Stoomververij. 7AN DEE GrEAAF Si Cc. 1 N.V. DE PHOEN IX, Rotterdam. Amsterdam. brengen. Wat betreft de buitenlandsche po litiek, de adviezen, welke door de premiers zou den worden gegeven, zouden hen ook verplich ten, om deze eventueel in toepassing te bren gen. In zake dit punt, handhaafden de Nationa listen het standpunt, dat de Dominions apart van liet rijk zouden staan. Spreker herinnerde voorts aan het verdrag van Versailles, en verklaarde Tot de ondertee kenaars van het verdrag behoorende, moeten wij helpen het uit te voeren. Aan de Dominions werd wel gevraagd, hun advies in zake de kwes ties voortvloeiende uit het verdrag te geven, maar zij hadden geen definitief zeggenschap betreffende deze kwesties, en spreker deed der halve een beroep op generaal Smuts, óm een zoo klein mogelijk aandeel te nemen in de poli tiek van het Britsche rijk, en zich uitsluitend te beperken tot de kwesties van Zuid-Afrika. Voorts besprak generaal Herzog het Japansch- Engelsche verdrag en vroeg welk recht Zuid- Afrika had om in deze kwestie waarbij het niet betrokken was, tusschen beide te komen, en hij zou zeer gaarne zien, dat generaal Smuts vol komen neutraal in dezen zou blijven. Wat betreft de kwestie der rijksverdediging, protesteerde Herzog er tegen, dat het verdedi gingssysteem bij den dag meer en meer in den Europeeschen militairen ketting werd ingescha keld en het de bedoeling was, dat in eventueele volgende Europeesehe oorlogen Zuid-Afrika hand aan hand met Engeland zou gaan. Hij uit te er voorts zijn bezwaren tegen, dat de pre mier aan de jaarlijksche conferenties zou deel nemen en zeide, dat Zuid-Afrika door den een of anderen gedelegeerde te Londen moest wor den vertegenwoordigd. De premiers werden echter alleen uitgenoodigd, om hun respectieve landen aan de genomen besluiten te kunnen binden. Spreker vroeg verder, of een Constitu tional Conference alle leden van het Britsche rijk zou binden, en hij deelde generaal Smuts mede, dat noch hij zelf, noch een van zijn colle ga's zouden toestaan dat ook maar een enkel recht van Zuid-Afrika werd aangetast en indien de conferentie het recht zou hebben, urn Zuid- Afrika aan een genomen besluit te binden, dan zou hij dat niet tolereeren. AMERIKA. De „Daily Telegraph" wijdt een hoofdartikel aan het aannemen van het amendement-Borah door den Amerikaanschen Senaat, dat den presi dent verzoekt een conferentie van de Ver. Sta- tgn, Engeland en Japan bijeen te roepen nopens de beperking van de maritieme bewapening. Het blad wijst erop, dat, terwijl er geen enkel groot schip op stapel is gezet in Engeland, Frank rijk of Italiëde eenig overgebleven maritieme mogendheden in Europa de Vereenigde Sta ten groote haast maken met het uitvoeren van een uitgebreid maritiem programma en Japan eveneens groote plannen uitvoert, die evenwel nog bescheiden zijn vergeleken bij de Amerikaan- sche krachtsinspanneng. Onder deze omstandigheden en pp het oogen- blik, dat de eerste-ministers van het Britsche Rijk te Londen bijeen zullen komen om o.a. over maritieme aangelegenheden te spreken, heeft de Senaat Borah's amendement aangenomen. Het blad voegt hieraan toe „Het voorstel van een stopzetten van den aanbouw (Naval holi day) is afkomstig uit Engeland en is van tijd tot tijd telkens weer opgedoken. Het schijnt alsof wij staan aan den vooravond van een vruchtdragend onderzoek naar de kwes tie van de bewapening op marine-gebied, de uitslag waarvan, als staatsmanskunst en gezond verstand zegevieren, zou zijn het ontheffen van de wereld van een last, dien zij niet langer kan dragen. Er zijn vele moeilijkheden die overwon nen moeten worden, maar aangezien wij de twee mogendheden-standaard hebben opgegeven, is er geen reden om te meenen, dat open kaart spelen onmogelijk is. De bedreiging op marine-gebied is in Europa bezworen. Het vraagstuk van de Stille Zuidzee blijft bestaan, en onze belangen op dien Oceaan komen onmiddellijk na die, welke wij op den At- lantischen Oceaan hebben. Dientengevolge is het Engelsche volk steeds ten nauwste betrokken bij de toekomst van de bewapening op marine-gebied." schrik wat er voorgevlllen was. Mare Hildreth verzocht mij niet angstig te zijn qr zou immers geen leed overkomen. Ondertusschen was ook mijn man dien ik niet bemerkt had, nader gekomen en onder brak Marc met een opgewonden vlug, spring op, Rachel Wij hebben geen tijd te verlie zen. Ik zal je onderweg alles vertellen, Hildreth gij kunt achteraan zitten of het paard men nen zooals gij wilt, daar alles uw eigondom is. Zijn vroolijk lachen overtuigde mij, dat er geen reden voor angst of onrust was. Ik sprong daarom vlug in den wagen, om de vriendelijk aangeboden hulp van Mare te ontgaan. Robert vertelde mij nu onderweg, dat hij ongeveer vijf mijlen van huis, juist achter Fiddleton, door beschonken jongelieden was aangevallen zij haddon zijn wagen in een vijver geworpen zijn paard werd daarbij gekwetst en hij zelf bekwam een wonde aan den voet. Aan de tusschenkomst van Mare Hildreth dankte hij dat er verder geen onaan genaamheden hadden plaats gehad. „Gij zult dus wel begrijpt n, Rachel' ver telde hij verder, „hoe welkom mij de hulp van Hildreth was bij nam mij in zijn wagen op, haalde mijn paard uit den vijver, zond het naar Fiddleton en bood mij, als oude vriend aan mij naar huis te rijden. Wij gaan nu dtn wagen naar Fiddl :ton halen Hildreth, riep ALLERLEI. Volgons uit Potrograd via Helsingfors te Ko penhagen binnengekomen berichten, zijn daar dezer dagen vele huizen ingestort doordat de fundamenten door grondwater ondermijnd waren. Talrijke personen kwamen daarbij om het leven. De voortdurend droógte in Rusland heeft aan alle verwachtingen op een goed m oogst in Rusland den bodem ingeslagen. Er wordt ge vreesd, dat de voedselvoorziening in den komen den winter ernstig gevaar zal loopen. Naar .de „Chicage-Tribune" uit NewYork meldt, bevindt zich onder de passagiers van do „Aquitania", die dezer dagen uit New York ver trok, ook de Amerikaansche senator Joseph I. France, die zich naar Rusland begeeft, om het Sovjet-regiem te bestudeeren, en een onder houd te hebben met Lenin en TroCsky. —Naar men uit Berlijn meldt heeft de buiten gewone Kamer van het Landsrecht den 35-jari- gen koopman en schrijver Wilhelm Hering, die on der den naam Ferry reeds in het eerste pro ces in verband met den dynamietsaanslag op de Siegessaule bij herhaling werd genoemd en als de aanlegger van de misdaad moet worden beschouwd, tot acht jaren tuchthuisstraf, en tien jaar eerverlies veroordeeld, ter zake van Overtreding der wet op heL gebruik van ont- ploffingsstoffen alsook ter zake van hoogver raad. „De Vossischc Zoitung" verneemt, dat de commissie voor sociaal-politieke aangelegen heden uit den voorloopigen economischen rijks raad,-met het oog op den, voor de sancties en schadevergoeding voor het Duitsche economisch leven geschapen, moeilijken toestand, heeft besloten, voorloopig af te zim van de invoering van den zovcnurigon werkdag. De besprekingen ovef 5it onderworp zullen tot nader aankondiging worden uitgesteld In tal van streken van Spanje hebben hevi ge onweders plaats gehad, die nog voortduren. De Ebro is buiten haar oevers getreden er heb ben groote overstroomingen plaats gehad. Telel. No. 15. 1248 9 Binnenland. Fooienverbod voor ltijksloodsen. Naar het Corr. Bur. verneemt, heeft de Minis ter van Marine ad.-int. naar aanleiding van het feit, dat gebleken is dat nog steeds veelvuldig overtreden wordt het verbod aan rijksloodsen (ingevolge art. 21 van het bezoldigingsbesluit burgerlijk rijksambt, 1920 om fooien aan te ne men anders dan met goedvinden van de be voegde autoriteiten, een circulaire uitgegeven, waarin wordt kennis gegeven, dat de loods, die na het tijdstip, dat die circulaire ter zijner kennis is gebracht, een fooi of gratificatie aan neemt zonder door den Minister daartoe te zijn gemachtigd, bij ontdekking zal worden gestraft. De nieuwe gouverneur van Suriname. De minister van Koloniën maakt bekend, dat blijkens een bij zijn departement ontvangen draadbericht de nieuwbenoemde gouverneur van Suriname de heer mr. ,A. J. A. A. baron van Heemstra op 23 dezer het bestuur der kolonie heeft aanvaard. Oudheidkundige Bond. De jaarvergadering van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond zal plaats vinden te Zierikzee op Donderdag 30 Juni en Vrijdag 1 Juli. De wijziging van de tariefwet. Het hoofdbestuur der Maatschappij van Nij verheid heeft besloten om aan de agenda der 144ste jaarlijksche algemeene vergadering nog een punt toe te voegen in zake het bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakte ontwerp tariefwet. Het hoofdbestuur zal aan de alg. vergadering voorstellen de Tweede Kamer te verzoeken dit ontwerp niet tot wet te verheffen. Het hoofd- hij, zich naar dezen wendende, „gij zult toch van nacht wol bij ons blijven Uw paard heeft heden beweging genoog gehad, en Rachel heeft zeker een goed avond maal voor ons klaar staan." Wat bleef mij anders te doen over dan de uitnoodiging met eer vriendelijk gelaat te ondersteunen, ofschoon ik veel liever had ge had, dat paard en al in den vijver hadden blij ven steken, dan dat Robert mij Hildreth als gast in huis bracht. Ik voelde, dat ik hem zijn vroegero valsch- heid niet kon vergeven. Sedert onze laatste samenkomst had ik geen woord meer met hom gesproken; de herinnering aan zijn impertinente woorden bij het afscheid en zijn beleedigingen aan het adres van mijn man werd altijd bij mij wakker, zoo dikwijls ik van hem hoorde gewagen en het rood der verontwaardiging steeg mij naar het hoofd. En toch was ik nu gedwongen hem, uit dankbaarheid steeds welkom te heeten, als hij het in den zin kreeg ons een bezoek te bren gen Ik wist maar al te wel, dat het hierbij niet blijven zou. Robert duldde niet, dat men tegen iemand wrok koesterde. Ondanks alle beleedigingen was hij altijd zeer vriendelijk tegen Hildreth geweest. Toen de gevolgen zijner speelwoede aan het licht kwamen, en ieder hem ontweek, had alleen Robert nog woorden van verontschuldiging voor hem. bestuur meent, dat vóór de regeering met vast omlijnde plannen voor bezuiniging komt, er geen sprake moet zijn van wederom nieuwe lasten, en zooer later al nieuwe lasten moeten komen deze toch in geen geval er toe mogen leiden, het leven weder duurder te maken, de bevordering der handelsbetrekkingen te schaden en de onbillijk heden van de bestaande tariefwet te verscher pen. Beursvacanties. De minister van financiën heeft goedgevon den te bepalen, dat op Zaterdagen in de maan den Juli en Augustus 1921 de beurzen voor den geld- en fondsenleening zullen zijn geslo ten, alsmede dat die dagen voor geldleeningen als bedoeld in afdeeling V. der Beursvoorschrif- ten 1914 niet als werkdagen zullen wordenbe- schouwd. Naar men verneemt zal door den minister afwijzend worden beschikt in zake het voorstel tot Ijeurssluiting op de Zaterdagen in Juni en September. Officieel is dit echter nog niet. Er wordt moeite gedaan dit besluit alsnog te doen herzien. Aardappelen uit Denemarken. Verschillende grossiers in aardappelen te Am sterdam hebben, wegens het tekort aan goede Hollandsche consumptie-aardappelen, aardap pelen uit Denemarken geïmporteerd. Deze aardappelen, welke van uitnemende kwaliteit zijn, kunnen voor de helft van den prijs der oude aardappelen verkocht worden. Het kort verslag van de Tweede Kamer. Volgens het N. v. d. D. is de strooming onder de Kamerleden om te komen tot afschaf fing van het Kort Verslag, in belangrijke mate versterkt. Speciaal dit jaar bij het onderzoek van de huishoudelijke begrooting schijnt deze strooming sterk tot uiting te zijn gekomen en voornamelijk haar uitgangspunt te vinden in de kosten. Verschillende leden achten het bedrag van f 170.000, dat het Kort Verslag over 1920 heeft gekost, buitensporig hoog en niet evenredig aan de resultaten, welke daarmede worden bereikt. Weder is thans bij suppl. begrooting een zeer hoog bedrag aangevraagd. Men meent, dat de Kamer het voorbeeld tot bezuiniging behoort te geven en dat, mede wegens de groote vermin dering van het aantal abonnementen, .onver wijld tot afschaffing behoort te worden over gegaan. Anderen zijn bovendien van oordeel, dat de afschaffing mogelijk is, omdat met een spoediger verschijnen van de Handelingen het- zelfdé kan worden bereikt, te meer wijl het Kort Verslag alleen in Den Haag des avonds uitkomt. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 3 Juni, des n.m. 2 uur, staan o.m. de volgende voorstellen 1. Voorstel van B. en W. tot bonocming van den heer Ir. H. B. J. Aikoma tot Ingenieur bij Gomeentewerkon (thans tijdelijk als zoodanig werkzaam). 2. Wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1920 en 1921. 3. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de kohieren nos. 10, 11 en 12, dionst 1920/ '21, van de plaatselijke directe belasting naar het inkomen. J^4. Voorstol van B. en W. tot het verleenen van een crediet voor de verbouwing en inrich ting van de Alida-bewaarschool aan de Lelie straat. 5. Voorstel van B. en W. inzake de split sing der openbare lagere scholen B., C., E. en J. jn verband met door Gedeputeerde Staten go- maakte opmerkingen. 6. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 23.000.voor de verbou wing van school D. en de inrichting van een gymnastieklokaal. 7. Voorstel van B. en W. tot hot verleenen van een crediet voor de aanschaffing van meu bilair voor het Bureau Onderwijs. 8. Voorstel van B, en W. tot invoering van Nu geloofde ik bijna, dat hij naar een ge legenheid zocht had, om hem in onze familie te brengen en de vriendschap te vernieuwen. Het was misschien beter geweest, dat ik mij meer toegevend had getoond ik had dan wellicht in Mare Hildreth een vriend gevon den thans echter had ik hom meer dan ooit tegen mij ingenomen. Het baatte niets, dat Robert mij met goed heid of kwaadheid verzocht mij meer bemin nelijk tegenover hem te toonen. Fatsoen en zeden geboden dit, zeide hij. Maar hot was zulk een boosaardige fat soenlijkheid, dat ik er mij dikwijls over ver wonderde, hoe Hildreth daar kalm onder bleef. Hij zonk hierdoor natuurlijk altijd in mijn achting. Iladde ik zijn plannen door grond, ik zou mij nog bijtijds ingehouden heb ben, maar mijn haat tegenover hem was blind en doof. Robert behandelde hem des te vriendelij ker, en Mare Hildreth deed zijn best door zijn meerderheid van geest en zijn belangrijk on derhoud, mijn man aan zich te boeien. Robert vvas van nature weekelijk en liet zich gaarne leiden Mare Hildreth daarentegen was sterk en onbuigzaam in alles, wat hij besloten had, door te zetten, Hij kon dus gemakkelijk mijn man in zijn macht krijgen. ^Met bloedend hart zag ik hoe hunne vriend schap ateeds inniger werd. Van onzen invloed als het grootste handelsinformatie-bureau wordt door den handel steeds meer gebruik gemaakt voor het incasseeren en regelen van achterstallige en betwiste vorderingen. F soorten GEDISTILLEERD in prima kwaliteiten. don rang van „Teekenaar" (bij de Technische Bedrijven) in de verordening, regelende de be zoldiging van ambtenaren in dienst der gemeente Schiedam en in verband daarmede wijziging van genoemde verordening. 9. Voorstel van B. en W. tot wijziging 10. van de Instructie voor den kassier van de Gasfabriek enz. 2o. van de Verordening, regelende het af zonderlijk geldelijk beheer van de Gasfabriek enz. der gemeente Schiedam, naar aanleiding van de bepaling van art. 114bis der Gemeente wet. 10. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 100.000.voor do ver breeding van de Wilhelminahaven en het gra ven van een haventje voor het opbergen van rivierschepen. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags sleutels, kruisbeeldje, koralen portemonnaie, ring met sleutels, binnenzool, tabakspijp,abonnement tram ten name V, kindermuts, bril in étui, rijwiel- pomp, broche, hond Bij vinders damestasch met inh., (achterge laten in de Frankelandsche kerk) W, Blok, Breed- straat 31 hondenhalsband, Kemp, Warande 87 broche met mansportret, C. van Rhijn,Eendracht straat 7a damesmantel, Schilperoord, West- vest 80zegels, Uitenbroek, Oostsingel 108 kinderschoen, Mak, Mariastraat 103a; kinderkou sen, Th. van Hoek, Eendrachtstraat 68hond, K. van der Ent, Singel 26 hond, J. Rosman, Buitenhavenweg 162a armband, A. Herlaar, Oosterstraat 26; koortsthermometer, E.vanKam- pen, Heerenstraat 31v parapluie, P. van Gent, Maasstraat 13; sleutel,A. de Graaf,Boschwachter, geld, Schoenmaker, Vlaardingerstraat 13 por temonnaie met inh, de Rintcn, Streijenschestraat armbandhorloge, W. Eijkenbroek, Voornesche- strgat 21 geit, den Dunnen, Nieuwe Haven 285 horloge, Immerzeel, Leliestraat 28taschje met inh. G. Bedaf, Nieuwe Maasstraat 31a taschje M. Vermeulen, Hoofdstraat 169 ceinture, Wed. Vrijenhoek, Fabristraat 59 paar kousen, Ruij- mers, Gustostraat 12b broche met portret, C. van Aken, Gerrrit Verboonstraat 4 kinder muts, J. A. Leenderts, Stationstraat 41 sleutel. Kamp Hoogstraat 128 bril ip étui, G. Bakker, Maasdamschestraat 13. J h r. m r. T. A. M. A. van Hu mal da van Eysinga, vroeger archivaris van Schiedam, thans burgemeester van Deventer, is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. D e 19-j arige C. de J. uit Rotter dam sprong hedenmorgen circa 8 uur op de Hoofdstraat van een in beweging zijnde vracht auto, waarbij hij zich ernstig aan zijn rechter- enkel kneusde. Dr. Elzevier Dom verbond den jongen, waarna hij per tram naar huis kon terugkeeren. UIT ROTTERDAM. Het woningtekort is te Rotterdam in April met 51 woningen toegenomen en bedroeg op 1 dezer 14,123 woningen. Het aantal bij anderen Robert begon zijn huis, dat vroeger zijn rust- en uitspanningsoord was geweest, te verlaten, om het gezelschap van Mare Hil dreth op te zooken. Heele dagon, avonden, ja zelfs nachten was ik alleen. Mijn man was mij ontrukt door een man, dien ik tot in het diepst van mijn hart verafschuwde. Mijne bit tere klachten daarover beantwoordde Robert met harde woorden en hij ging, om zich schade loos te stellen voor het gebrek aan beminnelijk heid in huis, deze elders zoeken. Vóór het tijdstip, dat ons oudervreugde zou brengen, was de oneenighcid tusschen ons tot een hoogen graad gestegen. Ik was godwon- gen de langzaam voortkruipende dagen alleen in huis door te brengen. Geen mensch was ge tuige van mijn droevige voorvovoelens en physisch lijden. Geen woord van medelijden van hen op wier teederheid ik kon rekenen verlichtte mijn lijden. Nu en dan kreeg de goede natuur in mijn man weder de overhand. Hij verzocht mij dan met hem te gaan uitrij den, maar ik was te trotsch om het aan te nomen. Zoo ging een maand voorbij. Robert zag zelden iets anders dan beschreide oogon en hoorde bijna niets dan klachten. Geen won der dat hij zich meer en meer van huis ver wijderde. Vele mannen zouden hetzelfde gedaan hebben. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 6