Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-Ongeïallennerzekering i 44ste Jaargang. Donderdag 28 April 1921. No. 13023. F EÜ IL LET ON. De Graaf en zijn Dochter. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortyd no. 148. Postbus: 39, Abonnementen per 3 maanden f2.—per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen {wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale! {conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. kfl I*vmu1u|« tgehetla Invaliditeit bQ vullet De venekerlni hl verlies van ï"»4- 1 f !|EJ IUU M. dulmi veel e! eef 1 erit |ewaa>kev|4 leef de Hellanliehe Aljemeene VafiekariBgihaali la lehleiam. BQ ol krachtens wetten of verordeninpen voor geschreven en andere offlcieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is in gekomen een verzoek van M. VAN DEN AKKER alhier, om verlof voor den verkoop van alco- holhoudenden drank anderen dan, sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de woon keet staande op het fabrieksterrein van de N.V. Wilton's Machinefabriek en Scheepswerfen herinneren dat binnen 2 weken na deze bekend making tegen het verleenen van het verlof schrif telijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. S c li i e d a m, 28 April 1921. Buitenlandsch Nieuws. DE SCHADEVERGOEDINGSKWESTIE. Duitschland's nieuwe schadevergoedings- veorstellen werden gister door het Britsche kabinet besproken. Gezaghebbende kringen spreken hun meening nog niet uit over de voor stellen die in den vorm als zij geseind zijn door nieuwsagentschappen, zeer veel nadere toelich ting en vereenvoudiging schijnen noodig te heb ben. Het is in het bijzonder belangrijk te weten over welk tijdperk Duitsehland voorstelt zijn betaling van annuiteiten tot een totaal van 200 milliard goudmarken te verdoelen, en welke de rentevoet is. In herinnering wordt gebracht, dat de door de Geallieerden in de conferen tie van Parijs overeengekomen eisch de betaling was van 226 milliard goudmarken in 42 jaren. Men meent, dat indien bevredigende mededee lingen binnenkomen betreffende den termijn van jaren en de interest dit aanbod van 200 mil liard goudmarken, ofschoon 26 milliard goud marken of lOOOmillioen minder dan de eisch der Geallieerden een duidelijken vooruitgang be- teekent tegenover Duitschland's vroeger aan bod. Een ander punt om te worden overwogen is het aanbod vervat in de Duitsche nota om terstond 1 milliard goudmarken te betalen 12 milliard goudmarken is het bedrag, volgens hef verdrag van Versailles op 1 Mei verschul digd- In een bespreking van de Duitsche voor stellen schrijft de „Daily Cronicledat de Duil- se he nota ongetwijfeld een minder onmogelijk document is dan haar voorgangers. Het blad wenscht echter geen oordeel uit te spreken over de aannemelijkheid der voorstellen, zoolang het nog geen tijd heeft gehad^ die te overwegen. Doch het is duidelijk dat de vrees voor een bezetting van het Roergebied er meer toe heeft bijgedra gen de Duitschers te brengen tot inkeer dan de herhaalde aansporingen tot redelijkheid en het beroep op rechtvaardigheid. (Naar het Duitsch). 65 Toen had zij al hare krachten ingespan nen om hare smart voor haren vader te ver bergen, deze had eerst na eenige dagen de verandering bemerkt, die er met Ethel had plaats gegrepen langen tijd staarde hij zijn dochter aan. Ethel, zeide hij eindelijk, waarom weent gij Nauwelijks had hij deze woorden gezegd of het edele meisje stond op, zij had hare tranen gedroogd. Vergeef mij vader, het was een oogenblik van zwakheid. Zij hief hare oogen tot hem op en poogde te glimlachen. Ethel, vroeg Schumacker, denkt gij soms nog aan Ordener Het meisje beefde. Ja, vervolgde hij, aan dien Ordener, die vertrokken is. Lieve vader, viel Ethel in, waarom ons n^g met hem bezighouden, ik geloof evenals Sfj, dat hij vertrokken is om nooit terug te keeren. Om niet terug te keeren, mijn kind, dat heb ik niet gezegd. Integendeel ik heb een voor- Reuter seint uit Parijs De pers verklaart eenstemmig Duitschland's aanbod onaannemelijk. De Matin" zegt, dat Frankrijk volgens dit aanbod op zijn hoogst een kwart van zijn schuldvordering zou ontvan gen. Het blad meent, dat de nieuwe voorstellen om het vraagstuk betreffende Opper-Silezië te regelen uitsluitend in het voordeel van Duitseh land zijn. De voorstellen, die een toespeling maken op Duitschland's ontwapening, worden even eens onvoldoende geacht. Alle bladen keuren den gematigden, maar duidelijken toon van Briand's verklaring in de Kamer goed. Zij sporen hem aan bij zijn houding te volharden en dringen er op aan om onmiddellijk onderpanden te nemen. In officieele kringen te Washington moei: men den indruk hebben gekregen dat Frank rijk de nieuwe Duitsche voorstellen als onaan nemelijk beschouwt. Vermoedelijk zal Hughes dit dan ook aan Berlijn medcdeelen en vragen of Duitsehland zijn voorstellen alsnog wijzigen kan. Echter zal de regeering der Vereenigde Staten tot Frankrijk wellicht ook het verzoek richten de bezetting van het Roergebied uit te stellen en voor het geval Frankrijk de nieuwe Duitsche voorstellen verwerpt, Italië en Enge land uit te noodigen aan Frankrijk geen steun te verleenen. Zouden Engeland en Italië te ken nen geven dat zij Frankrijk er niet toe kunnen bewegen over het nieuwe aanbod te beraadsla gen, dan willen de V. S. vermoedelijk Frankrijk verzoeken zijn troepen niet te doen opmarchee ren vóórdat een nieuwe poging is gedaan om to' overeenstemming te geraken. HONGARIJE. In de nationale vergadering verklaarde de minister van financiën Hegedüs, in zijn rede over de nieuwe regeling van de valuta, dat de afscheiding van de Hongaarsche valuta van de Öostenrijksche, als eerste stap tot regeling van den Ilongaarscjien financiëelen toestand is te beschouwen. De bankbiljettenpers, zoo ging hij voort, staat reeds sedert anderhalve maand stil, waardoor de papierinflatie met succes bestre den wordt. De bankbiljettencireulatie van Hon garije bedraagt thans kr. 16 milliard of kr. 2100 per hoofd, tegen kr. 7000 per hoofd in Oostenrijk. Het nieuwe Hongaarsche geld zou niet uit as signaten bestaan, maar inderdaad gedekt geld zijn. Om het binnensmokkelen van valsche bil jetten te voorkomen, wordt binnenkort de grens voor den invoer van 1000 kronen biljetten ge sloten. In het buitenland worden wisselbureaux geopend om buitenlanders voor elke schade te behoeden. Zelfs zal van den voorgestelden af trek van 5 pet. voor kosten worden afgezien. Tot de liquidatie van de Oostenrijk-IIongaar- sche Bank is reeds besloten, hoewel deze bij do ontzettende verwarring van denkbeelden, waar van het vredesverdrag ten aanzien van deze in stelling blijk geeft, bijna onmogelijk is. Dit moest ook goed te keuren, wanneer deze in strijd zouden gevoel, dat hij terugkomen zal. Zoo was uw gedachte niet, vader, toen gij met zooveel wantrouwen van dien jongen man spraakt. Heb ik dan met wantrouwen gespro ken -— Ja, vader, en ik geef u gelijk ik geloof ook, dat hij ons bedrogen heeft. Dat hij ons bedrogen heeft, kind In dien ik, dat gedaan heb, heb ik gehandeld als de mensehen, die zonder bewijzen oordee- len. Ik heb van dien Ordener slechts bewijzen van genegenheid ontvangen. En weet gij vader, of er achter die mooie woorden geen trouwelooze gedachten verscho len waren. Gewoonlijk verdringen zich de men- schen niet om ongelukkigen. Indien Ordener mij niet toegedaan was zou hij niet zonder reden in mijn gevangenis gekomen zijn. Zijt gij er zeker van, hernam Ethel zacht, dat hij het niet een af ander doel had, toen hij hier kwam. En welk vroeg de grijsaard. Ethel zweeg. Haar Ordener te beschuldi gen, viel haar te hard zij had hem zoo vaak tegen haar vader verdedigd. Ik ben niet meer de graaf van Griffenfeld, vervolgde deze. Ik beu niet meer de rijks kanselier van koninklijke weldaden, de al machtige minister. Ik ben slechts een ellen dig staatsgevangene, een balling. Er be- zijn. Meq besloot, de overeenkomsten tusschen de erfstaten betreffende de liquidatie der Oos- tenrijk-Hongaarsche Bank ook goed te keuren, wanneer deze in strijd zouden zijn met. het vre desverdrag. Hoewel ernstig door het vredesverdrag ge troffen, heeft Hongarije onmiddellijk een plan tot liquidatie uitgewerkt en hierdoor tot rege ling van de financiëele positie van Midden- Europa bijgedragen.De nieuweHongaarsche in stelling neemt alle gebouwen, inventaris en het geheele personeel van de Hongaarsche afdeeling der Oostenrijk-Hongaarsche Bank, evenals haar geheele Hongaarsche bankbedrijf over. Zoodra de financiëele positie liet veroorlooft, wordt ook een zelfstandige Hongaarsche circulatie bank opgericht. Einde Februari richtte de Hon gaarsche regeering zich tot de mogendheden der Entente met de vraag, of zij bereid waren het door de financiëele groep der Entente be schikbaar gestelde bedrag tot, oprichting van een Hongaarsche circulatiebank van de heffing voor herstel vrij te stellen. Deze vraag is tot nu toe onbeantwoord gebleven, doch werd, volgens een mededeeling van den Hongaarschen gezant te Parijs gunstig opgenomen. ENGELAND., Men zag gister de toestanden de onderhande lingen tusschen de mijnwerkers, mijneigenaars en regeering over het algemeen wat rooskleu riger in. Sir Robert Home hectt het voorstel gedaan van een uniforme loonsverlaging van 3 sh. 6 st. per dag. De mijnwerkers wilden niet verder gaan dan 2 sh. Gisterochtend verklaarde llorne, dat de regeering in het verschil ten deele tegemoet wil komen en een half millioen pond sterling voor de overgangsperiode beschikbaar wil stellen, zoodat de verlaging niet meer zal behoeven te bedragen dan 3 shilling 'per dag. Men is dus elkaar Lot, op 1 sh. genaderd en de leiders van de mijnwerkers schijnen welwillend tegenover de nieuwe voorstellen te staan. Reuter verneemt uit officieuze bron, dat de regeering aan de mijnwerkers heeft laten weten, dat zij niet bij de wet, de toepassing van het be ginsel van een nationale winstpot wil afdwingen dat afhankelijk zal blijven van de toestemming van de eigenaars. De regeering is waarschijnlijk bereid de loonsverlaging te beperken tot 3 shil ling voor de maand Mei, met een op- en neer gaande schaal voor de verdere maanden. De regeering is voorts bereid een subsidie te geven om de rekening kloppend te maken, mits de mijn werkers zich verbinden om een blijvende rege ling te treffen in den tijd, dat de tijdelijke op en neergaande schaal van kracht zal blijven. BELGIE. Gisteren hebben de Kamer-a (deelingen 't wetsontwerp der regeling betreffende het in richten van een aantal Nederlandsche colleges te Gent besproken. In alle afdeelingen werd dit voorstel verworpen. Een aantal leden drong er op aan, dat de Kamer spoedig het wetsontwerp bQ vuUu vaa tea wijsvlngei kf vullet vaa clkes anée- »aa vlagei ter vervlaamsching van de te Gent. bestaande hoogeschool zou in behandeling nemen. Een voorstel van Hymans om een volledige derde staatshoogeschoöl te stichten met, het Nederlandsch als onderwijstaal werd eveneens verworpen. hoort moed toe om met mij te komen spre ken, 't is toewijding, bij mij in de gevan genis te treden en er te komen als een vriend. Neen ik zal niet ondankbaar zijn gelijk alle menschen. Die jonge man heeft mijn erkentelijk heid verdiend, al ware het alleen, dat hij mij getroost heeft. Ethel luisterde met moeite naar deze taal, die haar eenige dagen geleden zoo verrukt hebben, toen er nog haar Ordener was Na een oogenblik gezwegen te hebben, ging de grijsaard plechtig voort. Luister mijn dochter, naar hetgeen ik u zeggen ga. Ik kwijn alle dagen weg, ik voel mijn einde naderen. O vader, riep Ethel zuchtende, spreek zoo niet, spaar uw arm kind. Helaas, zoudt gij haar zoo willen achterlaten wat zou ik worden alleen in de wereld, zonder uw bescher ming De bescherming van een baring, zei de vader, het hoofd schuddende. Uw toekom stig geluk maakt mij meer bezorgd dan mijn ongeluk. Luister dus en laat mij spreken. Gij moet Ordener niet zoo streng beoordee- len, ik dacht niet, dat gij zooveel afkeer van hem hadt. Hij heeft een edel gelaat en ik ge loof niet, dat hij zonder deugden is. De grijsaard hield nog eens op, zag zijn doch ter aan en vervolgde Ik voel mijn einde naderen, ik heb na gedacht over hem én over u, Ethel, en als hij NOORWEGEN. Uit een artikel, van „Morgenbladet" Het is tegenwoordig een soort sport om zich dranken te verschaffen. In gezelschappen, in den familiekring en in het openbaar is de alco hol het vaste onderwerp van gesprek. Men ver telt elkaar hoe men zelf sterkedrank kan maken. Een schoolkind weet het al zoowat. In stad en land wordt er stevig gedronken. Met de lange kust die Noorwegen heeft, is de smokkelhandel schier niet te keeren, nog moeilijker is het te be letten, dat de. menschen zelf sterkedrank sto ken, nu de voornaamste grondstof, suiker, in eiken winkel is te krijgen. In een provinciaal blad vond „Morgenbladet" onder de marktberichten „De prijs van den jenever was Zaterdag 20 Kronen de flesch. Het. was Hollandsche jenever in vierkante fles- schen." - ALLERLEI. Prins Sapieha, de Poolsehe minister van bui- tenlandsche zaken, is gisteren uit Warschau naar Parijs vertrokken. Volgens berichten uit de Tsjechische bla den, onderhandelt men met Tsjecho-Slowakije over het opnemen van 10.000 soldaten van het. leger van Wrangel in dit. land en het hun verze keren van een bestaan. Heinze, de Duitsche rijksminister van jus titie heeft de vertegenwoordigers der bladen ontvangen en hun een overzicht gegeven over de onderhandelingen, welke met de ententelanden plaats hebben gevonden nopens de berechting van de zoogenaamde oorlogsmisdadigers. Hij deelde mee, dat den 23en, 26en en 30en Mei drie gevallen van zoogenaamde mishandelingen van krijgsgevangenen te Leipzig behandeld zullen worden, waarvoor 47 Engelsche getuigen zullen verschijnen. Voorzit,ter van liet hof is dr. Schmidt procureur-generaal dr. Ebermeier. Binnenland. Ilooge Raad van Arbeid. De Hooge Raad van Arbeid zal in een op 13 Mei a.s. te houden vergadering zijn advies vast stellen betreffende de wetsontwerpen inzake de ratificatie van de op de Internationale Arbeids- conferentie te Washington gesloten verdragen. In dezelfde vergadering zal de Raad een advies vaststellen over de wenschelijkheid in de Ar beidswet 1919 een bepaling op te nemen, waar door de mogelijkheid zoujjworden geopend in door den minister van ^Arbeid goedgekeurde collectieve contracten van enkele voorschriften van de wet af te wijken. terugkomt, zooals ik hoop geef ik hem u tot beschermer en echtgenoot. Ethel verbleekte en beefde. Juist op het oogenblik, dat de droom van haar geluk ver dwenen was, wilde haar vader hem verwe zenlijken. De gedachte, ik had dus kun nen gelukkig zijn, opende opnieuw de won de van heur hart. Een poosje stond ze spra keloos, en dikke tranen rolden over hare wan gen. De vader wachtte. Ethel was voor den gevangene op de knieën gevallen. O mijn vader, ik smeek u. Wat wilt gij Ethel Schilder mij dat geluk niet vader, het, is niet voor mij bestemd. Ethel, hervatte de grijsaard streng spot, niet met uw leven Ik heb de hand geweigerd van een prinses van koninklijken bloede, een prinses von Holstein-Augustenburg, en mijn hoogmoed is wreed gestraft geworden. Gij ver foeit de hand van een edel man, Vreest gij niet, dat ook u een dergelijk lot treft Gave de Hemel, lispelde Ethel, dat het, een edel man ware. Ik heb alles overwogen, en mij dunkt, vol gens den toon, waarop Ordener uw naam uit sprak Dat hij mij bemint viel Ethel bitter m o neen, geloof dat niet (Wordt vervolgd) NIEUWE S

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1