Dagblad voor Schiedam firafls-OnoevaHenverzekering 44ste Jaargang Zaterdag 30 April 1921. No. 13025 m Uareau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 89. Abonnementen per 3 maanden fl.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75; elke regel.daarboven.35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeehngen 75 ct. per regei. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. M veilles vu band, D. venekeiini werft iwutUrf* ft de HeUudeehe AigMMii Teweheitn|»huk te HM**—- ^fiwbwwlw Invaliditeit bQ veilles van Mn «qevlngei b|g veilles eiken ude- ■en vlngei Buitenlandseh Nieuws. DE SGHADEVERGOED1NGSKWESTIE. Reuter seint uit Londen Ofschoon er geen reden is, om te veronder stellen dat de Duitsche voorstellen hier gunstiger dan in Frankrijk ontvangen zijn, heeft de Brit- sche regeering ze nog niet definitief verworpen. Berlijn's antwoord op het verzoek om nauwkeu riger inlichting is tot, nu toe onbevredigend ge weest en het vooruitzicht op overeenstemming op den grondslag van de oorspronkelijke Duit sche nota wordt geenszins gunstig geacht. Joffre is met een gezelschap te Londen aange komen. Hij aal aanwezig zijn in den Oppersten Raad alsmede de voorafgaande besprekingen van de deskundigen bijwonen. Het blad keurt de houding van Frankrijk ten opzichte van de nieuwe Duitsche voorstellen goed. Die voorstellen zijn ontoereikend en zit ten vol arglistigheden en valstrikken. He Amerikaansche, pers legt nadruk op het aanzienlijke succes dat bereikt is door de krach tige houding van Briand, die den wensch van Frankrijk heeft te kennen gegeven, om onmid dellijk handelend op te treden. De New-York Tribune" beschrijft de ern stige en wei-overwogen geestdrift van de Fran- sche Kamer en vestigt de aandacht op de toejui chingen, die Poincaré in den Senaat verwierf. De „Petit Parisien" meldt, dat het militaiie plan, aan de Engetsche regeering voorgelegd, ongewijzigd aangenomen zal worden. BUSLANDS HANDEL. Een medewerker van de „Neptune", die den overtocht van Dover naar Ostende met Krassin maakte, welke zich over Brussel en Berlijn naar Moskou begaf, heeft den Russischen vertegen woordiger gevraagd of de handelsbeweging met Engeland, Italië en Duitschland reeds vruchten droeg. Krassin antwoordde bevestigend. Hij voegde er aan toe, dat Rusland nog niet veel producten aan te bieden had, maar dat dit wel het geval zou zijn, wanneer de middelen van productie en vervoer tot ontwikkeling gebracht werden. Hij zeide, dat de belangen van het bui tenlandseh kapitaal in Rusland gewaarborgd waren. Hij had bij een Belgisch syndicaat 30,000 ton rails besteld en aan de Fransche industrie verscheidene bestellingen gedaan, die aangeno men waren. Hij zeide vervolgens, dat h'et bolsjewieksch propaganda-gevaar alleen bestaat voor die lan den, die geen officieele betrekkingen met de sowjet-regeering hebben willen aangaan. De Sowjet-regeering beschouwde zich nog als in oorlog met België zij moet een leger van 2 mil- lioen man op de been houden om zich te verde digen, daar Ludendorff aan de entente aangebo den had het bolsjewisme te verpletteren. Kras sin hoopt echter, dat de Duitsche arbeidersklasse zich hier tegen verzetten zal. Volgens bericht uit Riga aan de „Rheinisch- Westfaelische Zeitung" zou de Sowj et-republiek oog minstens 3 millioen man troepen op de been hebben. lijk verkiezingen uitschrijven en de weder-aan- sluiting aan Hongarije proclameeren. Oosten- rijksche factoren zullen indien noodig, met ge weld uit West-Hongarije geweerd worden. De re geering te Boedapest zou tegenover den Putsch in W«st-Hongarije de houding van schijnbaer onmacht aannemen. In een conferentie tot voorbereiding van den Putsch werd als detailbesluit. vastgesteld dat de regeering te Boedapest tot de over gave van West-Hongarije aan Oostenrijk de hervatting van onderhandelingen omtrent est- Hongarije in Oostenrijk vermijdt, voorts de onmiddellijke organisatie van bewapende bur gerwachten uit Hongaarsch gezinde elementen, evenals het opstellen van een geschrift, waai on der magnaten als graaf Esterhazy, die voor aan sluiting zijn, hun naam zetten. De Hongaarsehe integi'iteitsvereeniging en de regeëring te Boe dapest zelf, zullen de geldmiddelen voor de ac tie opbrengen. Ter conferentie zeide de algemcene com missaris Szigray, die wegens de restauratie poging van koning Karei ontslag nam, in zijn ambt te zullen blijven. De door den gewezen minister van buiten- landsche zaken, dr. Graz uitgesproken bedrei ging tot economische afstuiting van West- Hongarije werd in verband met de besluiten van de geheime conferentie vervallen ver klaard. De West-Hongaarsehe afgevaardig den, de gewezen minister Bleyer en lliiber, verklaarden dat de voorgenomen formeele wet tige verkiezingen onder de terreur der burger wachten onvoorwaardelijk voor een weder- aansluiting aan Hongarije moeten uitvallen. De geallieerde diplomatische kringen te Wee- nen, die omtrent de geheime conferentie be richten hadden ontvangen,zeggen dat de uitvoe ring van het Putsch-plan in West-Hongarije een gevaar voor een militairen opstand heteekent. l.eidsehe universiteit als opvolger van prof. dr. J. J. Hartman. onvoldoende. Er werden 20 stemmen voor en 5 tegen uitgebracht. De vergadering is hierop verdaagd tot Dinsdag. MEXICO. Via Ilauston in Texas wordt gemeld, dat vijf tien Mexicaansche bandieten te Tampico de be ambte» van een petroleummaatschappij hebben overvallen en het gereedliggende geld, dat aan salarissen moest worden uitbetaald n.l. 135.000 gouden pesos stalen. Bij een gevecht dat ont stond werden 10 personen gedood o.w. twee roovers. ALLERLEI Men meldt uit Brussel In tegenstelling met de aanvankelijke berich ten hebben de spoorwegmannen besloten op 1 Mei niet te staken. Het trampersoneel in Ver scheidene groote steden heeft besloten Zondag den arbeid neer te leggen. De hoofdcommissie uit den Rijksdag heeft een afwijzende houding aangenomen ten aan zien van den eisch der Entente in zake het goud der Reichsbank, welke volkenrecht,erlijk on toelaatbaar wordt genoemd. De „Soir" meldt, dat het Belgische spoor wegpersoneel besloten heeft op 1 Mei te staken. Binnenland. HONGARIJE. Het „Prager Tageblatt" onthult een Putsch- plan, volgens hetwelk besloten is tot autonomie van West-Hongarije. Een bezetting door Oos tenrijk zou met geweld worden tegengegaan. De regeering te Boedapest zou de autonomie van West-Hongarije eventueel erkennen. Men verneemt van de andere zijde uit Wee- nen, dat te Boedapest een geheime conferentie heeft, plaats gehad onder voorzitterschap van minister-president graaf Betlilen,waaraan de mi nister van buitenlandsche zaken graaf Nikolaus Bonify, de West-Hongaarsohe afgevaardig de, de algemeene commissaris voor Honga rije Szigray, de militaire commandant in West- Hongarije overste Lehar en ten slotte de voor malige minister van buitenlandsche zaken, dr. Graz deelnamen. Naar met beslistheid vernomen wordt, be sloot de conferentie na lange besprekingen omtrent het verdere optreden van Hongarije in het West-Hongaarsche vraagstuk, dat on middellijk na de aanstaande overgave van West- Gmigarjje aan Oostenrijk, door de Entente- °jnmissie, West-Hongarije in handen van een autonome voorloopige regeering moet worden gesteld onder bescherming der troepen van ge neraal Lehar. De Putsch-regeering zal onmiddel- Liichtdienst op Parijs. Gelijk reeds gemeld, opent de Koninklijke Luchtvaartmaatschappij Maandag 2 Mei van Amsterdam en Rotterdam uit een dagelijkschen vliegdienst voor reizigers, goederen en luchtpost op Brussel en Parijs. Veertien dagen later zal nog bovendien een anderdaagschen dienst op en van Parijs worden ingelegd, die onderweg alleen Rotterdam aandoet, maar niet Brussel. Oranjeboek. I Naai' het Corr. Bureau verneemt is eerlang weder de verschijning van een Oranjeboek te verwachten. Woningbouw. De minister van Arbeid heeft gisteren een con ferentie gehad met vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Amsterdam, Den Haag, en Rotterdam, betreffende de voorschriften in zake den woningbouw. De had-je-ine-maar kwestie. Naar het Corr. Bureau verneemt hebben gisteren de heeren den Hertog, waarnemend bur gemeester van Amsterdam, en van Lier, ad ministrateur ten stadhuize te Amsterdam on der wien de verkiezingsdienst ressorteert, on middellijk nadat officieel was vastgesteld dat van de lijst van' de groep-de Gelder, o.a. de candidaat de Gelder (Had-je-me-maar), was gekozen, een onderhoud met den secretaris generaal van het Departement van binnen- landselie zaken, mr. J. B. Kan, om zich er van op de hoogte te stellen wat er eventueel te doen stond oin de gevolgen van de verkiezing met name van de Gelder, te keeren. Mr. Kan kon toen den heeren de mededee- j ling doen, dat bij de regeering in overweging I vvas de indiening van bet, inmiddels gepubliceerde wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van van de provinciale en de gemeentewetten. Verder verneemt het bureau dat uit den aard der zaak de regeering zal aandringen op een zoodanige spoedige behandeling van liet wetsontwerp, dat het eventueel tot wet zal kunnen zijn verheven, alvorens de Amster- •TUmschc Raad in zijn nieuwe samenstelling bij eenkomt. In enkele kringen wordt gezegd, dat in dien inderdaad de gekozene de Gelder door aanneming van het noodwetje door de Sta- ten-Genera al geen zitting zal kunnen nemen, het niet uitgesloten geacht mag worden, dat de geheele Amsterdamsche Raadsverkiezing ongeldig zou moeten worden verklaard en er I dus een nieuwe verkiezing zou moeten uit- I geschreven worden, omdat de duizenden stem men, op de Gelder uitgebracht, op geen enke len anderen candidaat zouden kunnen overgaan, waar immers de beide eenige candidal.en van de lijst groep-de Gelder gekozen werden en die stemmen, op de Gelder uitgebracht, zouden blij ven zweven. Hieromtrent lichtte men het bureau van bij uitstek deskundige zijde in,dal. bij een even tueel nidt-zitting nemen van de Gelder dat gevreesde gevolg nooit zal kunnen plaats hebben. Wél kan het gevolg zijn, dat de raad van Amsterdam onvoltallig blijft voorloopig door een vacature. Dit. komt dan echter ge heel voor rekening van de groep-de Gelder die dan maar had moeten zorgen óf dat. er op de lijst van die groep meer candidaten dan twee een plaats hadden gekregen, zoo dat casu quo de duizenden stemmen op een der volgende candidaten zouden hebben kun nen overgaan, óf dat do lijst, van do groep- de Gelder verbonden ware geworden met, an dere lijsten. De CentraleSectie van de Tweede Kamer heeft, gisteren besloten, het wetsontwerp tot aanvulling van de Provinciale wet en de Ge meentewet met een bepaling om te verhoe den dat in de Provinciale Staten of gemeente raden personen zitting nemen, die uithoof de van hum gedrag van het actieve kiesrecht zijn uitgesloten, Dinsdag 3 Mei in de afdeelingen te onderzoeken. Gemengd Nieuws. De sigaren industrie. Men meldt uit Eindhoven aan de „Tel. In de sigarenindustrie dreigt weer een ern stig conflict te zullen uitbreken. Reeds heeft de R.K. tabaksbewerkersbond tegen 30 April a.s. bij een vijftal sigarenfabrikanten staking aan gezegd en wel bij de firma's van' der Putt en de Vlam, Hoppenbrouwers en Co, Rodriguez en Cie Majoi, W. Vermeulen. Een en ander wegens liet. in gebreke blijven van de uitbetaling van index bijslag en van loon op 'n Christelijk erkenden feestdag. Vermoedelijk zullen nog meer aankon digingen t.ot, staking bij andere firma's vol gen. Bran d t e Z u t, p he n. Gistermorgen zijn winkel, woonhuis en de bakkerij van bakker van der Linden op de Nieuwst,ad te Zutphen geheel uitgebrand. Oorzaak is onbekend. Staten-Generaal. De suikerprijs. Het „Ned. Weekblad' voor den handel in kruidenierswaren" meldt een verlaging van den suikerprijs van f 2 per 100 K.G. voor de eerste kwaliteit en 1 voor de andere soor ten. Prof. dr. F. Muller. Men meldt uit Leiden Naar wij vernemen, zal prof. dr. F. Muller, hoogleeraar in de Latijnsche taal en letterkunde aan de gemeentelijke universiteit van Amster dam, worden benoemd tot hoogleeraar aan de EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag29 April. Twee annexatie-ontwerpen worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een voorstel- van der Feltz om het wetsont werp tot onteigening in de gemeente W assenaai ten behoeve van de duinwaterleiding van Den Haag aan te houden, wordt aangenomen met 14 tegen 13 stemmen. De herziening van de Ongevallenwet wordt zonder hoofdelijke stemmen aangenomen. Na aanneming van de wetsontwerpen betr. onteigening te Delft voor woningbouw en wette lijke bescherming van het diploma voor zieken verpleging, bleek bij de stemming over de aan vulling van de onteigeningswet het ledental Belasting ontduiking. Te Hengelo (Gld.) waar 111 personen waren aangeslagen voor de hondenbelasting, hadden 300 inwoners vergeten voor de belasting aangifte te doen. Ontploffing. Ten gevolge van een ont ploffing in een fabriek van projectielen te Pam- peluna is het geheele gebouw door brand ver- niejd. Tot dusver zijn er vijf lijken uit de puin hopen te voorschijn gehaald. „Veilige belegging". Te Ter Apel is „met de Noorderzon" vertrokken de makelaar en zaakwaarnemer F. Wieman.Hij had vrij geld, opbrengst,vanverkoopingen door zijn bemiddeling gedaan, enz. onder zijn berusting. Vier inbraken te Eindhoven. Uit Eindhoven meldt men Gisternacht is in een viertal villa's in het Villapark ingebroken. Het eerst hebben de in brekers een bezoek gebracht aan de villa „de Laak", van den heer Philips. Hier hebben zij het echter niet verder kunnen brengen dan tot de |ang van het huis, waartoe zij zich van onderen toegang hadden verschaft. Het zoontje van den heer Philips hoorde gerucht en maakte alarm, waardoor de inbrekers het hazenpad kozen zon der iets te stelen. Daarna zijn ze in de tegenover liggende villa van den heer Fr. Van Dijck aangeland, waar juist de familie op reis was en alleen 2 dienst boden thuis waren. Daar hebben de inbrekers zich door het neerschuiven van een benedenraam aan de rechterzijde tot de kamers toegang ver schaft, waar in men de sporen van groote voeten nog duidelijk kon zien op de parketvloeren. In verschillende kamers waren schrijfbureaux en kasten opengebroken In den morgen vonden de ontstelde dienstboden een groote wanorde in huis. Alle brieven en paperassen lagen op den vloer en uit verschillende kasten waren groote en kleine sommen geld gestolen. De juiste waarde kon nog niet worden vastgesteld. Opvallend is echter, dat alle tafelzilver, dat direct voor het grijpen lag, onaangeroerd is gebleven. Eveneens isde brandkast,welke ondei een doek verborgen was, met opgemerkt.. Men had echter den indruk, dat er met veel vermist is. Uit de villa „De Merle" van den heer G de Jong werd een jas uit de gang gestolen, welke de rijkspolitie heeft teruggevonden. Daarna zijn de dieven in de naastbij gelegen villa van den heer J. Alias aangekomen, waar zij zich door het opschuiven van een raam een weg hebben gebaand. Een kamer, waarin eenige kasten en een ingebouwde kast, werden met. geweld geforceerd. Ook werden eenige marken gestolen, goud en zilver bleven onaangeroerd. Alle kamers werden doorzocht. Er wordt ƒ300 vermist. De Rijkspolitie stelde een nauwkeurig onder zoek in en meent reeds aanwijzing gevonden te hebben in welke richting de dieven de vlucht hebben genomen. Campagnetegenderatten. In geen land van Europa zijn er zooveel ratten als in Denemarken. Naar gemeld wordt, zijn in Dene marken in Deensch Noord-Sleeswijk steden en gemeenten, waar men overal letterlijk over e ratten loopt. Dé regeering heeft nu een wetson - v el Mf p«VMUlU|« f100 1Z

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1