en gravin Bentinck van Zuylenstein, de vorstin van Casteele geboren gravin Bentinck van Mid- dachten, de erfprinses van Salm, geboren aarts hertogin van Oostenrijk, graaf en gravin van Lynden van Sandenburgh, baron Schimmelpen- ninck van der Oye vanHoevelaken, baron W. van Weede, jhr. van den Bosch, burgemeester van Amerongen, kapitein der maréchaussee Van Houten, en burgemeester Kolff van Wieringen. Een verslaggever van de „Tel." meldt aan zijn blad uit Doorn De belangstelling van het publiek was zeer groot. Uren tevoren stonden honderden nieuws gierigen op de wegen om het huis Doorn en naar het Station Maarn zwijgend te wachten tot de stoet voorbij zou rijden. Het voor de plechtigheid afgeschutte deel van het spoorwegemplacementwerd door enkele schijnwerpers fel verlicht. Vlak voor de drie wagens van den rouwtrein was een open plekje van driehoekigen vorm, met sparreboomen af gezet,-blijkbaar om de op verren afstand zich bevindende toeschouwers het gezicht op de plechtigheid te benemen. Overigens was het geheele omringende terrein in duisternis gehuld. Te kwart over tienen kwam een drietal automobielen aanrijden, waaronder een groote auto, hoog beladen met bloemstukken en kransen, een kwartier later weer een auto met eenige hooge personen, w.o. een officier der maré- chaussée. Even daarna rolde langzaam een stoet auto's door de toegangspoort van het emplacement. Voorop ging een lage automobiel, waarop de lijkkist was geplaatst, die door een breed over hangend zwart kleed, waarop een groot zil veren kruis was geborduurd, was overdekt. Deze lijkwagen bewoog zich onmiddellijk in de richting van het door sparreboomen afgezette terreintje. Op den lijkwagen volgde de groote, groene auto des keizers, waar men dpor de bewasemde ruiten slechts vaag eenige omtrek ken. kon zien. Onmiddellijk daarop verscheen in de kleine open ruimte, die zich tusschen de twee auto's bevond, de hooge gestalte van den kroonprins, gekleed in de uniform der Roode Huzaren. Hij aarzelde even en verdween ver volgens achter de groote stapels dwarsleggers op het terrein, die hem aan ons oog onttrokken. Meerdere personen in Pruisische officiers uniformen stegen uit, en waren een oogenblik op de kleine plek zichtbaar. Een tengere vrouwenfiguur, in rouwkleedij, vermoedelijk prinses Louise Victoria kwam on middellijk achter den kroonprins aan. Zij werd gevolgd door den hertog van Brunswijk, die een hoogen huzaren kolbak droeg. De hofpre diker Dryander in geestelijk gewaad, meerdere officieren in Feldgrau met rouwbanden om den arm, overschreden vervolgens de ruimte, die hen van de fel verlichte plek scheidde, waar zich inmiddels de leden der keizerlijke familie, en de leden van de hofhouding hadden opge steld. Tusschen de sparren door zag men het glanzen der punthelmen en op het kleine stukje grond, dat als ,het ware uit het oude Pruisen opgenomen en neergezet in een Hollandsche provincie, leefde de flonkering der oude Duit- sche militaire uniformen opnieuw op. Op een 150 meter afstand aanschouwt de wereld, ver tegenwoordigd door zijn internationale pers vertegenwoordigers de korte ceremonie, waar mede het stoffelijk overschot der ex-keizerin aan den rouwtrein werd toevertrouwd. Plotseling flitste uit de rij der persfoto grafen een hel magnesiumlicht en hoorde men even het geklik van een fototoestel en daarop vlamde op de hoogte, die het emplacement be grensde, opnieuw magnesiumlicht, dat voor een oogenblik een gedeelte van het terrein fantastisch belichtte, en toen klonk in de stilte de klagende stem op vanden predikant en men kon slechts enkele woorden opvan gen. „Herrmein Gott"en. „Gnadig. Amen". Vaag kon men onderscheiden, dat het kleed van de kist werd afgenomen. Men kon niet zien wat er gebeurde. Maar alleen zag men een groepje personen zich naar den trein begeven, die een zwaar voorwerp in den wa gen droegen. Helmspits na helmspits volgde. Blijkbaar begaven zich allen in den trein, en na een lange poos begaven zich wederom enkele personen naar de wachtende automo bielen terug, die vervolgens in snel tempo het terrein verlieten. De keizer, de kroonprins en de hertog eü •hertogin van Brunswijk, benevens enkele le den der hofhouding, hebben den nacht in het huis Doorn doorgebracht. Zij waren heden morgen te kwart voor achten wederom aan het station te Maarn bij het vertrek der rouw trein tegenwoordig. Prins Adelbert en gemalin, prins Oscar, vorst Furstenberg, gravin von Keiler,gravin von Rant- zau, freule von Gersdorff, kamerheer von Spit- zenbcrg en hofraad Nietze hebben den nacht in den trein doorgebracht. Zij zullen het stoffelijk overschot der ex-keizerin naar Berlijn begeleiden. De burgemeester van Amsterdam, f Zaderdagnamiddag tegen 5 uur is de burge meester van Amsterdam, de hoer J. W. G. Teilegen, te zijnen huize op bijna 62-jarigen Iééftijd overleden. Woensdagavond 1.1. kwam de heer Teilegen van zijn 2 Februari jl. ingegaan verlof, dat hij, naar men weet, gedeeltelijk in Italië, gedeel telijk in Zuid-Frankrijk doorbracht, in de hoofdstad terug. Hij stelde zich toen onder behandeling van prof. Ruitenga doch hoop op herstel was zoo goad als uitgesloten. Zaterdagmiddag, had hij zich ter ruste in zijn kamer begeven. Niets deed vermoeden dat het einde toen nabij was. Jan Willem Cornelis Tellegen, geboren 31 Mei 1859 te Groningen, was de zoon van den in 1885 aldaar overleden hoogleeraar B. D. II. Tellegen. De thans ontslapen burgemeester was go- lmwd met een dochter van wijlen mr. G. Fock, laatstelijk commissaris der Koningin in Zuid- Plolland en van 1 Mei 18661 .Juni 1868 burgemeester van Amsterdamde heer Tel legen was dus 'n zwager van den tegenwoordigen gouverneur-generaal van Ned.-Indië. Na te Groningen de openbare lagere school en de II.B.S. doorloopen te hebben, ging de jonge Tellegen naar de Polytechnische school te Delft, waar hij op 23-jarigen leeftijd examen deed voor civiel-ingenieur. Van 1882 tot 1885 was hij buitengewoon opzichter bij den aan leg van de spoorweglijn Groningen—Delfzijl en van 1885 tot 1887 adjunkt-ingenieur bij de Kon. „Lokaalspoorwegmaatschappij Willem III' bij den aanleg van de lijn ApeldoornDeventer —Almelo.. In laatstgenoemd jaar volgde zijn benoe ming tot hoofdopzichter der gemeentewerken te Arnhem en in 1890 zijn benoeming tot di recteur der Gemeentewerken in de Gelder- sche hoofdstad. In deze functie had hij gele genheid veel voor een practische oplossing van met het woningvraagstuk samenhangende probleem te doen. In 1900 kwam de heer Tellegen naar Am sterdam. Op 21 December van dat jaar werd hij nl. benoemd tot directeur van het Bouw- ën Woningtoezicht in de hoofdstad. Ook het onderhands in overleg met den eigenaar door Bouw- en Woningtoezicht tot stand brengen van verbeteringen van wonin gen, werd door den heer Tellegen als directeur van dezen tak van dienst krachtig bevorderd. In 1913 b.v. werden op grond van 2580 klach ten, niet minder dan 15.215 verbeteringen aan woningen aangebracht, terwijl hij toen hij met ingang van 15 Maart 1915 als opvolger van jhr. mr. dr. A. Roëll, tot burgemeester van Amsterdam werd benoemd, in de meeste der 18 toegelaten woningvereenigingen als gemeen te-commissaris fungeerde. De internuntialuur te 's-Gravenkage. De Romeinsche correspondent van „De Tijd" berichtDen 12en April heeft de H. Stoel het „placet" der Nederlandscho regeering gevraagd voor de benoeming van Mgr. Robert Vincentini als internuntius in Den Haag. De vliegtocht Nederland—Inüië. Luitenant ter zee Goedhart heeft in een inter view meegedeeld, dat hij vast besloten is de vlucht naar Indië te ondernemen, uiterlijk 15 Mei, startende van Amsterdam naar Marseille. De Engelschc regeering is principieel genegen de vlucht boven Engelsch territoir toe te staan daar het toestel, in tegenstelling met die van vorige adspiranten, geheol Nederlandsch fa- kaat is, en gemonteerd met een Engelschen motor Rolls Royce. Luitenant Goedhart zou gisteren naar Londen vliegen ter bekoming van' de officieele toestemming en verderennsteun, maar moest wachten in verband met de dreigen de staking. Waar deze blijkbaar niet doorgaat, zal een nieuwe poging aangewend worden om de vlucht naar Londen dezer dagen te ondernemen. De voorraden benzine voor de reis zijn reeds aangeschaft, andere maatregelen geheel gereed. De departementen van marine en koloniën zegden steun toe en verklaarden zich bereid in de kosten 8000 bij te dragen. De eenige mo gelijkheid, dat de vlucht niet doorgaat, zal wezen gebrek aan belangstelling van particuliere per sonen of instellingen, om het tekort van 25.000 binnen drie weken te suppleeren, niet als prijs bij welslagen doch als bijdrage in de kosten. Luitenant Goedhart verzocht telegrafische me dewerking in Indië, om een inschrijving te openen hetgeen is toegezegd. De directeur van het Nieuw van den Dag van Ned.-Indië stortte reeds 1000 de directeur van Aneta heeft luit. Goedhart heden hetzelfde bedrag afgedragen. Vergiftig behangselpapier. Op de vragen van den heer Schaper in zake het voorkomen van arsenicum-verbindingen op be hangselpapieren, heeft de Minister van Arbeid geantwoord, dat met het oog op het voorkomen van arsenicumverbindingen op behangselpa pieren ook behangsel zal worden opgenomen onder de artikelen, welke krachtens artikel 1. eerste lid, der Warenwet als waren in den zin dezer wet zullen worden aangewezen. Daarmede zullen derhalve ook behangels onder de controle der keuringsdiensten worden gebracht. De tiende volkstelling. Naar het Gorr. Bur. verneemt, zijn voor de 10e Algemeene Volkstelling de kaarten in ver schillende gemeenten over 't algemeen zeerslecht ingevuld en is een groot aantal formulieren ter nadere invulling teruggezonden Aan één ge meente, welke nagenoeg geen werk van de tel ling had gemaakt, zijn alle kaarten teruggezon den. De kleermakersstaking. Hoewel door de centr. comm. uit dewerkgevers- federatie in de kleedingindustrio was besloten de uitsluiting in dit bedrijf met ingang van gister op te heffen is gister te Rotterdam niemand aan het werk gegaan. De R. K. en Ghristelijke ar beiders hebben in een vergadering het advies van het hoofdbostuur om den arbeid te hervat ten met groote meerderheid verworpen en ook de leden der drie overige werknemersorganisa ties bleken niet bereid op 't nieuwe voorstel der werkgevers in te gaan, zoodat de toestand wat Rotterdam betreft, dezelfde is gebleven. Het posten is zelfs verscherpt. Ook te Leiden zijn de arbeiders bij de groote kledingmagazijnen niet aan het werk gegaan. De uitgestotenen zijn in staking getreden. Namens den Modernen, Neutralen en Fodor ratieven Bond in d,e Kleedingindustrie wordt o.a. gemeld, dat het standpunt der werkgevers om door eenuitsluiting de stakingen te's-Gravenhage Rotterdam, Utrecht en Zwolle te breken, niet houdbaar is gebleken. Op den dag dat reeds het meerendeel dor kleermakers het verzoek van hun werkgevers om aan het werk te gaan (waardoor de uitsluiting werd opgeheven) had ontvangen, was de staking nog oen feit, terwijl op dit oogenblik evenmin de stakingen zijn op geheven, Daarbij willen zij er de aandacht op vestigen, dat de mededeeling der werkgevers dat de drie niet-confessioneele bonden van hun leden geen beslissing konden krijgen omdat de R. K. en Ghr. werknemers niet allen geneigd wa ren aan het werk te gaan, de werkelijke toedracht der zaken niet weergeeft. Aan de Federatie van Werkgeversbonden is nog gisteren door de hoofdbesturen der drie samenwerkende werknemersbonden bekend ge maakt waarom het in hoofdzaak ook voor de R. K. kleermakers gaat. De kleermakers, ook de R. K. vragen waarom moesten wij in de jaren toen de prijzen der levens middelen enorm stegen en de winsten der werk gevers steeds grooter werden, wel loonregelingen voor een jaar aanvaarden en er nu genoegen mede nemen dat tusschentijds herziening kan plaats vinden. Daarbij wekt liet in Rottercam vooral groote verbittering dat de werkgevers onder aller lei voorwendsels verhinderen dat reeds direct een regeling voor de z.g. engros-confectie werd getroffenen dus de regelloosheid ten aanzien van dit werk blijft bestaan, omdat nu eenmaal de kleermakers geleerd hebben niet te veel vertrou wen te kunnen stellen in de Rotterdamsche pa troons. Wat de mededeeling aangaat dat Vrij dagmorgen een belangrijk deel der werknemers het werk zou hervatten, kunnen de Bonden ver klaren dat de rapporten die uit de voor de in dustrie belangrijkste plaatsen zijn binnenge komen bewijzen, dat zelfs daar nog de R. K. en Chr. kleermakers vergaderen zoodat deze moeilijk Vrijdagochtend aan het werk konden zijn. Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag 15 April. Woningbouw. Voorstel van B. en W. tot uitgifte in erf pacht aan de R. K. Bouwvereeniging „St. Jo zef" van 3 perceelen bouwterrein aan de Gor- donstraat. De heer K o r p e 1 geeft B. en W. en Grond bedrijf in overweging, niet over te gaan tot ver dere opdrijving van de prijzen van gronden ge schikt voor den bouw van arbeiderswoningen. De prijs van 1.erfpacht per vierk. M. drukt zeer zwaar op de exploitatie van arbeiderswonin gen. Hij meent goed te doen nu reeds te waar schuwen, omdat binnenkort een aanvrage van de Bouwvereeniging „Schiedam Vooruit" zal komen. Een opdrijving van den prijs van bouw grond leidt noodlottig tot stijging der woning- huren. Spr. constateert dat thans reeds voor de derde maal de prijs van erfpachtsgrond is ver hoogd. Laat men den grond voor de industrie liever hooger in prijs stellen. Weth. Houtman zegt, dat in de betrok ken commissie vrijwel alle richtingen vertegen woordigd zijn. De gemeente zal volgens de be rekening van den kostprijs hooger moeten gaan met haar prijzen. Bij de prijsbepaling van den grond voor woningbouw wordt reeds rekening gehouden om deze zoo laag mogelijk te stellen. De prijzen van 94 ct 1 waren de kost prijzen. Men moet bedenken, dat Grondbedrijf ook op zware lasten zit. Het zou verkeerd zijn om door een minder goede politiek een der schit terendste sociale instellingen der gemeente in gevaar te brengen. De grond, die thans wordt uitgegeven, moest worden opgehoogd. Dit was een gevolg van het niet toelaten van souster- rainbouw. Wanneer de heer Korpel voor zijn vereeniging met een aanvrage komt, zal hij ook dezen prijs hebben te betalen. Er zal misschien iets op gevonden moeten worden, maar beneden kostprijs kan Grondbedrijf niet verkoopen. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.ts. aan genomen. DeHoofdstraat. 8. Voorstel van B. en W. om het peil van de Hoofdstraat voor de huizen te bepalen op 2.25 -j- N. A. P., met dien verstande, dat waar de straat hooger ligt, niet, tot verlaging zal worden over gegaan. Do heer Korpel wijst er op, dat hem een geval bekend is dat een der bewoners ernstig gedupeerd zal worden. Als de straat zoo hoog zal worden opgehoogd als wordt voorgesteld, zal het niet meer mogelijk zijn den winkel, die hij op 't oog heeft binnen te gaan. Spr. bedoelt hier den winkel van Noordergraaf. Dit is een zeer ernstig geval, daar dezen man het bedrijf onmogelijk zal worden gemaakt. De heer Van Pelt vraagt of er niet een andere oplossing is te vinden, b.v. door een muur bij de boomen te maken. Weth. Houtman antwoordt, dat het be doelde pand juist een der laagst gelegen per ceelen is. Er zullen ongeveer 20 panden zijn, die hinder van de ophooging zullen ondervin den. Daar staat echter tegenover, dat zij door het verhoogde peil geen last meer zullen hebben van hooger vloed. Bij de meeste panden zal door verhooging van de dorpels geen hinder van de ophooging wor den geleden. De gemeente kan ter wille van het particulier belang het algemeen belang niet stopzetten. Het zal onmogelijk zijn, een muurtje langs de boomen te zetten dit is tegen het belang van handel en scheepvaart. De panden aan het Hoofd aullen toch in de toekomst van besteraming ver anderen. Men zal daar uitsluitend pakhuizen krijgen. Dat daar niet eerder panden in pak huizen zijn veranderd, vindt zijn oorzaak in den woningnood. Weth. wil voorloopig een machtiging van den Raad voor de ophooging hebben. In Ge meentewerken zal dan nog eens bekeken wor den hoe aan eenige ^ezwaren tegemoet kan wor den gekomen. Het algemeen belang gaat ech ter boven dat van enkelen. De heer Scheffers bepleit aanhouding van het voorstel. Er is zooveel haast niet bij, aan gezien de Hoofdstraat pas is verstraat. Weth. Houtman vindt het beter dat de Raad de gevraagde machtiging thans verleent. De heer Mr. Kavelaars vraagt stemming over het voorstel van B. en W. De heer Schreuder merkt op, dat de on kosten, die de bewoners hebben, door de ge meente worden gedragen.Er is reedsvastgesteld, dat verlegging van dorpels, het verhangen van deuren enz. wordt vergoed. Weth. Houtman zegt, dat men aan Ge meentewerken maar moet overlaten om te zien wat er aan te doen is om den bewoners tegemoet te komen. Do heer Van Pelt meent, dat betreffende het pand van Noordergraaf er niets aan te doen zal zijn, met het oog op het bovenlicht boven den ingang. Weth. Houtman zegt, dat hij slechts toe zegging kan doen, dat verschillende bezwaren nog eens onder de oogen zullen worden gezien. De heer H ij m a n verklaart zich ook voor uitstel. De voorzitter zal thans het voorstel van B. en W. in stemming brengen. Het voorstel van B. en YV. wordt aangenomen. Alleen de heer mr. Kavelaars stemde tegen. Sc hooibouw. 9. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 114.000.— voor den bouw van de school voor G. L. O. aan de Huysman- straat tot de oprichting waarvan in de raadsver gadering van 6 Augustus jl. werd besloten. Op verzoek van den heer Evers licht weth. Houtman het voorstel toe en meent dat het geheele crediet waarschijnlijk niet noodig zal zijn. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.st,, goed gekeurd. Wordt vervolgd Stads- en Gewestelijk Nieuws. Stedelijk Muziekkorps. Programma voor de uitvoering op Dinsdag den 19 April 1921, des avonds ten 8 ure, in de Plantage 1. Volksliederen 2. Schiedam Vooruit Marsch, H. H. van Vleuten 3. Ouverture „Alfonso d'Es- trella, Fr. Schubert4. Verschmahte Liebe, Wals, P. Lincke 5. Fantasie de l'Opera „Aida"., G. VerdiVan Vleuten 6. Memories at Even tide, Lied., F. Gibson 7. Rotterdamsche Vlag, Marsch., B. Vernollen. Toonkunst. De Rotterd. afd. van de Maatschappij tot Bev. der Toonkunst zal Vrijdag a.s. de eerste uitvoering in Nederland geven van Boris Go- dunow vanMoussorgski met de dames Dhart en Linger en de heeren van Kampen, Meglinc, van Oort en Garon als solisten. De leden van andere afdeelingen kunnen Woensdag 2 April aan de Doele-zaal van 3 tot 3x/2 uur voor deze uitvoe ring bespreken. De Generale Repetitie op Donderdag is voor ledenvanandere afdeelingen alleen toegankelijk tegen betaling van 1.80 incl. Sted. Bel. De Buitcnsluis. Men meldt ons, dat de werkzaamheden tot herstel van de Buitensluis slecht vorderen. De scheepvaart ondervindt er de belemmerende en nadeelige gevolgen van. Men hoopt Woensdag a.s. klaar te zijn. Gemengd Nieuws. Vrees voor een aanslag. Sinds Za terdagmorgen stond het hoofdpost- en telegraaf kantoor aan de NZVoorburgwal te Amsterdam onder bijzondere politie-bewaking. Rondom het groote gebouw, voor den hoofdingang, in de hal als in de kelders, bewogen zich rechercheurs, wier opdracht luidde, dat zij scherp hadden op te letten, welke personen zich op verdachte wijze in de buurt van het postgebouw ophiel den en wie er in- of uitging. De oorzaakvan deze strenge bewakingsmaatre gelen was gelgen aan het feit, dat de directeur van het postkantoor dezer dagen een briefje ontving, waarin de anonieme schrijver aankon digde, dat het uur der wraak gekomen was en het hoofdpostkantoor tusschen 12 en 2 uur door een reeds geplaatste uurwerkbom in de lucht zou vliegen. De directeur deponeerde dit briefje bij de po litie, die hoewel aan de ten uitvoerlegging van den aangekondigden aanslag weinig geloof hechtende toch haar maatregelen nam. Ook de chefs van diverse afdeelingen waren met den inhoud van den dreigbrief door den di recteur in kennis gesteld. Van een nerveuse stemming heeft men bij het post-personeel echter niet veel bemerkt. Er is nergens een bom of ander helsch werk tuig gevonden, en evenmin heeft iemand binnen de aangekondigde uren gepoogd zooiets neer te leggen. Zoodat men hier te doen heeft, óf met en geestlooze „grap," óf met de schrijverij van een, door misdadige propaganda van de kook geraak te jongeling. Eenige weken geleden ontving de politie een aankondiging, dat „men" het Westelijk viadukt zou opblazen. Ook dit staat echter nog ongeschon den.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2