Stoomververij. N.V.DEPjBOENIX, A. BOSCH. Boterstraat 63, Tel 580 aldus betoogt de Provinciale Commissie een te rade gaan met haar ongetwijfeld gewenscht en zal het hierop volgend overleg vruchtbare resultaten kunnen afwerpen. De Indische olieterreinen. Reuter seint uit Washington De regeering heeft een samenvatting ontvan gen van het antwoord van de Nederlandsche re geering op de nota van de Vereenigde Staten in zake de Djambivelden. Dat antwoordt houdt in, dat het Amerikaan- sche protest te laat is ontvangen, daar de Ne derlandsche volksvertegenwoordiging reeds het ontwerp had aangenomen inzake de ontginning van de Djambi-velden. De Nederlandsche nota zegt nog De Nederlandsche wetgeving maakt geen on derscheid tusschen Nederlandsch en buiten- landsch kapitaal in de exploitie van olievelden; de regeering verlangt Amerikaansch kapitaal te zien deelnemen aan zulke exploitatie. De Amerikaansche regatjring overweegt een nadere mededeeling te doen. Nader meldt men nog uit Washington, dat het antwoord van de Nederlandsche regeering zegt Toen de heer Philips in Januari verlof voor Ame rikaansche maatschappijen vroeg aan de ont ginningen in Djambi deel te nemen, was het wets ontwerp reeds gereed. De kwestie was, hangende de goedkeuring van het Parlement, geregeld. Het antwoord voegt er aan toe, dat er nog rijke olie velden op Sumatra en Borneo zijn, voor welker explpitatie de minister van koloniën gaarne contracteert op gelijke voorwaarden als vervat zijn in het contract met de Bataafsche. Het Koninklijke echtpaar. Gistermiddag zijn de Koningin en de Prinses van Den Haag naar het Loo vertrokken voor het gewone jaarlijksche zomerverblijf. Van Amersfoort af reed de Koningin per auto naar het Loo. De Vorstelijke personen werden uitgeleid door den burgemeester mr. J. A. N. Patijn en den gouverneur der residentie, luitenant-generaal Burger. Prins Hendrik zal Vrijdag 20 dezer uit Duitsch- land op Het Loo aankomen. Diplomaten. De Roemeensche gezant te '-Gravenhage, de heer Militinen, heeft gisteren voor korten tijd de residentie verlaten. Het Had-je-me-maar ontwerp je. Naar het Ned. Corr. bureau ons meldt, kan reeds heden de Memorie van Antwoord van den Minister van Binnenlandsche Zaken op het Voorloopig Verslag betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de Provinciale en de Gemeente wet (het z.g. ,,Had-je-me-maar"-ontwerpje) wor den tegemoet gezien. Hieruit valt af te leiden, dat aan intrekking van het wetsontwerp niet gedacht wordt. Opleiding van ongeschoolden tot metselaar. Met het oog op het tekort aan bouwvakarbei ders hebben B. en W. van Den Haag een proef genomen met de opleiding van ongeschoolde werklieden tot metselaars, welke proef bevre digende resultaten opleverde. Thans stellen zij voor, met deze opleiding gedurende het geheele jaar 1921 voort te gaan, waardoor de beschik king zal worden verkregen over 150 nieuwe, geoefende metselaars. De kosten van een en ander zullen 42.000 bedragen, waarvan de helft voor rekening van het rijk komt. Luchtpost. De Kon. Luchtvaarmaatschappij heeft het voornemen, ook een luchtpostlijn Rotterdam- Dortmund te openen. Turf. De Minister van Arbeid deelt mede aan zijn ambtgenooten, de provinciale besturen en de gemeentebesturen het volgende te hebben ver zocht „Met het oog op de groote werkloosheid in de venen, met als gevolg o.m. gedwongen werk loosheid voor de binnenschippers, zou het in hooge mate gewenscht zijn, indien thans reeds turf voor den a.s. winter werd ingeslagen. Indien hiertoe wordt overgegaan, zou dit kunnen lei den tot belangrijke verruiming» van de werk gelegenheid voor de betrokkenen. Gaarne zal ik van u vernemen, of u in deze uwe medewerking zoudt kunnen verleenen c.q. de onder u ressorteerende instellingen wilt op wekken zulks te doen. Ook aan particulieren wordt met aandrang verzocht, tot vervroegden inslag over te gaan". De Ziektewet. In de algemeene vergadering van den Chr. Metaalbewerkersbond in Nederland, gehouden te Utrecht, is een motie aangenomen, waarin het betreurd wordt, dat de regeering de Ziektewet- Talma, mede door de houding van verschillende vakcentralen, niet op 1 Januari 1921 in werking heeft gesteld, en afkeuring wordt uitgesproken over het feit, dat de rechtsche Kamerleden hiertegen niet ernstig hebben geprotesteerd. Smokkelen van vee. Het hoofdbestuur van den Nederl. Bond "an Veehandelaren heeft aan den minister van Land bouw geschreven, dat het smokkelen van vee uit België en Duitschland hand over hand toe neemt, wat zijns inziens een groot gevaar voor den Nederlandschen veestapel oplevert. Het spreekt als zijn meening uit, dat afdoende maat regelen tegen dit smokkelen dienen te worden getroffen. Mgr. Vicentini. Naar wij vernemen, is de bisschopswijding van Mgr. Vicentini, den nieuwen internuntius van den H. Stoel bij het Nederlandsche hof, tot een onbepaalden datum uitgesteld. Mgr. Vicen tini is voornemens zich in Juli a.s. naar Neder land te begeven. („Tijd") Uitstel van opkomst. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, in aansluiting bij het onlangs ge publiceerde persbericht, waarin werd medege deeld, dat in verband met het groote tekort aan geschoolde bouwvakarbeiders, behalve aan dezen, ook aan bouwkundige opzichters en teekenaars uitstel van eerste oefening kan wor den verleend,dat deze bepaling geldt voor eiken dienstplichtige, die tot deze groepen behoort en die nog in den loop van dit jaar onder de wapenen zal moeten komen. Telef. No. 15. 1248 9 Sta ten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag13 Mei. De beraadslaging over de Grondbelasting wordt voortgezet. De heer Wintermans vraagt inlichtingen over de werking Van artikel 4 met betrekking tot het begrip verkoopswaarde. De heer Oud wijst erop, dat het amende- ment-Braat (aftrek van hypotheken tot een maximum van 15000 van de belastbare waarde) tot misbruiken aanleiding kan geven. Spr. vreest van het amendement-Treub (waardebepaling op grond van eigen aangifte) administratieven rompslomp. De heer J. ter Laan steunt liet amende ment-Treub, omdat het z.i. Vereenvoudiging zal brengen. De heer de W ij k e r s 1 o ot h merkt op, dat bij aanneming van het amendement-Treub het ontwerp zal moeten worden omgewerkt. Ministerde Vries houdt vol, dat eigen aangifte meer administratieven omslag zal geven Spr. ontraadt daarom het amendement-Treub. Hij neemt het amendement-de Monté Verloren, om de verkoopwaarde vast te stellen op het ge middelde der koopprijzen van het laatste jaar voor de vaststelling en niet op het gemiddelde der laatste 5 jaren, over, evenals de redactiever betering, voorgesteld door den heer de Groot. Spr. verklaart het amendement-Braat onaanne melijk. Het amendemeAt-Teenstra, dat ver schillende eigendommen, die te zamen een bedrijf vormen, wil beschouwen als een eigendom, zoü groote practische bezwaren opleveren. De heer B r a a t neemt het amendement voorloopig terug. De heer Wintermans dient een amende ment in, om de waarde te bepalen in verband met de oogenblikkelijke bestemming van het goed. Do minister ontraadt dit amendement, dat hij overbodig noemt. Het amendement-Treub wordt verworpen met 41 tegen 36 stemmen. Het amendement-Teenstra wordt verworpen met 58 tegen 19 stemmen. Het amendement-Wintermans wordt aange nomen met 39 tegen 37 stemmen. Het amendement-de Monté Verloren,om bij de waardebepaling van gebouwde eigendommen tij delijke toestanden buiten rekening te laten, wordt verworpen met 45 tegen 28 stemmen. Art. 6, betreffende belasting van openbare wegen in particulier bezit, wordt verworpen met 62 tegen 12 stemmen. Bij art. 7 verdedigt de heer de W ij c k e r- s 1 o o t h een amendement om in plaats van een belasting van 2 per duizend per jaar van de belastbare waarde der eigendommen voor de ongebouwde eigendommen, een belasting te heffen van 1.50 per duizend en op de ge bouwde 2 per duizend. De heer van de Laar licht een amende ment toe om bij de belasting voor grondeige naren met klein of kleiner inkomen de be lasting te verminderen, in dier voege, dat bij een belastbaar inkomen tot 1500 de belas ting met 50 pet. en bij een inkomen vail'/lbOO tot ƒ.3000 met 25 pet. wordt verminderd. De heer Teenstra verdedigt een amen dement om progressie te brengen in de belas ting. Tot een belastbare waarde van ƒ25000 zal de belasting moeten bedragen 1 per duizend, voor het meerdere tusschen ƒ25000 en ƒ50.000, iys per duizend en voor de waarde boven ƒ50000 2 per duizend. t)e heer Deckers bespreekt een amen dement, om voor bedrijven tot 10 H.A. op de belastbare waarde de daarop op 1 Mei 1921 rustende hypotheken, tot geen hooger be drag dan ƒ3000 in mindering te brengen. De heer Troelstra bestrijdt het amende ment-Teenstra en acht het amendement -v.d. Laar billijk. De heer Treub zal tegen deze amendemen ten stemmen. De heer deWijckerslooth bestrijdt het amendement-Deckers. De Minister van Financiën zegt, dat de voorgestelde amendementen het gehgele karakter van de belasting aantasten en als zoodanig kan spr. ze niet aanvaarden. Het amendement-Teenstra wordt verwor pen met 59 tegen 18 stemmen. Het amendement-de Wijckerslooth wordt ver worpen met 50 tegen 17 stemmen. Het amendement-van de Laar wordt ver worpen met 49 tegen 28 stemmen. Het afnendement -Deckers wordt verwor pen met 56 tegen 20 stemmen. De heer Dresselhuys vraagt hoofde lijke stemming over art. 7, vaststellend het per centage van den belasting-aanslag. Het artikel wordt verworpen met 39 tegen 36 stemmen. Tegen van rechts de heeren Duymaer van Twist, A. P. Staalman, De Wijckerslooth, Weit- kamp, Bakker, van de Laar, Snoeck Heyike- mans. Voor van links J. Ter Laan. De Minister van Financiën, de heer de Vries, vraagt schorsing der beraadsla gingen. De vergadering wordt verdaagd tot Woens dag 1 uur. Alle soorten GEDISTILLEERD in prima kwaliteiten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 20 Mei a.s., des namiddags te 2 uur, staan o.a. de volgende voorstellen 1. Voorstel van B. en W. tot definitieve benoeming van mej. A. C. Bliek, adjunct-direc trice van het Gemeente-ziekenhuis. 2. Voorstel van B. en W. tot overplaatsing van mej. J. Veenstra, onderwijzeres aan school J, van school J. naar school C. 3. Voorstel van B. en W. om, evenals vorige jaren, ook thans den heer B. A. J. Wittkampf aan te wijzen als 4den deskundige voor de schat ting van de huurwaarde der dranklocaliteiten, speciaal belast met het uitbrengen van advies over de ingediende bezwaarschriften tegen den aanslag in het vergunningsrecht. 4. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet voor de aanschaffing van meubi lair voor het Bureau Onderwijs. 5. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 4400 voor het maken van een aanlegplaats voor kleine bootjes in de Wilhelminabaven. 6. Voorstel van B. en W. om hun college te machtigen het Rijk tenminste 10 jaren lang het instandhouden van dé onder Kethel aan te leggen schietbaan te garandeeren. 7. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een subsidie, groot ƒ3000 aan de Vereeni- ging „De Schiedamsche Burgerwacht,". 8. Voorstel van B. en W. tot aankoop van de Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen „Oud-Mathenesse" te Rotterdam van het perceel weiland aan den Singel, kadastraal bekend als Sectie 1. no. 338. 9. Behandeling van bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting .naar het inkomen, dienst 1920/'21. 10. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een voorschot, groot 158.700.-— aan de Bouwvereeniging „Eendracht" voor den bouw van 23 arbeiderswoningen aan de Huysmans- straat. 11. Voorstel van B. en W. tot het toestaan van een geldleening, groot ƒ6600 aan de Ar- beiderswoningbouwvereeniging „Schiedam Voor uit" ter voorziening in haar stamkapitaal, be- noodigd voor den bouw van 93 arbeiderswonin gen in Kortland. 12. Voorstel van B. en W. tot verhooging der tarieven van verpleging in het Gemeente ziekenhuis en in verband daarmede, wijziging der verordening voor het Gemeente-ziekenhuis. 13. Voorstel van B. en W. tot verlenging der huur van de pakhuizen en open terreinen aan den Builenhavenweg, verhuurd aan de N- V. Overzeesch-Hardhout Import Maatschap pij te Rotterdam. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags glacé heerenhandschoen, colbertjas, liniaal, sleu tel, broche, kraspen, ceinture Lip's sleutel. Bij vinders jas, wed. Vincent, Overschie- schestraat 57 beursje met inh., Janson, Brand- pad 5 portemonnaie met inh., J. Visser, Ver brande Erve 13 kinderportemonnaie met inh. J. Kruisenga, Nieuwe haven 163/10, geld. J. Engering, Hoogstraat 180hond, Bitter, St. Liduinastraat 8 handschoen, de Ronde, Nas- saustraat, sleutel, C. in 't Hol, Voorneschestraat 1 vreemd bankbiljet, F. Richters, Baan 42 handtaschje met inh., W. Verwayen, Hoogstr 186 ki idermuts, Loopuyt's Bank, Lange Nieuw- straat 133a portefeuille, C. van Beesten, Mid- delharnisschestraat 13 rozenkrans in étui, O. Jager, Pr. Fr. Hendrikstraat 6 bov rozenkrans, J. Christen, Nieuwstichl 30; geitje, P. van Eyk, Rotterdamschendijk 37akistje sigaren, C. van Gogh, St. Liduinagestichtsierspeld, C. Lansbergen, Broersveld 161 rozenkrans, A. van 't Hof, Zwaansteeg 3 Lip's sleutel, S. Ros- man, Mariastraat 63 rozenkrans, C. C. van der Klink, Oosterstraat 78; R. K. Kerkboekje, J. Klein, Mariastraat 48 R. K. Kerkboekje en kinderbaret, v. Vooren, Damlaan 25b papieren geld, D. Zonneveld, Broersveld 90/3 duimstok' P. Hoogland, Rotterdamschendijk 120porte monnaie met inh. C. W. van der Klink, Brug manstraat 14a portemonnaie met inh. J. Poot, Oude dijk 5 band van een kinderwagen, Gun- newegh, Laan ons Genoegen portemonnaie met inh, Dominicus, Nassaustraat 57. Meeting R. K. Volksbond. Een gewichtige dag voor dqn Ned. R. K. Volksbond en zijne organisaties zal Pinkster twee zijn. Met groote erkentelijkheid herdenken wij dan, dat het 30 jaren geleden is, dat Z. H. Paus Leo XIII z.g. in zijne groote wijsheid en on begrensde liefde voor de arbeiders de Encycliek „Rerum Novarum" schreef. Met standvastigheid en vreugde hebben de organisaties deze Encycliek als hunne grond wet aanvaard. En het moet gezegd worden tot hun wer kelijk heil. De erkenning, dat deze Encycliek ons het richtsnoer bij al onze daden geweest is, doet de geestdrift opvlammen in onze harten. Gezegend de dag, die met God begonnen wordt. Wie blijft er loom thuis, als tot onze intentie des morgens het II. Misoffer wordt opgedragen in de Frankelandsche kerk Wie zou verzuimen, te hooren naar de schoone klanken van „St. Caecilia", als deze onderafdeeling het H. Offer opluistert door gezang Wie haast zich niet, nader te ijlen tot den H. Disch, die ons bereid is Juist die algemeene LI. Communie is zoo schoon en zoo vruchtbaar, wijl wij met en voor elkander deelnemen aan het H. Liefde maal, om daar te vinden de naastenliefde, ons zoo noodig in ons vereenigingsleven. Die liefde, welke ons de kracht moet geven, offers te brengen in geld, in tijd, in hulpbetoon. Wie zal op zulk een oogenblik vergeten, zich te tooien met zijn insigne, dat teeken onzer saamhoorigheid En dan des middags wat een drukte in ons gebouw. Daar komen bijeen stadgenooten en vrienden, die toch onze broeders zijn. Hunne banieren verheffen zich in schitterende kleuren naar het blauw des hemels. Zij ver- toonen het teeken onzer overwinning in alle omstandigheden. Wij dragen ze om door onze straten, en zij roepen hen, die bij ons hooren, en nog van verre staan toe komt tot ons. alleen bij ons is hulp voor Uw ware welzijn. Op het feestterrein zullen een viertal sprekers tot ons het woord voeren, de heeren Guit en v. Welie als leeken en de Zeer Eerw. Paters Vrijmoed en Binkhorst als priesters. Wij zullen ons om hen groepeeren en naar het oude, doch altijd nieuwe, wat zij ons zullen doen hooren, met aandacht luisteren. Oud, omdat de Encycliek de leer der Kerk bevat die steeds dezelfde blijft. Nieuw, omdat de waar heid niet verouderen kan. We zullen met verheugd gemoed opvangen de klanken van muziek en zang, die den ernst van het woord zullen afwisselen. En daarna zal de stoet zich weer in de straten ontplooien. Na afloop zal de stoet zich naar de F'ran- kelandsche kerk begeven, waar de adviseur het slotwoord zal spreken en den Pauselijken zegen zal geven. De slotbijeenkomst zal den dag bekronen op eene wijze, voor ons Roomsch gemoed onver getelijk. Om ook niet tot onze organisatie behoorende Katholieken in de gelegenheid te stellen deze schoone meeting in het Volkspark te kunnen bijwonen, stelt het bestuur kaarten beschikbaar a f 0.50. Deze zijn te bekomen in het Bondsgebouw, bij de Bestuursleden en des namiddags van Pinkster-twee op het terrein. Het Bestuur. Broeder Modestinus. Naar wij vernemen, heeft zich een commissie gevormd van oud-leerlingen en ouders, teneinde broeder Modestinus bij gelegenheid van zijn 25-jarig onderwijzersjubilé te huldigen en hem een blijk te geven van hun groote waardeering en sympathie. Aan oud-leerlingen en ouders is dezer dagen een circulaire verzonden, waarin het plan van het comité is omschreven. Hoewel de dag voor sluiting der inzending van sympathiebetuigingen aanvankelijk op 13 dezer was bepaald, deelt men ons mede, dat het betrokken comité bereid is thans nog giften en sympathiebetuigingen in ontvangst te nemen. Kantongerecht. Bij Kon. besluit van 12 dezer is met ingang- van 15 Mei benoemd tot kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Schiedam, de heer mr. J. H. Welcker, advocaat en procureur alhier. Uitvoering op Zondag 15 Mei, des middags ten 1 ure, Plantage, te geven door het Stedelijk Muziekkorps te Schiedam, directeur H. H. van Vleuten. Programma 1. Landstorm marsch, H. H. van Vleuten. 2. Concert-ouverture, C. Hause. 3. Ich liebe dich, wals, E. Waldteufel. 4. Fantasie-Ballet, L. Montagne. 5. Die Heinzelmanchen, R. Eilenberg. 6. Heil to the Bride, marsch, G. Rosey. Mej. A. J. Sc h. eenstra te Schiedam is gisteren te Rotterdam geslaagd bij het aldaar gehouden onderwijzersexamen. Naar wij vernemen, zal in de a.s. aandeelhoudersvergadering van de N. V. Loop- uyts Bank te Schiedam, worden voorgesteld 7y2 pCt. dividend (v. j. 7 pCt.) uit te keeren. Zeker tot groote blijdschap van de vele wandelaars en natuurvrienden in Schie dam kunnen wij mededeelen, dat een nachte-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2