Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 44ste Jaargang. Dinsdag 31 Mei 1921. No. 13048. De Speler. ï"4» i oiy e iuu duimi FEUILLETON Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per BureauKoemarkt 4. Abonnementen post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk ad verteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. hg UvMuluia leheeie InveiidlteO j hl veiliea vu vaal af aog) IBW 1 Da vanakeviai warit lewaathafjl laai da HaU—iaaha ASgamaana fawakafbnikanb la gebiedt». IQ vaaüea Ml veailea f*i van aen «Qaviu|ai h| vaillta vas alken anée> van vlniea Buitenlandse^ Nieuws, OPPER-SILEZIE. Het vervoer van Engelsche troepen naarOpper- Silezië duurt voort. Gister passeerde een al'dee- ling Engelsche cavalerie Oppeln; zij betrok,kwar tieren in de omgeving dezer stad. De Engelsche Haf hoopt de geheeje divisie, die uit verschillende wapens o.a. vliegtuig-eskadrons is samenge steld, voor Donderdag te bestemder plaatse te hebben. Opperbevelhebber is generaal Henniker. Voorts worden hooggeplaatste militaire functies bekleed door den voormaligen clici der politie te KaLfowitz Kerksen en door majoor Powell, die geruimen tijd gevangen is gehouden door de Polen. De „B. Z. am Mittag" verneemt uit Bres- Hu Volgens berichten uit Opper-Silezië nemen de gevechten daar aan weerszijden steeds ver bitterder karakter aan. Mitsdien neemt het aan tal dooden sterk toe. Bij Rosenburg hebben de opstandelingen ook artillerie in stelling gebracht. Te Kattowitz drongen gisteren acht opstandelin gen de stad binnen. Zij stieten op het Blüeher- plein op volksstemfflingspolitie, die den strijd aanbond. Daarop vluchtten de rebellen achter de barricaden, die in de Beaten Strasse liggen en richtten vandaar een hevig machinegeweervuur op de binnenwijken der stad. Deze schietpartij heeft den geheelen nacht voortgeduurd. Op de protestmeeting tegen den toestand in Opper-Silezië, welke Zondag in den Lustgarten te Berlijn heeft plaats gehad bevond zich onder de vijftig aanwezige sprekers ook de rijkskanse lier di. Wirth benevens de rijksminister van Bui- tenlandsche Zaken, dr. Rosen. Dr. Wirth zeide o.m. Wij hebben veel verloren in Duitschland Duitschland, Duitsche stamgenooten in het Oos ten en in het Westen, wapens, schepen, geld en goud doch de vaderlandsliefde en de liefde voor een nieuw, kleiner vaderland kan men ons niet ontnemen. En zoo lang als die liefde zoo blijft, zooals zij in Opper-Silezië en in het overige Duitschland tot uiting is gekomen, zoo lang hebben wij de hoop, dat ons vaderland weer vooruit zal gaan. De van verschillende zijden verspreide be richten, dat de arbeiders in Opper-Silezië zich voor Polen verklaard zouden hebben, zijn met de feiten in volkomen tegenspraak. Honderd duizenden arbeiders hebben zich in Opper- Silezië voor Duitschland uitgesproken. Doch wat juist is en dat heeft een Engelsch blad onmiddellijk na de volksstemming verklaard onder de stemmen, die zich voor Duitsch- land hebben uitgesproken bevindt zich een overwegend aantal stemmen van geschoolde arbeiders en laat ik hier onmiddellijk aan toe voegen des te grooter het aantal geschoolde arbeiders in Duitschland is, des te sneller zal Duitschland en daarmede geheel Europa van de door den oorlog geslagen wonden kunnen ge nezen. Wanneer de Polen gepoogd hebben de wereld voor een voldongen feit te stellen, heb ben zij zich vergist. Hun brutaal geweld zal door de gerechtigheid veroordeeld worden. DUITSCHLAND. Vandaag moet generaal Noliet, als voor zitter van de geallieerde militaire commissie te Berlijn, de mededeeling ontvangen van de lijst der burgerwachten, die moeten worden ont bonden. Het betreft hier vooral de burgerwach ten in Oost-Pruisen en Beieren. Terwijl vaststaat dat die in Oost-Pruisen zul len worden ontbonden, heerschte er nog twijfel over of dit in Beieren het geval zal zijn. Geduren de den geheelen Maandag werd koortsachtig tus- schen Berlijn en München getelefoneerd en gete legrafeerd. Preger, de Beiersche gezant te Ber lijn, is naar Müpchen gereisd, om aan de Beier sche regeering het standpunt van de rijksregee- ring mede te dee ten. Naar het „Acht Uhr Abendblatt" mededeelt, kan men er zich in elk geval van verzekerd hou den, dat de rijksregeering ten gevolge van de Beiersche passiviteit in de kwestie van de ont wapening van de burgerwachten in geen geval tot een bezetting van het Roer-gebied zal latei- komenDit geldt ook voor de Orgesch-organisa- ties. De moeilijkheden op. dit gebied zijn er ech ter nog steeds. De Duitsch-Oosfcenrijksche „Tageszeitung" deelt mede, dat de Franschen de munitie en het materiaal, dat Oostenrijk volgens 't verdrag aan de Entente moei uitleveren, ter beschikking van Polen stelt. Dagelijks worden uit de Staatsmunitie-fabrieken en andere Staats bedrijven geheele treinen met oorlogsmateriaal naar Wiener-Neustadt gezonden, waar zij als machines en ijzerwaren worden aangegeven en naar Polen gaan. De valsche declaraties, aldus de Duitsch-Oostenrijksche Tageszeitung, worden door de Franschen met toestemming van den Oostenrijkschen minister van Financiën op gemaakt met misleiding der met het toe zicht belaste organen. worden een onderzoek in te stellen, ten einde voorstellen in te dienen nopens den loop van dc Duitsch-Poolsche grens in Opper-Silezië.Het ver slag van de deskundigen zal overeenkomstig de bepalingen van het vredesverdrag zoowel reke ning moeten houden met de wenschen der bevol king, gelijk gebleken zijn bij de stemming van 20 Maai tjals met den geografischen en economischen toestand der plaatsen. Het schijnt, dat het Fran- sche en Engelsche standpunt elkaar dicht begin nen te naderen. ENGELAND. In antwoord op een vraag, die de aandacht ves tigde op de onlangs in den Amerikaanschen Se naat aangenomen motie betreffende de ontwa pening ter zee, zeide Lloyd George Ik heb gelet op de handelingen van den Senaat, maar ik heb nog geen uitnoodiging van den president ont vangen. Toen iemand vroeg, of wij ondertusschen den verderen vioolbouw niet konden stop zetten, zeide Lloyd George, dat hij niet geloofde, dat dit ergens ter wereld was gedaan. Alles zou er van afhangen, of de 'motie van den Senaat in daden werd omgezet. Dij had altijd verloren en nooit gewonnen, Uas nu heelemaal in de macht zijner tegen- Partij, en hij moest, ter wille van zijn goeden naam, dien Hildreth met één woord vernieti gen kon, de oude vriendschap aanhouden, tot a bij geld kon verschaffen om zijn schulden tR dekken. Hoe vernederend deze bekentenis ook voor "Hl wasvzij trof mij niet zoozeer als de eer- s e ontcekking ik was er op voorbereid. Het was voor mij nu de zaak te handelen om mijn man uit, de klauwen van dien duivel te be vrijden ik moest mijn best doen door ernstige mddevolle toespraak invloed op hem uit ocfenen. Deze gedachte verhief mij boven e vernedering, die mijn ergste vijand mij deed '"mergaan. Reeds Kapitam ,in' miJn JeuSd had mi-in vader een Dat k °en bankier voor mij gedeponeerd gegroeid1 P81 Was sedcrt dien Lijl1. st.Crk aan" mocht ik °1S^ mijn vier- en twintigste jaar weinig dat geld beschikken en binnen besloot nu imTriT' ik dien leeftijd bereiken. Ik 1181 geld mijn man vrij te koopen EEN MILLIARD. Wolff seint uit Parijs Een plaatsvervanger van staatssecretaris Berg- rnann, die afwezig is, heeft gistermiddag de com missie voor de vergoedingen de 20 wissels op drie maanden van elk 10 millioen dollar, overhan digd, waarvan er 8 betaalbaar zijn te New- York, 8 te Londen en 0 te Parijs. Er is reeds een bedrag van 35,733,000 dollar aan de Federal Re serve Bank te New-York op de door de commissie verlangde wijze overgemaakt ten voordeele van de Banque de France en de Bank of England op het conto der commissie. De Duitsche regee ring biedt verder onmiddellijk 1,5 millioen gou den mark in Fransche franken aan de commissie aan. ENGELAND EN FRANKRIJK. Uit Parijs meldt men Het antwoord van de Engelsche regeering op de Fransche nota van Zaterdag is te Parijs ont vangen. De regeering te Londen drukt opnieuw den wensch uit, dat de opperste raad nog deze week te Boulogne bijeen zal komen, doch aan vaardt tevens, dat een commissie van deskundi ge juristen, diplomaten en militairen belast zal IERLAND. In bet Engelsche Lagerhuis heeft Lloyd George medegedeeld, dat hij van plan was de strijdkrach ten van de Kroon in Ierland te versterken. Als alle schikkingen getroffen zijn, zullen daarom trent aan het Huis mededeelingen worden gedaan Het is niet het plan, reservisten naar Ierland te zenden die waren opgeroepen als hulp in de dooi de kolenstaking ontstanen noodtoestand. Het verlies, ontstaan door de vernieling van het belastingkantoor te Dublin wordt geraamd op 2 millioen. NOORWEGEN. Naar men uit Christiania meldt, is het aldaar gisteravond ten gevolge van de algemeene sta king tot onlusten gekomen. Een groote volksme nigte trachtte de politieafzettingen in het haven kwartier te verbreken, doch werd door de politie teruggedreven. Des avonds trachtten een aantal onruststokers een aanval op de electrische centrale te doen, maar (fok deze werden door de politie op de vlucht gedreven. Even na elf uur werd het electrische bedrijf stopgezet, zoodat toen de geheele stad in het donker lag. Ongeveer een vijftigtal personen werd gearresteerd, terwijl tal van politic-agen ten werden gewond. De broodvoorziening van de stad wordt door den technischen nooddienst aan den gang gehouden. POLEN. In een brief aan het staatshoofd nopens liet verzoek om ontslag van het heele kabinet stelt de voorzitter van den landdag namens de meer derheid zich op het standpunt, dat de huidige crisis niet van constitutioneelen aard is, en ver zoekt hij dientengevolge het ontslag van liet kabinet niet aan te nemen. Robert was beschaamd over mijn groot moedigheid. Hij weigerde eerst mijn aanbod aan te nemen. Ik had er immers altijd over gesproken het kapitaal voor ons kind te la ten staan en alleen de intrest te gebruiken. Maar wat bleef hem anders over Hij zag geen kans die som op een andere manier te krijgen. Ik verklaarde hem tevens, dat ik gaarne dit offer bracht, op voorwaarde, dat hij van Mare Hildreth afbleef. Dit beloofde hij mij plechtig. Hij bleef ech ter troosteloos. Dag en nacht maalde hij over het gebeurde. Hoe meer ik hem troostte, hoe meer zijn gedachten hem kwelden. Een booze geest evenwel fluisterde hem toe Waag het nog eenmaalMisschien lukt liet en gij spaart de uwen zulk een zwaar offer. De winter trad voor ons klimaat vroeg in Reeds om Kerstmis was het buitengewone koud. Na dien tijd werd het weer zachter. Midden Januari werd ik vierentwintig jaar. Hiervan maakten wij gebruik om een klein uitstapje te doen naar mijn schoonouders. Mijn geld kwam op den bestemden dag in goede banknoten in Ruhmond aan. Ik naaide het in den binnenzak van den overjas mijns echtgenools en maakte alles gereed voor de reis. Het bewustzijn mijn man uit de klauwen van mijn bittersten vijand te kunnen redden, maakte mij gelukkig. Ik herinnerde mij nau- IN OOST-SIBERIE. Een onbloedige staatsgreep is geschied te Nikolskaje, Razdolnoje, Spask en Pokroepa, waar de regeeringsautoriteiten en de troepen de macht aan bet anti-bolsjewistische leger van ge neraal Kappel overgaven. Berichten uit Charbin bevestigen deze tijdingen, en voegen er aan toe, dat enkele communisten werden gearresteerd.De Japansche militaire autoriteiten hielden zich neutraal. MEXICO. De Mexicaansche president Obregan heeft Summelin, den secretaris van het Amerikaansche gezantschap te Mexico City in audiëntie ontvan gen. De president ontving hem zeer beminnelijk. Naar verluidt, deelde Summerlin de Mexicaan sche regeering mede, dat men te Washington zich eenigszins bezorgd maakte over de geruchten, betreffende bolsjewistische propaganda. Obre- gon antwoordde, dat maatregelen genomen waren om de verspreiding van het radicalisme tegen te gaan welijks een zoo vroolijken avond doorge bracht te hebben, dan den eersten te midden onzer familie. Een zwager, met vrouw en kinderen, was ook op bezoek en mijn brave schoonouders waren hartelijk verheugd ons allen bij elkan der te zien. Heerlijk brachten wij den avond door. Se dert lang waren wij niet zoo opgeruimd naar bed gegaan. Toen wij laat in den morgen in onze aan genaam verwarmde kamer ontwaakten, za gen wij dat het buiten sneéuwtle. Wij hadden afgesproken, dat Robert op dezen dag Mare Hildreth zou gaan opzoeken. Hij toonde nu weinig lust naar Fiddleton te rijden. De war me kamer, bet vroolijke gezelschap behaag den hem meer dan drie mijlen ver door wind heen en weder te rijden. Ik liet hem evenwel niet met rust. Eindelijk begaf hij zich op weg. Ik nam aan het venster plaats, om iets voor Kathy te naaien, en zag hoe de wind de sneeuw altijd liooger opstapelde. Mijn schoonzuster zat naast mij en hare kinderen speelden met mijn dochter tje. Wij vermaakten ons met hunne guiten streken, en eer ik het wist was het twaalf uur. Ik verwonderde mij, dat Robert nog niet te rug was, maar schreef het toe aan bet afschuwe lijke weder. Misschien ook had hij zich bij Hil- ALLERLEI De republikeinsche bladen te Berlijn uiten hun ergernis over een herinneringsplechtigheid te Berlijn voor de gevallen soldaten van het vroege re vierde garderegiment, waaraan een 200-tal vroegere officieren en een 2000 manschappen die ten deele thans bij de rijksweer zijn, hebben deel genomen, en waarbij ten slotte een parademarsch voor prins Eitel plaats vond. De kroonprins van Japan is gisteren te Havre aangekomen, waar burggraaf Isjühd Japansch gezant te Parijs,hem verwelkomde De prins bleef vandaag aan boord van de Katori en komt morgenochtend te Parijs, waar hem een of- ficieele ontvangst bereid wordt en hij 's avonds aan zal zitten aan een feestmaal te zijner eere in het gebouw van het Japansche gezantschap. Het Belgisch koninklijk echtpaar, is in En geland aangekomen. Naar men uit Brussel seint zal het van 4 tot 8 Juni een bezoek aan Londen brengen. Vergezeld van de Engelsche koninklijke familie zal het de Gildenhal, waar Lord Mayor koning Albert een eeresabel zal aan bieden, bezoe ken. -Uit Leipzig meldt men Het hof heeft vanmiddag vonnis gewezen tegen kapitein Müller. Hij is wegens mishandeling van aan hem ondergeschikten, het toelaten van een mishandeling en het behandelen van onderge schikten in strijd met de voorschriften, veroor deeld tot zes maanden gevangenis. Van de ande re hem ten laste gelegde punten is Müller vrijge sproken. Gistermorgen heeft de politie talrijke huis zoekingen te Parijs en in de voorsteden gedaan. Het aantal huiszoekingen bedraagt ongeveer zeventig. De namen der personen, die men op het oog had, worden geheim gehouden, doch men spreekt van Froussard, Pisch, Souvarine, Lo- ridt, Marie Bohon, en talrijke andere communis ten. Deze huiszoekingen staan in verband met de zaak, die aanhangig is gemaakt tegen het comi- dretli langer opgehouden dan hij van plan was. Zoo verliep nog een uur. Ik werd ongeduldig. Ik liep heen en weer, dan naar boven, dan naar beneden. Robert kwam niet. „Waar mag Robert toch blijven vroeg vader mij. „Ik weet het niet," antwoordde ik. „Voor een uur had ik hem al terug verwacht, maa r het weer en de weg zijn slecht." „Dat is zoo," zeide vader, „maar met mijn paard kon hij al tweemaal heen en weer zijn gereden, ondanks het slechte weer." „Hij zal toch wel dadelijk komen", zei ik zoo rustig mogelijk. Maar een vreeselijke angst maakt zich van mij meester. Het uur van het middageten had geslagen. Vader werd ongeduldig en moeder was bang voor de eer van de tafel. Ik verzocht hen niet langer te wachten. Ik kon bijna geen eten door de keel krijgen, 't Was of die geheel toegescliroefd was. Daarbij werd ik ook nog voor den mal ge houden. Ik was dan ook blij, toen ik een re den vond om mij op mijn kamer terug te trek ken. Ik gaf voor, dat ik Ivathy in bed moest leg gen. Ik zette mij aan Eet venster, legde de kleme in mijn schoot en dekte baar warm toe. t. Sneeuw de nog altijd cn weldra werd het zeer donker. 6 J Wordt vervolgd. •.-'VV'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1