Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Ms-Ongevallenverzekering f 0 44ste Jaargang. Woensdag 15 Juni 1921. No. 13061 FEUILLETON. Virginia's levensloop. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. - Postbus: 38. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2,50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. U) leveulaBfe geheele Invaliditeit j *1 vevUei vu een hand, veel ef 9e| IQ veiilfB duim De venekerlng weidt |ewnubet|d deei de Helludmhc Aigemeeae Venekeitai|ibuk te Sehledi 'j of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, 1 oen te weten dat op Maandag den 20sten Jnni ''.k., aan de huizen der ingezetenen de gewone jaarlijksche collecte zal gehoudf kn worden ten M'hoeve van het Fonds tot aanmoediging en j leuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, en noodigen de ingezetenen uit, naar vermogen bij te dragen, en alzoo mede te w erken aan de verzorging van verminkte krijgs- den en de tegemoetkoming in de behoeften er betrekkingen van hen, die in den strijd voor net vaderland gesneuveld zijn. Schiedam, 15 Juni 1921. Buitenlaudseh Nieuws. ENGEL AM) EN HET OOSTEN. >e met groote belangstelling verwachte me- "'i reling van Winston Churchill, den minister J""1 koloniën, over het bestuur van liet Midden- 'osten is gistermiddag in het Lagerhuis gedaan. 'schoon de Engelsche belastingbetalers geen neigmg vertoonen om terug te deinzen voor de verantwoordelijkheid die de aanvaarding van de mari' aten van den Volkenbond voor Palestina "i jesopotamië hun op heeft gelegd, beteekent, 11 testuur van deze gebieden toch een zware as voor de natie en hel was van den beginne a aan duidelijk, dat het overzicht van de toe stand dal de minister zou geven, aan critiek zou onderworpen worden. I lij kon echter de uitgaven met sterke argu menten verdedigen. Engeland, zeide hij, had de verantwoordelijkheid voor de mandaten plech tig aanvaard en kon de Palestijnsche joden niet overlaten aan mishandeling door de Arabieren of u'zooa's Bagdad aan plundering door de 1 t ocrënen. Engeland was verplicht zijn ver bintenissen gestand te doen. Lp het oogenblik was het onjuist om te zeggen, dat het daarin tekort gescholen was of dat zijn mlpbronnen het niet in staat stelden zich van die verplichtingen te kwijten. Churchill legde nadruk op de moeilijkheden die men ontmoette bij het ontwerpen van een ge schikte bestuursinrichting in Mesopotamië maar en gevolge van een conferentie, die hij bij zijn J'mgste bezoek in het Oosten bijeen had geroepen, Nvas de zaak nu geregeld en op het geheele Arabi- 'I'. Schiereiland had men nu een duidelijke poli- te!;, waarover alle autoriteiten zich verstaan nadden. 1 en gevolge van de meer geregelde toestanden Was het mogelijk geweest de troepen in Palestina Mesopotamië sterk te verminderen en er wa- 1,-11 1111 48 bataljons tegen 175 toen de wapenstil- s'and onderteekend werd. Zelfs met de groote beperkingen die voorge- Onzin, Teresa. Wat zou ons overkomen? Ik ben dood van den slaap en zou liever ter stond naar bed gaan. Wat zien die bedden er gezellig uitHoe grappig, om een geheelen nacht in een spoorwegcoupé door te bren gen". Plotseling scheen haar iets in te vallen len, want plotseling liet er onmiddellijk op volgen „Morgen, als wij te Parijs zijn, zal ik dien heer wel betalen." „Als we te Parijs zijn Gij vergist u, Sig- norina. Gij zult hem nooit weer ontmoeten." „Stellig wel. Hij gaat ook met dezen trein naar Parijs. Ik zal naar hem uitzien. Wees maar niet hang. „Dat zal niet gebeuren, liet zou hoogst °ngepast zijn. Wat zou de eerw. vader wel zeggen En wat moet moeder Frlncisca wel denken. nLieve hemel, Teresa, ik ben niet van plan hem na te loopen. Ik wil hem alleen maar be- 'leh wat ik hem schuldig ben. Dat is toch niet 'Ueei' dan betamelijk. Ik zal op het perron naar hem uitzien." Op het gezicht van Teresa's wanhopigen steld worden was het onvermijdelijk dat de uit gaven voor 1921 zeer hoog zouden zijn. Het defi nitieve totaal van de geschatte uitgaven voor het loopende jaar na alle beperkingen waartoe besloten was bedroeg £35 millioen. Men over woog echter andere bezuiniginge om het totaal op £27'/g millioen te brengen en als de maatre gelen die nu getroffen worden, succes hadden, schatte hij dat komende jaar de normale uit gaven van Palestina en Mesopotamië niet meer dan 9 of 10 millioen zouden zijn. Ten aanzien van Mesopotamië was besloten tot instelling van een Arabische regeering onder een Arabisch hoofd. Men was van plan de voor- loopige regcering te vervangen door een nationa le vergadering en een Arabisch leger voor natio nale verdediging op te richten. De politiek van de regeering was om in Irak een Arabischen staat te vestigen die Engeland vriendschappelijk gezind was en men had beslo ten het huis van Mekka te kiezen om een nieuwen gebieder over dien staat te verschaffen. Aan emir Fasoel was medegedeeld dat, in dien het volk van Irak hem aanvaardde, hij den steun van de Engelsche regeering zou krijgen. De Britsche politiek was een onafhankelijke regeering in te stellen en haar te steunen tot zij sterk genoeg was, om op eigen beenen te staan. Over Palestina zeide Churchill nog, dat hij geen reden zag waarom men niet met, de noodige zorg een gestadigen stroom van Joodsche immi granten in het land zou kunnen laten. Dat zou een toeneming van de welvaart van het heele land ten gevolge hebben. IERLAND. De moordtoorteelen in Ierland hebben zich thans naar het noorden van dit ongelukkige land verplaatst. J.I. Zaterdag is in Belfast op een zeer bloedige wijze geëindigd. Terwijl in een der wijken van de stad op een hevige wijze door de burgers onderling en later met de politie gevochten werd, waarbij een groot aantal per sonen min of meer ernstig werd gewond, werden in de buitenwijken van.Belfast drie mannen door onbekenden vermoord. De ongeregeldheden begonnen Zaterdag avond om 10 uur met een .Vechtpartij tusschen Lwee of drie mannen. Er sloot zich om de vechtenden een kring van belangstellenden, die door aanmoedigende kreten het vuur er bij de vechtersbazen inhielden. Sommigen wa ren met schreeuwen en schelden niet tevreden en uitten hun sympathie voor een der strij dende partijen door met steenen naar de tegen partij te werpen. Anderen grepen naar hun revolvers en schoten deze in de lucht en op de vechtenden af. Daarmede was de vecht partij in een wezenlijk gevecht ontaard. Uit het midden van de strijdende groep klonken kreten van pijn en angst, als een der strij denden door een kogel of door een steen getrof fen bleek te zijn. De politie was in liet begin tegen het ge peupel niet opgewassen. Zij verzocht om ver sterking en begon daarmede do straten die op blik op de bedden, die de conducteur in ge reedheid maakte,begon zij hartelijk te lachen. „Arme Teresa, gij zult er nooit in kunnen," zei zij, haar ondeugend aanziende „Misschien moet gij den geheelen nacht wel rechtop blijven zitten." De conducteur dacht er echter minder wan hopig aan. „Courage, madame Het is grooter dan het schijnt" sprak hij bemoedigend. „Ik kan u verzekeren, dat verleden nacht een Russische prinses er gebruik van heeft gemaakt, die tweemaal zoo zwaar was als madame. Ce n'est que le premier pas qui cóute. Madame kan het onderste en mademoiselle het bovenste bed nemen, en zij zullen er even goed in slapen, als of zij thuis waren." „Ja, maar om er in Le komen," zuchtte de arme Teresa wanhopig. „Hoe heeft men twee hulpelooze vrouwen 's nachts kunnen laten reizen in zulke miserabele kribben, in plaats van alsjfatsoenlijke menschen in 'n stille kanier achter slot en grendel." Zij wierp een knorrigen blik op den beleefden conducteur, die haar een aangename nachtrust toewenschte. Intusschen sliep Teresa veel beter dan haar beschermelinge, wie het bonzen van den trein, maar vooral de opwinding van de reis, nog lang wakker hielden. Tegen den morgen pas viel Virginia in slaap en toen zij Parijs naderde, was zij weer wakker en moest Teresa herhaaldelijk de plaats waar gevochten werd, uitkwamen, af te zetten. De ambulance-auto's reden op en aan om de tallooze gewonden naar de zieken huizen te brengen, waar zij verbonden werden. De meeste hadden schotwonden in het hoofd. Wonder boven wonder werd bij den hevigen strijd niemand gedood. Een bom ontplofte, waardoor een jonge man een der handen van het lichaam werd afgerukt. De slag veroor zaakt door de ontploffing bracht een oogen blik de strijdende partijen tot rust maar spoe dig daarop was het schieten en steenenwerpen weer in vollen gang. De politie, die er tot dus ver niet in geslaagd was om de vechtenden te scheiden, trok zich thans, na wederom ver sterking te hebben verkregen, tegenover de vechtende kluwen menschen tezamen. Zij gaf na een herhaalde sommatie om "zich te ver spreiden, een salvo af. Het geknetter van de dienstrevolvers der politieagenten bracht er den schrik in. De mannen hielden op met vech ten en d'e politie beheerschte daarop het tooneel van den strijd. Toen de strijd op zijn hevigst was, had de politie, om het gevecht te localiseeren, de straten afgezet, waardoor niemand het getrokken cor don kon passeeren. Een voorbijganger was daar door genoodzaakt den geheelen avond van den strijd getuige te zijn en hij beschreef hem later als den hevigsten dien hij ooit als burger had ge zien. In een andere wijk van de stad werd des nachts tusschen één en twee uur door eenige mannen die in een auto zaten, een drietal in woners van Belfast uit hun woningen gesleept en buitenshuis doodgeschoten. De doodc licha men werden in den auto meegenomen en in verschillende voorsteden van Belfast neerge legd. De daders van deze afschuwelijke moor den hadden een uniform aan.Bij een der slacht offers klopten zij aan en riepen tot de vrouw, die achter de gesloten deur vroeg wat er gaande was dat haar man zich onmiddellijk op het dichts nabijzijnde politiebureau moest vervoegen om zich te identificeeren. Toen de vrouw de deur opende en vroeg of haar man zich niet even mocht kleeden, werd dit door de in uniform ge- kleede mannen geweigerd. Zij sleepten hun slacht offer in zijn pyama de straat op en even latei- hoorde de vrouw een schot, waarna de auto zich verwijderde. Het lijk van haar man werd den volgende morgen in een veld dicht bij Belfast gevonden. Nader meldt Reuter De ongeregeldheden in Belfast zijn gister avond opnieuw begonnen, t it verscheidene hui zen werd door Sinn Feiners geschoten en ver schillende politieagenten werden gewond. Daar na werd de wijk, waarin de ongeregeldheden Waren begonnen door militairen en politie door zocht. Een aantal personen werd gearresteerd. ENGELAND. Naar Reuter uil Londen seint zijn de reeds ge- mimen tijd slcepende onderhandelingen tus schen de werkgevers en werknemers in de machi- IQ iiiHn m mb wQivingei M viilln ra •Ikea u4«» m vlagui schudden vóór de zwaarlijvige matrone tot be zinning kwam. Bij het uilstapen had Virginia niet veel moeite haar onbekenden vriend weer te vin-, den, want deze stond reeds naast den coupé en hielp beide dames met eenvoudige hoffe lijkheid. „U zult mij zeker wel wTlen toestaan voor uw bagage te zorgen en u veil'g m een hotel te brengen. Wanneer men w.em'g gereisd heeft, is de drukte aan het station-van Parijs wel wat overweldigend, vooral voor dames." Virginia nam onbevangen zijn hulp aan en Teresa volgde mopperend, ofschoon zij heime lijk blij was in het gedrang en lawaai een veili- gen gids te hebben. „Denkt ge lang in Parijs te blijven, made moiselle Hebt u reeds een hotel besproken vroeg de jonge man onder het voortgaan. „Ja, een hotel hebben wij besproken, daar heeft de eerwaarde vader voor gezorgd. O, neen, wij blijven maar één dag ik moet naai Engeland, ziet u, naar mijn oom, Mr. Lel lie- bridge. „Mr. Lethebridge, maar dan weet ik uw naamDan zijt ge Maar hier werd het gesprek afgebroken, doordat de dikke Teresa zich als een bal tus schen de beide jongelieden schoof. „Signorina", sprak zij scherp, terwijl zij den jongen man met geen blik verwaardigde, nebouwnijverheid, welke over een loonsverlaging loopen, thans afgebroken. De loonsverlaging, waartoe de werkgevers hebben besloten, zal Donderdag a.s. in werking treden. Men verwacht, dal in het geheele land meer dan anderhalf millioen arbeiders het werk zul len neerleggen. OPPER-SILEZIE. Men verneemt uit Berlijn De Poolsche insurgenten hebben gisteren de wapens weder opgenomen en zijn 's namid dags in Kattowitz binnengedrongen. Zij zijn in de straten een wilde schietpartij begonnen. Des avonds hebben zij zich echter wederom uit de stad teruggetrokken. Ook bij Ratibor hebben de Polen weder de Duitsche zelfverdedigingstroe pen aangevallen, welke hen echter met zware verliezen hebben teruggeslagen. In de landelijke districten vlucht de landbevolking, ook de Pool sche, voor den aanval der insurgenten. De man nelijke Poolsche bevolking tracht op deze wijze de haar dreigende inlijving bij de insurgenten- troepen te ontkomen. Aan de „Lokal Anzeiger" wordt uit Beu- then gemeld, dat de sociaal-democratische afgevaardigde voor den Rijksdag, Bias, door de Polen uit zijnin de voorstad Roosberg gelege wo ning is gehaald en met nog twee Duitschers ge vankelijk weggevoerd is. In den Rijksdag heeft president Loebe van deze gevangenneming mededeeling gedaan. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft ver klaard, dat hij nog geen bevestiging van het bericht heeft ontvangen. Men heeft graaf Praschma opgedragen om, indien het bericht inderdaad juist blijkt, bij de inlergeallieerde commissie te protesteeren en on middellijk te eischen, dat genoegdoening worde gegeven en waarborgen tegen een herhaling van dergelijke feiten. De intergealliecrde commissie heeft de actie tot verdere ontruiming in Opper-Silezië gestaakt. Als reden heeft zij den politieken partijen laten weten, dat de organisaties voor zelfverdediging weigeren om vóór de opstand is onderdrukt, de door hen bevrijde en beschermde streken te ont ruimen. De Duitsche partijen stonden op 't stand punt, dat het de taak der intergealliecrde com missie is om nu eindelijk tegen de opstandelin gen op te treden en niet tegen de Duitsche orga nisaties, die vanzelf zullen ontbonden worden, zoodra het oproer is gedempt. De bevolking kan zich de zelf-georganiseerde bescherming niet late ontnemen, vóórdat zij door hét optreden van de commissie het bewijs krijgt dat zij zich in vei ligheid bevindt. DENEMARKEN. Volgens een officieel rapport over 1920-21 be draagt het belastbaar inkomen over het ge heele land 3359 millioen kronen, het belastbaar vermogen 9910 millioen. Sedert 1914 is het eerst- „ik heb het adres van het hotel aan dezen man gegeven, die onze bagage draagt. Hij zegt, dat daarginds de omnibus staat, die ons mede zal nemen. Wilt gij, als het u blieft, medegaan U weet wel, de eerwaarde moeder abdis. Ik kom, Teresa, ik kom, maar ik moet eerst dezen heer nog teruggeven, wat, hij voor mij in de restauratie heeft betaald." Zij hadden den omnibus bereikt en Teresa nam haar beurs met schuine blikken den vreem deling opnemend, alsof zij iets anders verwachtte dan dat, deze op het oogenblik zelf haar de beurs uit de handen zou rukken en dan aan den haal gaan. „O, ik bid u, die kleinigheid riep de jon ge man. „Ik heb veel meer recht om u te hel pen, dan u wel vermoedt, Signorina ik. Maar Teresa, die den omnibus veiliger terrein achtte, duwde het jonge meisje de treden op, en terwijl zij haar haastig wilde volgen, gleed zij uit. Haar hand omklemde nog de beurs en zij kon zich daardoor niet snel genoeg ergens aan vastgrijpen. Zij viel terwijl tegen de trede en bleef kreunend liggen. Doodelijk verschrikt sprong Virginia uil het rijtuig, maar de jonge man had zich reeds over de gevallene gebukt en hielp deze, niet zonder moeite, overeind te komen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1