Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatts-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Dinsdag 19 April 1921 No. *3015 De Graaf en zijn Dochter. F BÜ I L L BT O N. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.—per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. m a ff Hft fel levenlange 1111 trevüee van geheele 1 1131 een hand, Invaliditeit i 0 faïJU veel al aog i De venekering wevdl gewaarbergi ieai de Helltaieehe Algei verhei hg veiüea van een •Qavingei fel verhei van eiken ande ren vinger teene Versekerlagikank le lehledani. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien artikel 1, der Verordening betreffende de Makelaardij te Schiedam, vastgesteld den 7den MAART 1899 (Gemeenteblad no. 3) gewijzigd den 26 sten MEI 1914 (Gemeenteblad no. 13) Brengen ter algemeene kennis, dat de Gemeen teraad in zijne openbare vergadering van 15 APRIL j.l. tot Makelaar in spiritus, moutwijn, en gedistilleerd heeft aangesteld den heer JACOB MALTHA Jr. Schiedam, 18 April 1921j Buitenlandscfe Nieuws. DE ENTENTE EN DUITSCHLAND. In het Engelsche Lagerhuis zeide Lloyd Ge orge, in antwoord op een hem gestelde vraag dat Duitschland nog steeds in gebreke was ge bleven ten aanzien van de schadeloosstelling, de berechting der oorlogsmisdadigers en de ontwapening. Tot nog toe had de Duitsche regeering geen neiging getoond om practische voorstellen te doen tot uitvoering van het verdrag van Ver sailles, wat de genoemde punten betreft. On der deze omstandigheden was het noodig, dat de geallieerden zonder confereeren met het oog op verdere stappen die noodig mochten blijken om Duitschland tot nakoming van de bepalingen van het vredesverdrag te dwingen. Lloyd George verwachtte dat de geallieer de conferentie vóór 1 Mei zou worden gehouden doch hij kon nog niet zeggen, op welken datum De Engelsche regeering zou zich laten leidendoor de overtuiging, dat het Engelsche volk er op staat, dat het vredesverdrag wordt uitge voerd. Wolff seint uit Berlijn Naar wij vernemen, is door de Commissie van Herstel aan den voorzitter van de Duitsche com- missie voor de oorlogslasten mondeling den eisch gesteld, de goudreserve van de Reichs- bank en de overige Duitsche circulatiebanken voor 1 Mei naar steden in het bezette gebied, bijv. Keulen en Coblenz over te brengen. Deze maatregel is bedoeld als waarborg voor de Duitsche prestaties ook na 1 Mei. De Duit sche Regeering moet zich verplichten, zonder toestemming van de Commissie van Herstdl, niet over dit geld te beschikken voor de be taling van haar schuldeischers. Deze eisch is nog niet schriftelijk gedaan. In ieder geval kan het reeds thans niet m twijfel worden getrokken, dat aan dezen eisch door Duitschland in geen geval gevolg kan worden gegeven. Naar aanleiding van den eisch der Commissie van Herstel in zake de verplaatsing van de goudreserve der Reichsbank naar het bezette gebied, schrijft het „Berliner Tageblatt" Daar de Reichsbank een particuliere onder neming is, mag de Entente haar particulier vermogen, krachtens het internationale pri vaatrecht, noch afnemen, noch voorschriften ervoor maken, hoe en waar zij dit particulier vermogen wil bewaren. Ook de eisch, dat het geld der Reichsbank als een waarborg voor de vorderingen der geallieerden op het Duitsche Rijk bij een trustee moet worden gestort is van een juri disch standpunt niet te verdedigen. Slechts het eigendom van het rijk zelf, niet het eigendom van particuliere ondernemingen mag door de geallieerden als waarborg voor de vorderingen op het Duitsche rijk gebezigd worden. Ook de „Duitsche Allgemeine Zeitung" wijst er op, dat de Reichsbank een louter particu liere onderneming is, en zegt Het wegnemen van den goudvoorraad is niet alleen in strijd met de onschendbaarheid van het particuliere eigendom, dus een onmisken bare schending der wet, doch ook in strijd met de praktijken, die gedurende den oorlog zoowel van Duitsche als van Fransche zijde in acht zijn genomen. ENGELAND. De ,,Times"-correspondent acht het niet waarschijnlijk, dat de misnoegde spoorwegman nen van Wales alsnog tot een sympathiestaking zullen overgaan. ITALIË. De „Messagero" verneemt uit Florence, dat fascisten, die terugkwamen van een verkie zingsvergadering te Valchiano, in een hinder laag zijn gevallen. Een fascist werd gedood, ter wijl de communisten twee dooden hadden te betreuren. Bovendien werden talrijke personen gewond. Onder dezelfde omstandigheden werden te Champibisenzio vier personen gedood en Xes gewond en te Pratavaiano twee gedood en ver scheidene gewond. Volgens de „Kölnische Zeitung" zijn te Rome berichten uitLivorno gekomen over nieuwe ern stige botsingen tusschen fascisten en communis ten. De communisten werden teruggedreven en vluchtten in het clubgebouw van de republi- keinsche partij, vanwaar zij de fascisten be schoten. Twee personen werden gedood, en 10 zwaar gekwetst. Een vijftiental personen werd gearresteerd. DUITSCHLAND. Gifteren is voor de Buitengewone rechtbank te Berlijn debehandeling begonnenv.de zaak te gen degenen, die beklaagd worden van den aan slag op de Siegessaule. Tien lieden staan terecht wegens hoogverraad en overtreding van de wet op de ontplofbare stoffen. De verdediging eischte, dat de zaak uitgesteld zou worden, omdat voordat deze behandeld kan worden, klaarheid verschaft moet worden over de handelingen van^zekeren Ferry, die met anderen als agent provocateur de aanslag zou hebben voorbereid om de politiemaatregelen van hoofdcommissaris Hoersing te rechtvaardigen. De beklaagden hadden de lont zou gemaakt, dat van een ontploffing inderdaad niets komen kon. De rechtbank besloot evenwel eerst de be klaagden te hooren GRIEKEN EN TURKEN. De correspondenten van de Grieksche bladen te Smyrna melden, dat de Grieken een Turkschen aanval op Hassan Tepe hebben afgeslagen. Het Grieksche geschut dreef de vijandelijke ruiterij uit elkaar. De Turken verloren twee kanonnen en werden naar de Kara Dagh teruggedreven. Generaal Stratigos, de sous-chef van den ge- neralen staf, die zoo juist uit Smyrna terug is gekeerd heeft eenvoudigweg verklaard „Het leger doet zijn plicht en zal de hoop van het land verwezenlijken." De Grieksche stellingen in den Zuidelijken sector worden met den dag versterkt. Zonder ophouden komen er versterkingen aan. De passen zijn steeds vaster in de hand van onze troepen, die vol geestdrift zijn. De druk van de Grieken in de streek van Koetahia laat zich steeds ge- duchter voelen. Alle Turksche aanvallen, welke ten doel hadden een zwak punt in onze verdedi ging te vinden zijn op onzen weerstand afgestuit. Men meldt uit Smyrna, dat er zich reeds 15.000 vrijwilligers hebben aangebonden. Voor allen zijn splinternieuwe uniformen en een volledige uitrusting voorhanden. De voedselvoorziening is uitstekend. Men verwacht, dat er zich de volgen de week nog 10.000 vrijwilligers zullen aanbieden De mobilisatie loopt nog gladder van stapel dan in Balkan-oorlogen de eendracht onder het Grieksche volk is nauwer dan ooit. De oppositie bladen erkennen volmondig, dat de vorige re geering niet zooveel kans op succes bood. De Eleftheros Typos, het voornaamste blad van de venizelisten, keert zich tegen de andere oppositiebladen, welke den wensch te kennen hadden gegeven, dat koning Constantijn af stand zou doen ten gunste van den hertog van Sparta. De eenige censuur tot dusver, welke beperkt blijft tot militaire inlichtingen, en door de volksvertegenwoordiging goed werd gekèurd, wordt nog niet toegepast. PANAMA. Officieel wordt gemeld, dat de bond van Mid- den-Amerikaansche staten,Guatamala Honduras en San Salvador, op zich heeft genomen tege lijk met Costa Rica aan Panama den oorlog te verklaren, indien Costa Rica zulks in verband met het hangende grensgeschil noodig oordeelt. ALLERLEI. In politieke kringen te Belgrado wordt be vestigd, dat generaal Wrangel voor 25.000 sol daten van zijn leger om een onderkomen zou hebben verzocht. Men onderzoekt thans de mo gelijkheid om 10.000 kozakken te ontvangen. Woensdag zal te Brussel een conferentie beginnen in zake het Poolach-Litausch geschil Litauen zal vertegenwoordigd worden door Galvanas en Polen door Aakenazy. Zij zijn bei den van absolute volmachten voorzien en de zittingen zullen worden gehouden onder voor zitterschap van den Belgischen ex-premier Hymans. Uit Luxemburg wordt gemeld, dat de Bel gische minister Jaspar en de Luxemburgsche premier Reuter op 7 Mei te Brussel zullen bij eenkomen, om de Belgische Luxemburgsche cereenkomst goed te keuren. Binnenland. (Naar het Duitsch). 57 Ten slotte kwam hij in een ronde ruimte, die in 't hart van de rots lag. Daarin liep de weg uit, dien hij gevolgd had en de wan den der plaats boden geen andere opening aan, dan breede spleten, waardoor men de bergen en bosschea zien kon. Verbaasd dat hij vruchteloos de heele grot doorloopen had, begon hij aan de ontmoeting met den roover te wanhopen. Een voorwerp van zonderlingen vorm in 't midden van 't hol trok zijn aandacht. Drie lange zware steenen waren rechtop geplaatst en dienden tot steun aan een grooten steenklomp, die er als een plat dak overheen lag. Onder dezen reusachtigen drievoet verhief zich een soort altaar uit een rotsblok gebeiteld, waarin in 't midden een ronde opening was. De jonge man leunde gedachtenloos op dit &ltaar. Eensklaps schrikte hij hij hoorde een stem die ujt den steenklomp scheen te ko men. >'J°nge man, gii staat hier met een voet ln^tgraf, klonk het. richtte zich op en bracht zijn hand aan de sabel, terwijl de echo, zwak als de stem van een stervende, duidelijk herhaalde Jonge man, gij staat hier met een voet in 't graf. Op dit oogenblik kwam een afzichtelijk hoofd met roode haren te voorschijn. Jonge man, herhaalde hij, gij staat hier met een voet in het graf. En met de hand aan de sabel wachtteOrdener* zonder zich te bewegen. Het monster kwam geheel uit het altaar te voorschijn en toonde zijn gespierde en be haarde ledematen, zijn harige en bebloede kleederen, zijn krommige gebogen handen, voorzien van lange klauwen en zijn zware steenen bijl. Hier ben ik, zei het, brullende als een wild beest. Hier ben ik, antwoordde Ordener. Ik verwachtte u. Ik deed meer, hernam de dappere jonge man, ik zocht u. De roover kruiste de armen over de borst. Weet ge, wie ik ben Ja. En zijt gij niet bevreesd Nu niet meer. Dus waart ge toch bang, toen ge hier kwaamt En 't monster schudde triomfantelijk het logge hoofd. Ik was bang u niet te vinden. Tweede Kamer. In de gisteren gehouden zitting van het Cen traal Stembureau voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer is tot lid dier Kamer, in de plaats van wijlen jhr. mr. W. Th. C. van Doorn benoemd verklaard de heer M. I. W. J. Bijle- veld, industrieel, te 's-Gravenhage. Drankwet. De commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tat wijziging van de aitikelen 1, 34, 39 en 50 var! de Drankwet heeft eenige amende menten ingediend, ter toelichting w#arvar het volgende wordt gezegd: De door de regeering voorgestelde omschrij ving van het begrip,,sterken drank" levert ge vaar op voor ontduiking. Veiliger kan het doel van het wetsontwerp worden bereikt door met „sterken drank" gelijk te stellen iederen drank, die meer dan een zeker percentage alcohol be vat. Te groote uitbreiding moet daa-bij worden vermeden. Nu voor wijn 22 pet. als grens wordt voorgesteld schijnt voor alle overige dranken niet te hoog een grens voor 18 pet. het laag ste alcoholgehalte waarbij volgens het adres der Vereeniging van Ned. Advocaatfabrikanten het artikel advocaat houdbaar kan worden ge fabriceerd. Bijzondere bepalingen voor vruch tenwijn en steelenwijn kunnen dan achterwege blijven. Bescherming der Nederlandsche Industrie. Op initiatief van de Federatie van Bonden van Confectiefabrikanten werd jl. Vrijdag een bij eenkomst gehouden van vertegenwoordigen van een 12-tal vereenigingen van industrieelen, waar de invloed van de buitenlandsche con currentie, uitsluitend ten gevolge der lage valuta op de Nederlandsche nijverheid werd besproken. Algemeen werd de noodzakelijkheid gevoeld binnen korten tijd maatregelen hiertegen te nemen. Er werd een Comité van Actie inge steld, wat de daartoe noodige stappen zal heb ben te ondernemen. Wilt gij mij nog trotseeren, en uwe voeten struikelden reeds over menschelijke geraam ten. Morgen zullen anderen wellicht over het uwe struikelen. De kleine man werd woedend. Ordener bleef onbeweeglijk en bedaard staan. Kind, uwe stem is zacht en uw gelaat is frisch, gelijk de stem en 't gelaat van een jong meisje welken dood verlangt ge van mij Den uwen. De kleine man lachte. Weet ge dan niet, dat ik een duivel ben en dat mijn geest de geest van Ingolphe den Verdelger is Ik weet, dat gij een roover zijt en dat gij moordt om geld. Gij bedriegt u, brulde het monster, ik moord om bloed Zijt ge niet betaald geworden door Ahle- feld om den kapitein Dispolson te vermoor den Wat zegt ge daar Wat zijn dat voor na men? Kent gij den kapitein Dispolson niet, dien ge aan 't strand van Urchtal vermoord hebt Het kan zijn, maar ik heb zijn naam vergeten, zooals ik u binnen drie dagen ook zal vergeten hebben. Tabaksaccijns. Het wetsontwerp tot heffing van een tabaks accijns kon, blijkens het voorloopig verslag, bij het onderzoek in de afdeelingen der Eerste Kas sier geen onverdeelde instemming verwerven. Luister, 't is genoeg, we moeten eindi gen Acht dagen geleden hebt ge een ijzeren kistje van een uwer slachtoffers oiwroofd, aan den officier van Munckholm. Dit woord deed den roover opspringen. Een officier van Munckholm knarste hij tusschen de tanden. Zoudt ook gij een officier van Munckholm zijn, gij vroeg hij verwonderd. Luister, riep de vermetele jongeling, waar is dat koffertje, dat ge aan den kapitein ontroofd hebt Bij Ingolphe dat ondeugend kistje schijnt velen bezig te houden. Deze woorden verrieden Ordener, dat de roover het koffertje kende, waarvan sprake was en gaven hem hoop, het weer in bezit te krijgen. Zeg mij, wat gij met dat koffertje gedaan hebt? Heeft de graaf van Ahlefeld het in bezit Neen. Luister, riep hij met verheffing van stem, gij zult mij dat kistje geven. De andere antwoordde met een woesten grijnslach. Gij zult het mij geven herhaalde de jonge ling met donderende stem. Zijt gij gewoon bevelen te geven aan de buffels of beren hervatte 't monster met den zelfden lach. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1