Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-OngevaileHierzekering 44ste Jaargang. Zaterdag 14 Mei 1921. No. S3036. De Draal en zijn Dochter. FEU ILL Bar eau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. j~ Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen^ wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale [conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. kg p it p fi k« levenslange V 1Jmiles ven neheeie I 5 f een hand, m aHHH ltM K 0 InvnUiltebi LUU veettf Mf, LUU 8 IUU een duim i De verzekertni werdl gewnnifcetgd dee» de Hellnndsehe Algenseene Vewski rings hank U ieklednni. vefHes kg vesUei van een wgsviniet Ml verlies van eiken ande ren vinger Dit nummer bestaat uit drie bladen TWEEDE BLAD. Binnenland. Ilooger Onderwijswet. Blijkens het voorloopig verslag over het wets ontwerp tot wijziging en aanvulling van de hoo- ger-onderwijswet, stelde men bij de bespreking van dit wetsontwerp algemeen op den voor grond, dat de beoordeeling daarvan in hooge ma te wordt bemoeilijkt doordat de regeering bij dè memorie van toelichting niet een uiteenzetting heeft gegeven van de wijzigingen, welke zij voor nemens is in den algeineenen maatregel van be stuur bedoeld in art. 131 der hoogeronderwijsr wet, het z.g. academisch statuut, aan te brengen. Omtrent de strekking van vele der wijzigin gen, thans in de hooger-onderwijswet voorge steld, tast men dientengevolge in het duister. Vooral ten aanzien van de wijzigingen, welke de regeering in de opleiding der juristen beoogt, verkeerde men in onzekerheid. Sommige leden hadden uit hetgeen te dien aan zien wordt voorgesteld, den indruk verkregen, dat de Regeering het verkrijgen van de hoedanig heid van meester in de rechten wenscht te ver binden aan een van het doctoraal examen in de rechtswetenschap te onderscheiden examen, ter wijl promotie op stellingen voortaan zou zijn uit gesloten. Tegen beide denkbeelden bestond bij bedoelde leden ernstig bezwaar. Bezwaarlijk is vol te houden dat eene promotie op een proefschrift grooter waarborg geeft voor het wetenschappelijk gehalte van den gepromo veerde dan eene promotie op stellingen. De pro motie op stellingen is te verbeteren door het aan tal stellingen belangrijk te verminderen. Ook ware te overwegen, of, in navolging van buitenlandsche regelingen, promotie op twee uitgewerkte stellingen aanbeveling verdient. Wordt, gelijk de regeering wenscht, naast den titel van doctor in de rechtswetenschap de hoeda- nigheidvan meester in de rechten gesteld,dan zal het gevolg zijn, dat de meesters, met name bij benoemingen, bij de doctoren zullen worden ach tergesteld. Dit zal er toe leiden, dat zij, voor wie de kosten geen bezwaar opleveren, zullen promoveeren, ook al munten zij in geen enkel op zicht uit. Eene belangrijke vermeerdering' van het aantal proefschriften van geringe waarde zal daarvan het gevolg zijn. Voorts merkte men op, dat, indien het bezit van de bevoegdheid om de rechtspractijk uit te oefenen en lid van de rechterlijke macht te zijn, wordt verbonden zoowel aan den graad van doc tor als aan de hoedanigheid van meester, de ex amens, welke tot het verkrijgen van dien graad en van die hoedanigheid leiden, den waarborg behooren te geven, dat voldoende rechtskennis is verworven om een bruikbaar advocaat en een goed lid der rechterlijke macht te kunnenworden. In de wet zou moeten worden uitgedrukt dat zoowel de titel van meester in de rechten als de graad van doctor in de rechtswetenschap slechts verkregen worden na het afleggen van het candidaats- en het doctoraal examen. Verscheidene andere leden konden zich mét deze beschouwingen niet ten volle vereenigen. Terwijl zij in het algemeen de opvatting deelden dat- tusschen de examens welke tot het verkrij gen van de hoedanigheid Van meester in de rech ten en van den graad van doctor in de rechts wetenschap zullen leiden, geen onderscheid be hoort te worden gemaakt, achtten sommigen handhaving der promotie op stellingen onge- wenscht. Andere leden wenschten zich te dien aanzien hun oordeel alsnog voor te behouden. Zij ver klaarden intusschen, dat,indien de strekking der Voorgestelde wijziging van art. 141 der hoogèr- onderwijswet geen andere zou zijn dan deze, dat door het afleggen van het doctoraal examen in de rechtswetenschap de hoedanigheid van meester in de rechten zal worden verkregen en, na aflegging van dezelfde examens, de doctorti- tel na verdediging van een proefschrift zal wor den verworven, zij in beginsel bereid worden zich met de voorgestelde wijziging te vereenigen. De omstandigheid, dat in de voorgestelde ar tikelen 131 en 141 der hoogeronderwijswet van de „hoedanigheid" van meester in de rechten sprake is en eerst bedoeld artikel deze hoedanig heid opéénlijn stelt met die van arts en apotheker gaf aanleiding tot de vraag, of het praedicaat in de rechten gedacht is als titel dan wel als be roepsaanduiding. Mocht het eerste het geval zijn, zoo werd ge vraagd of de meester in de rechten, die later op proefschrift promoveert, zal heeten „mr. dr." of kortweg „dr." zooals de in andere faculteiten gepromoveerden. Sommige leden betreurden dat door schrap ping Van het derde lid Van art. 9 der hoogeron derwijswet de mogelijkheid zal worden opgeheven dat, waar de plaatselijke omstandigheden dit raadzaam maken, de gemeenteraad ook het Fransch onder de examenvakken- voor toelating tot het gymnasium kan opnemen. Andere leden verklaarden zich tegen de denk beelden door eVenbedoelden leden te dezer zake ontwikkeld. Eenige leden Verklaarden gaarne met de re geering er toe te willen medewerken, dat „vijf tig millioen Nederlandsche onderdanen, die niet tevens Nederlanders volgens de wet van 1892 zijn" niet langer van het doctoraat honoris causa zullen zijn uitgesloten. Verscheidene leden, die zich er mede konden vereenigen, dat de regeering voorstelt deRijks- beurzen voor studenten aan de bijzondere uni versiteit op een gelijk bedrag te stellen als die voor de studenten aan Rijksuniversiteiten, wa ren Van oordeel, dat de regeering tevens deze ge legenheid behoorde te baat te nemen om te be vorderen, dat door wijziging van art. 85 der hoo geronderwijswet het bedrag van alle Rijksbeur- zen van ƒ800 op b.V. 1200 gebracht werd. Som mige leden zouden het nog juister achten, indien het bedrag niet in de wet werd vastgelegd, doch overgelaten aan regeling bij Koninklijk besluit- (Naar het Duitsch). 76 Een gemompel van verbazing liep door de zaal. De president en de geheim-secretaris schenen geenszins op hun gemak op hunne stoelen. Neen riep de kleine man met forsche stem, het geld komt dien verwenschten scherp schutter van Munckholm niet toe, want deze man is Han van IJsland niet. Hellebaardiers, zei de president, brengt deze man weg, zij is zinneloos. De bisschop vroeg het woord. Ik verlang, dat die man ondervraagd worde, wellicht blijkt de onschuld van dezen veroordeelde. Uw wensch zal vervuld worden, zei de pre sident, en zich tot den reus wendende, vroeg hij Gij hebt verklaart Han van IJsland te zijn, houdt gij deze verklarmg vol ^e veroordeelde antwoordde Ik be hind8 m'JïW woordcn' ik beïl Han Van US" Hp i i ^egt, bergbewoner van Kola riep kle"ie man, gij liegtSta er niet op een te dragen, die u verplettert, hij is u reeds noodlottig geweest. Ik ben Han van IJsland, herhaalde de reus, de oogen op den geheim-secretaris gevestigd houdende. De kleine man naderde den scherpschut ter van Munckholm, die even als de toeschou wers, dit tooneel opmerkzaam gadesloeg. Bergbewoner van Kola, men zegt, dat Han van IJsland menschenbloed drinkt. In dien gij het zijt. drinkt dan Hier is er Nauwelijks had hij deze woorden uitge sproken, of hij wierp de huid van zeehond af en stiet den scherpschutter een dolk in het hart die voor den reus neerviel. Een kreet van schrik klonk door de zaal de soldaten die den reus bewaarden, deins den terug. De kleine man wierp zich snel als de bliksem op den bergbewoner, en deed hem door een tweeden dolksteek over het lijk van den scherpschutter vallen. Daarna ontdeed h'j zich van zijn valsch haar en zwarten baard en een afzichtelijk gelaat kwam te voorschijn. Hé rechters, waar is Han van IJsland Hellebaardiers, vat dit monsterriep de verschrikte president. Han wierp den dolk weg. Hij is mij nutteloos, omdat hier geen soldaten van Munckholm meer zijn. Dit zeggende gaf hij zich zonder weei stand over aan de hellebaardiers, en de sol daten. Men ketende het monster op de bank Een gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Amsterdam. Men zendt ons over de stichting van dit ge bouw een circulaire, waaraan wij het volgende ontleenen „Het feit, dat in Engeland, en ook in andere landen, vele belangrijke gebouwen zijn tot stand gekomen door samenwerking van vele duizenden, die allen een klein bedrag bijeenbrachten, om een bepaalde zaak tot stand te brengen, heeft ons doen overwegen, of ook in Nederland niet iets dergelijks mogelijk is. Een antwoord in bevestigenden zin heeft ons doen besluiten tot het-stichten van een gebouw in de hoofdstad, dat als kunstpaleis in de reeds lang gevoelde behoefte zal moeten voorzien. Het gemis toch van een eigen onderdak voor een Nederlandsche Opera is mede een der be langrijke oorzaken geweest van haar steeds kwijnend bestaan. Ook het aantal tooneelschouw- burgen staat in geenerlei opzicht in verhouding tot hetgeen op dit gebied wordt verlangd. De N. V. Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Amsterdam, goedgekeurd bij Ko ninklijk besluit van 18 Maart 1921, No. 106; vraagt dus uwe aandacht voor het navolgende Door de N. V. Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Amsterdam is grond verworven aan de De Lairessestraat, hoek Obrechtstraat; op ongeveer 100 M. afstands van het Concert gebouw, aldaar. Op dezen grond zal, nadat de daarvoor ver- eischte vergunning der gemeentelijke autori teiten, welke reeds is aangevraagd, zal zijn ver kregen, een kunstpaleis verrijzen, ruimte bie dende a. voor een groote theaterzaal, bevattende 2000 zitplaatsen, met modern gebouwd tooneel, waar opera's en groote tooneelvoorstellingen kunnen worden gegeven, als in de groote wereld steden b. voor een tooneelschouwburg, bevattende 1000 zitplaatsen, waar in het bijzonder het gesproken tooneel en meer intieme opvoeringen een onderdak zullen vinden c. een goed verlichte zaal voor tentoonstel lingen van schilderijen en andere beeldende kunsten. Men bedenke, dat de Amsterdamsche Stads schouwburg en de schouwburg van het Paleis van Volksvlijt heide slechts ruim 1000 zitplaat sen bevatten. Het gebouw dat thans zal worden opgericht, zal dus een theater-instelling zijn, die alles wat op dit gebied bestaat in ons land, verre zal overtreffen. Ook zal blijken, dat in dezen schouwburg de groote buitenlandsche artiesten, de massale koren en balletten en de uitgebreide orkesten, voor wie, wegens de te kleine ruimte van onze thans bestaande theaters, tot nu toe geen ge legenheid was zich te laten zien en hooren, omdat, met de kleine ruimten, ook de ontvang sten te gering zouden zijn, in dit nieuwe kunst instituut alles zullen vinden, wat zij voor een volle ontplooiing hunner gaven noodig hebben. Bovendien zal dus, behalve de beide boven- der aangeklaagden. De bisschop stond op. Heeren rechters. .zei hij. De roover viel hem in de rede Bisschop van Drontheim, ik ben Han van IJsland, doe geen moeite om mij te verde digen. Ook de geheim-secretaris wilde spreken, doch het monster belette hem dit. Ik ben Han van IJsland, 't is niet noodig mij aan te klagen Daarna wierp hij woeste blikken op de rech ters en de toeschouwers en 't scheen of allen sidderden voor dien enkelen geketenden en ontwapenden man. Luister rechter, ik ben Han van Khp- stadur mijn geboortegrond was IJsland, hot land der vulkanen. Ik beu de afstammeling van Ingolphe den Verdelger, wiens geest ik in mij ronddraag. Ik alleen heb meer moor den bedreven, dan gij vonnissen geveld hebt. Met den kanselier van Ahlefeld heb ik ge heimen. Zelfs het bloed, dat door uwe aderen vloeit zou ik met vreugde drinken, want ik haat de menschen. Kolonel der scherpschut ters van Munckholm, ik was het, die u ver wittigde van den doortocht der oproerlingen door den bergpas der Zwarte Rotsen ik heb uw regiment door rotsblokken verpletterd. Nu ben ik het leven moede, ik heb bloed ge dronken hier ben ik, drink nu het mijne. genoemde theaters, in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen flinke ruimte worden gereserveerd voor het houden van kunsttentoon stellingen en groote internationale congressen, waaraan in onze hoofdstad evenzeer bijzondere behoefte bestaat. Als directeur van de N. V. Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen zal optreden de heer G. H. Koopman, bekend als de met zooveel succes gewerkt hebbende leider van de Neder landsche Opera, een nationale instelling, die hij weer nieuw leven inblies (19161919). Zijn ambteloozen tijd gedurende het seizoen 1919 1920 gebruikte hij om een reis om de wereld te maken, waar hij op theatergebied een schat van kennis en ondervinding opdeed. Deze kennis en ondervinding zal hij aanwen den om, met de architecten J. M. van der Meij, aesthetisch adviseur der gemeente Amsterdam, den verwerver van den Prix de Rome voor de bouwkunst, en Harry Elte, ontwerper en bouw meester van het Stadion, een gebouw tot stand te brengen, dat technisch, practisch en artistiek aan de hoogst mogelijk te stellen eischen zal voldoen. Om dit groote plan te doen slagen, wendt het bestuur der N. V. zich tot het Nederlandsche volk. De N. V. Gebouw voor Kunsten en Weten schappen, met een maatschappelijk kapitaal van 1.250.000, verdeeld in 5 seriën ad 250.000, waarvan de 1ste serie is geplaatst en volgestort, chrijft namelijk eene 3 pCt. premie-obligatie- leening uit. De architecten zullen het gebouw in ongeveer anderhalf jaar bouwen. De fundeeringen zijn gelegd en reeds grooten- deels gereed. De openingsvoorstelling zou, vol gens berekening in September 1922 kunnen plaats hebben. Het kapitaal, dat door de 3 pCt. premie- obligatie-leening zal worden verkregen, zal voor den opbouw en de exploitatie worden gebezigd". LITURGIE. PINKSTEREN. Pinksteren is het stichtingsfeest der LI. Kerk. In zijn volste volheid heeft de LI. Geest op dien dag bezit genomen van de zielen der Apostelen en zóó het werk van Christus voleindigd, de zaligmaking van alle menschen. Zoo heeft de Kerk reden tot juichen vandaag, maar met haar ook iedere ziel, op wie de genade der verlos sing werd toegepast j die daardoor werd een bruid des H. Geestes, waar Hij zijn ongeziene werkzaamheid blijft uitoefenen tot steeds groo ter heiliging. Op alle wijze klinkt ons 'uit de liturgie van daag de overheerschendc gedachte tegen „De Geest des Heeren vervult het aardrijk". Dat is de jubelroep van het ingangsgebed dat de dank- bede aan den Christus, „Die opgeklommen naar het hoogste des Hemels en zetelend aan Gods rechterhand, den beloofden H. Geest op dezen dag over Gods aangenomen kinderen heeft uit gestort." (Prefatie). Maar als dat de reden is Allen zwegen. Rechters, waarop wacht gij Indien ik op uwe plaats was en gij op de mijne, zou ik U niet zoolang op het doodvonnis laten wach- t0Na een korte beraadslaging las de president met luider stemme, dat Han van IJsland tot de galg veroordeeld was. De geheim-secretaris gaf den soldaten be vel den roover naar den slottoren te brengen, in het gedeelte der scherpschutters van Munck holm. In het gedeelte der scherpschutters van Munckholm, herhaalde het monèter met een gebrul van vreugde. XL. Voor het aanbreken van denzelfden dag, waarop het vorige tooneel afgespeeld werd, was de nieuwe bewaarder van Spladgest, Ogilpiglap, plotseling uit zijn slaap gewekt geworden door felle slagen op de deur. Met weerzin had hij den stroozak verlaten, de koperen lamp genomen en de deur geopend. Het waren visschers van 't meer van Sparbo, die op een baar een beslijkt lichaam brac i- ten, dat in het meer gevonden was. Zij zetten hun last in het lijkenhuis neer ~,fioö:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 5