Dagblnd voor Schiedam en Omstreken, Sratis-OngevalleHverzekering 44ste Jaargang. Woensdag 4 Mei 1921. No. 13028. HUU IIUÜ-. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 89. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco pei post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale Jconditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. tg levenslange geheele Invaliditeit fcQ vevHes *1 veilles van De venekerlng weidt gevaubeigi dnei de Helludsehe Algenseene Veisekeiingihnnk te Eehiedem, U| veilles ven een wQsvingei veiUee eiken nnde* icn vis gei Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij ol krachtens wetten ol verordeningen voor geschreven en andere ollicieele al- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 2 Mei 1921 het ver zoek van de NEDERLANDSCHE DISTILLEER DERIJ FLESSCHENFABRIEK v/h DE FIRMA H. JANSEN om vergunning tot oprich ting van een vergistingslokaal aan de Noordvest kadastraal hekend in sectie A. no. 1619, waarin worden geplaatst 6 electromotoren van resp. 5, 4, 2, 2, l,j en 1 P.K., drijvende 2 pompen, 1 masserateur, 1 luchtpomp en 2 koelers, VER DAAGD, aangezien het deskundig onderzoek nog niet is geëindigd. Ingekomen is een verzoek van H. BAAS om vergunning tot oprichting van een drogerij van sigaren in het pand Roosbeek lh. kadaster Sectie B. no. 1070 (ged.). Dit verzoek is met, bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag, 18 Mei a.s. des voormiddags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die ter zake zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerech tigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. S c h i e d a m, 4 Mei 1921 Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis dat bij hun beslui) van den 14 April jl. de Commissie van Wijkver pleging der Afdeeling Schiedam van den Neder- landschcn Protestantenbond, van de lijst van de in deze gemeente gevestigde instellingen van weldadigheid, bedoeld in artikel 3 der Armenwet opgenomen in Gemeenteblad no. 21 van 1914 is geschrapt, op grond dat deze Commissie heeft opgehouden te bestaan. Buitenlandseh Nieuws. DUITSCHLAND EN DE ENTENTE. De Opperste Raad b ij een. Men meldt uit Parijs De eenigszins geprikkelde stemming, die hier heerschte in verband met de eerste resultaten der Londensche conferentie is minderende, en zal door de Londensche berichten van heden mor- gen wel geheel verdwijnen. Men meende, dat door die beslissingen Frankrijk den last zou krijgen van de mobilisatie eener lichting zonder zeker heid te hebben, een beslissende operatie te kun nen uitvoeren. Men wist echter wel, dat Briand tot het uiterste zou vasthouden aan zijn stand punt omdat hij niet in de Kamer kon terugkoo- ren, zonder voor Frankrijks veiligheid positie ve resultaten te hebben verkregen en zonder dat er een middel was gevonden om Duitsch- land tot betaling te kunnen dwingen. Kwam hij zonder deze terug, dan zou de partij, die zich achter Poincaié stelt, hem moeilijke oo- genblikken in de Kamer kunnen bezorgen. De stemming is thans rustiger, nu uit Londen geseind wordt, dat als Duitschland zich niet voor dertien Mei onvoorwaardelijk aan alle be palingen onderwerpt, men het Roei gebied zal binnenrukken. Briand heeft gisteravond laat nog persoon lijk uit Londen aan het Ministerie van Oorlog de mobilisatie-order van de lichting 1919 gete lefoneerd. De troepenbeweging ter vei sterking van de Rijntroepen heeft onmiddellijk een aan vang genomen. Een regiment Kurassiers en Dragonders en verscheidene batterijen zijn van Lyon naar Landau getrokken. Verder zijn ^-regimenten van Melun, Meaux, La- N°isy en Veisailles voorzien van ar tillerie vertrokken. Men hoopt echter, dat Duitschland op het laatste oogenblik in alles zal toegeven, zoo dat de bezetting niet noodig is, doch niettemin het doel er van bereikt wordt. Naar uit Londen geseind wordt schijnt in den Oppersten Raad nu toch een volmaakte overeen stemming te zijn bereikt. Niettemin moet hef ultimatum nog worden opgesteld. Briand zal wel niet vóór morgenavond naar Parijs terug kunnen gaan, hoewel hij er eerder op had ge rekend. Inderdaad zijn de onderhandelingen minder vlot verloopen, dan Briand had ge meend^ te mogen verwachten. Zondagavond, na een langdurige zitting van den Oppersten Raad, zeide Briand nog tegen eenige Fi ansche persmannen Ik heb een voorstel gedaan en lord Curzon heeft een voorstel gedaan en tus- schen de beide voorstellen zal de conferentie morgen een beslissing hebben te nemen. Het heeft echter nog vele uren geduurd, voordat de Opperste Raad hierover tot over stemming is kunnen geraken. Men had algemeen verwacht, dat het ulti matum heden in zee zou gaan, doch opnieuw beperkte men zich tot urenlange bespmkin- gen. De conferentie nam heden eerst te half twaalf een aanvang en werd bijgewoond door zoowel de Fransche als de Engelsche en mili taire en maritieme experts o.a. Focb en Gras sin voor Frankrijk en de generaals Maglinse en Beatty voor Engeland. Men kan hieruit de gevolgtrekking maken, dat er militaire ep maritieme dwangmaatregelen besproken zijn voor het geval, dat Duitschland zou weige ren op de gestelde voorwaarden in te gaan. Deze eerste vooimiddagsconferentie duurde zeer j. lang. Om drie uur in den namiddag had er opnieuw een conferentie plaats, welke on afgebroken tot des avonds acht uur duurde. Een na afloop uitgegeven bericht zegt, dat een voorloopige overeenstemming omtrent den in houd van het aan Duitschland te stellen ul timatum is bereikt en dat de definitieve op stelling van dit ultimatum door de opstel lingscommissie zal geschreven worden, welke commissie tot hedenavond laat aan dit werk zal bezig blijven. Intusschen is de commissie voor het herstel uit Parijs naar Londen ontboden. Zij komt heden aan en zal Duitschland liet opgestelde memorandum toezenden, waarop uiterlijk 12 Mei, te middernacht, moet worden geantwoord. De bijzondere verslaggever van het bureau Havas meldt, dat maarschalk Foch met veel duidelijkheid de voorwaarden heeft uiteengezet waarop hij zoo noodig zal overgaan tot de bezetting van het Roergebied, met de hulp van alle geallieerde strijdkrachten, zoodra de aanvullende Fransche troependeelen, die onder de wapenen zijn geroepen, op de been zullen zijn gebracht. Het militaire plan is goedgekeurd. Hunnerzijds hebben admiraal Beatty en vic-e-admiraal Grasset aan den Raad een uit eenzetting gegeven an de operaties ter zee, welke buiten de territoriale bezetting om zouden kunnen worden uitgevoerd door de beide vloten, indien dit noodzakelijk en ge wenscht mocht worden geoordeeld. De in overweging genomen maatregelen zou den, hetzij een blokkade van Duitschland, hetzij een bezetting van Hamburg, inhouden en wel in samenwerking met de landmacht. Geen wijziging is gebracht in den tekst der resolutie van den Oppersten Raad, welke na beëindiging der laatste zitting zal worden gc" publiceerd. Ook de financieele deskundigen hebben hun werkzaamheden voltooid nopens de voorwaar den en waarborgen voor de betaling. Reuter verneemt dat de mogelijkheid be staat, dat Duitschland geblokkeerd en Hamburg bezet zal worden, indien Duitschland de eischen der geallieerden niet aanvaardt. DE TWEEDE DUITSCHE NOTA AAN AMERIKA. Naar Reuter verneemt, is er in 'Britsche of- ficieele kringen nog niets bekend omtrent een nieuwe Duitsche nota aan Amerika. Eenige da gen geleden richtte Duitschland aan de Veree- nigde Staten een mededeeling tot aanvulling van de voorstellen vervat in de oorspronkelijke nota van 24 April. Deze mededeeling bevatte hetzelf de als door d'Abernon op 30 April te Londen was medegedeeld. In afwachting van nadere berichten vermoed - men, dat bovenbedoeld bericht betrekking heeft op deze aanvulling. Omtrent niéuwe Duitsche voorstellen is niets bekend. Uit Berlijn seint men De antwoord-nota van de regeering der Ver- eenigde Staten is gistermiddag te Berlijn aan gekomen. Na een eerste bespreking over de nota op het departement van buitenlandsche zaken is de nota aan het oordeel van het rijkskabinet on derworpen. De commissie van buitenlandsche zaken vergadert heden, ten einde ook haa" oor deel over de antwoord-nota te kunnen uitspreken De regeering zal vermoedelijk voorloopig geen besluiten nemen en wachten tot de beslissingen van de bijeenkomst van Londen in haar bezit zullen zijn. De officieele nota van de Vereenigde Staten bevat niet de toevoeging, die in oen eerste Reu- terbericht stond, dat de Duitsche voorstellen niet in aanmerking konden komen. AMERIKA EN DE ENTENTE. De Opperste Raad heeft, naar men uit Londen meldt, de bewoordingen goedgekeurd van het ontwerp-telegram aan de regeering der Vereenig de Staten, waarin deze worden uitgenoodigd, zich wederom te doen vertegenwoordigen in den Opperrten Raad, den Raad van Gezanten en de Commissie van Herstel. De deelneming van de Voieenigde Staten aan de besprekingen van den Raad der geallieerden in zake hetvraagstuk der schadevergoedingwordt te Londen in gewoonlijk goed ingelichte kringen druk besproken. Er is geen kwestie van bemidde ling tusschen de geallieerden en Duitschland door Amerika, doch de geallieerden zijn verlangend, dat de Vereenigde Staten althans nauwkeurig op de hoogte zullen worden gehouden van den loop der gebeurtenissen, en gelegenheid zullen hebben, hunne opmerkingen kenbaar te maken. Men 'beschouwt het als een betreurenswaar dig feit, dat ten gevolge van do terugtrek king van de Amerikaansche gezanten, welke op haar beurt weer een gevolg is van de presi dentswisseling er op het oogenblik geen Ame rikaansche ambassadeurs te Parijs en Londen zijn. Doch Amerika's deelneming aan de bespre kingen schijnt zoowel aan gene, als aan deze zijde van de Oceaan met instemming te worden be groet. De eerste stap, die kon worden gedaan, is het zenden van een volledig rapport der bespre kingen van den Oppersten Raad naar Amerika. de WILNA-KWESTIE. Naar het „Journal de Genève" meldt, heeft generaal Zeligowski het volgende aan een ver tegenwoordiger van het persagentschap Pol- press verklaard Toen ik Centraal-Litauen met mijn Litausch Wit-Roèteensche divisie binnentrok had ik geen andere gedachte, dan het recht van zelf beschikking van de bevolking te beschermen en nimmer heb ik do bedoeling gehad om de onafhankelijkheid van de regeering vanJCow- no te bestrijdo" Met het oog op de interven tie van den Volkenbond, welke de terugtrek king van de troepen van Kowno achter de de- marcatielinie moest verzekeren, heb ik mijn militaire actie gestaakt, en loyaal de voor waarden van den wapenstilstand vervuld door de reoruteering te doen ophouden en mijn ef fectief te verminderen, terwijl de regeering van Kowno nieuwe versterkingen samentrok. Vei langende, om andermaal een bewijs van mijn loyaliteit tegenover denVdkenbond te geven, stemde ik er in toe, om tijdens den duur van de onderhandelingen te Brussel, mijn mili taire* en civiele maatregelen te voegen naar de orders van de Poolsche regeering, waarbij ik echter het voorbehoud maakte, dat de Bius- selsche onderhandelingen rekening moeten houden met de neiging van de bevolking tot Polen en dat een compromis niet zou kunnen worden gevonden in de richting van een verdee ling van Litauen, dat een nationaal en econo misch ondeelbaar geheel vormt. Ingeval de besprekingen te Brussel zouden mislukken, zou ik een constitueerende verga dering bijeenroepen, welke over het lot van het land zou beslissen. Dan eerst zou ik mijn rol in verband met de verplichtingen, welke ik te genover de bevolking op mij had genomen, als geëindigd beschouwen. het legioen van Ilaller, hebben de grenzen van dit zoozeer betwiste gebied overschreden en hebben zich aan het hoofd gesteld van opstandi ge Poolsche Opper-Sileziërs. Dit alles gebeurde in den nacht van Dinsdag op Woensdag. Om 2 uur begon de stelselmatige bezetting van het Opper-Silezische industriegebied. Nadat in de voorstad Russberg een verbitterde strijd had ge woed tusschen de bezettingstroepen en de Pool sche opstandelingen slaagden de Polen er te om streeks 4 uur gisterochtend in Beuthen te be zetten. De Fransche bezettingstroepen zouden zich, volgens het „Berliner Tageblatt," niet tegen den Poolschen inval hebben verzet. Zelfs hielpen gisterochtend Fransche soldaten de Polen bij het controleeren der voorbijgangers. Volgens een telegram uit Breslau aan de „Vos- sische Zeitung" zouden ook Polen en Franschen hebben gevochten. De Polen droegen geen uni formen. Hun zijn ongeveer 300 geweren afgeno men. Volgens hetzelfde telegram zijn de Poolsche benden intusschen reeds uit elkaar gedreven. Nadat enkele treinen gisterochtend in open veld waren beschoten, werd omstreeks te 7 uur het heele treinverkeer stopgezet. Ook het tele- 'fonisch verkeer was een tijdlang verbroken, maar des middags was het weer mogelijk Beuthen telefonisch te bereiken. De scholen der stad zijn gesloten. Het Poolsche hoofdkwartier is in het hotel Lomnitz ondergebracht. Poolsche vlaggen met den witten adelaar wapperen aan dit ge bouw, doch zijn volgens latere berichten weer ingehaald na de komst van officieren der geal lieerde commissie. Het district Beuthen is ook geheel door Pool sche benden bezet. Tusschen 9 en 10 uur gister ochtend zijn een aantal Fransche tanks te Beuthen aangekomen. De Polen hebben zich daarop uit het centrum der stad teruggetrokken. Te Kattowitz zijn eveneens tusschen 3 en 4 uur gisterochtend 300 gewapende Polen binnenge rukt. Zij bezetten het hoofdbureau van poli tie en ontwapenden zoowel de gemeentelijke po litieagenten als de Duitsche agenten van politie voor het stemmingsgebied. De Poolsche troepen patrouilleerden daarna door de stiaten. Zij zou den ook in de huizen hebben geschoten en ver schillende gebouwen op deze wijze hebben be schadigd. De drukkerij van het sociaal-democra tische orgaan „Volkswille" werd met handgrana ten verwoest. Omstreeks 10 uur verliet het groot ste gedeelte der Polen de stad om naar de om liggende gemeenten te trekken. Ook Gleiwitz is door Poolsche benden bezet. Deze hebben zich in de artilleriekazernes ver schanst. De bezettingstroepen trachten echter de benden uit de kazernes te verdrijven. In het district Rybnik zouden 12 Duitschers door Polen zijn doodgeschoten. Het „8 Uhr Abendblatt verneemt voorts uit Breslau, dat de Poolsche opstandelingen van plan zijn tot de zoogenaam de Korfantylijn, dus tot aan de Oder, op te ruk- ken. Het feit dat alleen Pess en Rybmk aan Polen zouden worden afgestaan schijnt het signaal tot dezen Poolschen opstand te hebben gegeven. Volgens mededeelingen van bevoegde zijde wordt het bericht bevestigd, dat aan dezen op stand niet door geregelde Poolsche'troepen is deelgenomen. Tot dusverre is de Opper-Sile- zische grens niet door Poolsche soldaten over schreden. De intergeallieerde troepen, die m de steden waren saamgetrokken, worden thans naar het land gezonden om de orde te herstel- I ph Van de spoorlijn Karlsmarck—Oppeln is de rails op een gedeelte opgebroken, zoodat het verkeer over deze lijn is gestremd. In de lijn Brieg—Oppeln is een spoorbrug opgeblazen, zoodat ook do treinverbinding Breslau—Oppeln stil ligt. Het hoofdkwartier van de Poolsche opstan delingen schijnt zich te Reichenau te bevin den, in de onmiddelijke nabijheid van Katto witz. ernstige onlusten in OPPER-SILEZIE. In Opper-Sileziö zijn ernstige onlusten uitge broken. Poolsche troepen, vermoedelijk troepen \an OOSTENRIJK-HÜNGARI.IE. Ex-keizer Karei, die op het oogenblik nog in het hotel Nationaal te Luzern vertoeft zal zich volgens een besluit van den Zwitserschen Bonds raad te Hertenstein bij Weggis aan het Vierwald- stëdtermeer vestigen. Een heel hotel zal aldaai ter beschikking van Karei en zijn familie woi den gesteld. IERLAND. Een bericht uit Dublin zegt, dat, naar men

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1