Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-Ongevallenverzekerino 44ste Jaargang. Dinsdag 10 Mei 1921. No. 13032 De Graaf en zijn Dochter. FEUILLET Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 89. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. MI verHei *5 f" ft fl li levenslange W 'f 1111 veilles vu geheels een hand, IIM invaliditeit fi» w W veel a( Mg»L «J IJ 1 U> U era dalai I Oe verzekering werdt gewaarbergd deer de Hellaadsehe Algemeens Tenekertngshanh Ie lehledam. kl vestiea van een wQsvingei verlies vu eiken ude* mn vinges Buitenlandse!» Nieuws. DE OPSTAND IN OPFER-SILEZIE. Een telegram uit Parijs meldt De conferentie van ambassadeurs zette gister morgen het onderzoek voort van de maatregelen, welke de orde in Opper-Silezië moeten herstellen en de kalmte doen terugkeeren. Er werd besloten, de intergeallieerde commissie te verzoeken aan de bevolking van Opper-Silezië de ware staat van zaken betreffende de grensregeling uiteen te zetten, en daarbij te doen uitkmnen, dat men hog bezig is deze kwestie te onderzoeken, zonder dat ook zelfs maar een voorloopige beslissing werd genomen. De conferentie besloot, de Poolsche regeering uit te noodigen, mede te werken tot het herstel van den vrede in Opper-Silezië door al haar invloed aan te wenden om de Poolsche bevol king te kalmeer en. Zij bracht verder hulde aan den moed en de zelfverloochening, waarvan de geallieerde troepen in den loop van de troebelen bewijzen hebben geleverd. De conferentie werd bijgewoond door Ilugh Wallace, den gezant van de Vereenigde Staten, die de conferentie mededeelde, dat zijn regee ring hem had verzocht, zijn plaats in het college, als officieel vertegenwoordiger der Vereenigde Staten, weder in te nemen. Jules Cambon drukte daarop de voldoening van de conferentie^ uit over het feit, dat Amerika thans weer aan den arbeid van de conferentie zal deelnemen. Uit Breslau bericht men De macht der Polen in het door hen bezette gebied wordt steeds grooter. Het lastig vallen van Duitschgezinde spoorweglieden neemt toe. Geheele straten zijn door Polen afgezet en er wordt gezocht naar degenen, die Duitschland trouw zijn. De stad Kosel wordt door een Pool sche overmacht ernstig bedreigd. De opstande lingen gebruiken hier artillerie en mijnwerpers. De Oder-brug tusschen Kosel en Kandizin ligt onder Poolsch vuur. De politieke gevangenen te Kosel zijn uit de gevangenis ontslagen. De geallieerde commissie heeft Oppeln ver laten. De bevolking in het geheele gebied ver keert deswege in de grootste opwinding. Harmsworth, de onderstaatssecretaris voor buitenlandsche zaken, heeft in het Engelsche Lagerhuis, bij het beantwoorden van vragen, SP^egd, dat de toestand in Silezië min of moer onduidelijk was. De Poolsche opstandelingen hadden het gebied van de volksstemming over rompeld. Er werden thans pogingen aangewend om het werk in de mijnen weer te hervatten. De geallieerde regeeringen waren bezig met te onder zoeken, welke stappen zij noodig achten te doen, 0In de orde te herstellen. Zij hadden de Poolsche regeering verzocht, mede te werken bij die rnaatregelen, die omvatten het vormen van een plaatselijke politie en het sluiten van de grens. AMERIKA EN DUITSCHLAND. Kouter seint uit Washington Lo bladen te Washington vernemen op hoog gezag, dat de regeering van de Ver. Staten ^enscht, dat Duitschland de eischen der ge allieerden zal -aanvaarden. Men neemt aan, dat ai (Naar het Duitsch). 73 Stdte gebood de president, laat Orde- her Guldenlew antwoorden. Ik ontken niet, hernam Ordener, dat ik Schumacker wilde bezoeken. Doch deze gesp beteekent niets. Men mag de gevangenis niet met kleinooden binnengaan en de visscher had zich over zijne armoede beklaagd, daar om gaf ik hem de gesp, die ik toch niet behou den kon. Vergeef mij, viel de secretaris in, de zoon •van den vice-koning is niet onderworpen aan dien maatregel. Gij kondt dus Ik wilde mij niet bekend maken. Waarom vroeg de president. Dat kan ik niet zeggen. Uwe betrekkingen met Schumacker en Z1,ihe dochter bewijzen, dat uw doel was hen te verlossen. Sc!*u^acker, die het verhoor niet gevolgd der» nu en dan verachtelijk de schou- Pgehaald had, stond op comm ;1J ver'ossen Het doel van dat helsch P 0 was, mij jg Yaj te lokken en dat de Amerikaansche zaakgelastigde te Berlijn dit aan de Duitsche regeering heeft medegedeeld. ENGELAND. De hoop op een regeling van de kolenstaking wordt gevoed door de mededeeling, die Lloyd George op het laatste oogenblik aan den koning heeft gezonden, dat hij tot zijn leedwezen, maar onvermijdelijk, niet aanwezig kon zijn aan het Victoria Station om den Japanschen kroonprins te verwelkomen, wegens een vergadering van het kabinet ter bespreking van do kolenkwestie. Lloyd George heeft in het Lagerhuis, Asquith verzekerd, dat de regeering alles deed om te zorgen, dat er geen enkel middel werd nagelaten, dat mogelijk een eind aan de kolenstaking kon maken. Het was echter niet raadzaam meer te zeggen. DUITSCHLAND. De Rijksdagcommissie voor buitenlandsche aangelegenheden is gisteravond bijeengekomen. De zitting diende evenals de vorige tot het nemen van inlichtingen. Daarom hadden, be halve de commissieleden, ook alle andere afge vaardigden toegang, echter onder voorwaarde van geheimhouding. Behalve de rijkskanselier en de minister van Buitenlandsche Zaken namen bijna alle leden van het kabinet aan de zitting deel. De toe lichtende en vertrouwelijke uiteenzettingen van het ultimatum der Entente, in het bijzonder van den Duitschen gezant te Parijs, Dr. Mayer, en den staatssecretaris Dr. Bergmann, waren in hoofdzaak dezelfde, als genoemde heeren reeds hedenmiddag in de op het departementvan Justi tie gehouden vergadering der interfractionneele commissie der coalitie-partijen hadden gehouden. De besprekingen leidden echter niet tot het ne men van eenig besluit. Later in den avond kwamen bovendien nog bijna alle fracties bijeen, doch tot dusver heeft men nog geen positieve houding ten aanzien van liet ultimatum aangenomen. BELGIE EN LUXEMBURG. De Belgisch-Luxemburgsche besprekingen zijn ongeveer afgeloopen. De volgende week zal het verdrag worden get eekend. Over de kwestie van de financiën en den landbouw is men het eens geworden, over die van de spoorwegen nog slechts in principe. Reuter moet daarover nog met de Luxemburgsche deskundigen spre ken. Zoodra de overeenkomst van kracht wordt, worden de twee staten uit een oogpunt van de douanen als één beschouwd. Er zal de meest volkomen vrijheid van handel tusschen hen heerschen. De Belgische legeering heeft zich verplicht, allo handels- en economische verdra gen, die met België door andere landen zijn ge sloten, ook uit te breiden tot Luxemburg, na de ondcrteekei ing van het verdrag, AMERIKA EN DE ENTENTE. Uit Londen seint men dd. gisteren De hernieuwde deelneming van de Vereenigde Staten aan de besprekingen van de geallieerden, is het nog. Meent gij dat Ordener Guldenlew zijne mede plichtigheid aan de misdaad zou bekend heb ben, indien hij niet ware gevangen genomen tusschen de rebellen. Ik zie, dat hij den haat zijns vaders voor mij geërfd heeft. Wat de be trekkingen betreft, die hij met mij en mijn doch ter gehad zou hebben, hij wete wel, die ver- wenschte Guldenlew, dat mijne dochter ook mijn haat geërfd heeft voor hem en voor alle Guldenlews er Ahlcfelds. Ordener zuchtte, terwijl Ethel in het hart de woorden haars vaders loochende, en deze be vende van toorn, op de bank neerzonk. De rechtbank zal beslissen, zei de president, Ordener, die de oogen neergeslagen had onder de woorden van Schumacker, zeide Heeren rechters, vergeet vooral niet, dat Ordener Guldenlew alleen plichtig isSchu macker is onschuldig. De andere ongelukkigen zijn bedrogen door Hack et, die mijn agent was. Voor de rest komt alles op mij neer. Kennybold viel hem in de rede De jonge heer zegt de waarheid, heeren rechters, want hij heeft den geduchten Han van IJsland bij ons gebracht. Ik weet, dat die jonge man hem opgezocht heeft in de grot van Walderthog. om hem voor te stellen onze aan voerder te -zijn. Hij heeft mij het geheim zijner onderneming toevertrouwd. heeft hier te lande de belangstelling in hooge mate gaande gemaakt. De „Daily Telegraph" merkt op, dat de geest, zooal wellicht niet de letter van Amerika's antwoord aan de gealli eerde regeeringen de verzekering schijnt te geven, dat Washington niet weigeren zal, steun te verleenen, al is het dan ook slechts met raad in de meer algemeene vraagstukken, waarbij de vrede en de welvaart van de geheele wereld betrokken zijn. Het staat vast, dat, nu binnenkort een zoo scherp opmerker als kolonel Harvey aan de zittingen van den Oppersten Raad zal deel nemen, het niet lang meer zal duren, of vraag stukken, zooals dat betreffende de petroleum- ontginning in Mesopotamië, en het mandaat over Yap om niet te spreken van de kwestie der vermindering van den vlootbouw ter sprake zullen worden gebracht. Ook is het mogelijk, dat het lot van Armenië eerlang weer door Ameiika ter harte zal worden genomen. Zoowel president Harding als minister Hughes hebben langen tijd een vooraanstaande plaats ingenomen bij de leiding der pro-Arme- nische organisaties in de Vereenigde Staten. De Washingtonsche correspondent van de „Daily Telegraph" hecht groote waarde aan een mededeeling, welke gisteren van de meest gezaghebbende zijde werd gedaan, namelijk, dat de kwestie der ontwapening in de naaste toekomst door den Oppersten Raad zal worden besproken. In vertrouwen kar worder medegedeeld, voegt de correspondent er bij, dat „Harding niet gelooft, dat een congres, bijeengeroepen met het doel over te gaan tot ontwapening, op het oogenblik in verband met den huidigen stand van zaken, een onmiddellijk succes zou kunnen hebben. De Opperste Raad kan deze aangelegenheid echter bespreken, zonder hier omtrent iets te publiceeren, alvorens het voor bereidende werk is voltooid en een basis, voor overeenstemming is bereikt". PALESTINA. Reuter verneemt, dat de immigratie in Palesti na tijdelijk is stopgezet. ALLERLEI. De Japansche kroonprins is gisteren aan het Victoria Station te Londen aangekomen. Hij werd verwelkomd door den koning en reed van het station naar het Buckingham paleis, waar hij door de koningin werd ontvangen. Een geest driftige menigte juichte hem op straat toe. Gisteravond is er in het koninklijk paleis een groot banket ter eere van den kroonprins ge geven. Naar nader wordt gemeld, heeft het gemeente bestuur van Portsmouth den prins bij zijn aan komst een adres van welkom aangeboden, waarop de kroonprins, na zijn dank daarvoor te hebben uitgesproken, het volgende antwoord de „Het is voor mij een bron van voldoening, dat de vriendschapsbanden, die onze beide eilandenrijken zoo nauw vertónden, aan de span ning van den tijd zoo goed weerstand hebben Heer geheim-secretaris, zei de president, de debatten zijn gesloten. Welke is uwe gevolg trekking De secretaris stond op, boog voor de rech ters en zei met sombere stem Heer president, eerbiedwaardige rech ters De aanklacht blijft. Ordener Guldenlew, die de eer van zijnen luisterrijken naam voor eeuwig bezoedeld heeft door zich schuldig te verklaren, heeft nog niet de onschuld van den ex-kanselier Schumacker en zijn medeplichtigen bewezen Ik vraag derhalve aan de rechtbank, dat de zes aangeklaagden schuldig verklaard worden aan hoogverraad en majesteitschennis °p de eerste plaats. Een gemompel steeg op uit de toeschou wers. De president wilde het vonnis voorle zen, toen de bisschop het woord nam Ik verwonder mij over de strenge aanvraag van den heer geheim-secretaris. Niets bewijst de schuld van Schumacker. Men kan hem geeno onmiddellijke deelname aan het oproer der mijn werkers ten laste leggen, en daar Ordener Gul denlew verklaart den naam van Schumacker ge bruikt te hebben en de eenige plichtige te zijn, vervalt zijne schuld geheel. Ik vraag derhalve zijne vrijspraak. Ik beveel in uwe goedertieren heid de andere beschuldigden aan en zelfs den jeugdigen Ordener Guldenlew, die openhar tig zijne misdaad bekend heeft. Denkt, hee- geboden en tegenwoordig sterker zijn dan ooit Ik voel mij gelukkig, wederkeerig te kunnen getuigen, dat de bestaande vriendschapsbanden tusschen beide landen ook in de toekomst hecht zullen blijven. De Japansche kroonprins heeft in een bood schap aan het Engelsche volk o.a. het volgende gezegd „Mijzelf beschouwende als de overbren ger van de vriendschap en den goeden wil van het Japansche volk jegens de Engelsche natie, acht ik mij ten zeerste gelukkig, te kunnen zeg gen, dat de banden der vriendschap tusschen onze beide volken, gewijd door den gezamenlijken oorlog voor een gemeenschappelijke zaak, nooit zoo hecht zijn geweest als thans. Ik hoop en vertrouw oprecht, dat deze gelukkige verhou ding allengs sterker zal worden in het belang van den wereldvrede". De groote staalfabrieken te Sheffield zijn thans alle gesloten, waardoor ongeveer 5000 man werkloos zijn geworden. Andere grooto fabrieken sukkelen nog voort en sluiten de eene afdeeling na de andere. Te Sheffield zijn nu reeds meer dan 60.000 arbeiders werkloos. In de Finsche pers richt Maxim Gorki tot de geheele wereld een oproep om hulp voor de Russische intellectueelen. Hij zegt, dat 4 5000 intellectueelen een hongerdood nabij zijn. De officieele cijfers nopens de werkloosheid in Engeland op 30 Ap il wa.en 1834 duizend we kloozen, op sho t time werkenden 1077 dui zend, tegen lesp. 15^6 en 188 duizend op 1 April, toen de kolenschaarschte begon. Binnenland. Dc Amsterdamschc gemeentewlnkcls. Het besluit van B. en W. van Amsterdam tot opheffing van de gemeentewinkels heeft het „N. v. d. D." aanleiding gegeven, den wethouder voor het Ievensmiddelenbedrijf te vragen naar een nadere uiteenzetting van de gronden voor deze beslissing. Wethouder Abrahams, onder wien sinds het aftreden van den heer De Miranda als wethouder, deze dienst ressorteert, deelde mede Achttien maanden lang heeft de gemeente haar winkels geëxploiteerd, eerst die in Odéon (later Vijzelstraat) en aan den Haarlemmerweg, sedert Januari 1920 ook die in het Hortusplant soen. De uitkomst is geweest, dat de exploitatie over de twee laatste maanden van 1919 en het jaar 1920, dus over veertien maanden, een tekort heeft opgeleverd van 2300. Daarbij komt een verlies op inventarisatie van 13.300 en aan noodzakelijke afschrijving wegens waardever mindering op 31 December 1920 64.000, zoodat het totaal-verlies tot het eind van 1920 heeft bedragen 79.600. Bovendien is er nog een voorraad goederen ter waarde van 660.000, die wegens de prijs daling niet dan met aanzienlijk verlies van de hand gezet zal kunnen worden. Met dit resultaat voor oogen, en een aanzien lijke daling van der omzet in de laatste maanden, zoo zeide de heer Abrahams, hebben B. en gemeend niet te mogen wachten totdat een nieuw college zou zijn samengesteld, maar ren rechters, dat hij nog in de jaren is, waar in de mensch kan vallen, en neemt zijne jeugd en zijne weioige ondervinding in aanmerking en ontrukt hem niet zoo jong aan zijn hoop vol leven. De grijsaard zweeg en zette zich naast Or dener, die glimlachte. Op uitnoodiging van den president stonden de rechters op en begaven zich zwijgend in een andere zaal om te beraad slagen. Terwijl eenige menschen over het lot Van zes personen gingen beschikken, bleven de aangeklaagden onbeweeglijk zitten op de bank tusschen de hellebaardiers. Schumacker wiens hoofd op de borst gezonken was, scheen in diep gepeins verzonken, de reus zag links en rechts rond Jonas en Kennybold prevelden een stil gebed, de jonge Norbith stampte somwijlen met de voeten op den grond en deed zijne kete nen rammelen. Tusschen hem en den bisschop zat Ordener met gekruiste armen en de oogen hemelwaarts gericht. Achter hen hoorde men het rumoer der me nigte, dat na het vertrek der rechters steeds grooter werd. Het waren de oude gevangenen van Munckholm, de geduchte Han van IJsland en vooral de zoon van den vice-koning, die be weging brachten en naar wie aller blikken ge richt waren. (Wordi vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1