Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Zaterdag 28 Mei 1921. No. ^3046, »peier n pa Mi F E U i LLETON BureauKoemarkt 4. Teïef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2. per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op[; aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. kf rnHii levaulitiige ft lil81 vu geheel* 1 1111 eei hand, Invalidityi 8 i«w« veel neg De verzekering veiit gewnnibeigd deei de Hellnndeehe Algemeen* feweheringehnnh le Bnhleinm. een duim kQ veellee van een wQavlngei kl veellee va» eiken nnée- een vlngee Buiteniandseh Nieuws. OPPÊR-SILEZIE. Met betrekking tot het voorstel, dat Briand eergisteren in de Frunsche Kanier heeft gedaan, namelijk dat de kwestie der grensbepaling voor Opper-Silezië zou worden besproken in een nieu we conferentie van deskundigen, zegt de „Daily Telegraph" Alvorens de Britsche regeering zich voor ol' tegen dit voorstel kan Verklaren, moet zij natuurlijk eerst weten, in welken vorm dit voorstel is bedoeld. Doch gesteld dat het niet de bedoeling is, om de definitieve beslissing uit handen van den Oppersten Raad te geven of om de Vastgestelde rechten en verantwoordelijkheid van dit lichaam in deze aangelegenheid te ver minderen, zal het denkbeeld van den branschen premier te Londen waarschijnlijk in gunstige overweging worden genomen. De „Daily News" is van meening, dat tegen dit denkbeeld geen bezwaren zullen worden'geop perd, wanneer het ten minste geen verder uitstel beteekent. De deskundigen zouden b.v. tegelijk met den Oppersten Raad kunnen vergaderen. De Britsche regeering zou niet kunnen goedkeu ren, de bijeenkomst van den Oppersten Raad uit te stellen tot na de vergadering der deskundigen. Tevens wordt er op gewezen, dat alle feiten, wek ke met het probleem in Verband staan, reeds be kend zijn, en een beslissing slechts door den Op persten Raad kan worden genomen. De „Manchester Guardian" brengt in her innering dat de Fransche vertegenwoordigers in de intergeallieerde commissie zich niet met de Voorstellen van de Britsche en italiaansche vertegenwoordigers konden vereenigen, en be toogt, dat het probleem in hoofdzaak van po litieleen aard is, en als zoodanig alleen door den Oppersten Raad kan worden opgelost. I )e Britsche regeering verlangt den Oppersten Raad zoo spoedig mogelijk te doen bijeen komen, doch de datum hangt voornamelijk van Parijs af. De transporten per trein van de Engelsche troepen zijn gister in Duitschland'begonnen en duren tot 1 Juni. De 4 voor O.-S. bestemde ba taljons gaan met tien treinen, waarvan er dage lijks één of twee vertrekken. De reis gaat over Mainz, Bebra, Erfurt, Leipzig en Breslau naar O.-S. Naar de „Vossische Zeiung" uit Breslau meldt, hebben de Polen in de streek van Landsberg tal Van huizen in brand gestoken of met handgra naten vernield. Ook hebben zij tal Van molens in brand gestoken. De „Obcrschlesische" meldt, dat de opstan delingen te Laband een trein met levensmidde len uit Oppeln vijf uur lang hebben opgehouden en twee goederenwagens beroofd hebben. Men.meldt uit Bëuthen, dat deir 23en de Polen getracht hebben die stad binnen te dringen. Zij kwamen tot aan het Duitsche commissariaat voor de volksstemming, recht tegenover het station en verlieten de sta-d pas na onderhande lingen met Fransche soldaten.Tegelijkertijd dron gen Poolsche benden uit dc richting van Karf Beuthen binnen. Zij kwamen tot het restaurant Promenade in de Hindenburgstrasse. Zij drongen de huizen van de politieagenten Boehm en Goer- litz aan den zoom der stad binnen, verwondden Boehm en namen Goerlitz mee. Boehm is aan zijn wonden bezweken. DE CONFERENTIE TE BOULOGNE. Naar uit Boulogne-Sur-Mer aan het Petil, Journal" wordt medegedeeld, zal de Opperste Raad in de eerste dagen van Juni aldaar bijeen komen, ten einde de Opper-Silezische kwestie te behandelen. Reeds is personeel aangekomen, om de technische organisatie van deze nieuwe conferentie te regelen. De deelnemers zullen niet zooals den vorigen keer op de villa Farjon bijeenkomen, doch thans is een bijzonder aangenaam gelegen villatje voor hen uitgezocht, dat in het groen verscholen op de terreinen van de Golf Club te Boulogne is gelegen. Dit villatje was den leden tijdens de vorige conferentie bijzonder opgevallen. Zij logeeren weer in. het Ilotel Imperial, en de politie heeft uitgebreide maat regelen genomen, om hen tegen alle mogelijke indiscretie te vrijwaren. Enkele Belgische bladen hebben' gemeld, dat de ministers Jaspar en Theunis de aanstaande „conferentie, van Boulogne zullen bijwonen. Tot heden is dit bericht onjuist. De Belgische regee- ring heeft geen enkele uitnoodiging ontvangen en ook geen stap in die richting ondernomen. Volgens het vredesverdrag heeft België geen stem in zake aangelegenheden betreffende Op- per-Silezië doch misschien zal men zich te Boulogne ook met andere kwesties bezig hon den, in welk geval België vertegenwoordigd zal zijn. 1 HOOFDSTUK I. Het is voor eene vrouw wel veel gewaagd hare eigen lijdensgeschiedenis in huis en hart te vertellen, toch die ik het, daar ik denk anderen vee! ellende er door te besparen. Ik behoor met lijf en ziel aan mijn geboor teland in het Zuiden van- Amerika. Wij meis jes zijn hier in dit klimaat trotsch, vader landslievend, vasthoudend aan hetgeen ons boeit en datgene verachtend wat ons met afkeer vervult. Daar ik ais erfgename der uitgestrekte, bloeiende farm (groote boerderij) van mijn vader een onafhankelijk bestaat had, ontbrak het niet aan personen, die naar mijne hand dongen. Het naast stonden mij Mare Hildreth en Robert Arlington. De eerste verbeeldde zich, misschien met recht, dat hij de beste aanbe velingsbrieven bezat. Ik draalde evenwel, om- dat ik niet zeker wist of mijn hart licm ge ne8<mwas. Ik bemerkte altijd iets verdachts m hem en dit gevoel werd grooter naarmate dringerder werd. Later vernam ik dat hij DUIT8CIILAND. Naar het „Berliner Tagehlatt" verneemt, is ten aanzien van do betalingswijze van het restee- rende bedrag, groot 850 millioen goudmark, thans een besluit genomen. Heden zuilen twin tig schatkistbiljetten, elk ten bedrage van 10 millioen dollar en waarvan de totaalwaarde over eenkomt met 850 millioen goudmarken naar Pa rijs worden verzonden. Deze schatkistbiljetten dragen, overeenkom stig de Londensche bepalingen, de endossee- ring der bekende Duitsche banken en zijn, deels te Londen, deels te Parijs en deels te New-York betaalbaar gesteld. De overhandiging dezer biljetten zal waarschijnlijk in den loop van mor gen plaats hebben. Hierdoor zal aan de bepalin gen, vervat in artikel 5 van het betalingsschema der commissie van herstel, met inachtneming van den voorgeschreven termijn, ten volle zijn voldaan. DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. Uit Parijs meldt men Er heeft een onderhoud plaats gehad van Duitsche deskundigen met vertegenwoodigers van den technischer! dienst van het ministerie voor de bevrijde streken. Dc Fransche deskundi gen verschaften inlichtingen over den aard en de hoedahigheidvan de materialen, die gewenscht worden voor den herbouw van 25.000 huizen. Heden heeft een nieuwe bijeenkomst plaats en Maandag zullen de Duitsche afgevaardigden hun voorstel bij Loucheur kunnen indienen, die daarna na zal gaan in hoeverre dat gevolgd zal worden. ENGELAND. .t De bijeenkomst van mijneigenaars, mijnwerkers en minister, die een nieuwe poging doet om een eind te maken aan den stilstand in cle kolenin- dustrie is gisteren bijeengekomen op het mi nisterie van koophandel te Londen. IERLAND. Bij de verkiezing voor het parlement van Noord-Ierland is te Londondery professor Mac. Neill, vice-president van Sinn. Fein, gekozen tegelijk met drie unionisten Naar aanleiding van de verkiezing zijn er te Belfast onlusten uitgebroken, die echter volgen" de Daily Chronicle van weinig beteekenis waren. In het district Marrowbone moesten niettemin de militairen tusschenbeide komen en van bun vuurwapens gebruik maken, waarbij één man gedood werd. DE ACHTURIGE WERKDAG. In het Engelsche lagerhuis heeft Macnamara medegedeeld, dat de regeeririg had uitgemaakt, dat het onder de huidige omstandigheden niet wenschelijk was, aan de arbeidsconventie van Washongton, wat betreft het aantal werkuren, gevolg te geven. Hij wees er op, dat het grootste deel van de andere voorstellen van de conferentie te Washington was uitgevoerd, maar er bestonde moeilijkheden met betrekking tot de toepassing van den 8-urendag, wegens den toestand van de industrie in het land. De houding van de regeering tegenover de conventie van Washington is in liet debat scherp gccritiseerd. ITALIË EN RUSLAND. liet „Petit Journal" verneemt uit Rome, dat ingenieur Worosky, het hoofd van do Russische handelsmissie voorloopig te Rome blijft. Zoo lang de onderhandelingen duren, zal de missie diplo matieke privilegie genieten. Het agentschap Stefani meldt, dat graaf Sforza een onderhoud heeft gehad met den lei der van de Russische handelszending.Daarbij is gebleken, dat 'net doel van de zending was te onderzoeken of het Itahaansch-Russiscli handelsverdrag nog steeds van kracht is. Men heeft besloten de taak van de zending zooveel mogelijk te verlichten. het instellen van liet referendum, de vormingvan een zakenkabinet bij Kamerontbinding. De regeering heeft ook het voorstel van de hervor mingspartij aanvaatd totaanzienlijke inkrimping van de wet waarop den staat van beleg en tot het vereischën van algemeene stemmen in het parlement voor het afkondigen van den staat van beleg. een hartstochtelijk geruineerd speler was en dat hij aasde op mijn vermogen, om nieuwe middelen te vinden tot het bevredigen van zijn hartstocht. Van dat oogenblik af boe zemde hij mij slechts verachting in. Bij de daarop volgende ontmoeting verweet ik hem in do grootste opgewonclenln id zijne valschheid. Ik had het hem op eene meer zachte, meer vrouwelijke, meer nobele ma niet moeten zeggen dat zie ik nu in. Maar ik gaf in hevige bewoording: n aan mijn ge voel lucht, toen hij verklaarde geen geloof te slaan aan mijne verzekering, dat niet Ar lington mij zijne jeugd had leeren kennen. llij nam met een spotachtige buiging af scheid, wenschte mij op bijtenden toon geluk met mijne neiging voor Arlington en d rukte den wensch uit, dat het lot mij nooit aan een speler mocht verbinden. Kort daarop werd ik Arlington's vrouw eerlijk gezegd meer om Mare Hildreth te. trot- seeren dan uit werkelijke liefde. Robert Ar lington toonde, dat bij mij oprecht lief had en het duurde niet lang of ook ik beminde hem oprecht. Wij brachten de eerste maanden van ons huwelijk in ongestoorde, steeds wassende vreug de door. Maar na dien tijd werd de hemel onzer liefde voor het eerst bewolkt. Robert was vroegtijdig naar Fel tort gore GRIEKENLAND. De regeering heeft aan de commissie haar voor stel tot grondwetsherziening uiteengozet. De oornaamste punten zijn de erkenning van de volledige politieke rechten der vrouw, het in stellen van een economischen raad van 900 leden, den een plaats op vijftien mijlen afstand van onze woning gelegen. Ik wachtte tegen den avond, met toenemend ongeduld, naar zijn terugkomst. Ik luisterde, keek herhaaldelijk door het venster en liep eindelijk de deur uit en den weg op om naar zijn rijtuig uit te zien. Het was reeds veel lat r dan hij gewoonlijk vyitbleet'. Treurig keek 'k naar het eenzame woud dat zich dicht bij ons huis ver-uitstrekte, uit welke richting mijn man moest terugkeeren. De korenvelden achter mij waren reeds in diepe schemering gehuld en die schemering ging zoo spoedig in volslagen donkerheid over, dat ik onwillekeurig beefde. Allerlei vébmoedens rezen in mij op. Eindelijk hoorde ik een wagen in de rich ting van ons huis aanrollen. Ik ijlde naar de poort in dé hoop mijn man uit het rijtuig te zien springen. Ik strekte mijn armen reeds naar hem uit, om hem aan mijn hart te druk ken. Maar niemand verliet het rijtuig. Hij riep „zijt gij liet, Rachel? Ga uit den weg, kind Ik stond als vastgenageld aan den grond bij deze koele ontvangst. Mijn schrik vermeer derde toen ik bemerkte, dat een man was medegekomen. Ik weet niet, waarom juist dezen avond het zien van een vreemdeling mij beangstigde. Hot gebeurde anders zoo dikwijls dat mijn man iemand medebracht en nooit was mij dat EGYPTE. Een telegram uit Londen meldt In verband met de angst, welke men in som mige landen koestert voor de veiligheid hunner thans in Egypte vertoevende onderdanen, wordt medegedeeld, dat de Britsche autoriteiten even veel zorg dragen voor de veiligheid van buiten landers, als voor die van Britsche onderdanen. Een groote zeemacht is voor Alexandrië aan gekomen teneinde in samenwerking met de troepen de orde en de veiligheid van personen te beschermen. in het Lagerhuis heeft de onder-staatssecre taris voor Buitenlandsche Zaken verklaard, dat de berichten in sommige organen der pers over dreven waren.. Alexandrië was thans rustig en stond ondfer militair gezag, terwijl het ook in de provincies ordelijk was. De meeste telefoon lijnen waren afgesneden, doch de voornaamste lijnen waren hersteld. Te Cairo hadden geruch ten geloopen over betoogingen,welke echter niet zijn gehouden. Gisteravond had generaal Allenby een com muniqué uitgegeven, betreffende de woelingen en de handhaving van wet en orde. Hij wees r op, dat de Engelsche regeering een telegram had gezonden, waarin zij vraagt naar den aard der grieven in Egypte en verzoekt een middel daartegen te willen aangeven. De regeering stelt het meest volmaakte vertrouwen in generaal \llenby en de onder-staatssecretaris verzocht het Huis eveneens, dat standpunt te willen innemen en geen noodelooze angst ten aanzien van deze aangelegenheid te koesteren. ZUID-AFRIKA. Generaal Hertzog, de leider der Nationalisten heeft Maandag in de Zuid-Afrikaansche Kamer van Afgevaardigden van repliek gediend op de ede welke generaal Smuts Vrijdag jl. heeft ge houden. Hij vroeg hoe het standpunt van gene raal Smuts was ten opzichte van de verschil lende kwesties, daar de premier slechts betref fende het Engelsch-Japanschc verdrag de mee ning van het kabinet had weergegeven. Hij be klaagde zich er over, dat de eerste ministers niet ais premiers van hun respectieve landen naar de rijksconferenties gingen, en geen kwes ties gingen behandelen, welke hun eigen landen betroffen, doch slechts die, welke het geheele Britsche rijk aangingen. Generaal Smuts had gezegd, dat hij als eerste minister van Zuid- Afrika naar de conferentie ging, doch dit punt diende duidelijk uiteengezet te worden. Spreker vreesde, dat de besluiten, „welke op de conferentie genomen zouden worden, moree- le verplichtingen voor Zuid-Afrika zouden mee- onaangenaam geweest Misschien was mijn treurige st< mining daar van wel de oorzaak. Ik wilde mijn man na dat lange wachten voor mij alleen hebben en hem naar de roden vragen van zijn vreemde manier van doen. Bovendien hinderde het mij dat hij onverschillig, zonder nota van mij te nomen, door de poort reed, en het aan mij overliet ze te sluiten, nadat ik tot diep in den nacht op hem gewacht had. Ik zeide even wel niets, maar ging naar hem toe, om, zooals gewoonlijk mijn groeten tt doen. Maar wie beschrijft mijn schrik, toen ik niet Robert, maar een mij onbekend persoon voor mij zag. Hij achtte het niet meer noodig zijn stem te veranderen en sprak „Ik betreur het, dat gij de poortwachter mij moest sluiten. Ik sprong uit den wagen, zoo dra ik het paard tot staan kon brengen, maar gij waart vlugger dan ik. Mag ik nu de eer hebben u naar den wagen terug te voeren Sedert lang had ik deze stem niet gehoord, maar herkende ze toch dadelijk. Ondanks de duisternis meende ik nu ook liet ha rde gelaat en de bliksemde oógen van Mare Hildre. i te herkennen. Of ik antwoordde dan wel mets Onwillekeurig kwam d<- ongeluk zeide, weet ik niet. gedachte in mij op, dat mijn man een onê'e'"^ was overkomen. Zonder te overleggen sprong ik op den wagen toe en vroeg emc e ij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 5