het gevolg. °e lijkkist wordt door oud-officieren van et kurassierregiment Königin en het fuse lier-regime^ Königin en door de voormalige staatsdienaren naar den 1:ijkwaSen Sedra- gen, waarbij de dragers der insignes vooraan gwa. De oud-officieren van het kurassierre giment Königin zullen de paarden van den lijkwagen leiden. De dragers der insignes zullen voor den lijkwagen loopen. De voormalige generaais-adjudanten, adjudanten la suite en vleugel adjudanten loopen lmks en rechts van den lijkwagen. Vier ridders van den Zwarten Adelaar zullen als slippendragers fungeeren. In het mausoleum zullen de neven der ex- keizerin de doodenwacht vormen. Het domkoor zal toepasselijke liederen zin gen. De kroonprinses, alsmede de prinsen en prin sessen treden het mausoleum binnen, wanneer de lijkkist is opengesteld. Daarna heeft de rouwplechtigheid plaats. De lijkstoet groepeert zich op de volgende wijze de stoet wordt geopend door de predi kanten. Daarna komen de vier oud-officieren van de garderegimenten der ex-keizerin. De in signes worden gedragen door de generaals der cavalerie Von Althein en Von Winter- feldt en door kamerheer Von Spitzenberg. Op den lijkwagen volgen de prinsen uit het kei- zerlijk huis en de aanwezige vorstelijke rouw dragenden, de ridders van den Zwarten Ade laar, en het voormalig gevolg van den ex-keizer en de ex-keizerin, alsmede de aanwezige ka- merheeren en andere groot-waardigheidsbe— kleeders en de voormalige ambtenaren der ver schillende hofbureaux. De rouwplechtigheid vangt aan met het zin gen van het lied ,,lch weisz dasz mein Erlöser lebt". De gemeente zingt „Jezus mein Zuver- lasz". Daarop volgt een gebed en voorlezing uit de Schrift. De preek wordt gehouden door opper- hofprediker dr. Von Dryander, Daarna zingt de gemeente „Wen ich einmal soil scheiden" en „Erscheine mir zum Schilde". Dan volgt het „Vater unzer" en de zegen. Het domkoor besluit met het lied „Es ist ein Tag vorhanden". Na de plechtigheid zullen de kroonprinses en de prins Eitel Friedrich in de villa „Lieg- nitz" een condoleance-receptie houden. Hölz gearresteerd. De bekende communistenleider Hölz, uit Vogtland, de aanvoerder van het roode leger in midden-Duitschland, die onder verdenking staat, ook den dynamietaanslag te Berlijn te hebben georganiseerd, werd Zaterdag- nacht te Berlijn door de veiligheidspolitie ge arresteerd, en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. 3ij de politie was het reeds eenigen tijd be kend, dat Hölz zich in Berlijn ophield. Hij woonde in pensions en veranderde vele malen van kosthuis. Twee dagen geleden nu werd Hölz in een pensioen in het Westen van Berlijn ontdekt. Het gelukte hem echter, om toch nog aan de handen der politie te ontsnappen. Hij heeft zijn baard laten afscheren en ook zijn haar draagt hij kort. Hij had een hoornen bril op. De arrestatie had plaats, toen Hölz, in gezel schap van twee mannen, 'savonds om 11 uur een café verliet. De politie leidde de beide mannen terzijde, en vroeg hem wie hij was. Hölz antwoordde Dat weet gij even goed als ik zelf. In een drietal koffers, die Hölz bij zich had, vond men een aanzienlijk bedrag aan baar geld, dat waarschijnlijk van de plunderingen afkomstig is. Ook vond men alle materiaal betreffende de organisatie van den laatsten op stand in midden-Duitschland. Daarom ook is deze arrestatie van zeer groot belang. Volgens deze papieren staat het vast, dat de dynamietaanslag op de Siegessaule te Char- lottenburg het werk van Hölz was. Even zoo de aanslag op de electriciteitswerken in Unter-Spree. Hierdoor zijn dus deze twee aan slagen opgehelderd. DE SCIIADEVERGOEDINGSKWESTIE. Een telegram uit Berlijn meldt De bestuursvergadering der meerderheids- socialisten te Berlijn heeft een motie aangeno men, waarin zij uit naam van de Duitsche arbei ders zegt, dat dezen bereid zijn de volle verant woordelijkheid voor alle redelijke schadevergoe- dings-eischen, welke binnen de draagkracht van het Duitsche volk vallen, en de Duitsche ar beiders niet tot economische slavernij veroor- deelen, te aanvaarden. Het vredesverdrag en de besluiten der confe rentie te Londen gingen Duitschland's draag kracht Verre te boven. Briand heeft in de Kamercommissie voor Bui tenlandsche aangelegenheden verklaard, dat indien Duitschland vóór 1 Mei voorstellen zou doen, hij zich niet zou verbinden in nieuwe onder handelingen te treden met de Duitsche gedele geerden, zonder de noodige waarborgen te hebben tegen Duitschlands politiek, om de dingen op de lange baan te schuiven.Briandvoegde er aan toe, dat hij zou weigeren, onderhandelingen te voe ren van eenige tusschenpersoon, wien dan ook en dat hij eventueel uitsluitend directe bespre kingen zou willen voeren. Briand zette uiteen, dat de kwestie der maat regelen welke zouden moeten worden genomen, in geval Duitschland zijn verplichtingen niet zou nakomen, in het bijzonder de aandacht der regeering heeft, welke reeds een gezamnenlijk toepasbaar plan heeft overwogen. Briand verklaarde voorts, dat indien Frank rijk eventueel gedwongen zou zijn, te mobili- seeren, om nog meer Duitsch gebied te bezet ten, de bezette gebieden dusdanig zouden moe ten- worden georganiseerd, dat aldaar heffingen zouden kunnen worden bewerkstelligd, welke aan Frankrijk zekere waarborgen zouden ver schaffen voor het herstel der schade. Sprekende over de volksstemmingen in Op- pcr-Silezië gaf Briand te kennen, dat het ver drag van Versailles het recht geeft, het volks— stemmingsgebied te verdeelen en aan Polen het mijn- en industriegebied toe te wijzen en aan Duitschland de landbouwstreek af te staan. Brand dacht, dat indien Duitschland vóór 1 Mei nieuwe voorstellen zou doen, deze in de eerste plaats zouden inhouden, een aanbod van handenarbeid en goederen, doch deze schadevergoeding-modaliteiten zouden kunnen worden onderzocht, op voorwaarde, dat Duitsch land een plan tot samenwerking zou indienen, dat nauwkeuriger zou zijn, dan dat van Spa. Volgens de „Echo de Paris" heeft de confe rentie op't Elysée Zaterdag de middelen bespro ken, om het Roergebied militair te bezetten en het met het oog op de schadeloosstelling te exploiteeren. De twee rapporten die door Foch en Loucheur waren ingediend, werden goedge keurd. In het rapport van Foch wordt voorzien in de oproeping van de lichtingen '18 en '19 De lichting 1921 zal na verloop van drie maan den een van de genoemde lichtingen kunnen ver vangen. Het schijnt dat de bezetting nog ver der zal gaan dan het Roergebied en zich over een gedeelte van het industriegebied van Westphalen zal uitstrekken. Er is een uitge breid systeem van belasting van de indus- trieele producten en den steenkool uit het te bezetten gebied ontworpen, waarbij men op een opbrengst van ongeveer 3 milliard per jaar zal kunnen rekenen. ITALIË. De „Tribuna" bericht, dat een aantal oor logsverminkten de ministeries van Landbouw en Nijverheid hebben bezet. OOSTENRIJK. Uit Weenen wordt gemeld, dat de nationale raad de zoogenaamde „Habsburgerswet" (tegen een terugkeer der Habsburgers) met 85 tegen 84 stemmen heeft verworpen. Hierdoor is voor het oogenblik een regeeringscrisis vermeden. RUSLAND. Naar uit Ilelsingfors wordt gemeld, heeft de uitvoerende raad van den Sovjet te Petrograd toestemming gegeven tot het weder invoeren van den vrijen handel in Petrograd. Evenals in Moskou móeten de handeldrij- venden minstens achttien jaar oud zijn en noch arbeids-, noch militieplicht.ig zijn. GRIEKEN EN TURKEN. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" verneemt uit Athene, dat volgens mededeelingen van Grieksche officieren de Grieksche operaties in Klein-Azië afgebroken zullen worden, omdat de toestand, waarin het Grieksche leger verkeert, geen voortzetting der krijgsverrichtingen ge doogt. Men is van mèening, dat met het leger in zijn huidigen toestand geen overwinning op de Turken kan worden behaald. Daarom zal waarschijnlijk besloten worden, op Smyrna te rug te trekken en een defensieve houding aan te nemen. EGYPTE. Volgens berichten uit Kairo is de politieke toestand in Egypte verbeterd. Zagloel Pasja die afschaffing van de censuur en van de staat van beleg eischt, staat thans in geregelde ver binding met Adjy Pasja. De openbare meening is zeer voor een samengaan van Zagloel met het kabinet en er bestaat thans kans, dat de af vaardiging naar Londen uit vertegenwoordigers van beide partijen zal bestaan. DE ONTWAPENING. Uit Washington Rogers, lid van de commissie voor de buiten landsche zaken, heeft in het Huis van Afgevaar digden een resolutie ingediend,waarin er opwordt aangedrongen, dat Harding de regeeringen van Engeland, Frankrijk, Italië en Japan tot een conferentie zal uitnoodigen, waarin de kwestie der ontwapening zal worden besproken. Deze resolutie betoogt eveneens, dat het de politiek van het congres moet zijn, om zoolang men over de ontwapening nog niet tot over eenstemming is gekomen, te zorgen dat de Ver- eenigde Staten een vloot bezitten, die niet voor eenige andere vloot behoeft onder te doen. ALLERLEI. De Commissie van Herstel heeft de tonnage der aan de geallieerden uitgeleverde Duitsche schepen geschat op 2.113.545 ton. De Duitsche regeering beweerde te hebben geleverd 4.600.000 ton. De Duitsche delegatie ter Commissie van Herstel heeft intusschen erkend, dat slechts de cijfers der commissie juist zijn. De Duitsche regeering schatte deze leverin gen op 7.310.000.000 goud marken, terwijl de uitgeleverde tonnage in werkelijkheid slechts een waarde vertegenwoordigt van 495.698.300 goud marken. Tijdens het debat in het Australische Huis van Afgevaardigden over de rijksconferentie is duidelijk te kennen gegeven, dat er geen be zwaar bestaat tegen een hernieuwing van het Engelsch-Japansche verdrag in een vorm, waar mede ook de Ver. Staten zich kunnen vereeni gen. De Australische federale regeering leed gis teren een nederlaag in het huis, omdat een harer aanhangers niet aanwezig was. Hughes heeft daarop een vergadering der regeeringspartijen bijeengeroepen en waarborgen tegen de afwe zigheid der leden verlangd, zoolang hij te Londen zal zijn. De „Frankfurter Zeitung" verneemt uit Rome, dat de regeering de besprekingen over het in beslag nemen van het Duitsche eigendom in Italië weer heeft aangevangen. Daartoe zou ook de reis van den Italiaanschen gezant te Berlijn, Frassatie, naar Rome, moeten dienen. Binnenland. DE BEGRAFENIS DER EX-KEIZERIN. Gisteren heerschte er in Doorn den geheelen dag een geweldige drukte, die zich voornamelijk concentreerde om het kasteel van den ex-keizer. Behalve de versterkte rijkspolitie was een vijf tigtal maréchaussees voor ordebewaring aan wezig. Voortdurend reden auto's af en aan, en vooral tegsn den avond steeg de bedrijvigheid van aankomende nieuwsgierigen, die een ge deelte van den tocht hoopten waar te nemen. Op het huis Doorn vingen 's morgens de rouwplechtigheden aan met een inliemen huis- dienst, dip geleid werd door den vroegeren hof kapelaan, Dryander, en die eveneens door do minee Weiss van de broedergemeente der Hernhutters te Zeist werd bijgewoond. Voor een gehoor, bestaande uit den ex-keizer, den ex-kroonprins, prinses Victoria Louise, herto gin van Brunswijk, den hertog van Brunswijk, de prinsen Adalbert en Oscar, den burgemee- tcr van Wieringen en den commandant der maréchaussees van Houten, memoreerde de hofprediker het leven der gestorven keizerin, naar aanleiding van den tekst „Wees getrouw tot in den dood, dan zal Ik u geven de krone des levens". Gedurende den dienst waren de leden dei- keizerlijke familie zeer teneergeslagen. De ge- heele hofhouding en het dienstpersoneel des keizers woonden de plechtigheid in de huis kapel bij. Des avonds te 9 uur had in de kapel van het huis Doorn de plechtige lijkdienst plaats, die gecelebreerd werd door hofkapelaan Ery~ ander, geassisteerd door de predikanten Weiss en Londen. Tegenwoordig waren, behalve de leden der keizerlijke familie, de hofhouding, e graaf en gravin Bentinck van Amerongen, graai

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1