Rotterdam. Amsterdam. kanen, Senegaleezen Madagascareezen en andere zwarte soldaten. Volgens een verklaring van Fransche offi cieren zouden deze troepen bestemd zijn voor een weldra plaats hebbenden opmarsch in Bei eren en wel bij Aschaffenburg. Het Poolsche Persbureau Orient meldt, dat in handelskringen te Danzig verontwaar diging heerscht over de houding en de handel wijze van den gemeenteraad van Danzig, die de Duitsche belangen zou behartigen ten nadee- le van de vrije stad door te trachten de beweging der emigratie van Polen naar Amerika te ver plaatsen van de haven van Danzig naar Ham burg en Bremen, die daarvan vóór den oorlog het monopolie hadden. Om dit doel te bereiken zouden de gemeentelijke autoriteiten tot het vervullen van alle soorten formaliteiten de emigranten wekenlang te Danzig aanhouden en het quarantainestation opzettelijk in een zoodanigen staat van wanorde en onzindelijk heid houden, dat de Amerikaansche autoritei ten het eerder als een infectiehaard beschouwen dan als quarantainestation en zij eischen dat de emigranten die uit Danzig vertrekken, zich onderwerpen aan een tweede quarantaine, het zij te Hamburg, of bij aankomst te New-York. De Poolsche autoriteiten te Danzig zouden be sloten hebben, op krachtige wijze tegen het op treden van den gemeenteraad van Danzig in te grijpen. Het Tsjecho-Slowaaksche Persbureau meldt uit Praag Volgens de „Trftmne" heeft Kerenski zich te Praag gevestigd om het contact te onder houden met de Russische Sociaal-revolution- naire partij, wier orgaan „Volja Rossiji," van Praag naar Finland zal worden verplaatst. Uit Washington meldt men De zeelieden hebben het voorstel van de ree- ders in zake de 15 loonsverlaging verworpen. In alle Amerikaansche havens, behalve in die aan de groote meren, dreigt Zondag een algemee- ne staking uit te breken. De Fransche regeering laat te Marseille schepen in gereedheid brengen voor het vervoer van tioepen van Wrangel naai Brazilië. Het „H. N." meldt uit New-York dd. 30 April Naar gemeld wordt is met een kapitaal van d. 50.000.000 een luchtvaartmaatschappij opge richt, die regelmatige vliegdiensten tusschen de voornaamste steden in de V. S. wil gaan exploi- teeren. Uit Moskou wordt bericht, dat Tsjitsjerin Krassin zou hebben opgedragen, het terrein te Londen te verkennen of daar het bezoek van Lonin eventueel welgevallig zou zijn. Lenin zou n.l. voornemens zijn zich naar Londen te bege- vw teneinde de officieele kringen aldaar te in- tMMseeren voor zijn groot politiek-economisch plan tot Ruslands herstel, waarbij volgens Kras sin het Britsch kapitaal en de Britsche industrie een belangrijke rol zouden spelen. Binnenland. Amerika en Nederland. De „New York Times" meldt dat staatsse cretaris Hughes aan de Nederlandsche regeering een krachtige nota gezonden heeft, waarin aange drongen wordt om gelijke kansen voor de Ame- kaansche oliecorporaties, ten aanzien van de Djambi-concessies en andere olievelden in Ned.- Indië. Hughes stelt zich op het standpunt, dat de Vereenigde Staten een wezenlijk belang heb ben bij de ontwikkeling van de wereldolie voorraden. Hij betoogt jegens de Nederland sche regeering de wederzijdsche toegankelijk heid tot de vitale en natuurlijke bronnen voor de onderdanen der Vereenigde Staten en van andere landen, daarbij er op wijzend, dat de Ver. Staten niet streven naar het verkrijgen van voordeelen boven andere landen. De Ver. Staten komen ten krachtigste op te gen elke poging om andere landen onbillijke voordeelen boven de Vereenigde Staten te verschaffen. Deze nota is 19 April door den Amerikaan- schen gezant te 's-Gravenhage, den heer Wil liam Philips, aan de Ned. regeering overhan digd. Toen Hughes zijn ambt aan het Staatsde- partement aanvaardde, waren de kwesties, be treffende de olievelden in Mesopotamië en Sumatra hangende, zoodat hij pogingen in het werk stelde om de belangen der Ver. Sta ten bij de oliebronnen der wereld op den grond slag van gelijke kansen, te beschermen. De „New York Times" publiceert den vol- ledigen tekst van het Djambi-ontwerp. De Haagsche correspondent van dit blad telegrafeert dat de tijdelijke nederlaag van de Amerikaansche oliebelangen (hierbij doe lend op de aanneming van het Djambi-ontwerp door de Tweede Kamer) anders zou kunnen geweest zijn, indien zekere Amerikaansche oliemagnaten, die Den Haag bezochten, aldaar gebleven waren. De heer Johnston, de handelsattaché, uitte zijn leedwezen over de Amerikaansche neder laag. Alles is echter nog niet verloren al dus de correspondent daar het wetsontwerp door de Eerste Kamer zou kunnen worden ge- renvoyeerd, alvorens definitief te worden goed gekeurd. Men verneemt dat vooraanstaande Amerikaan sche bankiers en oliemagnaten van oordeel zijn, dat de politiek van Nederland om de Amerikanen van de exploitatie der olievel den in Ned. Indië uit te schakelen, een verkeerd beleid ié. Amerikanen en Hollanders werkten altijd schitterend samen. Ned. Indië wacht op Amerikaansch kapiteaal en ingenieurs. Het is te hopen, aldus de meening in boven genoemde kringen, dat de Hollanders alsnog de groote voordeelen van samenwerking met Amerika zullen inzien. Het in eigendom krijgen van huurwoningen. Naar de „Zeeuwsche Koerier" meldt, heeft de Gemeenteraad van Sas van Gent met al- gemeene stemmen besloten den Minister van Arbeid te verzoeken het daarheen te leiden, dat hun huurders van door bouwvereenigingen met Rijksvoorschot gebouwde woningen in staat worden gesteld om premie en hypotheek krijgen op de door hen bewoonde woningen, en zulks in den geest der thans geldende bepalingen in zake nieuwen bouw door particulieren. De be doeling van dit verzoek is voor dergelijke huurders de mogelijkheid te openen eigenaar te worden der door hen bewoonde huizen. De industrieele club. In de algemeene ledenvergadering van de Industrieele Club gehouden onder voorzitter schap van den heer D; Goedkoop Dzn., zijn het jaarverslag en de winst- en verliesrekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd. De heeren D. Goedkoop Dzn. E. M. Alberts, E. S. Kerk hoven, H. ter Kuile en J. Wilmink traden als bestuursleden aials zoodanig werdenbenoemd de heeren H. Smulders te Schiedam, H. van der Masch Spakler te Amsterdam, B. Nierstrasz te Amsterdam, F. Willink te Hengelo en F. L. Ede- ma v.d. Truk te Amsterdam. Rotterdamschc Lloyd. Naar men verneemt zal aan de algemeene ver gadering van aandeelhouders der Stoomvaart- Maatschappij „Rotterdamsche Lloyd" worden voorgesteld, het dividend over het afgeloopen boekjaar te bepalen op 15 (v.j. 20) pet. „De Maasbode." Gisteren is „de Maasbode" voor de eerste maal in een nieuw formaat verschenen. Het blad is iets handiger van vorm geworden en heeft nu het gebruikelijke standaard-formaat, van de andere groote Nederlandsche kranten als „N. Rott. Crt.", „Telegraaf" en „Handelsblad." Ingezonden Mededeelingen. Van onzen invloed als het grootste handelsinformatie-bureau wordt door den handel steeds meer gebruik gemaakt voor het incasseeren en regelen van achterstallige en betwiste vorderingen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Sehiedamsche Sportdag. De Technische Commissie van de Afdeeling Schiedam van den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding, vergaderde 25 April j.l. van het bestuur van de afdeeling. Doel der Vergadering was het opstellen van het programma voor den reeds aangekondigden op den 2den Juli te houden Sportdag. Aangezien in Schiedam de sport over het al gemeen drukwordt beoefend denkt de Commissie niet alleen een groot aantal deelnemers bij de demonstraties werkzaam t.#zien, maar verwacht men ook groote belangstelling van het Sehiedam sche publiek, dat met dezen Sportdag, waaraan alleen Sehiedamsche krachten zullen medewet ken, wel zijn sympathiseeren. Besloten werd zoo veel mogelijk ieders hulp en steun in te roepen, opdat ieder in de gelegen heid zij iets voor de belangen der sport te doen. Op den Sportdag zeiven, zullen demonstraties gegeven worden van gymnastiek, athletiek, voetballen, korfbal en zoo mogelijk, zwemmen. De hoofdleiding tijdens de demonstraties berust bij den heer J. J. Heyboer, die zich daarvoor welwillend beschikbaar stelden. Het programma wordt door het bestuur zoo spoedig mogelijk gepubliceerd. Medegedeeld zij nog, dat zij, die het werk der afdeeling willen steunen, dit vooral kunnen doen, door zich als lid te laten inschrijven. De kosten hiervoor be dragen slechts 1.- per jaar. Sport-of gymnastiek verenigingen die noch niet mochten zijn aange sloten, kunnen gratis doen inschrijven. Men geve zich op bij den Secretaris van de Afdeeling Schiedam van den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoe ding, Makkers straat 4a, te Schiedam. Sehiedamsche Burgerwacht. Zaterdagavond herhaalde „Utile Dulci" haar klein Tooneelvoorstelling voor de leden van de Burgerwacht met hun familieleden, welke de groote zaal van den Ned. R. K. Volksbond ge heel vulden. De commandant v. de Burgerwacht maj. v. Gelder, heette allen welkom en memoreer de het samenvallen van den feestavond met den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, „ons Prinsesje", op wier welzijn voor de aanwezigen een driewerf hoera werd uitgebracht. Nadat het strijkje het Wilhelmus, dat door allen staande werd meegezongen, had gespeeld verkreeg de burgemeester, de heer A. J. Gij sen het woord. Spr. begon op te merken, dat hij gaarne gevolg had gegeven aan het verzoek om een enkel woord te spreken. Tot onderwerp had spr .gekozen de vaderlands liefde, die hij vergeleek bij een geheimzinnig vuur, in ons allen huizend en opvlammend bij bedreiging door een indringer op onzen geboorte grond. Datvaderlandsliefde ons allen zonder uit zondering bezielt, bemerkt men het beste als men ver van het vaderland is verwijderd. Als men daar bijv. het Ned. Volkslied hoort spelen, doorgloeit dat vuur ons geheele wezen. De leuze „Waar men het goed heeft.dat is zijnvaderland" is een valsche leuze en past niet in den mond van een goed vaderlander. Dat ook de nuchtere Nederlanders nog aan spraak maken op dien titel bewees, aldus spr. de mobilisatie en ten tweede maal de dreigende burgerkrijg in November 1918, waaruit de Bur gerwachten ontstonden. Met een opwekking tot voortdurende oefening en waakzaamheid besloot spr.zijn door een lang durig applaus onderstreepte rede. Daarna werd, zoo mogelijk nog geanimeerder en vlotter dan Vrijdagavond, de tooneeluitvoering gegeven. Na afloop nam maj. v. Gelder nogmaals het woord om „Utile Dulci" te danken. Hij huldigde de vereeniging in haar voorzitter, Mr. Visser, door hem een lauwerkrans te overhandigen, nu U. D. voor de vierde maal haar, blijkens het warm applaus en de herhaalde lachsalvo's geduren de de voorstelling, zoo zeer gewaardeerde mede werking aan een feestavond van de Burgerwacht had verleend. De dames-executanten hadden een ruiker bloemen in ontvangst te nemen. Mr. Visser dankte met enkele welgekozen woorden, en zeide dat het U. D. altijd een bijzon der genoegen was geweest voor de Burgerwacht te spelen, daarbij de hoop uitsprekend nog menig maal dit genoegen te mogen smaken. Glashciverkersgilde „St. Laurcntius." In de gehoorzaal van het Bondsgebouw had gisteravond de plechtige inwijding plaats van het vaandel der afdeeling Schiedam van het Glasbewerkersgilde „St. Laurentius," onderafd. van den Ned. R. K. Bond van Glas- en Aaarde- bewerkers „God en ons Recht." De feestvergadering werd met een kort woord van welkom geopend door den voorzitter der afd., den heer H. Oorschot. Hierna verkreeg het woord de heer A. W i 1- brink, die als voorzitter van het vaandelco mité een toespraak hield, waarin spr. o.m. zeide, dat do afd.vele jaren lang had gehoopt een eigen vaandel te bezitten tijdens den optocht in 1919 had men eerst terdege het gemis van een vaandel gevoeld en geconstateerd, welk een waarde dit voor een vereeniging bezit. Men sloeg de handen in elkaar en slaagde er ten slotte in het vurig ver beide voorwerp te verkrijgen. De voorzitter, de heer Oorschot, sprak een woord van dank tot. de twee teekenaars van het vaandel, beiden werkzaam aan de fabriek van Regout te Maastricht en tot den vervaar diger, den heer Fühnekotter, te Rotterdam. Spr.wees den leden op hnn plicht hot.vaandel ten allen tijde te verdedigen, door steeds voor ons be ginsel in fabrieken en werkplaatsen uit te komen, ons nooit te scnamen uat wij Roomsen zijn en ons zeker niet door modernen of anarchisten te laten vertrappen. Allen moeten het voornemen maken de ongeorganiseerden en verkeerd ver- eenigden te bewerken en steeds overal propagan da te maken. Spr. heette hierbij den hoofdbestuurder Her mans, uit Den Haag, van harte welkom. Tenslotte wekte spr. de aanwezigen op deel te nemen aan de betooging welke den 2en Pink sterdag zal plaats hebben ter gelegenheid van de Encycliekmeeting in het Volkspark alhier. De weleerw. adviseur der afdeeling, pater J. Oonk O.P. wijdde daarop hel vaandel in, dat vervolgens aan de afdeeling werd overge dragen door den heer Wilbrink en door den heer Oorschot werd aanvaard. De aanwezigen zongen hierna gezamenlijk het Vaandellied, woorden van Th. Mouwens. De feestrede werd gehouden door den Wel eerw. adviseur pater J. Oonk. De eerw. spreker deelde eenige bijzonderheden mede uit het leven van den patroonheilige, den II. aartsdiaken Laurentius, die om zijn voor treffelijke geestesgaven en liefde voor de deugd, onder het Pausschap van denll. Sixtus uitblonk, op bevel van den kerkvervolger, keizer Va- lerianus, den lOen Augustus 258 op een rooster levend werd gebraden en aldus eep der grootste martelaren van onze II. Kerk werd. Spr. trad daarop in een korte beschouwing over het verschil in feestvreugde op dezen 1 Mei-dag bij Roomschen en socialisten en wees tenslotte op de beteekenis van het nieuwe vaan del, dat ieder lid naar zijn laatste rustplaats moet vergezellen. De algemeene bondsadviseur, kapelaan 'f e r h e g g e n, uit Maastricht, wenschte de ddeeling geluk met het nieuwe vaandel. Spr. foot zich aan bij de schoone en treffende woor- ten van pater Oonk en greep deze gelegenheid jan om eenige practische wenken te geven be teffende het in- en uitwendige bondsleven. De heer Mouwens was de tolk van het be suur der afd. van den Ned. R. K. Volksbond, dit zich verheugde over de vaandelwijding van en der zusterafdeelingen. De avond werd verder opgeluisterd door le- dh van „Alberdingk Thijm," met een aantal voordrachten, als „Het IJzeren Kruis," „Pal- jh," „Dat hebben wij," „de Weddenschap," „lannes als OAV.-ër." De executanten werden telken male met een wlgemeend applaus beloond. Gemengd Nieuws. h de veenstreek. Men meldt uit Em- mA Tengevolge van den stilstand in het veen- befijf, waardoor er vrijwel geen turf is vervoerd, zij) honderden schipper reeds maanden en maan de) zonder werk. Velen liggen reeds sedert vorig najör met hun schip st.il en talloozen zijn aan de diepste ellende prijsgegeven, daar de steunrege ling wel geldt voor de werklooze veenarbeiders doch niet voor de schippers. Verscheiden schipper die elders gedomilic.eerd zijn en in de gemeente Emmen reeds maanden lang met hun schip op eenige bevrachting liggen te wachten, hebben zich tot het armbestuur in de gemeenten, waar zij in den zin der wet woonachtig zijn, gewend om hulp. Men verwees hen daar echter naar de gemeente Emmen. Deze laatste gemeente ech ter acht zich niet verplicht,noch in staat dezen schippers ondersteuning te verleenen. De schip pers hebben nu de laatste twee dagen samen komsten op de markt te Emmen gehouden en hebbenZaterdag eenige afgevaardigden naar den burgemeenster gezonden om hier hun belangen te bepleiten. Zij drongen er op aan, dat door het gemeen tebestuur stappen worden gedaan, opdat zeer spoedig een steunregeling voor de werklooze schippers tot stand kome. Het gemeentebestuur antwoordde, dat de ge meente daarover met. het Rijk aan het onder handelen is. Nadat de afgevaardigden van het gemeente huis, waar ze het onderhoud met den burge meester hadden gehouden terugkwamen, be gaven de schippers, een paar honderd zich al len per rijwiel naar de Emmer vennen, waar verslag werd uitgebracht over hetgeen in het onderhoud met den burgemeester was ter spra ke gekomen. Tot zoover de feiten. Een steunregeling voor de werklooze schippers dient onverwijld door de regeering te worden getroffen. De nood is bij velen tot het uiterste gestegen en de armoede heeft haar toppunt bereikt. Ook wanneer na de beëindiging van het loonconflict, het werk in de venen deze week weer wordt hervat zal in de komende weken verreweg het meerendeel der schippers nog zonder werk zijn. Eensdeels doordat de aftrek van turf nog altijd zeer gering is, zoodat de nog to velde staande turf niet zooveel schippers aan werk zai helpen ander- en grootendeels doordat het nog weken en weken zal duren, voor do turf, die men thans gaat graven, zoover zal zijn, dat zij vervoerd kan worden. De schepen liggen al maandenlang stil, zooals wij reeds zeiden, en de menschen krijgen tot heden op geenerlei wijze eenig hulp. Tal van huisgezinnen verkeeren in de diepste ellende velen bezitten geen cent meer on middellijk ingrijpen der regeering is hoog nood zakelijk. Wat de veenbranden betreft, het brandt nog altijd in het Weerdingerveen en bij Noordveen. doch waar hier de turf vrijwel geheel is ver brand, heeft het vuur hier niet zoo heel veel voedsel. Toch blijft het, zoolang de droogte aanhoudt, zij het dan langzaam, voortvreten. Zoolang het nog niet geheel is gebluscht, blijft het nog altijd gevaarlijk, daar zoodra de wind maar weer opsteekt, de vlammen opnieuw zich snel verbreiden. Momenteel is het echter het mooiste weor en oogenblikkelijk gevaar is er dan ook niet. Volgens de jongste berichten is de toestand in de Drentsche venen nog droevig en buitengewoon slecht. De arbeiders te Emmen zullen weer aan het werk gaan, doch een deel van den graaftijd is reeds verstreken, zoodat zij dit jaar het met min der inkomsten zullen moeten doen dan vorige ja ren. De onderhandelingen met de verveners hebben in gemeenten als Weerdingermond en Emmer Compascuum niet tot een gunstig re sultaat geleid, zoodat nog lang niet alle arbeiders weer het werk kunnen hervatten. De burgemeester van Emmen, de heer Koot- stra, deelde gisteren aan een verslaggever van de „Te.." mede, dat het vuur thans in het Weerdinger- en Noorderveen woedt, in een stuk veen van 1 uur lengte en 1 uur breedte, dat is dus op een oppervlakte van ongeveer 3000 HA. De stoomspuit uit Meppol is door het aan houdend in gebruik zijn warm geloopen en geheel defect geraakt, en gisteren naar Apel doorn ter reparatie verzonden. B. en W. heb ben besloten om niet meer te spuiten, aange zien is gebleken, dat al het wekenlange spuiten hoegenaamd, niets heeft uitgewerkt. De burgemeester vestigde er voorts do aan dacht op, dat zoowel van verveners- als van arbeiderszijde vrijwel geen medewerking bij de blusschingspogingen is ondervonden. Zeker wel vijf en zeventig procent van de verveners weigerde, evenals de arbeiders, hun medewerking en hielden zich aan de leuze „Laat branden, wat brandt". Zoo'n toestand als hier heerscht, aldus de burgemeester, hebben wij hier nog nooit ge kend. Door de geweldige daling der turfprijzen heb ben vooral de kleine verveners stroppen, die in de duizenden guldens beloopen en voor velen den totalen ondergang beteekent. Nu hebben debran- den hun nieuwe financieele stroppen bezorgd. Turf, die voor 3.50 per M® verkocht was, wordt slechts 1.80 per M® vergoed of thans verkocht Debrandverzekeringmaatschappijen wille slechts nieuwe contracten afsluiten tegen 10 premie Dit kunnen de kleine verveners niet doen. Zij overwegen aan de regeering steun te vragen. Hoewel de verveners 100 van het loon van 1920 voor de inscheping der turf willen betalen weigeren de arbeiders verscheping toe te st.aao. Verscheping onder politietoezicht zal vermoede lijk ernstige moe'lijkheden geven. Als de arbeiders binnen 14 dagen niet bereid zijn aan het werk te gaan, zullen de verveners geen turf meer laten graven. De burgemeester verwachtte hiervan de grootste onheilen en een algemeen verarming. mmwaw.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2