Uitstoomerij. N.V. DE PHOENIX, I"™"cÏïÏÏüen7EnEvÊrT~^ A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 s.z.c. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 voor de volkspartij en 4000 voor de communis ten. De gematigde socialistische leiders Turati en Treves zijn gekozen evenals Nitti en blijkbaar ook Bombacci, <je communistische leider. Men verwacht, dat in de nieuwe Kamer het aantal socialistische zetels zal dalen van 156 tot 90.Op zijn hoogst zal het 110 zijn. De volkspartij zal dalen van 100 tot 90 en op zijn hoogst 107 halen, de communisten tot 10 of op zijn hoogst 15. De nationalisten komen op 20 tot 30, de republi keinen op 6 tot 10. De andere zetels zullen door de democratische liberalen en de middenpartijen worden bezet. Het nationale blok zal dus 240 tot 285 gekozenen tellen. Gemiddeld heeft 60 pro cent der kiezers gestemd. De algemeene indruk in Italië is dat de communisten het ergst geha vend uit den strijd te voorschijn komen. Giolitti heeft een groote zege behaald. De socialisten en communisten samen verliezen meer dan 40 ze tels, maar hun invloed in het land is niet ernstig geschokt, daar ze maar flauw gestemd hebben. Voor het eerst doet een Slavisch vertegenwoordi ger zijn entree in de Italiaansche Kamer. Het nationale blok zal geen homogene en standvas tige meerderheid kunnen vormen. De volkspartij zal dus opnieuw den doorslag geven. Toch ver wacht men vruchtbaar werk en een levensvat baar ministerie. De afscheiding van. de commu nisten heeft de taak van de socialisten verlicht. De oude parlementariërs onder hen zullen hun ouden invloed herkrijgen. Zes óf acht maanden geleden zouden de socialistische verliezen zwaar der zijn geweest, daar de partij toen wegens be sluiteloosheid en onmacht in een slecht blaadje stond. Sindsdien stelden de fascistische uitspat tingen haar in staat de martelares te spelen. Aldus nopen de omstandigheden de socialisten tot een redelijke oppositie en misschien tot eer lijke medewerking. De buitenlandsche politiek zal geen invloed van de verkiezingen ondergaan. De Adriatische kwestie speelde maar een onder geschikte rol in de kiescampagne. De regeering heeft nu de handen vrijer. Volgens de laatste berichten zijn Giolitti en de overige ministers alle herkozen, evenals de ge wezen minister-presidenten Orlando, Salandra en Nitti en de gewezen Kamer-voorzitter Nicola, de socialistische leider Turati, Barragona, de algemeene secretaris van het N.V.A., en Meda, de leider van de volkspartij. In de Zuidelijke provinciën, Sicilië en Sardinië heeft het constitu- tioneele blok een groote meerderheid gekregen, terwijl het ook in de nieuwe verworven gebieden de meerderheid behaalde. Zooals voorzien werd, zijn te Bozen vier Duitschers gekozen. GRIEKENLAND. Goenaris heeft een wet ingediend, welke scha deloosstelling toekent aan de zoogenaamde slachtoffers van het bewind van Wenizelos en aan gezinnen van lieden die tengevolge van politieke vervolging overleden zijn of lichamelijk letsel bekwamen. AMERIKA. Volgens de „Chicago Tribune" heeft de Ame- rikaansche staatssecretaris van Oorlog gene raal John J. Pershing benoemd tot Chef van den generalen staf, als opvolger van generaal Peyton. Generaal-majoor James Harbord, die naar men zich herinnert gedurende den oorlog de voornaamste medewerker van Pershing was, is benoemd tot plaatsvervangend chef van den staf. Door deze benoeming zal Pershing het com mando over het geheele leger der Vereenigde Staten krijgen. PERZIE. De ,,Times"-correspondent te Teheran meldt, dat de bolsjewistische troepen thans bezig zijn zich van het Menj el-front terug te trekken en dat de ontruiming door de Britsche troepen een snel verloop heeft. Op den verjaardag van de kroning van den Sjah verzekerde commissaris Rothstein, de bolsjewistische gezant, den Sjah, dat de Sovjet- regeering hem als de personificatie van Per- zië's onafhankelijkheid beschouwde, en daar deze den Sovjets lief was, was de Russische regeering gesteld op de vriendschap van zijne Majesteit. Het officieele kroningsbanket was als alle dergelijke feestelijkheden onder het nieuwe regime, kurkdroog, daar de wijn van overheidswege in den ban is gedaan, hetgeen, vervolgt de correspondent, Omar Khayyam in zijn graf te Nisjapoer zou doen omkeeren. Binnenland. De Indische olieterreinen. Reuter seint uit Washington Hughes drukte de hoop uit, dat de wet nopens de concessies op Djamb gewijzigd zou worden, zoodat Amerikanen daaraan zouden kunnen deelnemen, al vreest hij, dat onder de huidige omstandigheden als vaststaande moet worden aangenomen, dat het toezicht bij de Nederland- sche maatschappijen zal komen te berusten. Luchtdiensl op Parijs. Naast den reeds bestaanden dagelijkschen luchtdienst op Parijs, die 's morgens om 9.45 uit Amsterdam vertrekt en om 12.30 's middags uit Parijs en daarbij Brussel aandoet, is er met ingang van heden een anderdaagsche dienst in gesteld. Maandag, Woensdag en Vrijdag uit Amsterdam, over Rotterdam, doch zonder Brussel aan te doen, rechtstreeks naar Parijs en Dinsdag, Donderdag en Zaterdag uit Parijs 's morgens om 10 uur via Rotterdam rechtstreeks naar Amsterda m De duur der vlucht is 3 uur. Gevlogen wordt op de lijn met Farman-toestellen. daar de ander daagsche dienst door de K.L.M. tezamen met de maatschappij Farman onderhouden wordt. Telef. No. 15. 1248 9 Nederlandsche uitvoer naar Engeland. Het Britsche consulaat te Rotterdam deelt me de, dat voor de volgende artikelen geen certi ficaten van oorsprong overeenkomstig de bepa lingen van de German Reparation Act 1921 meer noodig zijn eetbare deelen van-biggen, behalve spek, ham en afval. Nederland en België. Men seint uit Brussel Het Laatste Nieuws meldt nog over de rede, door den minister-president Carton de Wiart ge houden aan den maaltijd, na afloop van den te Antwerpen gehouden voetbalwedstrijd België Nederland Terecht merkte de heer Carton de Wiart op, dat er geen beter middel is om elkaar te waar- deeren dan elkaar te kennen. Een gelegenheid als deze werkt meer ten goede dan allerlei ar tikelen, redevoeringen en conferenties. Overigens was er nooit wrijving tusschen de meerderheid der Belgen en Nederlanders integendeel, tij dens den oorlog waren er veel banden gelegd, maar zekere pers heeft die wrijving willen bren gen. In beide landen was er wel schuld, maar onze annexatie-helden droegen de grootste en wilden in Nederland ook de Nederlandsche taal, de taal der Vlamingen, onze taal, treffen. Hun plannen zijn deerlijk mislukt. Moge deze ontmoe ting het begin zijn van veel wederzijdsch bezoek van een afschaffing der paspoortenellende, van een regeling ook der hangende geschillen. Buren als Noord en Zuid moeten in vriendschap leven, het is ook de bevordering van den vrede. Invaliditeitswet. De Haagsche Bestuurdersbond heeft zich met het volgende telegram tot den minister van ar beid gewend Dringend verzoek spoedig tot wijziging van loongrens over te gaan inzake Invaliditeitswet. Patroons weigeren verder te plakken, o.a. Matters, Warnars en Neerlandia, totaal ruim 300 man personeel. Meerdere pa troons volgen. De gemeenten en de bedrijven. De Ned. Ver. van Vischwinkeliers te 's-Gra- venhage heeft zich tot 200 middenstandorgani saties gewend met het verzoek adhaesie te be tuigen aan een tot den minister van binnenland- sche zaken gericht adres, waarbij wordt aange drongen op de indiening van een wetsontwerp, waardoor spoedig aan de gemeentebesturen de bemoeiing met het bedrijfsleden geheel wordt ontzegd voor die bedrijven van handel en nijver heid, die naar hun aard geen monopolisch overheidskarakter behoeven te dragen. In het adres wordt er voorts nog op gewezen, dat ten aanzien van den kleinhandel in visch de hedrijfs- bemoeiing der gemeentebesturen niet slechts een tijdelijk karakter v. prijsregelende aard blijkt te dragen, doch van permenent karakter schijnt te worden. De nieuwe kapelmeester van de grenadiers. Op den len Pinksterdag heeft de heer Louis Boer als opvolger van den heer Bouwman voor de eerste maal het concert in de Tent in hot Haagsche Bosch gedirigeerd. Een zeer hartelijke welkomst is hem daarbij ten deel gevallen. Zijn lessenaar was met een krans versierd en na ieder nummer hebben de zeer talrijke aanwezigen door een ongewoon luid applaus van hun ingenomenheid doen blij ken, waarvoor de heer Boer telkens zijn dank betuigde. Bescherming gevraagd. De hoofdbesturen van de vier arbeidersbonden in het typografenbedrijf hebben naar aanleiding van de malaise in dat vak aan de regeering ver zocht, maatregelen te treffen tot bescherming van het bedrijf. Verder is den minister van bin- nenlandsche zaken een audiëntie verzocht ter mondelinge tóelichting van dit verzoek. In den loop van deze week zal vergaderd worden met het algemeen hoofdbestuur van den patroons bond om den toetsand in het bedrijf te bespre ken, met name wat betrefthet ontslaan van gezellen en het tijdelijk stopzetten van den leer ling-aankweek. Het burgemeesterschap van Amsterdam. Naar wij vernemen is de Regeering voorne mens om het nieuw gekozen chr. hist, raadslid Mr. Dr. C. F. Schoch, hoofddirecteur der Suri- naamsche Bank, aan te zoeken het burgemees terschap der hoofdstad te aanvaarden. Mocht deze voor dit ambt niet in aanmerking wenschen te komen, dan zou bij de Regeering het voornemen bestaan tot het raadslid J. ter Haar een dergelijk verzoek te richten. Het is voornamelijk minister Heemskerk, die meent, dat het belang van Amsterdam het best gediend zou worden door de benoeming van een „rechtsch" man tot burgemeester der hoofdstad. („Tel."). Aardappelen. Naar aanleiding van het bericht van het „Volk" over het vasthouden der aardappelen door de boeren, deelt men ons uit deskundige kringen mee, dat dit niet juist is. De voorraad is zeer gering en van oppotten is weinig sprake. Overigens is dat vasthouden niet zulk een gru wel. De boer die lust en moed heeft, de aard appelen tot Mei goed te bewaren, doet een goed werk. Voor het risico en het vele werk komt hem hooger prijs toe, aldus de ,,Res.." Intusschen, nu de voorraad zoo klein is, zit er nog een ander voordeel aan den hoogeren prijs. Ware die prijs laag gebleven, dan zou nie mand er aan gedacht hebben, in het buitenland te gaan koopen en hadden we nu zonder aard appelen gezeten, Thans is er aanvoer uit het bui tenland tegen veel lageren prijs dan de Holland- sche en ze zijn goed. De laatste trein van Amsterdam. Met voldoening zal men vernemen, dat de bezwaren bij de spoorwegdirectie ingediend be treffende het niet doorloopen van den laatsten trein van Amsterdam, die op de ontwerp-dienst- regeling tot Den Haag bleek vastgesteld, hebben geholpen. Op de definitieve dienstregeling loopt deze trein, om 11.8 vertrekkend, door tot Rot terdam, waar hij om 12.56 aankomt. Hij stopt ook in Delft en Schiedam. Noorsehe vertegenwoordiging. In het rapport van de Noorsehe Staats commissie in zake de hervorming van den diplomatieken en consul, dienst wordt, naar een Noorsch blad meldt, voorgesteld, den ge- salarieerden post in den Haag op te heffen. Alle soorten GEDISTILLEERD in prima kwaliteiten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Amstcrdamsohe Bank. Wij ontleenen aap het jaarverslag dezer in stelling het volgende De resultaten over het afgeloopen jaar zijn bevredigend, zoowel aan het hoofdkantoor, als aan de bijkantoren. Op 1 Jan. 1921 werd een bijkantoor te Hilversum geopend, en in verband met een overeenkomst met de in liquidatie ge treden Groningsche Crediet- en Handelsbank, bij kantoren te Apeldoorn, Appingedam, Assen en Veendam gevestigd. De interestrekening sluit met een saldo van 12.771.284.-de provisierekening met een bate van 5.705.113.-, de wisselrekening met een winst van 6.331.023-. Totaal winst ƒ25.459.618.-, bij een gemiddeld maatschappelijk kapitaal en een gemiddeld reserve van te zamen 81.250.000. Als „buitengewone reserve' wordt afgezonderd 3 millioen, terwijl in „Reserve voor dubieuse debiteuren" 1 millioen wordt gestort. Op onroerende goederen wordt afgeschreven f 2.230.100.-, in het reservefonds wordt gestort ƒ2.100.000.-, waarna er een bedrag over blijft, voldoende om een dividend van 14% (als vorig jaar) uit te keeren. Jubilé. Op 21 Mei e.k. zal de eerw. overste van het St. Vincentius Ferrerius-gesticht aan de Korte Haven alhier, de eerw. Zuster Angela (in de wereld Mejuffrouw Joha. Ma. Huysmans) den dag herdenken, waarop zij vóór 50 jaren haar religieuse beloften aflegde in de Congregatie der H. Catharina van Senen van de Orde van den H. Dominicus. Successievelijk was Zuster Angela werkzaam te Schiedam, Amsterdam en Rotter dam, van 1901 af tot 1918 als Overste van het St. Vincentius-gesticht te Nijmegen. Op Zaterdag 21 dezer zal dit gouden profes- siefeest Kerkelijk, op Zondag 22 Mei meer fees telijk worden herdachten waar het de algemeen geachte priorin Angela te dier gelegenheid voor zeker niet aan persoonlijke belangstelling zal ontbreken, zullen belangstellenden dien dag daarvoor in de gelegenheid zijn van des middags 12 1/4 tot 1 1/4 ure. De Schiedamsche Zwemclub hield gisteravond haar jaarlijksche, algemeene vergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de Vereeniging in bloeienden toestand verkeert. Het aantal leden is nog steeds stijgende en be draagt thans 27 dames, 80 heeren, 21 adspiran- ten en 33 donateurs. Minder gunstig was de toestand van de kas, welke een nadeelig saldo van ruim ƒ150.- aanwees. De heer S. S. Vies was als steeds bereid, ook in deze de S. Z. C. te steunen en nam die schuld voor zijn rekening, waarvoor de S. Z. C. hem na tuurlijk zeer erkentelijk was. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren S. S. Vies, voorzitter, Joh. H. Klein, le. secre taris M. Oranje, 2e. secretaris Th. Scheerder penningmeester A. v. Meurs, mej. J. v. Wierin- gen en mej. M. Meijer, commissarissen Voor dc Polo-Commissie werden aangewezen de heeren M. Jurgens, S. J. M. Karis Sr., H.van Wierin- gen ,W. G. Boer en H. Jurgens. Als data voor de huishoudelijke en nationale wedstrijden werden vastgesteld Zaterdag 18 en Zondag 19 Juni. Voor de polo-wedstrijden werd vastgesteld 17 Juli a.s. Slueadoors. Aan de onderhandelingen tot vernieuwing van de Landelijke Collectieve Contracten voor de Bouwbedrijven werd ook deelgenomen door af gevaardigden van den R.K. Bond van Stucadoors patroons. De stucadoorspatroons hebben in de algemeene ledenvergadering het bestuur opgedragen tot onderteekening van het nieuwe collectief con tract over te gaan CHAMPAGNE „de Lossy", Reims. Volksbadhuis. Ia de week van 814 Mei '21 werden genomen 750 baden. lste klasse kuipbaden 66, regenbaden 112. 2de klasse kuipbaden 76, regenbaden 174. Kinderbaden 22. Indenouderdom\'anbijna75jaar is hier ter stede overleden de oud-opzichter der R. K. begraafplaats M. C. Willemse. De heer Willemse heeft de functie van opzihtcer van de R.K. begraafplaats meer dan 50 jaren vervuld Zijn vader en grootvader de laatste eerst als tuinbaas op het buitengoed Bokkenberg, ter plaatse waar de R.K. begraafplaats is opgericht, hadden vóór hem genoemde betrekking bekleed. De vereeniging T. H. O. R. a 1 h i e r heeft bij den driekamp van het Gewest Zuid- Holland van het K. N. G. V. op 2den Pinkster dag den len prijs behaald (in de at'd. Groepen van 18 max. 540 p.) met 375 p. Gisteren is proce s-v e r b a a 1 op gemaakt tegen den 32-jarigen C. v. d. H., los werkman, wegens het ontvreemden van twee potten teer aan de gemeente-zwemplaats. De teer, welke v. d. II. wilde gebruiken om een roei boot te teeren, is in beslag genomen. Gemengd Nieuws. Pinksterdrukte. De Zuid-Holland- sche Electrische Spoorwegmaatschappij heeft op den eersten Pinksterdag van Rotterdam naar Den Haag en Scheveningen en terug gevoerd ongeveer 20.000 en op den tweeden Pinkster dag ongeveer 32.000 reizigers. Op den eersten dag werden 8 en op den tweeden 70 extra treinen ingelegd. Het Vervoer was iets minder druk dan verleden jaar. Aan de andere stations in Rotterdam bleef het verkeer, hoewel druk op den tweeden Pink sterdag, aanmerkelijk onder dat op de Pinkster dagen van het vorige jaar. De gemeentelijke veren hebben vervoerd op den eerstenPinksterdag 47.467 en op dentweeden 58.621, totaal 106.079 passagiers. Verleden jaar waren deze cijfers 49.959 en 63.308 totaal 113.267 passagiers. De stoombootreederij Fop Smit Co, ver voerde in beide dagen op het traject Rotterdam Gorinchem 22.416 en op het traject Rotterdam— Oostvoorne 3689 passagiers. De Rotterdamsche Electrische Tramwegmaat schappij heeft op den lenPinksterdag 174.270 en opden tweeden 219.602 passagiersvervoerd.Ver leden jaar waren deze cijfers 188.706 en 248.990. Eenoudpaartje. Te Aalten zijn 'n man van 75 en een vrouw van 69 jaar in ondertrouw opgenomen. Ongelukken. Te Lieshout heeft de chef machinist J. K. aan het Wilhelminakanaal een zwaar voorwerp op het hoofd, gekregen. Hij was terstond dood. Te Durgerdam is de vrachtrijder Praag aldaar, doordat zijn paard bij den dijk opsprong van de wagen gevallen en onder den wagen te recht gekomen.Aan ernstige hoofdwonden is hij overleden. De omgekeerde w e r e 1 d. Te IJmui- den doet zich het eigenaardige feit voor dat daar wagons visch uit Duitschland aankomen om fn de hallen te worden verkocht. Vroeger werd daar entegen juist devisch uitlJmuiden naar Duitsch land verzonden. De m ij n w e r k e r s 1 o o n o n. Do „Tel." verneemt uit Heerlen, dat de mijndirecties den leiders der arbeidersorganisaties hebben mede gedeeld, besloten te hebben, de geldende loon regeling tot 1 Juli te handhaven. Afgebrand. Het telegraafkantoor te Karlstadt is in den nacht van Zaterdag op Zon dag afgebrand, naar men vermoedt tengevolge van sterke wilde electrische aard- en luchtstroo-, mingen. Onweer. Eergisteren is bij Remscheid de bliksem geslagen in een boom, waaronder wan delaars schuiling hadden gezocht. Twee vrouwen werden gedood,drie personen kregen zwarebrand- wonden, een kind werd licht gekwetst. Een geheimzinnig schot. Zater dagavond bevond dr. Giesbert te Woudrichem zich in zijn tuin, toen uit de richting van de Molenstraat een schot werd gelost, waardoor de heer Giesbert in den arm boven de pols werd getroffen. Daar hij thans de eenige geneesheer te Wou drichem is en de veerstoomboot in den avond niet in de vaart is, was hij genoodzaakt zich per vlet naar Gorinchem te laten roeien, al waar in het Ziekenhuis een geweerkogel uit zijn arm is verwijderd. Een streng onderzoek is ingesteld, doch heeft tot dusver niets aan het licht gebracht. Een groote zonnevlek. Dr. J. Stein S. J., berichtte Zaterdag aan de „Msbd." Ongevéer in het midden der zon bevindt, zich thans een groote vlek, die gemakkelijk met 't-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2