TAN HIE SBAAF Co. AMSTBRDAMSCHE BANK Accreditieven. A. BOSCH, Boterslraat 63, Tel 580 Rotterdam. Amsterdam. Men heeft hier ongetwijfeld met een politiek misdrijf te doen. Het B. T. A. verneemt uit Belgrado dat bij het onderhoud dat Pasjitsj met Take Jones- cu heeft gehad, gebleken is, dat de politiek van Zuid-Slavië en Roemenië volkomen evenwijdig loopen. De Poolsche regeering is voornemens groo- te boschcomplexen in de omgeving van Thorn, Bromberg en Pommerellen te laten omkappen. Duitsche boschdeskundigen in dit gebied, dat vroeger aan Duitschland behoorde, zijn van oor deel dat de verwoesting van deze bosschen het begin is van den zekeren ondergang van het boschwezen in deze streek. Men verwacht dat de Engelsche mijnwer kers op 20 Juni den arbeid zullen hervatten. De algemeene staking in Noorwegen is ge ëindigd. Binnenland. Buitenlandsch rundvleescli. In het antwoord van de heeren Van IJssel- steijn en De Vries, Ministers van Landbouw, Nijverheid en Handel en van Financiën op dé beantwoording van vragen van den heer Weit- kamp betreffende verhooging van het invoer recht op vleesch of verlaging van den vleesch- accijns in verband met den invoer van buiten landsch vleesch, zeggen ze, dat het hun aan dacht heeft dat er door hc-t prijsverschil tus- schen het inlandsche rundvleesch en het van het buitenland aangevoerde en door de om standigheid dat op het eerste een accijns drukt naar de waarde en op het tweede een invoer recht naar het gewicht, een verschil bestaat tus- schen de belasting, van beide soorten geheven, en dat dit verschil in het voordeel is van het buitenlandsche vleesch. Intusschen blijkt uit de statistiek van den invoer, dat het ingevoerde buitenlandsche vleesch voor het grootste deel bestaat uit bevro ren Argentijnse!» vleesch, waarvan de prijs thans zoodanig is, dat de daarvan te heffen geslachts accijns evenveel zou bedragen als het invoer recht, zooals dit is voorgesteld bij het ontwerp van wet tot verhooging van het tarief van in voerrechten. Ze geven toe, dat ten aanzien van niet bevro ren versch vleesch de tegenwoordige regeling op den duur niet wel te verdedigen is, in het bij zonder, indien de invoer van versch geslacht vee grootere afmetingen mocht aannemen en van blijvenden aard mocht blijken te zijn, maar merken op, dat thans de vleeschprijsen voor de producenten nog zeer loonend zijn, terwijl bij daling der prijzen natuurlijk ook het verschil in belasting van het binnenlandsche en het bui tenlandsche vleesch vermindert. De bestaande bevoorrechting, voor zoover zij niet wordt opgeheven door bekrachtiging van het wetsvoorstel, zou belangrijke toeneming van den invoer van versch geslacht buiten landsch vleesch kunnen worden weggenomen door verlaging van ,den vleeschaccijns. Daartegen maakt echter Minister De Vries met het oog op den toestand van 's Lands schat kist ernstig bezwaar. Hij is intusschen bereid te overwegen, of te zijner tijd de bestaande on gelijkheid op andere wijze kan worden opgehe ven. Het bezoek van den Japanschen kroonprins. Naar men verneemt, zal de kroonprins van Japan, bij aankomst 15 dezer te Amster dam, aan het Centraal Station worden ont vangen Verwelkomd door Prins Hendrik, terwijl verschillende autoriteiten daar aanwezig zullen zijn. De militaire eerbewijzen zullen op het perron gegeven worden door een eerewacht van de land macht, met vaandel en muziek. Het muziekkorps zal den Prins met het Japansche Volksslied be groeten. In een luissterrijken stoet, niet eere-escor- tes van cavalerie en waarin de kroonprins in een met zes paarden bespannen galarijtuig en de hem vergezellende prins Kan-In in een galarijtuig, getrokken door vier paarden, zullen rijden, zal naar het Koninklijk Paleis op den Dam worden gereden, waar de kroonprins door de koningin wordt ontvangen, waarna ten 8 ure het groot gala-diner aanvangt. Voor het Paleis op den Dam zal bij aankomst van de Japansche gasten een eerewacht van de marine, met de marinemuziek, de militaire honneurs bewijzen. Na het bezoek den volgenden Donderdagoch tend aan de diamantslijperij-Asscher heeft ten halfeen s middags een intie dejeuner ten paleize plaats van de koninklijke familie met de Japan sche prinsen, benevens een maarschalk-dejeuner voor het gevolg. Op den rijtoer van de beide Japansche prinsen door Amsterdam, welke daarna volgt en die eindigt met de ontvangst door het ge- meentebstuur, vergezelt prins Hendrik de hooge gasten. Bij het vertrek dien middag ongeveer 5 uur naai' s-Gravenhage, zal weder een eere wacht in het station staan opgesteld. In het Haagsche Staatsspoorstation zal bij aankomst mede een eerewacht op het perron aanwezig zijn, betrokken vermoedelijk uit het regiment Jagers, met muziek en vaandel. Bij aankomst van de prinsen aan het Koninklijk Paleis te 's-Gravenhage, waarin den loop van den dag de Koningin inmiddels zal aangekomen zijn, zullen de militaire eerbewijzen worden gegeven door een eerewacht van het regiment Grenadiers met vaandel en de Koninklijke Militaire Kapel. Te Ijalfacht Vavonds heeft het reeds aange kondigde bezoek aan de Koningin-Moeder plaats ten hare paleize in het Voorhout, waar daarna de Koningin-Moeder de Japansche gasten 'n intie- men maaltijd aanbiedt, waaraan ook zal worden deelgenomen door de Koningin en den Prins der Nederlanden. Na afloop van dat diner ontvangt, zooals gemeld, de Minister van Buitenlandsche Zaken de prinsen te zijnen huize. Bij het bezoek aan Rotterdam op Vrijdag 17 dezer zal vóór het nieuwe raadhuis, tijdens dc ontvangst door het gemeentebestuur een eerewacht der marine staan. Vóór het vertrek naar Rotterdam dejeuneert prins LIendrik, na afloop van zijn bezoeken met de keizerlijke prinsen aan het Huis ten Bosch en het Vredespaleis, met Prins Hiro-LIito en prins Kan-In ten koninklijken paleize, waar dan tevens voor het gevolg een maarschalkdejeuner plaats heeft. Ten slotte heeft Vrijdagavond te halfacht ure ten koninklijken paleize een diner plaats, waarbij enkele autoriteiten zullen worden ge- noodigd, en na afloop waarvan de Koningin afscheid van hare hooge gasten neemt, die de volgende dagen een incognito in acht nemen. De Japansche prinsen zullen door de volgende heeren vergezeld worden Graaf Sutemi Chinda, lid van den Bijzonderen Raad prof. Kinnosuke Miura, hoogleeraar in de geneeskunde aan de Universiteit te Tokio vice-adm. Isamce Takeshita luit .-generaal Ta- keji Nara opper-adjudant van den kroonprins burggraaf Tamemorie Iriye, opper-kamerheer van den kroonprins de grootmeester van het hof van prins Kan-In, Shutoku Matsui; den ceremo niemeester van den Japanschen keizer, Hachiro Saionji kolonel Joshita Fukuda, adjudant van prins Kan-In den secretaris van het huis van den kroonprins, Uschide Toda den lijfarts van den kroonprins, dr. Hatta den secretaris van het Japansche departement van Buitenland sche Zaken, Setsuzo Sdwada den kapitein-luit. ter zee Koshiro Oikau, adjudant van den kroon prins, commandant Toyoki Kamada, adjudant van den kroonprins en graaf Yoshinoro Futara, secretaris van het ministerie van het keizerlijke huis. Wet op de grondbelasting. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een brief van den Minister van Financiën, houdende verzoek om het wetsontwerp tot regeling der grondbelasting weder op de agenda te plaatsen ter verdere behandeling en strekkende tevens ter geleide van eene nota van wijziging in dat wetsontwerp. Ho Handelsfaculteit. In de gemeenteraadszitting van Amsterdam is de voordracht van B. en W. tot wijziging der verordening tot regeling der Universiteit. (Op richting eener faculteit der Handelswetenschap pen], met 23 tegen 6 stemmen aangenomen. Het voorstel-Wibaut (tot splitsing der leer stoel in de Staathuishoudkunde) werd met 16 tegen 13 stemmen verworpen. Invaliditeitswet. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging der Invaliditeitswet. De regeering kondigt hier in tevens aan, dat binnenkort een wetsvoorstel tot verhooging der loongrenzen en uitbreiding der loonklassen is te verwachten. Ouder<Jomswet. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging der Ouderdomswet 1919. Het verkeer tusschen Belgie en Nederland. Dank zij de medewerking van de douanen en passen-contröle is het mogelijk, dat thans Belgen, die voor een dagje met pleizierbooten naai Walcheren willen komen, dit zonder las tige formaliteiten kunnen doen. Zondag worden twee zulke booten te Vlissingen verwacht. l)e classificatie van gemeenten. De Regeering heeft een commissie ingesteld met opdracht tot onderzoek of en zoo ja welke, wijzigingen in de bestaande regeling van klassi ficatie der gemeenten noodig zijn te achten. Visitatie der handbagage aan de grenzen. Op de vragen van den heer Van Dijk betref fende het onderzoek van de handbagage hij het verlaten van het land in de douaneloodsen, luidt het ministerieele antwoord, dat het in de bedoe ling ligt om, te beginnen met den a.a. zomerdienst der spoorwegen, de visitatie van uitgaande baga ge en de pascontrole op uitgaande reizigers te doen plaats hebben in den trein, voor zoover betreft de groote internationale verbindingen. Wat de visitatie ten aanzien van binnenko mende reizigers betreft, wordt opgemerkt, dat dezen, met het oog op een behoorlijke controle der passen, toch de visitatiezaal moeten pas- seeren. Van die omstandigheid wordt partij ge trokken voor het visiteeren in de visitatiezaal van alle inkomende reizigersbagage. Het onderzoek van bagage bij het verlaten van het land is nog niet van zuiver formeelen aard geworden, omdat, zoolang de desbetref fende uitvoerverboden niet zijn opgeheven, nog steeds moet worden gewaakt tegen frauduleu- zen uitvoer van goud en zilver, terwijl de vi sitatie ook dienstbaar is tot het tegengaan van ongeoorloofden uitvoer van wapenen, opium enz., in strijd met de desbetreffende wettelijke bepalingen. Hel huis van Jan dc Wit. Het voorloopig verslag op het desbetreffende wetsontwerp der Tweede Kamer beantwoor dende, deelt de Minister van Waterstaat mede, dat met de verbouwing van het perceel Kneu terdijk 6 in Den Haag voor huisvesting van den Raad van State ook volgens een door hem ge- raadpleegden architect Stuyt, ongeveer f 400.000 zou zijn gemoeid. Aangezien nu de kosten van het plan van de voorstellers van het amendement van Beresteyn c.s. en die van het nader op verzoek van den Minister uitgewerkte ontwerp in voldoende mate met elkander in overeenstemming zijn. bestaat er z.i. voor de teleurstelling van vele leden geen grond. Intusschen meent de Minister, dat er wel uit zicht op bestaat, dat, nu mag worden aangeno men dat de sedert eenige maande waargenomen aanmerkelijke daling in den prijs van bouwmate rialen zal bestendigd blijven, de kosten zullen meevallen. Mocht echter de nadere overweging van de consequenties van haar besluit van 1 Juli 1920 de Kamer de overtuiging hebben geschonken, dat de voorgestelde oplossing te kostbaar is, dan zou moeten worden overwogen, in hoe verre een andere oplossing tot belangrijke be sparing zou kunnen leiden. De Minister meent echter, dat men de verwachting daaromtrent niet te hoog zal mogen spannen en dat het wel niet gelukken zal een belangrijke goedkoopere oplossing te vinden en zeker zal het wel niet mogelijk zijn voor minder dan één millioen gulden een passend nieuw gebouw voor den Raad van State te stichten op plaatsen, die daarvoor naar het oordeel van dit college in aanmerking komen. Bezuiniging op het voorgestelde plan, zonder aan het aanzien van het hooge staatscollege te kort te doen, acht de Minister niet mogelijk. Dc restauratie van de Groote Kerk te Deventer. Gistermiddag had te Deventer de plechtige ont- huldiging plaats van den gedenksteen ter herin nering aan de thans voltooide restauratie van de Groote of St. Lebuinus Kerk. Het restau ratieplan, ontworpen door den vroeger te De venter gevestigenden architect W. te Riele Gzn. omvatte de uitwendige herstelling van het' zwaar beschadigde Gothische bouwwerk, met inbegrip van den toren, die echter als behoo- rende aan de burgerlijke gemeente, bij de uit voering van het plan in zijn ouden staat is ge laten. Niettemin is aan de restauratie niet minder dan 15 jaar, van 1905 tot 1920 gearbeid. Tijdens het werk had men met vele moeilijkheden te kampen, maar dank zij den steun van Rijk en Gemeente werden deze overwonnen, ook toen de oorlog ernstige stagnatie dreigde te veroor zaken. Van 1905 tot 1917 stond het restauratie werk onder toezicht van den bekenden architect dr. I'. J. H. Cuypers, daartoe door de regeering aangewezen. In de rede, door mr. Acquoy, voorzitter der restauratiecommissie, bij de onthullingsplech tigheid gehouden, werd aan dr. Cuypers nage dachtenis een erkentelijke en eerbiedige hulde gebracht. Een gedenksteen betreffende de restauratie is gemetseld aan de binnenkart der Zuidzijde van de Magistraatkapel. Het is een hardsteenen plaat, ongepolijst ter grootte van 1.27 bij 2.20 M., Alle soorten GEUISTILLEEKD in prima kwaliteiten. Van onzen invloed als het grootste handelsinformatie-bureau wordt door den handel steeds meer gebruik gemaakt voor het ineasseeren en regelen van achterstallige en betwiste vorderingen. op,dat de Minister het voorstelt alsof spr's stelsel duurder is. De heer Duymaer van Twist wijst er op, dat de Vrijwillige Landstorm de vrijwillige vóóroefeningen niet wil. Van leiding zal dan niet veel terecht komen. Nogmaals stelt hij in het licht, dat het leger onvoldoende zal zijn. De heer K. T e r L a a n dient een motie in, gelijk aan die van den heer Ivruy t, maar waarin de Regeering tevens wordt uitgenoodigd een nota van kosten over te leggen en een wets ontwerp in te dienen om de tweede helft van de lichting 1921 vrij te stellen. De lieer Van Ravesteyn betoogt dat de sociaal-patriotten weer dezelfde houding als in 1914 zullen aannemen als dezelfde toestand weer intreedt. De eenige anti-militaristische par tij is de Sovjetpartij in Rusland. (Gelach). De Minister van Oorlog, de heer P o p, ant woordt kort. Do algemeene beraadslagingen worden geslo ten. Over de moties wordt Dinsdag gestemd. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag. Kantoor Schiedam WESTVEST 36 Stads- en Gewestelijk Nieuws. Handelsregisterwet 1918. Ingevolge het 2e lid van art. 4 van de Handels registerwet 1918 moeten de handelszaken, welke reeds gevestigd waren bij het in werking treden dezer wet, binnen 3 maanden na het tijdstip dei- inschrijving in het Handelsregister worden op gegeven. Ten einde voor den handel moeilijkheden te voorkomen, wordt er nogmaals op gewezen, dat de Handelsregisterwet 1918 op 15 Maart j.l. in werking getreden zijnde, de op genoemden datum reeds gevestigde handelszaken vóór 15 Juni 1921 ter inschrijving in het Handelsregis ter moeten worden opgegeven, terwijl er in het bijzonder de aandacht op wordt gevestigd, dat Art. 25 van genoemde wet bepaalt, dat bij, die niet voldoet aan zijne wettelijke verplichtin gen tot het doen van opgaaf voor inschrijving in het Handelsregister, wordt gestraft met, geldboete van ten hoogste 2000.-—. Staten-Generaal. Voorziening. De Minister van Waterstaat heeft gistermid dag in zijn Departement geinstalleerd de Staats commissie met opdracht om, in verband met de aanneming door de Tweede Kamer op 4 Maart 1921 van de motie-Van BeresteijnMarchant,, de Regeering van voorlichting te dienen om trent de electriciteitsvoorziening van het land. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag, 10 Juni. Voortgegaan wordt met de behandeling van de nieuweregelingvandendienst- p 1 i c h t. M i n i s t e r P o p zet zijn rede voort. Ook spr. zou willen, dat de ontwapening mogelijk werd) De werkelijkheid verzet er zich echter voorloo- pig nog tegen. Bij het ontwerpen van haar stelselheeftde regeering gestreefd naar beperking van persoonlijke en financieele lasten, zondaer dat een onbruikbaar leger zou worden verkregen. De opheffing van het verschil tusschen kern- troepen en reserve-troepen zou de kosten aan zienlijk verhoogen, ook om de noodzakelijkheid van uitrusting Van de reserve-troepen. Zes maanden oefening van het veldleger is bovendien het minimum. Uit de verkorting van de oefening zou een débacle kunnen voortvloeien, waarvoor spr. de verantwoordelijkheid niet op zich kan nemen. Het planvan Veen kan dus niet tot 't doel leiden. Een kostenberekening is niet te geven. Voor vooroefeningen zal worden gebruik gemaakt van den vrijwilligen landstorm en zoo noodig van andere lichamen. Loting acht spr. niet door iets minder leelijks te vervangen. Het vestingstelsel wenscht, hij slechts te onderhouden, niet uit te breiden. ten aanzien van de kustverdediging neemt de minister een afwachtende houding aan. Een vlootwet voor instelling van een vlootfonds is naar lndië om advies. De heer Drion trekt zijn motie in. Spr. is tegen het stelsel-van Veen. De lieer Van Veen meent, dat wij een onvoldoend kernleger krijgen. De Minister moet de verantwoording dragen spr. zal weten de zijne te dragen. De heer Marchant blijft den minister ver wijten, dat zijn stelsel onvoldoende is. Hij keurt het af, dat de Minister voor zijn reservetroepen afwacht wat zijn bondgenooten aan uitrusting zullen beschikbaar stellen. Spr. komt er tegen Inspectie. Wij herinneren er aan, dat a.s. Dinsdag en Woensdag de inspectie van de verlofsgangers zal plaats hebben in den St. Joris Doele alhier. Deze zal plaats hebben voor de lichting 1918 op Dinsdag 14 Juni de letters AK v.m. 10 uur de letters L—-Z n.m. 1 uur, voor de lichting 1919 uitgezonderd de Octoberploeg der Cavalerie en van die der he reden artillerie op Woensdag 15 Juni, de letters A—K v.m. 91/2 uur en de letters L—-Z n.m. 1 uur De verlofgangers van de overige lichtingen behoeven dit jaar geen inspectie te maken. Processie naar Kevelaar. Naar wij vernemen, zal de Schiedamsche Processie naar Kevelaar wederom plaats hebben, vermoedelijk begin Augustus. Het bestuur tracht reeds daarvoor een extra trein beschikbaar te krijgen. Ook het visum voor de reispas is aanmerkelijk goedkooper geworden en zal het dus voor nie mand I ezwaarlijk zijn, om Maria's Genadeoord „Kevelaar te bezoeken. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Poli tie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags kinderschoen, koffiezeefje, ring met 2 sleutels, loterijbriefje, nummerplaat, ledige portemonnaie^ broche, handschoen, schaar, loodjes, sleutels, paar klompen, huurboekje. Bij vindersdamesportemonnaie met inh., B. Diedrich, Proveniershuis 2; kindermuts, Spithoven, Grofbaan 59 keeshondje, H. van Dijke, Nieuwehuurt 1 gaspenningen, Wed. Marks, v. Smaleveltstraat 6a portemonnaie met inh., A. J. van 't Hof, Hoofdstraat 89 a papie ren geld, Vrauwdeunt, Pr. Hendrikstraat 12; ceinture, L. Frenaij, Achter de Teerstoof 7a ring, C. J. Schaap, v. Smaleveltstraat 35 ijs muts, A. Degeling, Kinderbuurt 5b heerenboord Mastenbroek, Puttershoekschestraat 51 cein ture van regenjas, Wed. Baas, Heenvlietsche- straat 36parasol, C. Bruinhout, Grofbaan 25/14 jongensschoen, Mes, Maasstraat 1.7 bro che met portret, J. J. Gerritsen, Vriendschap- straat 2a portemonnaie met inh., W. v. d. Meer, Visscherstraat 27 dasje, P. van Oers, Singel 12/5 portemonnaie met inh., A. Koster, Hoofd-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2