Dagblad voor Schiedam en Graüs-OngefaUenverzekerlng 44ste Jaargang. Woensdag 18 Mei 1921. No. 13038. De Graaf en zijn Dochter. FSU 6L LET ON. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen 8 wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelykja adverteeren. Tarieven worden op[.[.aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. fcfl levwulang* geheel* Invaliditeit MQ vevllei Buitenlandsch Nieuws. OPPEU-SILEZIE. Het nieuws over de troebelen in Opper-Silezië blijft nog verward, maar men krijgt toch den indruk dat de geallieerden niet homogeen zijn ten opzichte van.de te volgen gedragslijn. De Berlijnsehe pers meldt, dat de Duitsche re geering in de afgeloopen week de aandacht der regeeringen van Londen en Rome op den ernsti ge» toestand in Opper-Silezië heeft gevestigd. De Duitsche regeering heeft daarop de verzeke ring ontvangen, dat de door het vredesverdrag bepaalde rechten van Duitschland m elk geval zouden worden geëerbiedigd. Van het sturen van verdere troepen naar Opper-Silezië kon echter vooralsnog, om redenen van binnenlandsche po litiek, geen sprake zijn. De Duitsche regeering zal Jfu voorloopig haar afwachtende houding tegenover de gebeurtenis sen in Opper-Silezië handhaven, hoewel Lloyd George zich gunstig over het sturen van Duitsche rijksweertroepen naar Opper-Silezië heeft uitge laten. De Duitsche gezanten te Londen, Parijs en Rome sfaan onafgebroken in betrekking met de regeeringenïn deze hoofdsteden, zoodat een v ooi f durende gedachtenwisseling gewaarborgd blijft. De Duitsche regeering zal vermoedelijk de tekst van de verschillende nota's betreffende Op per-Silezië weldra publiceeren. Volgens berichten uit andere bron zou de Duitsche regeering alvorens haar houding te be palen, het resultaat der besprekingen tusschen Lloyd George en Briand afwachten. Uit Londen meldt men Gedurende het weekeinde heeft er 'n gedach tenwisseling plaats gevonden tusschen de Frah- sche en Engelsche regeering over de Oppcr-Sile- zisclie kwestie. Briand is volkomen op de hoogte gebracht van het Engelsche standpunt, zooals dit in de rede van Lloyd George ontwikkeld is. Iu officieele kringen verklaart men, dat het misverstand ten opzichte van deze rede, dat tot uiting kwam in de geprikkelde houding van de Parijsche pers, reeds in aanzienlijke mate uit den weg is geruimd. Briand begrijpt, naar men zegt, heel goed de positie, die Engeland en Frankrijk in deze zaak ieder voor zich innemen. Wel is het mogelijk, dat de Fransche en Engelsche premier gedurende het volgende weekeinde hierover 'n ontmoeting zullen hebben, maar men legt er hier toch nadruk op, dat het laatste woord gesproken moet worden in de Oppersten Raad, daar Opper- Silezië geen zuiver Engelsch-Fransche aangele genheid is. .Reuter verneemt, dat de eerstvolgende inter- geallieerde bijeenkomst in de volgende week waarschijnlijk te Parijs als zitting van den Oppersten Raad zal plaats vinden. Een Wolff-telegram uit Oppeln meldt het vol gende Het Poolsche uitvoerende comité, aan het hoofd waarvan Korfanty staat heeft aan de geallieerde commissie te Oppeln een telegram gezonden van den volgenden inhoud Opper- *1 wilei ju hand, a *u 11 to*6 8 BS IJ MB daim Till al Mfl 8 laf W B W W UQ,m i Os vsnektring wavdt g*waarh*>|d 4«*> d* H*Uaadi*h* Algen*»* f*w*hwt«grt»li »«hl«l« Sileziö heeft zich 12 dagen lang in opstand bc vonden. Liet Poolsche volk heeft nooit aanspraak erop gemaakt, door geweld te triomfeeren. Het heeft echter zijn leven voor zijn heilige rechten opgeofferd. Liet. comité geeft toe, dat in de harts tocht van den opstand de grenzen van de wijsheid overschreden zijn. Onze geestdriftige strijdkrach ten zijn nu bereid, een terugtocht te ondernemen, groot genoeg om de zekerheid te verschaffen, dat de vijandelijkheden met de Duitschers on middellijk ophouden, onder voorwaarde echter, dat het gebied, hetwelk zij ontruimen, door geal lieerde, en niet door Duitsche troepen wordt be zet. Wij zullen geen duimbreed gronds aan de Duitschers overgeven, maar wij zullen deze over laten aan de geallieerde commissie. Wij verzoeken daarom, het ontruimde gebied met geallieerde troepen te bezetten, zoodat de Poolsche bevol king niet onder vergeldingsmaatregelen te lijden krijgt, zooals al reeds zijn voorgekomen. De correspondent van het „Berliner lage- blatt," te Beuthen tracht in een uitvoerig tele- gram-aan te wijzen, dat de Fransche autoriteiten geheel van de plannen der Poolsche opstande lingen op de hoogte zijn geweest. Het kan onmo gelijk toeval zijn, dat op 30 April, dus twee dagen voor het begin van den opstand, het Fransche grensdetachement werd teruggetrokken, terwijl bovendien generaal Lerond juist een niet-gemo- tiveerde reis naar Frankrijk had ondernomen. Bovendien, meent de correspondent van het, „ïageblatt", zal niemand gelooven, wat Lerond in zijn dementis heeft beweerd. Enkele dagen geleden werd een Duitsch blad in Opper-Silezië op bevel van de entente-commis sie in beslag genomen, omdat het van de oneenig- heid, die in deze commissie heersehte zou hebben gewag gemaakt. De Fransche districtscontroleur te Beuthen stuurde een logenstraffing aan alle redacties der stad, waarin hij verzekerde, dat het gerucht uit de lucht was gegrepen, en waarin hij voor verdere publicatie van dergelijke mede deelingen zware straffen aankondigde, Deson danks is het een feit, dat er ruzie in het entente huishouden te Oppeln heerscht. Engelsche en Italiaanscbo commissieleden geven die onom wonden toe. Vertegenwoordigers van de Duitsche vakver eenigingen hebben met de gezanten der gealli eerden te Berlijn een onderhoud gehad over de situatie in Opper-Silezië. Do Fransche gezant zeide, dat ook de Fransche regeering op het standpunt van Lloyd George stond, en van meening was, dat de inval van de benden van Korfanty geen invloed mocht uitoefenen op het besluit van den Oppersten Raad. Alleen het verdrag van Versailles moest den doorslag geven. De Italiaansche gezant, te genover wien de vertegenwoordigers den dank uitspraken van 11 millioen leden van de Duit sche vakvereenigingen voor de trouwe plichts vervulling der Italiaansche troepen, verklaarde, dat de Italiaansche regeering de wenschen der Duitsche vakvereenigingen ten volle begreep. Hij zeide Het vergoten Italiaansoh bloed sprak dui delijk genoeg, veel woorden waren niet noodig.- Hij zou de Italiaansche regeering onmiddellijk mededeeling doen van het betoog der vakver eenigingen. De Engelsche gezant ontving de delegatie in tegenwoordigheid van Lord Kilmanrock. Deze stelde een aantal zeer nauwkeurig geformuleerde vragen over de economische constructie van Opper-Silezië, over de volksstemming en over de economische betrekkingen van Opper-Silezië tot het overige Duitschland. Lord Kilmanrock vroeg ook naar den indruk, die de rede van Lloyd George gemaakt had, en in het bijzonder Lloyd George's uitlatingen over de zelfverdediging der Duitschers in Opper-Silezië. De delegatie ant woordde, dat van een ingrijpen van de rijksweer slechts sprake zou kunnen zijn met instemming va"n de aanvoerders der Entente. In hoever de verdrukte Opper-Sileziörs zich zelf zouden verde digen, was een kwestie op zich zelf. De Engelsche gezant beloofde, dat de klachten onderzocht zou den worden. Aan het slot van het gesprek overhandigde de Duitsche delegatie een memorie, waarin de vak vereenigingen zich uitspraken voor 'n toekenning van het ongedeelde nijverheidsgebied aan Duitschland, daar anders de levensstandaard der Duitsche arbeiders dalen zou onder het peil van de in het vredesverdrag ontworpen bepalingen tot bescherming van de arbeiders. De „Daily Telegraph" schrijft in een hoofd artikel': Als" de volksstemming in Opper-Silezië niet was opgenomen in het verdrag van Versailles maar het heele gewest rechtstreeks aan Polen overgedragen was, zou deze staat, naar wij nu weten, bij zijn bevolking hebben ingelijfd twee en een kwart millioen menschep, waarvan ongeveer drie vijfde hevig in verzet komt tegen het denk beeld, onder Poolsche heerschappij te komen. Het plebisciet heeft bewezen, dat een aanzien lijk gedeelte van de Poolsche stemmers geen ver andering van politieke nationaliteit wenschte, ondanks alle rassenhaat', die er in Opper-Silezië bestond en nog bestaat. Het geval is, zooals onze regeering ook zegt, duidelijk aangewezen op een billijke verdeeling, volgens de beginselen van het verdrag van Versailles, waarbij men rekening houdt "met aardrijkskundige en economische overwegingen, en ook met de nationale omstan digheden. Het blad voegt daaraan toe, dat het de taak van den Oppersten Raad is, het beginsel van het verdrag aan te passen aan de practische omstan digheden. De Parijsche „Temps vindt, dat de toestand in Opper-Silezië ernstig blijft en dringt op ver sterking der troepen aan. Van Duitsche zijde meldt men nog Te Kattowitz is de staat van beleg uitgeroepen Op het dragen van wapenen staat straf. Duitsche burgers, die wandelstokken gedeeltelijk uit gum mi bestaande, droegen, kregen tot 9 maanden ge vangenis wegens het dragen van verboden wa pens, maar de gewapende Poolsche opstandelin gen kunnen ongestoord te Kattowitz winkels leeg (Naar het Duitsch). 78 De geheim-secretaris beefde, als een riet hij wilde spreken, doch kon niet. De bisschop gaf den verbleekten president het perkament over. Wat zie ik riep deze, het perkament ontvouwende. Nota aan den graaf van Ahlefeld over het middel om zich gerechte lijk van Schumacker te ontdoen. Ik zweer u hoogwaardige bisschop Liet stuk viel den president uit do handen. Lees, lees, presidentvervolgde de bis schop. Ik twijfel niet, of uw onwaardige die naar heeft zoowel uw naam als dien van Schu macker misbruikt. Een uwer hovelingen heeft in uw naam zijn ongeluk bewerkt, hopende zich daardoor bij Uwe Excellentie verdienstelijk te maken. Daar de president zag, dat de vermoedens van den bisschop niet geheel en al op hem violen, was hij weder een weinig gerust ge steld. Ordener begon ook ruimer adem te halen. Hij zagj (ltUr de onschuld van den va- er zijner Ethel tegelijk met de zijne zou bewezen worden. Hij was verwonderd, dat toeval dit alles zoo gewild had, en dat het koffertje, waarvoor hij den ro ver Han van IJsland bevochten had, zoo wonderlijk bij. Spiagudry was teruggevonden, zoodat het bewuste kistje hem gevolgd had, terwijl hij het zocht. De president had weder zijne tegenwoor digheid van geest herkregen en las met ver ontwaardiging de lange nota van Musdemon, waarin hij zijn afschuwelijk plan blootlegde. Verschillende keeren beproefde de geheim secretaris op te staan om zich te verdedigen, doch telkens werd hij verhinderd door het rumoer der toehoorders. Hellebardiers, grijpt dezen man I zei de president na het stuk gelezen te hebben, op den geheim-secretaris wijzende. De ellen deling, die geen woord tot verdediging kon uitbrengen, kwam van zijn zetel en werd op de bank der aangeklaagden geworpen onder het geschreeuw van het publiek. Heeren rechters, sprak de bisschop, siddert en verheugt u tevens. De waarheid, die u gebleken is, zal u nog bevestigd wor den door den aalmoezenier Athanasius Mun- der, hier tegenwoordig. Werkelijk was Athanasius Munder de gees telijke, die den bisschop vergezelde. Hij boog voor de rechters en op een wenk van den presi dent begon hij Wat ik ga zeggen is de zuivere waar heid. Ik heb, na lietgee ik dezen morgen van den zoon des vice-konittgs in de gevan- Mg v*iUu «QiTlngei M veiUn elke* uil* na vlag** plunderen, zonder dat de Fransche troepen zich de moeite geven, tusschenbeidcn te komen. De correspondent brengt hulde aan de houding der Italianen, die voor de andere bondgenooten de kastanjes uit het vuur hebben gehaald, maar ook de weinige Engelsche officieren, die na het ver trek van de Engelsche troepen nog in het geheel zijn gebleven, hebben bewijzen van hun goeden wil geleverd. Te Kreuzburg, Ratibor en Oppeln is met toe stemming van de Ententecommissie een Duit sche zelfverdedigingsorganisatie opgericht. Deze organisaties zijn echter veel te zwak tegenover de in aantal machtiger opstandelingen. Slechts door het sturen van Engelsche en Italiaansche troepen is het mogelijk een einde aan den heerschenden toestand te maken Naar de „Lokal Anzeiger" meldt, zijn te Ni kolai, nadat de Italianen de stad verlaten hadden 7 Duitschers, die aan de zijde van de Italianen de stad hadden helpen verdedigen uit hun bed gehaald, en onmiddellijk doodgeschoten. De Duitsche partijen en vakvereenigingen in Opper-Silezië hebben geprotesteerd bij de ge allieerde commissie, tegen de ernstige mishan deling van meegesleepte Duitschers, waaronder honderden vrouwen en kinderen, door Poolsche opstandelingen. Zij verklaren, dat men dc Duit sche bladen belet, naar waarheid hierover te schrijven, opdat de wereld niet verneme, hoe de dingen in Opper-Silezië in werkelijkheid gesteld zijn. DUITSCHLAND. Paragraaf 5 van het ultimatum legt de Duit sche regeering de verplichting op binnen 25 dagen een milliard gouden mark in goud, in een erkende geldsoort of in Duitsche schatkistbiljetten met een omlooptijd van drie maanden te betalen. Ter vervulling van deze bepaling heeft de Duitsche regeering in overeenstemming met haar voorstel in het verzoek tot bemiddeling van de Amerikaansche regeering de commissie voor de schadevergoeding voorloopig een betaling van 150 millioen gouden mark, bijna geheel in buitenlandsch geld aangeboden. Zoodra deze commissie opgegeven heeft, waar het geld moet worden gestort, zal dit onmiddellijk worden uit betaald. Voor het einde van den termijn, dus Voor het einde van de maand Mei, zal aan de commissie een verder bedrag in geld en dan dc rest in schatkistbiljetten worden uitbetaald. Naar Wolff's bureau verneemt, zijn maatregelen ge troffen, om de inlossing van deze biljetten binnen den bepaalden tijd te verzekeren. ITALIË. Volgens het Parijsche blad „1'Information", zijn de voorloopige uitslagen van de Italiaan sche verkiezingen als volgt Rome 27,000 stemmen voor het nationale blok, 15,000 voor de socialisten, 9000 voor de volkspartij, 6000 voor de republikeinen en 3500 voor de communisten, te Milaan 67,000 voor de socialisten, 50,000 voor het nationale blok, 12,000 genis gehoord heb, bij mij zeiven gedacht, dat die jonge man onschuldig moest zijn, ofschoon hij door het hoog gerechtshof, al hier tegenwoordig, tot den dood veroordeeld was. Doch eenige uren geleden werd ik geroe pen om den laatsten bijstand te verleenen aan den bergbewoner, dien gij, als zijnde Han van IJsland, veroordeeld hadt. Ziehier, wat mij de stervende gezegd heeftIk ben Han van IJsland niet en ben wreed gestraft ge worden voor het aannemen van dien naam. Hij, die mij betaald heeft, om die rol te spelen, is de geheim-secretaris van den kanselier hij heet Musdemon en heeft den geheelen opstand bewerkt onder den naaam van Hacket, Ik ge loof, dat hij de eenige schuldige is in de gansche zaak. Toen heeft hij mijn zegen gevraagd en ver zocht zijn laatste woorden aan de rechtbank be kend te maken. God is getuige mijner woorden, moge ik dezen onschuldig veroordeelde kunnen redden. Ik heb gezegd. Hij zweeg en groette de rechters en den bis- -PUwe Excellentie ziet, sprak de bisschop, dat een der veroordeelden ons niet ten onrechte opmerkzaam maakte op de gelijkenis van Hac ket en den geheim-secretaris. Tunaf Musdemon, vroeg de president, wat hebt gij te zeggen te uwer verdediging. Musdemon wierp op zijn meester een blik, die hem deed schrikken. Hij had wederom zijn stoutmoedigheid herkregen en antwoord de na een'oogenblik nagedacht te hebben Niets, heer Daarna hernam de president met zwakke stem Bekent gij dus schuldig te zijn aan de misdaad, die men u ten laste legt Bekent gij de aanstoker te zijn der samenzwering tegen den staat en tegen Schumacker. Ja, heer president, antwoordde Musde mon. De bisschop stond op. President, mag ik u voorstellen, om al len twijfel weg te nemen, den aangeklaagde te vragen of hij medeplichtigen heeft gehad. Medeplichigen herhaalde Musdemon. Hij scheen een oogenblik na te denken het gelaat van den president kreeg een vrees achtige uitdrukking. Neen, waarde bisschop, zei hij. De voorzitter wierp op den geheim-secre taris een blik van dankbaarheid, die den zijnen ontmoette. Neen, ik heb geen medeplichtigen gehad, herhaalde Musdemon luider. Ik had dit complot gesponnen buiten weten van mijn meester, om hem te verlossen van zijn vijand Schumacker. De blikken van den aangeklaagde en van den president ontmoetten elkander weder. (Wordt vervolgd). Til Ml BBSS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1