W itwasscherij N. V. DE PHOENIX, verneemt, bet noordelijk parlement zal worden bijeengeroepen tegen 7 Juni, het zuidelijke tegen 28 Juni. Officieel wordt gemeld Een hevig gevecht dat vijf uur duurde, heeft gistermiddag plaats gehad bij Sabbatty (Lime rick) tusschen 150 burgers en strijdkrachten van de kroon. Zes burgers zijt. gedood en 14 gewond, Twee soldaten zijn gewond, waarvan één ernstig. AMERIKA. De Amerikaansche bond van reeders van stoomschepen heeft het voorstel van Hoover, om hun geschil met de machinisten aan arbi trage te onderwerpen, verworpen. Talrijke ma chinisten zijn van de schepen af gegaan de Vak- vereenigingsleiders dreigen, het geschil over het gehedle land uit te breiden, en het zelfs uit te strekken tot Engelsche en buitenlandsche sche pen. ALLERLEI Door een ontploffing in een woning, te Barcelona waar extremisten bommenjmaakten, zijn twee personen gedood-en drie gewond, j jg Uit New York wordt gemeld De drukkers gezellen bij talrijke firma's staken wegens de weigering der patroons om de 41 urige werkweek toe te staan. Men schat, dat er bijna 5000 stakers te Chicago zijn.Verscheiden bladeh hebben op gehouden te verschijnen, anderen geven gezamen lijke of besnoeide edities uit. Telef. No. 15. 1248 9 Staten-Generaal, EERSTE KAMER. Avondvergadering van Zinsdag 3 Mei. Tabaksaccijns. De heer V. d. Hoeven (C. H.) ontwikkelt verschillende bezwaren tegen het wetsontwerp. De huisindustrie zal verdwijnen, waardoor dui zenden uit hun werkkring zullen worden gestoo- ten. De uitvoering der wet zal met veel admi nistratieven rompslomp gepaard gaan, terwijl de gelegenheid voor ontduiking geboden wordt. De heer V. d. M a e s e n de Sombreff (R. K.) sluit zich aan bij den vorigen spreker. Spr. wenscht in het belang der kleinfabrikanten groot» rijkswerkplaatsen beschikbaar te stellen. De fcwr S meenge (U. L.) is het met den vorigoa spreker eens. De heer V. d. F e 11 z (V. D.) acht met den minister een tabaksbelasting in deze omstan digheden onafwendbaar. Voor de 7000 sigaren makers die werkloos worden, dringt spr. aan op schadevergoeding. De heer Vliegen (S.D.) had liever een de- bietrecht geheven gezien. Spr. vreest dat de be lasting impopulair zal zijn en kan dan ook zijn stem niet aan het ontwerp geven. De heer Idenburg (A. R.) acht deze in directe belasting noodig, want de directe belas tingen hebben haar grens bereikt of zijn er over heen. Spr. dringt er krachtig op aan, hen wier kleinbedrijf wordt opgeofferd, gelegenheid te geven hun bedrijf voort te zetten. De heer VVittert van Hoogland (R. K.) kan zich niet vereenigen met de benadee ling der economisch zwakken en zal tegenstem men. De Minister van Financiën, de heer De Vries, beantwoordt de sprekers. De toekomst onzer geldmiddelen ziet er, vol gens spr., niet rooskleurig uit door den invloed der economische toestanden. De malaise ver oorzaakt een daling van vele middelen. De di recte middelen brengen nog vrij veel op, maar voor het volgend jaar zal de raming lager moe ten zijn, zoodat 1922 zeker niet aan directe be lastingen zal opbrengen wat 1921 brengen zal. De nieuwe belastingen, als grondbelasting en suc cessiebelasting zullen niet voldoende zijn om het bestaande tekort te dekken. Het zou spr. ver wonderen als 1921 nog profiteeren kon van de tabaksbelasting. De uitgaven zijn nog steeds stijgende. Op de defensie, de salarissen en de sociale maatregelen mag niet bezuinigd worden. Er blijft duö slechts een klein gebied voor bezuini ging over en daarmede kan men in den eersten tijd geen sluitende begrooting krijgen. Nieuwe belastingen zijn noodig. Spr. ontkent, dat een debietbelasting of een invoerbelasting beter zou geweest zijn. De bezwaren betreffende den grooten omslag, het nadeel van ontduiking en de huisindustrie ontkent spr. nietmaar zij zijn in deze Kamer overdreven. Niemand weet nog eigenlijk, hoe groot het aantal ambtenaren zal zijn. Buitengewoon groot behoeft het niet te zijn. In den regel zal men voor de controle met een steekproef kunnen volstaan. Wat het gevaar voor ontduiking en de op heffing des huisindustrie betreft, zegt de Minis ter, dat deze bezwaren ernstig overdreven zijn. Schadeloosstelling is toegezegd. Tenslotte zegt spr. dat niemand onder deze belasting te lijden zal hebben. Bij deze wet is met de Nederlandsche eigenaardigheden reke ning gehouden. Na replieken wordt de vergade ring verdaagd tot hedenmorgen. De vlueht NederlandIndië. In een onderhoud met den luitenant-ter zee 2e klasse J. F. L. Goedhart vernam Aneta omtrent de resultaten zijner reis naar Londen het volgende Bij zijn vertrek naar Londen was nog geen antwoord 'ontvangen op een telegram naar Egypte, waarin het Air Ministry gevraagd had, of hij over Mesopotamiö zou mogen vlie gen. Dit antwoord werd zeer spoedig verwacht en zal den heer Goedhart dadelijk telegrafisch worden doorgezonden. Daar het onmogelijk bleek, een andere route te volgen, hangt van dit antwoord het al of niet doorgaan van den tocht af. Overigens had men aan hot Air Ministry groote belangstelling naar het voornemen' van den heer Goedhart en twijfelde men niet aan de uitvoerbaarheid. Men wilde hem dan ook alle mogelijke assistentie geven en men zou het zeer betreuren, als hot antwoord uit Cairo ongunstig uitviel. Ook Sir Ross Smith en zijn broeder, die de heer Goedhart ontmoette en die hem menigen nuttigen wenk gaven, waren het geheel met hem eens aangaande den opzet en de uitvoer baarheid van den tocht. Zij betoonden zich nog zeer dankbaar voor de hulp, hun op hun vlucht naar Australië in Ned.- Indië verleend, waar men toen in 14 dagen 3 vliegterreinen voor hen heeft aangelegd. ^Verder kreeg hij zekerheid, dat op 10 Mei a.s. de benoodigde hoeveelheden benzine en olie op de verschillende plaatsen aanwezig zouden zijn. Wanneer de heer Goedhart dus vergunning krijgt voor Mesopotamiö, blijft alleen de finan- cieele kwestie over. Vóór zijn vertrek naar Lon den zfjn verzoeken om steun tot 25' directies van groote maatschappijen gericht. Van 18 hunner kwam antwoord in, waarvan 17 afwijzend alleen de Ned.-Ind. Spoorwegmij. zegde ƒ500 toe, op voorwaarde dat de benoodigde som vol- teekend zou worden. Voor een gelijk bedrag van 600 werd toezegging verkregen van den heer Bosscha, die op 't oogenblik in Nederland ver toeft in verband met. de oprichting van de In dische Sterrenwacht. Met de bijdrage van Aneta en het „Nieuws van den Dag" van Ned.-Indië totaal dus 3000, ongerekend de nog niet vast gestelde bijdrage van den fabrikant van het vliegtuig. Gebleken is, dat de belangstelling hier te lande vrijwel nihil is, in ieder geval hoog stens zuiver platonisch. Uit een uit Weltevreden ontvangen Aneta- telegram blijkt, dat Aneta tot dusver 5800 gul den ontving aan toezeggingen ten behoeve van de Holland-Indië-vlucht van den heer Goed hart, exclusief de giften der heeren Berretty en Wybrand". Het standbeeld voor president Steyn. In de jongste vergadering van den Gemeente raad van Deventer heeft de Voorzitter medege deeld, bericht te hebben ontvangen, dat de maquette voor het standbeeld van wijlen pre sident Steyn gereed is. De beeldhouwer Toon Dupuis heeft zijn arbeid ook reeds voltooid Dit standbeeld zal zoo mogelijk te Deventer wor den opgericht en wel op het plein vóór het station of vóór de Groote Kerk. Rijksdislributie-burcau van graan. De minister van landbouw brengt ter algemee- ne kennis,dat de afdeeling Rijksbureau voor de distributie van Graan en Meel van zijn departe ment, wegens beëindiging barer werkzaamheden met ingangvan 1 Juni a.s. zal worden opgeheven. In verband hiermede is met ingang van 1 Juni a.s. aan den heer G. J. van Stipriaan Luiscius raadadviseur van het departement van landbouw nijverheid en handel, te 's-Gravenhage, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als direc teur dezer afdeeling, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig aan den lande bewezen belangrijke diensten, terwijl de lastgeving met betrekking tot de graanzaken der regeering, ver leend aan de firma Wm. H. Müller Co., te 's-Gravenhage, de N.V. van Stolk's Commissie handel, te Rotterdam, en het Comité van Graan handelaren aldaar, eveneens op 1 Juni a.s. is geëindigd, met dien verstande, dat de loopende zaken nog door hen zullen worden afgewikkkeld. Aan ^de adviseurs voor de graanzaken der regeering, de heeren A. G. Kröller, te 's-Graven- hage, en C. A. P. van Stolk, te Rotterdam, is, evenals aan bovengenoemde lasthebbers de bijzondere dank der regeering betuigd voor de belangrijke diensten, den lande bewezen Van 1 Juni as. af gelieve men eventueele correspondenties op het voormalig Rijksbureau betrekking hebben te richten aan het departe ment van landbouw, nijverheid en handel af deeling Comptabiliteit, Bezuidenhout 30, te 's-sGravenhage. Ansjovis. Naar aan het Ned. Corr. Bureau wordt mo- degedeeld, ligt het in het voornemen, dat het Rijkskantoor voor ansjovis zich in het aanstaan de seizoen wederom zal belasten met het voor rijksrekening doen zouten van ansjovis.- Nederland en België. Men seint uit Brussel, dat voor de besprekingen over de Nederlandsch-Belgische aangelegenhe den tusschen Nederlandsche soc-dem. voorman nen en Belgische partijgenooten nog geen enkele Belgischevertegenwoordiger isaangewezen. Waar schijnlijk zullen zij Donderdag gekozen worden maar „men weetvan het geheele geval hier niets". De Koningin zal Vrijdag 27 dezer te Zwolle doorbrengen. Op Zaterdag 28 dezer zal H.M. en de prins een tocht door de procincie Overijsel maken. Prinses Juliana, die dezen tocht niet zal meemaken, komt eerst des Zaterdags te Zwolle, met het oog op do lessen, welke niet mogen worden uitgesteld. Het treinongeluk bij Weesp. De commissie voor het onderzoek in zake het treinongeluk bij Weesp op 13 Sept. 1918 heeft het derde en laatste gedeelte van haar verslag gepubliceerd. Dit gedeelte bevat de uitkomsten der voortgezette waarnemingen in de geplaatste peilbuizen in den spoordijk en de maatregelen, die op aanwijzing der commis sie zijn genomen. De Commissie komt daarbij tot de volgen de conclusie „In aanmerking nemende, dat de hoogte der bermen (parallelwegen) over 't algemeen ongeveer 0.60 M. N.A.P. be draagt, mag uit evengenoemde bijlagen wor den afgeleid, dat de thans voorkomende hoog ste waterstanden in de peilbuizen voldoende beneden die hoogte blijven, zoodat de toestand van den spoorwegdijk thans gunstig is te noe men en voorshands geen verdere maatregelen noodig zijn." Spitsbergen. De jongste aflevering van de Economische Berichten, verzameld door het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, ten behoeve van de diplomatieke en consulaire ambtenaren, bevat een hoofdartikel over de steenkolenontginning te Spitsbergen. De gegevens hiervoor zijn verstrekt door de Nederl. Spitsbergen Compagnie die een zeer gunstig beeld geeft van de goede verwachtingen welke zij van die ontginningen koestert. Een kaartje van Spitsbergen en afzonderlijke kaart van het bezit der onderneming te Green Harbour zijn bij het artikel gevoegd. Woningbouw. Naar men van welingelichte zijde verneemt zijn dit jaar tot 1 Mei aanvragen ingediend voor den bouw van circa twintig duizend woningen. Een zeer groot gedeelte der aanvragen be treft den bouw van een enkele-woning voor eigen gebruik. Lichamelijke ontwikkeling. Het wetsontwerp tot regeling van de lichame lijke ontwikkeling van de rijpere mannelijke jeugd en de daarop gegeven toelichting hebben blijkens het voorloopige verslag der Tweede Ka mer op het meerendeel der leden een weinig gunstigen indruk gemaakt. Het ontwerp zelf is op vele punten vaag en weinig zeggend en wóór het voorschriften bevat, welke volkomen duidelijk zijn en welke geen twijfel omtrent de bedoeling der Regeering laten, wekken deze allerminst de overtuiging, dat zij bij de samen stelling van het ontwerp door wijs beleid en juist inzicht geleid zijn. Is men algemeen overtuigd van de groote beteekenis der lichamelijke ontwikkeling en acht men het in verband daarmede in beginsel toe te juichen dat, deze meer en meer de be langstelling der Regeering krijgt, voor do wijze waarop dit in dit wetsontwerp tot uiting komt, kunnen slechts weinige leden iets gevoelen. Zeer vele leden daarentegen kunnen zich met den inhoud van dit ontwerp niet vereenigen. In het overwegend militair karakter van het ontwerp ligt voor velo leden een zóó ernstig be zwaar, dat. zij alleen daarom reeds hunne stem daaraan niet zouden kunnen geven. Gevraagd is of het bestaan van de vooroplei ding ingevolge art. 70 le lid der Militiewet en van het instituut. Vrijwillige Landstorm, welke een ruime gelegenheid tot vooroefening verschaf fen, 'n maatregel als den voorgestelden eigenlijk niet overbodig doet zijn en of, nu in liet nieuwe dienstplichtontwerp op de contingentsvermin- dering wordt teruggekomen, uit een militair oogpunt de bestaansreden van het thans in be handeling zijnde ontwerp niet als vervallen moet worden beschouwd. De in het ontwerp neergelegde verplichting tot het deelnemen aan lichamelijke oefeningen, welke men als een uitvloeisel van het militair karakter der voorgestelde regeling meende te moeten beschouwen, heeft vrij algemeen ern stige afkeuring gevonden. Ook in de beperking vau de directe overheids bemoeiing met de lichamelijke ontwikkeling tot, de mannelijke jeugd, waarin, naar werd opge merkt, hot militair karakter van het ontwerp meer dan in eenige andere bepaling tot uiting komt, was voor een groote meerderheid der le den een ernstg bezwaar tegen het voorstel der Regeering gelegen. Waarom moeten de meisjes worden uitgesloten Dat de jeugd van 1316 jaar niet onder de werking van het ontwerp valt en alzoo wat de lichamelijk ontwikkeling betreft geheel aan haar lot wordt overgelaten, is door velo loden die or op wezen, dat ook hierin weer het mili tair karakter van het ontwerp duidelijk aan den dag treedt, niet minder dan de algeheele uit sluiting der vrouwelijke jeugd betreurd. Verscheidene leden, die op zichzelf ten volle van de waarde der lichamelijke ontwikkeling overtuigd zijn, meenen een ernstige waarschu wing tegen de overschatting der waarde, waar van h. i. het wetsontwerp en niet het minst ook de Memorie van Toelichting blijk geeft, niet nchLerwege te mogen laten. Beter dan do voorgestelde regeling kan, naar de meening van sommige leden, de lichamelijke ontwikkeling worden bevorderd door het op ruimer schaal dan thans subsidieeren van ver- eenigingen, welke zich daaraan wijden. I)e ziekteverzekering. Naar ,,Het Volk" mededeelt, hebben de on derhandelingen tusschen de georganiseerde werk gevers en werknemers omtrent een regeling eener uitkeering bij ziekte, die bevredigender voor de belanghebbenden zou werken dan de Ziektewet-Talma, het resultaat gehad, dat er een wetsontwerp is opgesteld, hetwelk der re geering ter overweging zal worden voorgelegd, aan de mededeelingen, welke het blad daarom trent doet, ontleenen wij het volgende Het ontwerp gaat, uit vau de verplichting van den werkgever om aan zijn arbeider, die wegens ziekte verhinderd is arbeid te ver richten, het in het ontwerp nader geregelde ziekengeld uit te keeren. Die verplichting moet echter door den werkgever door bijzondere waarborgen worden gesterkt. De noodige waarborg wordt geacht te zijn gesteld, indien en -zoolang een door de Konin gin erkende rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging zich met den werkgever jegens den arbeider hoofdelijk voor het geheel zelf heeft verbonden voor de uitkeering van het zieken geld. Het ontwerp geeft nadere voorschriften onder welke voorwaarden een vereeniging kan worden erkend. De belangrijkste voorwaarden zijn wel deze, dat in de onderlinge aansprake lijkheid van de leden der erkende vereeni ging een behoorlijke waarborg wordt ge vonden voor de naleving van de verplich tingen dier vereeniging en dat het bestuur voor de helft bestaan moet uit vertegenwoor digers der bij Kon. besluit aan te wijzen or ganisaties van werkgevers en voor de andere helft uit vertegenwoordigers van mede bij Kon. besluit aan te wijzen werknemers-centralen. Hoewel deze vereeniging formeel zich als medeschuldenaar naast den werkgever zal stel len, zal hij, naar de uitgesproken bedoeling van het ontwerp, praktisch de uitkeering van het ziekengeld, waarop de wet den arbeider in ge val van ziekte recht geeft, bewerkstelligen. Evenals bij de zee-ongevallenwet de ver eeniging Zee-Risico de garante de ver- schuldigde uitkeering vaststelt en betaalbaar stelt, zoo zal ook hier de erkende vereeniging belast zijn met de toekenning en uitbetaling der verschuldigde ziekengeld-uitkeering. Ech ter zal zij zich daarbij kunnen bedienen van de medewerking van den betrokken werkgever, door nl. dezen bij haar reglement te belasten met de voorloopige uitbetaling der verschuldig de uitkeering. Als voorwaarde voor de erkenning zal een uitvoeringsmaatregel een minimum aantal aan gesloten werkgevers stellen, die te zamen ten minste het bij dien uitvoeringsmaatregel vast te stellen loonbedrag moeten uitbetalen. Het ontwerp gaat, van de verwachting uit, dat de werkgevers, die den geëischten waar borg op de hier besproken wijze willen stellen, zich zoo spoedig mogelijk in één doch in elk ge val slechts in een zeer bescheiden aantal ver- eenigingen zullen organiseerên. Het ontwerp stelt niet den eisch, dat de werkgever zelf lid moet zijn van de vereeni ging, maar vordert alleen, dat de vereeniging zich als mede-schuldenaar naast den werkge ver stelt. De rechtsverhouding van den indi- vidueelen werkgever tot de vere.eniging zal dan geheel naar eigen verkiezing der betrokkenen kunnen worden geregeld. De werkgever zal zelf lid kunnen worden maar hij zal ook met andere werkgevers een vereeniging kunnen vormen, welke dan op haar beurt als lid der erkende vereeniging toetreedt. Voor het geval de sta tuten der erkende vereeniging bepalen, dat ook bijzondere vereenigingen van werkgevers lid kunnen worden, zijn eenige regelen gesteld omtrent het bestuur dier bijzondere vereeni gingen en omtrent de toelating van werkgevers tot lid. De vaststelling en de uitkeering van het ziekengeld voor de arbeiders, in dienst van de in. de erkende vereeniging georganiseerde werkgevers zal dus geschieden door het bestuur dier vereeniging. Aangezien in dat bestuur werkgevers en arbeiders in gelijke mate zijn vertegenwoor digd, zal derhalve de uitvoering der Ziekte wet ten aanzien der arbeiders, in dienst van de in de erkende vereeniging georganiseerde werk gevers, in den volsten zin des woords berusten bij de belanghebbenden zelf. Niet alle werkgevers zullen echter, naar valt te voorzien, door een vereeniging worden om vat, zoodat het ontwerp regelen zal hebben te stellen omtrent den waarborg, dat de arbeiders, in dienst van de niet-georganiseerde werkgevers, het hun toekomende ziektegeld zullen ontvan gen. Het ontwerp stelt daartoe in een ziekte garantiefonds. Uit dat fonds zullen worden be taald, alle uitkeeringen, toekomende aan arbei ders, in dienst van niet-georganiseerde werk gevers. Deze werkgevers dragen daartoe aan het fonds een nader te bepalen percentage over het jaarlijks door hen uitbetaalde loon bij, waar van de uitbetaling zal geschieden tegelijk met de betaling der door die werkgevers verschuldigde ongevallenverzekeringspremie Het bestuur over het garantiefonds is gelegd in handen van het bestuur der erkende veree niging, indien er slechts één erkende vereenigiftg bestaat, terwijl, in geval meer zoodanige ver eenigingen zijn opgericht, het bestuur van het garantiefonds wordt aangewezen door den mi nister in overleg met de besturen dier vereeni gingen, zoodat ook hier de uitkeering van het zie kengeld in handen is gelegd van de georgani seerde werkgevers en arbeiders. Een raad van toezicht, samengesteld uit ver tegenwoordigers der regeering, werkgevers en arbeiders, is belast met het toezicht in den ruim- sten zin op de uitvoering der wettelijke regeling. Ten slotte stelt het ontwerp een fonds in tot het nemen of bevorderen van maatregelen ter voorkoming van ziekte. In dat fonds zullen alle werkgevers moeten bijdragen, terwijl het beheer in handen zal zijn van een raad van toezicht. Uit dat fonds zullen subsidies worden verleend aan sanatoria, ziekeninrichtingen, enz. en gel delijke steun worden verleend aan instellin gen, wier werkzaamheid ligt op het gebied van de bevordering der volksgezondheid. Bij die steunverleening zal, naar het ontwerp uitdruk kelijk bepaalt, rekening worden gehouden met instellingen, die geacht moeten worden de be langen van bepaalde gezindten of richtingen te behartigen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2