IN PALESTINA. Een bericht over de ongeregeldheden te Jaffa behelst, $at de onlusten begonnen na een ar beidersvergadering op 1 Mei, toen een gioep Joodsche communisten, die de vergadering ge stoord hadden, terug waren gedreven en zich met Muzelmannen in de Joodsche wijk vermeng den. De oorzaak van de gebeurtenissen die volg den, is nog niet duidelijk. In den ochtend van heden vertoonden zich teekenen dat de onlus ten hernieuwd zouden worden, maar toch is de toestand rustiger, daar het alleen tot sporadi sche uitbarstingen in afgelegen wijken kwam. Er is een onderzoek ingesteld. De Engelsche troepen hebben bij de onlusten te Jaffa niet gevuurd. De ongeregeldheden be gonnen den 2den Mei opnieuw. De verliezen, die de onruststokers elkaar toebrachten, waren 30 Joden en 37 Arabieren gewond. DeZe 177 ge wonden liggen allen in het hospitaal. Bovendien werden i®g 28 Joden en 20 Arabieren licht ge wond en weer naar huis gezonden. Er zijn 66 personen in hechtenis genomen. AMERIKA. De Senaat heeft, met slechts één stem tegen de noodwet ter bepex-king van de immigratie aangenomen. Deze noodwet beperkt de toelating van buitenlanders in de Ver. Staten tot 3 pet. van het aantal, dat voor iedere nationaliteit in de Ver. Staten aanwezig bleek bij de volkstel ling van 1910. Naar wordt bekwid gemaakt, worden de dag- loonen der arbeiders in de fabrieken van de United States Steel Corporation met 20 pet. verlaagd. Deze maatregel treft ca. 175.000 wer kers. BRAZILIË. Bij de opening der Congreszitting werd de Presidentieele Boodschap voorgelezen. Melding werd gemaakf, van de hartelijke ontvangst, be reid aan den Koning en de Koningin der Belgen, wier bezoek zeer gunstige gevolgen heeft gehad voor de ontwikkeling der Belgisch-Braziliaan- sche handelsbetrekkingen en voor de internatio nale positie van Brazilië. Wat de Duitsche schepen betreft, zoo is de quaestie van de Braziliaansche eigendomsrech ten op die schepen thans definitief geiegeld. De financieele toestand is achteruit gegaan. De uitvoeren hebben in 1920 22,000,000 mi i- der bedragen dau in 1919. De invoeien in 1920 overtreffen die van 1919 met, £22,504. De goudvoorraad bedraagt 62,538 contos. ALLERLEI. D» „Cas" meldt dat de Praagsche voorjaars beurt ten netto winst van 3.3 millioen kronen opleverde.Daarvan zijn 2.2 millioen ter hand ge steld tan den gemeenteraad van Praag, als terugbetaling van het door de gemeente verleen de subsidie. Voor het houden van de volgende jaarbeurzen zal ten nieuwe maatschappij wor den opgericht met afzonderlijk daarvoor bestemd personeel. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag4 Mei. Na aanneming van het wetsontwerp tot hef fing van een tabaksaccijns, gaat de Kamer over tot behandeling van het Wetsontwerp tot her ziening van het invoerrecht op tabak en papier. De heer v.Embden (V.D. N.-Holl) ziet 'n ruwe verloochening van het vrijhandelsbeginsel in het ontwerp. De voorgestelde verhooging is in elk geval te hoog. Spr. ontkent, dat de verhooging alleen de dure soorten zou treffen. De heer I denburg (A.R.Z.-Holl.) wijst erop,* dat het vrijhandelsbeginsel algemeen in de we reld wordt verlaten en dat het dus niet zoo erg is, indien het ontwerp eenigszins protectionis tisch zou zijn. Spr. hoopt, dat de regeering haar handelspolitiek zal herzien. De heer Vliegen (S. D.) komt op tegen het streven .van den heer Idenburg, om het protectionisme aan de regeering op te dringen. Minister De Vries betoogt, dat het ontwerp met protectionisme niets te maken heeft. De heer v a n d e r F e 11 z (L i b. D r e n t h e) zal na de rede van den heer Idenburg tegen het ontwerp stemmen. Minister de Vries nerkt op, dat hij niets deed om te laten gelooven, dat hij protec tionistische plannen heeft. Het ontwerp wordt aangenomen met 16 tegen 14 stemmen, rechts tegen links. De motie-Vliegen om de militaire bewaking van de Kamer af te schaffen wordt verworpen met 24 tegen 5 stemmen. Verschillende kleine ontwerpen worden aan genomen zonder beraadslaging of stemming. De Kamer gaat uiteen tot Dinsdagavond 24 Mei. Binnenland. Nederl. Indië en Amerika. Naar Reuter.uit Washington meldt, heb ben de Amerikaansche marine-autoriteiten aan gekondigd, dat voor den handel een radio-tele- 'grafische dienst zal worden geopend tusschen de Ver. Staten en Ned. Oost-Indië. Indië. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam meldt, dat blijkens haar geworden mededeeling, de minister van koloniën aan den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië te legrafisch heeft verzocht, bij de vaststelling van aanslagen in de Indische Oorlogswinstbelasting van personen en lichamen, die ook in de Neder- landscbe Oorlogswinstbelasting zijn aangeslagen, de Nederlandsche aanslagen onveranderd te volgen, tenzij deze klaarblijkelijk gegrond zijn op onjuiste feitelijke gegevens. De „Tubantia". Gelijk bekend, is het stoomschip „Tubantia" op 16 Maart 1916 bij het lichtschip „Noord- Hinder" vergaan. De Nederlandsche en de Duitsche regeering waren in 1917 overeenge komen, na den oorlog de zaak voor te leggen aan een internationale enquête-commissie, over eenkomstig de bepalingen van het Haagsche Verdrag van 1907. Thans is deze enquete-re- geling tot stand gekomen. De Enquete-commis- sie, welker taak zal zijn, de oorzaak van het vergaan van de Tubantia vast te stellen, be staat uit vijf leden. De Zwitsersche regeering heeft zich bereid verklaard, den voorzitter, die een jurist zal zijn, aan te wijzen de Deensche en de Zweedsche regeering werden bereid ge vonden, ieder een marine-officier als lid te be-> noemen. De beide andere leden werden onder- scheidelijk door de Nederlandsche en de Duitsche regeering aangewezen. De commissie zal zitting hebben te 's-Graven- hage. De Duitsehe gezant. De Duitsche gezant te 's-Gravenhage, dr. Ro sen, is dezer dagen van zijn buitenlandsch ver lof in Den Haag teruggekeerd. Stedelijk museum te Franeker. De burgemeester van Franeker de heer I.K. Okma, heeft in tegenwoordigheid van den en oud-leden van den Raad en andere genoodigden het stedelijk museum, ondergebracht in het in den jare 1591 gebouwde stadhuis officieel ge opend. De z.g. oudheidkamer voldeed thans niet meer aan de eischen, in verhand met de eenige jare geleden door wijlen den heer Jan Stapert geschonkencollectie oud porcelein en zilverwerk. Eene commissie is daarom samengesteld om genoemde oudheidkamer te reorganiseeren tot een museum. Dat museum is thans onderge bracht in drie zalen. In de eerste zaal, de voormalige oudheid kamer, vindt men in eene groote vitrine een hoofdzaak de werken van Anna Maria van Schurmann, bestaande in door haar gemaakte etsen, zelfportretten, borduur-, knip, en boet seerwerk. Aan den wand prijkt haar beeltenis van de hand van Mierevelt, een zelfportret alsmede de vele portretten van professoren, werkzaam geweest aan de vroegere school. Uit deze hoogeschool is bij hare opheffing naar hier overgebracht eene collectie van 158 houten doozen bevattende in den vorm van boeken het botanisch werk van Schlumbacn. hetwelk is geschonken door Koning Bodewijk aan de Academie. Daarnaast treffen wij ver schillende uit oude terpen opgegraven voorwer pen, terwijl ten slotte in deze zaal zijn samen gebracht vele voorwerpen, vervaardigd in den ouden tijd. De tweede zaal de zg. vijfdeelenkamer, bevat eene collectie oude prentwerken eenige geschre ven zilveren bekers, schilderijtjes en kleeding stukken, alsmede twee vitrines met de sleutels der drie voormalige poorten, welke toegang gaven tot de stad en eenige andere reliquieën. De derde zaal, genaamd de Stapertzaal, bevat de groote verzameling oud porselein en zilver werk, gelegateerd door wijlen den heer Jan Stapert, oud ingezetene der stad, bestarande uit ruim 2000 stuks, verdeeld in twee groote en twee kleine kasten en verder aangebracht aan de wanden en de balken der zoldering. Hieron der bevinden zich stukken van groote waarde. Te midden hiervan prijkt het door wijlen den heer Solke Siderius eveneens oud-inge zetene der stad vervaardigde Planetarium vervat in een soort kast, lang 1,20, breed 0.60 en hoog 1.20 M. Aanbouw van niiddenstandsivoningcn. De Nationale Woningraad heeft de besturen van de Middenstandswoningbouwvereenigingen en van de Arbeiders- en Middenstandswoning- bouwvereenigingen uitgenoodigd tot bijwoning van een vergadering, op 28 Mei a.s. in een der zalen van de Amsterdamsche Tentoonstelling voor Woninginrichting in het Stedelijk Museum te Amsterdam. De bedoeling van den Nationalen Woningraad is met de belanghebbende bouwvereenigingen maatregelen te beramen, welke den aanbouw van middenstandswoningen zullen bevorderen en leiden tot een algemeen geldend stelsel van cre- dietverschaffing en dekking van tekorten. Het tekort aan middenstandswoningen neemt voortdurend toe, de arbeid der middenstands- bouwvereenigingen wordt door de bestaande bepalingen bemoeilijkt. Van de zijde der mid- denstandsbouwvereenigingen is op de noodzake lijkheid gewezen door samenwerking te komen tot een betere behartiging van gemeenschappe lijke belangen. Er moet een bijzondere propa ganda gevoerd worden, zal de woningnood voor den middenstand niet verergeren. De nieuwe internuntius. Een particulier telegram uit Rome, datee- rende 3 Mei, meldt aan de „Msb." de officieele benoeming door den Paus van Monseigneur Roberto Vincentini tot Apostolisch Internun tius bij het Nederlandsche Hof als opvolger van Mgr. Sebastien Nicotra. Naar de Haagsche redacteur van het „Hbl." verneemt, zal mgr. S. Nicotra 10 Mei a.s. we derom van den Blaag naar Brussel vertrekken. Vrijdag 6 Mei wordt mgr. G. Cicognani, audi teur aan de Pauselijke nuntiatuur te Brussel, te Den Haag Verwacht, die als tijdelijk zaakge lastigde van den Paus hier za.1 optreden, totdat de definitieve vertegenwoordiger van den BI. Stoel bij ons Hof zal zijn aangekomen. Audiëntie van Nederlandsche werklieden bij den H. Vader. De Romeinsche correspondent van „De Tijd", seint d.d. 3 Mei Reeds enkele dagen geleden seinde ik U de aankomst te Rome van de Katholieke werkliedenleiders Mgr. dr. BI. Pools en Mgr. A. Mutsaers, die beiden in het Hotel de Rus- sie alhier zijn afgestapt. Gisteren werden zij gevolgd door meer dan twee honderd leden van St. Raphael, de Nederlandsche Vereeniging van Spoor en tramwegpersoneel, den 29 April j.l.' uit Nederland vertrokken. Opgewekt en in de beste stemming waren zij hier aangekomen na een reis over Brussel, Namen, Luxemburg, Bazal en Luzern. Na enkele merkwaardigheden der Eeuwi ge Stad en hare heiligdommen te hebben be zichtigd, werden zij heden, juist op het middag uur ten Vaticane in audiëntie door den H. Vader ontvangen. Het was een opgetogen oogen- blik toen de H. Vader onder applaus binnen trad en Mgr. A. Mutsaers, geestelijk adviseur van „St. Raphael" «en der Federatie van R.K. Volks en Werkliedenbonden in Nederland, naar voren trad, om ongeveer de volgende toespraak te houden. „Uwe goedheid veroorlove mij, Allerhei ligste Vader, U de vertegenwoordigers voor te stellen der Katholieke Vakvereeniging van arbeiders 'en ambtenaren der Nederlandsche Spoorwegen onder den titel en de bescher ming van St. Raphaël. Gegrondvest op de enccyliek „Rerum Novarum" telt zij veertien duizend leden, d.i. nagenoeg het derde deel van alle spoorwegbeambten in Nederland. Uit dit land tot u gekomen, geven zij uiting aan hun trouw en toewijding aan den H. Stoel, waarmee zij verbonden blijven in het opvolgen der leiding van liet Doorluchtig Nederiandsch Episcopaat in hun vaderland, waar zij tegelijker tijd de getrouwe onderdanen zijn van H.M. onze beminde Koningin Wilhelmina en van de wetti ge Nederlandsche Regeering. „Veroorloof mij, als hun geestelijke raads man, Allerheiligste Vader, den zegen van Uwe Heiligheid af te vragen voor de pelgrims en hunne families, het bestuur en de leden hunnei vakvereeniging, alsook de geestelijke adviseurs. Tegelijk durf ili den bijzonderen zegen vragen voor het bestuur, de leden, de adviseurs en de Federatie der R.K. Volks- en Werkliedenbonden in Nederland, die ongeveer 150.000 leden tellen" De BI. Vader die met zichtbare belangstelling de rede van Mgr. A. Mutsaers had gevolgd en bij sommige zinsneden goedkeurend had geknikt richtte zich thans met een vaderlijken glimlach tot de Nederlandsche werklieden en hield tot hen in de Fransche taal een hartelijke toespraak: Waarlijk achten wij Ons gelukkig,- beminde zonen u, die ondanks uwe dagelijksche be slommeringen, uit een zoo ver land tot Ons zijt gekomen, in de armen Onzer vaderlijke liefde te sluiten en uit heeler harte zullen wij u den Apostolischen zegen geven, dien gij Ons bij monde van uw geestelijken adviseur hebt gevraagd. „Het was voor ons een voldoening de uit drukking te hooren van uwe kinderlijke ge voelens mijn trouwe zonen uit Holland, die U, volgzaam aan de wenken van Uwe Bis schoppen, als leden van het Spoor- en tram wegpersoneel hebt georganiseerd als een R.K. Vereeniging. Wel U dat Gij aan de roepstem hebt gehoor gegeven van de encycliek „Rerum Novarum", van wier uitvaardiging wij den der tigsten verjaardag vieren en die tot zoo grooten zegen van de R.K. arbeiderswereld geworden is. Dat gij de pauselijke gedachte met zoo goede gezindheid begrepen hebt, is een troost voor Ons vaderlijk hart en ik kan U niet genoegzaam aanbevelen de getrouwheid aan de onvergetelij ke lessen, door Onzen grooten voorganger in deze encycliek voor de Christelijke werklieden dei' geheele wereld gegeven. Gaat voort haar toe te passen en blijft in alles gehoorzaam en onder worpen aan de leiding der bisschoppelijke over heden, welke met zooveel wijsheid uwe belangen ter harte nemen. „Aanvaardt dan, geliefde zonen uit Holland, Onzen Vaderlijken zegen voor u en voor uwe dierbare families, het bestuur en de leden van uw vakvereeniging en de Algemeene Federatie, der Katholieke werklieden in Holland, H.M. Koningin Wilhelmina en de Nederlandsche re geering." Dit is in het kort de toespraak, welke door den H. Vader werd gehouden en die overvloeide van talrijke détails vol patriarchale goedheid en innigheid. Vele werklieden konden van ontroering hunne tranen niet bedwingen terwijl zij een voor oen den II. Vader naderden en eerbiedig de hand kusten. Nadat Paus Benedietus op verzoek van Mgr. Mutsaers de religieuze voorwerpen had gezegend, welke zij in de hand droegen, en speciaal die kruisjes, aan welke verbonden was een volle aflaat in het stervensuur toties quoties, steeg de geestdrift ten top en kon zich de algemeene voldoening over de prachtig ge slaagde audiëntie niet langer meer inhouden. Spontaan hieven de leden van St. Raphaël uit volle borst het door dr. Schaepman gedichte lied aan „Aan U, o koning der eeuwen". Na afloop werd aan alle deelnemers eene groep-foto genomen in het hof van Damasus. Jhr. van Nispen tot Sevenaar, gezant van Ne derland bij den H. Stoel, werd bij zijn vertrek uit het Vaticaan door de pelgrims met luid applaus begroet. Het is onmogelijk den indruk te seinen van de geestdriftige gevoelens, in welke het uit stekend verloop der audiëntie de leden van St. Raphaël heeft achtergelaten. Wat wij ook nog tijdens ons verblijf zullen zien en beleven, zeg gen zij algemeen, „dat is het hoogtepunt der reis geweest, en zal het blijven" De definitieve loonregeling der mijnwerkers. In de Woensdag gehouden vergadering der contact-commissie voor de mijnindustrie, werd door de mijndirecties afgewezen het verzoek van de organisaties om stenografische verslagen te mogen ontvangen. De volgende week zullen in 'n nieuwe vergadering de nieuwe loonregeling en het arbeiderscontract van de mijnwerkers besproken worden. Op een verzoek van de mijndi recties aan de arbeidersleiders, om dienaangaand met nieuwe voorstellen te komen, werd door dezen opgemerkt, dat h.i. in de kolenindustrie een verbeterde toestand was ingetreden en de mijndirecties dus met betere loonvoorstellen dienden te komen. De voorzitter, mr. dr. Frowein, directeur der staatsmijnen, deelde mede, dat wel de kö- lenprijzen vaster geworden waren en de daling momenteel tot staan was gekomen, doch van het bedingen van hoogere prijzen was momenteel absoluut geen sprake. Van de zijde der arbeidersleiders vernemen wij nog dat de door de organisaties gedane voorstellen door deze gehandhaafd zouden wor den en een loonsverlaging in geen geval zal wor den aanvaard. De werkloosheid. De Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede dat, volgens opgaven der besturen van 76 gesubsidieerde werkloozenkassen met een gezamenlijk aantal van 34.9518 in de week van 11 tot 16 April j.l. werkloos waren gedurende de geheele week 31.962 en gedurende een gedeelte der week 12.589 leden Geen opgaven werden deze week ontvangen van den Ghr. Nat. Bouwvakarbeiders!), in Ne derland (plm. 770 leden) de Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden (plm. 5300 leden) en de Ned. Vereeniging van Fabrieka- arbeiders (pl.m. 18.000 leden). Stads- en Gewestelijk Nieuws. Spaarbank R.K. Volksbond. Op 31 Januari bedroeg het ingelegd Kapitaal 217.711.37 Van 1 Februari tot 30 April ontvangen - 41.985,21 259.696.58 en terugbetaald - 25.318.74 Op 30 April aan Inleggers ver schuldigd 234.377.84 Geveilde en verk. onr. goederen. Notaris S. S. Wijzenbeek te Botterdam. Verkocht Vrijdag 6 Mei. I. Pand met open grond enz. met 2 daarachter gelegen huizen en gang, Broersvest 72a en b., 742 en 744(kad. Sectie B. 153, 155 en 156), in veiling 5.000. II. Complex panden Broersveld 76, 78 en 82 in veiling 17.000. Perceelen I en II zijn gecombineerd verkocht voor 22,410. Notaris H. B. BI. Blaisse. Geveild Vrijdag 6 Mei. 1. Pakhuis met 2 zolders en erf, Boterstraat 55, geveild voor 6.300. 2. Pakhuis met, bovenwoning en erf, Boter straat 57, geveild voor 3000. 3.-5. Drie huizen met overbouwde gang, erve er open grond, Dwarstraat 25, 27 en 29 geveild voor 1.100, 1100; 1100. 6. Huis en erve, Ploegstraat no. 39 geveild voor 1100. 7. Huis en erve met open grond Vusscherstraat no. 16, geveild voor 1150. 8. lluis, verdeeld in ben. en bovenwoning, en erve N. Haven, 235 en 235a geveild voor 6.000. De 34-jarige D uitschei' E. K. is gisteren door de politie aangehouden en heden over de grens gezet, omdat hij niet in 't bezit was van regelmatige papieren. Gister middagruimhalfzeswerd de 22-jarige Joh.a. v. K., toen zij op den Vlaar- din gerdijk op haai' rijwiel reed, ter hoogte van de R.K. begraafplaats aangereden door een automobiel. Het rijwiel werd totaal vernield, doch de berijdster kreeg geen letsel. Volgens haar trof den chauffeur geen schuld. Van juffrouw J. de R. uit Schie dam is op den Goudschen Singel een por- temonnaie met ƒ28 en 16 aan zegels van de coöperatie Vooruitgang gerold. Gemengd Nieuws» De veenbrand in Drente. Men meldt uit Emmen Werden bij den eersten brand een aantal hui zen en een'groot aantal stobben bagger en dag werken turf een prooi der vlammen, en bij den tweeden brand eveneens, thans bij den derden brand is nog geen enkel huis, en tegenover de groote hoeveelheden turf, welke de eerste malen verbrandden, thans maar weinig verbrand. Van de eerste beide branden kan men gerust zeggen dat zij door opzet gesticht en uitgebreid zijn. De laatste brand ontstond door het opnieuw uit breken vyi het smeulende vuur, aangewakkerd door den lellen wind. Het vuur zit dan ook uitsluitend in de Weer- dingervenen en de aangrenzende Valther- en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2