Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-OngevaHenverzekering 44ste Jaargang. Dinsdag 24 Mei 1921. No. 13043 hnalafi f */IiM mli" m m Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.—per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale jj conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden opgaanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. geheel* 1 1111 band, luvalHUtelt 8 SkM W veel «1 esg Dn versekering wordt gcwaarbargd door de lioUandieha A!g Toriloi vu oen duim ■Mil TomdiorlKgrbuh to loblodom. feQ verliei ni een wijsvinger j bfi verller eiken onde ren vinger Buitenlandse!» Nieuws, OPPER-SILEZIE. Lloyti George schijnt niet ten onrechte on langs gewezen te hebben op de gevaien, die Eu ropa bedreigen wegens den toestand in Opper- Silezië. De Opper-Silezischc kwestie wordt inderdaad met den dag ingewikkelder en het feit dat de En- gelsche regeering eenige bataljons infanterie naar dit industrieland heeft gezonden, toont af doende aan, dat het daar nogal spant. De berichten uit Duitsche bron duiden er op, dal, er tusschen Poolsche elementen en Duit- schers hier en daar hardnekldge gevechten wor den geleverd. Zelfs artillerie is er aan te pas ge komen. De Poolsche bladen maken een door generaal Halier onderteek enden oproep openbaar lot het geven van geeld en 1 vensmid delen ter ondersteu ning van de Poolsche opstandelingen mhunstijd tegen de Du'tschers. Van Poolsche zijde meldde men gister De Duitsche aanval, die door de opstandebn- ge n was voorzien, ;s vandaag om 4 uur begonnen Do vijand bad zich samengetrokken in de rich ting van Lesmcze Kalmow. Afdeelmgen infanterie, die het uniform van de Reichswehr droegen, hebben deelgenomen aan den strijd. De aanvallers beschikken over een belangiijk aantal kanonnen. Do opstandelingen, die over minder oorlogs tuig beschikten, hebben heldhaftig gestreden. Zij sloegen de aanvallen van den vijand af en deden met succes enkele tegenaanvallen. Uit Oppér-Silezië komt voorts het bericht, dat de Duitsche zelfverdedigingsorganisatie, die onder commando van den Engelschen majoor Kitting en van den gewezen Duitschen' luite nant-generaal Hoefer stond, Annaberg aan de Polen beeft ontrukt. Deze worden zelfs door de Duitschers achtervolgd. De Duitschers staan thans op de lijn Alt RosenbergAnnaberg Ratio. Door deze operatie is een gedeelte van het spoorwegverkeer in Opper-Silezië weer vrijgeko men. Zoo-reden op de lijn OppelnKandrzin de treinen weer tot Gogolin, terwijl het verkeer op» de lijnen OppelnTarnowitz en Oppeln Neissen geheel hersteld is. Nabij Ratibor is gis terochtend hevig gevochten om de bruggen over de Oder. De beide bruggen kwamen in het bezit van de Dmtschers, d>e bovend'cn een aantal ma chinegeweren en mijnwerpers veroverden, Er werden een 50-tal Polen gevangen genomen. DU1TSCHLAND. De Rijkspresident heeft dr. Rosen, den gezant in Den Haag, benoemd tot minister van buiten- landsche zaken. PORTUGAL. De berichten over de gevangenneming van het Portugeesche kabinet zijn niet bevestigd. Wel is het kabinet afgetreden en zullen spoedig de Kamers worden ontbonden. CHINA EN MJITSCHLAND. Tusschen China en Duitschland is een over eenkomst tot stand gekomen, welke officieel een einde aan den oorlogstoestand tusschen beide landen maakt en de normale betrekkingen weer herstelt. EGYPTE. Naar Reuter verder mededeelt, zijn Engelschc troepen in Alexandrië aangekomen, die de stad hebben bezet. Reuter verneemt nader, dat vijf Europeanen gedood en 70 gewond zijn bij de onlusten te Alexandrië. ALLERLEI. Naar de „Rheinisch Westfalische Montag- post" van Engelsche zijde verneemt, zullen de douane-sancties aan den Rijn uiterlijk 6 Juni a.s. worden opgeheven. De steden-Dusseldorp Duisburg en Ruhrort zullen eenige dagen vroe ger worden ontruimd. Wolff meldt uit Bremen, dat op de derde ledenvergadering der Scheepvaartvereem- ging van de Beneden-Weser en Bremerha ven een motie is aangenomen, waarin de voor schriften betreffende de vlag van 11 April wor den afgewezen en de wederinvoering' der oude zwart-wit-roode handelsvlag desnoods door een volksreferendum geëischt wordt. Central News verneemt uit New-York Tal van maatschappijen zien zich gedwongen in verband met den slechten gang van zaken haar dividend te passeeren zoo worden thans o.a. weder gemeld, de American Ginseod Co., en de Hocking Valley Products Go., Verzekerd wordt, dat Lever Brothers de eerstgenoemde van deze maatschappijen zou overneipen. Uit Weenen seint men Na liet geruchtmakende geval van valuta smokkelen door Italiaansche officieren komt thans het bericht, dat een koerier van het Turk- sche gezantschap te Weenen op de grens aan gehouden is, toen hij 12 millioen kronen wilde smokkelen. Hij heeft verklaard, dat hij deze smok kelarij bedreef en reeds meer bedreven had voor particuliere personen, maar dat de Turksche go- zant ervan afwist en hem er telkens de noodige met officieele regels voorziene koerierpassen voor verschafte tegen een 200,000 kronen per reis DUITSCHE OORLOGSMISDADIGERS. Het proces tegen de Duitsche oorlogsmisdadi gers is gisteren begonnen voor de tweede straf kamer van het Rijksgerecht te Leipzig onder voor zitterschap van dr. Schmidt. De eerste beklaagde is de vroegere onderofficier Karl Heynen uit Barmen, die beschuldigd wordt van mishandeling van gevangenen in het kamp te ITerne. Aanwezig zijn cle vertegenwoordigers van het departement van huitenlandsche zaken en van Justitie, ver der vertegenwoordigers van de Engelsche regee ring en justitie, met den procureur-generaal sir. Ernest Pollock aan het hoofd.... Dr. Ebermeijer treedt als vertegenwoordiger van het Openbaar Ministerie op. IEREN. De Sinn Feiners hebben hun aanvallen in het noorden van Engeland hervat. In het district arrow brandde gelijktijdig een dertigtal hooi bergen af. Te middernacht werd aan den ooste lijken kant van Yarrow een hoofdgasbuis onder een brug opgeblazen en geheel de stad in liet duister gehuld. Op een scheepswerf te Jarrow ontdekte een nachtwacht drie verdachte per sonen, die op de vlucht sloegen en brandmid delen achterlieten. Ie Wallsend werd een seheepsbouwwerf in brand gestoken waarbij twee personen gearresteerd werden. In som mige gedeelten van Yorkshire werden eveneens hooibergen in brand gestoken en te Tottenham- hall werd een opslagplaats van hout in de asch gelegd. In het noorden van Londen brak gistermorgen brand uit in een „r00te schoenfabriek, die ge heel afbrandde. Binnenland. Belasting op de waardevermeerdering van onroerende goederen. Voor de vergadering van de Notarieele Ver eeniging op Zaterdag in de Industrieele Clul te Amsterdam, hield mr. P. J. Oud, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gencraal, cand.- not. en insp. der registratie en domeinen te 's-Gravenhage, een rede over bovengenoemd belasting-ontwerp. Over 't algemeen heeft de heer Oud veel bezwaar tegen deze belasting- Een belasting moet men beoordeelen naar de plaats die ze inneemt in het licht van de algo- meene belastingbeginselende financieel-poh- ticke richting en do sociaal-politieke richting- Of een belasting rechtvaardig is, hangt al van de beoordeeling over inkomst- en vermo- gensvcrdeeJing'. Men moet er naar streven, dat een belasting zoo min mogelijk ingrijpt in de verhoudingen. Het algemeen beginsel moet zijn een gelijkmatigheid van druk. Men gaat dan uit van twee beginselen de offertheorie een plicht, die eenzijdig door de overheid wordt opgelegd, naar gelang draagkracht (een uitvin der met 10.000 inkomen heeft grooter draag kracht dan een dokter, met hetzelfde inkomen, die ervoor moet werken) en de belangentheo- rie, de belasting, als vergoeding van diensten, die de Staat wijst. De tweede theorie staat over 't algemeen achter bij de eei'ste, maar naar aanzien van burger en gemeente wordt ze echter veel ge huldigd, wanneer bijv. de waardevermeerde ring van een goed het gevolg is van werkzaam heden van het gemeentebestuur. De waardevermeerderingsbelasting is echter op grond van de belangentheorie niet alleen te Rechtvaardigen. Een waardestijging is 't gevolg Van 1 e. ongekende oorzaken (speculatie, erfe nis, loterij) 2e, van overheids-werkzanmheden; 3e. van persoonlijke aanwending van arbeid en kapitaal. (De eerste voorstellen voor een dergelijke belasting zijn in Nederland aanhangig gemaakt, door notaris Dinger in den gemeenteraad van Ede. De gemeenten kregen nu een dergelijk recht, dat minister De Vries echter weer heeft uitgelicht en aan den Staat getrokken. In 't algemeen staan deze twee vormen te genover elkaar 1. indirecte belasting, niet pe riodiek, maar te heffen, wanneer 't goed over gaat (verschil van aankoop- en verkoopprijs) 2. directe belasting, waar de waardevermeer dering, naar schatting, periodiek geheven wordt. Tusschen deze twee is een belangrijk ver schil, waarmee de regeering niet voldoende heeft rekening gehouden. In beginsel is de in directe belasting persoonlijk, de directe zake lijk (men belast de waardevermeerdering, on geacht die in contanten wordt omgezet. Men moet in aanmerking nemen bijkomende kosten en of niet reeds iets betaald is, van wege bijv. art. 242 d. Gemeentewet. Dan moet men progressief te werk gaan le. zakelijk belastingsysteem en 2e. letten op de personen, die belasting betalen 3e. den duur van de vermeerdering in waarde. Bovendien kan de belasting op vele wijzen ontdoken worden. Nog heeft de indirecte belasting een moei lijkheid, bijv. bij erfenis van minderjarigen hun inkomen vermeerdert, maar door den dood van ouders komt er niets meer binnen, dus ver mindert eigenlijk hun inkomen. De motiveering van de. wet deugt niet. De aansprakelijkheid bijv. moet bij den verkooper liggen, maar deze zal ze overschuiven op den kooper en deze allicht weer op den huurder. Het voorstel verzwakt op deze wijze den koo per dus in positie. Er kleven dus vele bezwa ren tegen de indirecte methode, de directe ver dient de voorkeur, maar clan toch heel anders dan 't ontwerp, 't Ontwerp houdt geen reke ning met in'te treden waardedaling. En ze kan daar wél rekening mee houden. Verder zijn de gestelde termijnen van 10 jaar te lang en de tarieven te hoog. Een groot bezwaar heeft de directe belas ting gemeen met de indirecte, dat ze geen ïc- kening kan houden met draagkracht. Wanneer men een billijke conjunctuurwinst- belasting wil, dan moet men 't vermogen iii z'n geheel bezien, zoodanig, dat f percent billijk is, met betaling in termijnen dan moet men kómen tot oen belasting op vermogensvermeer dering. De fout van 't wetsontwerp is zijn twee slachtigheid. De heer Swanc uit Utrecht meende bij het debat, dat spreker naar 't hart van de notaris sen heeft gesproken en wil nog eenige be zwaren bijbrengen, o.a. dat de redactie van 't ontwerp zoo los is. In de wet staat de grond slag van de heffing is de waarde later staat er, dat de waarde is de verkoopwaarde. Bo vendien zullen vele menschen hun goederen nu niet gaan verkoopen. Verder indien de belas ting wordt uitgevoerd en de successiebelasting ook dan heft men dubbel (men kan komen tot 47 pet. successie en 25 pet. waardevermeerde ring 72 pet. Ten slotte, als de belastin gen in de gemeentekas komen, kunnen deze wel eens te veel worden (wanneer fort De Bilt wordt opgeheven, vermeerderen de goederen in den omtrek aanmerkelijk in waarde de ge meente Maartensdijk trekt er 't voordeel van. Deze gemeente kan er niets mee doen en stelt de bezitters vrij, terwijl de bezitters in Utrecht van dezelfde vermeerdering wél moeten beta len. Notaris Wertheim is het eens met. beide sprekers en meent, dat alles reeds getroffen wordt door vermogens- en successiebelasting dat er nieuwe administratekosten komen, waai de belasting evengoed bij de vermogensbelas ting kan worden opgeschreven. De rechtspersonen moeten zwaarder getrof fen worden. De progressie moeten gevonden worden in de verhooging van successie en inkomstenbelas Mr Oud is nog van meening, dat een derge lijke belasting aan 't Rijk moet worden getrok- kCTen slotte werd de hoop uitgesproken, dat deze belasting het „Staatsblad" niet zal bereiken. Onnoodige strijd. De „Rotterdammer" schrijft In tal van gemeenteraden komen aanvragen aan de orde van bijzondere schoolbesturen, om de gelden voor den bouw eener nieuwe school te ontvangen. Naar het schijnt is men op vele plaatsen niet te goed ermede bekend hoe de Raad krachtens de wet tegenover die aanvragen zich heeft te stellen. Men leest van discussie over de al of niet noodzakelijkheid van een nieuwe school Alsof de Raad daarover iets te zeggen had. Alsof wij leefden in de eerste helft der negentiende eeuw, toen voor schoolbouw autorisatie noodig was. De eenvoudige zaak is, dat de gemeente de gelden niet mag weigeren. Althans indien voldaan is aan de eenvoudige formaliteiten der wet. De wet eischt alleen overlegging van drie stukken. Zijn die in orde, dan is de zaak ge zond dan moet de aanvrage worden toege staan. Slechts twee punten kunnen dan nog ter sprake-komen. Vooreerst, indien het schoolbestuur geld vraagt voor een school van U. L. O., terwijl er geen openbare U. L. O. in de gemeente is of er nu ook aanleiding is, openbaar U. L. O. in te voeren. En in de tweede plaats een vraag van uit voering of de gemeente ook een bestaand ge bouw bijv. een leegstaande openbare school, beschikbaar heeft, dat aan het schoolbestuur zou kunnen worden aangeboden. Beide punten doen echter niets af, aan de eenvoudige hoofdwaarheid wanneer de stuk ken in orde zijn, moet de bijzondere school er komen Hel Djambi-ontwerp. Naar men verneemt wint aan de rechterzijde meer en meer de meening veld, dat de Eerste Kamer goed zal doen, met het Djambi-ontwerp in zijn tegenwoordigen vorm te verwerpen. Met name openbaart zich die strooming onder de Katholieken, wat vermoedelijk in de eerstvolgen de dagen wel nader zal blijken. De waarschijnlijk heid neemt dan ook toe, dat het ontwerp in de Eerste Kamer geen meerderheid zal halen. De ontstemming over het feit, dat de regee ring de gedachtenwissseling met Amerika voor de Tweede Kamer heeft verzwegen, is ook hij verschillende rechtsche politici zeer groot. Hooger-onderwijswet. In zijn memorie van antwoord op het voorloo- pig verslag betreffende het wetsontwerp houden de wijziging en aanvulling der Hooger-Onderwijs- wet, geeft de minister van onderwijs, naar aan leiding van den daartoe kenbaar gemaaktcn wensch, enkele hoofdlijnen aan, waarlangs de ter hand genomen wijziging van het Academisch statuut zich beweegt. Wat ten aanzien v.de onderwijsbevoegdheden is geschied, heeft geleid tot het voorstel, om in het statuut niet alleen aan te geven hoe men can- didaat, doctorandus en doctor in eenige faculiteit wordt, maar ook hoe men meester in derechten, arts en apotheker wordt. Watmu dit laatste aan gaat, vraagt het voorloopig verslag om inlichtin gen omtrent de eischen, welke in de toekomst aan het verwerven van diploma's, graden en hoedanigheden zullen zijn verbonden. Twee hoofdgedachten liggen aan de nieuw ontworpen regeling ten grondslag. In de eerste plaats grooter vrijheid bij de in richting van studie en examens Deze grootere vrijheid komt zoowel uit in de groepeering der studie-vakken voor de te behalen doctoraten, als in de gelegenheid om keuze-Vakken in de doc torale examens op te nemen. Zij was mede een belangrijke factor bij het Vaststellen van de vereisehten Voor het verkrijgen van onderwijs bevoegdheid en hoedanigheid krachtens uni versitair getuigschrift. De tweede leidende gedachte bij het ontwerpen van het nieuwe Academische statuut was deze, dat iedere hoedanigheid eerst na voorafgaand doctoraal examen zou worden verleend en dat de practische hoedanigheid uit het doctoraal examen zou voortvloeien. Het is deze gedachte, die mede de regeling van de opleiding der jui isten heeft beheerscht. Niet juist zegt de minister is de nat van sommige leden, dat hij het vcr 'njge de hoedanigheid van meester in de rechte vvensch te verbinden aan een van het doctoraal exax

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1