Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering De Draaf en zijn Dochter. 44ste Jaargang. Donderdag 21 April 1921. No. 13017 wg PfHHil «i FEUILLETO Bnreau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 ma» 1 plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. kg iiiHii van levenslange *E 1111 verlies van geheele 1111 een hand, invaliditeit i iL IJ U veel :i eeg t De venekering werlt gewaarborgd daar de Hollandsehe Algeaseeae Verzekeringsbank te lehiedans. daim kg verlies ven een wijsvinger M verlies van eiken ande ren vinger i Buitenlandsch Nieuws. DE SCHADEVERGOEDINGSKWESTIE. De Commissie van Herstel heeft nog geen antwoord van de Duitsche regeering ontvangen op haar eiscli nopens de overbrenging van de goudreserve der Deutsche Reichsbank naar het bezette gebied. De termijn, binnen welken het antwoord moet binnenkomen, loopt Vrijdag avond ten einde. De „Echo de Paris" weet mede te deelen, dat in het schrijven, dat Briand aan Lloyd George richtte, de Fransche premier er met nadruk op wees, dat de regeering en het parle ment van Frankrijk eensgezind van meening zijn, dat het oogenblik is gekomen, om een einde te maken aan de voortdurende uitvluchten van Duitschland en dat de schadevergoeding thans eens werkelijkheid moet worden. Dit woord „realité" komt herhaaldelijk in het schrijven voor Het blad voegt hieraan toe dat de Opperste Raad de nieuwe voorstellen van Duitschland niet zal behoeven na te gaan voor en aleer zijn besluiten te nemen daar op 1 Mei a.s. Duitsch land niet aan de verplichtingen voldaan zal hebben, welke het op dien datum behoorde te hebben vervuld. Het bewijs is dus geleverd, dat Duitschland zijn handteekening heeft vei- loochend. Zaterdagmiddag a.s. wordt Briand te Dover of te Folkestone verwacht. Verwacht wordt, dat de Fransche minister-president vergezeld zal zijn door Berthelot, maai schalk Foch en generaal Weygand. Graaf Curzon en veldmaarschalk Sir Henry Wilson zullen met Lloyd George mee komen. Zeer waarschijnlijk zullen de geallieerde be sprekingen Zaterdag te Lympne alleen worden gevoerd door Briand en Lloyd George met hun adviseurs. Blijkbaar zullen er een vertegenwoor digers van Italië en België aan deelnemen. De eventueele bezetting van het Roergebied en de hulp daarvoor van Engelsche zijde, zal blijk baar in hoofdzaak worden besproken. Briand zal Zaterdag te Lympne aankomen en de be sprekingen, welke ten huize van Philip Sassoon worden gehouden, zullen wellicht eerst den vol genden dag eindigen. Gisteren heeft de conferentie van ambassadeurs zich beziggehouden met de kwestie betreffende de uitvoering van het vredesverdrag. Briand had een onderhoud met Foch en Wey gand. ENGELAND. De Mijnwerkersbond heeft in antwoord op de voorstellen der mijneigenaars verklaard, dat deze vaag en nietszeggend zijn. De bond heeft zijn eisch hernieuwd betreffende den nationa- len loonraad en de heffing per ton. FRANKRIJK. Bij de debatten in de Fransche Kamer over de begrooting en over de uitgaven, die ingevolge het vredesverdrag teruggevorderd kunnen wor den, verklaarde Doumer, dat de regeering het als (Naar het Duitsch). 59 Ordener verbaasd, van zich zoo vergeten te zien, wendt ook zijne schreden naar de opening, en ziet in de vlakte een grooten witten beer door zeven jagers achtervolgd, onder welke hij zelfs Kennybold meent te onderscheiden, wiens woorden hem daags te voren zoo getrof fen hadden. Hij zag rond, de roover was niet meer de grot, maar hij hoorde buiten zijne stem, die riep Friend, Friend, ik kom. XXIX. Het regiment dei scherpschutters van Munck holm was op marsch door de bergpassen tusschen Drontheim en Skongen. Nu eens ging het Jangs een stroom en men zag de langeiij der a°men voortkruipen als een reusachtige slang, ^ler schubben in 't zonlicht schitteren bergW6er liep de 'weg °m den V0Ct Van Geri haar meest dringende taak beschouwt, zich de noodige middelen te verschaffen om de in de ver woeste gebieden aangerichte schade te kunnen vergoeden. In 1920 kwam een bedrag van 12 milliard op de begrooting voor, waarvan 7 milliard werd uitgegeven dit jaar komt 7.6 milliard op de begrooting voor. Met inbegrip van de pensioenen, aldus Doumei, moeten wij een bedrag van 50 milliard op de begrooting opnemen en Frankrijk heeft voor schadever goedingen reeds 28 milliard voor Duitschland betaald Dat kan zoo niet blijven, de schatkist is niet langer in staat, een dergelijke last te dragen. Het is trouwens in strijd met elk zedelijk be grip, dat het overwinnende Frankrijk zou moe ten betalen, waartoe zijn aanvaller werd ver plicht, terwijl deze aanvaller, die niets behoeft te herstellen, zijn begrooting in evenwicht kan brengen. Om onze verwoeste gebieden te kun nen herstellen, moet Duitschland zijn verplich tingen nakomen. Daar zullen wij met alle ener gie, waarover wij beschikken, naar streven, (Toejuichingen van de geheele Kamer.). HONGARIJE. Na de voorstelling van het kabinet-Bethlen in het parlement zette de minister-president, uitvoerig zijn program uiteen, waarbij hij er op wees, dat in Hongarije een geheel nieuwe poli tiek wordt ingevoerd. Hongarije houdt vast aan zijn onafhankelijkheid. De middenstand en de landbouwers vormen uitsluitend den steun van de moderne politiek. De regeering zal met kracht den revolutionnairen geest bestrijden. Zij ver oordeelt het anti-semitisme en streeft naar een overeenkomst met de arbeidersklasse Zij zal hervorming van het kiesrecht nastreven en het principe van rechtsgelijkheid over de gehc ele linie doen gelden. Hij hoopte dat de buurstaten tegenover Hon garije hun verplichtingen zouden nakomen. Sprekende over de koningskwestie verklaar de de premier, dat de regeering zich zal hou den aan de wet var 1920. De kwestie kan niet opgelost worden alvorens het vredesverdrag door de groote Mogendheden geratificeerd is. Ondertusschen zal de regeering elke propa- anda betreffende deze kwestie tegengaan, van welke zijde zij ook mag komen. Na de rede van den minister-president dien de de minister van financiën een wetsontwerp in, omtrent de valuta-regeling hetwelk door uitgave van Hongaarsche bankbiljetten de vol komen afscheiding van de Oostenrijksche va luta tot stand brengt en zoo spoedig mogelijk zal worden behandeld. In het bijzondere geval van de vereeïiiging van ongeschoolde arbeiders hebben de fabri kanten een uitsluiting van Woensdag 27 April af, aangekondigd, doch zij hebben hun welwil lendheid getoond door onderwijl de onderhan delingen te heropenen. Deze arbeidersvereni ging heeft de voorstellen der fabrikanten wel aangenomen doch, met dit voorbehoud dat zij daardoor niet gebonden zou zijn in het ge val van een conflict met een andere vereni ging, waarmee de onderhandelingen eveneens nog loopend zijn de aankondiging van een uit sluiting is aan dit voorbehoud te wijten. Men is overeengekomen, dat de 24 vereni gingen, waarmee een overeenkomst is afgeslo ten, niet meer betrokken kunnen worden in een conflict, dat uit den huidigen toestand zou ontstaan. Wanneer de uitsluiting zou doorgaan, zou den hierdoor 6000 man zonder werk komen. De voorzitter van genoemde „Arbeidersver- eeniging" deelde aan „Politiken" mede, dat hij een uitsluiting niet waarschijnlijk achtte, daar hij de meening was toegedaan, dat er voor het eind van de week een overeenkomst zou wor den getroffen. Ook „Socialdemokraten" is van oordeel, dat de onderhandelingen tot een be vredigend resultaat zullen voeren. ITALIË. De Romeinsche bladen berichten, dat nair aanleiding van de gebeurtenissen te Fojano fas cisten uit wrok eenige huizen van communisten in brand hebben gestoken, die deel genomen had den aan den aanval op de vrachtauto's mot fas cisten. Er hebben enkele aanhoudingen plaats gehad. Enkele communisten hebben bekend, dat zij deel uitmaakten van de lieden, die in de hin derlaag gelegen hebben, welke den fascisten on der leiding van den burgemeester van Fojano gelegd was. De fascisten hebben diens huis ook in brand gestoken en verjoegen alle communis ten uit de plaats, van wie een gedeelte in hechte nis genomen werd, terwijl de overigen vluchten. De weerwraak heeft verscheidene dooden ge- ëischt en enkele gewonden. Thans is de rust weer hersteld. DENEMARKEN. Uit Kopenhagen meldt men De bond van fabrikanten heeft met 24 van de 28 vakvereenigingen, welke de voorstellen van de fabrikanten hadden, aanvaard, de over eenkomsten hernieuwd. Met de andere vakver eenigingen zijn de onderhandelingen nog loo- pende. De soldaten rukten zwijgend voort, om dat ze slechts den strijd en de rust bemin den. Ze verveelden zich en slechts wanneer e.ene marketenster vair haar paardje rolde, brak een ruw gelach de stilte af. Luitenant Randmer, een jonge Deensche baron, ging naast den ouden kapitein Lory, die van gemeen soldaat in 't leger tot zijn rang opgeklommen was. Zij waren in een gesprek gewikkeld over den vijand, dien zij te bevechten hadden, sa mengesteld uit gouwdieven en mijnwerkers. In dit gesprek werden zij eensklaps gé- stoord/door een officier, die in galop kwam aanrennen en hun de tijding bracht, dat ba- ror Frederik van Ahlefeld op Walderhog vermoord was geworden en een talrijk leger van mjjnvolk tegen hen optrok. GRIEKEN EN TURKEN. De Grieksche bladen vernemen uit Smyrna, dat aan het front kalmte heerscht. De Turksche krijgsverrichtingen zijn, na de veigeefsche po gingen om door de Grieksche stellingen tusschen Toeloe Boenai en Banaz door te breken, verloo- pen in kleine aanvallen. De berichten uit Turksche bron, dat de Kema- listen zich op 3 K.M. afstands van lsjmid bevin den, zijn onjuist. De Grieken hebben hun stel lingen in dit vak behouden. van Mei naar Gapri begeven ten einde aldaar geheel op te knappen. AMERIKA. De „Times" verneemt uit New-York De vereeniging van Amerikaansche scheeps eigenaren heeft aan de zeelieden kennis ge geven, dat de loonen van af 1 Mei met 25 verlaagd zullen worden. Het bestuur van den zeeliedenbond heeft daaiop geantwoord, dat met ingang van dienzelfden datum de alge- meeie staking zal worden afgekondigd voor alle schepen aan de kusten van beide oceanen. TSJECHO SLOWAKIJE. Na bijna twee maanden lang ernstig Z'ek te zijn geweest, heeft pres:dent Masaryk van Tsje- cho .Slowakije gisteren het bed vooi het eerst weer vei laten. Hij zal zich in de tweede helft ALLERLEI. Volgens de „Rote Fahne" hebben de verschil lende buitengewone rechtbanken in Duitschland reeds 145 beklaagden tot een totaal van 537jaar en 4 maanden tuchthuis veroordeeld. 72 verdere beklaagden kregen samen 73 jaar en 11 maanden gevangenis. Bovendien werden 5 communisten tot levenslange tuchthuistraf en twee tor dood veroordeeld. De Duitsche Benedictijnen op den berg Zion die in November 1918 Jeruzalem hadden verla ten, zijn thans, op grond van de toestemming door Sir. Herbert Samuel verleend, terugge keerd. Klooster en kerk werden in goeden toe stand bevonden. De terugreis werd over Rome ondernomen, waar zij door den Paus ontvangen werden. Volgens en bericht uit Newport zijn de loonen van de arbeiders in de blikl'abiieken van South Wales met 40 verlaagd. De scheepsloopers te Swansea hebben dezer dagen den arbeid hervat tegen een loon, dat 12x/2 lager is dan het vorige. Lewis Stone, de se cretaris van de South Wales Siemens Steel Association zeide in een rede, dat gedurende de drie eerste maanden 27000 ton stalen sta ven waren geimporteerd. Indien deze in South Wales hadden kunnen worden vervaardigd, zou dat een bedrag van 500.000 pond hebben op geleverd. De loonen moeten aanzie dijk dalen, zeide hij, 90% van de productie-kosten van een ton staal gaat aan arbeidsloon weg, en bij zink bedraagt dit zelfs 95 Een ton ijzer kostte verder voor den oorlog aan vervoer van de haven van Swansea naar de fabriek 1 sh. 10 d. Thans zijn deze kosten 9 sh. 10 d. Binnenland. Uitzettingen uit woningen. De heer Schaper heeft tot de ministers van Arbeid en Justitie eenige vragen gericht, of het juist is, dat zeer onlangs, ongeveer te gelijkertijd, te Helmond 17 huisgezinnei uit hun woningen zijn gezet en na eenigen tijd in de opei lucht te hebben gekampeerd in een oude marechaus seekazerne zijn ondergebrachtdat te Hel mond meermalen het vonnis van uitzetting tegen de huurders reeds uitgevoerd wordt, terwijl zij van dit vonnis nog geen bericht heb ben of de teimijn van beroep op den kanton rechter nog niet is verstreken, en dat de kan- XXX. Ordener was treurig na zijn vergeefschen strijd met het monster van Noorwegen. Bij 't vallen van den avond doolde hij hopeloos rond, nu hij er niet in slagen mocht 't geheim zinnig koffertje te ontdekken. Hij wikkelde zich in zijn mantel en trachtte een schuil plaats te ontdekken. Eensklaps hoorde hij een verward geluid van stemmen in de verte. Hij ijlde nader en ontdekte dra, dat hij zich in de nabijheid eener mijn bevond. De mijn werkers waren allen afgedaald en er heersch- te ongewone drukte en opgewektheid in de diepte. Ordener luisterde aan ,den ingang en ver nam uit de gevoerde gesprekken, dat er iets buitengewoons te doen was. Het „leve Schumacker" wisselde af met „vivat aan onze aanvoerder Han van IJsland". Ordener kon van verbazing nauw adem halen. Hij kon zijn ooren niet gelooven. Toch nam hij spoedig het koene besluit in de mijn af te dalen. Toen hij opgemerkt werd bracht men hem aanstonds voor den aanvoerder zekeren Hacket, die hem niet vertrouwde, en hem kort recht wilde doen geschieden. Hij zou echter, op verzoek van een aantal mijnwerkers, aan Han van IJsland do eer laten hem te dooden. De verwonderde Orde ner zocht met zijne blikken dien Han van IJsland, welken hij daags te voren het leven betwist had, en zag tot zijn verbazing een man van reuzen gestalte. Gij zijt Han van IJsland niet, riep Orde ner. Doodt hem, doodt hem, schreeuwde Hacket woedend- Ordener maakte een beweging om naar zijne sabel te grijpen, die hij nog aan zijne zijde waande. Hierdoor viel een papier uit zijn gor del. Men raapte het op en erkende er den pas in van een der meest beminde mijnwerkers, die vier dagen te voren was opgehangen. Deze red zijn leven „Wij willen niet, dat de pas van onzen trouwen vriend geschonden wordt,", klonk het uit alle monden, en Hacket zag zich verplicht aan dien eisch te voldoen. Ordener, zoo wondervol beschermd, herin nerde zich de woorden van den aalmoezenier Athanasius Munder „Moge de gift van een stervende een weldaad zijn voor den reizi ger." Ordener werd nu als met de plannen der mijnwerkers bekend gemaakt en volgde hen met onverschilligheid, alleen denkend aan zijn Ethel en aan Schumacker, die zich door zijn gerechten wrevel tegen zijne vijanden tot een onvoorzichtige daad liet verleiden. Eensklaps werd hij door een gejuich der menigte uit zijne mijmeringen gewekt. „Kennybold, leve de dappere Kennybold", klonk het. Geholpen door zes kameraden, had deze een witten beer achtervolgd, tot in de omstre ken van walderhog zonder te bemerken, dat hij zoo dicht bij dat vreeselijke hol was. (Wordt veivolgdj mi www "wi WIH.WIly.an..iL',i .01 is m iir^iiiiin'iiji'iniiii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1