Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Bratis-Ongevallenverzekeriog 44ste Jaargang. Maandag 30 Mei 1921. No. 13047 De Speler. FEUILLETON Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels ƒ1.75; elke regel daarboven^ 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosteu worden berekend. lrr«Mlan|t Q00 vatllu vu gebed* B 1111 mi hand, lavnlHUteiï8 feWlü vaat «f »agi Da vatxabeifaii wordt gewaarborgd iaat da Hallaadiaba Algaaaaaaa Yawahartegihaak >a dahladawc bQ vo>Hat aaa duim i Ml vatlloi vaa aaa wQivtagai M votUai vu elkea aadt' toa vlago» i Buitenlandsch Nieuws, OPPER-SILEZIE. Uit Londen meldt, men Men verwacht, dat de toestand in Opper- Silezië opnieuw een wijziging zal ondergaan door een nieuwe wending der zaken. De ge zanten te Parijs zullen opnieuw beraadslagen over het Engelsche voorstel, dat oorspronkelijk veertien dagen geleden is ingediend en volgens welk een gedeeltelijke regeling van het verschil zou worden verkregen. Volgens dit voorstel was het plan om aan Duitschland en aan Polen onmiddellijk die gedeelten toe te wijzen, van welke de plebiscietcommissie eenstemmig ver klaarde, dat zij of Duitsch of Poolsch waren. Daaronder zou als Duitsch gebied komen de geheele streek ten Westen van den Oder, ter wijl Pless en Rybnik aan Polen zouden worden gegeven. Deze regeling zou natuurlijk niet den minsten invloed hebben op die van de Lusschen- gelegen streek, waarover de leden van de commis sie het niet eens zijn en zij zou verder.nog twee voord eel en hebben. Daardoor zou het mogelijk worden een betrekkelijk klein aan tal geallieerde troepen te doen concentree- ren in het betwiste gebied, in plaats dat ze over de geheele streek verspreid zijn, zoo als thans het geval is, terwijl de beslist Duit- sche of beslist Poolsche gebieden onmiddellijk zouden komen in handen van de respectieve geregelde troepen, voor wier gedrag de regee ring te Berlijn en te Warschau verantwoordelijk zouden worden gesteld. Het voordeel van een dergelijke regeling boven een bezetting doorben den ongedisciplineerde troepen zou zeer groot zijn. Toen dit voorstel voor de eerste maal gedaan werd, verklaarden de Franschen, dat zij het niet konden goedkeuren. Nu het voorstel hernieuwd wordt, ditmaal op aandringen van de bevoegde personen in het betwiste gebied van Opper-Silezië zelf hoopt men, dat de hinderpalen, welke aan de aanneming in den weg stonden, zullen zijn weggeruimd. Verder wordt gemeld, dat Korfanty zelf voor stellen gedaan schijnt te hebben, welke overeen stemmen met de regeling welke thans door den raad van gezanten te Parijs wordt overwogen Vrijdag heeft de Poolsche consul-generaal te Beuthen namens Korfanty een mededeeling gedaan, welke op het volgende neerkomt Wij zijn bereid ons te onderwerpen aan het besluit der geallieerde mogendheden en dit te toonen door het bestuur van het bezette gebied weer aan de intergeallieerde commis sie over te dragen. De commissie zou dan zelf moeten beslissen op welke wijze dit zal geschie den. Daarom verzoekt Korfanty de commissie om onmiddellijk die maatregelen te nemen, die noodig zijn om de orde in deze streken spoedig te herstellen. Het nieuwe aanbod om terug te trekken van Korfanty verwekL in Duitsche kringen in O. S. het grootste wantrouwen. Zij meenen, dat het onvereenigbaar is met het aanzien van de ge allieerde commissie, als deze niet blijft staan op he volledige ontwapening van Korfanty. Men eischt onvoorwaardelijke ontruiming van het Opper-Silczische land ontwapening van de op standelingen, bestraffing van de raddraaiers en schadeloosstelling van de benadeelde inwoners. Havas seint nog uit Parijs In tegenstelling met de geruchten dienaan gaande, is er nog geen enkele datum vastge steld voor de bijeenkomst van den oppersten raad te Boulogne. De diplomatieke medewerker van Havas meent te weten, dat de Fransche regeering Zaterdag aan het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken een nota ter hand heeft laten stellen, waarin zij er de beteekenis van uiteenzet het vraagstuk van Opper-Silezië niet ommiddellijk aan te snijden, omdat de geest in de beide betrokken landen de vrees wettigt dat elke oplossing er door onmogelijk zal worden gemaakt. Briand stelt daarom voorde studie van het vraagstuk der verdeeling eerst aan een bijeenkomst van deskundigen te onder werpen en eerst na het inwinnen van hun advies het vraagstuk in behandeling te nemen. Van andere zijde meldt men uit Parijs De besprekingen tusschen de geallieerden duren voort. De Fransche regeering stelt voor een conferentie van deskundigen te Boulogne bijeen te roepen ter bespreking van het vraag stuk van Opper-Silezië. De gezantenraad is Zaterdag onder voorzitter schap van Cambon bijeengekome e is, naar het communiqué van de zitting meedeelt, tot overeenstemming gekomen over een zeker aantal zaken die aan de geallieerde commissie zullen worden voorgelegd om gevolg te geven aan de practische opdrachten, welke deze aan den raad heeft onderworpen. De Temps" meent te weten, dat de voorstel len, waarmee de raad zich bezig heeft gehouden, gedaan zijn door den Italiaanschen vertegen woordiger in de commissie te Oppeln en dat de Engelsche vertegenwoordiger deze heeft gesteund Deze voorstellen zouden neerkomen op het be kende plan om de streken, waarover geen geschil kan bestaan aan Duitschland en Polen toe te wijzen en alleen de betwiste strook door de ge allieerde troepen bezet zou blijven. De Fransche vertegenwoordiger had voorbehoud nopens deze voorstellen gemaakt. Naar de „Kattowitzer Morgenzeitung" meldt, zijn Donderdag twee mannen het Duitsche ondercommissariaat te Kattowitz binnenge drongen. Zij hielden liet personeel revolvers voor en maakten zich van 100.000 Mark meester Een der roovers kon op straat worden gearres teerd. Hij bleek de bekende Poolsche leider Moe- ha te zijn. Te Hinderburg is 'n sterk bewapende Poolsche bende binnengedrongen een huis en heeft een mijn doen ontploffen in waardoor vele vrouwen en kinderen gedeeltelijk ernstig, gedeeltelijk licht gewond zijn. Deze en dergelijke voorvallen zouden hebben plaats gehad, omdat in de neutra le zone een Poolsche Apo-ambtenaar is ontwa pend 'Een draadloos bericht uit Warschau zegt De Poolsche grens is gesloten, Hierdoor kun- 2 Nooit rees in mij de gedachte op, dat het slechte voorbeeld ook in mijn man de speel woede zou opwekken, en dat deze ons allen ken verderve kon voeren. Ik had zulk een ver- r°uwen in zijn karakter en in zijn zedelijke grondstellingen, ^at ik iedere waarschuwing aarorntrent van de hand zou hebben gewe zen. w harder trof de slag, toen ik onv.er- Na<-its te weten kwam, dat ook mijn man SPC i Was geworden. Robert verloor een brief- JU waarin Mare Hildreth hem op hoffelijke manier aanmaande zijn schuld te voldoen, f11 U -U l';Vens aanspoorde den moed niet -e verliezen dat het geluk ook wel eens naar zijn DatZ°U °Verslaan- ik 'y''1 O'ouws trof mij zoo onverwachts, dat ^waanzinnig werd. klein kwam ter wereld het was een een berl^i^ .yezen, bij wiens aanblik ieder- bijna weer CeJl.ik het hoofd schuddehet gaf hmg in koorf ken van ,eVen" Ik .lag dagen durend en nh-mf' kende niemand> b100 voort~ 1 ntaseerde over de gebeurtenissen nen de verliezen der opstandelingen niet worden aangevuld en kunnen zij geen aanvullend oor logstuig ontvangen, wat 'n ongelijkheid tusschen de strijdende partijen teweeg brengt. Dit staat het herstel van de orde waarmee de opstandelin gen een begin hebben gemaakt, in den weg. DUITSCHLAND. De Rijksdag en de Pruisische Landdag ko men Dinsdag bijeen. De commissies hebben haar arbeid reeds begonnen. Naar de „Vorwarts" meldt, heeft de rijks kanselier op een vraag van de rijkspresident geantwoord, dat, een verklaring van de rijks- regeering over het programma op den tweeden zittingsdag van den Rijksdag op 1 Juni zou wor den afgelegd. ZWITSERLAND. Het Zwitsersche volk heeft zich met een meer derheid van 70.000 stemmen vereenigd met het besluit van den Bondsraad om de bevoegdheid te verstrekken het automobiel en rijwielverkeer voor het heele land te regelen. Binnenkort zal nu een bondswetsontwerp dienaangaande inge diend worden. ITALIË. De Fransche gezant Jonnart, heeft zijn ge loofsbrieven bij den Paus ingediend op een plechtige audiëntie die in de troonzaal plaats had. Jonnart kuste de hand van den Paus, en hield een toespraak, Hij het overhandigen van zijn geloofsbrieven. De Paus beantwoordde hem, en noodigde Jonnart uit, zijn particuliere boekerij te gaan zien, waar hij zich met hem onderhield. Na de audientië, begaf Jonnart zich naar kardinaal Gaspari, met wien hij een gesprek voer de waarna hij zich naar den Sint Pieter begaf. Toen hij in zijn woning was teruggekeerd, bracht kardinaal Gaspari hem een bezoek. EGYPTE. Officieel deelt men mee, dat bij de jongste onlusten 15 Europeanen en 48 inboorlingen gedood en 68 Europeanen en 149 inboorlingen gewond zijn. van de laatste maanden wat voor niemand dan voor mijn man verstaanbaar was. Arme RobertHet was een harde straf voor zijn nog altijd gevoelig en onbedorven hart. Had ik toen den geest gegeven, hij ware ze ker de ongelukkigste mensch op de wereld geworden. Mijn krachtige natuur en mijn jeugd redden mij uit het gevaar. Robert's vreugde kende daarover geen gren zen. Dag en nacht zat hij aan mijn bed, luis terde naar elk woord, naar eiken zucht. Hij meende nooit genoeg te kunnen doen, om mij schadeloos te stellen voor het leed, dat hij mij had aangedaan. Die lang ontbeerde liefde en teederheid werkten zoo heilzaam op mij, dat ik spoedig beterde. Het leven lachte mij weder toe. Het was op het laatst van October, dat Robert mij in zijn armen naar ons woonver trek bracht. Wat een zalig gevoel voor mij deze ruimte weer met hem te mogen deelen en ons huis weer tot zijn lievelingsplek te mogen maken. De kleine, bevallige wieg van ons kind, dat zich buiten verwachting flink ontwikkelde, voegde een nieuwe nog onbekende bekoor lijkheid aan het vertrek toe. Natuurlijk kon de man niet toestemmen in al de gekkerijen welke ik omtrent het kind ontwikkelde, maar dat hinderde mij niet ik HET ALCOHOLVERBOD IN FINLAND. Zooals men weet, is er over het alcoholver bod in Finland den laatsten tijd mede in verband met den buitenlandschen handel van het land, nog al wat te doen geweest. Niet lang geleden heeft de Rijksdag met 100 tegen 50 stemmen de motie tot verzoek om regeeringsvoorstellen voor een nieuwe alcohol-wetgeving verworpen. Dien tengevolge zullen dus voorloopig geen parle mentaire besprekingen over de zoozeer actueel geworden kwe°tie der opheffing van het verbod kunnen plaats vinden. Ondanks deze mislukking hebben de voorstan ders der opheffing, naar de Nederlandsche consul generaal te Helsingfors in Handelsberichten van deze week opmerkt, met voldoening kunnen constateeren, dat bij deze gelegenheid het aantal gevoelde dat hij het innig lief had en dat hij voor mij nog beter was, dan in de eerste huwe lijksdagen. Daarmee was ik tevreden. tegenstanders der verbodswet aanmerkelijk is toegenomen met name onder de Finsche partij- groepen, terwijl vroeger die tegenstanders hoofd zakelijk slechts onder de Zweedsche elementen moesten worden gezocht. DE RUSSISCHE STAATSSSCHULD. De sovjet-bladen van 17 dezer ontleenen aan het rapport door Krassin aan den Oppersten Economischen Raad uitgebracht, dat de sowjet- missies in het buitenland, vooral in Engeland tegenwoordig minder moeite hebben dan Vroe ger. De sowjets behoeven crediet voor den aan koop van machines en landbouwwerktuigen. De kwestie der credieten is nauw verbonden met de overeenkomst met Frankrijk en met die der te rugbetaling onzer schuld tenminste der leeningen ten behoeve van den oorlog gesloten. Deze kwes tie kan slechts in een vredes-conferentie opge lost worden, welke de sowj et-regeering zou er kennen. Overigens kan Frankrijk pas over 10 jaar afbetaald worden, als Rusland de econo mische crisis zal te hoven zijn. De „Petit Parisien" herinnert eraan, dat de sowjets tot nu toe onverzoenlijk waren op het stuk van erkenning der schulden. De Fransche regeering staat op het standpunt dat het sowjet- stelsel pas kan erkend worden als de sowjet- regeering de regels van liet internationale recht zal eerbiedigen, dus de laste der vorige regeering zal erkennen, terwijl Krassin aan een internati onale conferentie een kwestie wil voorleggen, die bij alle Westersche naties al lang is beslecht. HOOFDSTUK II. Mijn geluk was intusschen niet van langen duur. Mac Hildreth deed zijn best de vriend schap met Robert aan te houden. Gedurende mijn ziekte had hij wel ons huis gemeden, maar weldra kwam hij weder terug. Robert had hem gaarne weg zien blijven, dat merk te ik wel, maar hoe van zoo'n indringend man af te komen zonder hem te beleedigen Ik was zoo bevreesd de oude veete weer te doen wakker worden tusschen mij en Robert en ontving daarom Mac Hildreth vriendelijker dan vroeger. In het begin scheen alles goed te gaan, en zijne bezoeken brachten geen verande ring in onze levenswijze te weeg- Hij kwam dik wijls en bracht heele winteravonden in ons ge zelschap door. Dikwijls kwam hij ook 'smiddags. Beide mannen rookten dan een sigaar op het bal kon of maakten een wandeling door het veld. Dat was intusschen alles slechts schijn. Het duur de niet lang of Flildreth lokte mijn man halve dagen naar Fiddleton daarop heele dagen en nachten, en ik zat weer alleen thuis met mijn AMERIKA EN BRIAND. De Amerikaansche bladen blijven een gunstig oordeel uitspreken over de houding van Briand. De „New York Times" betoogt, dat Briand thans meer dan ooit aanspraak heeft op eerbied en zelfs op beroemdheid als staatsman. Nog nooit had hij blijk gegeven van zoo scherpe visie en van een zoo vastberaden moed, dan in zijn rede van Dinsdag. Door aan Briand toe te staan, de rol te spelen, die hem toekomt, heeft de Fran sche Kamer aan Frankrijk grooter prestige geschonken, dan door het winnen van een veld slag had kunnen geschieden. De „NewYork Sun" publiceert een artikel, getiteld „Briand, apostel van het verstand." Het blad vestigt in het bijzonder de aandacht op de passage in de rede van Briand, waarin ge zegd wordt dat de Franschen niet 't recht hadden de dankbaarheid te vergeten, die zij aan de Brit- sche en Amerikaansche geallieerden verplicht zijn. Aan het slot van zijn artikel besluit het blad „Zelden heeft een modern staatsman de waarheid gezegd en tegelijkertijd een nuttiger uitwerking teweeggebracht. ALLERLEI. Wesnits, de oud-minister-president van Ser vië is Zaterdagmiddag te Parijs plotseling over leden. Wesnits was thans gezant te Parijs. San Marino mobiliseerde één lichting. De republiek dient n.l. tot wijkplaats voor de com munisten, wien de grond in Italië te heet onder de voeten wordt, wat reeds aanleiding heeft ge- angst, mijn droevige herinneringen aan het verleden en nog meer droevige voorgevoelens aangaande de toekomst. Natuurlijk hadden beiden steeds een uit vlucht voor hunne uitstapjes. Robert wilde mij zeker niet bedriegen, daartoe was hij veel te eerlijk. Maar even goed had ik Mare Hildreth door zien zijn spottende, boosaardige woorden, wanneer ik zijn hoffelijkheid van de hand wees, schenen mij steeds dreigender te wor den. Mijn vermoedens zouden zich weldra be vestigen. Robert keerde altijd met verstoord en angstig gelaat van zijn uitstapjes terug. Een zeldzaam contrast vormde daarmee het triomfeerend gelaat van Mare Hildreth. Bei den zochten wat hun geest bezig hield maar het oog eener bevreesde en beminnende vrouw is te scherp om niet de waarheid te zien. Ik vroeg eindelijk ernstig aan Robert op zijn geweten af te zeggen, in welke verhou ding hij tot Hildreth stond. Hij bekende mij daarop dat hij door de aanhouding en de over reding van Mare Hildreth, ondanks zijn per soonlijken afkeer van het spel en de heiligste beloften, die hij mij en zich zelf gedaan had, weder aan het spelen was gegaan, en dat hij nu tot over zijn ooren in schulden stak. (Wordt vervolgd) III llill' P' I 'I II WH—IPBi 111 IM'I III c III Mimi'III II II

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1