AMSTEBDAMSCHE BANK fucasseeringen. geven niet langer voort te gaan met het houden van vliegende winkels, indien ze althans er prijs op stelt de aan dit lichaam verleende faci liteitenten aanzien van het disconteeren van wissels onder Staatsgarantie te behouden. De hooge belastingen. Een aantal ingezetenen van Arnhem richt een proclamatie" aan de burgerij, waarin mede werking wordt verzocht om te komen tot een organisatie, die zal trachten met de bekende middelen, als het zenden van adressen, het be werken van de openbare meening, het houden van bijeenkomsten enz., het doen van onnoodige uitgaven tegen te gaan. Secretaris van den bond is J. A. Baron van Heeckeren van Molecaten. Het bezoek van den Japanschen kroonprins aan ons land. Zaterdagochtend half elf is het driedaagsche offfcieele bezoek van den kroonprins van Japan, vergezeld van prins Kan-In aan de Koningin geëindigd. Op dat uur zijn de hooge bezoekers en de leden van hun gevolg, die ten Koninklijke Paleize in Den Haag gelogeerd hebben, naar het Hotel des Indes gereden. Prins Hiro-Hito en prins Kan-In, die Vrijdag avond na afloop van den maaltijd ten Paleize, van de Koningin reeds afscheid hadden genomen en -"it gisterochtem' de len van den Prins, wer den in de vestibule van het Paleis uitgeleid door den opper-tmfmaarschalk graaf Van Bylandt den hofmaarschalk jlir. Boreel, den oppercere- moniemeester graaf Du Monceau, en den inten dant van het Koninklijk Paleis, kamerheer J. baron Taets van Amerongen. Alvorens naar het hotel te gaan, legden de Kroonprins, prins Kan-In en de voornaamste leden van het gevolg een afscheidsbezoek af bij de Koningin-Moeder. Prins Hiro-Hito, bood aan de Koningin-Moeder een kostbaar geschenk aan. De Japansche kroonprins en prins Kan-In zijn Zaterdagmiddag na een noenmaal bij den Ja panschen gezant in Den Haag, met klein gevolg per auto, incognito, naar Amsterdam gegaan tot het brengen van een bezoek aan Artis. Zaterdagavond heeft in het Palacehotel, Scheveningen, een diner plaats gehad, ter eere van den Japanschen kroonprins, aan geboden door den Japanschen gezant. Na afloop van het diner had een groote recep tie plaats, waartoe de genoodigden zich om streeks lialfelf in een der salons aan de zeezijde verzamelden. Prins Hiro-Hito en prins Kan-In versche nen eenigen tijd later met Prins Hendrik. De genoodigden konden zich aan de prin sen laten voorstellen, waarvan velen gebruik maakten. Onder de talrijke aanwezigen be vonden zich een groot aantal autoriteiten, onder wie de leden van den ministerraad, de Minister van Staat, Mr. P. W. A. Cort van der Linden, 'id van den raad van State, de president van den Hoogen Raad Jhr. Mr. W. H. de Savornin Lohman, onderscheidene leden van het corps diplomatique en verschillende consuls uit den Haag zoowel als uit Rotterdam en Amsterdam, de hoofddirecteur van het Rijksmuseum Jhr. van Riemsdijk en vele an ''eren, waarvan verschillen 'e met hunne dames. De vereeniging van hoofd redacteuren was o.a. vertegenwoordigd door den heer Humme, de vereeniging der Haagsche Dag bladpers door den heer de Lang. Er heerschte een geanimeerde en ongedwon gen stemming. Tegen elf uur vertoonde de heer Mullens een film, waarin hij het bezoek van prins Hiro Hito aan Amsterdam, den Haag en Rotterdam had vereeuwigd. Deze film is op verdienstelijke wijze begeleid dom muziek, en in het kort toegelicht door een kleine, in'tFransch gehouden inleiding van den heer Mullens. Een levendig applaus vertolkte de instemming waar mede de genoodigden het op het doek gebrachte beeld hadden gevolgd. Het gezelschap bleef nog langen tijd op ongeowongen wijze in de salons van h t Palace Hotel samen. De Japansche kroonprins en gevolg zijn heden Maandagoehtend 7 u. 31 min., van Den Haag over Rotterdam, Roozendaal en Mechelen naar Leuven vertrokken. ice-admiraal Van Bleiswijk Ris en de overige heeren van den Nederlandschen eeredienst aan de prinsen toegevoegd, deden den kroonprins tot de rijksgrens uitgeleide. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Er was o.a. ingekomen een schrijven der Commissie ex art. 26, Wet op de K. v. K. voor de Beneden-Maas dd. 12 Mei 1921, van den navol genden inhoud Wij ontvingen van de Kamer van Koophan den en Fabrieken te Vlaardingen bijgaand schrij ven der N. V. „Schieveem" te Schiedam, met verzoek het aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden - Maas te willen doen toekomen, zoodra deze in werking is getreden. Aangezien met de samenstelling van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas nog wel ettelijke maanden ge moeid zullen zijn, stellen wij inliggend schrijven ter afdoening in handen van uw Kamer. Aan de N. V. „Schieveem" zonden wij bericht van doorzending Het in deze missive bedoelde aan de Kamer van Koophandel te Vlaardenin- gen gericht schrijven, gedagteekend 19 Februari 1921, en onderteekend door of namens de N. V. „Schieveem", de Naamlooze Vennootschap W. A. Hoek's Machine- en Zuurstoffabriek, de Scheepsbouwmaatschappij Nieuwe Waterweg, W. Hasekamp en Go., de N.V. Corn. Swarttouw's constructiewerkplaatsen en Machinefabriek, de Stearinekaarsenfabriek en A.Tieman, luidde als volgt Ondergeteekenden, allen gevestigd te Schiedam, hebben de eer zich tot uw College te wenden in zake het volgende Reeds sedert jaren wordt aan de verschillen de te Schiedam gevestigde Maatschappijen een spooraansluiting van de terreinen gelegen aan de rivierzijde van de stad, in uitzicht gesteld. Tot nu toe is echter van deze aansluiting niets gekomen en op een door de eerste onder- geteekende aan het college van B. en W. van Schiedam gericht verzoek, werd als antwoord ontvangen, dat door het Gemeentebestuur zoo wel met het gemeentebestuur van Rotterdam, als met de Directie van de Hollandsche Spoor onderhandelingen werden gevoerd, doch dat ver wacht werd, dat er nog wel eenige jaren zullen heengaan, alvorens het gewenschte doel zal wor den bereikt. Waar de verschillende groote industrieën aan de rivierzijde van Schiedam gevestigd da gelijks het groote ongerief van de niet-aanslui- ting aan het spoorwegnet ondervinden, zouden ondergeteekenden het op prijs stellen, indien door uw College eveneens getracht werd, de aanslui ting aan het spoorwegnet binnen den kortst mo gelijken tijd te verkrijgen en verzoeken zij u be leefd, aan de eerste ondergeteekeftde van dit schrijven wel te willen mededeelen, of uw Col lege daartoe bereid is en zoo ja, ook het resul taat, van uw pogingen te willen berichten. Ingevolge deze missive besloot de Kamer,aan heeren Burgemeester en Wethouders van Schie dam te berichten, dat zij instemt met het streven der N. V. „Schieveem" c. s. om aansluiting der m die missive bedoelde terreinen aan het spoor wegnet te verkrijgen. vele ruime woningen thans ledig staan en als men in de arbeidersbuurten komt, ontmoet men in heel veel huizen meer dan een gezin opgeborgen, tot zelfs in een kelder woont een gezin van 6 per sonen, die er allen even ellendig uitzien, elders woont een gezin van 4 personen in een hok zonder stookgelegenheid of W. C.-inrichtingEn zoo zou men honderden gevallen kunnen aanwijzen. We gelooven wel dat de Gemeente alles doet wat ze kan om de menschen aan een betere wo ning te helpen, maar toch rijst onwillekeurig de vraag kan er niet meer gedaan worden Be schikt de Gemeente niet over panden, welke met weinig kosten tot woning kunnen worden inge richt ol althans tot kantoren, zoodat niet eenige llinke woningen aan de Nieuwstraat gelegen aan de bewoning behoeven te word én onttrokken, om ze in te richten tot kante ren voor diverse diensten? Of zijn deze ambtenaren ook in een kelder ondergebracht Tans is weer 'L kantoor van Armbestuur, thans gevestigd in den Doele (waarlijk geen klein pand aan de beurt om over geplaatst te worden naar een complex panden aan het Broersveld, thans nog door eenige ge zinnen bewoond, terwijl daar toch wel heel wat minder ruimte zal zijn dan in 't Doele-gebouw t Voormalig kantongerechtsgebouw, Centrale Keuken, 't Beursgebouw zouden toch zeker eer der in aanmerking behooren te komen voor de diverse kantoren, dan thans door gezinnen be woonde huizen. Deze eerstgenoemde zijn, meen ik verhuurd, of worden voor een klein deel van den dag meest in de avonduren gebruikt. Zou de Gemeenteraad, om den woningnood nog niet te verergeren, niet mee kunnen werken om thans bewoonde huizen niet voor bureau voor den gemeentedienst te bestemmen U dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend Veritas. is hij opgenomen en naar een ziekenhuis ge- bracgt. O.a. is zijn been op twee plaatsen gebro ken. Ie Boctudtz is het vierjarig zoontje van den heer St., dat bij zijn vader op een met steenen beladen vrachtauto had plaats genomen, van het in beweging zijnde voertuig gevallen. De wielen gingen over het kind heen, dat kort daarop is bezweken. - ln de meening, dat een auto kwam aanrijden, stapte de bejaarde landbouwer M. te Lichten voorde van den grintweg en ging loopen op de trambaan. Niet een auto maar dc tram kwam aan M. werd aangereden en bewisteloos opge nomen heeft wonden bekomen aan het hoofd en beide been en en men vreest voor het behoud van zijn leven. Bijdeinstallatievandennieuwen burgemeester van Egrnond-Binnen was op het plechtige oogenblik de voorzittershamer zoek. De veldwachter stelde een onderzoek in en ont dekte den hamer in een naburig café. Dij kwam er dra mee terug en t oen kon de installatie voortgang hebben. Een hongerstake r. I)e dienstweige raar II. Groenendaal uit Haarlem is reeds 4 dagen in het Militaire Hospitaal in Den Haag in hongerstaking. Verdronken. Te Spaarndam is bij het dienstzwemmen de 21-jarige sergeant D. Bruin uit Velseroord Verdronken. De hoofdcommissaris van politie te 's-Graven- hage, de heer F. van 't Sant, is benoemd tot of ficier in de orde van den Heiligen Schat. Den heer Th. IJ. J. Besseling, hoofdinspecteur van politie, chef der centrale recherche te 's-Graven- hage, is het ridderkruis der orde van den Heiligen Schat verleend. De heer H. de Jongh, consul-generaal van Ja pan te Rotterdam, is benoemd tot com nandeur der Orde van de Rijzende' Zon, de heer J. P. van Vliet, vice-consul te Rotterdam, tot offi cier der Orde van den Heiligen Schatdezelfde onderscheiding is verleend aan den consul te Amsterdam, den heer Bekker. Congres. Het derde Binnenscheepvaartcongres, het welk is uitgesteld, zal than„ op 28 en 29 Sept. a.s. te Rotterdam worden gehouden. De heer J. J. v. Capelle, voorzitter van het congres is afge treden. In zijn plaats is gekozen de heer mr. H. Smeenge. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam. Vrijdag vergaderde deze Kamer onder voor zitterschap van den heer H. J. Jansen, voorzit ter-plaatsvervanger. St. Genesius Patronaat. Langzaam maar zeker Dit gezegde is ook van toepassing op de Tooneelclub „St. Genesius" in de Gorzen. Gisteren hebben wij weer kunnen constateeren dat door genoemde club met ge leidelijken tred wordt voortgegaan op den weg naar perfect spel. Het drama „Priesterlijke Heldenmoed" gaf duidelijk weer de broederlijke offervaardigheid en geringschatting van eigen levenvan Pr.,,Alfonsius" om zijn broer te redden naar ziel en lichaam. Wat decors aangaat, moest men roeien met de riemen die men had. In het algemeen werd er door de nog jonge krachten aardig spel te zien gegeven. Na een dankwoord van den Z.E. Heer Pastoor en een woord van lof aan den Regis seur over de keuze van het stuk, sloot deze recht gezellige met muziék opgeluisterde avond. Wij hopen dat deze Vereeniging zal blijven voortgaan op den ingeslagen weg en hetpubliek nog dikwijls een amusanten avond zal bezorgen. Vr ij dagmiddag omstreeks half 12 kwam de 29-jarige sjouwerman W. K., wo nende Ged. Broersvest, op het terrein der Scheepsbouwmij. „Nieuwe Waterweg" alhier, te struikelen over ijzeren platen, liggende naast de rails van een transportbaan, met het nood- lottig gevolg,dat zijn rechterbeen door een stoom- kraan werd overreden en ter hoogfee van de knie werd afgeknepen. De hoofdportier verleende hem de eerste hulp, waarna dr. de Bruyn hem naar het ziekenhuis deed vervoeren, 's Avonds circa 9 uur is de ongelukkige daar overleden. Zaterdagmiddag even vóór 12 uur is de 6-jarige J. S., wonende Maasstraat 34, tijdens het spelen van den kaaimuur afgegleden en in de Westerhaven te water geraakt.Na een kwartier dreggen is het jongetje levenloos opge haald. T ennadeelevanP. M. F. v. G.,w o n e n- de aan den Singel, is Zaterdagavond omstreeks half 12 een rijwiel gestolen, dat even onbeheerd was blijven staan voor het café Ploos van Am- stel, aan de Overschieschestraat. Een zekere v. T. wordt van dezen diefstal verdacht. Gistermorgen 1.0 uur is in de po litiepost Groote Markt verbonden vrouw H. M., wonende Steenstraat, die met haar linkerarm in een punt van een ijzeren hek aan het Doeleplein was gevallen. INGEZONDEN, Woningnood. Mijnheer de Redacteur, Als men door de stad wandeltziet, men zeer Kantoor Schiedam WESTVEST 36 Gemengd Nieuws. Brand te E e m n e s. Te Eemnes-Binnen is Zaterdagmorgen een oude boerderijbewoond 'oor •'rie gezinnen afgebrand. De daarnaast staande Herv. Kerk geraakte eveneens in brand, brand de geheel uit en stortte in. De toren hoopt men te behouden.Om twaalf uur stond hij nog over eind. De brandweer van Baarn verleende hulp. Nader meldt men De toren van de te Eemnes Binnen afgebrande Herv. Kerk is gespaard gebleven. De kerk is verzekerd.De oorzaak van den brand is onbekend. Van de drie gezinnen in het huis naast de kerk waar de brand is ontstaan, is een bewoner niet verzekerd De vernielde kerk, gewijd aan den li. Petrus, is een eenbeukige baksteenenkerk met diep choor en westtoren, blijkens inscripte van 1429. De kerk werd in 1891 gerestaureerd en bevatte een noorhek uit de 16e eeuw, een doophek, preek- stoel en eiken banken uit de 17e eeuw orgel ge merkt J.P. Schmidt fee. Gouda 1802. In den toren zijn twee klokken van 1637 de eene door EverardusSplinter en een steenmet opschrift ter eere der weverij. De „Kosmos." Naar men verneemt, zal de Verzekeringsbank „Kosmos" te Zeist een aanvraag indienen om onder beheer van een rechter-commissaris te worden gesteld, inge volgde de noodwet op het levensverzekeringsbe- dnjf van 29 April 1921. De wet van 29 April 1921 heeft de strekking van een soort surséance van betaling voor de verzekering-maatschappijen. Er wordt een rech- ter-commissaris benoemd die in vereeniging met een curatorium van crediteuren nagaat, wat al oi met oogenblikkelijk kan worden uitgekeerd. 1 le gevolg van toepassing der wet is,een voorloo- pige opschorting van de verplichting tot betalen der vervallen uitkeeringen. De rechtercommissaris gaat voorts na, wat m iet belang van de verzekerden thans bet, beste is. De wet heeft haar oorsprong gevonden in het streven om maatschappijen, die door ach teruitgang barer beleggingen zwak zijn komen te staan, m het algemeen belang de behulpzame hand te reiken. Naar aanleiding van het bericht dat de Levensverzekering Maatschappij „Kosmos" te f ,zicl' ondcr gerechtelijk toezicht heeft gesteld, ingevolge de wet van 19 April 1921 verneemt het „Vad."dat dit niet een gevolg zou zijn van een débhcle. De maatschappij heeft in Duitschland een groote portefeuille. De middelen en verplichtin gen daarworden in Marken berekend,doch volgens den koers vanlJO ets. op de balans gebracht. Nu zou de directie rekening willen houden me de mogelijkheid, dat de waarden van de Mark in de toekomst niet boven de 5 ets. stijgt, ten gevolge waarvan een tekort aan reserve kan ontstaan. Daarom en ook om te toonen, dat van geruchten, die omtrent de Maatschappij in den aatsten tijd rondgingen, geen waarde moet worden gehecht, is de aanvrage geschied. Het publiek en de verzekerden in de eerste plaats, kunnen dan uit de volledige openbaareheid zien, dat de Kosmos niet in moeilijkheden ver keert. it leveringge vraag d. Naar wij ver nemen, is namens het Hamburgsche Schwurgeri- richt de uitlevering gevraagd van den dichter- mmterkapitein Franz Jung, die zooals bekend, te Breda in voorloopig arrest wordt gehouden. He t rodelbaan-ongeluk. Te Gronin gen is nog een der slachtoffers van het rodelbaan ongeluk (kermis 1920), de 17-jarige S. De Jong overleden. 1 n lev e.n s g e v a a r. Uit Verviers wordt gemeld, dat een vijftal arbeiders werkzaam I in den tunnel bij Remesdael, ernstig ongesteld is geworden. Een ontboden geneesheer consta teerde verstikking, veroorzaakt door koolzuur gas. Het ongeval wordt als volgt verklaard. De locomotief, die de wagons met materiaal naar den tunnel rijdt, stookte steenkool van slechte kwaliteit, hetgeen een overmatige koolzuur- ontwikkelirfg ten gevolge had. Men hoopt de arbeiders nog te kunnen redden. De Amerikaansche gezant. Naar men van bevoegde zijde uit Washington ver neemt, zal de heer William Philips, die in 1920 door de vorige democratische Amerikaansche re geering tot Amerikaansch gezant te 's-Gravepha- ge werd benoemd, ook onder de huidige republi- keinsche regeering dezen post behouden. De rsjechischeglasindustrie. len gevolge van de belangrijke daling der glas- prijzen zijn verschillende Tsjechische glasfabrie ken van plan het bedrijf stop te zetten. De onder nemingen, waarvan de productie gaande zal wor den gehouden, zullen voor gemeenschappelijke rekening arbeiden. Ongelukken. Ie Haarlemmermeer is de stokdoove bijna 90-jarige arbeider G.v.W. door een auto gegrepen en er onder geraakt. Ernstig verwond en met gebroken ledematen Van de g r e n s. De Berlijnsche eorres- pindent van het „Hbld." meldt Zooals van de Nederlandsche grens wordt ge meld, smokkelen de grensbewoners aldaar op het oogenblik groote hoeveelheid eieren en vee uit Duitschland naar Nederland, waarmede ze aardige zaakjes maken. De eieren kosten in Duitschland 60 Pfennig en worden in Neder land voor 10 a 12 cent verkocht. Evenzoo gaat het met schapen, die ip Duitschland aan de grens 2 a 300 mark kosten, terwijl ze in Ne derland tusschen de 25 en 60 gulden opbrengen. 'h Nachts brengen de smokkelaars kudden schapen van 30 k 100 stuks over de grens. Groote diefstal te P a r ij s. Zondag morgen «m kwart over acht hield een auto waar in een vijftal individuen, stil voor een juweelen winkel aan de boulevard Saint Martin te Parijs. Drie hunner stegen uit, verbrijzelden met, hamer slagen de voorruit, maakten zich meester van een aantal juweelen, sprongen weer in de auto, welke zich daarop met groote snelheid verwijder de. De bandieten vuurden op de menigte, die was de auto uit het gezicht verdwenen. De auto mobiel werd later teruggevonden in de rue Al- bouy. Men herkende haar als de wagen, die dien zelfden morgen was gestolen op de boulevard Clichy. Men schat de waarde van de gestolen juweelen op vijf millioen francs. „Derniére Heure" verneemt nog het volgende: De winkelruit van de Joaillerie de la Renais sance werd door een van de bandieten met hamerslagen verbrijzeld en viel kletterend op den grond. Zoodra dit was geschied, greep een ander met een soort van voorschoot om, alle juweelen, die onder zijn bereik lagen en wierp ze in zijn voorschot. Gedurende dien tijd los ten de twee bandieten, die bij de auto waren blijven staan, revolver- en geweeschoten in de richting van den winkel teneinde de voorbij gangers en degenen, die zich in den winkel be vonden, vrees aan te jagen. Toen de geheele inhoud van de uitstalkast in het voorschoot van den bandiet was verdwenen, gingen de bandieten weer naar de auto, waar van de motor gedurende dit voorval was blijven doorwerken, en terwijl de bandieten met schie ten doorgingen, verdween de auto, na de rue de Faubourg Saint Martin te zijn ingedraaid, uit het gezicht. (Buiten verantw^ordelijkheid eer Redactie) Van ingezonden stukken ook ai worden ze ni t £ë>olajf.tsf -v.tï flt de Uonv t t r u e, g - ri

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2